Setari Cookie-uri

2 barbati si...eu, termen pt o decizie : 2 saptamani

buna si eu trec prin aceeasi dilema de vreo saptamana incoace....si, la fel ca si tine nush ce sa fac....dar totusi am ales.....am ramas cu cel care imi e aproape.........

Postat pe 23 Octombrie 2008 15:55
daca pt nici unul dintre ei nu simti k ai muta muntii din loc nu merita sa mergi mai departe din compasiune hmmmmm nu se poate
bestiuitza
Postat pe 23 Octombrie 2008 16:05
De la: , la data 2008-07-17 03:12:58buna,
traiesc o mare dilema, cu multe framantari, de ceva vreme.acum a venit momentul sa iau o decizie.totul cat se poate de scurt,desi povestea e lunga-pt cine are rabdare sa citeasca- fara citate arhicunoscute, fara inflorituri:

eu, 29 ani,
primul Mr. X-38 ani, relatie 4 ani,locuit impreuna.cu el nu am simtit fluturasi in stomac niciodata.Ma iubeste mai mult decat pe parintii lui, mai mult decat pe el insusi.dar pt mine era o relatie monotona.el nu se ridica la nivelul asteptarilor mele pe plan intelectual. in rest totul era ok.sex super.am plecat din tara vara trecuta.terminat relatia, l-am distrus. in toamna l am cunoscut pe al doilea , Mr. Y

Mr. Y -40 ani,plin de personalitate,dar modest, job si pozitie sociala buna, italian, vorbeste romaneste perfect si alte alte, foarte inteligent, genul pe care mi l am dorit intotdeauna.indragostit unu de altu (zic eu ), promisiune de casatorie peste 2-3 ani, etc etc.la primele intalniri mi a confesat ca fosta prietana asteapta cu el un copil, care a fost conceput dupa ce s-au despartit, intr-un moment de "ratacire",imediat dupa ce tatal lui a murit. ea pastreaza copilul in speranta ca el se va intoarce la ea.copilul se naste in februarie.in perioada asta eu eram in romania-intre timp, intre noi totul a fost bine si frumos.in aprilie el a fost avansat la serviciu. noi sarcini si delegatii+copil nou nascut = 2% timp pt mine.intre timp eu m-am angajat in italia la 30 minute cu masina de orasul in care locuieste el.ne-am vazut de cateva ori in 2 luni-mentionez ca el a si fost plecat in afara in interes de serviciu.dupa 9 luni de relatie eu i-am cerut ca ceilalti-mama, fosta, prietenii- sa afle despre existenta mea. lui ii e frica ca ea nu-l va lasa sa vada copilul.imi cere timp.acum cateva zile i-am spus ca deja i-am acordat suficient timp si pana se hotaraste el ce si cum eu pun punct....imi spune ca isi doreste si ma asteapta sa ma razgandesc, dar din orgoliu nu da nici un telefon, nu face nimic sa ma convinga sa ma intorc.aaaa am uitat.el locuieste cu mama in varsta de 82 ani :)si nu o lasa acum la batranete.

am fost nevoita sa ma intorc in romania pt ca am schimbat serviciul. cine m-a ajutat de cand ne-am despartit si ori de cate ori am avut nevoie!?fostul, Mr X.si pt vreo 2 saptamani am locuit la el.m-a implorat sa ma intorc la el.m-a tratat, ca de fiecare data ca pe o printesa.m-a cerut de sotie de nu stiu cate ori.din nou sunt plecata cu serviciul din tara, dar el m-ar astepta daca raspunsul ar fi afirmativ.acum am termen de cca 2 saptamani sa-i dau raspuns.nu ma mai asteapta mai mult, pentru ca vrea sa incerce sa-si refaca viata, chiar daca va fi foarte greu.si e de inteles.datorita suferintei provocate de mine a plecat din tara cateva luni in speranta ca ma va uita, a slabit in cateva luni ca a ajuns piele si os,dar si asa ma suna sa vada daca sunt ok, daca ma descurc cu banii si restul.

