Setari Cookie-uri

eu scorpion - el taur... vreo sansa sa dureze relatia?

eu sunt scorpion, un scorpion in adevaratul sens al cuvantului.Dar cand vine vorba de el, parca sutn alta, fara sa vreau. El e zodia taur si se enerveaza foarte repede si e posesvi. Totul e frumos cand suntem doar noi doi, singurei, dar cand mai sunt si alte persoane cu noi, sau cand suntem in oras si vede ca se uita un alt barbat la mn (adica nu ma uit eu, nu e vina mea), se enerveaza fara motiv. In schimb el intoarce capul dupa altele si nu ma deranjeaza, pentru ca stiu ca e cu mine...dar totusi...
ceea ce ma ingrijoreaza pe mine sunt certurile pe care le avem. Fiind niste zodii asa "rele" certurile sunt foarte agresive, apoi nu vorbim cate o saptamana, dar el cedeaza intotdeauna.Mi`e teama ca una dintre certurile astea sa nu puna capat relatiei definitiv.

Mai e cineva in situatia asta? Astept pareri :-s
dolse_danuzza
Postat pe 24 Iulie 2008 11:44
Ei bine, eu sint un berbec incapatinat care are intotdeauna dreptate, si, da, am un taur de 5 ani linga mine. Al meu tauras e extraordinar in pat-este un punct de vedere extrem de important, asa ca nu-l trece cu vederea-, e materialist, e uneori prea melancolic si prea calm pentru mine, se gindeste de 10.000 de ori inainte de a face ceva, nu se uita dupa femei, caci stie ca eu sint cea-mai-cea. Daca intoarce capul, spune-i ce defecte are acea femeie-chiar daca el nu le vede, gasesti tu ceva(unghiile cu o culoare care nu se poarta, cracanata, sinii lasati...vezi, ce-ti trece in acel moment prin cap), cind ii arati atitea defecte la toate femeile...ii trece de uitat. Daca e gelos, caci, draga mea, taurul alege intotdeauna o femeie frumoasa, stilata, desteapta si care se ingrijeste enorm, trebuie sa-i arati de ce e gelos. Normal ca barbatii se uita dupa tine, dar in momentele acelea, fa-l sa se simta iubit. Asta e secretul pentru a tine un taur linga tine:IUBESTE-L. Apoi, normal, fa ce vrei tu, cind vrei, dar arata-i ca-ti pasa si de el, nu-l ignora si...mai ales, nu-l lasa sa te domine. Certurile astea cu taurii sint minunate, caci incearca sa se impuna, dar, incapatineaza-te, demonstreaza-i prin argumente ca el e cel ce greseste si incearca sa ai tu ultimul cuvint. Nu plinge linga el, fiindca ii place sa faca pe protectorul, fi calma, nu te enerva, iar daca te enervezi, arunca-i o perna in cap-te relaxeaza si te face sa zimbesti, de fapt, asta e cu taurii, daca s-au indragostit, ei de-abia asteapta finalul unui scandal. Si in niciun caz despartirea nu vine de la el, caci taurul, prin definitie, e statornic.Succes!Sper sa ai parte de multi ani alaturi de taurasul tau educat in stilul pe care-l doresti
andra13gabriela
Postat pe 30 Iulie 2008 10:57
Deci,eu sunt taur si el scorpion.Ceva asemanator, dar totusi diferit.Eu sunt o fire orgolioasa,incapatzanata peste masura,el neincrezator,banuitor,dar cu o capacitate imensa de a iubi.Ne-am despartit din cauza ca eo eram mult prea orgolioasa,el nu avea incredere in mn...mai exact,nepotrivire de cartier.Chiar daca ne-am despartit,am tinut unul la celalalt 2 ani de zile..pana mi-am dat seama ca s-a schimbat mult prea mult,ca sa mai pot incerca o impacare,pe care el ar fi acceptat-o.Asa ca am preferat sa ma "eliberez de el" si sa imi continui viata fara el.Imi pare rau daca nu am zis nimic incurajator,dar am fost sincera.Pupici si..succes

