Setari Cookie-uri

Cand inveti...sa pierzi frumos!

'' Exista momente in care chiar esti nevoita sa stii sa pierzi. Si daca nu stii, trebuie sa inveti. Repede, nu de alta, dar situatia o impune. Exista momente in care trebuie sa te dai la o parte pentru a face loc altcuiva.Oricat de greu ti se pare, miscarea vine parca de la sine, atunci cand stii ca ai pierdut.Un pas inapoi, te retragi si incerci sa privesti parca din afara: o sa fie altfel, acum dupa ce am pierdut? Nu, o vreme lumea ti se va parea schimbata. Ratacita, iti vei cauta punctele de sprijin. Considera ca esti norocoasa daca le gasesti. Amintirile? Ce sa faci cu ele? Unele te chinuie, altele te fac sa mergi incet mai departe.Le traiesti de atatea ori in minte, incat la un moment dat simti nevoia sa le dai drumul.Sa se faca fum.Si sa se duca unde stiu ele ca le este locul. Apoi, le vrei inapoi.Pe alea frumoase.Lucurile marunte care au contat atat de mult la un moment dat...
Stii ca le ai cu tine si nimeni nu poate sa ti le ia.Aici tu esti stapana absoluta, tu decizi cata vreme le mai porti cu tine si tot tu stii care este cel mai bun moment pentru ca ele sa devina numai...amintiri.O strangere de mana.Un drum in noapte in care nimic si nimeni nu a mai contat. Ai fi putut atunci sa mergi pana la capatul lumii, ca tot nu ti s-ar fi parut departe.Clipele cand te-a tinut in brate si erai sigura ca o face ca si cum nu vrea sa iti mai dea drumul.O privire. Pe toate astea le-ai pierdut.Mai ai numai amintirea lor.Din care o sa pastrezi partea atat de frumoasa.O sa le inchizi bine, sa nu stie nimeni ca mai sunt inca la tine. Dar vor fi mereu. Fara intrebari, fara cautari, fara explicatii. Doar amintiri frumoase.Si cand vei simti doar asta, se numeste ca ai invatat sa pierzi.Sa pierzi frumos, fara regrete...''
deea_elena
Postat pe 25 Iunie 2008 20:14
Dragele mele am citit acest articol pe un site..pur si simplu mi-a intrat la suflet...dupa multe luni de dezamagire, durere, furie..in sfarsit am invatat...sa pierd frumos...
deea_elena
Postat pe 25 Iunie 2008 20:18
Frumos!Si daca zici ca ai si invatat sa pierzi frumos asta e bine.Oare poti pierde frumos sau e doar o amagire,oare nu inveti doar sa traiesti cu durerea,cu amagirea,cu suferinta...cu amintirile?Greu de spus...
ELADA36
Postat pe 26 Iunie 2008 18:32
Nu cred ca poti pierde frumos sau urat. Doar pierzi si atat. Problema e cum te simti dupa. Cat de usor accepti ca ai pierdut. Cred ca atunci cand crezi ca ai pierdut frumos, de fapt ai gasit o mie de motive pentru care nu merita sa lupti. Si te feliciti ca de fapt ai renuntat tu, nu te-a mai interesat pe tine si nu ca ai pierdut, ai luptat pana in panzele albe si n-a fost sa fie. Suntem egoisti din fire, e normal sa fie asa, cu conditia sa ii lasam si pe altii sa traiasca, dar sa pierdem frumos nu prea cred. Adica sa fim fericiti ca am pierdut! Sa fim fericiti cand ii vedem pe altii fericiti iar noi suntem singuri. Nu prea cred!
LiaCrina
Postat pe 26 Iunie 2008 18:42
Nu e vorba ca esti fericita pentru ca ai pierdut, doar ca stii sa intelegi prin ce ai trecut, si sa lasi pur si simplu de la tine, pentru ca nu a fost sa fie, si nu are sens sa mai traiesti cu trecutul. Ideea importanta e sa ramai cu ce a fost frumos.
SILVY2007
Postat pe 4 Iulie 2008 09:08
Minunat articol, superbe randuri, cugetari, cuvinte pt sine cand e greu sa le spui altcuiva...Multumesc, Deea Elena pt ca l-ai reprodus, e poate o alinare pt momente de cumpana...
Si cred ca "invatam sa pierdem frumos" tocmai pt ca suntem constienti de frumusetea unor clipe care au existat, dar care, din atatea si atatea motive nu mai pot exista, nu mai pot fi la fel. E o resemnare, o impacare cu sine, cu destinul. E bine sa poti pierde frumos, chiar daca pana la urma, da, poate nu-i decat o amagire...Dar e bine ca exista.
floaredecolt26
Postat pe 4 Iulie 2008 11:44
Nu este nimic demn sau frumos in durere, suferinta lacrimi amaraciune si dezamagize insa toate aceste sentimente sunt parte din viata noastra.Tot ce nu ne doboara acum ne intareste in viitor .Eu am primit multe lovituri dure de la viata insa mereu am zambit si m-am ambitionat sa merg mai departe chiar daca ma durea si uneori simteam ca mor ..ziua jucam teatru afisam o imagine de femeie puternica ...seara cand eram singura puteam sa fiu eu sa imi exteriorizez durerea..asta la inceput apoi cu trecerea timpului am inceput sa cred minciuna care o jucam peste zi ..si seara refuzam sa mai plang sau sa mai stau trista.Suferinta e romantica doar in romane la fel si ideea asta de a pierde frumos.


