Setari Cookie-uri

Cand inveti...sa pierzi frumos!

- Daca asa zici ... ai dreptate! ... doar ca nu se facea referire la a pierde pe cineva. Era vorba daca faci o greseala, sa inveti din greseala sa n-o mai faci, sa nu mai faci aceeasi greseala inca odata.
Cu toate caaa ... (fara a sti situatia ta particulara), in momentul acesta tot ce se poate sa simti cum simti, si nu am de ce sa zic ca nu ar fi adevarat, dar chiar si daca nu ma crezi acum ... iti pot garanta ca va veni o zi in care vei zice ca fiecare lucru are un rost. Poate chiar te vei bucura ca te-ai despartit, daca nu o faceai nu ai fi intalnit acea persoana pe care o vei intalni si care ... iti vei da seama ... vei REALIZA ca este mult mai buna decat cea care a fost in trecut! ... Ai tot dreptul sa nu ma crezi. Te vei comvinge ca am dreptate! ... Poate tocmai pentru ca s-a despartit de tine ... asta arata ca NU ERA persoana potrivita. Si mai bine acum decat mai tarziu! ... (raspunsul era pt ancadecember, doar ca intre timp a mai aparut o postare) Si imi place cum gandesti tortura19. De acord cu tine ... inafara de a fi orgolioase ... este excelent!
supermiki
Postat pe 17 Noiembrie 2008 20:16
Poti invata sa pierzi frumos,de durere nu vei scapa usor se va amelioreaza starea sufleteasca insa avand rabdare .Timpul si prietenii iti sunt cei mai de nadejde aliati.Inveti din trecut pt a fi un om mai bun,mai puternic. Totul va fi bine .Ce e al tau e pus deoparte .
Stripes
Postat pe 4 Martie 2009 08:06
De la: deea_elena, la data 2008-06-25 20:14:16'' Exista momente in care chiar esti nevoita sa stii sa pierzi. Si daca nu stii, trebuie sa inveti. Repede, nu de alta, dar situatia o impune. Exista momente in care trebuie sa te dai la o parte pentru a face loc altcuiva.Oricat de greu ti se pare, miscarea vine parca de la sine, atunci cand stii ca ai pierdut.Un pas inapoi, te retragi si incerci sa privesti parca din afara: o sa fie altfel, acum dupa ce am pierdut? Nu, o vreme lumea ti se va parea schimbata. Ratacita, iti vei cauta punctele de sprijin. Considera ca esti norocoasa daca le gasesti. Amintirile? Ce sa faci cu ele? Unele te chinuie, altele te fac sa mergi incet mai departe.Le traiesti de atatea ori in minte, incat la un moment dat simti nevoia sa le dai drumul.Sa se faca fum.Si sa se duca unde stiu ele ca le este locul. Apoi, le vrei inapoi.Pe alea frumoase.Lucurile marunte care au contat atat de mult la un moment dat...
Stii ca le ai cu tine si nimeni nu poate sa ti le ia.Aici tu esti stapana absoluta, tu decizi cata vreme le mai porti cu tine si tot tu stii care este cel mai bun moment pentru ca ele sa devina numai...amintiri.O strangere de mana.Un drum in noapte in care nimic si nimeni nu a mai contat. Ai fi putut atunci sa mergi pana la capatul lumii, ca tot nu ti s-ar fi parut departe.Clipele cand te-a tinut in brate si erai sigura ca o face ca si cum nu vrea sa iti mai dea drumul.O privire. Pe toate astea le-ai pierdut.Mai ai numai amintirea lor.Din care o sa pastrezi partea atat de frumoasa.O sa le inchizi bine, sa nu stie nimeni ca mai sunt inca la tine. Dar vor fi mereu. Fara intrebari, fara cautari, fara explicatii. Doar amintiri frumoase.Si cand vei simti doar asta, se numeste ca ai invatat sa pierzi.Sa pierzi frumos, fara regrete...''




