Setari Cookie-uri

iubirea la distanta,2 oameni de religie diferita

Buna!Ma numnesc Catalina si de ceva timp traiesc o iubire la distanta sa ii zic asa.Ne intelegem perfect comunicam prin intermediul telefonului si interenetului,El e turc iar eu romanca.E ceva de nedescris,e ceva cu totul special.Incerc sa ii gasesc aici ceva d emunca pentru a veni sa lucreze aici si sa putem fi impreuna.Ce ne deosebeste este religia.Voi cum priviti relatiile la distanta intre 2 oameni de religie diferita.Ce sa fac?Oare o sa mearga relatia noastra,oare o sa fim fericiti?Ati auzit de cazuri ca al meu?Va pup si va multumesc!
Catutzu
Postat pe 28 Iunie 2008 15:55
De la: Catutzu, la data 2008-06-28 15:55:09Buna!Ma numnesc Catalina si de ceva timp traiesc o iubire la distanta sa ii zic asa.Ne intelegem perfect comunicam prin intermediul telefonului si internetului,El e turc iar eu romanca.E ceva de nedescris,e ceva cu totul special.Incerc sa ii gasesc ceva de munca pentru a veni sa lucreze aici si sa putem fi impreuna.Ce ne deosebeste este religia.Voi cum priviti relatiile la distanta intre 2 oameni de religie diferita.Ce sa fac?Oare o sa mearga relatia noastra,oare o sa fim fericiti?Ati auzit de cazuri ca al meu?Va pup si va multumesc!
Catutzu
Postat pe 28 Iunie 2008 15:56
mai catalina,nu stiu ce sa iti spun pt ca am mai intalnit cazuri ca al tau dar acum depinde de voi doi,alti aceepta sa devina ortodoxi alti nu,acum nu stiu daca relatia voastra o sa mearga asa cum iti doresti tu dar totusi incearca.eu nu prea cred in relatile prin intermediul internetului pt ca am trecut prin asa ceva si a fost ceva oribil am pus mult suflet si apoi totul sa terminat fara nici o explicatie si persoana iera englez,la mine nu a mers acum nu stiu depinde.eu te pup si mult succes