Mã-ntreabã lumea cu mirare
cum de zâmbesc, când mai usor mi-ar fi
sã recunosc când sunt învinsã,
sã plâng, sã-mi strig durerea.
Râzând, rãspund cã nu-mi e teamã
de ceea ce va fi sau va fi fost,
cã antidotul unei vieti bocite
e râsul plin de inocentã.

Iar seara, când oglinda mi-e alãturi,
surâsul mi se pare ipocrit
si masca-mi cade si apare
o lacrimã sãratã,
care mã usturã, mã arde.
si râd din nou,
pentru cã mâine –
E o altã zi!

Este o poezie gasite pe un site ..mie mi-a placut enorm si de multe ori m-a ajutat sa merg mai departe.
seiyra
Postat pe 4 Iulie 2008 14:36
aceste randuri(atat citatul cat si poezioara)m-au lasat fara cuvinte...au intrat direct in inima...da e dureros sa simti ca esti invinsa.eu nu cred ca poti pierde frumos,deoarece atunci cand pierzi de obicei pierzi ceva drag si doare.o durere imensa care nu se poate explica in cuvinte,dar pe care o simti pana in maduva oaselor.asta e parerea mea.

Postat pe 7 Iulie 2008 22:12
Frumos sau nu e greu,dureros sa pierzi.Important e sa ai forza sa mergi mai departe.Mie cineva odata mia spus:Nu este intradevar puternic cine nu cade niciodata,puternic e cine cade si are puterea sa se ridice.Pe mine ma ajutat.
ali_cia101
Postat pe 8 Iulie 2008 04:20
de cazut, cadem cu totii si ne lovim mai tare sau mai usor. din pacate,putem sa cadem de foarte sus si sa ne lovim prea tare si sa nu invatam nimic, dar putem sa cadem f usor si sa ne invatam minte.
pt mine atata timp cat exista amintirile..doare..si sunt constienta ca am pierdut in fata lui,dar mi-e ciuda ca am pierdut si in a mea..frumos nu putem sa pierdem..atata timp cat amintirile nu vor sa plece, suntem inca niste invinsi. iar atunci cand ne vom detasa, nu vom mai simti ca am pierdut ceva..
deci eu cred ca putem sa pierdem si sa doara sau sa nu mai simtim nimic..si atat
buburuza22
Postat pe 8 Iulie 2008 16:06
Foarte frumoasa poezioara. Nu cred ca e vorba de pierdut frumos ca oricum ar fi orice pierdere lasa un gust amar indiferent de motiv insa conteaza foarte mult atitudinea de dupa pierdere. O numesc resemnare! Pur si simplu trebuie sa invatam sa ne resemnam asta nu inseamna ca daca am "pierdut" ceva ... pur si simplu nu mai facem nimic in a recupera acel ceva ... si ne resemnam si-atat. Vorbesc de forta de a reactiona cu elegantza,de puterea si de elanul de a merge mai departe si in nici un caz de a da in nu stiu ce depresii si tot ce mai poate ajuta sunt doar niste pastile anti-depresive.
Pacat ca am vazut atatea femei care pur si simplu se dau la fund mai ales dupa ce zic ele ... k au pierdut "iubirea vietzii lor".
_Patricya_
Postat pe 9 Iulie 2008 03:48
Nu cred ca ii este usor nimanui sa piarda... Doare, stiu din proprie experienta, dar cum se zicea si mai sus trebuie sa invatam sa culegem monemtele frumoase din viata si sa construim cu ele un trecut la care sa nu ne fie greu sa ne gandim... si cum spunea si Garcia Marquez "Nu plange pentru ca s-a terminat, zambeste pentru ca s-a petrecut"... :)
flaviutza282581
Postat pe 9 Iulie 2008 10:50
bine ati venit pe lume!
unde lucrurile nu sunt chiar asa roz ca-n povesti!

