Setari Cookie-uri

2 barbati si...eu, termen pt o decizie : 2 saptamani

buna,
traiesc o mare dilema, cu multe framantari, de ceva vreme.acum a venit momentul sa iau o decizie.totul cat se poate de scurt,desi povestea e lunga-pt cine are rabdare sa citeasca- fara citate arhicunoscute, fara inflorituri:

eu, 29 ani,
primul Mr. X-38 ani, relatie 4 ani,locuit impreuna.cu el nu am simtit fluturasi in stomac niciodata.Ma iubeste mai mult decat pe parintii lui, mai mult decat pe el insusi.dar pt mine era o relatie monotona.el nu se ridica la nivelul asteptarilor mele pe plan intelectual. in rest totul era ok.sex super.am plecat din tara vara trecuta.terminat relatia, l-am distrus. in toamna l am cunoscut pe al doilea , Mr. Y

Mr. Y -40 ani,plin de personalitate,dar modest, job si pozitie sociala buna, italian, vorbeste romaneste perfect si alte alte, foarte inteligent, genul pe care mi l am dorit intotdeauna.indragostit unu de altu (zic eu ), promisiune de casatorie peste 2-3 ani, etc etc.la primele intalniri mi a confesat ca fosta prietana asteapta cu el un copil, care a fost conceput dupa ce s-au despartit, intr-un moment de "ratacire",imediat dupa ce tatal lui a murit. ea pastreaza copilul in speranta ca el se va intoarce la ea.copilul se naste in februarie.in perioada asta eu eram in romania-intre timp, intre noi totul a fost bine si frumos.in aprilie el a fost avansat la serviciu. noi sarcini si delegatii+copil nou nascut = 2% timp pt mine.intre timp eu m-am angajat in italia la 30 minute cu masina de orasul in care locuieste el.ne-am vazut de cateva ori in 2 luni-mentionez ca el a si fost plecat in afara in interes de serviciu.dupa 9 luni de relatie eu i-am cerut ca ceilalti-mama, fosta, prietenii- sa afle despre existenta mea. lui ii e frica ca ea nu-l va lasa sa vada copilul.imi cere timp.acum cateva zile i-am spus ca deja i-am acordat suficient timp si pana se hotaraste el ce si cum eu pun punct....imi spune ca isi doreste si ma asteapta sa ma razgandesc, dar din orgoliu nu da nici un telefon, nu face nimic sa ma convinga sa ma intorc.aaaa am uitat.el locuieste cu mama in varsta de 82 ani :)si nu o lasa acum la batranete.

am fost nevoita sa ma intorc in romania pt ca am schimbat serviciul. cine m-a ajutat de cand ne-am despartit si ori de cate ori am avut nevoie!?fostul, Mr X.si pt vreo 2 saptamani am locuit la el.m-a implorat sa ma intorc la el.m-a tratat, ca de fiecare data ca pe o printesa.m-a cerut de sotie de nu stiu cate ori.din nou sunt plecata cu serviciul din tara, dar el m-ar astepta daca raspunsul ar fi afirmativ.acum am termen de cca 2 saptamani sa-i dau raspuns.nu ma mai asteapta mai mult, pentru ca vrea sa incerce sa-si refaca viata, chiar daca va fi foarte greu.si e de inteles.datorita suferintei provocate de mine a plecat din tara cateva luni in speranta ca ma va uita, a slabit in cateva luni ca a ajuns piele si os,dar si asa ma suna sa vada daca sunt ok, daca ma descurc cu banii si restul.

ce sa aleg?
pe X, care ma iubeste la nesfarsit , ca un adolescent , de atatia ani,care sa ma rasfete toata viata,cu care sa am o familie frumoasa, desi nu simt fluturasi in stomac, dar il iubesc cumva?mi-e teama ca ma plafonez din nou profesional daca revin la aceasta relatie

pe Y , pe care il iubesc mai mult decat pe primul,dar el ma iubeste intr-un mod sa zicem mai matur,vrea sa ma vada implinita profesional, sa invat italiana perfect si apoi sa ne casatorim,pentru care jobul este mai important decat orice-mi se pare mie- si de sarbatori sa trebuiasca sa il impart si nu numai....din descriere poate parea un tip iresponsabil datorita povestii cu copilul, dar nu e.m a prezentat sefului lui si colegilor care au numai cuvinte de lauda, si el m a ajutat cu jobul(mi a dat cateva adrese de email unde sa mi trimit cv-ul)

sau imi vad mai departe de viata si il astept pe Fat Frumos pe cal alb ?

cei care incep sa arunce cu noroi as prefera sa se abtina.ma intereseaza daca a mai trecut cineva prin asa ceva.oricum decizia finala e doar a mea, dar parca am nevoie de putin ajutor sa ma pot decide.acum sunt in faza ca ma hotarasc sa raman cu unul ca peste cateva minute sa revin la celalalt.nici macar nu am putut fi fluenta in descrierea povestii mele si imi cer scuze pentru cei care au rabdarea sa citeasca.

