Setari Cookie-uri

Avorturi

De la: Iris4ever, la data 2008-08-10 18:04:29Corect, vinovata este femeia pentru ca ea este cea care are de suferit ,cea care traieste cu gandul ca a omorat un omulet,ea este cea care stie cand este fertila sau nu .....
Si parintii pentru ca ei nu sunt in stare sa-si educe odraslele feminine incat sa nu se ajunga la avort ,metode contraceptive exista sufieciente incat sa ai de unde alege ,important este sa alegi una,

Daca sarcina intervine chiar daca folosesti o metoda contraceptiva ( coitus intreruptus NU este o metoda contraceptiva ) si nu-ti poti permite intretinerea unui copil atunci sunt pro avort.
M-am lungit si nu era cazul .

FEMEIA este vinovata !

Asa si daca nu exista conditii de viata ok...adik sa iti permiti sa ai grija perfecta de el ce ai face l-ai nenoroci pe viitor????E mai bine asa???
BERBEACA
Postat pe 11 Noiembrie 2008 14:06
eu cred ca sunt amondfoi de vina pt ca sincer amandoia r trebui sas e pretejeze pt ca asa scade si riscul ca ea sa ramana insarcinata si ca mai apoi sa faca avotrt si scade si riscul sa se imbolnaveasca
viorela_ro_2005
Postat pe 11 Noiembrie 2008 19:35
Nu imi vine sa cred ce am putut sa citesc !!!!!!!!

Daca avortul era considerat o crima era interzis total. Nu exista o viata de om in primele 2 luni de sarcina, pt ca oricand si dintr-un stranut puternic se poate avorta spontan daca femeia este sensibila.

Nici nu stiu cum sa va numesc, ca oameni normali nu sunteti, majoritatea, cei care spune-ti ca Femeia este vinovata. Ati cazut in cap inca de la nastere????????? In primul rand este dreptul oricarei femei sa decida ce face cu corpul ei, si nu oricine isi permite sa cresca un copil sau mai multi oricand se intampla.

Iar accidente sunt numeroase, sa se rupa prezervativul, se nu aiba efect pastila, sa nu iti dai seama ca s-a rupt prezervativul si sa vina menstruatia peste sarcina, sa fie femeia violata etc

Pariez pe orice ca daca la oricare din voi se intampla sa ramaneti insarcinate in conditiile in care nu ai cum sa il cresti, sau cu ce, sau in urma unui viol, veti avorta. Sunteti niste ipocrite (nu toate, doar cele cu Femeia e de vina).

Si pana la urma poate ca unei femei nu ii convine orice metoda contraceptiva, iar cea pe care o foloseste da gres, asta e , face avort si merge mai departe..

Singurele femei care sunt de acuzat sunt cele care merg la ginecolog pt avort ca la dentist. E adevarat ca se mai poate gresi, dar nu mereu, tre sa te inveti minte.

Dar NU TREBUIE SA BLAMATI ATAT DE MULT O OPERATIE SI O GRESEALA, CA NIMENI CARE FACE AVORT NU SE GANDESTE DINAINTE, "K, AZI FAC SEX SI IN 2 SAPT AVORT"

Sper ca ati inteles ceva din ce am avut de zis, daca nu va declar cauze pierdute si imi pare rau ca traim in aceeasi tara