Postat pe 3 August 2008 20:42
De la: JuSt_MeG, la data 2008-08-03 20:42:13Deci,eu sunt taur si el scorpion.Ceva asemanator, dar totusi diferit.Eu sunt o fire orgolioasa,incapatzanata peste masura,el neincrezator,banuitor,dar cu o capacitate imensa de a iubi.Ne-am despartit din cauza ca eo eram mult prea orgolioasa,el nu avea incredere in mn...mai exact,nepotrivire de cartier.Chiar daca ne-am despartit,am tinut unul la celalalt 2 ani de zile..pana mi-am dat seama ca s-a schimbat mult prea mult,ca sa mai pot incerca o impacare,pe care el ar fi acceptat-o.Asa ca am preferat sa ma "eliberez de el" si sa imi continui viata fara el.Imi pare rau daca nu am zis nimic incurajator,dar am fost sincera.Pupici si..succes


Ei, aici tu esti "taurul" si in incapatinare doar eu-berbecul-va intrece, asa ca...te cred, dar, esti o femeie-taur, noarmal c-ai reactionat asa, ca, aveti si voi ceva in comun...sa nu va scoata nimeni din lumea voastra, si, dupa cum spui ca era prea banuitor, banui ca te saturasei de asemenea discuti...la ea e invers, el e taur, si barbatii taur, cind gasesc ceva ce-si doresc enorm, nu prea renunta, deh, stii tu, stabilitatea aia care va place voua, taurilor cel mai mult! Oricum, judecind dupa zodia ta si dupa prietenele mele taur, sint convinsa ca ai gasit pe cineva care "merita" si ca lucrezi intr-un loc de unde cistigi bine si ca te imbraci/maninic/invirti in cercuri f bune-asta-i caracteristica voastra...fastul, viata buna, statornicia, fidelitatea, increderea...eu cred ca fata asta are numai de cistigat linga un taur ( ca si barbatii ce au o femeie taur linga ei...nah, sint si eu un berbec inconjurat de tauri, tre' sa mai laud si pe altcineva, nu doar pe mine )
andra13gabriela
Postat pe 4 August 2008 16:24
E orgolios si incapatanat, se enerveaza repede...Dar numai eu stiu sa`l calmez, tot la mn vine de fiecare data...Stiu ca el al meu si ca tine la mine, dar probabil ca`i e teama sa nu se indragosteasca de o pustoaica. Un prieten comun mi`a povestit ca el i`a spus ceva de genu` asta. Dar eu i`am demonastrat in 2 ani de zile ca`l iubesc si ca sunt langa el...Dar el a preferat sa`mi dea papucii...Si acum tanjeste la sarutul meu :(
Nush ce sa fac, sa mai sper la o impacare, care tine de orgoliul lui, de incapacitatea de a recunoaste ca ma iubeste (sau poate ca nu si`a dat seama) sau :-???.....
dolse_danuzza
Postat pe 4 August 2008 18:21
Sau....la ce vad eu, la cite griji iti faci..esti cam indragostita...bravo tie, dar nu crezi ca a cam trecut perioada in care femeia astepta sa fie cucerita, recucerita si iar recucerita? Pai ce...tu nu poti face pasul spre impacare? Care-i problema? Ca esti o pustoaica? Aiurea... intre mine si taurul meu sint 11 ani si sintem de 5 ani si 3 luni impreuna, si ne pregatim de nunta....nu crezi ca am fost si eu "pustoaica" de care s-a indragostit sau temut? Daca stii ca relatia merita, nu trebuie sa te intrebi daca te suna, daca moare de dorul tau...al meu taur statea o saptamina pe ghimpi cind ma enervam si nu-i raspundeam la tel sau la usa....si dupa, impacare-dulce impacare...Nu prea cred ca el e orgoliosul, ci TU.Incearca sa mai lasi si de la tine, nu mai traim in Evul Mediu sau in Patriarhat! Daca suni tu prima, nu inseamna ca te injosesti sau ca-ti calci pe orgoliu, in plus..am asa o vaga impresie ca din cauza ta s-a produs aceasta cearta si te cam doare sufletelul. Din experienta iti spun ca taurul sufera enorm si ca daca te iubeste d-abia asteapta un semn de la tine. Hai pune mina pe tel, fixeaza o intilnire si bucura-te de avantajele vietii de pustoaica (acum poti face cite greseli vrei, ca virsta iti ofera cea mai buna scuza, si cred ca poti fi tare dulce, asa incit barbatul asta se va topi....aaa, daca dai acel telefon, nu incepe sa-i reprosezi diverse chestii, doar spune-i ca vrei sa te intilnesti si poti reprosa in fata lui cit vrei de mult )
andra13gabriela
Postat pe 5 August 2008 16:33
Nu i`am reprosat nik niciodata si nici n`am sa fac asta...dar la faza cu orgoliul nu stiu ce sa zic... Ultima chestie care m`a deranjat si socat a fost o fraza, spusa in una dintre discutiile de zilele astea: "Ai uitat ca mi`ai mancat din palma ultima oara cand ne`am impacat?"... Si totusi, nu meritam replica asta...dar am meritat`o, pentru ca am vrut sa fiu mai dulce cu el, sa nu ne mai certam...dar, a iesit altceva.
Chiar nu pot sa fac pasul spre o alta impacare, pentru ca l`am facut in trecut...Acum, recunosc, mi`e frica...care e motivul pentru care mi`e frica? nu stiu!! probabil sa`mi spuna ca nu ma mai vrea.