Postat pe 10 Iulie 2008 10:53
frumos articol...dureros...dar adevarat

Postat pe 13 Iulie 2008 22:07
consider k "a pierde"nu este un lucru prea placut!nimanui nu-i place sa piarda..si orikt d mult s-ar stradui sa s afiseze q un zambet larg p fata in interiorul sau sufera..Cn ar putea sa zica:" uraaaa!!! am pierdut!sunt fericita!! "???trebuie sa luptam q toata fortza pt ceea c n dorim.intotdeauna e loc de mai bn!
deeaLOVEcata
Postat pe 28 Iulie 2008 19:05
Ba nu pierdem nimic decat in aparenta .Castigam experienta din toate , evoluam spiritual si intelegem ce placuta e viata fara acei oameni care incercau sa ne-o transforme intr-un iad

Postat pe 28 Iulie 2008 19:11
Si am uitat ceva ... Motivatia!!!
Pentru unii, cei intr-adevar puternici, faptul ca au pierdut sau au esuat ii motiveaza. Cu cat sunt mai multi cei care zic ca nu pot reusi, ca nu se poate, cu cat ei vad ca au gresit de cateva ori sau de mai multe ori ... cu atat se ambitioneaza mai tare si cu atat sunt mai decisi sa gaseasca calea spre a reusi.
Nu vom intra aici sa va explic cat de importanta este motivatia pentru a face ceva ... si aici ma refeream la ceva deosebit!
Oricum ... cred ca iar m-am lungit ...
supermiki
Postat pe 29 Iulie 2008 16:56
De la: geo32, la data 2008-07-10 10:53:39bine ati venit pe lume!
unde lucrurile nu sunt chiar asa roz ca-n povesti!