ce sa aleg?
pe X, care ma iubeste la nesfarsit , ca un adolescent , de atatia ani,care sa ma rasfete toata viata,cu care sa am o familie frumoasa, desi nu simt fluturasi in stomac, dar il iubesc cumva?mi-e teama ca ma plafonez din nou profesional daca revin la aceasta relatie

pe Y , pe care il iubesc mai mult decat pe primul,dar el ma iubeste intr-un mod sa zicem mai matur,vrea sa ma vada implinita profesional, sa invat italiana perfect si apoi sa ne casatorim,pentru care jobul este mai important decat orice-mi se pare mie- si de sarbatori sa trebuiasca sa il impart si nu numai....din descriere poate parea un tip iresponsabil datorita povestii cu copilul, dar nu e.m a prezentat sefului lui si colegilor care au numai cuvinte de lauda, si el m a ajutat cu jobul(mi a dat cateva adrese de email unde sa mi trimit cv-ul)

sau imi vad mai departe de viata si il astept pe Fat Frumos pe cal alb ?

cei care incep sa arunce cu noroi as prefera sa se abtina.ma intereseaza daca a mai trecut cineva prin asa ceva.oricum decizia finala e doar a mea, dar parca am nevoie de putin ajutor sa ma pot decide.acum sunt in faza ca ma hotarasc sa raman cu unul ca peste cateva minute sa revin la celalalt.nici macar nu am putut fi fluenta in descrierea povestii mele si imi cer scuze pentru cei care au rabdarea sa citeasca.

va multumesc mult
>>>UNDE-I RAU ...HOP SI EU!!!!!!!!!! "x">>>bleg !!"y">>HI...HI...HI... >>ATAT!!!HELLOOOOOOOOOOO ....tu ai orgoliu?,ai mandrie???SAU ESTE DOAR UN TEXT?????????????????

Postat pe 12 Noiembrie 2008 07:26
Buna....exista o vorba in popor ca e bine sa alegi pe cel care te iubeste....iar asta iti spun si eu, sa il alegi pe primul pentru ca in ciuda faptului ca l-ai parasit in urma cu ceva timp ,el a continuat sa te iubeasca si chiar sa te ajute cand ai avut nevoie. Celalalt, sincer iti spun nu cred ca vrea ceva serios si din aceasta cauza gaseste f multe motive si pretexte ptr a te amana permanent. Viata merita traita atunci cand ai sansa si sa nu incerci sa visezi la printzi din povesti, nu exista asa ceva, chiar daca oricare din noi ne dorim un printz venind pe un cal alb.....Si inca ceva, daca Mr.Y te-ar fi iubit cu adevarat nu ar fi fost necesar sa vina de la tine ideea de a te cunoaste toti din anturajul lui, ci ar fi fost o mandrie ptr el de a te prezenta, de a le arata ca si-a gasit fericirea alaturi de tine , in ciuda faptului ca are un copil cu fosta( iar faza ca a fost un accident, intrun moment de ratacire.....pe asta nu o prea cred).
Asa ca draga mea.....eu as tinde sa il aleg pe Mr. X ptr ca te iubeste si isi doreste un viitor alaturi de tine, si cred ca meriti sa iti acorzi aceasta sansa, nu ai nimic de pierdut, doar sa castigi o mare implinire sufleteasca, un om care sa fie alaturi de tine cand ai nevoie si pe care te poti baza in orice situatie!
Iti doresc multa bafta in alegerea ta si sa ne tii la curent....Multa fericire si impliniri, Diana
dyane21alexxa
Postat pe 12 Noiembrie 2008 08:28
Buna, in caz ca nu ai citit toata povestea de pe forum, pe scurt, iti zic eu ca nu a ales pe nici unul, e libera ca pasarea cerului si bravo ei, decizia finala a luat o pe data de 28, o zi buna
petramarioaralucia
Postat pe 12 Noiembrie 2008 12:06
Draga mea nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi, poate doar o parere. in viata fericirea nu dureaza mult, tb sa profiti de ea de fiecare data cand ai ocazia. putini sunt cei care stiu sa iubeasca cu adevarat dar tb sa simti si tu ceva pt persoana respectiva. cand faci o alegere tb sa te gandesti la ce este mai bun pt tine, nu pt celalalt (si eu a tb sa aleg). nu stiu cat de sigura esti de dragostea italianului. din cate am citit, ca parere de exterior, nu cred ca te iubeste cu adevarat. s-ar putea sa locuiasac cu mama lui mult timp de acum in colo. cat esti dispusa sa astepti in viata? inca esti tanara(29 ani parca), de ce sa-ti irosesti viata asteptand? a aparut si un copil...sa stii ca nu-l va abandona niciodata, va fi pe primul loc in viata lui, apoi mama, apoi... cine stie cine. Esti pregatita sa ocupi locul 3 sau poate 4 in viata unui barbat?