P.S. Eu nu am facut niciodata asta, dar am fost un copil care a venit prea devreme din greseala, si lucrurile ar fi fost mai bine daca pe vremea lui ceasca se putea avorta. Unui copil nu trebuie sa ii dai viata si atat. Trebuie sa ii oferi o familie model, dreptul la educatie, trai decent, puterea exemplului, disponibilitatea de a-i fi alaturi oricand are nevoie etc...Mama s-a chinuit toata viata pt mine, am primit educatie si bunuri materiale, dar nu a avut timp niciodata sa imi fie alaturi pt ca a muncit mereu, si pana la urma a plecat cu ingerii prea devreme...Sunt convinsa ca ar fi avut o viata mai buna daca eu nu veneam atunci !!
patricia_popescu
Postat pe 11 Noiembrie 2008 21:10
Eu am facut un avort de curand... Cu regret in suflet va zic ca am trecut prin ceva groaznic, fizic, dar mult psihic. Dar situatia mea e in felul urmator.Eu cu sotul meu am hotarat sa avem un bebe, retineti impreuna. Dupa multe influente din partea parintilor lui, care nu-l sprijineau cu nimic, dar aveau pretentia sa se bage in viata lui si sa-i dicteze asta faci, asta nu , ca esti un prost...etc. Ma rog, intr-o zi dupa o cearta banala, a plecat si a doua zi a venit inrait si influentat de ai lui ca si-a facut bagajul spunandu-mi lucruri de genul "eu nu am vrut copilul", "l-ai facut sa ma tii langa tine", "nu te mai suport" etc. A plecat fara sa ma intrebe zile in sir cum ma simt macar...Apoi a venit pe motiv sa-si mai ia cateva haine ramase pe culme la uscat. A ramas socat de vestea mea si a zis ca nu trebuia, ca el s-ar fi intors, ca ma iubeste. Am luat decizia asta pt ca as fi suferit rau, dar mai ales copilul meu.Socrii mei nu m-au suportat niciodata si mi-au facut mult rau.Am suportat ca-l iubeam pe el mult. Dar copilul meu ce vina avea sa-i suporte si sa fie cand colo cand aici cu mine. Iar el nu era omul pe care sa te bazezi in conditiile in care m-a lasat cand mi-era mai greu. Si mai mult cand a plecat mi-a sugerat sa fac avort!!!
luckynana
Postat pe 11 Noiembrie 2008 21:23
Nu stiu cum puteti da vina pe oameni in felul acesta...Eu intr-o pauza de anticonceptionale am folosit foite chinezesti...si am ramas...nu aveam conditiile necesare si nici maturitatea necesara sa crestem un copil, nu am vrut sa ma chinui si pe mine si pe copil, sa nu pot sa ma bucur de el...mi se rupe sufletul cand vad bebelusi si cred ca pedeapsa mea e ca prietenii nostrii au 2 bebei, deci...va dati seama ce e in sufletul meu.Imi doresc mult un copil, cu barbatul pe care il iubesc si poate ca visul se va implini curand...din pacate rana din suflet o sa existe mereu.Daca ar fii sa dau un sfat, nu as stii ce sa spun sa faceti sau nu, asta depinde de fiecare persoana.
ina_still
Postat pe 21 Noiembrie 2008 10:28
Avortul este o CRIMA!!! Omori o viata, pentru ca acea viata exista si e copilul tau! Nu exista crima mai mare si mai odioasa ca pruncuciderea. Ce vina are minunea aceea ca e la tine in pantec si nu la un om adevarat? Eu am fost in situatia de a face avort acum 7luni cat are fi-miu+inca vreo 8 luni, ca arem in prima luna. Nu am putut, nu am vrut! Si Dumnezeu a aranjat totul perfect: copilul meu e perfect sanatos, e extrem de frumos, toata lumea il iubeste, m-am impacat si cu tac-su, ... Toata lumea imi zicea ca cel mai logic e sa fac avort, dar daca Einstein ar fi fost avortat sau Beethoven? De cand avem noi voie sa decidem vieti? daca as fi facut avort, nu mi-as fi iertat-o niciodata!
Cea mai idooata motivatie e ca: "Decat a ilo nenorocesc mai tarziu..."
Iarta-ma, dor poate cineva sa prevada vieti? Un copil nascut in familii de bogati care nu ii acorda iubire e mult mai nefericit decat unul crecut de o mama care il iubeste si ii da un colt de paine. Crede-ma ca sunt jurnalist si am luat ceva interviuri si am facut ceva anchete!
ADINAIOAN
Postat pe 27 Decembrie 2008 12:35
Adinaioan iti doresc sa ai parte de 7 copii pe care sa ii cresti singura din leafa minima pe economie, dupa ce te-a parasit barbatul. De unde stii tu care sunt motivele pentru care o femeie recurge la aceasta metoda? Crezi ca nu regreta? Crezi ca este usor psihic? Poate peste durerea fizica treci mult mai repede. Eu stiam ca numai Dumnezeu poate sa judece, dar se pare ca tu iti permiti sa judeci si sa arunci cu pietre, ca un mic Dumnezeu..Nu ti se pare ca iti cam faci chip cioplit?
Aladiah
Postat pe 27 Decembrie 2008 18:39
Si ca sa revin la topic:nu sunt de acord cu folosirea avortului ca metoda contraceptiva uzuala. Sunt femei care au 6 -7-8 avorturi. E clar ca nu prea se gandesc la ce inseamna viatza creata in ele, sau nu cunosc alte metode de contraceptie, sau e mediul din care fac parte unde asha ceva se practica, se prefera avortul in locul pilulelor. Dar trebuie sa se permita folosirea avortului ca metoda contraceptiva de urgentza, ca o ultima solutie la care sa apelezi, daca si numai daca femeia nu are alta posibilitate.
Adinaioan iti spun ca am vazut acum cativa ani o emisiune la televizor despre folosirea metodelor contraceptive in mediul rural (sper sincer ca de atunci sa se fi schimbat mentalitatea). Toate femeile intervievate refuzau sa ia anticonceptionalele oferite gratuit de clinicile din sat, din cauza ca in acest caz barbatii le banuiau ca ii inseala (pe principiul, tu te pazesti sa ramai insarcinata, ca sa nu stiu eu cu cine umblii). Intrebate daca erau dispuse sa faca copii, marea majoritate au spus ca ele deja au cate 2-3 copii si nu mai doresc, din cauza ca le-ar fi foarte greu material. In cazul in care ramaneau insarcinate, apelau la avort. Asta se intampla cand se unesc prejudecatile cu lipsa de informare.
Si inca ceva, dupa principiul tau, inseamna ca si copii rezultati in urma unui viol trebuiesc pastrati, pentru ca sunt dati de Dumnezeu? Violul tot de Dumnezeu este dat?
Aladiah
Postat pe 27 Decembrie 2008 18:49
hm am si eu o vecina parintii prieteni buni de familie .intr-o seara am iesit cu ea ın spatele blocului la o tigara ( fata are 16 ani acuma )si mi-a spus ca a ramas insarcinata si ca prietenul ei a batut-o si ia zis sa fac avort imediat ori daca nu pe el nu-l ıntereseaza sa nu-l caute daca e ceva.. Am ramas foarte socata pe atunci avea 14 ani.ptun copil de 14 un avort cred ca ecumplit..alta solutie oricum nu avea decat sa faca un avort....A facut avortul cıca ıa fost bıne okı..acuma e total schimbata ın rau..adica ma uimeste fata la 16 ani ( genu fitze etc etc)..si am maiıntrebat-o in timp daca se simte oki dupa ce a facut..mi-a raspuns zambid '' aı tu ca a fost usor nici nu am simtit nımıc'' a trecut nu ma maı gandesc la asta''...si acuma este din nou cu acelasi baiat..eu una sincer nu stiu ce gandesc copielele astea de '' noua geeratie''...sau cum..hmm trist pacat de ele..
midi_junkiex
Postat pe 27 Decembrie 2008 19:07
De la: midi_junkiex, la data 2008-12-27 19:07:40hm am si eu o vecina parintii prieteni buni de familie .intr-o seara am iesit cu ea ın spatele blocului la o tigara ( fata are 16 ani acuma )si mi-a spus ca a ramas insarcinata si ca prietenul ei a batut-o si ia zis sa fac avort imediat ori daca nu pe el nu-l ıntereseaza sa nu-l caute daca e ceva.. Am ramas foarte socata pe atunci avea 14 ani.ptun copil de 14 un avort cred ca ecumplit..alta solutie oricum nu avea decat sa faca un avort....A facut avortul cıca ıa fost bıne okı..acuma e total schimbata ın rau..adica ma uimeste fata la 16 ani ( genu fitze etc etc)..si am maiıntrebat-o in timp daca se simte oki dupa ce a facut..mi-a raspuns zambid '' aı tu ca a fost usor nici nu am simtit nımıc'' a trecut nu ma maı gandesc la asta''...si acuma este din nou cu acelasi baiat..eu una sincer nu stiu ce gandesc copielele astea de '' noua geeratie''...sau cum..hmm trist pacat de ele..

