Setari Cookie-uri

Ce este fericirea

Despre iubire s-a tot vorbit,dar fericirea cum o gasesti,cum o pastrezi,ce inseamna sa fii fericit?
marinela_diana
Postat pe 9 Septembrie 2008 20:49
Cred ca prima conditie este sa fii multumit cu tine insati , fara sa fii si plafonat(a) .
Sa ai capacitatea sa iubesti fara sa astepti ceva in schimb , sa oferi si gestul in sine sa iti confere o stare de bine ,chiar daca nu este apreciat si recunoscut .
Sa treci peste mizerii , peste durere .
Sa te ierti si si sa -i ierti cu generozitate pe cei ce-ti gresesc ...
....
Sa constientizezi ca esti unic(a) si asa , om cu defecte si calitati , esti iubit pana la sacrificiu .

Aceste lucruri ma fac fericita pe mine .
xaramihaela
Postat pe 9 Septembrie 2008 21:30
Sa fiu iubita de cel pe care-l iubesc, sa am o viata frumoasa alaturi de el, sa am un servici care sa-mi asigure o viata confortabila, sa fiu sanatoasa....
_carina_
Postat pe 28 Octombrie 2008 19:28
zbor cu aripi imprumutate
matrioska
Postat pe 25 Noiembrie 2008 09:11
Fericirea nu e ceva palpabil, un lucru pe care poti sa-l gasesti si sa-l pastrezi. Daca stii sa te bucuri de lucruri marunte, atunci stii si cum sa gasesti fericirea. Cat despre pastrat, e mai greu, dar nu imposibil. Si chiar daca ai pierdut-o, o poti regasi. It's up to you...
Lucia1971
Postat pe 25 Noiembrie 2008 09:21
Un profesor mi-a spus odata ca la sfarsitul viedii daca aduni toate fericirile si durerile pe care le-ai avut si tragand linie vezi k fericirile tale au intrecut durerile atunci ai fost un om fericit.Fericirea,adevarul,frumosul la fel ca si anonimele acestora si a majoritatii situatiilor subiective si chiar obiective din viata nostra sunt RELATIVE.Ceea ce ma face pe mine fericita nu te face si pe tine si din acest motiv ne indragostim uram visam speram si traim fiecare in felul lui,sa fim toti fericiti in acelasi moment si pentru totdeauna ar insemna sa traim intr-o lume utopica si poate ar insemna sa nu simtim ca traim.Eu cred k pentru a realiza ceea ce este cu adevarat viata trebuie sa traiesti fiecare sentiment chiar daca nu e placut.Daca nu sinti durerea cum ai putea realiza ca esti feircit,stiti ca se spune: "nu stii ce ai avut pana nu ai pierdut"

Sa fiti fericiti asa cum simtiti voi ca este fericirea vostra. ;)
Ana28
Postat pe 25 Noiembrie 2008 16:36
fericirea?...hm... este un telul pe care ti l-ai propus in viata si ai ajuns sa-l treci cu briooooo cu, momente rele si momente bune si dupa aceea a mai venit alt tel si alt brio si .....asta este FERICIREA
conya
Postat pe 26 Noiembrie 2008 22:13
De la: marinela_diana, la data 2008-09-09 20:49:20Despre iubire s-a tot vorbit,dar fericirea cum o gasesti,cum o pastrezi,ce inseamna sa fii fericit?

