Setari Cookie-uri

poti iubi doi barbati de odata?




Am prieten de 10 ani,nu am ce sa-i reprosez lui fiindca ma iubeste si se comporta fff bine cu mine dar..exista si un DAR ...intr-o zi de primavara,la servici (lucrez intr-un domeniu de vanzari in care am f multa legatura cu oamenii,in special cu barbatii-pe plan profesional) a venit un barbat la 30 si ceva de ani inalt,brunet, constitutie atletica,imbracaminte impecabila si manechiura ingrijita(remarc acest lucru la barbati) pt.niste informatii.......nu pot sa explic ce am simtit in acel moment...aveam acei fluturasi in stomac.......culmea ironiei este ca si EL a avut acel "clinc" la adresa mea...ne-am dat intalnire si sunte-m impreuna si la ora actuala,binenteles fara stirea prietenului meu.EL stie de prietenul meu si nu-l deranjeaza fiindca si EL inca mai sta cu fosta lui sotie(este divortat-pe dovedite)..deci ,sa nu o mai lungim....nu pot explica ce simt pt.amandoi dar nu-l pot lasa pe nici unul,fiecare completeaza ceea ce nu am de la celalalt.

Postat pe 28 Noiembrie 2007 21:29
Buna!Doamne cat te inteleg!Eu mereu am sustinut ideea ca firea umana nu se poate adapta la monogamie!:)Citeam odata ca atunci cand o femeie inseala e clar ca e ceva in neinregula in relatie!Ai vazut ca si eu trec printr-o situatie asemanatoare...Totusi cred ca puteam iubi doi barbati insa nu la fel!Cu siguranta ca iubim cu intensitate diferita!Te inteleg ca nu poti renunta la nici unu pt ca impreuna ei alcatuiesc prototipul barbatului din vis!Dar viata iti va cere odtata sa alegi si gandeste-te de pe acum ce vei face atunci!Acum cat ai inca timp!Probabil ca astepti la fel ca mine ca timpul sa le rezolve pe toate din pacate in ceea ce ma priveste nu prea a avut efect acaesta strategie!timpul trece in defavoarea mea si nu ma pot gandi dect la greselile facute!Te rog ai grija de tine sa nu ajungi ca mine...Te pup!

Postat pe 28 Noiembrie 2007 22:23
Fetelor, voi nu uibiti pe nici unul din ei cu adevarat. (Pt. ca ei nu pot sa va faca sa simtiti asta). Cum spunea Pusik, unul il completeaza pe celalalt. Daca era vorba de iubire adevarata, chiar daca asta suna ca dintr-o lume apusa, putea sa aiba mai multe lipsuri decat amandoi la un loc, si tot nu va mai uitati nici la Ricky Martin (eu inca sperand ca nu este gay). Asa ca... da, timpul le va rezolva pe toate - adica va veni un moment cand va aparea al treilea, care va va face sa renuntati la amandoi de-o data :)
Mi-a placut aia: omu nu se poate adapta la monogamie :))
Lianulia
Postat pe 29 Noiembrie 2007 12:55
BUNA! elenam ms pt mesaj si intelegere.Sunt constienta ca nu sunt singura fiinta de pe pamant la care i se intampla acest lucru....sunt si de altfel constienta ca v-a trebui sa iau o decizie in aceasta privinta dar...........

Postat pe 29 Noiembrie 2007 19:33
Draga Lianulia-defineste tu ce este dragostea sau iubirea
Asa am zis si eu o data"EU???NICIODATA NU AM SA MA UIT LA ALTUL...SAU... NICIODATA NU O SA FAC ACEL LUCRU!!!, si uite..........
Stii cum se zice "nu zi NU sau NICIODATA ca nu se stie".

Postat pe 29 Noiembrie 2007 19:39
pusik, fetitzo, am mai zis si cu alta okazie, nu mai pierde vremea cu prostii, si pune manutza pe o carte de gramatica! ca zau ca ai niste lacune majore! si adicatelea ce vinzi tu, pusik, de nu trebuie sa stii sa scrii bine??? si, cum zicea lianulia, pe care ai atacat-o, fara motiv, of course, voi, astea doua care va compatimiti si va plangeti de prostia voastra reciproc pe forum, chiar nu iubiti pe nici unul din aia doi. iubirea implica, din punctul meu de vedere, si sinceritate, si impartasirea tuturor lucrurilor si experientelor importante pentru parteneri! si daca tu te culci cu altul, cum mai poti sustine ca-l iubesti pe prietenul tau? si, cu ala al doilea, in caz ca nu-ti e foarte clar cum sta treaba, aluia ii trebuie inca o p... de f... daca nu te-ai dumirit ca nu te iubeste si vrea doar sex cu tine, gandeste-te-daca esti in stare sa faci lucrul asta!!!-cum ar putea sa te iubeasca si sa nu-l deranjeze ca tu traiesti cu altul si faci sex cu altul! nu-l deranjeaza, domnishoara de la vanzari, PENTRU CA NU-I PASA DE TINE! VREA DOAR SA FACETI SEX! CLAR?