va multumesc mult

Postat pe 17 Iulie 2008 03:12
waw.. In primul rand am o nelamurire. Domnul italian de ce se teme ca nu i se va permite copilul daca se afla de existenta ta? Si-a luat vreun angajament fata de fosta? In fond erau despartiti si nu vad de ce nu are voie sa-si vada de drumul sau.
Nu cred ca l-as alege pe primul pt ca l-as vedea chinuindu-se pe langa mine sa-mi castige macar a 10-a parte din cata iubire imi ofera el. Plus ca simti ca te-ai plafona, eu cred ca intr-o relatie trebuie sa existe spontaneitate, surprize placute, o lupta permanenta de a pastra iubirea.
Al doilea.. peste 2-3 ani casatorie De fapt graba strica intotdeauna.. Cum te vezi peste 5 ani? Vad ca ai 29 ani, cat de rapid iti doresti un copil? Domnul italian are unul deja.. isi mai doreste? Fosta lui a crezut ca il tine langa ea prin acest copil, mare grija sa nu i se adevereasca doleanta.
In concluzie nu as alege pe niciunul.
Oricat de mult te-am incuraja noi decizia iti apartine, dar sunt sigura ca vei lua decizia cea mai potrivita. Bafta!!!

Postat pe 17 Iulie 2008 15:06
un cuvant:COMPLICAT!dar tu stii asta deja....

ce sa iti zic? in primul rand nu cred ca o relatie sau o casatorie trebuie sa aiba la baza mila, asta in cazul domnului X. inteleg ca te iubeste si ca ti-ar da si luna de pe cer, dar eu cred k si dragostea ta conteaza. daca nu exista, crede-ma nu vei fi fericita, si nu are rost sa faci pasul asta doar ca sa il vezi pe el fericit ; in al doilea rand, desi stiu ca oamenii sunt atrasi in general chiar de persoanele care nu le dau cea mai mare atentie, si chiar daca stiu ca il iubesti pe domnul Y, eu zic ca undeva este o nepotrivire. cunosc si eu genul matur care te ajuta sa te realizezi pe plan profesional, si te sustine....dar pare un fel de "tata". si de ce sa asteptati 2-3 ani, daca el se presupune ca pe tine te vrea si te iubeste? in el mai degraba poti gasi un prieten bun, cred eu.....si pana la urma, tu ai nevoie de sustinerea lui pe plan profesional, sau de iubirea lui si de formarea unei familii impreuna cu el?...gandeste-te bine!

ai cerut un sfat, nu te judec, ci doar iti spun parerea mea, ca e buna, ca e rea pentru tine.
Bafta la luarea acestei decizii! Decide totul pentru fericirea ta!
micky_ai
Postat pe 17 Iulie 2008 17:18
buna
mersi mult pt raspunsuri.aveam nevoie de o parere obiectiva.din afara oricum se vede altfel; e normal, numai eu sunt in stare sa iau decizia.dar acum le-am intors pe atatea parti ca nici nu mai stiu cum ma cheama.si le mai intorc vreo 10 zile.vreau ca decizia pe care o iau sa fie corecta si sa nu regret mai tarziu.
bogdana_it
Postat pe 17 Iulie 2008 23:06
si ca sa mai lamuresc putin referitor la ce mi ati raspuns voi doua:

-nu simt mila fata de primu, il iubesc, dar cred ca dragostea pt el a venit cu timpul.dar intre noi doi este multa comunicare, ne intelegem foarte bine, suntem cei mai buni prieteni, cei mai multi amanti, sa zicem asa.langa el ma simt acasa.dupa ce ne-am despartit si am vazut cat sufera am simtit mila pt el, dar asta a trecut, am avut taria sa trec mai departe.cand am fost ultima oara acasa s-a intamplat ceva...abia asteptam sa vina acasa de la serviciu...mi-e dor de el si acum ca sunt departe,vorbim zilnic pe mess, mi-e dor sa ma ia in brate, mi-e dor sa ma intorc acasa la el.poate ca aveam inoculata acea prejudecata ca eu nu ma pot marita cu un tip fara facultate.. :D asta m-a nemultumit tot timpul la el, singurul lucru, ca nu e chiar ce imi doresc pe plan intelectual.

-al doilea,ma lasa sa mai lucrez vreo 2 ani ca sa economisesc niste bani si sa invat italiana.sa zicem ca pe langa mici cadouri reciproc facute, nu astept si oricum nu mi ar da sume mari de bani sau ceva de genu.sa zicem ca dupa 2 ani ma hotarasc sa ma mut in orasul lui, va trebui sa stau in chirie, pt ca el sta cu mama - el a zis ceva de genu- pai dupa inca 2 ani sunt cca 3 de cand am fi impreuna si eu ma mut in chirie :))).

faza cu fosta lui, de ce i-e lui teama....asta ma omoara cel mai tare. am inteles imediat dupa nastere ca doamna a avut crize "induse" postnatale, dar deja au trecut 5 luni. lui ii trebuie familie- zice- peste 2 ani ar fi ok, probabil se gandeste ca fiind departe unul de altul se linistesc apele la el acasa intre timp si pot sa apar si eu la orizont.cam asa ceva. eu stiu sa fac compromisuri pt o relatie, dar nu accept sa fiu ultima roata la caruta.

