Setari Cookie-uri

de ce avem nevoie de prieteni?

de ce trebuie sa ne facem prieteni?aceasta este intrebarea pe care i-am adresat-o sotului meu,in urma cu cateva zile.m-am saturat sa ne facem prieteni care ne dezamagesc si care ne ranesc de fiecare data!ce se intampla oameni buni cu lumea asta?chiar nu mai exista oameni cumsecade?ultima oara ne-am imprietenit cu doi tineri frumosi ,care erau la inceputul relatiei lor si pareau atat de curati sufleteste,iar acum ,dupa un an,am descoperit ca sunt atat de goi.da,goi!pt ca nu am gasit alt cuvant potrivit pt a-i descrie.doi oameni fara alte pasiuni,in afara de muzica hause si mancare!doi oameni tineri,dar tristi,care nu au fost niciodata la cinematograf,care nu au privit nici un film impreuna,care nu au citit nicio carte,care nu privesc un meci de fotbal sau de tenis sau de handbal,.care nu au fost niciodata la pescuit,nici macar sa priveasca si care ne considerau pe noi ciudati ca facem toate astea.si pe langa toate astea erau si rai.cum pot fi rai doi oameni atat de tineri,de doar 21 de ani!sotul meu mi-a spus ca daca voi continua sa le gasesc defecte prietenilor nostri,vom ramane singuri.si iar ma intreb:de ce avem nevoie de prieteni?
cuia
Postat pe 3 Iulie 2008 22:41
Aceasta nevoie de prieteni vine din insasi "datul" nostru, din firea umana. Omul izolat este "fie fiara, fie zeu"~Nietzsche. Din dezamagiri se presupune ca ar trebui sa invatam.

Postat pe 4 Iulie 2008 01:57
Eu nu prea ma omor dupa prieteni ... pe cei din anturajul meu ii consider cel mult amici pentru ca m-am lamurit ca oamenii sunt rai .Prietenia adevarata e o bijuterie foarte rara , in general aceste "prietenii" sunt bazate pe un interes reciproc.
seiyra
Postat pe 4 Iulie 2008 14:09
O persoana are nevoie de un prieten in viata, sa fie acolo cand ai cea mai mare de voie de el, sa fie deschis cand ceri, sa-ti dea un sfat din suflet....... Doar ca un prieten i-l gasesti la fel de greu cum iti gasesti si perechea. Spun asta pt ca lumea a devenit rea, invidioasa, egoista si perversa. Mai adaug ca foarte multe persoane se lauda cu zeci sute de prieteni, dar oare sa fie asa? 80% din oameni isi mai aleg "prietenii" dupa pozitia sociala. Mi-e frica sa spun ca: nu mai poti sa gasesti un prieten in adevaratul sens al cuvantului, dar din pacate asa este.
MH21TTN
Postat pe 6 Iulie 2008 14:05
Nu trebuie sa ne facem prieteni; pe cine interesezi va gasi o cale prin care sa se apropie.
Dupa cum spunea mama mea: "Prieten iti e buzunarul plin si Dumnezeu de sus". De la oameni nu poti astepta nimic, pt ca ei nu sunt in stare sa ofere. Ofera tu daca poti si nu cere niciodata nimic de la nimeni.
amme22
Postat pe 6 Iulie 2008 19:02
prietenii si familia sunt cei acre iti umplu viata...care iti dau motive zi de zi de a zambi, de a te simti iubit, de a simti ca interesezi pe cineva.este adevarat ca multi nu sunt prieteni adevarati ...si oricum prietenii adevart nu trebuie s fie multi, ci putini, dar sinceri.prietenii adevarati sunt cei de toata viata...nu cei p acre ii cunosti intr-o seara si dupa un an descoperi despre ei ca sunt goi cum ai patit si tu.ceea ce mi se pare ciudat mie este faptul k la avrsta voastra, tu si sotul tau nu aveti prieteni adevarati, ci va multumiti cu prieteni de ocazie, din teama(cum a zis si sotul tau) sa nu ii speriati pe toti posibilii prieteni si sda ramaneti fara nimeni.uneori nu agunge doar prietenia dintre soti, ci au nevoie de prieteni intr-adevar buni
dreamingofhappines
Postat pe 11 Iulie 2008 18:43
da,e adevarat ca prietenii adevarati sunt cam rari in ziua de azi. trebuie sa incerci sa te imprietenesti cu cat mai multa lume ca sa ai de unde alege. nu exista oameni total buni sau total rai.incearca sa iei ce e mai bun de la fiecare.

