Setari Cookie-uri

sondaj...

De la: otto_otto2000, la data 2008-11-01 22:12:28familia pe primul loc-ca de dragul ei sa-i fie bine faci si bani si cariera!


ai dreptate,asa si trebuie.
Marina_20
Postat pe 2 Decembrie 2008 00:47

Familia / Cariera / Bani ar fi alegerea mea deoarece e mai greu sa ajungi sa ai o cariera fiind singur, bineinteles nu intotdeauna dar o data ce ai familia langa tine (parinti / frati/surori/bunici/sot) e mult mai usor ca sa reusesti sa fi fericita si sa ai si o cariera.Cineva spunea mai sus ca fara bani se poate trai dar fara iubire nu ......asa este .....la ce folos toti banii din lume daca nu ai pe cineva langa tine atunci cand ai nevoie? In schimb cand ai parte de iubire si de sprijin altfel ajungi la cariera.......parerea mea ....
izabel_lore
Postat pe 27 Ianuarie 2009 09:56
rimina,
Nu pentru familie vrei sa ai o cariera ci pentru tine. De obicei dupa ce ai cariera te trezesti ca nu mai ai familia...
Daca ar trebui sa pun in ordine cariera, banii si familia ordinea ar fi: bani, familie, cariera. Cariera - e buna daca vrei sa demostrezi cuiva sau tie pur si simplu ca poti, ca esti buna - tine de EU.
Si banii tin de eu in oarecare masura doar ca banii ii poti impartii, cu banii poti face fericita multa lume... avand o cariera esti doar tu fericita...nici macar
Cu banii iti poti cumpara libertatea de miscare si actiune pe cand "pozitia" te incorseteaza, devii scavul aparentelor si unde pui ca mereu vei concura cu altii, mereu cineva iti va ameninta pozitia...
ocs
Postat pe 27 Ianuarie 2009 18:56
io mi-as intemeia o familie cu o femeie de cariera pt a avea bani. deci pe primul loc tot familia e si apoi cariera si banii! dar parca nu suna prea frumos scenariu meu nu?
cinealtcineva
Postat pe 27 Ianuarie 2009 20:39
De la: cinealtcineva, la data 2009-01-27 20:39:54io mi-as intemeia o familie cu o femeie de cariera pt a avea bani. deci pe primul loc tot familia e si apoi cariera si banii! dar parca nu suna prea frumos scenariu meu nu?
eu zic sa te insori direct cu banii si sa nu te mai incurci in atatea lucruri fara rost
dana_mv
Postat pe 27 Ianuarie 2009 20:43
De la: dana_mv, la data 2009-01-27 20:43:22
De la: cinealtcineva, la data 2009-01-27 20:39:54io mi-as intemeia o familie cu o femeie de cariera pt a avea bani. deci pe primul loc tot familia e si apoi cariera si banii! dar parca nu suna prea frumos scenariu meu nu?
eu zic sa te insori direct cu banii si sa nu te mai incurci in atatea lucruri fara rost
cinealtcineva
Postat pe 27 Ianuarie 2009 20:48
da? am o bancnota de 10 lei in buzunar ce zici accepta?
cinealtcineva
Postat pe 27 Ianuarie 2009 20:52
cariera-bani-familie:) si tu dragule,o bancnota mai mare nu ai??? iti dau eu una de 500....de ron
SweetHappyButterfly
Postat pe 27 Ianuarie 2009 21:03
ms! dar imi plac bancnotele mai subtirele!!!
cinealtcineva
Postat pe 27 Ianuarie 2009 21:06
poi e la fel de subtire draga...ia masoar o tu ce faci cu 10 lei???ii dai la un cersetor pe strada???
SweetHappyButterfly
Postat pe 27 Ianuarie 2009 21:12
Stiti, ptr cei ce aleg Cariera, pb e ca aceasta i-ti aduce suficienti bani ptr a intretine o familie insa si suficient stres ptr a tensiona o famile.
Asa ca eu consider ca trebuie moderat din fiecare: ceva cariera, cativa banuti, si o familie linistita...
rox_rbz
Postat pe 27 Ianuarie 2009 23:45
Nimic nu poate fi mai presus de familie, mai presus de cei dragi... apoi cariera, pentru satisfactia personala si banii vin de la sine. Pentru mine, banii sunt intotdeauna un mijloc, niciodata un scop!
misstiqque
Postat pe 30 Ianuarie 2009 18:02
Nu stiu de ce are toata lumea impresia ca daca ai o cariera ai si multi bani...nu e chiar asa. De fapt depinde de ce anume intelege fiecare prin "cariera"...Poti avea o cariera de profesor, chiar universitar, poti avea o cariera fiind preot (pastor), dar banii acestor oameni nici nu se compara cu cei ai unui simplu "angrosist"....
ocs
Postat pe 1 Februarie 2009 11:02
uite ce e ca sa poti forma o familie trebuie sa ai bani si bani vin dak ai cariera!!!
asa ca se tin lant.
deci iti trebuie mai inceput cariera ca sa vina bani sa poti intemeia o familie
parerea mea.
ioanageorgiuADY
Postat pe 5 Martie 2009 11:02
sau poate fi si varianta :inceput cariera, familie ,promovare,bani.cum? daca parnerul tau va fi chiar seful tau, se poate si asa
valentinarhyme
Postat pe 5 Martie 2009 11:11
depinde foarte mult de situatia fiecaruia. in mod normal, fiecare pune pe primul loc ceea ce ii lipseste.
de ex: cineva care are destui bani cat sa nu duca lipsa de nimic..va alege familia, iar o persoana care nu are bani dar are totusi parte de dragoste din partea familiei, tinde sa aleaga banii.