nici eu nu stiu ce sa zic cred ca nu este constienta ink de ceea ce a facut si poate depinde si de fam in care traieste citind ce ai scris imi dau seama ca vorba ca fetele sunt cam prostutze e adevarata, si ca dragostea uneori face din om un monstru :|
yumy
Postat pe 27 Decembrie 2008 20:07
Femeia e de vina....barbatul si asa nu se prea face raspunzator pt rezultate nedorite.........
Nu inteleg cum unii fac "n" copii chiar daca sunt saraci lipiti si nu au cum sa-i creasca....
Desi multi cunosc metodele de contraceptie,cu toate astea nu le iau in seama si se trezesc cu sarcina ..
De ce sa ucizi o fiinta,fiinta ta,pana la urma,in loc sa iei masuri dinainte sa iti faci de cap....??????????? Asta e inconstienta...
Si ,sa zic,daca totusi se intampla vreo greseala cu toate masurile de contraceptie,si apare o sarcina....e INTERZIS sa ucizi acea fiinta,toata viata vei ramane cu regrete si cosmaruri(asta pt cine are cu adevarat constiinta de sine si suflet).
Nu sunt de acord cu cine face acest oribil lucru,avortul,nu gasesc scuze pt abandon...oricat de sarac ai fii ,unde mananci tu are loc si copilul tau...e AL TAU ,a venit pe lume "din vina ta" si nu dintr-a altcuiva !!!! Asa ca asuma-ti responsabilitatea ,nu te spala pe maini !
Avortul e un pacat imens ..Dumnezeu vede ,si gandeste-te ca atunci cand iti va veni timpul sa treci in cealalta lume te vei intalni cu copilul tau nenascut si te va intreba: "de ce ?"...ce-i vei spune..? ce scuza vei avea in fata Domnului...? Nici una !!
liza24_84
Postat pe 22 Ianuarie 2009 18:44
De la: liza24_84, la data 2009-01-22 18:44:56Femeia e de vina....barbatul si asa nu se prea face raspunzator pt rezultate nedorite.........
Nu inteleg cum unii fac "n" copii chiar daca sunt saraci lipiti si nu au cum sa-i creasca....
Desi multi cunosc metodele de contraceptie,cu toate astea nu le iau in seama si se trezesc cu sarcina ..
De ce sa ucizi o fiinta,fiinta ta,pana la urma,in loc sa iei masuri dinainte sa iti faci de cap....??????????? Asta e inconstienta...
Si ,sa zic,daca totusi se intampla vreo greseala cu toate masurile de contraceptie,si apare o sarcina....e INTERZIS sa ucizi acea fiinta,toata viata vei ramane cu regrete si cosmaruri(asta pt cine are cu adevarat constiinta de sine si suflet).
Nu sunt de acord cu cine face acest oribil lucru,avortul,nu gasesc scuze pt abandon...oricat de sarac ai fii ,unde mananci tu are loc si copilul tau...e AL TAU ,a venit pe lume "din vina ta" si nu dintr-a altcuiva !!!! Asa ca asuma-ti responsabilitatea ,nu te spala pe maini !
Avortul e un pacat imens ..Dumnezeu vede ,si gandeste-te ca atunci cand iti va veni timpul sa treci in cealalta lume te vei intalni cu copilul tau nenascut si te va intreba: "de ce ?"...ce-i vei spune..? ce scuza vei avea in fata Domnului...? Nici una !!