esti fericit daca esti iubit si iubesti, asta e sigur.
sa fii fericit inseamna sa fii in armonie cu tine.in mod sigur ca vine de la tine in primul rand si din modul in care tu te privesti pe tine si privesti viata.de multe ori noi nici nu ne dam seama ca suntem fericiti, vrem tot mai multe, mai multe masini, mai multe case, mai multi bani,un barbat perfect, un post mai bun, rareori ne multumim cu ce avem. Si asta e o prostie.Nu zic sa nu aspiri mai sus.Dar sa ai un anumit echilibru interior, o anumita seninatate si sa stii cand sa te opresti.Ma consider un om fericit pentru ca sunt un om echilibrat, ajung foarte greu la extreme.Simt foarte repede cand e un dezechilibru in viata mea si am taria sa ma opresc.
mkdisk
Postat pe 8 Decembrie 2008 16:29
Fericirea nu este o recompensã, nu este ceva care sã poatã fi atins pe baza unui raþionament sau pe baza unei înºiruiri de fapte. Fericirea existã tot timpul pentru cã ea este însãºi natura Sinelui nostru esenþã, care se aflã dincolo de spaþiu ºi timp, dincolo de orice cauzalitate. Fericirea are aceeaºi naturã cu lumina necreatã, cu lumina care nu existã datoritã unei cauze, ci care existã prin ea însãºi ºi pe care noi o numim Dumnezeu.
_dulcik_
Postat pe 13 Martie 2009 16:34
Fericirea e facuta din iluzii,sperante,incredere in oameni si in tine insuti ,apoi din dragoste si prietenie.Fericirea e ceva ce omul cauta pentru sine si nu gaseste decat in celalalt.
dana_mv
Postat pe 17 Martie 2009 11:10
depinde
smigal
Postat pe 17 Martie 2009 11:32
Sa luam decizia de a fi fericiti si sa facem ceva in acest sens, sa nu ramanem in pozitia spectatorului impartial.
Sa depunem eforturi, sa nu dam inapoi in fata oricarui lucru dificil; fericirea se cultiva si se construieste in timp, putin cate putin.
Sa savuram toate formele de fericire: fericirea ca traim, ca avem cele necesare traiului, ca apartinem unei familii, colectivitati si ca putem face multe activitati.
Sa nu ne lasam prada mahnirii, oferindu-ne mici momente de fericire si detasare, cat mai des posibil.
Sa facem din fericire un scop, nu o obsesie.
Sa" gradinarim" fericirea, pentru ca ea presupune eforturi si timp, fara sa simtim dezamagirea daca ea nu apare imediat.
Sa cultivam o constiinta a fericirii, sa tinem ochii deschisi spre ea.
Sa nu acceptam nici o fericire care se castiga in detrimentul celor mai multi.
Sa fim optimisti, sa presupunem in fata incertitudinii ca exista o solutie favorabila si sa actionam pentru a o pune in practica.
Sa-i observam pe oamenii fericiti si sa invatam de la ei cum sa ne comportam.
Sa fim fericiti cand totul merge bine si sa sa nu ratam nici un moment in care putem fi fericiti.
miha_973
Postat pe 17 Martie 2009 11:52
fericirea???????????????
catch_a_fire
Postat pe 17 Martie 2009 11:55
Fericirea este iluzia de care avem nevoie in fiecare zi...
Diavolyta_
Postat pe 17 Martie 2009 11:59
fericirea=lucrul cel mai de pret pe care il poate avea omul
_dulcik_
Postat pe 17 Martie 2009 21:18
fericirea e-un lucru marunt
e o aripa care vibreaza
fericirea e un lucru mic
un pitic
ce danseaza...
(tapinarii canta melodia asta!)
loveactually
Postat pe 26 Iulie 2009 17:37
Cei de la vama Veche spuneau ca "fericirea e ceva ce nu poate fi atins, dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata"
Totusi, aleg sa ma ghidez dupa un alt citat, din pacate nu-mi mai amintesc unde l-am citit. Citatul spunea ca : Happyness it's a journey not a destination.
Pe de alta parte, cate dintre noi nu au plans, macar o data, de fericire? Mie mi s-a intamplat o singura data, si nu am sa uit niciodata trairile din acel moment. Era o stare de euforie totala, sora cu nebunia. Asta ma face sa ma gandesc ca e foarte bine ca nu suntem in permanenta fericiti, pt ca daca am fi, nu am mai functiona normal, pentru ca am fi euforici...am umbla pe strada ca niste robotei zambaretzi.
Irinaenache
Postat pe 26 Iulie 2009 19:01
ce e fericirea? pai, FERICIREA are legatura cu IUBIREA...
EU SUNT FFF FERICITA CAND SUNT ALATURI DE PERSOANELE MELE DRAGI(sora, matusa...nepoti..) dar SI mai fericitaa cand sunt alaturi de o persoana speciala pt mine...
danaeu
Postat pe 11 Aprilie 2010 10:47
pentru mine fericire inseamna libertate ...cred ca fiecare are definitia lui pentru ''fericire''

oricum sunt constienta ca nu exista libertate absoluta asa ca nu exista nici fericire absoluta(referitor la mine)
freedom123
Postat pe 11 Aprilie 2010 17:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mesaj important 1 De la: albe_beea 5 Februarie 2009 15:24
Reclamele la cafea! 21 De la: Kathara 21 August 2009 13:03
Innebuneste-l 4 De la: piper 19 August 2009 15:11
PSIHOLOG BUN 7 De la: mimi_ca29 2 Februarie 2011 17:54
am gresit eu? 16 De la: conteaza 11 Martie 2008 20:28