Postat pe 12 Iulie 2008 18:44
avem nevoie de prieteni, pentru ca suntem fiinte sociale, pentru ca traim intr-o societate bazata pe relatii interumane, pentru ca simtim nevoia de comunicare, pentru ca avem nevoie de un umar pe care sa plangem cand suntem suparati, pentru ca avem nevoie de o incurajare atunci cand ne credem pierduti, pentru ca avem nevoie de un sfat sau de un zambet care sa ne lumineze ziua...
anda_007
Postat pe 17 Iulie 2008 23:06
ca sa nu stai toata ziua de unul singur si sa te plictisesti! Dahhhh
smecta
Postat pe 23 Iulie 2008 13:46
Pt ca suntem "animale sociale"
sheeva
Postat pe 25 Iulie 2008 16:43
avem nevoie sa ne incredem in cineva pt k nu ne place sa fim singuri in permanenta si pt k avem nevoia d a spune cuiva ceea ce avem p suflet!sa impartim q cineva atat tristetile kt si bucuriile d kre avem parte!chiar avem nevoie de prieteni!dak sunt de incredere(prieteni adevarati)q atat mai bn!!LA MULTI PRIETENI ADEVARATI TUTUROR!!:*
deeaLOVEcata
Postat pe 30 Iulie 2008 17:09
sincer, nu cred ca mai exista prieteni adevarati in ziua de astazi.Eu am fost tot timpul dezamagita de asa zisele prietene.
fie
Postat pe 2 August 2008 21:29
Daca ar trebui sa mori inaintea mea,
Intreaba daca poti lua cu tine un prieten


Daca traiesti pana la 100 de ani as vrea sa
traiesc 100 de ani minus o zi ca sa nu
trebuiasca sa traiesc fara tine.
Adevarata prietenie este ca sanatatea;
Valoarea ei este rar apreciata pana cand
nu ai pierdut-o.
Un prieten adevarat este cel care-ti este
alaturi atunci cand restul lumii te-a parasit.
Tatal meu obisnuia sa spuna ca atunci cand
mori, daca ai cinci prieteni adevarati,
atunci ai avut o viata minunata.
Daca toti prietenii mei ar sari de pe un pod
eu nu as sari impreuna cu ei ci as sta jos,
ca sa-i prind.

Tine un prieten adevarat cu amandoua mainile
Eu ma bazez pe tine si tu te bazezi
pe mine si totul este bine.
Prietenia este o singura minte in doua trupuri.
Nu merge inaintea mea,pentru ca
s-ar putea sa nu te pot urma.
Nu merge in urma mea,pentru ca
s-ar putea sa nu te pot ghida.
Mergi alaturi de mine si fii prietenul meu.
Toti aud ceea ce spui.
Prietenii asculta ceea ce spui.
Cei mai buni prieteni asculta ceea ce nu spui.

Prietenul este acela care cunoaste cantecul
inimii tale si poate sa ti-l cante atunci
cand ai uitat cuvintele.

Fiecare dintre noi urmam drumuri diferite in
viata,dar oriunde mergem, luam cu noi cate
putin unul de la altul, de pretutindeni.
Prietenii sunt modul in care
Dumnezeu are grija de noi.

Strainii sunt doar prieteni care
asteapta sa se intample ceva.
Prietenii sunt ca si bucatile de sunca
din bolul de salata al vietii....

Esenta prieteniei sta in integritate, generozitate si incredere deplina,ea nu poate banui sau incuraja infirmitatea,singurul fel de a avea prieteni este de a fi prieten,intotdeauna prietenul la nevoie se cunoaste....




