Setari Cookie-uri

Cum se explica faptul ca atunci cand ne dorim f mult ceva sau pe cineva,lucrurile tind sa se strice?

Buna tuturor,v-ati pus si voi aceasta intrebare uneori?De exemplu intr-o relatie,desi iubesti enorm aceea persoana si vrei ca lucrurile sa mearga bine,totusi parca din prea mult bine lucrurile ies rau dar fara sa vrei...
onuta81
Postat pe 17 August 2008 16:40
Nu i s-a intamplat nimanui asa ceva?:D
onuta81
Postat pe 19 August 2008 13:08
aaaaaa, nu! mie nu!
ce mi-am dorit , aia am.

Postat pe 19 August 2008 13:10
nu intotdeauna ceea ce ne dorim este cel mai bine pt noi.. si poate de asta uneori atunci cand primim acel lucru atat de dorit.. incostientul nostru nu-l asimileaza cum ar trebui si-l respinge
este f important sa ai grija ce-ti doresti, ca pana la urma primesti

Postat pe 19 August 2008 13:14
eu nu cred ca am trecut prin asa ceva , am marele avantaj de a ma multumi cu ceea ce am sau altfel spus de a aprecia ceea ce am.
iris_4_ever
Postat pe 19 August 2008 13:16
De la: onuta81, la data 2008-08-17 16:40:23Buna tuturor,v-ati pus si voi aceasta intrebare uneori?De exemplu intr-o relatie,desi iubesti enorm aceea persoana si vrei ca lucrurile sa mearga bine,totusi parca din prea mult bine lucrurile ies rau dar fara sa vrei...


poate ca esti prea...posesiva

Postat pe 19 August 2008 13:21
bravo iris.. asta fac oamenii intelepti.. nu-si doresc nimic special.. de aceea orice primesc de la viata este binevenit!

Postat pe 19 August 2008 13:21
Din pacate onuta nu cred ca se refera la asta....e un pic mai complicat nu-i asa ?
iris_4_ever
Postat pe 19 August 2008 13:26
da, probabil onuta se referea la relatii.. dar si acolo e tot cam asa, cred eu.. daca nu ai prea mari asteptari, atunci nu ai de ce sa fii dezamagita . in plus, in relatie sunt 2 si degeaba iti doresti tu sa fie toate bine daca s-ar putea ca celalalt sa nu-si dea atat de tare silinta..
eu zic ca trebuie sa luam lucrurile asa cum vin.. sa nu incercam sa le fortam.. intr-o relatie unde se iubeste cu adevarat din ambele parti, nu ai de ce sa vrei sa faci lucrurile sa mearga deoarece sigur merg.. in fine.. conceptia mea e minimalista si drastica poate, dar mi se pare cea mai corecta si benefica; daca suntem fericiti bine daca nu.. capul sus si mergem mai departe.

Postat pe 19 August 2008 13:35
Da,eu in principiu ma refeream la relatii,asa cum a intuit iris....vrei ca relatia respectiva sa mearga din ce in ce mai bine,mai precis la acele suisuri si coborasuri din aceea relatie...si atunci cand te straduiesti sa fie bine,iese rau...in fine,intrebarea mea se poate adresa si in cazul in care iti doresti un lucru...o slujba mai buna..la serviciu iti dai cat mai mult silinta iar seful nu apreciaza eforturile...
onuta81
Postat pe 19 August 2008 13:56
De la: geo32, la data 2008-08-19 13:21:10
De la: onuta81, la data 2008-08-17 16:40:23Buna tuturor,v-ati pus si voi aceasta intrebare uneori?De exemplu intr-o relatie,desi iubesti enorm aceea persoana si vrei ca lucrurile sa mearga bine,totusi parca din prea mult bine lucrurile ies rau dar fara sa vrei...


poate ca esti prea...posesiva


Ce legatura are posesivitatea ,sa zicem...cu dorinta ca lucrurile sa mearga mai bine?
onuta81
Postat pe 19 August 2008 14:01
CE INTELEGI PRIN MAI BINE?
o relatie merge si gata. incerci sa dregi lucrurile cand ceva scartaie, cand ceva nu merge, da' nu incerci sa duci la extrem o relatie care se desfasoara in bune conditii.
si mai am impresia ca il cicalesti tare mult pe chestia asta , spunandu-i ca ar trebuii sa faceti ceva ca lucrurile sa mearga si mai bine si el parca nu vrea sa te asculte si considera ca e bine s-asa!
daca ai inteles ceva , spune-mi!