si daca ti-ai bate joc de copilul ala toata viata? daca ramai insarcinata la 20 de ani dintr-un accident, ce faci ? renunti la viitor ca sa cresti un copil ? asa ai face tu ?
Sunt de acord ca este f urat sa faci un avort, sa iti omori primul copil, insa sunt tot felul de circumstante. Cunosti cazuri de fete care au facut avort ? Lasandu-le la o parte pe cele care se duc ca la coafor pt un avort...

Postat pe 22 Ianuarie 2009 18:57
De la: ADINAIOAN, la data 2008-12-27 12:35:47Avortul este o CRIMA!!! Omori o viata, pentru ca acea viata exista si e copilul tau! Nu exista crima mai mare si mai odioasa ca pruncuciderea. Ce vina are minunea aceea ca e la tine in pantec si nu la un om adevarat? Eu am fost in situatia de a face avort acum 7luni cat are fi-miu+inca vreo 8 luni, ca arem in prima luna. Nu am putut, nu am vrut! Si Dumnezeu a aranjat totul perfect: copilul meu e perfect sanatos, e extrem de frumos, toata lumea il iubeste, m-am impacat si cu tac-su, ... Toata lumea imi zicea ca cel mai logic e sa fac avort, dar daca Einstein ar fi fost avortat sau Beethoven? De cand avem noi voie sa decidem vieti? daca as fi facut avort, nu mi-as fi iertat-o niciodata!
Cea mai idooata motivatie e ca: "Decat a ilo nenorocesc mai tarziu..."
Iarta-ma, dor poate cineva sa prevada vieti? Un copil nascut in familii de bogati care nu ii acorda iubire e mult mai nefericit decat unul crecut de o mama care il iubeste si ii da un colt de paine. Crede-ma ca sunt jurnalist si am luat ceva interviuri si am facut ceva anchete!



Einstein, Pitagora si altii nu debitau prostiile voastre, oamenii aia credeau in stiinta, in ce s-a demonstrat si nu vreti sa credeti, grupul vostru de ignoranti...