Foarte tare ... Mi-au dat lacrimile...
alice_teodora
Postat pe 10 Martie 2009 17:10
interesant articol... dar totusi in viata ar tb sa sti ca mai si pierzi... nu intotdeauna le poti avea pe toate... ar fi mult prea roza viata...
_dulcik_
Postat pe 10 Martie 2009 20:30
eu am invatat sa pierd dar nu stiu daca frumos... ....desi am ceva timp de cand am pierdut acea persoana foarte draga mie inca ma mai doare....am pastrat doar amintirile frumoase, dar cateodata imi vin in minte si cele care mi-au provocat suferinta pe care o simt acuma....e foarte
greu si cred ca este nevoie de foarte mult timp pentru a putea spune...AM INVATAT SA PIERD FRUMOS...
ivone
Postat pe 10 Martie 2009 21:41
invatam sa pierdem frumos...sau invatam sa renuntam, e greu de spus cred eu ....important este ca invatam ceva chiar daca uneori doare, chiar daca avem nevoie de rabdare sa ne "vindecam" , la sfarsit suntem mai bogati (spiritual vb), invatatand sa "pierzi frumos" te impaci cu tine ceea ce este un mare castig...si poti spune ca da ai invatat sa pierzi frumos....dar cati putem sa pierdem frumos?!
anira_38
Postat pe 10 Martie 2009 22:21
daca nu am pierde am considerea ca totul ni se cuvine nu am mai aprecia lucrurile
alinaserban31
Postat pe 11 Martie 2009 21:54
E foarte adevarat ceea ce spui....chiar, te FELICIT!!! asa ar fi normal sa se intample......"dar",.... uf ce ma enerveaza cand exista cuvantul asta de *dar* ...astept raspuns din partea barbatilor...?? e doar un vis? sau exista si in realitate asa ceva?
kudika443573
Postat pe 30 Septembrie 2011 05:44
Cam asa e. Sa stii sa pierzi frumos inseamna sa stii sa pierzi fara scandal, fara minciuni.
Eva32
Postat pe 2 Octombrie 2011 00:01
De la: deea_elena, la data 2008-06-25 20:14:16'' Exista momente in care chiar esti nevoita sa stii sa pierzi. Si daca nu stii, trebuie sa inveti. Repede, nu de alta, dar situatia o impune. Exista momente in care trebuie sa te dai la o parte pentru a face loc altcuiva.Oricat de greu ti se pare, miscarea vine parca de la sine, atunci cand stii ca ai pierdut.Un pas inapoi, te retragi si incerci sa privesti parca din afara: o sa fie altfel, acum dupa ce am pierdut? Nu, o vreme lumea ti se va parea schimbata. Ratacita, iti vei cauta punctele de sprijin. Considera ca esti norocoasa daca le gasesti. Amintirile? Ce sa faci cu ele? Unele te chinuie, altele te fac sa mergi incet mai departe.Le traiesti de atatea ori in minte, incat la un moment dat simti nevoia sa le dai drumul.Sa se faca fum.Si sa se duca unde stiu ele ca le este locul. Apoi, le vrei inapoi.Pe alea frumoase.Lucurile marunte care au contat atat de mult la un moment dat...
Stii ca le ai cu tine si nimeni nu poate sa ti le ia.Aici tu esti stapana absoluta, tu decizi cata vreme le mai porti cu tine si tot tu stii care este cel mai bun moment pentru ca ele sa devina numai...amintiri.O strangere de mana.Un drum in noapte in care nimic si nimeni nu a mai contat. Ai fi putut atunci sa mergi pana la capatul lumii, ca tot nu ti s-ar fi parut departe.Clipele cand te-a tinut in brate si erai sigura ca o face ca si cum nu vrea sa iti mai dea drumul.O privire. Pe toate astea le-ai pierdut.Mai ai numai amintirea lor.Din care o sa pastrezi partea atat de frumoasa.O sa le inchizi bine, sa nu stie nimeni ca mai sunt inca la tine. Dar vor fi mereu. Fara intrebari, fara cautari, fara explicatii. Doar amintiri frumoase.Si cand vei simti doar asta, se numeste ca ai invatat sa pierzi.Sa pierzi frumos, fara regrete...''
Marin_Alexandra_1
Postat pe 24 Noiembrie 2011 14:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubire imposibila???????? 14 De la: Eva32 28 Aprilie 2011 00:18
trebuie neaparat sa te epilezi inghinal?? 83 De la: turbatu78 8 Octombrie 2011 11:59
Ce e in capul lui? 93 De la: kudika425408 23 Februarie 2012 11:43
iubire dificila 10 De la: kudika_7347 24 Iunie 2012 21:23
iubirea adevarata nu are de-a face cu obsesia... 1 De la: kudika379923 30 Octombrie 2011 10:33