Postat pe 30 Iunie 2008 18:53
sfatul meu,ca de la un om care a trecut prin asa ceva,este sa limitezi aceasta relatie la o simpla prietenie..relatiile la distanta nu merg!shansele sa mearga sunt fff mici,crede-ma.nu vreau sa te descurajez dar asta este adevarul..e greu sa menti o relatie si cu cineva din alt orash,daramite din alta tzara,de alta religie,cu alte principii si conceptii de viata,etc
eu am fost indeajuns de nebun incat sa imi cumpar un bilet de avion sa ma duc sa cunosc o fata(locuia la 5000 km de mine..vorbisem cu ea un an si ceva pe net si la telefon,totul parea super...ea imi promitea ca ma asteapta sa vin..etc etc).si cand i-am dat marea veste ca ma duc sa o cunosc,mi-a inchis telefonul in nas,dandu-mi peste 2 zile explikatii de genu ca defapt ea doar se juka..nu vroia nik serios,ca deja avea pe cineva,yo eram doar un mod de a se simti bine in momentele de singuratate...asa ca ai grija.parerea mea e sa iti gasesti pe cineva din tara,nu iti complika viata,sa nu cumva sa ai de suferit.
have a nice life
razz
Postat pe 3 Iulie 2008 01:11
cred ca ar trebui sa te gandesti foarte bine daca vrei intr-adevar sa ai o relatie cu cineva care este diferit ca natie si religie. sa discuti la telefon si pe internet este total diferit in a trai cu persoana respectiva. lumea lor este diferita de lumea cand relatia este oarecum superficiala totul este frumos dar daca trebuie sa intri in delatii s-ar putea sa nu-ti mai placa asa tare. probabil ca este musulman....un lucru foarte important...99.99% din relatiile cu o persoana de religie musulmana, femeia devine musulmana...am studiat ceva aceasta religie si nu numai religia ci si oamenii. daca esti interesata sa afli cat mai multe sau ti-as putea fi de folos nu ezita sa ma contactezi. te pup, toate cele bune si fericire maxima. jordan
jordan
Postat pe 3 Iulie 2008 08:46
De la: jordan, la data 2008-07-03 08:46:01cred ca ar trebui sa te gandesti foarte bine daca vrei intr-adevar sa ai o relatie cu cineva care este diferit ca natie si religie. sa discuti la telefon si pe internet este total diferit in a trai cu persoana respectiva. lumea lor este diferita de lumea noastra. cand relatia este oarecum superficiala totul este frumos dar daca trebuie sa intri in delatii s-ar putea sa nu-ti mai placa asa tare. probabil ca este musulman....un lucru foarte important...99.99% din relatiile cu o persoana de religie musulmana, femeia devine musulmana...am studiat ceva aceasta religie si nu numai religia ci si oamenii. am intalnit cazuri ca al tau si am preietene care s-au casatorit cu cineva de alta religie, mationalitate si cultura. daca esti interesata sa afli cat mai multe sau ti-as putea fi de folos nu ezita sa ma contactezi. te pup, toate cele bune si fericire maxima. jordan
jordan
Postat pe 3 Iulie 2008 08:50
Tu spui ca vrei sa-i gasesti de munk...dar el vb romaneste?l-ai vazut macar o data,real?Iar cu religiile diferite nu cred ca ar fi o problema atat de mare...daca va iubiti cu adevarat unul din voi o s-o schimbe...daca nu...sanatate!
ankris
Postat pe 6 Iulie 2008 10:33
am auzit multe cazuri de casatorii intre 2 persoane ce s-au intalnit pe net....unele au avut un sfarsit frumos iar altele au adus numai lacrimi si dezamagiri....eu una sunt casatorita cu un barbat din alta religie,alta cultura,alta tara,dar ne-am cunoscut in timp real,si au trecut 2 ani pana ne-am hotarat sa facem pasul important-casatoria...adica am avut suficient timp sa-l cunosc ca om,sa-i urmaresc reactiile in anumite situatii,sa-l descopar ca personalitate,sa-i accept neajunsurile.......cat despre situatia ta....nu ma pot pronunta,nu vreau sa te descurajez,poate intr-adevar este o persoana deosebita,si s-a indragostit de tine,dar asta nu e de ajuns....este nevoie de timp petrecut fata in fata,dar nu in fata ecranului....incearca sa-l faci sa vina in romania,sa va cunoasteti,sa-l vezi ca om,ce conceptii de viata are,ce idei despre religie,traditii etc...nu zic ca este imposibil,ci ca trebuie sa ai mare grija,ca apoi sa nu suferi.....mult succes...