trist, dar adevarat !
morticia_adams
Postat pe 17 August 2008 01:23
Trist si placut in acelasi timp. Ce nu te doboara te intareste, este adevarat. Am anvatat asta pe propria piele. Si am mai invatat ca numai prin suferinta pot sa evoluez si sa ajung acolo unde vreau.
topi
Postat pe 17 August 2008 10:00
Nu cred ca poti sa pierzi frumos dar cred ca poti sa pierzi inteligent. Adica, atunci cand ai pierdut ceva trebuie sa fi suficient de inteligent sa cauti in aceasta pierdere si un lucru bun...vb aceea: in tot raul si un bine! Si incercand sa pastrezi doar amintirile frumoase..hmm....nu cred ca ai sa reusesti mare lucru..mai mult te amagesti!Dar incercand sa gasesti parte buna a lucrurilor sa vezi ca nu e chiar o tragedie din faptul pierderii ai sa te ridici mult mai repede si o sa fi si mult mai motivat ca sa mergi mai departe.Sincer la faza cu pastrarea amintirilor frumoase p mine nu m-a ajutat de loc...chiar m-a facut sa sufar mai mult...dar at cand am inceput sa vad partea buna a lucrurilor....deja era un alt om...
rheea86
Postat pe 17 August 2008 13:02
ai prins esenta, de fapt, despre asta este vorba......sa ai puterea sa mergi mai departe
ilonkko
Postat pe 17 August 2008 15:15
Eu cred ca a pierde frumos inseamna sa stii cand e momentul sa te retragi cu demnitate si sa nu te agati inutil de o iubire care e deja pierduta numai din disperarea de a nu mai fi cu tine in viitor. Se intampla uneori ca,tarind in trecut, sa te agati de cineva numai de dragul acelor amintiri,care vor ramane oricum in sufletul tau,nu ti le paote smulge nimeni.A pierde frumos mai inseamna sa te dai la o parte ,desi te doare enorm, pentru ca iubitul tau sa fie fericit...
janice18
Postat pe 18 August 2008 01:23
Corect,LiaCrina. 'A pierde frumos"cred ca este o metafora,un mod de te exprima literar,dar,nicidecum o realitate.Mai, sa fie...! Sa pierd frumos...,pe dracu,am scrasnit din dinti,am dat din coate,am plans,m-am dat cu fundul de pamant de ciuda si imi venea sa ii ucid pe toti oamenii norocosi si fericiti de pe planeta Pamant. Dar...n-am facut-o,slava Domnului.Eu ma bucur ca am reusit,,in cele din urma,sa ma detasez de situatie,(nu sa ma resemnez),sa imi indrept atentia spre altceva,sa constientizez ca"acolo",razboiul era pierdut si,numai un bolnav psihic insista in ceva ce nu exista.Se pare ca,aici,pe acest forum sunt numai femei puternice,caractere nobile,generoase,care sunt in stare sa stocheze amintirile frumoase ale ..."tradatorului",,,Ei,sa va zic ce am facut eu,dragele mele.Am urlat,i-am zis in fata parerea mea despre ...atitudinea lui si nu o data ,iar dupa ce am pus punct relatiei,ca nu se mai putea,(ajunsesem de rasul"satului"),de cate ori imi fugea gandul la el,imediat" imi bagam"un text pregatit:"idiotul dracului, cum sa imi fie dor de un iresponsabil,de un handicapat sentimental si daca ma gandesc bine,era si cam uratel,cam prostut,ma enerva destul de des si nic f bun la pat nu era(sic),partidele reusite erau meritul meu... )Si uite-asa,pe moment imi trecea de el.Am repetat asta si faptul ca merit ceva mai bun incat am inceput sa cred si eu si am gasit,intradevar ceva mai bun. Sper.
Dar sa pierd frumos.....,nu cred ca ma pricep.





