Setari Cookie-uri

casatorie fara nunta

in ziua de azi a devenit aproape obligatoriu sa faci nunta.eu una nu-mi permit o nunta cu sute de invitati si nici nu-mi doresc asta. ma gandesc la ceva f.restrans cu prieteni apropiati si rude si o petrecere dupa, dar fara nunta, lautari si tot tacamul. totodata n-as vrea sa fiu crezuta zgarcita sau altceva. dar cum vedeti voi asta? cum credeti ca ar trebui procedat?

Postat pe 26 Iulie 2008 17:15
te mariti si esti fericita!restul nu mai conteaza:)
lil_mariuk
Postat pe 26 Iulie 2008 17:51
Eu zic sa marcati cumva evenimentul .Nu conteaza invitatii ci ROCHIA ALBA DE MIREASA Poate momentan nu ti se pare important dar oamenii se mai schimba cu timpul si chiar daca o sa-ti para rau nu vei putea da timpul inapoi .Nu ?O sa te uiti la altele si-o sa zici "eu de ce n-am avut nunta?"Chiar daca o imbraci la 10 ani de la casnicie nu e ca la inceput .Eu zic sa te gandesti bine !

Postat pe 27 Iulie 2008 22:25
parerea mea e ca un asemenea eveniment merita toata atentia; nu zice nimeni sa ai o petrecere cu sute de invitati, cat mai restrans, dar evenimentele din timpul zilei sunt cele mai importante, astea raman, chiar si lautarii (am fost la o nunta fara lautari si mi s-a parut banala, spre uimirea mea sunt indispensabili), cu alaiul de nunta si toate cele.
cum spunea si marinela1989, cu astea ramai si daca nu ai parte de ele acum, in mod sigur iti va parea rau mai tarziu.
skorpyo
Postat pe 27 Iulie 2008 22:43
O nunta e frumoasa daca ti-o permiti, bineinteles.. Daca nu, sunt si eu de acord cu cine spunea ca evenimentul trebuie marcat intr-un fel sau altul. Rochia e foarte importanta.. daca nu-ti permiti una de mireasa, cumpara sau fa-ti una normala.. asa cum iti place tie, dar neaparat alba. Sa nu lipseasca buchetul.. si cateva flori in par. Nu e atat de necesar sa ai lautari, o selectie cu melodii frumoase e suficienta. Tortul, familia si prietenii foarte apropiati, o masa gustoasa si un fotograf profesionist.. Si gata nunta! Iar in cazul in care nici macar pt atat nu exista buget, gandeste-te la ceva foarte original, care sa elimine ,,audienta,,.. Cum ar fi o nunta ,,surpriza,, in 4 sau maxim 10. Totusi, alege o rochie alba.

Postat pe 28 Iulie 2008 01:59
multumes, oana 81. cred ca asta imi permit totusi.multumesc pentru sfaturi.

Postat pe 28 Iulie 2008 16:29
casatoria e ceva special,o zi deosebita din viata fiecaruia....sunt de parere ca indiferent de tipul petrecerii,trebuie sa fie ceva deosebit,care sa ramana in memorie pentru toata viata...as zice ca 3 ingridiente sunt absolut necesare...1)rochia de mireasa...indiferent de model,scurta,lunga,clasica,avangard...trebuie sa fie prezenta...2)torta miresei....3)familia si prietenii.....fara de care nu simti sarbatoarea.....si nu este necesar sute de invitati daca nu-ti doresti,ori taraf,lautari,trompete,baloane,focuri de artificii si alte "accesorii"... ......cand m-am casatorit nu mi-am dorit o nunta mare(mare in israel insemnand 1000 de invitati si 3 zile de petrecere...)deoarece nu cunosteam toata lumea si ce folos are sa stau cu persoane necunoscute....asa ca am facut o petrecere restransa..asta insemnand 400 invitati,parintii mei,fratii,surorile,unchii,matusile,si restul din partea sotului....am facut un mix de culturi,adica am dansat si sarba moldoveneasca si dabke arab,am ascultat si maria tanase si muzica araba....am facut dezbracatul miresei dar si dansul traditional arab cu lumanari....a fost superb....n-o sa uit aceasta zi niciodata....ce mai fluturasi prin stomac de dimineata....nici nu am putut dormi inainte de nunta....eram stresata,dar intr-un mod placut.....iti doresc nunta pe care ti-o doresti...sa te simti regina si sa nu uiti aceasta zi niciodata...

Postat pe 28 August 2008 21:36
Mie una mi-ar place daca s-ar putea sa fac intr-un cadru f restrans fara mare tam-tam....sau poate chiar doar noi doi,simplu...asa fara sa anuntam pe nimeni....
onuta81
Postat pe 29 August 2008 14:33
Pana la urma tu te mariti si e decizia ta cum vrei sa ai nunta daca vrei sa o faci intr-un cadru restrans numai sta pe ganduri

Postat pe 6 Septembrie 2008 19:25
eu nu as concepe asa ceva,sa nu foi mireasa!!cred ca si daca nu as avea bani as lua un credit din banca dar tot mi-as cumpara cea mai frumoasa rochie de mireasa.