Deocamdata (eu) am decis sa vad daca pot sa trec peste toate astea; nu neaparat sa`mi caut pe altul, pentru ca nu`s in cautari. Sa fiu singura, sa ma port absolut normal, ca si cum n`as mai avea nici o legatura cu el.
Daca e cea mai buna decizie, nu stiu. Probabil voi afla in curand.
dolse_danuzza
Postat pe 5 August 2008 19:23
Ma contrazic singura: "nu meritam ...dar am meritat`o"... m`am referit la faptul ca el n`a inteles cum trebuia gesturile, vorbele mele.
dolse_danuzza
Postat pe 5 August 2008 19:24
dar ea-taur si el-peste?
dianagont
Postat pe 7 August 2008 14:30
eu sunt scorpion, si am fost cu un peste...si se zice ca tre`i sa tii strans pestele in mainile tale, ca altfel aluneca si pleaca...dar eu l`am tinut langa mine cat am vrut pe urma, i`am dat drumu`...sa plece singur...
dolse_danuzza
Postat pe 12 August 2008 08:51
am fost in aceasta situatie si mi-a lasat urme adanci. dupa aproape un an pot sa spun ca inca nu mi-am revenit complet.taurii(cel putin cel ce era al meu)sunt firi dominante, excesiv- dominante sexual iar in vata de zi-cu-zi asteapta mereu sa fie laudati, bagati in seama pentru orice lucrusor marunt pe care il fac. daca, dintr-un motiv, nu ai observat ceva vin cu reprosuri care ai impresia ca nu se mai sfarsesc. eu eram mereu en-garde.limbajul era mai mereu marcat de cuvinte agresive care sa ma puna in inferioritate fata de el. faceam planuri pentru activitati pe care sa le desfasuram impreuna si aveam surpriza ca intervine ceva, sau dadea semne de nervozitate, de respingere si ma trezeam singura in miezul faptelor. am studiat, in secret, comportamentul lui si am ajuns la concluzia ca avea devieri de comportament. am incercat subtil sa tin situatia sub control, dpdv psihologic, pentru a salva acea relatie. dar intr-o dimineata, cand omul se cerea alintat, m-a trezit intr-un mod atat de vulgar si de agrsiv incat m-am ridicat de langa el scarbita si rusinata in acelasi timp. atunci s-a terminat totul. au continuat mes telefonice cand blande cand agresive, vulgare......acum nu mai comunicam, dar daca ar fi sa-l intreb ce face, cu siguranta imi va raspunde intr0un mod in care sa-mi para rau ca mi-am amintit de el.
seherezad
Postat pe 31 August 2008 10:50
EU PESTI,EL GEMENI....AVEM VREO SANSA?...AM MARE NEVOIE DE UN SFAT...MERSI
user70
Postat pe 3 Septembrie 2008 04:03
Buna!
Eu am fost in situatia ta si ma bucur ca s-a terminat.In ceea ce ai spus m-am regasit perfect.Certurile pareau un cosmar din care parea ca nu ma mai trezesc.
Va merge daca vei face mereu compromisuri , altfel nu.Esti dispusa sa renunti la prieteni, la iesiri cu prietenele?
Pt ca la cat de gelos este sigur va avea ceva de spus.
vera11
Postat pe 20 Septembrie 2008 15:46
Nu trebuia sa renunt la prieteni, pentru ca avem acelasi grup de prieteni. Dar oricum, s`a terminat!!