Postat pe 22 Ianuarie 2009 18:59
De la: Arsena, la data 2009-01-22 18:57:09
De la: liza24_84, la data 2009-01-22 18:44:56Femeia e de vina....barbatul si asa nu se prea face raspunzator pt rezultate nedorite.........
Nu inteleg cum unii fac "n" copii chiar daca sunt saraci lipiti si nu au cum sa-i creasca....
Desi multi cunosc metodele de contraceptie,cu toate astea nu le iau in seama si se trezesc cu sarcina ..
De ce sa ucizi o fiinta,fiinta ta,pana la urma,in loc sa iei masuri dinainte sa iti faci de cap....??????????? Asta e inconstienta...
Si ,sa zic,daca totusi se intampla vreo greseala cu toate masurile de contraceptie,si apare o sarcina....e INTERZIS sa ucizi acea fiinta,toata viata vei ramane cu regrete si cosmaruri(asta pt cine are cu adevarat constiinta de sine si suflet).
Nu sunt de acord cu cine face acest oribil lucru,avortul,nu gasesc scuze pt abandon...oricat de sarac ai fii ,unde mananci tu are loc si copilul tau...e AL TAU ,a venit pe lume "din vina ta" si nu dintr-a altcuiva !!!! Asa ca asuma-ti responsabilitatea ,nu te spala pe maini !
Avortul e un pacat imens ..Dumnezeu vede ,si gandeste-te ca atunci cand iti va veni timpul sa treci in cealalta lume te vei intalni cu copilul tau nenascut si te va intreba: "de ce ?"...ce-i vei spune..? ce scuza vei avea in fata Domnului...? Nici una !!



si daca ti-ai bate joc de copilul ala toata viata? daca ramai insarcinata la 20 de ani dintr-un accident, ce faci ? renunti la viitor ca sa cresti un copil ? asa ai face tu ?
Sunt de acord ca este f urat sa faci un avort, sa iti omori primul copil, insa sunt tot felul de circumstante. Cunosti cazuri de fete care au facut avort ? Lasandu-le la o parte pe cele care se duc ca la coafor pt un avort...


Daca as face o greseala,da! Mi-as asuma raspunderea...Si,Arsena...cariera e importanta pt o femeie,si logic e sa te ocupi de studii si cariera mai intai si dupa ce obtii o situatie buna sa ai un copil...dar nu a spus nimeni ca nu te poti ocupa si de cariera si de cresterea copilului in acelasi timp...Sunt atatea femei puternice care fac asta ! Nu trebuie sa fii radical si sa alegi din doua cand le poti avea pe ambele !
liza24_84
Postat pe 22 Ianuarie 2009 22:49
De la: liza24_84, la data 2009-01-22 22:49:23
De la: Arsena, la data 2009-01-22 18:57:09
De la: liza24_84, la data 2009-01-22 18:44:56Femeia e de vina....barbatul si asa nu se prea face raspunzator pt rezultate nedorite.........
Nu inteleg cum unii fac "n" copii chiar daca sunt saraci lipiti si nu au cum sa-i creasca....
Desi multi cunosc metodele de contraceptie,cu toate astea nu le iau in seama si se trezesc cu sarcina ..
De ce sa ucizi o fiinta,fiinta ta,pana la urma,in loc sa iei masuri dinainte sa iti faci de cap....??????????? Asta e inconstienta...
Si ,sa zic,daca totusi se intampla vreo greseala cu toate masurile de contraceptie,si apare o sarcina....e INTERZIS sa ucizi acea fiinta,toata viata vei ramane cu regrete si cosmaruri(asta pt cine are cu adevarat constiinta de sine si suflet).
Nu sunt de acord cu cine face acest oribil lucru,avortul,nu gasesc scuze pt abandon...oricat de sarac ai fii ,unde mananci tu are loc si copilul tau...e AL TAU ,a venit pe lume "din vina ta" si nu dintr-a altcuiva !!!! Asa ca asuma-ti responsabilitatea ,nu te spala pe maini !
Avortul e un pacat imens ..Dumnezeu vede ,si gandeste-te ca atunci cand iti va veni timpul sa treci in cealalta lume te vei intalni cu copilul tau nenascut si te va intreba: "de ce ?"...ce-i vei spune..? ce scuza vei avea in fata Domnului...? Nici una !!



si daca ti-ai bate joc de copilul ala toata viata? daca ramai insarcinata la 20 de ani dintr-un accident, ce faci ? renunti la viitor ca sa cresti un copil ? asa ai face tu ?
Sunt de acord ca este f urat sa faci un avort, sa iti omori primul copil, insa sunt tot felul de circumstante. Cunosti cazuri de fete care au facut avort ? Lasandu-le la o parte pe cele care se duc ca la coafor pt un avort...