Postat pe 4 Ianuarie 2009 10:56
pai, alegerea a fost facuta cu ceva timp in urma. si nu imi pare rau.a fost invatare de minte.cateodata te lupti cu morile de vant pt a ajunge unde iti imaginezi tu, ceea ce nu corespunde cu realitatea. si ca sa vedeti cat orgoliu sau nepasare din partea italianului, de sarbatori am trimit un sms cu urari, la fel cum am trimis prietenilor mei, si nu am primit nici un raspuns. acum ca a ramas totul in urma, nici nu realizez cat am putut fi de dezorientata in momentele acelea. in momentul asta sunt linistita si impacata.in mod clar nu voi mai trage de nici o relatie daca nu merita.
bogdana_it
Postat pe 10 Ianuarie 2009 18:59
CRED CA X MERITA MAI MULT DECAT Y-parerea mea dar tu stii iar cu nunta las-o moale ,cred k trebuie sa vina din sufletul tau dorinta de ati intemeia o familie!!!!!!!!!!!!!
numai bine!!!!!!!!!!
ioanageorgiuADY
Postat pe 20 Ianuarie 2009 10:42
al treilea.....

Postat pe 20 Ianuarie 2009 10:50
de fapt nu ai nici un termen limita..viata merge inainte si va veni si cel potrivit pentru tine..eu as renunta DEFINITIV la amandoi, si mi-as vedea de cariera...daca esti LIBERA vei stii cand il vei gasi pe cel potrivit si ai mai multe sanse sa il gasesti decat daca esti cuplata cu persoane nepotrivite..rabdare si batfa.
luminita_nicoara
Postat pe 22 Ianuarie 2009 08:37
EU IUBESC UN BARBAT CARE NU VREA SA-MI PRIMEASCA DRAGOSTEA....
SIDONIA69
Postat pe 1 Februarie 2009 14:16
NU REUSESC SA INTELEG CE VREA ??
SIDONIA69
Postat pe 1 Februarie 2009 14:18
NU-L VREAU DECAT PE EL....NIMIC ALTCEVA...
SIDONIA69
Postat pe 1 Februarie 2009 14:20
NU AM VRUT DECAT SA MA TINA IN BRATE....
SIDONIA69
Postat pe 1 Februarie 2009 14:23
MI-E DOR DE EL SI NU POT FACE NIMIC ALTCEVA....VREAU SA-MI SPUNA EL CE SA FAC....ATAT MAI VREAU...
SIDONIA69
Postat pe 1 Februarie 2009 14:29
IUBESTE , DACA VREI SA SLABESTI....NU O SA TE MAI GANDESTI LA MANCARE...O SA TE GANDESTI LA PERSOANA IUBITA...
SIDONIA69
Postat pe 1 Februarie 2009 14:35
si cati ani ai draga Lili, 15?
alessandra21
Postat pe 1 Februarie 2009 14:37
Nu sunt frigida...

Mama copilului si copilul , nu-l mai vrea alaturi...

Mama vrea barbatul pe care-l iubeste, dar va astepta sa o doreasca si el....
SIDONIA69
Postat pe 1 Februarie 2009 14:45
Intr-o poveste de ILUZIE....pana am realizat ce vreau....
SIDONIA69
Postat pe 1 Februarie 2009 14:46
O sa-l astept o viata daca va fi nevoie...
Aceasta iubire nu mi-o va fura nimeni....PROMIT SOLEMN!!!!!!
SIDONIA69
Postat pe 1 Februarie 2009 14:47
Mori din spatele usilor inchise.....Du-te la ele.....Ar fi mai palpitant...
SIDONIA69
Postat pe 1 Februarie 2009 14:48
De la: Janice, la data 2008-07-21 09:50:25Si apropo dupa username bogdana_it banuiesc ca lucrezi in domeniul IT. (si eu la fel), dar eu cred ca nu conteaza daca el are studii sau nu. Conteaza mult mai mult sa te iubeasca si sa IL IUBESTI(si sa ii arati asta). Poate acum nu iti dai seama dar o sa realizezi daca vei renunta la el. Pe de alta parte daca esti sigura ca nu il iubesti mai bine nu sta din mila - vei suferi si tu si el.


