Setari Cookie-uri

povestioare ...

De la: Rotty_, la data 2013-04-26 09:23:20Flowers

Roticica..
Fulg-de-nea
Postat pe 26 Aprilie 2013 09:24
Intr-o dimineata de iarna, sotul si sotia ascultau la radio in timpul micului dejun.
"Astazi o sa fie 8-10 cm de zapada. Va rugam sa parcati masinile pe partea de strada cu casele numerotate cu numere pare, pentru ca sa se poata trece cu plugurile de zapada" Sotia se duce repede si muta masina.

O saptamana mai tarziu, dimineata, mic dejun, radio:
"Astazi o sa fie 10-12 cm de zapada. Va rugam sa parcati masinile pe partea de strada cu casele numerotate cu numere impare, pentru ca sa se poata trece cu plugurile de zapada". Sotia iar se duce si muta masina pe partea respectiva.

O saptamana mai tarziu:
"Astazi o sa fie 12-15 cm de zapada. Va rugam sa parcati....." Si se intrerupe curentul.

Sotia suparata si ingrijorata intreaba:
- Dragul meu, nu stiu ce sa fac. Pe ce parte a strazii trebuie sa parchez masina?" Sotul cu o voce calda si intelegatoare, cu o privire calda de vaca gestanta , cum o au toti barbatii ce sunt insurati cu blonde, spune:
- Iubito, de ce nu lasi tu masina in garaj, de data asta?"

Acum intelegeti de ce uneori ma dadeam cu gloss in priviri ?

PS . In atentia useritei VIO :
De la: kudika_32792, la data 2013-04-16 19:17:21 Mars de aici!
[/quote]
life_coaching
Postat pe 26 Aprilie 2013 17:12
De la: kudika_32792, la data 2013-04-25 09:04:58Hmm, mi-ar fi placut daca la povestioarele astea, nu ne-ai fi dat mura-n gura si morala povestii, ci ne-ai fi lasat pe fiecare in parte sa interpretam totul. Ar fi fost mult mai interesant asa. parerea mea:

De la: kudika_32792, la data 2013-04-16 19:17:21 Mars de aici!
[/quote]
life_coaching
Postat pe 26 Aprilie 2013 17:23
De la: life_coaching, la data 2013-04-26 17:23:48
De la: kudika_32792, la data 2013-04-25 09:04:58Hmm, mi-ar fi placut daca la povestioarele astea, nu ne-ai fi dat mura-n gura si morala povestii, ci ne-ai fi lasat pe fiecare in parte sa interpretam totul. Ar fi fost mult mai interesant asa. parerea mea:

De la: kudika_32792, la data 2013-04-16 19:17:21 Mars de aici!
[/quote]

Te repeti, labuta trista! Schimba placa, papagalule!

Cate conturi mai ai pe aici?
kudika_32792
Postat pe 26 Aprilie 2013 17:38
De la: life_coaching, la data 2013-04-26 17:12:20Intr-o dimineata de iarna, sotul si sotia ascultau la radio in timpul micului dejun.
"Astazi o sa fie 8-10 cm de zapada. Va rugam sa parcati masinile pe partea de strada cu casele numerotate cu numere pare, pentru ca sa se poata trece cu plugurile de zapada" Sotia se duce repede si muta masina.

O saptamana mai tarziu, dimineata, mic dejun, radio:
"Astazi o sa fie 10-12 cm de zapada. Va rugam sa parcati masinile pe partea de strada cu casele numerotate cu numere impare, pentru ca sa se poata trece cu plugurile de zapada". Sotia iar se duce si muta masina pe partea respectiva.

O saptamana mai tarziu:
"Astazi o sa fie 12-15 cm de zapada. Va rugam sa parcati....." Si se intrerupe curentul.