Si as vrea sa se poata comporta ca un simplu prieten, adica, fara alte legaturi sau 'drepturi'.Dar acum, ca am pe altul, e mult mai gelos ca inainte si parca imi acorda mai multa atentie, eu nemai bagandu`l in seama. Pentru ca pur si simplu nu ma mai intereseaza persoana sa si ma port cu el asa cum ma port cu restul prietenilor, poate ca sunt putin mai retrasa fata de el decat de ceilalti.

Cireasa de pe tort e ca am pe altcineva, dupa atata timp si mie mi s`a parut ciudat. Dar el se comporta irational: vrea detalii despre pers respectiva, sa vada daca e de incredere, daca ma merita...Si i`am spus ca nici el nu m`a meritat si ca nimeni nu o sa ma faca sa sufar mai mult decat el, logic ca nu i`a convenit (asta e alta poveste).

Ma bucur ca oarecum s`a terminat, cine stie ce va fi in viitor!
dolse_danuzza
Postat pe 22 Septembrie 2008 15:48
Ma bucur mult ca nu mai esti cu el.Trebuie sa mergi mai departe si nu ai de ce sa-i dai explicatii.Ignora-l chiar daca va deveni contrariat,
doar tu contezi.
Te pup.
Succes
vera11
Postat pe 23 Septembrie 2008 21:20
nu, draga, nu e nici o sansa ptr voi.... las-al si fugi... poate facand jogging ai sa te mai "luminezi" si n-ai sa mai deschizi astfel de topicuri infantile!!!!
Anissia27
Postat pe 23 Septembrie 2008 21:24
Dragelor care va credeti experte in oameni, in barbati taur si in alte feluri de barbati si oameni in general ati face mai bine sa mai coborati de pe piedestalul pe care credeti ca va aflati ca in mare necunoastere si in ignoranta pura va aflati. Dupa voi ar fi bine ca barbatul sa fie o carpa care sa va aprobe voua toate prostiile pe care le faceti zilnic intr-o veselie si care sa va manance din palma non stop. Nu zic, sunt si femei care merita sa le mananci din palma, sunt acele femei care nu judeca pe altii, (barbati fiind). Mantuitorul a zis ca numai cine e fara pata are dreptul sa dea cu piatra. E cumva careva dintre voi fara pata ? Evident, NU.....

Asa ca, please, take a break......

Postat pe 26 Septembrie 2008 13:05
Draga danuzza eu sunt in aceeasi situatie-eu scorpioanca si el taur.Avem un an de cand suntem impreuna,dar tras de par rau de tot.Deci...daca acum se intoarce el cand sunteti certati,bucura-te de momentele astea,pt ca o sa dispara.Eu sunt f nefericita,dar ceva ma tine langa el.Nu stiu ce,pt ca ceea ce am cu el nu se mai numeste relatie.E un chin permanent.Sex nu vrea sa facem,de sarutat nu ne mai sarutam(si la inceput nu ma lasa sa respir-in ambele cazuri mentionate mai sus),nu comunicam,mi-am schimabt toat viata pt el(serviciu,casa,prieteni)si degeaba.Deci draga mea,macar tu fii puternica!Fugi cat poti mai repede!In curand nu o sa te mai recunosti,din scorpioanca care esti,o sa devii la fel ca mine o oaie,fara personalitate,fara viata personala,fara glas si dorinte in fata lui.