profesional, nu sunt dependenta de el si nici financiar,iar faptul ca m-a ajutat cu niste adrese de email e pt ca lucram in domenii care se intrepatrund si auzise ca sunt posturi vacante in cateva locuri.daca nu, puteam sa apelez si la agentii de lucru.nu am apelat la nimeni pt o vorba buna la un job, nu am nevoie nici in viitor.nu il vad ca pe un tata,ca pe un protector, din potriva e genul care ma lasa sa ma descurc singura...prea "singura"....

acum ma tot gandesc daca cu al doilea nu mi-am indus cumva o doza de iubire doar pt ca el era genu la care eu am visat.acum ca l-am cunoscut si am vazut ca nu are timp cum imi doresc eu pt mine...si credeti-ma nu sunt o tipa exagerata, nu imi place sa fiu sunata de 5 ori pe zi.dar lucrurile marunte sunt importante pt mine.iar el uita deja de micile bucurii ale vietii.vi se pare normal sa nu aiba timp 5 zile la rand sa trimita un sms macar? posibil sa pot avea o viata frumoasa cu el, dar asta ar insemna peste 2-3 ani.si pana atunci?!!!mi-e dor de el, il iubesc, dar cred ca el nu ma iubeste cat ar trebui.nu a facut nici un sacrificiu cat de mic pt mine,cand am avut nevoie de ajutor, mi a oferit dar prea putin. nu a fost acolo pt mine pt ca era prea ocupat la serviciu.tot timpul.deci el ma iubeste "" cand are timp, ceva de genu asta

ma gandesc daca nu cumva am lasat pasarea din mana pt cioara de pe gard, un tip care ma iubeste cu care as putea avea o viata frumoasa pt un timp cu care am numai planuri incerte sau visele mele de grandomanie.apoi sa-l astept pe fat frumos....in domeniul in care lucrez..nu prea am sansa sa am timp sa cunosc pe cineva.deci viata mea ar fi monotona...si oare chiar exista fat frumos?

si sincer imi cam suna ceasu ala biologic ca am nevoie de stabilitate, de o familie, de un copil...poate din cauza asta sunt si mai "disperata" acum-primul si l doreste cu mine din prima zi de cand ne am cunoscut, al doilea si l doreste peste cativa ani :)))
bogdana_it
Postat pe 18 Iulie 2008 00:12
ai cam ales cioara de pe gard,dar nici pasarea n-as putea sa zic k-o aveai in mana. nu ti se pare ceva in neregula ca de fiecare data cand aduci vb de primul,spui numai cat te iubeste el? adica tu nu vrei sa-l iubesti cu aceeasi pasiune pe viitorul tau sot?felicitari ca ai un barbat care sa te iubeasca asa, dar nu inseamna ca esti obligata sa-i oferi libertatea ta pt asta.eu cred ca nici macar nu ai la ce sa te gandesti. pe primul il vrei doar ca inlocuitor..plus ca daca te iubeste atat de mult si te cunoaste stie ca nu asta vrei cu adevarat,mai ales ca ai avut si nevoie sa te gandesti.ar trebui sa te astepte,nu sa-ti dea un ultimatum.
iar al 2lea domn..nu e de pastrat,CLAR!!gandeste-te ca are o varsta si tot nu stie sa-si faca ordine in viata.un barbat ca sa merite trebuie sa stie ce vrea,sa arate ca e barbat!!
deci,parerea mea finala: nici unul nu este bun..pt tine
bafta
buburuza22
Postat pe 18 Iulie 2008 12:41
ok, am inteles. poate ca il iubesti pe primul dar din cate imi dau eu seama, nu e dragoste adevarata, pentru ca tin minte ca ziceai ca nu ai simtit fluturasi in stomac pt el....poate tii la el, nush...

cred k ai avea doua variante:
1. sa ramai cu primul si sa va creati o familie, desi poate nu e indeajuns sa te iubeasca doar el cu adevarat, asa cum ai spus.
2. sa mergi mai departe fara nici unul, pt k Mr. Y, nu pare prea serios....parerea mea.


Good wishes!
micky_ai
Postat pe 18 Iulie 2008 13:57
parerea mea? Pe al doilea il iubesti doar tu. El la 40 de ani cat are habar nu are pe ce planeta traieste. Iubesti o imagine pe care ti-ai creat-o tu despre el si care acum cand incerci sa vezi mai obiectiv remarci ca dupa 5 zile nu e in stare sa dea un SMS. Celalalt ar sta 5 ziel sa nu vb cu tine?? Asta spune foarte multe despre Y he doesn't give a damn. Totul e mai important pt el: fosta, copilul cu fosta, mama lui TU?? esti ultima pe lista lui de prioritati si nu doar acum ci si peste cativa ani. Esti dispusa ca dupa 2-3 ani in care il astepti sa vezi ca prioritatile lui nu s-au schimbat si ca tu ai ramas tot ultima?? Sa iubesti inseamna mult mai mult inseamna sa renunti la tot, sa renunti la tine, inseamna sa fii in stare sa iti dai viata pt. persoana pe care o iubesti.