Sotia suparata si ingrijorata intreaba:
- Dragul meu, nu stiu ce sa fac. Pe ce parte a strazii trebuie sa parchez masina?" Sotul cu o voce calda si intelegatoare, cu o privire calda de vaca gestanta , cum o au toti barbatii ce sunt insurati cu blonde, spune:
- Iubito, de ce nu lasi tu masina in garaj, de data asta?"

Acum intelegeti de ce uneori ma dadeam cu gloss in priviri ?

PS . In atentia useritei VIO :
De la: kudika_32792, la data 2013-04-16 19:17:21 Mars de aici!

[/quote]

O sa tiparesc mesajul tau pe hartie igienica ca sa ma sterg cu el undeva si altundeva. Multumit? :)

Frustrat misogin si obsedat!

PS: Vezi ca diseara te asteapta glossul din piele al iubitului tau de la Opera, gay-ule!
kudika_32792
Postat pe 26 Aprilie 2013 17:40
De la: kudika_32792, la data 2013-04-26 17:40:06
O sa tiparesc mesajul tau . Multumit? :)

Nuuuuuuuuuuuuuuuu
De la: kudika_32792, la data 2013-04-16 19:17:21 Mars de aici!
life_coaching
Postat pe 26 Aprilie 2013 17:42
Se vede, negru pe alb, si la topicul asta, cine pe cine a provocat, primul.
kudika_32792
Postat pe 29 Aprilie 2013 11:42
Nu este o povestioara cu morala, ci este un articol pe marginea unei carti scrise de doi psihologi despre psihopati, mai ales despre cei care ajung in pozitii de top intr-o firma.

De ce psihopatii au sanse mai mari decat restul sa ajunga in management

http://adevarul.ro/sanatate/medicina/de-psihopatii-sanse-mai-mari-decat-restul-ajunga-management-1_50ad6c4a7c42d5a66394dd2b/index.html
kudika_32792
Postat pe 29 Aprilie 2013 14:53
De la: kudika_32792, la data 2013-04-29 14:53:47Nu este o povestioara cu morala, ci este un articol pe marginea unei carti scrise de doi psihologi despre psihopati, mai ales despre cei care ajung in pozitii de top intr-o firma.

De ce psihopatii au sanse mai mari decat restul sa ajunga in management

http://adevarul.ro/sanatate/medicina/de-psihopatii-sanse-mai-mari-decat-restul-ajunga-management-1_50ad6c4a7c42d5a66394dd2b/index.html


Cine are ochi si minte, va pricepe ce spun oamenii aia doi acolo, cine nu, n-are decat sa-si ia teapa.

kudika_32792
Postat pe 29 Aprilie 2013 14:58
De la: supermiki, la data 2008-08-05 16:11:54 Haide-ti sa incep eu ...


A fi pur si simplu

O femeie aflata în coma era pe punctul de a muri. dintr-o data, ea s-a simtit ridicata la cer si s-a trezit în fata Scaunului Judecatii de Apoi.
- Cine esti? a întrebat-o o Voce
- Sunt sotia primarului, a raspuns ea.
- Nu te-am întrebat a cui sotie esti, ci cine esti tu.
- Sunt mama a patru copii.
- Nu te-am întrebat a cui mama esti, ci cine esti tu.
- Sunt învatatoare.
- Nu te-am întrebat ce profesie ai, ci cine esti tu.
- Sunt crestina.
- Nu te-am întrebat care e religia ta, ci cine esti tu.
- Sunt cea care a fost la biserica în fiecare zi si a dat de pomana celor sarmani.
- Nu te-am întrebat ce ai facut tu, ci cine esti tu.