Postat pe 18 Februarie 2008 08:52
As fi vrut sa stiu cati ani ai tu...ce pot sa-ti spun...doar parerea mea.Eu cred ca nu exista loc de trei persoane...ci doar de 2.D-zeu a lasat asa de la-nceput.Daca ar fi normal asa...atunci d c nu au fost 2 barbati si o femeie de la-nceputul lumii?eu cred ca omul are ceea ce isi doreste.Dar cred ca putem avea de la partener tot,daca exista iubire,dorina,idealuri comune.Atunci cand nu te simti implinit intr-o relatie....ci doar obisnuit cu celalalt...defapt e irosire de timp,caci NICIODATA nu te vei simti implinita. cu respect,COSMINA
cosmifly
Postat pe 18 Februarie 2008 09:13
esti un moft pentru el, nu te-ai prins? spui ca-l iubesti pe prietenul tau...hmmm

Postat pe 21 Februarie 2008 15:22
eu zic sa ramana cu barbatul respectiv si sa-l lase pe prietenul ,ca cine stie...poate il gasesc eu :)
lief
Postat pe 21 Februarie 2008 16:31
sa nu ramai SOLO si sa-ti plangi in pumni. nu pretuiesti ceea ce ai decat dupa ce pierzi. ai grija , calci pe nisipuri miscatoare! nu cred ca iubesti pe nici unul cu adevarat.barbatii buni si e casa sunt greu de gasit printre puslamalele din ziua de azi.Parol!

Postat pe 22 Februarie 2008 16:13
:)). are fata asta iubire pentru toata lumea. o inima enorma.

Postat pe 22 Februarie 2008 16:24
pe primul nu-l meriti.....pe al doilea......daca-ti place numai sexul si nu dragostea,e OK.....eu zic sa treci la al treilea...poate le-o avea pe toate...sau iti place,vorba proverbului,si cu c....l in caruta si cu el in teleguta...scuza-ma dar asa e proverbul

Postat pe 22 Februarie 2008 17:04
o fi alt proverb,ca proverbe sunt multe...

Postat pe 22 Februarie 2008 17:16
mai frate,dar exista un singur proverb pe lumea asta???....mie asta mi s-a parut ca se potriveste...end of comment

Postat pe 22 Februarie 2008 17:33
Da, poti iubi 2 persoane o data..... mie mi s-a intimplat deja de 2 ori in viata. Nu e amagire, simplu, cum nu suntem perfecti, cautam perfectiunea in mai multe exemplare.... sunt instinctuali si ne place aventura.... cine nu are aventuri, nu traieste.....
simt, deci exist !
anka77
Postat pe 5 Noiembrie 2008 19:04
Daca agreezi ideea de threesome ,probabil ca i-ai putea avea pe aman2
samsonics
Postat pe 6 Noiembrie 2008 23:37
De la: octavia_777, la data 2008-11-05 19:04:56Da, poti iubi 2 persoane o data..... mie mi s-a intimplat deja de 2 ori in viata. Nu e amagire, simplu, cum nu suntem perfecti, cautam perfectiunea in mai multe exemplare.... sunt instinctuali si ne place aventura.... cine nu are aventuri, nu traieste.....
simt, deci exist !




oamenilor, nu mai patati cuvantul asta: "iubirea" inseamna cu totul altceva,imi pare rau pt cei care nu ajung sa o cunoasca in viata asta, si traiesc iluzii doar..pacat...mare pacat.
DeeaCatalina
Postat pe 7 Noiembrie 2008 13:53
pusik a sa incerc eu sa-ti definesc iubirea, iubirea in primul rand ar trebui sa fie neconditionata ( adica sa nu fie conditionat de defecte, bani, studii etc), cand iubesti nu vezi defecte ci iti faci tu in creierasul tau niste proiectii asupra lui asa cum ai vrea tu sa fie ( ii atribui niste calitati pe care nu le are), dai totul chiar daca primesti ceva sau nu in schib asta e iubirea
iubirea e o iluzie care te face fericit (honore de balzac)....incearca sa iubesti si si sa-ti demonstrezi ca nu e doar o iluzie