Postat pe 6 Iulie 2008 14:26
sunt deacord cu cei cei de mai sunt.sfatul meu este sa stai departe.sa nu te superi pe mine.iubesc toate popoarele musulmane,dar la capitolul acesta sunt impotriva.majoritatea sunt casatoriti.au un farmec de a te vraji.cu trei vorbe frumoase te-au dat p spate.cunosc cazuri asemanatoare cu al tau si ,nu vreau sa te dazamagesc dar nu au fost cu happy-end.tre sa-i gasesti tu de munca????????stie romaneste????sti ce fel de om este??????cat de informat sau civilizat este??????ok.fie vine in ro si dupa????unde va sta???cum se va descurca??????la toate astea v-ati gandit??????????sau cel putin tu te-ai gandit???????nu stiu cati ani ai dar sfatul meu e sa te gandesti de 100 de ori inainte de a lua o decizie.apropo de religie nu esti obligata sa-ti schimbi religia.iti doresc sa iei o decizie corecta si sa ai o viata minunata.
boscutza03
Postat pe 10 Iulie 2008 22:12
Stai linistita ca nu m-am implicat cu mare lucru...am auzit multe pareri si eram in dubii...intr-adevar te vrajesc ff rpd....mai ales ca l-am cunoscut intr-o perioada in care eram cu moralul la pamant...noi sa fim sanatosi...mai bine un roman decat un musulman...si-asa daca nu ne potriveam atunci cand ne intalneam?totusi conteaza fffff mult religia si cultura.O sa rasara soarele si pe strada mea.:)Have a nice day!:*
Catutzu
Postat pe 11 Iulie 2008 11:34
razz are dreptate o relatie la distanta nu merge.sunt fff mici sansele poti avea o relatie la distanta insa mai devreme sau mai tarziu cineva tot sufera din aceasta relatie si poti fi chiar tu ceea care sufera si nu e deloc placut crede-ma ai sa incepi sa regreti unele lucruri si nu cred k iti doresti asta insa alegerea iti apartine depinde si de el nu ai de unde s asti cu te vei intelege u cu l knd vei fi impreuna mai mult timp fara aceasta distanta intre voi.iti doresc mult succes
Withlove
Postat pe 12 Iulie 2008 22:24
draga catalina, cunosc un caz foarte asemanator cu al tau, de aceasta data, insa el este roman si ea este musulmanca. am un an si ceva de cand locuiesc sub acelasi acoperis cu ei, s-au inteles bine la inceput, problemele au aparut insa fara sa fie influentate de religie sau etnie, exista discutii ca in orice cuplu. Nu se gandesc insa pe viitor, prefera sa traiasca clipa. Parintii ei nu stiu si cred ca ar fi bine nici sa nu afle.Deci din punctul asta de vedere, no problem. daca ai putea, totusi sa-ti gasesti pe cineva care sa ti semene din mai multe pct de vedere ar fi ok. Daca nu esti implicata sentimental fr puternic , renunta, DISTANTA DISTRUGE MULTE RELATII!
andrushca20
Postat pe 12 Iulie 2008 23:27
buna...ca sa vezi si sa nu crezi...sunt exact in aceeasi situatie ca si tine...el e turc eu romanca...ne intelegem super,avem o legatura speciala,i-am cunoscut fam,am fost la el...urmeaza asa vina el la mine dar fam nu sunt de acord ca noi sa ne casatorim de aceea avem 2 mari importante obstacole intre noi cum ar fi familiile si religia...pe mine m-a rugat sa ma convertesc si sa ma mut la el (Bursa) ceea ce nu am acceptat,intr-adevar am avut multe discutii cu privire la relatia noastra dar sincer nu cred ca vom fii niciodata un cuplu normal pt ca suntem prea incapatanati ca sa lasam unul de la altul .....in cazul tau...nu stiu ce sa-ti spun pt ca depinde de felul cum te intelegi cu fam lui,daca ei te accepta,sau ai tai il accepta si ce sacrifici esti dispusa sa faci pt ca tu sa fii cu el...(presupun ca stii care sunt regulile lor)sau invers..el de ce e in stare pt tine...sfatul meu pt tine ar fii sa tineti legatura chiar daca sunteti departe...(eu sunt la 3000km de el)si poate daca el vrea sa vine in tara sa lucreze aici si sa intemeiati o fam at esti ff norocoasa...si iti urez mult succes...:)
zoldike
Postat pe 13 Iulie 2008 08:54
inca un lucru...daca veti ajunge sa fiti impreuna,ca un cuplu normal...ma refer la distanta...mereu sa-ti mentii parerile si fa-l ca el sa ti le respecte,fa-l sa inteleaga ca tu esti fata care il iubeste nu sclava lui...poate ca inca nu ati avut mici "arguements"...sincer sunt f curioasa ce o sa se aleaga de voi... nici eu u am avut de la cine sa cer sfaturi si am citit un intr-un ghid ceva ce chiar e adevarat (in lb engleza)"you should enjoy the feelings as long as they last,so long as you are aware that they cant last"si cred ca e f de folos pt noi care suntem in situatii mai neplacute...multa multa bafta...big hug>:D
zoldike
Postat pe 13 Iulie 2008 09:10
jordan f frumoase pozele,imi place cum gandesti.esti o tipa super!

Postat pe 28 Iulie 2008 20:05
De la: Catutzu, la data 2008-06-28 15:55:09Buna!Ma numnesc Catalina si de ceva timp traiesc o iubire la distanta sa ii zic asa.Ne intelegem perfect comunicam prin intermediul telefonului si interenetului,El e turc iar eu romanca.E ceva de nedescris,e ceva cu totul special.Incerc sa ii gasesc aici ceva d emunca pentru a veni sa lucreze aici si sa putem fi impreuna.Ce ne deosebeste este religia.Voi cum priviti relatiile la distanta intre 2 oameni de religie diferita.Ce sa fac?Oare o sa mearga relatia noastra,oare o sa fim fericiti?Ati auzit de cazuri ca al meu?Va pup si va multumesc!