Postat pe 6 Septembrie 2008 19:32
fiu*

Postat pe 6 Septembrie 2008 19:33
Mie nu-mi plac nuntile, si cand ma gandesc ca as fi printre cei care sunt in centrul atentiei la un astfel de eveniment, ma cam apuca pandaliile.. Deci, din partea mea ar fi f ok dca ar exista un butonas pt "SKIP"
LaMishto
Postat pe 7 Septembrie 2008 18:54
Pana la urma fiecare intr-o zi viseaza sa fie mireasa si acum depinde de fiecare persoana in parte daca vrea o nunta restransa sau una fastoasa!!Eu imi doresc o nunta mare chiar daca voi fi centrul atentiei lucru pe care il detest..

Postat pe 8 Septembrie 2008 12:32
Familia si cei mai apropiati prieteni care intr-adevar se bucura pentru voi si va iubesc este mult mai bine decit sute de oameni, dintre care pe mai multi de jumate ii vezi pentru prima oara in viata.
Principalul este sa te simti bine si sa te distrezi, caci este seara ta, nu a sutelor de persoane.
Succes!!!
Iryshka
Postat pe 31 Octombrie 2008 21:57
Ideea e ca nu faci nunta pentru ei (lumea aia multa) ci faci nunta pentru tine... s-a dus vremea in care faceai nunta cu toti cunoascutii parintilor si cu toti vecinii din partea bunicilor Asta se intampla in trecut. Acum lumea a revenit cu picioarele pe pamant si a inceput sa-si dea cu parerea si ca constientizeze ceea ce vrea/face. Daca tu te simti bine alaturi de cei 15 prieteni ai tai atunci fa-o, nu tine cont de ce va spune lumea pentru ca mereu se va gasi cineva care sa comenteze faptele tale. Nu te va considera nimeni zgarcita stai linistita.
andrutia
Postat pe 15 Noiembrie 2008 20:06
pai daca tot suntem la capitolul sfaturi, eu o s ama rezul la o mica istorioara si tu alegi:

cum facusem 32 ani si toate neamurile intrebau intr-una de ce nu ma marit, m-am decis sa-mi pun pirostriile: zis si facut. aveam o relatie de 5 ani asa ca alegerea sotului nu a necesitat eforturi :)

am zis ca daca tot ma marit tarziu sa o fac in stil mare: am ales o locatie de printesa, sala bizantina de la casa armatei, rochie scumpa facuta special in concordanta cu locatia, invitati pe masura, vreo 120, pantofi de la Mihai Albu, rochia de cununie civila tot de la casa celebra, nasi cu pretenti, lme buna, fast, decoratiuni si toate cele. nunta a fost superba, muzica de vis, toata lumea a plecat incantata, biserica cea mai scumpa, 4 preoti, cor, cameraman de la o celebra televiziune, fotografi in parc.....dupa un an am divortat.
Acum am zis, nu ma mai marit. Si, totusi a venit prin surprindere cererea, am acceptat si cum trebuia a ne mutam din tara (Sotul meu acceptase un contract in alta tara) am zis sa facem ceva restrans. Zis si facut, am ales casa mea drept restaurant, am invitat prietenii apropiati, am cumparat rochie din oras, nimic fancy, a cantat socrul meu la chitara pana dimineata si a fost o distractie super reusita. Suntem casatoriti si acum si suntem bine.

Acum tu alegi cum vrei sa fie.
oana_iftemi
Postat pe 15 Ianuarie 2009 16:57
Perfect Oana! Si la mine a doua "nunta" a fost mai tare ca prima si nu a fost decit o slujba la biserica urmata de o masa de la un restaurant din apropiere unde am fost doar vreo 10 persoane.Rochia? Cea mai ieftina care am gasit-o la vremea aia, de vreo 50 $, sta si acum in dulap ca e lunga si ROZ si vreo 2 marimi mai mica.Cine o mai imbraca?
micabis
Postat pe 15 Ianuarie 2009 21:16
Adevarul e ca in ziua de azi o nunta costa mult, foarte mult...
dar poti face o nunta micuta cu rudele si prietenii foarte apropiati, cat sa marchezi evenimentul.
nu cred ca rochia de mireasa de sute de euro sau suma investita in local, decoratiuni, mancare si bautura conteaza ci bucuria pe care o imparti cu cei apropiati.
luulya
Postat pe 16 Ianuarie 2009 08:01
sunt de acord cu ceilalti ca acest eveniment trebuie sa fie cel mai important din viata ta.dar daca nu va permiteti acum,de ce nu faceti doar cununia civila si mai tarziu peste vreo 2,3,4,sau cand o sa puteti voi sa faceti si nunta????ptr mine asta e cea mai buna solutie.....eu de exemplu asa am sa fac,dar la mine e ca nu este timp ptr ca eu sunt in spania si nu am timp de pregatirea nuntii asa ca doar am sa fac cununia civila,si nunta mai tazriu.la urma urmei,important e sa va iubiti si sa va intelegeti...nu??
aliona_larisa
Postat pe 2 Februarie 2009 14:23
d c spui k in ziua d azi a devenit aproape obligatoriu sa faci nunta??????
rocka
Postat pe 3 Februarie 2009 10:52
De la: rocka, la data 2009-02-03 10:52:58d c spui k in ziua d azi a devenit aproape obligatoriu sa faci nunta??????