Daca as face o greseala,da! Mi-as asuma raspunderea...Si,Arsena...cariera e importanta pt o femeie,si logic e sa te ocupi de studii si cariera mai intai si dupa ce obtii o situatie buna sa ai un copil...dar nu a spus nimeni ca nu te poti ocupa si de cariera si de cresterea copilului in acelasi timp...Sunt atatea femei puternice care fac asta ! Nu trebuie sa fii radical si sa alegi din doua cand le poti avea pe ambele !



sunt cazuri si cazuri...daca parintii nu sunt de acord cu aceasta isprava si nu vor sa te sustina, unde te duci ? cine te mai ajuta ?
Eu tocmai ca stiu 2 cazuri, 2 tipe care au ramas insarcinate, una a pastrat copilul, alta a facut avort...asa ca stiu cazuri reale, nu visez eu peste noapte ce as face, intrucat aceste ganduri nu au legatura cu realitatea. In realitate poti actiona cu totul si cu totul altfel

Postat pe 22 Ianuarie 2009 23:36
este interesul femeii sa se protejeze caci altfel se poate trezii cu o sarcina nedorita la care partenerul sai ceara sa faca avort iar atunci se complica totul cum te ampaci cu idea de a fi un criminal?
erikahd2008
Postat pe 11 Februarie 2009 19:13
Unor persoane pur si simplu le place sa se simta vinovate! Cand veti renunta la sentimentul asta nenorocit si inutil de vina? Considerati avortul o crima pt ca asa vreti voi! Nu pentru ca ar fi de fapt o crima! Si cine va da dreptul sa judecati femei care fac ceea ce este bine si avantajos pt ele?
darksukkubus69
Postat pe 13 Februarie 2009 01:40
eu nu am trecut prin asa ceva, si nici nu sunt de acord cu avortul decat in cazul in care sarcina este cu probleme. protectia e sfanta!
Lexy87
Postat pe 24 Februarie 2009 11:54
Eu consider k intr-un cuplu amandoi sunt vinovati k nu se protejeaza..Femeia pt k se lasa convinsa de barbat..dar el nu se gandeste k trupul femeii sufera..si poate si relatia lor pe viitor.
In cazul meu sunt o fericita.AM un sot super...dak uit eu sa iau pastila imi aduce el aminte zilnic
nicoletabica
Postat pe 24 Februarie 2009 12:04
Pai asa procedez si eu, si pana acum nu s-a intamplat nimic!
darksukkubus69
Postat pe 24 Februarie 2009 17:37
Cred ca amandoi poarta o vina. Avortul mi se pare o crima
_dulcik_
Postat pe 24 Februarie 2009 18:50
Liza, te pup!
Nu judec pe nimeni. Da, chiar daca copilul tau este "rodul" unui viol, este al tau!!!
CIneva mi-a facut o urare sa am 7 copii si bla, bla... Nu pot sa zic ca gandurile noastre se intorc insutit inapoi la noi, asa ca tu o sa ai mult mai multi.
Minunea aia care e in tine si are inima din primele cateva zile de cand s-a intalnit ovulul tau cu spermatozoidul unui responsabil sau iresponsabil, violator sau iubit, EXISTA!!! Mai, ganditi-va o secunda, daca vi s-ar fi luat voua dreptul la viata? Daca ati fi fost voi avortati? Dna fost Prim-Ministru a unei tari (uf, din pacate nu imi amintesc exact numele ei), actualment luptator ptr drepturile omului a declarat ca mama ei a fost violata de 5 barbati si a decis sa isi pastreze copilul, adica pe ea. A spus de asemenea ca e mandra de mama ei, de ea , de viata ei!
Cum poate un om normal la cap sa isi vada copilul dezmembrat, ars cu acid...., aspirat??? Voi cele care avortati, daca va uitati la cos o sa vedeti un om miniatural, care de obicei e de o frumusete rara.
O prietena de-a mea, ginecolog, in timpul studentiei a trebuit sa asiste la un avort: la ecografie apareaca micutul fat nu are un rinichi. Mama a facut avort. Cand au verificat, copilul, fetita mai exact, era perfect sanatoasa. M-a sunat, mi-a povestit, am plans amandoua, ne-au rugat ptr micile minuni carora le e interzisa viata (viata pe care noi nu o apreciem, nu ne trezim fericiti ca inca respiram)... Drul meu ginecolog e contra avorturilor, altfel nu as fi stat de vorba cu el, cu criminali!!! Nu judec pe nimeni, ci doar spun realitatea. Bai, eu sunt un real exemplu, ca viata se aranjeaza. Inainte sa faceti avort, nu vreti mai bine sa vorbiti cu Entitatea supreme, sa ii cereti intelepciune, mintea de pe urma si luciditate?
