Setari Cookie-uri

"Chimia" intre parteneri.

Cat credeti voi ca tine, intr-o relatie, fie ea de lunga sau scurta durata?
kristinaCT
Postat pe 1 Iulie 2008 22:43
Sunt de parere ca atata timp cat cei 2 sunt spontani si creativi poate dura o viata..Totul e sa nu intri in monotonie si rutina sau sa consideri relatia ta o obligatie.
_Ada_
Postat pe 2 Iulie 2008 10:52
Nu tine totul de asta. O spun din propria experienta. Poti iubi..., dar totul este controlat... Ai impresia ca esti atras... Dar se poate intampla sa fii atras la maximum si apoi sa iubesti...
kristinaCT
Postat pe 2 Iulie 2008 11:15
Chimia din punctul meu de vedere ramane mereu... chiar si dupa despartire... si asta pentru ca daca ea exista intre doi oameni nu inseamna decat prezenta unei atractii, compatibilitati.
juliettejulie
Postat pe 2 Iulie 2008 11:28
controlat de cine,kristina????....poate numai de tine......si cand la "chimia sexului" aplici controlul,nu prea mai iese cu focuri de artificii!!!....asa ,ca lasa-te dusa de val si de "mirosul reactiilor chimice" dintre voi doi in dormitor,si iti garantez ca atractia "chimica" va dura cat vei vrea tu!!!.....

Postat pe 2 Iulie 2008 12:09
draga kristina,la chestia asta nu stiu cum sa-ti raspund ,ca eu am simtit "chimia" de la inceput cu sotul meu,si o simt si acum,tot cu el!!!!......asa ca ,in cazul mai multor relatii,nu am experienta....imi pare rau ca nu pot sa te ajut.......eu mi-am expus parerea,pentru ca la mine "chimia" dainuie de vreo 20 de ani,cu aceeasi persoana.....succes ,oricum,daca ai gasit persoana de care te simiti atrasa!!!.....

Postat pe 2 Iulie 2008 12:37
Chimia are cele mai susprinzatoare reactii atunci cand este f puternica de la inceput !! iar ca sa dainuie in timp, trebuie reinventate mereu alte si alte ecuatii, plus ca sunt si multe alte elemente externe care o influenteaza, referitoare la starile si grijile celor 2 parteneri. si atunci cand sunt neintelegeri in cuplu, ne lasam orbiti de ele si rareori facem pace bazandu-ne pe o reactie chimica:P
buburuza22
Postat pe 2 Iulie 2008 13:19
Merci Etta,
Am vazut din ce am citit pe aici pe forum ca esti o persoana minunata.. Vesela..., OK din toate punctele de vedere. La mine situatia e destul de complicata si imi pun diverse intrebari. Oricum imi ajuta parerile tale. Pup
Merci si celorlati si astept pareri in continuare.
kristinaCT
Postat pe 2 Iulie 2008 14:05
pup kristina....si bafta ....

Postat pe 2 Iulie 2008 14:11
exista sau nu de la inceput,daca exista va ramane mereu.eu cu iubitul meu avem o "chimie organica" incredibila.a existat din prima clipa cand ne-am vazut si si-a manifestat reactiile abia dupa cateva luni,dar e mereu si din ce in ce mai puternica.
fluffy
Postat pe 3 Iulie 2008 11:16
Da Rachel... asa cred si eu..
Pup
kristinaCT
Postat pe 3 Iulie 2008 12:05
Este greu de explicat in cuvinte pt cei ce nu au simtit forta chimiei, tot ce pot sa spun este ca reprezinta ceva ce merita trait.