Crede-ma, ca este foarte complicat, fiind turc, banuiesc ca este musulman, crede-ma ca eu la randul meu sunt indragostita de un arab musulman, bine sunt mai multe probleme..nu intentionez sa scriu foarte multe aici, daca esti interesata sa afli mai multe despre traditia musulmana, cauta-ma...Chiar daca tu spui ca-l iubesti, si nu ma indoiesc deloc de asta,nu stiu cum ai simti in clipa in care a-ti fi si fizic impreuna..Crede-ma ca stiu ce spun, nu cred ca tu esti educata sa duci o astfel de viata, mod de viata impus pentru femeie de religia musulmana...Si uneori oricat de mare ar fi iubirea...
Elena30
Postat pe 28 Iulie 2008 20:12
artista,si eu sunt logodita cu un iranian,dar nu ma obliga deloc la alt stil de viata..doar ca ma imbrac decent.atat.cred ca depinde de cat de mult este respectivul atras de religia lui..al meu nu este habotnic.chiar deloc.doar gelos .pupik

Postat pe 28 Iulie 2008 20:19
De la: luna_87, la data 2008-07-28 20:19:39artista,si eu sunt logodita cu un iranian,dar nu ma obliga deloc la alt stil de viata..doar ca ma imbrac decent.atat.cred ca depinde de cat de mult este respectivul atras de religia lui..al meu nu este habotnic.chiar deloc.doar gelos .pupik

Ma bucur mult ptr tine, ca este intelegator, dar iranian, nu stiu daca e si musulman,pot sa iti spun ca stiu cum sunt turcii, sau o parte din ei, iar arabii, cei palestinieni..CORANUL si Voia Lui Allah, sunt cele mai importante lucruri, dincolo de fericire, de iubire, de orice...Crede-ma e o chestie de genetica...Eu nu judec pe nimeni, pentru ca oricum sunt oameni si oameni..Dar mai este si chestia, fi a mea, ca apoi...Sper sa fiu doar eu paranoica, si sper ca initiatoarea acestui topic sa-si gaseasca fericirea alaturi de acel baiat din turcia..Eu doresc tuturor numai bine..nu vreau sa treaca nimeni prin ce trec eu...
Elena30
Postat pe 28 Iulie 2008 20:25
da este musulman,dar este liber in gandire.vroiam sa ti zic ca am citit mes tale si imi pare rau pt tine ca suferi..din cate am inteles el este casatorit..bad choise..ce sa ti spun..nu e bine sa ai relatii cu oameni casatoriti..lasa ca ti gasesti tu pe cineva!

Postat pe 28 Iulie 2008 20:31
Am inceput sa ma tem .Ce sit ii asta ? Unul isi zice "sultan" , apare si cleo profetita plus alti misionari .Fratilor voi racolati fete ?

Postat pe 28 Iulie 2008 20:36
De la: luna_87, la data 2008-07-28 20:31:14da este musulman,dar este liber in gandire.vroiam sa ti zic ca am citit mes tale si imi pare rau pt tine ca suferi..din cate am inteles el este casatorit..bad choise..ce sa ti spun..nu e bine sa ai relatii cu oameni casatoriti..lasa ca ti gasesti tu pe cineva!


Real bad, dar nu mai conteaza, am renuntat , chiar daca inima mea inca-l mai vrea, ideea este ca eu oricum conceptia aia n-am s-o pot intelege..Nu sunt fericit, dar nu conteaza, e sotia mea, e voia lui Allah..Eu oricum nu as trai nici o clipa linistita, stiind ca am distrus o familie, dar ca idee stau si ma intreb..Eu as ramane langa o persoana doar pentru ca religia mi-o cere...probabil ca nu ...
Elena30
Postat pe 28 Iulie 2008 20:36
marinela draga,vezi ca ma cam deranjezi cu felul tau de vorbire.nimeni nu racoleaza pe nimeni fato.poate doar pe tine.asa ca ai grija la ce mai scoti din gurita aia fermecata

Postat pe 28 Iulie 2008 20:45
artista iubita,chiar nu merita un barbat sa plangi atat dupa el..iti dau un sfat:lasa l pe el sa ti ofere totul..fara sa ceri tu..asta e iubire..e clar ca rel voastra nu va merge niciodata.viata merge inainte sa ti minte asta!hai capul sus!!!si gandeste ca un sut in fund e un pas inainte