Sunt o mare visatoare... Imi doresc cu tot sufletul meu sa fac o clinica unde sa vina toate cele care raman gravide si nu "au ce sa faca cu plodul". A propos, stiti ca se poate lasa puiul in grija statului timp de doi, apoi il poti lau la tine. Deci solutii exista... Sa revin, sa le cresc eu impreuna cu un personal dedicat minunile, sa transformam copiii nedoriti in stalpii societatii!!! Daca noi, oamenii ne-am uni mintile si sufletele in scopuri nobile, bine ar mai fii!
ADINAIOAN
Postat pe 25 Februarie 2009 22:29
De la: ADINAIOAN, la data 2009-02-25 22:29:27Liza, te pup!
Nu judec pe nimeni. Da, chiar daca copilul tau este "rodul" unui viol, este al tau!!!
CIneva mi-a facut o urare sa am 7 copii si bla, bla... Nu pot sa zic ca gandurile noastre se intorc insutit inapoi la noi, asa ca tu o sa ai mult mai multi.
Minunea aia care e in tine si are inima din primele cateva zile de cand s-a intalnit ovulul tau cu spermatozoidul unui responsabil sau iresponsabil, violator sau iubit, EXISTA!!! Mai, ganditi-va o secunda, daca vi s-ar fi luat voua dreptul la viata? Daca ati fi fost voi avortati? Dna fost Prim-Ministru a unei tari (uf, din pacate nu imi amintesc exact numele ei), actualment luptator ptr drepturile omului a declarat ca mama ei a fost violata de 5 barbati si a decis sa isi pastreze copilul, adica pe ea. A spus de asemenea ca e mandra de mama ei, de ea , de viata ei!
Cum poate un om normal la cap sa isi vada copilul dezmembrat, ars cu acid...., aspirat??? Voi cele care avortati, daca va uitati la cos o sa vedeti un om miniatural, care de obicei e de o frumusete rara.
O prietena de-a mea, ginecolog, in timpul studentiei a trebuit sa asiste la un avort: la ecografie apareaca micutul fat nu are un rinichi. Mama a facut avort. Cand au verificat, copilul, fetita mai exact, era perfect sanatoasa. M-a sunat, mi-a povestit, am plans amandoua, ne-au rugat ptr micile minuni carora le e interzisa viata (viata pe care noi nu o apreciem, nu ne trezim fericiti ca inca respiram)... Drul meu ginecolog e contra avorturilor, altfel nu as fi stat de vorba cu el, cu criminali!!! Nu judec pe nimeni, ci doar spun realitatea. Bai, eu sunt un real exemplu, ca viata se aranjeaza. Inainte sa faceti avort, nu vreti mai bine sa vorbiti cu Entitatea supreme, sa ii cereti intelepciune, mintea de pe urma si luciditate?
Sunt o mare visatoare... Imi doresc cu tot sufletul meu sa fac o clinica unde sa vina toate cele care raman gravide si nu "au ce sa faca cu plodul". A propos, stiti ca se poate lasa puiul in grija statului timp de doi, apoi il poti lau la tine. Deci solutii exista... Sa revin, sa le cresc eu impreuna cu un personal dedicat minunile, sa transformam copiii nedoriti in stalpii societatii!!! Daca noi, oamenii ne-am uni mintile si sufletele in scopuri nobile, bine ar mai fii!


draga mea, ti-am urat asta, ca pe urma sa judeci pe altii, sa vezi mai intai cum e ..de ce sari de fund in sus? nu iti plac tie copii?
Aladiah
Postat pe 26 Februarie 2009 01:14
De la: ADINAIOAN, la data 2009-02-25 22:29:27Liza, te pup!
Drul meu ginecolog e contra avorturilor, altfel nu as fi stat de vorba cu el, cu criminali!!! Nu judec pe nimeni, ci doar spun realitatea. Bai, eu sunt un real exemplu, ca viata se aranjeaza. Inainte sa faceti avort, nu vreti mai bine sa vorbiti cu Entitatea supreme, sa ii cereti intelepciune, mintea de pe urma si luciditate?
Sunt o mare visatoare... Imi doresc cu tot sufletul meu sa fac o clinica unde sa vina toate cele care raman gravide si nu "au ce sa faca cu plodul". A propos, stiti ca se poate lasa puiul in grija statului timp de doi, apoi il poti lau la tine. Deci solutii exista... Sa revin, sa le cresc eu impreuna cu un personal dedicat minunile, sa transformam copiii nedoriti in stalpii societatii!!! Daca noi, oamenii ne-am uni mintile si sufletele in scopuri nobile, bine ar mai fii!