cine spune?
portitza_Maria
Postat pe 3 Februarie 2009 10:54
fata kr a deschis topicul...cu asta incepe
rocka
Postat pe 3 Februarie 2009 11:53
BUNA,conteaza ce va doriti voi,si ce simtiti voi.Degeaba faci super nunta cu 1000invitati,si figuri daca doamne fereste dupa un timp nu va mai intelegeti.Si sincer nu mi se pare normal dupa ce ai trait cu iubitu 1 an sau doi ani sa mergi in biserica cu voalul pe cap.mi se pare teatral.asta este parerea mea.Dar in principiu conteaza ce va doriti voi si cat sunteti dispusi sa cheltuiti!!CASA DE PIATRA!!!
shakirra_shakirra
Postat pe 4 Februarie 2009 01:49
daca doriti sa faceti o surpriza persoanei iubite,puteti alege oferta mea:poze personalizate sau videoclip cu pozele voastre si melodia preferata.
gabriela_35ct
Postat pe 6 Februarie 2009 10:07
O partida de sex strong,nu merge fetelor?
lizucaus
Postat pe 10 Februarie 2009 18:56
Acum depinde ... daca asta e decizia ta.... foarte bine... eu cel putin nu vad o nunta fara lautari si restul distractiei... altfel nu cred ca m-as distra.... mi s-ar parea ceva mohorat
_dulcik_
Postat pe 15 Februarie 2009 11:54
De la: , la data 2008-07-26 17:15:48in ziua de azi a devenit aproape obligatoriu sa faci nunta.eu una nu-mi permit o nunta cu sute de invitati si nici nu-mi doresc asta. ma gandesc la ceva f.restrans cu prieteni apropiati si rude si o petrecere dupa, dar fara nunta, lautari si tot tacamul. totodata n-as vrea sa fiu crezuta zgarcita sau altceva. dar cum vedeti voi asta? cum credeti ca ar trebui procedat?

Oare ai rezolvat problema nuntii ?
Si eu am avut o nunto-chef...cu vreo 60 de persoane - rudele foarte apropiate, cativa prieteni si amici (de pe la scoli, servici, alte organizatii si asociatii) si a fost fain...nici nu m-am gandit vreo clipa ca as putea parea...nu stiu cum...ba din contra, am impresia ca nuntiile astea marete si fastuoase se fac pentru a te da grande si au devenit un fel de afacere...nu conteaza cat de bine s-a simtit lumea ci cati bani s-au strans...
ocs
Postat pe 9 Martie 2009 16:53
tocmai de aia au scos astia de la banci un nou imprumut: NUNTA IN RATE.... deoarece romanul nu isi mai permite... sincer acum e decizia ta
_dulcik_
Postat pe 10 Martie 2009 20:25
Draga GEO 32,daca nu esti nebun,esti un tip de nota 100.Poate nu crezi ,dar am ras cu lacrimi de modul tau hazliu de a oferi un raspuns ,,cu nunta / fara nunta. Sper ca tu chiar ai o relatie bna cu sotia ta,iar dacanu esti casatorit ,meriti o femeie faina.
mery_aida
Postat pe 17 Martie 2009 13:47
probabil s-a si casatorit pana acum...
_dulcik_
Postat pe 17 Martie 2009 20:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Care este varsta ideala pentru a te casatori? 107 De la: mada_sabi 23 Ianuarie 2011 19:26
dragoste fara sex..... 263 De la: cristinatauru 22 Octombrie 2011 23:37
dupa doi ani jumate de intilnire mia propus sa locuim impreuna, ce parere aveti? 2 De la: kudika_nikole 22 Decembrie 2011 16:45
Oare gresesc sau nu? 24 De la: Marius_Dragutzzu_1 27 Ianuarie 2014 10:34
vand lentile colorate 70 ron de firma si de vedere firma 22 De la: kudika111019 14 Februarie 2010 20:49