Setari Cookie-uri

De nu reusesc sa am o relatie?

De la: DeeaCatalina, la data 2008-09-01 23:33:19Am observat ca cei care nu au o relatie isi doresc, cei care au (mai mult din frica de singuratate),probabil isi doresc altceva, unii sunt tinuti din scurt in relatie, gelozie etc. si isi doresc mai multa libertate. Parca majoritatea isi doreste ce nu are,si cand are acel ceva, isi doreste altceva.
Mai bine sa traim momentul prezentului, ce e asa rau sa fii singur, sa nu fi intr-un cuplu?Sunt atatea lucruri pe care le poti fac pt. tine, pt. sufletul tau...si uite asa...o sa vina si iubirea singura, nu trebuie sa o cauti.Asta e secretul!


Sunt partial de acord cu tine. Chiar asa stau lucrurile...din pacate. Probabil ca tine de specia omului... de evolutie
Insa ultima parte, nu mai sunt de acord. Cred ca chestia asta cu "ce-i asa rau sa nu fi intr-o relatie cand poti sa faci atatea doar pt sufletul tau " sunt doar simple amagiri. La ce bun sa faci atatea lucruri pt sufletul tau cand nu poti sa le impartasesti cu nimeni? Da sunt prietenii... numai ca prietenii nu-ti pot acoperi chiar toate nevoile

Postat pe 2 Septembrie 2008 16:23
Decat cu persoana nepotrivita, crede-ma, e de o mie de ori mai bine singur!
DeeaCatalina
Postat pe 2 Septembrie 2008 17:23
am 21 de ani..si imi doresc o relatie...dar cum sa ii explic lui..k nu am avut nici odata o relatie in adevaratul sens..ci doar "copilarii" d max 3-4 luni??n-as vrea sa ii vad expresia .."CUMMM...NU AI AVUT PANA ACUM O RELATIE??'..cum as putea sa procedez..ce sa ii spun?sa il mint?
amalia_ady
Postat pe 9 Septembrie 2008 22:37
De la: amalia_ady, la data 2008-09-09 22:37:37am 21 de ani..si imi doresc o relatie...dar cum sa ii explic lui..k nu am avut nici odata o relatie in adevaratul sens..ci doar "copilarii" d max 3-4 luni??n-as vrea sa ii vad expresia .."CUMMM...NU AI AVUT PANA ACUM O RELATIE??'..cum as putea sa procedez..ce sa ii spun?sa il mint?


Stai linistita nu esti singura. Si eu am 23 de ani si cea mai lunga relatie a mea a fost de 6 luni. Ii spui ca pur si simplu pana acum n-ai cunoscut pe nimeni care sa-ti atraga atentia cu adevarat, pe cineva cu care sa fii pe aceeasi lungime de unda. Si intr-un fel mi se pare si normal... in ziua de azi, cand nimic nu mai rezista.

Postat pe 10 Septembrie 2008 09:44
Si eu am 23 de ani,si am avut doua relatii serioase pana acum.fiecare a tinut un an.Prima,a fost prima iubire,bineinteles ca am iubit si am acceptat multe,fiind naiva,si lipsita de experienta.A doua, nu pot spune ca am iubit,ci ca am tinut la persoana respectiva.Un sfat va dau:sa nu va doriti sa intrati intr-o relatie doar ca sa nu fiti singure,sa nu stati niciodata intr-o relatie compromisa!Sa nu faceti compromisuri pt nimeni,sa nu va compromiteti.Cand il veti intalni pe EL,o sa faceti ce simtiti si nu mai e vb de compromisuri,pt ca EL va va face fericite.
DeeaCatalina
Postat pe 10 Septembrie 2008 10:16
si eu cred ca joci la cacialma......are iz de anunt matrimonial iar daca, tu chiar cauti un raspuns la aceasta intrebare,intreaba-te singur si vei gasi raspunsul....
cocolino6
Postat pe 10 Septembrie 2008 12:48
"Copilarii de 3-4 luni"?
Oarecum ai dreptate. Ori de cate ori intalnesc pe cineva, nu pot sa nu ma intreb cum se face ca o persoana draguta nu este inca cu cineva in acel moment.
Plecand de la aceasta prezumtie, ma pot gandi ca are un handicap emotional, iar in momentul in care se ataseaza de cineva se declanseaza un trigger care o scoate de pe fagasul normal, se panicheaza si mai apoi se catapulteaza din relatie.
Ma mai pot gandi ca mai devreme sau mai tarziu va apare acea hiba de comportament care o va face absolut incompatibila cu o relatie.
Oare ce s-o fi intamplat cu anteriorul? A fost suprimat, devorat?
Stiti foarte bine ce se intampla cu cei care cauta comori. Multi dintre ei sfarsesc prin a fi sulitati, striviti sau si mai rau inchisi de vii, asa ca este foarte bine sa afli si despre celalalt care ar fi foarte bine si sa fi supravietuit.
Nu zic ca ar trebui sa se vina la intalniri cu un fel de log-uri sentimentale si comportamentale, cu un istoric al relatiilor anterioare, insa ar fi bine daca fiecare ar avea macar o pagina web unde se poate citi despre el.
jenesaispas
Postat pe 17 Septembrie 2008 18:01
am 25 de ani si inca nu am avut parte de o relatie cu o femeie care sa fie cu capul pe umeri si picoarele pe pamant. am ajuns asa de rau incat nu imi mai vine sa ies din casa si recunosc ca am ajuns pretentios, dar sa fim seriosi, numai de fete depresive am dat, fete care nu sunt multumite de ele, care au stima de sine scazuta si se cred niste ratate, desi initial erau chiar destul de seducatoare toate. nu stiu ce sa ma fac, ma apuca groaza cand ies la o prima intalnire si ma gandesc ea oare ce mai are de spus, ce drama trebuie sa mai ascult astazi...