Postat pe 14 Iulie 2008 16:50
daca ai gasit partenerul potrivit tine forever, e imposibil sa dispara, pana si atunci cand esti suparat pe partener, tot ai acea atractie fata de el/ea....ei cred ca e o potrivire, o dorinta, o atractie, care dureaza in functie de compatibilitatile dintre oameni.
micky_ai
Postat pe 14 Iulie 2008 18:00
chimia.......nu are legatura cu iubirea sau cu sentimentele. exista sau nu. si din punctul meu de vedere, o data ce exista 'chimie', va fi mereu, chiar daca stii ca nu poti sta langa persoana respectiva din diverse motive, din lipsa de alte compatibilitati, sau mai stiu eu din ce motive, dar 'chimia fizica' ramane.
si am trait-o pe pielea mea. si ma feresc de un barbat ca de Cel Rau. poate sa-mi zica, sa-mi scrie orice, sa faca orice, ca nu ma mai intereseaza, dar daca ma uit in ochii lui sau pune numai un deget pe mine, dispar toate, si ratiune si absolut orice.
asta pana dispare din raza mea vizuala si apoi imi vine sa ma dau cu capul de pereti de necaz.
of........bine ca nu l-am vazut de un an. mi-e frica sa ma intalnesc si pe strada cu el ca suntem nebuni, nebuni.....
si stie si el ca nu e ok, ma lasa in pace, nu ma cauta, ba de-a dreptul si uitam cu lunile unul de altul, nu mai pastram de mult numerele de telefon, dar se mai intampla sa ne mai vedem la cate-o petrecere....si era cu scantei mereu.
dienuta_nou
Postat pe 14 Iulie 2008 22:34
Mare dreptate ai, dienutza... am trait-o pe pielea mea... si stiu ca era reciproc... insa nu toate relatiile de genul asta sunt constructive;)) de cele mai multe ori sunt "distructive"

catleen
Postat pe 14 Iulie 2008 23:42
Chiar daca suna bizar chimia e ceva ce poate aparea shi in timp.Tot ce pot spune e ca in relatia mea exista o chimie exploziva ...poate chiar de neinteles pentru ceilalati ce ne vad precum "contrariile acelea proverbiale ce se atrag".Paradoxal suntem atat de asemanatori incat tocmai asta a generat chimia...Pur shi simplu chimia a venit din gasirea unor similaritati intr-un om pe care il deteshti..OOO da..ati citit bine ...relatia care acum e prfecta a inceput cu dispretz reciproc...orgolii nemasurate ..Shi apoi in momentul cel mai neashteptat a aparut chimia...and the rest is history..avem o relatie in care iubirea e chiar acasa shi chimia aceea tardiv descoperita tine monotonia la distantza
Farah
Postat pe 15 Iulie 2008 05:38
protopa
Postat pe 15 Iulie 2008 13:49
"Chimia" intre parteneri"


... nu stiu cat tine, da' e determinanta

... ca daca nu-i chimie, parca nici fizica aia nu-si are rostul
Cruella_de_vil
Postat pe 27 Iulie 2008 01:42
chimia intre cei doi parteneri e atractia puternik de la inceput care te face sa-ti dai hainele jos de pe tine dar se poate stinge in timp.
s26
Postat pe 21 August 2008 22:05
De la: Cruella_de_vil, la data 2008-07-27 01:42:15 "Chimia" intre parteneri"


... nu stiu cat tine, da' e determinanta

... ca daca nu-i chimie, parca nici fizica aia nu-si are rostul

corect
uite, vezi? Cine stie cunoaste. Ai dreptate 100%. Daca nu e de la inceput acea atractie mai bine fugi cat te tin picioarele pt ca ea nu va exista niciodata. Nu stiu la altii cum e, insa la mine a fost mereu valabil.
amme22
Postat pe 21 August 2008 22:10
De la: micky_ai, la data 2008-07-14 18:00:31daca ai gasit partenerul potrivit tine forever, e imposibil sa dispara, pana si atunci cand esti suparat pe partener, tot ai acea atractie fata de el/ea....ei cred ca e o potrivire, o dorinta, o atractie, care dureaza in functie de compatibilitatile dintre oameni.

subscriu.
mkdisk
Postat pe 18 Noiembrie 2008 13:38
organica sau anorganica ?

Postat pe 18 Noiembrie 2008 13:45
De la: s26, la data 2008-08-21 22:05:48chimia intre cei doi parteneri e atractia puternik de la inceput care te face sa-ti dai hainele jos de pe tine dar se poate stinge in timp.


buna definitie! Cam asa vad si eu chimia asta.

Am iubit de mai multe ori, dar o singura data am simtit in acest fel, am simtiti cu adevarat "chimia".

As adauga doar ca este o reactie cel putin curioasa pentru o fiinta rationala, educata, stapana pe sine si pragmatica asa cum sunt eu. Filtrand prin prisma ratiunii ceea ce mi s-a intamplat atunci, chimica este singura explicatie logica a faptelor noastre de atunci.

Chimia este cea care te face sa-ti pierzi ratiunea in prezenta celuilalt si sa te daruiesti lui neconditionat, sa nu conteza decat ceea ce simti in acel moment si atat.

Sunt de acord si ca poate sa dispara in timp, dar la mine au trecut 18 ani si inca mi se pune uhn nod in gat cand vad intamplator acea persoana sau cand ascult melodiile noastre si imi amintesc.

