Setari Cookie-uri

de ce avem nevoie de prieteni?

Intradevar,prietenii sunt necesari,dar...cum procedezi atunci cand cea mai buna prietena din copilarie,cea care iti cunostea toate secretele,cea pe care o considerai ca pe o sora,iti fura iubitul inainte cu o jumate de an de nunta.Mai poti avea incredere?
Chestia asta mi-a lasat un gust amar si deocamdata nu cred ca mai pot avea incredere incat sa pot numii pe cineva prieten adevarat.
Prietenii adevarati sunt foarte rari.
blue_angel79
Postat pe 22 Octombrie 2008 14:11
De la: blue_angel79, la data 2008-10-22 14:11:29Intradevar,prietenii sunt necesari,dar...cum procedezi atunci cand cea mai buna prietena din copilarie,cea care iti cunostea toate secretele,cea pe care o considerai ca pe o sora,iti fura iubitul inainte cu o jumate de an de nunta.Mai poti avea incredere?
Chestia asta mi-a lasat un gust amar si deocamdata nu cred ca mai pot avea incredere incat sa pot numii pe cineva prieten adevarat.
Prietenii adevarati sunt foarte rari.


Auch! nasoala experientza. Te inteleg perfect. Dar sa stii ca merita sa ai prieteni, pt ca nu toti te`ar trada. Nu trebuie sa generalizezi acum.
Eu una nu stiu ce m`as fi facut fara prietenii mei acum o perioada de timp. Cand nu iti merg toate pe roz, e bine sa vezi ca ai in jurul tau o gramada de oameni care te iubesc si care iti intind o mana, care nu te judeca dupa aparente sau dupa gura lumii pt ca ei te cunosc asa cum esti tu. Zicea cineva in posturile anterioare ca prieteniile sunt bazate pe un interes reciproc. Ei bine, da, exista un interes... acela de a sti ca te poti baza pe celalalt orice s`ar intampla. Eu am multi prieteni adevarati si sunt o fericita sa spun asta. Majoritatea prietenilor mi`au spus (atunci cand le`am multumit ca au venit sa`mi intinda o mana sau sa`mi ofere un umar chiar daca nu am cerut) ca si eu am facut la fel cand au trecut ei prin momente grele si ca roata se intoarce mereu. Intre prieteni exista o iubire sincera si neconditionata, asa cum ai si pentru membri familiei tale.
mainedimineata
Postat pe 24 Octombrie 2008 11:37
daca parintii si familia nu ne-o putem alege,prietenii ii putem alege insa cu foarte mare greutate gasesti un prieten adevarat,degeaba iti sunt prieteni in fata iar pe la spate... te uita atunci cand iti este greu si sunt alaturi de tine doar cand iti este bine,astia nu-s prieteni.("apara-ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma apar singur").
iar din ce spuneai tu,ca ei sunt altfel decat tine si sotul tau nu stiu ce sa zic...nu trebuie neaparat sa ai aceeasi pasiune cu a unui prieten,sunt prieteni si chiar cupluri care sunt atat de diferiti dar totusi se inteleg...
angel_05
Postat pe 24 Octombrie 2008 12:22
prietenia e o bijuterie rara si foarte scumpa..nu multi au sansa de a avea parte de o prietenie adevarata in adevaratul sens al cuvantului........multi cred(si aici vb din pdv al adolescentilor de varsta mea..colegi de clasa) ca a fi prieten cu cineva inseamna a fi impreuna la destrabalare,chefuri samd............daca ati gasit adevarata prietenie nu ii dati cu piciorul..o sa regretati......si nevoia noastra de prieteni..de oameni care sa ne inconjoare,cu care sa vb sa nu ne simtim singuri...... este o nevoie sociala si este resimtita de toate persoanele.......face pur i simplu parte din natura noastra..fiindca omul nu a fost facut sa fie singur...asa si cum lui adam ,Dumnezeu i-a facut "ajutor pe potriva"....parerea mea...
butterly
Postat pe 24 Octombrie 2008 16:35
Eu si sotul meu locuim in statele unite, insa din cauza meseriei lui calatorim foarte mult si prin toata lumea. La inceput mi-a fost destul de greu fara prietenele mele cu care ieseam in oras la o cafea, sau pur si simplu la o plimbare. Au fost momente cand amandoi duceam lipsa de prieteni, asa ca am incercat sa cunoastem cat mai multe persoane. Suntem tineri, sociabili, activi si ne asteptam ca si cuplurile pe care le intalnim sa fie la fel, insa pana acum am fost dezamagiti. Am ajuns la concluzia ca va fi destul de greu sa ne facem prieteni cu care sa impartasim interese comune asa ca deocamdata ne simtim bine doar noi doi si e minunat.
irinajd
Postat pe 27 Octombrie 2008 09:49
Pai nu avem neaparata nevoie de prieteni;putem trai bine-mersi si fara...(prieteni).-pentru simplul motiv ca pentru prieteni iti trebuie timp si bani speciali de cheltuit.A avea prieteni e un stil de viata ;a nu avea e alt stil.Si fiecare e liber sa aleaga cum vrea sa traiasca cunoscandu-si posibilitatile intelectuale si nu numai.Eu nu ii clasific in mod negativ pe cei care nu-si doresc prea multi prieteni prin preajma lor pentru ca in mod tacit aprob stilul de viata cu mai putini prieteni.Altadata nu gandeam lucrurile astea dar in diverse contexte m-am "lovit" de anumite situatii in urma carora concluzia a fost ca prietenii sa fie cel putin pe locul 2 in viata.

