Setari Cookie-uri

ce gatim azi?

va recomand sa va inspirati de pe www.lacucina.ro si nu numai, mai sunt inca multe site- uri cu retete culinare
ada_t
Postat pe 20 Octombrie 2008 09:34


Pt. butterly.
inca astept retetele promise;acelea cu dulciurile pe care te lauzi ca le face mama ta, ca altfel nu te cred
cameliaspiridon
Postat pe 29 Octombrie 2008 14:49
De la: ada_t, la data 2008-10-20 09:34:23va recomand sa va inspirati de pe www.lacucina.ro si nu numai, mai sunt inca multe site- uri cu retete culinare


Mie îmi place situl asta
http://www.reteteculinare.ro/forum/discutii/ce_am_gatit_azi-804/40/
Full_Metal_Jacket
Postat pe 29 Octombrie 2008 14:55
De la: cameliaspiridon, la data 2008-10-29 14:49:39

Pt. butterly.
inca astept retetele promise;acelea cu dulciurile pe care te lauzi ca le face mama ta, ca altfel nu te cred
eu sunt mama...este adevarat...am incercat de mai multe ori..mesajul cu retetele nu se posteaza, altceva da..voi mai incerca..am fost prea ocupata in ultimul timp..nu se stie..intr-o zi cu vreme ploioasa..pe curand
just28
Postat pe 2 Noiembrie 2008 15:03
De la: cameliaspiridon, la data 2008-10-29 14:49:39

Pt. butterly.
inca astept retetele promise;acelea cu dulciurile pe care te lauzi ca le face mama ta, ca altfel nu te cred
deci m-am revansat....v-a dat chiar ea retetele.....sunt ft gustoase si aici vb din experienta proprie..miammiammiam..ce pofta am...
butterly
Postat pe 3 Noiembrie 2008 17:42


pt.halm
voi incerca si eu in primul rand prajitura ''inghetata''( ca este mai simpla);sincera sa fiu nu prea am rabdare ,asta este marele meu defect la bucatarie si am primit reprosuri de la copii pe tema asta,dupa care voi incerca si ...marele test...asa mi se pare a doua prajitura''casuta''si promit ca va tin la curent cu ce a iesit.....
cameliaspiridon
Postat pe 5 Noiembrie 2008 12:15
camelia, spor la treaba! ai grinja la spuma sa fie destul de groasa...sa nu te descurajezi daca nu-ti iasa prea bine spuma,,asa este la inceput..trebuie sa se intareasca cand este rece...
just28
Postat pe 6 Noiembrie 2008 18:43
De la: france1974, la data 2008-08-16 13:01:49salata de morcov crud:se spala si se curata citiva mocovi iar apoi se dau pe razatoare!se piseaza citiva graunti de usturoi si se adauga in salata ......apoi citeva linguri de maioneza(preferabil vegetala)se amesteca si citeva crutoane de piine prajita !usor de facut si buna de mincat!


Si la ce spui tu aici,incearca sa razi si un pic ce telina si un pic de hrean.
Alexandra09
Postat pe 8 Noiembrie 2008 18:54


pr.halm

am facut prajitura''inghetata''si a iesit...se putea si mai bine...baiatul meu cel mic a spus ca aduce la gust cu miniprajitura ''pinguin''.cu prima ocazie o fac si pe cealalta si astept si alte retete,te rog!
cameliaspiridon
Postat pe 13 Noiembrie 2008 14:47
camelia, felicitari..trebuie sa ai putina rabdare, am sa-ti mai scriu una acum sunt pe fuga pe site, pa, asteapta-ma
just28
Postat pe 17 Noiembrie 2008 18:31
Eu ma innebunesc dupa piept de pui si ciuperci la steamer. E mancarea mea preferata. Si mai e si sanatoasa :).
beatricea
Postat pe 24 Februarie 2009 11:41
buna fetelor !!!

eu azi am facut deja o ciorbitza de cartofi la copii si mai fac varza calita cu carnitza.
dulce nu mai fac nimik,pt ca de cate ori fac,pana seara nu mai ,termitele rad tot.
matracucu
Postat pe 24 Februarie 2009 11:43
Salata de pui cu mar, telina si morcov

Ingrediente

100g carne de pui sau de curcan fiarta
2 grape-fruit
1 mar mare
1 morcov
o bucata telina
putina maioneza
sare

Preparare

1. Carnea de pui o taiem marunt, razalim morcovul, telina si marul.
2. Daca dorim sa servim salata in cojile de grape fruit taiem un capacel, si cu degetul mare incepem sa despartim coaja de fruct, mergem incet incet de jur imprejurul fructului pana ce reusim sa golim frumos coaja.
3. Avem nevoie doar de 1 grape-fruit pentru salata, restul il putem manca.
4. Curatam de pielita grape-fruitul si il taiem bucatele mici, amestecam cu restu ingredientelor, punem putina maioneza cat sa lege totul si umplem cojile de grape-fruit.
5. Se poate face si cu carne de curcan
_dulcik_
Postat pe 24 Februarie 2009 18:21
Pui cu cartofi, usturoi si vin

Ingrediente

500 gr carne pui
500 gr cartofi
10 catei usturoi
150 ml vin alb sec
100 ml apa sau supa
1 lingurita cimbru uscat (sau 1/2 legatura cimbru proaspat)
putin ulei
sare, piper

Portii: 2

Preparare

1. Intr-o oala am incins putin ulei, doar cat sa fie acoperit fundul. Am pus bucatile de pui si le-am rumenit pe ambele parti (aprox 5 min pe fiecare parte). Am scos puiul pe o farfurie.
2. In oala am adaugat cartofii taiati rondele si i-am rumenit putin. Nu trebuie sa fie facuti, doar pe margini putin rumeni. I-am scos din oala.
3. In oala am adaugat cateii de usturoi si i-am rumenit la foc mediu, nu mai mult de 5 min. Nu-i lasati sa se faca maro, vor deveni amari.
4. Am pus vinul peste usturoi (dati focul la mic sa nu va stropeasca uleiul incins!) si cu o lingura de lemn am frecat bine fundul oalei sa se desprinda toate prajelile. Cand a inceput sa fiarba vinul am pus puiul si cartofii inapoi in oala, am adaugat cimbrul, sare si piper, am amestecat bine si am turnat si apa. Am lasat la fiert cu capac, la foc mediu pentru 30 min.
* fiind lichid putin supravegheati oala sa nu scada lichidul si sa se arda mancarea la fund; daca vi se pare ca scade prea repede mai adaugati cate putina apa, la sfarsit sa va ramana in oala un sos alb cam de un deget.
5. Am servit cald cu crutoane de paine pregatite in casa.

_dulcik_
Postat pe 24 Februarie 2009 18:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
io berbec el fecioara....k suneti????? 2 De la: cleoafrica 9 Iulie 2009 16:00
ATENTIE! URGENT!! premii kudika 1 De la: CAELUM 21 Noiembrie 2009 13:53
HELPPPP 1 De la: madalina_pasalau 3 Februarie 2009 22:26
Tort de ciocolata Montignac 8 De la: Ronnie_Coleman 26 Decembrie 2009 18:54
sfaturi amenajari interioare 3 De la: Full_Metal_Jacket 11 Aprilie 2010 15:23