Postat pe 16 Octombrie 2008 17:53
Dragule, du-te in munti, tu si Dumnezeu (Caci El e pretutindeni), incearca sa te regasesti si lasa acest topic, el este creat pentru femeile care vor sa-si spuna pasul, care au nevoie doar de un cuvint spus/scris care sa le lumineze ziua stricata de un barbat...clar nu poti intelege asta, ar trebui sa cunosti o femeie, femeie simpla, nu una careia sa-i maninci din palma sau care sa te faca sa te transformi intr-o cirpa, daca nu exista compasiune in sufletul tau, pastreaza-ti sarcasmul pentru familie, sau prieteni (barbati...femei clar nu exista in preajma ta, iar daca exista nu-ti acorda importanta) O zi mai fericita!
andra13gabriela
Postat pe 17 Octombrie 2008 17:17
De la: rfbercaru, la data 2008-09-26 13:05:36Dragelor care va credeti experte in oameni, in barbati taur si in alte feluri de barbati si oameni in general ati face mai bine sa mai coborati de pe piedestalul pe care credeti ca va aflati ca in mare necunoastere si in ignoranta pura va aflati. Dupa voi ar fi bine ca barbatul sa fie o carpa care sa va aprobe voua toate prostiile pe care le faceti zilnic intr-o veselie si care sa va manance din palma non stop. Nu zic, sunt si femei care merita sa le mananci din palma, sunt acele femei care nu judeca pe altii, (barbati fiind). Mantuitorul a zis ca numai cine e fara pata are dreptul sa dea cu piatra. E cumva careva dintre voi fara pata ? Evident, NU.....

Asa ca, please, take a break......


dito pentru dvs ce plictisitor cei care vorbesc , se contrazic si nu baga in seama fiinca nu gandesc logic. iar cand mai pomenesc cuvantul prostie devine totul numai bascalie.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 17 Octombrie 2008 19:14
ne despartisem...eram ferm convinsa k nu mai am nevoie d EL, k s`a terminat. Am vrut sa`i demonstrez k pot sa`l uit rpd, k putem fi simpli prieteni si doar atat. Ne comportam ca atare, eram cei mai buni amici. Apoi mi`am facut un alt iubit, lucru kre l`a deranjat foarte tare, urmand o scena de gelozie, iar eu i`am spus k nu`si are rostu sa se enerveze sau s ma enerveze, pentru k noi eram doar amici. In fine, eram fericita cu actualul din momentul acelaa, cu kre am stat vreo 2 luni si gata; eram fericita, dar tot nu`mi convenea cva. Si pan` la urma, dak nu`mi e bine cu el dc sa ramanem impreuna? A aflat si EL de despartirea mea cu celalalt. Si s`a vazut o urma de bucurie pe chipul lui, o sclipire. Si ne`am impacat, nu stiu cum am comis`o iar... :| Probabil auzind promisiunea ca se va schimbaaa, k va fi altfel de data aceastaaa.

Se spune k a 3-a oara e cu noroc :))
dolse_danuzza
Postat pe 27 Octombrie 2008 13:25
Parca ai descris fosta mea relatie...care a durat in jur de aproape 2 ani... au ramas amintirile... pacat ca amintirile neplacute le umbresc pe cele frumoase
klaudya_e
Postat pe 29 Octombrie 2008 00:35
foarte bine... imi place cum gandesti...odata ce s-a stins focul nu se mai aprinde...am incercat eu... nu functioneaza
klaudya_e
Postat pe 29 Octombrie 2008 00:41
Draga andra13gabriela, in jurul meu exista destul de multe femei care-mi acorda importanta iar daca mai dau de vreuna care nu-mi acorda o scot din hora unirii instantaneu. Te asigur insa ca am toata compasiunea din lume pentru femeile umilite si terfelite de barbatii fara scrupule. Pe de alta parte insa, am dat si eu intamplator peste perlele de comentarii ale unei persoane pe care am avut nenorocul s-o cunosc acum un an si care mi-a aratat ce le poate pielea unora dintre scorpioane, poate nu tuturora, nu generalizez.