Celalalt te iubeste a stiut ce vrea de la bun inceput(4 ani e ceva!) si te asteapta si acum. In momentul de fata in care ti-a dat 2 sapt sa te gandesti este pt. ca nu te mai poate astepta degeaba si probabil ca s-a saturat sa traga singur in relatie. De ce spuna asta?? In momentul de fata tocmai s-a despartit de mine iubitul meu cu care am avut o relatie de 3 ani. (De ce? La fel a fost o relatie in care el a facut tot pt. mine si eu mai putin - am fost foarte egoista si l-am ranit. Acum regret enorm. Dar nu mai pot sa ii cer sa fie cu mine in continuare si il las sa-si gaseasca pe cineva cu care sa fie fericit. )Asa ca intreaba-te daca pe primul il iubesti, daca in momentul asta nu te-ar mai cauta si nu ti-ar mai da nici un semn de viata, mai mult daca l-ai vedea cu alta: ce ai simti?? (ziceai ca ti s-a facut dor de el)Poate te ajuta sa te trezesti la realitate. Si apropo dupa username bogdana_it banuiesc ca lucrezi in domeniul IT. (si eu la fel), dar eu cred ca nu conteaza daca el are studii sau nu. Conteaza mult mai mult sa te iubeasca si sa IL IUBESTI(si sa ii arati asta). Poate acum nu iti dai seama dar o sa realizezi daca vei renunta la el. Pe de alta parte daca esti sigura ca nu il iubesti mai bine nu sta din mila - vei suferi si tu si el.
Josie
Postat pe 21 Iulie 2008 09:50
Stii cum sta treaba ? ...

este chiar amuzant ...

Tu il consideri pe primul ... inferior tie ...

Italianul categoric te considera pe tine inferioara lui... tocmai de aceea te tine in stand by.

Iar faptul ca nu vrea sa te prezinte familiei ... este clar ... esti doar o aventura exotica pentru el.

Eu nu as alege pe nici unul ... insa daca trebuie ... ramai langa primul ...

De ce oare ... atunci cand un barbat e indiferent fata de tine ... devine un golan ... insa atunci cand te iubeste si te vrea doar pe tine ... iti starneste mila ?

Nu averea ...ci linistea colibei te face fericita
florinbb
Postat pe 21 Iulie 2008 21:35
buna,
florinbb, ms pt raspuns la topicul meu, dar ai inteles complet gresit cum sta treaba.nu sunt dependenta financiar si profesional de nimeni, in primul rand.iar relatia cu al doilea nu este nici pe departe o aventura. el vrea sa se linisteasca apele in "coliba" lui si apoi sa ma introduca si pe mine in peisaj.si am discutat cu el pe tema asta, dar el imi spune ca ma grabesc. :)) tot eu ma grabesc!!!i-am spus ca m-am saturat sa nu isi faca timp pt mine si de tot ce se intampla.cum zice o prietena de-a mea, un sms il trimiti si cand esti " pe buda", scuze de expresie.

janice, acum realizez ca ai inteles cel mai bine ce se intampla. ms mult de sfat. zilele astea am regasit puterea sa ma detasez mental de problema asta si sa analizez la rece. la al doilea am renuntat complet.de primul mi-am dat seama ca imi este totusi foarte dor si ca relatia s-a dus pe rapa din cauza mea, pt ca trageam in alta directie, din cauza viselor mele...pe care acum le pot realiza, dar nu ma mai incanta cu nimic.mi-am dat seama ce inseamna sa fii in afara tarii singur, cu straini care te accepta si nu te accepta...si cat e de greu de unul singur in viata. acum ca el imi ofera sansa de a fi din nou impreuna, nu o mai pierd...si faptul ca mi-a dat un termen scurt de gandire...e normal, pt ca m-a asteptat 4 ani cat am fost impreuna si urmatoarele 9 luni cat am fost despartiti a facut totul pt binele meu.si mai trebuie sa ma astepte vreo 2 ani cat am contract in afara la care nu pot renunta, deci ne vom vedea numai in concedii.ma asteapta, atata imi cere sa ma casatoresc cu el, sa fiu a lui pt totdeauna.mi-am dat seama acum - parca mi s-a luat un val de pe fatza- cum sunt barbatii pe care i-am intalnit pana acum, iar eu ca el nu mai gasesc.si cel mai important-sentimentul , cand sunt langa el, ca sunt ACASA.

fluturasi in stomac?! da, nu au fost cu el, dar de fiecare data cand au fost cu altii au disparut la fel de repede cum au venit cand am vazut cum sunt acei barbati cu adevarat.ce a ramas din toti fluturasii?! amintiri placute sau neplacute...dar nici unul nu e langa mine acum.depinde de fiecare dintre noi cum percepem iubirea, ce fel de om ne dorim langa noi, ce vise avem si cat suntem de realisti...

aaaa, deocamdata nu i-am dat raspunsul primului, astept data de 28 cand e o zi importanta pt noi

v-am pupat si va multumesc
bogdana_it
Postat pe 22 Iulie 2008 21:16
Ce nu inteleg eu este de ce tine Y mortis sa te implinesti profesional si sa inveti italiana perfect de vreme ce te iubeste ?
Cum vine asta ? hai sa ne destrabalam cand vreau eu vreo 2 ani pentru ca in final oricum tu esti cantitate neglijabila si te pot duce cu vorba cum vreau eu.