Postat pe 2 August 2008 22:09
intru totul de acord
amme22
Postat pe 2 August 2008 22:12



Postat pe 2 August 2008 22:50
amme22
Postat pe 2 August 2008 22:50
Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim. Iar oamenii nu mai au timp sa cunoasca nimic. Cumpara lucruri gata facute de la negustori. Si cum nu exista negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. ( Antoine de Saint Exupery)


sunt mai multe pe:
http://www.cugetari.ro/despreprietenie
m_cristina69
Postat pe 11 August 2008 02:35
Avem nevoie de prieteni cred eu.Un proverb ne zice ca-Prietenul adevarat iubeste oricind si in nenorocire ajunge ca un frate.Un prieten te poate ajuta cind apuci pe o cale gresita,o sa incerce sa te avertizeze inainte de a fi prea tirziu.Prietenia defapt inseamna mai mult decit a avea un umar pe care sa poti plinge.Pretenia costa timp si sentimente.Trebuie sa fii intru totul dispus sa daruiesti.Tu ai propriile tale ideii cu privire la anumite lukruri,insa esti dispus sa cedezi si sa faci lok opiniilor si sentimentelor prietenului tau.Pretul pe care il cere o prietenie este insa neglijabil in comparatie cu pretul pe care-l cere lipsa de iubire-o viata goala si insingurata.Asadar e bine sa avem prieteni dar e mai bine sa avem prieteni adevarati.
aleera
Postat pe 11 August 2008 03:06
trebuie sa ai prieteni, altfel traiesti ca un pustnic. bineanteles ca sunt si oameni/cupluri care nu au nevoie de prieteni pentru a fi fericiti, ei sunt fericiti cu egoismul lor si gata!.
numai ca prietenii adevarati ii numeri pe degetele de la o mana; cunosc multi carora le place sa aibe o gramada de oameni in jurul lor ( cica le sunt prieteni?! ) fara sa mai distinga intre cei interesati material si cei care le sunt adev prieteni.
dar cum e mai rau, sa ai prieteni indiferent cum sunt ei sau sa nu ai deloc daca nu iti sunt pe plac?
ocsa
Postat pe 11 August 2008 08:40
Prietenii sunt cei care iti accepta trecutul, te inteleg astazi si cred in viitorul tau.
mahy33
Postat pe 11 August 2008 09:32
Prietenii sunt necesari in viata, indiferent ce-am zice. Problema e ca ne dam seama de acest lucru numai in momentele dificile.Atunci reusim sa realizam ca amicii nu sunt totuna cu prietenii si, mai grav, ca "prietenii adevarati" sunt foarte putini. Pe acestia din urma ii simti alaturi de tine la bine, dar in special la necazuri. De multe ori, nu suntem capabili sa apreciem cu adevarat pe cei ce ne sunt prieteni. Ne dam seama doar dupa ce am trecut de un necaz ca cineva a fost sau nu alaturi de noi. E trist, dar acesta e adevarul. Legat de acest subiect, as vrea sa va intreb totusi ceva. De ce oamenilor li se pare ciudat ca femeile sa aiba prieteni si barbati, nu doar femei? De ce pentru barbati e un lucru normal, iar pt. femei nu?!? Desi suntem in 2008 ("europeni" cica ), mentalitatea noastra e undeva ramasa in istorie. De ce se considera ca o femeie n-ar putea iesi in oras cu un barbat in calitate de prieten? De ce lumea interpreteaza tot timpul? Cu barbatii lucrurile parca stau un pic altfel... Voi ce parere aveti?
vallyeddy
Postat pe 11 August 2008 09:44
De ce avem nevoie de prieteni ?????pentru ca nu putem trai singuri....pentru ca macar oadata in viata am simtit nevoie ca cineva sa ne tina strans de mana si sa ne spuna ca sunt alaturi de noi...pentru ca macar oadata in viata am simtit nevoie sa povestim cuiva ceea ce se intampla cu noi....Si toate aceste lucruri si multe altele care tin de suflet nu le poti face cu oricine ci doar cu un prieten...Ca de-a lungul vietii noastre prietenii ne dezamagesc...sau poate ca si noi dezamagim la randul nostru....cert e ca nu putem trai fara prieteni...

Postat pe 11 August 2008 10:53
dragutz subiect, caci putini isi mai aduc aminte ca ar trebui sa existe si prieteni adevarati in viata asta!de obicei, prietenia se construieste in timp, cu mult efort si rabdare...de ce nu v-ati gandit sa le fiti voi mentori celor 2 tineri?de ce sa nu-i scoate-ti voi la un film, sa afceti o seara de lectura si poate asa descoperi ca acei oameni nu sunt chiar asa goi!important ca il ai pe sotul tau si familia este singura care iti da neconditionat ceva!bafta in alegerea potrivita!
alesandu
Postat pe 11 August 2008 11:27
De la: fie, la data 2008-08-02 21:29:42sincer, nu cred ca mai exista prieteni adevarati in ziua de astazi.Eu am fost tot timpul dezamagita de asa zisele prietene.



dar oare ele n au fost niciodata dezamagite de tine? ....

uneori cerem mai mult decat am putea oferi
morticia_adams
Postat pe 11 August 2008 23:08
....pentru ca avem nevoie de cineva sa ne spuna o vorba buna, avem nevoie de cineva sa creada in noi, sa ne ghideze, sa ne certe, sa ne ia in brate, sa ne fie alaturi.
morticia_adams
Postat pe 11 August 2008 23:13
bine zis..