Postat pe 7 Noiembrie 2008 14:31
"cand iubesti nu vezi defecte ci iti faci tu in creierasul tau niste proiectii asupra lui asa cum ai vrea tu sa fie ( ii atribui niste calitati pe care nu le are),[...]"

b_monica20 te corectez putin.iubirea inseamna sa iubesti omul cu calitatile si defectele sale,iar defectele sa nu le vezi ca pe niste defecte,ci chiar sa te amuze,sa iti fie drag omul de langa tine indiferent de ce gafa face.
gresit spus sa ii atribui calitati pe care nu le are,atunci iubesti o himera,nu omul pt caracterul si faptele sale.
DeeaCatalina
Postat pe 7 Noiembrie 2008 14:41
ok, eu am spus ce se intampla la nivelul sistemului nervos , pt ca se produc anumite modificari acolo at cand esti indragostit sau cand iubesti, printre care si proiectiile despre care vorbeam

Postat pe 7 Noiembrie 2008 16:14
stiu ce zici, dar proiectiile alea se intampla cand te indragostesti nu cand iubesti,e o diferenta maricica.dupa starea de indragosteala se revine la realitate,si atunci iti dai seama daca poti iubi sau nu,doar cand ajungi sa cunosti persoana de langa tine cu adevarat .
DeeaCatalina
Postat pe 7 Noiembrie 2008 16:31
e greu de explicat în cuvinte...numai cine trece prin aºa ceva înþelege sentimentul...eu chiar trãiesc momentele astea...poate e pãcat ºi nu ar trebui sã facem asta, însã intervine sentimentul care e mai puternic decât noi...ºi care te face fericit. Eu mi-am pus tot felul de piedici în cea de-a doua relaþie, însã ce vine din interior nu poate nimeni schimba. Poþi sã te abþii sã nu existe sãrutul,dorinþa de a face dragoste...în cel mai rãu caz, dar cu ceea ce simþi din suflet ce faci???????? Suntem oameni...nu obiecte...
puiu_
Postat pe 9 Noiembrie 2008 02:25
daca el te iubeste cu adevarat cu te lasa sa te culci cu prietenul te-ar vrea dor pt el, la tine el a acceptat sa stai cu prietenul tau asta inseamna ca nu te iubeste sincer, ai grija sa nu suferi
liliana_2007
Postat pe 9 Noiembrie 2008 09:05
Toate comentariile sunt adevarate...depinde din ce unghi privesati.Numai cine trece prin assa ceva poate vorbi.E mult de vorbit si mult de explicat de ce si cum ajungem in situatii de genul asta.Desi stim ca daca exista un Dumnezeu ,El ne va pedepsi....e mai puternic adorinta si sentimentele din inima noastra.Nu incerc sa justific pe nimeni, cu atat mai putin pe mine dar credeti-ma e greu, tare greu si Dumnezeu mi-e martor ca am incercat in atatea moduri sa renunt la al doilea dar nu pot.Parca destinul se joaca cu mine.TIn fffff mult la prietenul meu cu care stau de multi ani, dar ceva ,lipseste, defapt cred ca a lipsit mereu de aia am ajuns in halul asta.Mereu am judecat pe cele care inselau, si am zis ca eu NICIODATA nu voi face asa ceva...si iata ca sunt mai rau ca ele.mi-e teama sa imi las prietenul pt ca e o persoana excelenta...atat ca nu-mi poate da ce-mi da celalt.Si imi pare rau si de al doilea pt ca se roaga si incearca sa imi spuna in orice mod sa-mi las prietenul.Stiu ca ma iubeste,mi-a demonstrat-o si stiu ca sta rau in situatia asta.Ar vrea sa ne casatorim chiar....si stiu ca ar faceo...dar eu nu pot sa ma rup de pretenul meu..desi nu-l mai iubesc tin enorm la el si nu vreau sa fiu eu cauza nefericirii lui.Nici eu nu mai stiu ce sa fac...las totul in seama Timpului,dar asa cum a zis cineva mai sus...timpul trece doar in defavoarea mea, din pacate.probabil imi merit soarta, probabil nu merit mai mult.....Cele care sunteti la inceput de drum,evitaati fetelor pt ca se sufera enorm(daca se ajunge la sentimente adevarate)
DODO27
Postat pe 9 Noiembrie 2008 11:39