Desi stateam singura atunci cand ieseam cu un tip nou ii spuneam ca stau cu parintii sau cu sora mea mai mare care e o adevarata scorpie ca nu cumva aluia sa-i vina ideea sa vrea sa ia cina la mine acasa iar daca eu eram cea care vroia sa-l duca acasa pe tip atunci ramaneam singura in apartament.Ca prin minune se mutau parintii la tara sau pleca scorpia de sora mea

Ai 29 de ani dar te lasi prostita de un barbat la fel ca fetitele din liceu.

Ok,ai dreptate , am cunoscut si eu un italian , sunt geniali italienii,felul in care nu se mai opresc din vorbit , in care se uita in ochii tai si mint cu nerusinare te dau gata.

Din fericire povestea mea e diferita:stiam ce fel de tip este si am vrut doar sa ma joc cu el.
M-am jucat o perioada,timp in care incercam sa ma fac ca nu stiu ca a parasit-o pe prietena mea desi ii promisese ca se casatoreste cu ea.....era cat pe ce sa ma cucereasca,daca nu imi vedeam prietena plangand seara si nu vazusem deja pozele lor impreuna as fi jurat ca e cel mai sincer barbat de pe lume.
Evident , mie mi-a spus ca nu a mai avut nici o prietena romanca

M-am amuzat teribil cand am fost la intalnire de manuta cu prietena mea si l-am vazut ce fata a facut cand i-am spus ca ea este prietena mea cea mai buna de care ii povestisem.

Daca Y ar avea ganduri serioase cu tine nu ar sta sa se intrebe cine ce are de comentat , te-ar cere de nevasta si gata , oricum e la o varsta la care se presupune ca deja stie ce vrea de la viata iar din ceea ce ai spus pana acum este clar ce vrea : sa traga de timp si sa se vada cu tine cand vrea el.

De ce sa te muti cu chirie peste 2 ani cand el are deja o casa ? mama lui de 82 de ani nu ar suporta prezenta ta ?

Sunt prea multe care nu se pupa intre ele .


Care este diferenta dintre X si Y ?
O facultate nu-i asa ?
Cu ce anume te satisface facultatea lui Y care te trateaza ca pe o amanta si de ce te deranjeaza faptul ca X nu are facultate ?

Daca ai stat 4 ani de zile langa X in mod sigur nu te deranja ca nu are facultate, diploma aia nu te face om sa stii.
Daca chiar te deranja lipsa diplomei ii dadeai papucii lui X inca din prima saptamana pentru ca e suficient o saptamana de zile sa-ti dai seama ca nu ai ce discuta cu cineva.

Recunoaste ca-ti facea placere sa te consideri mai presus decat X pentru ca aveai o diploma in plus fata de el dar fata de Y nu ai nimic....

Fluturasii ii vei simti atunci cand il vei pierde pe X si te vei gandi la momentele petrecute alaturi de el , nu ai simtit fluturasi cu el pentru simplul motiv ca-l stiai al tau , ca iti apartinea trup si suflet.
iris_4_ever
Postat pe 22 Iulie 2008 22:02
da, iris, ai dreptate perfect.dar crede-ma, sunt situatii in viata cand nu vezi realitatea asa cum este ci asa cum ai vrea tu sa fie.Din cauza asta v-am cerut si voua sfatul,mai mult in ce il priveste pe italian.eu sunt genul care face sacrificii pt o relatie si compromisuri,dar cand ofer cer sa mi se si ofere.prin urmare, am si acceptat un post langa orasul lui pt a fi mai aproape ca sa-l vad cum reactioneaza, cat timp imi ofera. apoi, de ceva timp i-am spus ca am fost ceruta in casatorie si am un termen sa dau raspuns- eram curioasa de cum va reactiona. va puteti imagina cred...s-a dat la fund...de asta am si luat decizia de a imi lua gandul de la el forever.si dintr-o data dragostea mea pt el s-a transformat in indifirenta...

si inca ceva, oricat de mature am fi...la oricare dintre noi i se poate intampla o situatie de genu sau si mai rau...e bine macar cand iesi cu fatza curata inainte de a fi prea tarziu....
bogdana_it
Postat pe 23 Iulie 2008 20:32
buna, cred ca shtii shi tu mai bine la varsta asta ca tot ce conteaza in viatza e sa ai pe cineva langa tine la bine dar mai ales la greu, sa fii iubita si respectata, eu shtiu foarte bine cum e sa te indragosteshti de o imagine, de cineva care se pricepe la vorbe shi mai ales la promisiuni, daca comunicatzi, va simtzitzi bine impreuna shi e ok shi in pat atunci cred ca e mai mult decat suficient, nu itzi mai fa griji de fluturi, vor veni cu primul tau copil, cand il vei tzine in bratze, shi vor veni fluturii cand la un moment dat te vei gandi ca ai ce e mai important, un loc unde sa ii zici casa, unde sunt oameni care tzin shi la care tzii bafta
ELLAG
Postat pe 24 Iulie 2008 00:30
De la: bogdana_it, la data 2008-07-23 20:32:43da, iris, ai dreptate perfect.dar crede-ma, sunt situatii in viata cand nu vezi realitatea asa cum este ci asa cum ai vrea tu sa fie.Din cauza asta v-am cerut si voua sfatul,mai mult in ce il priveste pe italian.eu sunt genul care face sacrificii pt o relatie si compromisuri,dar cand ofer cer sa mi se si ofere.prin urmare, am si acceptat un post langa orasul lui pt a fi mai aproape ca sa-l vad cum reactioneaza, cat timp imi ofera. apoi, de ceva timp i-am spus ca am fost ceruta in casatorie si am un termen sa dau raspuns- eram curioasa de cum va reactiona. va puteti imagina cred...s-a dat la fund...de asta am si luat decizia de a imi lua gandul de la el forever.si dintr-o data dragostea mea pt el s-a transformat in indifirenta...