Postat pe 4 Noiembrie 2008 09:24
e careva aici?cum functioneaza forumul asta.????vreau sa vb cu dolce danuzza
gyageo
Postat pe 3 Decembrie 2008 19:51
scrie aici ce vrei sa`mi spui...
dolse_danuzza
Postat pe 4 Decembrie 2008 16:24
ok abea acum am intrat.....si eu sunt scorpion, am 24 de ani si am o relatie de la 14 ani adica de 10 ani cu un taur,,,,,,,,,Ti-am citit mesajul postat pe forum si am ramas impresionata la cat de mult seamana relatile noastre...........sunt pe punctul de a ma casatori cu prietenul meu, deci...... "da relatia dureaza"..........depinde mult si de voi! daca vrei sa vb mai mult si ai nevoie de mici "sfaturi" ca intre scorpioance nu ezita......te pup
gyageo
Postat pe 7 Decembrie 2008 21:23
eu sunt rac si am fost un an si 3 luni cu un scorpion care e mai mare ca mn cu 8 ani jumate...dar eu am gresit m-am sarutat cu un alt baiat si el nu ma poate ierta...cum sa il recuceresc???il iubesc enorm...ajutati ma va rog...
greeneyes_1990_br
Postat pe 7 Ianuarie 2009 22:04
sa stii k de obicei taurii si scorpionii se inteleg cel mai bn!!!!!!1eu am alta intrebare!daca taurii se potrivesc cu fecioarele???? ast un rasp sau 2 .......
sweet_simona2007
Postat pe 21 Ianuarie 2009 13:21
Scorpion - Taur

Scorpion si Taur, Apa si Pamânt? O relatie interesanta, o atractie la prima vedere. Sansele de reusita pe termen lung sunt cam 50-50, pentru ca sunteti semne opuse în zodiac.

Taurul este un nativ de Pamânt, ceea ce înseamna ca-ti poate oferi un anume grad de stabilitate emotionala. Astrologia sugereaza ca o combinatie între Apa si Pamânt este foarte buna (din cele doua se formeaza noroiul, care din punct de vedere simbolic înseamna fertilitate). Fiind un nativ foarte devotat si loial, Taurul nu-ti va da motive de gelozie.

Nici unul dintre voi nu este genul de fluture care sa mearga din floare-n floare, cum sunt semnele de Aer, de exemplu, asa ca probabil o sa va distrati mai bine în doi, decât în locuri cu lume multa. Taurului îi place sa aiba un camin confortabil, unde îsi petrece destul de mult timp în general, iar Scorpionul este destul de "lenevos", cât sa prefere sa se destinda acasa, în fata televizorului, si nu alergând prin restaurante, discoteci aglomerate si alte alea.

Abordarile linistite si realiste ale Taurului, care e pe departe cel mai chibzuit dintre voi doi, au în general darul de a te face sa vezi lucrurile într-o lumina noua si de a te detensiona: ori de câte ori va fi pus în fata unui Scorpion enervat sau doar coleric, un Taur va da din umeri si va astepta sa treaca furtuna, iar abia apoi îsi va spune parerea.
_dulcik_
Postat pe 6 Martie 2009 09:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu sagetator el gemeni 10 De la: florinana 21 Iulie 2009 10:42
danyellutza 2 De la: Hefe_s_back 13 Mai 2009 20:48
compatibilitate dintre femeia leu si barbatul pesti 8 De la: kudika_29937 19 Februarie 2013 20:18
Cum sa ma port cu el? 22 De la: kudika372806 1 Martie 2011 15:49
Eu Pesti, iar El Fecioara 6 De la: kudika098645 24 Martie 2010 13:53