voi ce credeti, ce se intampla cu fetele astea de toate sufera in ultimul hal?
zorba
Postat pe 19 Septembrie 2008 13:54
De la: zorba, la data 2008-09-19 13:54:57am 25 de ani si inca nu am avut parte de o relatie cu o femeie care sa fie cu capul pe umeri si picoarele pe pamant. am ajuns asa de rau incat nu imi mai vine sa ies din casa si recunosc ca am ajuns pretentios, dar sa fim seriosi, numai de fete depresive am dat, fete care nu sunt multumite de ele, care au stima de sine scazuta si se cred niste ratate, desi initial erau chiar destul de seducatoare toate. nu stiu ce sa ma fac, ma apuca groaza cand ies la o prima intalnire si ma gandesc ea oare ce mai are de spus, ce drama trebuie sa mai ascult astazi...

voi ce credeti, ce se intampla cu fetele astea de toate sufera in ultimul hal?



Cred ca daca ar exista mai multi baieti ca tine, ca sa-si doreasca alaturi o femeie cu picioarele pe pamant si cu capul pe umeri, nu s-ar mai gasi nici atatea fete depresive. Ce pot sa spun... fetele din ziua de azi sunt doar reactia adversa la baietii din ziua de azi.
Eu zic sa citesti cu atentie si prima pagina a acestui topic...poate o sa gasesti niste raspunsuri si ai sa te lamuresti.

Postat pe 19 Septembrie 2008 16:40
Si ar mai fi o chestiune ce zic eu, merita mentionata.
Cu totii crestem cu anumite credinte si valori, implementate dea randul anilor de catre parinti, prieteni. Astfel, aceste credinte si valori incep treptat sa ne influenteze reactia la situatiile prin care trecem. Si nu mai reactionam, judecam obiectiv la ceea ce ni se intampla. Ci reactionam pe baza acestor credinte. Practic, aceste credinte si valori ne structureaza comportamentele si provoaca situatii care ne vor confirma credintele.
Asa ca tot ceea ni se intampla, persoanele, situatiile prin care trecem, persoanele pe care el intalnim...totul se reflecta in credintele, gandurile pe care le avem.

Deci, draga Zorba, raspunsul este evident: intalnesti ceea ce gandesti!