Cred ca IT vine de la Italia....
Rocker
Postat pe 2 Martie 2009 19:06
pe x
in dragoste unul iubeste , si celalalt trage foloasele
asa ca ,vezi ce iti convine
si nu este cazul sa ajungi menajera la baba aluia de 82 de ani


oltenacu_georgeta
Postat pe 3 Martie 2009 00:01
da, am trecut si sunt multi /multe care au trecut, dar la tine nu vad unde se pune problema de a alege. E simplu ., caci tu doresti un sfat bun si NORMAL. Daca vrei sa-ti spunem noi ce te trage inima e mai greu, dar nici chiar asa cum pare. Y are copil nenascut inca....ehhhhheiy, si cum crezi ca te vei integra si tu in peisaj?!?! in nici un caz. X te adora , te iubeste, a si dat din pacate ultimat, dar nu te atrage la inimioara, dar e o partida sigura......oscilezi intre astea si frica de singuratate???? sau mai visezi la ceva-cineva secret? de ce nu-l uiti tu frumos pe italian (nu uita ca e italian, catolic si ce educatie primesc ei in privinta familiei, copiilor, etc) si sa stai de vb cu X pt a negocia un timp si sa vezi ce vrei........bafta
maralupu
Postat pe 3 Martie 2009 14:28
Buna,

Din punctul meu de vedere....nici X, nici Y nu cred ca ar fi o varianta buna. Italianul mi se pare ascuns si putin mincinos, iar romanasul nostru pare k nu te poate face fericita, in concluzie, cauta-ti fericirea in continuare :)

Sper sa iei cea mai buna decizie pentru tine.
Aeyanna
Postat pe 13 Iunie 2009 19:53
Eu de-abia am vazut acest topic.Daca l-as fi vazut de la inceput,te-as fi sfatuit asa:sa nu ramai cu nici unul dintre cei doi tipi:primul te iubeste,dar tu nu,si nici macar fizic nu esti atrasa de el asa cum ar trebui sa fie doi soti.Nivelul intelectual trebuie sa fie egal intr-un cuplu ca daca nu vorbiti aceiasi limba degeaba si aveti valori in viata diferite,unul ale unui om simplu,altul ale unui om cu orizonturi mai largi.
Al doilea e un om care nu inspira incredere,te suna cand vrea el,este un barbat cu obligatii(are un copil),a mai fost si casatorit.Eu zic sa i-l lasi uneia care a mai fost si ea casatorita,are si ea un copil etc.Deci,nici cu asta nu esti egala,tu fiind o fata fara obligatii..Tot tu esti mai buna pt el,decat el pt tine.
In al treilea rand,tu fata de 29 de ani,ce cauti cu 2 barbati de 40 de ani?Poate o sa ziceti ca nu e o diferenta decat de 11 ani.La prima vedere asa pare.Dar una e sa zici 29,alta e 40.Ia ganditi-va la un barbat de 29 si la unul de 40?E vreo diferenta intre ei?Daca ai vrea o relatie pasagera,n-ar avea importanta,dar tu vrei casatorie.Nu o sa ai toata viata 29 de ani.Un barbat de 40 de ani poti avea si cand o sa ai tu 40.Dar ei la 29 de ani,ar vrea pt casatorie femei de 40?Mai rar.
sylvynet
Postat pe 13 Iunie 2009 21:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sincer nu stiu ce sa fac!!! 17 De la: kudika136210 4 Martie 2010 15:23
ce parere aveti? 3 De la: tematoare 3 Septembrie 2010 14:49
Fetelor, ajutor! 25 De la: kudilik 26 Iulie 2010 22:20
Cum as putea sa scap 71 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 15:43
indragostita de alt barbat 24 De la: kudika_13098 23 Aprilie 2013 06:38