si inca ceva, oricat de mature am fi...la oricare dintre noi i se poate intampla o situatie de genu sau si mai rau...e bine macar cand iesi cu fatza curata inainte de a fi prea tarziu....


Sunt situatii si mai grave prin care trec zilnic oamenii dar pe care nu le stim sau nu vrem sa le stim.
Nu am avut intentia de a te face imatura pur si simplu ma enervez cand observ cum unele femei cad in plasa aceleiasi categorii de barbati , credeam ca deja este arhicunoscut tipul de barbat care-ti primite marea cu sarea dar defapt nu ofera nimic , nici macar o mangaiere atunci cand ai nevoie de ea.

Ai facut sacrificii pentru barbatul nepotrivit cand aveai langa tine pe cineva care te apreciaza si te doreste asa cum esti acum fara alte upgrade-uri.

Singurul motiv pentru care nu ai simtit fluturasii alaturi de X este pentru ca pe el il aveai deja si iti doreai altceva.

Legat de X.....nu stiu cat de bine este sa-i accepti propunerea in casatorie ACUM pentru ca exista riscul sa o faci doar din cauza refuzului italianului dar tu esti cea care ar trebui sa stie mai bine ce are de facut in acest sens.
iris_4_ever
Postat pe 24 Iulie 2008 00:49
n-am citit tot ca mi-e lene. da' ce mi-a sarit la ochi , au fost literele scrise cu capse activat!
zici ca-i matematica aplicata.
daca x se implica in z si y are ceva de elefant, ce va face z?
regula de trei simpla!

Postat pe 24 Iulie 2008 00:59
Offf si eu am problema asta....grea e viata si nedreapta cateodata....
ad__83
Postat pe 24 Iulie 2008 14:15
o prietena de-a mea intr'o situatie similara se afla.....
totul era parfect, realatia perfecta alaturi de "noul partener" Y....totul roz...foarte tare pe plan [profesional....si e de asemenea....se sfatuiau...lucrau in acelasi domeniu, galant, matur, sofisticat.....era topita... ea care era dura...a devenit un mileusel...ijn mainile lui....cu noste aplecative adresate catre el...de nici ei nu-i venea sa creada cand recitea sms-ul...
si...ca sa vezi, intr-o zi ii spune ca a murit fratele lui...semne rare de viata de atunci, aproape un an a mers relatia...el o evita, ea fierbea...ca intr-o zi...ea sa dea un search pe google cu numele lui...si gaseste bibliografia lui sau ceva de genu....unde apareau si sotia si copilul lui....o lovitura f dura, tinand cont ca au fot intr-o groaza de excursi impreuna....bla....timp petrecut impreuna...niciodata n-a sunat telul si sa nu rasp....sau sa para ca se frreste....etc....
AI GRIJA SA NU TRECI SI U PRIN CEVA ASEMANATOR!!!!!!!
cici_bibi
Postat pe 25 Iulie 2008 14:47
Buna, stii ce zic eu ? sa ma cunosti pe mine :P nuuu, glumesc. Ramai mai bine singura. Dragoste cu sila nu se poate. Osa devii rece cu individul de 38 de ani si o sa se simta singur si o sa va despartiti ( cred eu), cel de 40 de ani...asa cum mai zicea o fata mai sus...nu e chiar asa serios. Daca esti si te simti o fata tanara la cei 29 de anisori atunci asteapta acel fat frumos. fiecare avem jumatatea, partea grea e ca trebuie sa o recunoastem.

numai bine sa auzim.

papa

Postat pe 30 Iulie 2008 09:48
parerea mea e ca daca un barbat iubeste o femeie (a facut o cucerire), atc primul lucru pe care-l face e "sa-si scoata trofeul" la plimbare, adica sa le demonstreze tuturor de ce-i in stare. N-am intalnit inca barbat care sa nu faca asta!
Daca n-o face, nu te poti afla decat in urmatoarele cazuri:
- ii este rusine cu tine;
- reprezinti doar un surogat al fostei si viitoarei (spera el), deci o relatie de tranzitie, ori are deja pe alta;
- s-au doreste o relatie fara implicare prea mare.
Stiu ca e greu, insa cam asta-i realitatea cred eu. Un barbat cand iubeste (ca si femeile de altfel) simte nevoia sa stie ce faci, sa te auda, e gelos, e posesiv chiar daca nu o arata. Intotdeauna am preferat sa-mi vad partenerul posesiv decat indiferent, caz in care (intotdeauna) s-a dovedit ca reprezentam prea mare lucru ptr el.
In ce-l priveste pe primul spui ca-l iubesti. Tr sa iei in calcul ca acest cuvant se foloseste adesea in mod gresit. Parerea mea e ca tre sa fii realista si sa le judeci la rece, sa nu cumva sa-l iubesti (sa tii la el) doar ca pe un prieten ca totul se duce rapid, dar sigur de rapa!
Bafta la decis! (nasol moment!)
puiut_77
Postat pe 30 Iulie 2008 15:39
ciaoooo