Postat pe 19 Septembrie 2008 16:50
Buna Gabriel!
ce pot sa-ti spun este ca si eu sun in aceeasi situatie. dar chiar daca nu am pe cineva, ma bucur ca nu am luat decizii gresite. prefer sa astept pentru persoana potrivita. asa ca nu fii ingrijorat; cineva acolo te asteapta la fel cum si tu astetpti si sunt sigura ca va sosi.
capul sus!!
p_e_catalina
Postat pe 23 Octombrie 2008 13:14
Da Gabriel, mai asteapta. Poate la un moment dat se va desfiinta site-ul.
jenesaispas
Postat pe 23 Octombrie 2008 17:42
pai stii cum e...cand esti prea bun esti prea bun...daca esti rau esti dobitoc...greu multumesti o fata...ai rabdare...va veni una si pt tine:D...;))
renatavin
Postat pe 9 Noiembrie 2008 19:33
Nu am citit toate posturile voastre...dar in aceeasi situatie sunt si eu. Ori sunt eu un ciudat, ori sunt prea timid(chiar sunt timid) dar nu pot sa am o relatie de lunga durata. Sincer sa fiu sunt un baiat klumea din multe3 puncte de vedere :nu am vicii(nu fumez, alcool nu prea consum-foarte rar), violent nu sunt, gelos nu sunt,idiot nu sunt, am o situatie financiara buna (aviz materialistelor ) urat nu cred ca sunt, pentru ca multe prietene imi spun ca sunt chiar dragutz, mai ales cand zambesc. Si totusi sunt singur ... Mai nou...in ultimul timp...au inceput sa ma placa fetele care au o relatie...chiar casatorite...dar asta nu ma incalzeste prea mult...pentru ca eu vreau o fata pentru mine...
dragonel
Postat pe 28 Noiembrie 2008 11:31
eu zic sa aveti rapdare,asa am fost si eu mult timp nu am reusit sa am o relatie de lunga durata, tot timpu din motive apsurde am ramas singura...am ajuns la concluzia ca tre sa ai incredrere in tine,si daca ii sa iesi undeva sa nu iesi cu pretextu sa ageti pe cineva ca asa nu merge,iesi la distractii si fi natural,fi tu insuti si cine stie poate cineva te opserva si devine atrasa de naturaletea ta si personalitatea ta.....clar ii ca femeile sunt atrase de barbatii care au incredere in ei insusi.cel putin asta cred eu.pana atunci traieste momentu si distreazate ca ce ii al tau ii pus deoparte si vine totu de la sine,numa sa ai incredere in tine.pupici si numa bine
khiyra
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:14
Nu stiu sa iti raspund la intrebare, dar stiu ca si eu am aceeasi problema. Am intrebat pe toti din jurul meu, insa tot nu am gasit solutia :(
elenastroe2003
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:27
Nu trebuie sa disperi, cu siguranta nu ai intalnit femeia potrivita. Sau.. poate, fostele au avut grija sa iti lase energie negativa incat tu nu poti sa te lipesti de cineva. Mergi la biserica, la dezlegari, slujbe si ai sa vezi ca o sa fie bine.
miangeti
Postat pe 30 Noiembrie 2008 20:20
De la: jenesaispas, la data 2008-07-18 17:52:54Exact, sa fii cel putin Ochila sau sa te fi nascut intr-o familie de ciclopi, numai asa vei putea sa le reperezi pe cele oarecum sensibile (in afara perdelei din sufragerie. Fara nicio suparare fetelor comune si simple si dragute si senine si fara prejudecati si dezinhibate si iubitoare insa sunteti pe cale de disparitie,
Locul vostru este luat de un exemplar mult mai evoluat, creat in jungla urbana, uns cu toate hibele omului modern.
Sorry insa asta-i adevarul.

Postat pe 30 Noiembrie 2008 21:04
De la: jenesaispas, la data 2008-07-18 17:52:54Exact, sa fii cel putin Ochila sau sa te fi nascut intr-o familie de ciclopi, numai asa vei putea sa le reperezi pe cele oarecum sensibile (in afara perdelei din sufragerie. Fara nicio suparare fetelor comune si simple si dragute si senine si fara prejudecati si dezinhibate si iubitoare insa sunteti pe cale de disparitie,
Locul vostru este luat de un exemplar mult mai evoluat, creat in jungla urbana, uns cu toate hibele omului modern.
Sorry insa asta-i adevarul.


din pacate jenesaispas ai cumva dreptate, dar nu toate fetele sunt asa cum crezi tu..... inca exista exemplarele de care zici tu, probabil pe cale de disparitie, de altfel ca si 'baietii buni' si neinteresati!!!! numai ca trebuie cautat mult mai indelungat ca pana acum, cu rabdare si grija si - cum speranta moare ultima - sigur fiecare dintre noi va gasi ceea ce cauta cu adevarat!