MORALA

În mod evident, ea nu a trecut de examen, caci a fost trimisa înapoi pe pamânt. Când s-a trezit din coma, femeia s-a decis sa afle cine este. Si astfel, întreaga ei viata s-a schimbat.
Datoria voastra este sa fiti. Nu sa fiti cineva, nici sa nu fiti nimic - caci asa se nasc lacomia si ambitiile; nu sa fiti cutare sau cutare - caci asa deveniti conditionati; ci pur si simplu sa fiti.




rahat cu mac... sa fim ce ?!
Roua_Deraway
Postat pe 29 Aprilie 2013 17:13
Cu mult timp in urma, la inceputul timpurilor, culorile lumii s-au certat. Fiecare dintre ele pretindea ca era cea mai buna, cea mai frumoasa, cea mai importanta, cea mai folositoare, cea mai iubita.
Verdele spuse: “Uitati-va la iarba, frunze si copaci. In mod evident vedeti si voi ca sunt cea mai importanta culoare. Sunt culoarea vietii si a sperantei. Uitati-va in jur si o sa vedeti ca sunt peste tot”.
Albastrul l-a intrerupt si exclama: “Ganditi-va la cer si la mare. Apa sta la baza vietii si fara mine nu ar exista cerul albastru. Fara mine nu ar exista nimic!”
Galbenul rase: “Eu sunt luminos si cald, iar tu esti atat de serios. De fiecare data cand te uiti la o narcisa galbena sau la o floarea-soarelui zambesti. Soarele, luna si stelele sunt galbene, frumusetea mea este atat de evidenta incat oricine ma vede ramane uimit.”
Portocaliul incepu sa se laude: ” Eu sunt culoarea mancarurilor sanatoase ce dau putere. Morcovul, portocala si dovleacul au multe vitamine. Si atunci cand portocaliul umple cerul, la rasarit sau la apus, frumusetea mea este atat de evidenta incat toti cei ce ma vad se opresc sa ma priveasca cu admiratie si uimire.”
Ei bine, rosul incepu sa strige: “Eu sunt conducatorul intregii vieti. Sangele este rosu si sangele inseamna viata. Eu sunt culoarea pasiunii si a iubirii.”
Violetul se ridica in picioare si era foarte inalt. El vorbi dand foarte multa importanta spuselor sale: “Eu sunt culoarea imperiala si a regilor. Oamenii puternici intotdeauna m-au ales pe mine deoarece eu sunt culoarea puterii si a intelepciunii.”
La sfarsit, cu o voce joasa si timida, Indigoul spuse: “Cu greu ma observati, insa desi sunt tacut, fara mine nu ati fi nimic. Aveti nevoie de mine pentru echilibru si contrast si pentru liniste interioara.”
Argumentarile au continuat, fiecare culoare in parte laudandu-se, ridicandu-se in slavi si certandu-se. Fiecare in parte considera ca este perfectiunea intruchipata. In timp ce se certau din ce in ce mai tare, un fulger puternic lumina cerul. Incepu sa tune si sa ploua cu galeata. Culorile tremurara de frica si se stransera in brate pentru a se linisti si proteja una pe alta.
Apoi ploaia incepu sa vorbeasca: “Voi, culorilor, sunteti atat de nesabuite. Va certati care este cea mai buna, fiecare incercand sa fie deasupra celorlate. Nu intelegeti ca fiecare in parte ati fost facute cu un scop special, fiecare este unica si diferita? Luati-va de maini si urmati-ma!”
Facand ce le spuse ploaia, culorile se apropiara si se luara de maini. “De acum incolo”, zise ploaia, “cand ploua, fiecare dintre voi se va intinde de-a lungul cerului intr-un superb semicerc colorat. Curcubeul va fi un semn al pacii si al sperantei.”
Astfel, oameni buni, de fiecare data cand ploaia curata pamantul, cautati un curcubeu pe intinsul cerului.
Cand apare, tineti minte ca fiecare dintre voi este special.
Lasati culorile curcubeului sa va reaminteasca sa va apreciati pe voi insiva si pe cei din jur!
Malak
Postat pe 23 Octombrie 2013 22:29
Iubirea: 'Ajutorrrrr!'

Candva, demult, toate sentimentele si emotiile au plecat in vacanta pe o insula. Fiecare, in functie de natura ei s-a distrat si simtit bine, rasfatandu-se sub cerul senin si insorit.

nsa cand distractia era in toi a sosit pe neasteptate un avertisment de vreme rea si furtuna si toate emotiile si sentimentele au fost sfatuite sa evacueze insula.