scuze ca nu am mai scris de ceva vreme, dar am avut de lucru foarte mult si nu m-am putut conecta la net.

...a trecut 28 iulie...ma hotarasem sa raspund "da"...dar el mi-a zis ca totusi nu il iubesc suficient cat sa ne casatorim. si avea dreptate.acum ma simt mai libera ca oricand, am lasat trecutul in spate...

va multumesc la toti pt sfaturi...acum am recitit ce am scris eu si ce mi-ati raspuns voi si cred ca am schitat un suras ironic...e usor cand privesti detasat...

si da, george, ma simt tanara.acum ma simt tanara...
bogdana_it
Postat pe 23 August 2008 01:47
Adica,nu mai pe nici unul,sa inteleg?E valabila chestia cu"fuga dupa doi iepuri" Oricum,ori fi ei,barbati,dar...,bilete la loto nu sunt("pe care sa il aleg?").E mai bine asa,fara nici unul si de acum,ai grija,sa iti placa,doar unul.,in cazul in care nu preferi bigamia.
crinaD
Postat pe 23 August 2008 02:35
da, crina, nu mai e nici unul dintre ei...stii cum e cu iepurii astia....se intampla, crezi ca mie mi-ar mai placea sa fiu intr-o situatie similara?! nu doresc la nimeni asa ceva, dar oricat am fi de mature si inteligente si orice alte calitati am avea, se intampla pur si simplu...si eu am zis de multe ori " eu nu as face...sau nici nu vreau sa aud...etc", dar sunt situatii in care te trezesti pur si simplu in mijlocu unei probleme in care nici nu stii cum ai intrat si mai greu e sa iesi :)

sentimentul pe care l-am incercat cel mai intens in perioada de gratie pana in 28 iulie a fost unul de...teama, teama ca nu raman cu nici unul dintre ei si apoi ce ma fac...nu inteleg de ce, dar asta am simtit, de parca se terminasera barbatii :))) am avut tot felu de vise ciudate...parca am pierdut contactul cu ce se intampla in jurul meu...