dar nu are rost sa bat campii..citeste romanul Ion de Liviu Rebreanu(literatura de clasa a 10-a), e chiar pe subiect.
baiat_anonim
Postat pe 5 Martie 2009 20:34
De la: rimina, la data 2008-08-15 21:12:41Va rog sa va ganditi la raspunsul meu asa cum trebuie. Toate trei sunt importante insa intr-o anumita ordine, iar ordinea aceasta este foarte strans legata ca si cum ar fi un lant cu trei zale care se inchide in cerc. Categoric difera de la om la om in functie de mai multe aspecte , sau mai degraba de statutul social.
RASPUNSUL MEU :
Cariera, banii, familia. Vreau sa si argumentez: Daca ai o profesie buna si dai atentie carierei pentru a atinge un obiectiv important , acela de a avea bani pentru ca familiei sa nu ii lipseasca nimic.
SI TOTUSI PENTRU CINE VREM SA AVEM DE CELE MAI MULTE ORI BANI SI O CARIERA STRALUCITA?- :) PENTRU FAMILIE .
Consider totusi ca aceasta intrebare este o intrebare care poate face deliciul dezbaterilor intre filosofi.



topul meu e idem cu al doamnei cariera,banii si familia.insa sunt sigura ca atunci cand voi iesi la pensie topul va fi rasturnat de familie si mai e muuuult pana atunci tinand cont ca nu sunt maritata
honeybrunette
Postat pe 10 Aprilie 2009 12:13
Eu am pus familia pe primul plan, o famillie frumoasa ,cred eu ,ma face sa ma simt implinita, asa ca nu pot sa spun ca ma multumesc cariera si banii, nu sunt suficiente pentru fericire
alina02
Postat pe 11 Aprilie 2009 12:16
33,33,33 la suta
lacrasar
Postat pe 11 Aprilie 2009 14:24
elvira1988 sunt total de acord cu tine. bine ca nu sunt singura care gandeste asa! deocamdata ordinea propusa de mine este: cariera, bani, familie.asa gandesc din clasa a3a
aishwa
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:25
De la: eugabi, la data 2008-08-13 16:38:42ce e mai important: familia, cariera sau bani?

cred ca nu-ti poti forma o familie daca nu ai cariera..un minim de resurse materiale,prin care sa oferi familiei,macar siguranta.Banii se pot face impreuna.Dar ..cariera..cred eu ca este pe primul loc. Din cauza asta multe familii se destrama,nu se gandesc cand fac acest pas..si ajung..in final...sa isi dea seama..cum stau defapt..lucrurile..
m_deea14
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:30
Eu aveam o cariera cand am cunoscut pe cineva, cert este ca nu ne-am inteles , mi s-a reprosat ca ma intereseaza cariera ( dar poate ca daca nu era asta, nu eram asa o partida buna,nu????) ;dar indiferent de ce cred altii despre mine,in prezent , ca si in trecut ,pentru mine, nu cariera este cea mai importanta, eu tot familia o pun pe primul plan, pentru ca daca esti iubit , muti si muntii din loc Si acum pe bune, pana vine dragostea mare pe care toti care o asteptam , dragostea care sa ne faca Prometei ,ce sa facem? Sa oftam sau mai bine muncim , asta ne aduce bani si ne fereste de depresii
alina02
Postat pe 15 Aprilie 2009 20:29
Buna,
Familia- sa fii mereu alaturi de cel /cea care iti tine locul soarelui si alaturi de minunile carora le-ati dat viata (daca aveti);
Banutii- atat cat sa nu lipseasca strictul necesar -daca sunt in exces te invetii cu mult iar cand treci prin perioade mai putin bune risti sa nu poti depasi situatia;
Cariera !!- un loc de munca cat sa asiguri un confort bun familiei tale dar sa nu iti puna familia pe locul 2 sau chiar ultimul loc in viata ta !!
black_wolf
Postat pe 3 Iulie 2009 18:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Unde esti copilarie? 25 De la: Vipassana 21 Februarie 2014 08:16
De Paste 22 De la: Luli2 19 Aprilie 2009 12:29
PREMONITIILE 31 De la: madyna89 13 Septembrie 2010 20:24
Doriti instalatie de incalzire in pardoseala sau pe calorifere cu eficienta termica garantata si cost -confort redus ? 1 De la: inventator 4 Ianuarie 2009 19:55
Ce credeti despre calugari? 52 De la: kudika384511 16 Aprilie 2011 20:00