Postat pe 11 August 2008 23:15
PT TOATE ASTEA EXISTA ......BERGANBEER........PRIETENII STIU DE CE!

Postat pe 11 August 2008 23:46
da e adevarat...prieteni care sa fie langa tine si la bine si la rau sunt ff greu de gasit...dar totusi exista exceptii, eu de exemplu am 3 prieteni foarte buni pe care ii cunosc de 12 ani pe una, pe cealalta de 9 ani si cea de-a 3 persoana este un baiat pe care il cunosc de 3ani si nutem nedespartiti, toti imi sunt alaturi si nu m-au lasat niciodata sa plang singura sau sa rad singura mereu sunt langa mine chiar daca imi este bine sau rau...eu le-am raspuns lafel...intre timp am cunoscut si alti oameni...toti in rest imi sunt amici sau cunostinte...pentru ca nu poti sa ai incredere in toata lumea...dar pe zi ce trece amicii incet incet imi devin prieteni...cunostintele amici si tot asa...nu stiu eu nu as pute sa traiesc o secunda fara prieteni...ei sunt familia pe care ti-o alegi singur...viata nu e roz mereu...dar daca ne inchidem in noi si ne lipsim de prieteni...s-ar putea sa nu mai devina roz niciodata pentru acele persoane...asa ca distrati-va, cunoasteti cat mai multa lume si cat mai diferita ca sa vedeti unde va incadrati perfect...si o sa observati ca totul se schimba in bine de cele mai multe ori...sper sa aveti norocul pe care il am si eu si sa cunoasteti oameni de calitate
olly12
Postat pe 12 August 2008 01:48
De la: olly12, la data 2008-08-12 01:48:10da e adevarat...prieteni care sa fie langa tine si la bine si la rau sunt ff greu de gasit...dar totusi exista exceptii, eu de exemplu am 3 prieteni foarte buni pe care ii cunosc de 12 ani pe una, pe cealalta de 9 ani si cea de-a 3 persoana este un baiat pe care il cunosc de 3ani si nutem nedespartiti, toti imi sunt alaturi si nu m-au lasat niciodata sa plang singura sau sa rad singura mereu sunt langa mine chiar daca imi este bine sau rau...eu le-am raspuns lafel...intre timp am cunoscut si alti oameni...toti in rest imi sunt amici sau cunostinte...pentru ca nu poti sa ai incredere in toata lumea...dar pe zi ce trece amicii incet incet imi devin prieteni...cunostintele amici si tot asa...nu stiu eu nu as pute sa traiesc o secunda fara prieteni...ei sunt familia pe care ti-o alegi singur...viata nu e roz mereu...dar daca ne inchidem in noi si ne lipsim de prieteni...s-ar putea sa nu mai devina roz niciodata pentru acele persoane...asa ca distrati-va, cunoasteti cat mai multa lume si cat mai diferita ca sa vedeti unde va incadrati perfect...si o sa observati ca totul se schimba in bine de cele mai multe ori...sper sa aveti norocul pe care il am si eu si sa cunoasteti oameni de calitate


ai perfecta dreptate...nici eu nu concep viata mea fara prieteni...

Postat pe 12 August 2008 16:32
Din cauza monotoniei.

Postat pe 22 Octombrie 2008 13:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
:) 1 De la: eu_mary1993 23 Iunie 2009 01:04
Fantezii diverse cu o fata foarte fierbinte si pasionala... 56 De la: kudika467548 22 Mai 2012 17:37
Ce parere aveti voi? 2 De la: miha3dana 29 Iunie 2009 16:33
unde se va ajunge? 15 De la: nico_dana2006 3 Martie 2009 12:07
Caut fata pentru conversatie 39 De la: kudika_972424 19 August 2014 00:22