acum astept sa apara acel fat frumos
bogdana_it
Postat pe 23 August 2008 16:22
nebunatica mai esti,mey,fata,te-ai comportat de parca ar fi fost un concurs si unul dintre ei,premiul,daca nu amandoi.Mda,poti intra,uneori,in niste situatii din care iesi pana la urma,daca insisti,dar tapata rau,de parca ai bagat degetele in priza.Ia-o si tu mai domol,mai ales,acum,cand s-ar zice ca ai o oarecare experienta de viata.Nu stiu cum sa zic,dar,de cele mai multe ori si un singur barbat e greu de suportat,iti vine sa-i crapi capul,dar doi... Nu te invidiez deloc pt ce ai trait
crinaD
Postat pe 25 August 2008 08:31
trebuie sa te felicit pentru decizia luata... si vreau sa iti povestesc de matusa mea asa pe scurt... la 44 de ani a cunoscut un barbat cu care ea simtea ca se potriveste, la 47 s-au casatorit si la 48 a facut o fetita superba... ce vreau sa iti spun este ca in nici un caz sa nu te gandesti ca nu mai ai timp sau nu mai sunt barbati!!! trebuie sa fii sigura pe tine cand faci un astfel de pas! si nici unul dintre ei nu iti oferea asta! felicitari si bafta!
ann_lovinu
Postat pe 25 August 2008 18:41
E simplu:
- pe X l-ai minþit
- Y te-a minþit
- acum eºti liberã
- Ce urmeazã?
Poate vei afla cît de important este Adevãrul.
mihai1591
Postat pe 25 August 2008 21:57
Draga Bogdana, mama mea are o vorba:"fereste-te de incurcaturi"! Sfatul asta mi l-a dat si mie, eram intr-o rel cu un tip cu incurcaturi, cam la fel ca italianul tau; concluzia? vei avea mult de tras, si de suferit, crede-ma... de ce sa nu alegi o viata linistita, langa un barbat care te iubeste,decat o viata plina de intrebari si de asteptari langa unu' care nu prea stie ce-i de capul lui? Mr Y nu vrea s-o faca sa sufere pe fosta, care este o santajista (am avut de-a face cu asa ceva) iar el este un barbat slab pt ca nu-si poate face ordine in viata! Alegerea iti apartine!
ama21_1968
Postat pe 26 August 2008 09:00
Draga Bogdana, mama mea are o vorba:"fereste-te de incurcaturi". Sfatul asta mi l-a dat si mie, eram intr-o rel cu un tip cam cu aceleasi probleme ca ale italianului tau, dar eu bineinteles ca n-am ascultat-o, am vrut sa lupt pt iubirea mea... si mi-am luat-o in freza! Concluzia? N-a meritat atata suferinta si atata timp pierdut! De ce sa nu traiesti linistita langa un barbat care te iubeste in loc sa duci o viata plina de asteptari si de intrebari langa celalalt, care nu prea stie ce-i de capul lui? Mr Y nu vrea s-o faca sa sufere pe fosta prietena,care este o santajista (am avut de-a face cu asa ceva), iar el este un barbat slab pt ca nu-si poate face ordine in viata!.. Scuza-mi franchetea! Din cate am inteles, tu il iubesti pe Mr X, dar altfel decat pe Mr Y... draga mea ta asigur ca fiecare iubire este unica, si poate evolua in timp sau se poate transforma in ura! De unde stii ca alegand sa ramai cu Mr Y, cu toata iubirea pe care i-o porti,nu vei ajunge sa-ti doresti sa nu-l fi cunoscut (cu fosta lui, cu copilul si cu toate frecusurile), si alegandu-l pe Mr X iubirea ta pt el sa fie din ce in ce mai puternica (ma ales ca zici ca la pat este super OK)? N-are studii superioare? Trimite-l la facultate daca tii asa de mult la asta! Alege sa fii fericita!
ama21_1968
Postat pe 26 August 2008 09:35
Dragutza, am citit de la cap la coada totul si pe masura ce citeam imi formam aceeasi parere la care ai ajuns si tu acum: singura! Bravo! Parerea mea ca e cel mai bun lucru care l-ai fi putut face si bravo si pentru curajul pe care l-ai aratat, a ramane singura! Multe dintre noi nu cred ca au curajul sa faca una ca asta, dar asa e cel mai sanatos! Fat frumos va veni cand te vei astepta mai putin, iar ceea ce ti s-a intamplat a fost categoric o experienta de viata! Mult succes in ceea ce iti propui in continuare!
G_Diana
Postat pe 27 August 2008 18:28
draga Bogdana, la 29 de ani esti atat de tanara, ai toata viata la picioarele tale, nu mai spun ca esti independenta financiar, acea jumatate a ta sufera si ea in cautarea ta, nu o dezamagi, vei reusi sa fii fericita asa cum meriti. Iar primul, cu care spuneai ca te simti cu el ca acasa, reda i libertatea, lasa l sa fie si el fericit. Sunt convinsa ca o sa aiba grija de tine si daca i spui ce gandesti si o sa ai toata sustinerea lui de acum incolo, dar numai ca prieten.
Fii optimista, iti doresc sa fii fericita
lover_woman
Postat pe 25 Septembrie 2008 15:42
...continuarea...

mi-am vazut de viata mea...italianu are impresia ca "suntem impreuna", desi eu am fost foarte ferma cand am zis gata.sau ma rog, mai da din cand in cand cate un semn de viata, cate un "iubiiii ce dor imi e de tine..abia astept sa ne vedem..." blah blah.i-am raspuns ca " probabil ne vom vedea de craciun,pardon, craciunul se sarbatoreste in familie...dar daca vrei ne intalnim dupa, la o cafea , asa ca intre amici". si cu un tupeu nemaivazut imi trimite zilele trecute un sms ca el vrea un copil cu mine cat mai curand - acum dupa ce de 4 luni nu a miscat un deget sa ma vada, ca deh domnle suntem prea ocupati....poate o vrea sa il facem pe webcam...l-am rugat sa nu ma mai deranjeze pt ca am pe altcineva si intre noi s-a terminat de multicel.in fine, acum nu-i mai raspund la nici un mesaj.

acum sunt in tara, locuiesc la X pt cateva saptamani pana reglementez niste lucruri.suntem cei mai buni amici,dar are grija de mine la fel ca inainte.am clarificat cum stau treburile intre noi si l-am rugat sa isi continue viata.

am cunoscut intre timp pe cineva in italia, dar nu fortez nimic,nu stiu daca o sa fie o relatie serioasa si nici nu imi fac planuri sau vise aiurea.traiesc clipa.ma simt bine acum, sunt linistita.

sper sa fie de folos cuiva povestea asta cu situatia in care am fost.poate sunt si altele la fel.am vazut pe forum ca sunt tipe care intorc la ei desi sunt inselate sau batute...nu merita, nici macar unul care nu iti da suficienta atentie, cum am patit eu.
bogdana_it
Postat pe 26 Septembrie 2008 18:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
poti sa iti dai seama daca iubitul tau te-a inselat...?adica daca a facut-o cu alta...? 16 De la: kudika081856 11 Noiembrie 2009 14:14
Cum sa scapi de "fantoma"fostei lui iubite? 28 De la: mimi_ca29 17 Ianuarie 2011 10:34
Eternitatea nu este un timp foarte lung! 14 De la: Ame_ly 31 Ianuarie 2011 15:28
voi ce-ati face? 11 De la: Cristina___ 16 August 2009 17:07
generatia emo:P 7 De la: anca0704 29 Mai 2009 21:07