crinaD
Postat pe 18 August 2008 02:21
Si "supermiki" are multa dreptate din punctul meu de vedere."Ce nu te omoara te caleste".E bine,ca,de fiecare data cand intampini un esec,sa inveti lectia. Greselile acumulate in timpul vietii se numeste"experienta" si extragerea invatamintelor din ele se numeste "intelepciune".Repetarea greselilor se numeste"prostie",iar faptuitorii acestor greseli repetate "idioti",care nu au nici o scuza si nu merita compasiune sau intelegere.
Are mare dreptate supermiki,motivatia puternica si atitudinea corecta fata de o situatie data ii face pe oameni sa insiste in ceea ce si-au propus si chiar sa reuseasca.
crinaD
Postat pe 18 August 2008 02:45
corect.
trebuie sa existe motivatie.
dar sa vina din interior!
morticia_adams
Postat pe 21 August 2008 00:55
of....ce sa zic eu...parerea mea e k nu ai cum sa inveti sa pierzi frumos...ideea e de fapt ca ai destula intelepciune si intelegere ca sa iti dai seama ca dumnezeu a trimis persoana respectiva in viata ta ca sa te ajute o perioada in anumite sintuatii pe care era posibil sa nu le poti depasi singur/a si sa pastrezi momentele frumoase care au fost, sa poti spune k ai fost fericita,chiar daca nu a durat o vesnicie cu "el" stii bine ca vor venii si altii la rand,poate dumnezeu ii va lua si pe ei din viata ta,poate k vei avea noroc sa iti aduca sufletul pereche si sa il lase sa ramana in viata ta...da,recunosc e greu sa intelegi,dar atunci cand o faci nu mai doare.trebuie sa accepti voia celui de sus pentru ca oricum nu mai ai ce face,dar daca accepti voia lui mai repede iti vei reveni mai repede si va aduce in viata ta acele lucruri sau persoane care sa te faca fericita.si nu uita sa ii multumesti lui dumnezeu ca esti sanatoasa,ca ai ce manca,unde sta si in ce te imbraca,restul sunt detalii care sunt la latitudinea ta...te poti bucura de orice si nu uita...dumnezeu ne daruieste in fiecare zi a vietii lucruri frumoase, trebuie doar sa stim sa ne bucuram de ele, asa ca dragelor zambiti cand dati ochii cu soarele,cand treceti pe langa flori admirati-le si bucurati-va de mireasma lor...bucurati-va de tot ce pare sa nu mai aiba valoare pentru noi oamenii in ziua de azi...bucurati-va pentru cele mai marunte lucruri
lalyeleny
Postat pe 26 August 2008 22:03
intr-o situatie asemanatoare sunt si eu....sunt proaspete amintirile....despartirea e si mai proaspata....e aiurea...imi vine sa plang...dar,ma abtin...incerc sa fiu tare,nu stiu pana cand...dar...voi incerca
elena_adina34
Postat pe 25 Octombrie 2008 22:34
mai bine te descarci decat sa fii tare.
pt ce anume vrei sa fii tre???
nu in asta consta a pierde frumos. ci in a suferi in tacere fara a face crize in fata tuturor, fara a avea nevoie de "pernute de aterizare" ,fara a lasape toata lumea sa vada ca te doare. cum bine spunea cineva mai sus, a-ti indrepta atentia spre altceva te poate ajuta....dar cel mai bine dupa parerea mea te ajuta o partida de plans cu strigaturi!!!
in propria ta companie.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 25 Octombrie 2008 22:40
nu cred k vreodata poti sa pierzi frumos!!cum ai putea sa crezi k un lucru p kre il pierzi ar mai putea "deveni" intr-un anume fel frumos!!l-am pierdut de 6 luni si nimic din ce imi aduce aminte de el nu imi face situatia mai usoara;;;;;si nici amintirile frumoase care le am despre el nu ma fac sa ma simt mai bine,desi sunt multe;dar toate ma duc iar la gandul k nu va mai fi nik la fel....nimic nu ma va mai face sa visez cu ochii deschisi,sa ma bucur in fiecare dimineata de razele soarelui sau de atingerile lui noaptea....stiu k l-am pierdut si k nimic nu il va mai aduce inapoi....dar nu e si nu va fi nimic frumos in asta!!!
ancadecember
Postat pe 26 Octombrie 2008 01:10
FRUMOS "articolul",ce sa zic, e adevar ce zici...deoarece si eu am trecut prin asta...si pot spune k ink mai trec...intradevar ramai cu amitirle frumoase...chiar daca sa terminat mai nasol...sau nu iti doreai lucrul asta...chiar daca au existat neintelegeri, vorbe ce au durut si au dezamagit...in timp iti formezi in minte si iti pastrezi k intr-un album doar clipele minunate...ce le-ai impartasit cu acea persoana,doar ce vrea sufletzelul si mintea ta sa retina...si poate pt multele clipe si momente in care iti aduci aminte de aceste lucruri ai vrea sa dai timpul inapoi sau sa reiei , sa retraiesti...sti k nu poti...pt k sti k nu va fi la fel...ce a fost ...a fost...nimica nu se poate schimba...intradevar ramai doar cu amintiri...insa noi..trebe sa mergem inainte cu fruntea sus...deoarece viata nea rezervat un drum pt fiecare care tb urmat pas cu pas...pt k fiecare din noi are un destin...bine croit, tb doar sa credem k exista ce ne e scris!Parerea mea...fiti tari ...si increzatoare!Orgolioase,si optimiste!
Tortura19
Postat pe 17 Noiembrie 2008 20:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O eleva ii face avansuri iubitului meu 9 De la: kudika_15060 28 August 2012 19:19
hi! 22 De la: kudika324144 24 Octombrie 2010 22:23
Ajutorrr!!! 3 De la: BabytzaDolc3 22 Iunie 2010 20:02
Am nevoie de un sfat... 15 De la: marco918 29 Iulie 2010 01:12
UN SFAT 4 De la: kudika361175 30 Martie 2011 19:29