Anuntul insa, a cauzat panica si fiecare a inceput sa alerge catre o barca si precum in cazul Titanicului, fiecare era preocupat sa se salveze pe sine.

Cu toate acestea, Iubirea nu s-a miscat suficient de repede pentru sine. Erau asa de multe de facut... insa pe masura ce cerul devenea din ce in ce mai amenintator, Iubirea a realizat ca nu mai este timp si trebuie sa plece. Dar cu ce sa se mai salveze? Toate barcile fusesera luate!

Mergand pe mal, Iubirea vede Prosperitatea trecand intr-o barca luxoasa si punandu-si mainile palnie striga catre aceasta: “Prosperitate, vrei te rog sa ma iei in barca ta?”
“Nu”, a raspuns Prosperitatea, “barca mea este plina de lucruri pretioase si nu pot risca sa se scufunde. Nu mai e loc si pentru tine.” Si a plecat mai departe.

Nu dupa mult timp, Orgoliul a trecut pe acolo intr-o barca superba. Din nou Iubirea a strigat de pe mal: “Ma ajuti te rog, Orgoliule? Sunt blocata aici si nu pot pleca. Ia-ma cu tine, te rog!”
Uitandu-se in urma, Orgoliul i-a strigat peste umar Iubirii: “Nu, nu pot sa te iau cu mine. Abia mi-am curatat barca si nu am de gand sa o murdaresc cu picioarele tale pline de nisip!”

Tristetea a trecut pe acolo dupa o vreme si Iubirea din nou a strigat dupa ajutor. Dar fara niciun rezultat: “Nu, nu pot sa te iau cu mine. Sunt asa de trista...Vreau sa fiu singura!”, ii spuse Tristetea.

Cand Fericirea si-a facut aparitia pe acolo, Iubirea s-a luminat putin si a strigat plina de speranta dupa ajutor. Dar Fericirea era asa de preocupata in euforia ei, incat nici nu a remarcat prezenta Iubirii care ii facea semne de pe mal.

Iubirea incepu sa se simta agitata si nedorita, cand cineva a strigat: “Vino Iubire, te iau eu cu mine in barca”. Iubirea nu stia cine putea fi, vazand barca imensa in care naviga, dar a sarit bucuroasa la bord simtindu-se eliberata de grija si stiind ca acum va ajunge la loc sigur.

Cand a coborat de pe barca, Iubirea a intalnit-o pe Cunoastere care tocmai acostase si ea. Inca surprinsa, Iubirea intreaba: “Cunoastere, cine este cel atat de generos care mi-a oferit o sansa cand nimeni altcineva nu a vrut?”
Zambind cu calm, Cunoasterea raspunde: “ Oh, acela este Timpul.”
“ Si de ce ar opri Timpul ca sa ma duca intr-un loc sigur?”, se intreba cu voce tare Iubirea. Cunoasterea zambi din nou, de data aceasta cu intelepciune: “ Pentru ca doar Timpul iti cunoaste cu adevarat esenta si te-ai nascut odata cu el!”

sursa: garbo.ro
Viorica_Ecaterina
Postat pe 8 Februarie 2014 10:26
Imi place Sa Sper Si Sa Cred

kudika_1037728
Postat pe 1 Iulie 2019 22:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ma simt urata 107 De la: Nurgya 20 Ianuarie 2010 12:32
Colectia toamana/iarna 1 De la: Fiora 21 Septembrie 2011 17:38
buna fetelor! va rog mul ajutati ma si pe mine daca puteti! 4 De la: miss_darine 25 Ianuarie 2010 20:57
sprancenele tatuate 8 De la: Full_Metal_Jacket 11 Mai 2010 22:54
O MANA DE AJUTOR, VA ROG! 83 De la: Diavolyta_ 14 Mai 2009 00:08