Postat pe 30 Noiembrie 2008 13:39
Filosofia mea... eu nu am prieteni, am numai amici. Deci numai asa la nivel de cunostinte. Evident mai tin legaturi cu ei dar nu asa stranse si nu pun suflet. Pana la urma o data in viata drumurile se despart si fiecare cu treaba lui. Pe langa asta, prieteni de baut si de mancat gasiti tot timpul. Barbatii uneori au nevoie de un prieten cu care sa bea o bere sau sa comenteze stirile de la TV (eu unul nu am nevoie, sincer), sau femeile sa vb de nu stiu ce barfe (deh, femeile) sau nu stiu ce de ale casei etc. Asta e nevasta-mea... Stie bine cum stau treburile... Ea are o vorba... "Mai rarutz ca-i mai dragutz"

Postat pe 14 Decembrie 2008 18:23
Haide waaaaa, ce prieteni? Sa fim seriosi... Cum sa ti-l fure? doar nu il baga in buzunar... Nu-i motiv de lauda dar de multe ori as fi avut ocazia sa-mi insel nevasta dar NU VREAU. Chiar ma irita situatiile astea in care o nef....ta se da la mine neintelegand faptul ca "nu are loc". Acum 2 ani dorind sa vb cu un coleg de serviciu, am fost la el acasa. Era numai nevasta-sa acasa. Cica sa-l astept ca vine. Nebuna draku' a aparut in fata mea goala pusca in timp ce ma uitam la TV. Nu stiu cum a formulat ea, dar i-am spus ca nu am timp acum si ca este un meci f f f important (ma uitam la fotbal).Era o situatie ciudata pentru mine.Oricum din momentul ala nu am mai calcat pe acolo. Cel care nu iubeste, NU inseala.

Postat pe 14 Decembrie 2008 18:41
imda critica situatia...in ziua de azi prietene adevarate nu nexista !am fost si eu tradata de cea mai buna prietena a mean si tot ea sa bagat in relatia cu prietenul meu dar iubirea a invins.sorry mam abatut de la tema.daca ar fi sa aleg intr*o prietenie de baiat sau fata as alege baiat asta e opinia mea.daca ea la furat cum spui tu si el e cu ea atunci cauta*ti de tine nu merita tipul !!!!!! uita*l meriti ceva mai mult.

Postat pe 14 Decembrie 2008 18:52
Nu exista prietenie adevarata.
kudika075604
Postat pe 19 Octombrie 2009 02:27
prieteni??nu exista prieteni, exista doar cunostinte, colegi de servici, in cel mai bun caz amici...as fii vrut sa existe prietenie adevarata, dar eu nu am intalnit-o, am fost numai dezamagita...am suferit, am plans, nu am dormit, n-am mai zambit, dar am luat-o de la capat...cu aceeasi amici sau cu altii, dar cu rani care nu stiu daca se vor vindeca...in continuare sunt ranita, dar din ce in ce plang mai putin, poate intr-o zi nu voi mai plange deloc...poate voi fii mai tare...in schimb, "prieteni de ocazie" sunt peste tot....Cel mai bun prieten al meu e sotul meu , suntem cei mai buni prieteni, si parintii sunt iarasi prieteni cu adevarat, dar atat
kudika075604
Postat pe 19 Octombrie 2009 02:29
te iubesc
kudika075783
Postat pe 19 Octombrie 2009 22:44
e greu sa gasesti un prieten adevarat. mai ales in zilele astea. eu am avut parte doar de prieteni "adevarati." probabil ca sunt si eu de vina, fiindca nu accept jumatati de masura. dar un prieten adevarat ar trebui sa fie alaturi de tine, sa rsp la telefon cand il suni, sa se tina de promisiuni. poate in alta viata, in cazul meu cel putin. am ajuns la concluzia ca mai bine nu imi mai bat capul, fiindca pr adev nu exista. doar amici. si consider ca baietii sunt mult mai buni ca amici decat fetele.
kudika067504
Postat pe 29 Octombrie 2009 22:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
El in afara,eu in tara... 13 De la: Micaell 7 August 2011 18:38
Ce pãrere aveþi despre relaþia dintre o berbeacã ºi un leu? Ajutor!!! 2 De la: Helenita31 27 Aprilie 2012 00:54
Un punct de vedere! 7 De la: kudika052198 24 Noiembrie 2009 12:53
vreau si eu niste raspunsuri 15 De la: kudika340400 31 Decembrie 2010 01:11
Selectie prieteni 10 De la: Cosmo2000 7 Mai 2014 19:23