este f greu,nimeni nu neaga asta,dar cred ca poti sa faci o alegere!!!nu este posibil sa iubesti la fel doi oameni si mai ales sa-ti bati joc de sentimentele lor(lui,dupa cum e cazul)!!!nu uita ca roata se intoarce si daca o sa ti se intample si tie mai tarziu,nu cred ca o sa-ti placa,pentru ca oricum mai devreme sau mai tarziu povestea asta cu iz de telenovela se va termina.
alicegeorgiana
Postat pe 9 Noiembrie 2008 11:42
Pusik, nu da pasarea din mana pentru cea de pe gard!!!si ai mare grija...nu pot ce sclipeste-i si de valoare...o noapte dormita inn plus e un sfetnic bun...si grabeste-te incet!!!altfel strici totul!!!Chiar tu iti incepi monologul prin a ne spune"am un prieten de 10 ani...nu am ce sa-i reprosez,ma iubeste si se poarta f.f.frumos cu mine"....deci???nemultumitului i se va lua darul.Ai grija.In lumea asta exista un echilibru.Pune-te in locul lui si ce tie nu-ti place ,altuia nu-i face...Aici trebuie sa invinga ratiunea,nu..."fluturasii din stomac" - altfel,ai stat degeaba cu el 10 ani,si..o sa cred ca nu l-ai iubit sificient.Ca sa nu spun...deloc.N-ar fi drept si corect.Insa nici asa...si..mai intreba-te,daca mai apare iar...un potential Don Juan ?iar vei fi in dilema.Atentie.Cred ca in acest caz tu esti veriga slaba.Ai mare grija, sa nu regreti pt. ca nu pretuiesti cu adevarat un om ,decat dupa ce l-ai pierdut.Succes.
magda_65
Postat pe 9 Noiembrie 2008 11:46
hmmmm...nu poti iubi doi barbati deodata...de unul te leaga amintirile,stabilitatea sau siguranta...intrebarea este...esti sigura ca celalalt ti-o ofera?
raspunsul este simplu: te simti atrasa de cel nou poate din curiozitate sau poate pt inovatie....dar nu iti ofera stabilitate,dak ti-ar oferi-o, probabil l-ai lasa pe celalalt in doua secunde...nu esti prea sigura ca relatia lui cu fosta s-a terminat.legal,poate,insa exista intotdeauna un "dar"...
anca4ever
Postat pe 9 Noiembrie 2008 12:03
Mai, mai...e plin de filozoafe pe forum...de critici de amor, de comportament si de doctori de suflet!!!
DA!..poti iubi doi barbati in acelasi timp, dar nu in acelasi mod, asa cum poti ura doua persoane in acelasi timp dar din motive diferite....asa cum poti creste doi copii cu caractere diferite in acelasi timp si sa ii iubesti la fel de mult, asa cum poti avea doua joburi cu profile diferite in acelasi timp!
Totul este posibil pe lumea asta!
Pacat ca nu este toata lumea in stare sa recunoasca cand li se intampla....si nu au putere de intelegere ptr nimic....
CristianaP
Postat pe 9 Noiembrie 2008 13:12
La fel credeam si eu, poti iubi 2 persoane in acelasi timp, dar iubirea e diferita. Problema e, oare si cealalta persoane simte aceeasi iubire pt tine? Sau doar te foloseste? Sunt cu un tip cam de 2 ani aproape, din punct de vedere social, nu e ce mi-as dori, in schimb celalalt este. Mi-a luat 3 luni sa imi dau seama, ca "relatia" cu celalalt era bazata doar pe sex si prietenie. Oricand aveam nevoie de ajutor, cu toate cu eram despartiti, celalalt ma ajuta asa cum putea...celalalt..se dadea lovit. Am ajuns la concluzia, ca uneori e mai bine sa stai singur, decat sa umbli cu jumatati de masura de la fiecare partener....
yomangia
Postat pe 9 Noiembrie 2008 13:14
nu,este o auto minciuna cand e vb de iubire pt 2 barbati,probabil unul sufleteste si unul trupeste,dar parerile si sentimentele sunt diferite.
lb83_lex
Postat pe 9 Noiembrie 2008 13:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mi-e imposibil de greu si nu stiu ce sa fac 32 De la: mara_andrei 5 Iunie 2011 04:02
buna ziua 2 De la: Ame_ly 25 Iulie 2011 15:09
de ce nu iubesc soacrele nepotii de la nora? 29 De la: MONSENIORUL 7 Ianuarie 2012 14:56
am nevoie de un sfat ...legat de primul meu prieten:):X 29 De la: kudika416887 4 August 2011 18:13
nesiguranta 19 De la: kudika322371 12 Decembrie 2010 19:36