Postat pe 28 Iulie 2008 20:49
si acm ies noapte buna all va puuup

Postat pe 28 Iulie 2008 20:51
Chiar ca orice sut in fund e un pas inainte ...bv
Catutzu
Postat pe 30 Iulie 2008 12:46
Cultura turcilor, ca si religia este foarte frumoasa si te pot intelege daca te atrage. E misterios si diferit de cultura noastra, dar totusi.... suntem foarte diferiti. Eu de pilda sunt unguroaica si sotul meu este roman, dar ne cunoastem cultura, religia , familia. Tu ce stii despre el? Ai mare grija. Multe fete au cazut in vraja strainilor, mai ales turci, israelieni si altii. Sunt o alta cultura, greu de inteles ptr noi si oricat s-ar fi civilizat unii inca traiesc dupa regulile vechi. Citeste si tu un pic despre cultura lor. Pot pleca in orice tara mai.... europeana sa zic asa, dar totusi nu se pot "dezbraca" de obiceiurile religiei. Au obiceiuri frumoase, dar poate ptr tine nu ar fi fost normale. Crede-ma ca la varsta ta ai multe de invatat. Ai netul la discretie. Cerceteaza... Cauta fete care au avut experiente similare. BAfta.
rosuveronika
Postat pe 18 August 2008 19:46
Nu stiu ce sa itit zic dar parerea mea este ca trebuie sa te gandesti foarte bine mai intai trebuie sa va intalniti sa fiti impreuna nu sa se rezume doar la internet si telefon!!Dar ai toate sansele sa iasa ceva bun din relatia voastra!!Mult succes!!

Postat pe 16 Septembrie 2008 09:35
draga catalina...daca vrei sa discutam iti las id meu de mes oanacrisan@yahoo.com...tot ce pot sa-ti spun e ca te inteleg perfect pt ca este exact ce mi se intampla si mie in momentul de fata.daca doresti vb pe messenger.te astept.pupici

Postat pe 18 Septembrie 2008 13:06
relatiile la distanta merg ..dar depinde de amandoi ...si de dragostea care va uneste! si poate merge mai bine ca in orice alt mod ..atunci cand doresti atat de tare si stii ca nu poti avea acum ..iti doresti si mai mult ..nu intervine plictiseala obisnuinta...dar grija mare sa fiti apropiati mereu si sa counicati permanent..sa va sprijiniti...

Postat pe 1 Noiembrie 2008 22:38
Buna Catalina,in primul rand vreau sa-ti spun sa nu te descurajezi pt k relatiile la distanta merg(eu sunt un bun exemplu).Doar k in cazul tau faptul k v-ati cunoscut pe internet nu mi se pare chiar asa de ok.Majoritatea oamenilor isi creeaza o alta personalitate pe net total diferita de cea a persoanei din fata calculatorului.Se minte mult. Apoi mai e si religia de care chiar nu stiu ce sa spun pentru k nu stiu nimic in acest sens.
Iti spuneam mai sus k eu am avut o relatie la distanta,care a durat 2 ani si desi acum am 18 ani si el 20 stim destul de bine ce vrem de la viata.Acum nu mai e "relatie la distanta" pe k el s-a mutat la mine in oras cu chirie si s-a angajat aici.
Voi trebuie sa vorbiti si el sa fie hotarat sa ia viata de la 0 aici cu tine cu orice risc,si aici ma refer la faptul k relatia poate dura toata viata sau doar 1,2 ani...sau kt o dura.Sper sa "indepliniti conditiile" si iti doresc mult sucees:)
aromap
Postat pe 2 Noiembrie 2008 17:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cand 1+1 este egal cu 3! 345 De la: mara_andrei 27 Mai 2011 01:04
Un EL si o ea 17 De la: ioa_pcd_girl 11 Ianuarie 2010 14:56
Intre fosta si actuala iubire 74 De la: kudika_951159 20 Februarie 2014 10:09
cum reusesc sa-l indepartez? 30 De la: AdrianaR 20 Octombrie 2010 23:35
200 de km. distanta:( 9 De la: Barbie30_ 28 Iulie 2011 22:02