Pun pariu ca sunt destui copii de la orfelinat care preferat sa fie avortatzi la timp, la ce viatza minunata duc la casa de copii...cum ai spus...esti o visatoare..visele nu platesc chiria, vizitele la medic, rechizitele scolare, hrana zilnica, si nu inlocuiesc lipsa unui parinte, a unei familii, nu te fac sa uitzi faptul ca o viatza vei fi privit a mai putin decat un om, ca un orfan
Aladiah
Postat pe 26 Februarie 2009 01:43
nasol cu avorturile astea... sper sa nu trec niciodata prin asa ceva.. eu una nu as avorta!!!! imi pare rau pentru cele care au trcut prin asa ceva..mie mi se pare cea mai dureroasa trauma!!!
SweetHappyButterfly
Postat pe 26 Februarie 2009 01:53
daca tot simti nevoia sa ajuti copiii, de ce nu infiezi? sau trecerea de la vis la realitate e cam grea?
Aladiah
Postat pe 26 Februarie 2009 01:53
amandoi sunt 100% vinovati...cum adik asa e corpu lor si nu se gandesc la protectie?? asta e vina noastra a femeilor k le lasam impresia asta!!! amandoi sunt vinovati in mod egal, un copil nu-l poti face singura ai nevoie si de un el!!!!
bruneagra25
Postat pe 26 Februarie 2009 09:40
De la: ChangeStyle2008, la data 2008-08-08 03:22:46Am auziT de la foarte multe fete ca au facut avorturi in ultima perioada.Chestia asta a crescut ingrijorator de mult in ultima perioada la nivelul intregii tari.Credeti ca multzi nu stiu sa foloseasca inca metode contraceptive?Cine e vinovat FEMEIA sau BARBATUL?.........
SIDONIA69
Postat pe 16 Aprilie 2009 01:51
eu nu as face un avort nici arsa cu fieru. nu din motive religioase. dar ma gandesc la multe lucruri: de ce sa omor un suflet fara nici cea mai mica sansa la viata?; nu as putea trai cu mine stiind ca AM OMORAT UN OM (nu ma intereseaza ca e doar fat, daca are inimioara e OM); din avorturi poti sa ajungi sa nu mai faci copii; exista atatea femei care nu pot pentru ca asa le.a lasat natura si isi doresc cu ardoare un copil si platesc milioane sa.l aiba.
cine e de vina daca ramane ea bortoasa? amandoi, dar mai mult ea. eu cred ca ea ca femeie trebuie sa aiba mai multa grija cu lucrurile astea. ca daca e, ea face avortu, ea naste si eventual e parasita. nu el!
l_diana_c
Postat pe 16 Aprilie 2009 01:58
De la: heaven_gate, la data 2008-08-28 23:28:07sunt femei inconstiente ...dar si barbati.....ce parere aveti de sterilet? ....e calea cea mai sigura sa nu ajungi la avort?....sau calea cea mai comoda pt femei?

Ca sa iti poti pune un sterilet trebuie intai sa faci un copilash, iar apoi medicul ti-l monteaza unde trebe. Pe de alta parte...daca il pui fara sa fi nascut , se lasa cu complicatii, cel putin asa am auzit. Am vrut si io unul, dar m-am linistit. Dupa ce o sa fac un bebeloi, o sa-mi pun si o chestie din aia.
Si inca ceva: steriletul nu te protejeaza de bts-uri. E serioasa chestia cu avorturile dar cand esti prins intre doua optiuni si nici una nu iti surade...nu ai ce face.
amr2009
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
parere 51 De la: scorpio67 20 Iulie 2009 14:32
Experienta neplacuta 4 De la: anamaria86 24 Noiembrie 2008 10:11
voi ce credeti??? 30 De la: contessyna 17 Noiembrie 2011 16:37
sado maso 4 De la: kudika_22665 3 Decembrie 2012 12:57
POCAITI-VA pe 21.Mai.2011 vine APOCALIPSA 125 De la: Ame_ly 27 Mai 2011 14:48