Iubiti-va mult!
o_mona_oarecare
Postat pe 18 Noiembrie 2008 19:14
sa fim seriosi, nu poate exista o chimie daca cu celalalt nu vei fi in stare sa porti o conversatie cum ai cu prietenii cei mai buni, ganditi-va ca sunteti impreuna cu o statuie care nu va vorbeste decat fleacuri sau despre ce a facut in restul zilei si altceva mai interesant nu are de zis poate si fiindca viata respectivei persoane nu e prea interesanta, deci in momentele alea dai bir cu fugitii.... am patit-o de multe ori, sa fiu atras de una de alta si cand sa stam si noi de vorba nu avem ce ne spune... cu toata chimia de la prima intalnire sau prima oara cand faci dragoste, dar daca nu simti ca ai parte de o comunicare si intelegere din partea celuilalt, nu merge...

a iubi implica si o anumita inteligenta, o anumita deschidere catre celalalt, nu pe multi ii tine asta...

se tot vorbeste sa fii creativ, asta fara imaginatie e nula, pe bune zic, cel mai bine e sa faci omului inainte sa incepi povestea niste teste psihologice ca sa stii la ce sa te astepti... hehe, glumeam si eu, nu vreau sa exagerez, dar uneori ma gandesc ca ar fi bine sa am cv-ul persoanei dinainte sa ma arunc in relatie, macar sa nu mai pierd timpul
zorba
Postat pe 19 Noiembrie 2008 12:35
De la: Georgia99, la data 2008-11-18 13:45:20organica sau anorganica ?

mkdisk
Postat pe 20 Noiembrie 2008 20:27
chimie? si inca cum! am fost cu un tip si cand eram cu el nu puteam dormi toata noaptea ma innebunea mirosul lui si lui i se intampla acelasi lucru aveam impresia ca il iubesc dar nu era asta ,exista acea chimie despre care se vorbeste ,eram foarte diferiti si ne certam foarte des dar exista acel ceva care nu ne lasa nici sa fim suparati unul pe celalalt prea mult. oricata chimie ar exista nu cred ca poate exista relatie dak cei doi nu se potrivesc si la caracter macar putin
elenytza21
Postat pe 17 Decembrie 2008 23:17
"oricata chimie ar exista nu cred ca poate exista relatie dak cei doi nu se potrivesc si la caracter macar putin"
deci "potrivirile"ar trebui sa fie din cat mai multe puncte de vedere.
magda_65
Postat pe 19 Decembrie 2008 13:06
comunicarea inseamna viata
raspundere, intelegere si apoi inima si restul
fara comunicare si impartasirea temerilor, gandurilor, framantarilor si mai ales reusitelor de zi cu zi, an de an ramana doar ... viata n doi de unul singur fiecare dintre ei

un cv poate nu dar o cunoasterea a celuilalt la bine dar si la greu este mai mult decat necesara
atunci cand nu esti la patru ace si sanatos tun, atunci cand te doare ceva... sa vezi ii pasa???

comunicare=viata buna
ELA042008
Postat pe 19 Decembrie 2008 13:07
Am in spate 21 ani de casnicie si n-am simtit niciodata "chimia"......pana acum.......cand am intalnit un alt barbat. Acum...mi-e "teama" sa ma intalnesc cu el pt ca stam sa ne aruncam unul pe altul oriunde am fi.Acum STIU ce inseamna acea chimie si pot sa va spun ca e ceva........MAGIC, MINUNAT...Nu stiu daca este la mijloc si iubire, nu stiu cat va dura........dar stiu ca e DEOSEBIT tot ce se intampla

Postat pe 27 Decembrie 2008 22:24
De la: kristinaCT, la data 2008-07-01 22:43:13Cat credeti voi ca tine, intr-o relatie, fie ea de lunga sau scurta durata?


Stai linistit,va dura o vesnicie.
lizucaus
Postat pe 14 Februarie 2009 21:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
POzitia perfecta la pat!!! 14 De la: thadoogback 5 Aprilie 2011 18:54
Lesbians 29 De la: thadoogback 15 Septembrie 2010 19:58
basme, fantasme si Fantezii! 132 De la: anastasia_m 22 Septembrie 2010 18:56
anticoneptionale 4 De la: oana_bomboana 6 Octombrie 2009 22:41
Poziti sexuale 0 De la: 30 Aprilie 2012 23:44