Postat pe 30 Noiembrie 2008 21:09
Da, probabil.
Si arheologii cred ca au descoperit Troia antica sau mai stiu eu ce corabie a lui Noe, insa pana la urma nu se doveste a fi nimic in afara de o slaba amintire a unor vestigii de mult apuse.
Asa este si speranta. O astepti, te agati de ea pana la sfarsit, pana cand iti dai seama ca este suprapreeciata. Nimic nu se schimba si revii din nou la deziluzia zilei banale.
Concluzia?
Sa nu asteptam sa ajungem la fundul cutiutei in speranta ca Pandora ne-a pastrat o anumita inaripata la sfarsit, ci sa utilizam uneltele lui Marte si ale Afroditei pentru a subjuga si inlantui toate fiintele care ni se par potrivite, cine stie poate pana la urma poate le eliberam si ni le facem iubiti sau iubite.
Asadar, lupta, abnegatia, curajul, jertfa, nemurirea sunt cateva dintre aurele pe care ar trebui sa le apreciem.
"Luptati sau muriti incercand", acestasa sa fie crezul!
jenesaispas
Postat pe 1 Decembrie 2008 20:49
well...nu pot sa nu ma ntreb de unde Dumenzeu apar atatia disperati? I mean... damn, inteleg ca tuturor ne place sa fim in 2, bla bla, viata e mai fun, mai usoara daca trag amandoi in mod egal...dar, wtf?! din ce citesc pe tot forumul legat de "oare eu de ce nu...?" ma'ntreb de unde ideea asta disperata ca numai intr'o relatie poti atinge un statut satisfacator? sau... o stare pe care ti'o doresti? un level care ai impresia ca nu cere cucerirea unui next level? damn... this is a total crap! Si, again, pentru cei care sunteti singur si VA PLANGETI, intelegeti ca sa ai sansa sa te cunosti pe tine insuti e 1000 times better decat sa ajungi sa crezi ca frustrarile tale vor disparea si totul va fi roz in momentul in care le vei varsa pe alt neimplinit. Bonne chance!
D4rra
Postat pe 10 Februarie 2009 14:06
De la: jenesaispas, la data 2008-12-01 20:49:48Da, probabil.
Si arheologii cred ca au descoperit Troia antica sau mai stiu eu ce corabie a lui Noe, insa pana la urma nu se doveste a fi nimic in afara de o slaba amintire a unor vestigii de mult apuse.
Asa este si speranta. O astepti, te agati de ea pana la sfarsit, pana cand iti dai seama ca este suprapreeciata. Nimic nu se schimba si revii din nou la deziluzia zilei banale.
Concluzia?
Sa nu asteptam sa ajungem la fundul cutiutei in speranta ca Pandora ne-a pastrat o anumita inaripata la sfarsit, ci sa utilizam uneltele lui Marte si ale Afroditei pentru a subjuga si inlantui toate fiintele care ni se par potrivite, cine stie poate pana la urma poate le eliberam si ni le facem iubiti sau iubite.
Asadar, lupta, abnegatia, curajul, jertfa, nemurirea sunt cateva dintre aurele pe care ar trebui sa le apreciem.
"Luptati sau muriti incercand", acestasa sa fie crezul!



.... si indemnul tau sarcastic miroase a disperare resemnata... hummm, pana la mesajul asta eram fana a replicilor tale
D4rra
Postat pe 10 Februarie 2009 14:11
Da? Nu stiam ca exista asa ceva, sau ma rog cel putina aici pe net. Eu sincer ma mai uit din cand in cand la cel Badea numit si Mircea si la un moment dat cred ca-mi place ce zice, cred ca reuseste sa puna in cuvinte ceea ce eu poate gandesc.
Asadar, este posibil ca ale mele cuvinte sa fie oarecum si o posibila vopsea pentru ganduletele tale?
In acest caz da-mi voie sa-ti spun ca este posibil sa fii putin dezamagita si de tine...
jenesaispas
Postat pe 10 Februarie 2009 20:38
Iar au iesit baieti la agatat? off....ntz ntz anunturi matrimoniale
BogdanPaul
Postat pe 26 Februarie 2009 09:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prietena mea s-a combinat cu tipul de care-mi place 17 De la: Achillesluv 10 August 2014 17:55
chestii amuzante 14 De la: Meblondy 5 Septembrie 2008 19:15
psiholog 13 De la: cathyman69 5 Decembrie 2009 10:03
parintii versus iubit 69 De la: alynyutza 8 Iulie 2011 16:14
Sora mea. 1 De la: ELEINA 19 Iunie 2011 10:46