Postat pe 19 August 2008 14:04
Concluzia ar fi: ce-i prea mult (în orice direcþie) stricã...
adicon
Postat pe 19 August 2008 14:06
Nu e vorba de a drege lucrurile...eu ma refeream la perioadele acelea de bine si mai putin bine dintr-o relatie(suparari,etc)....
onuta81
Postat pe 19 August 2008 14:13
BUNA,
asa e, uneori cind incerci sa faci totul perfect, iese invers. dar uneori treb sa ai mare grija ce ti doresti, nu de alta, dar .... sar putea sa ti se indeplineascaaaaaaaaaa . si at ....... ai grija !!!! am avut si eu ,,~~~~~~norocul~~~~~~". concluzie: lasa lucrurile sa vina de la sine, fara a forta sau a insista prea mult. sunt convinsa ca ceea ce trebuie sa fie aceea v-a fi, si binenteles ca trebuie sa crezi in d-zeu.
yus
Postat pe 19 August 2008 14:13
De la: onuta81, la data 2008-08-19 14:13:00Nu e vorba de a drege lucrurile...eu ma refeream la perioadele acelea de bine si mai putin bine dintr-o relatie(suparari,etc)....



daca-s doar certuri minore, din te miri ce, sunt absolut normale! ca daca stai sa te gandesti un pic , suntem oameni. cu stari, situatii si probleme! numa' sa nu se repete ..prea des.
dar recunoaste, impacarile sunt cele mai dulci momente!

Postat pe 19 August 2008 14:18
Onuta , tocmai perioadele alea cred ca-s periculoase.
Pe geo il stiu suficient de bine incat sa imi dau seama ca acum nu face misto de subiectul asta si sunt convinsa ca si tu ti-ai dat seama de acest lucru.

Cred ca are dreptate , daca ai o problema si tu incerci sa o rezolvi intreband-ul de ce nu mai este la fel ca acum o luna ....sau incerci sa schimbi ceva ce nu este cazul .....posesivitatea nu conta numai in ,,cei al meu e al meu''

Perioadele alea de ,,mai putin'' bine din relatie te fac sa le apreciezi pe cele de bine .
iris_4_ever
Postat pe 19 August 2008 14:19
cam asa e..
si mie-mi spunea cineva sa o las mai moale, sa nu fortez lucrurile, sa le las sa vina de la sine....dar chiar nu intelegeam de ce sa le las?
credeam ca orice in viata se obtine prin ... lupta! ... si dand tot ce e mai bun din tine
morticia_adams
Postat pe 28 Septembrie 2008 19:46
De la: Iris4ever, la data 2008-08-19 13:16:07eu nu cred ca am trecut prin asa ceva , am marele avantaj de a ma multumi cu ceea ce am sau altfel spus de a aprecia ceea ce am.




Asta ar trebui sa fie o teorie de viata pt toti! daca am aprecia cu totii ceea ce avem... ar fi chiar minunat! dar astia sunt oamenii... mereu isi dau seama de ce au avut cand au pierdut acel ceva.

Postat pe 29 Septembrie 2008 12:37
Stiu la ce te referi Onuta. Si eu am trecut prin asta. Insa ulterior, mi-am dat seama ca nu totul tine de tine. Intr-o relatie ca totul sa mearga bine tine si de partener (poti sa faci tu si imposibilul, daca nu e si reciproca treaba... tot degeaba), la serviciu, reusita tine si de sef si de colegi.
Si intr-adevar, cum s-a spus si mai sus, atunci cand ceva nu-ti iese asa cum ti-ai dorit, inseamna ca n-a fost sa fie. Si mie mi s-a intamplat de mult ori sa nu-mi iasa ceva, sau sa se intample ceva ce nu-i vedeam restul. Insa, ulterior, am observat cum ca lucrurile se aranjeaza singure si totul are un sens.
Mult succes!

Postat pe 29 Septembrie 2008 12:43
cel mai tare e ca uneori nu trb sa faci nimic!
they just ... fit!:)
morticia_adams
Postat pe 1 Octombrie 2008 22:58
De la: onuta81, la data 2008-08-17 16:40:23Buna tuturor,v-ati pus si voi aceasta intrebare uneori?De exemplu intr-o relatie,desi iubesti enorm aceea persoana si vrei ca lucrurile sa mearga bine,totusi parca din prea mult bine lucrurile ies rau dar fara sa vrei...

de obicei knd iubesti q adevarat asa se intampla..si mai ales knd ai si ghinion:))
dar...nu`i bai:-j
noi sa fim sanatosi:))
impo e sa invatam pe parcurs sau sa luam ce`i mai bun dintr`o rel...sa incercam sa dam tot ce avem mai bun intr o relatie viitoare si...pan` la urma cin` ne vrea ne place asa;))
vom gasi noi la un mom dat o pers care sa ne impartaseasca sentimentele:)
sorinabby
Postat pe 21 Noiembrie 2008 22:21
eu cred ca se intampla asa caci se forteaza lucrurile.esti stresat sa faci sa mearga bine si pierzi esenta.nu trebuie sa fortezi nimic,trebuie sa fii TU si sa lasi sa vina lucrurile de la sine,sa faci ce simti nu ce crezi.
DeeaCatalina
Postat pe 22 Noiembrie 2008 12:52
De la: geo32, la data 2008-08-19 13:10:26aaaaaa, nu! mie nu!
ce mi-am dorit , aia am.

:)) TE IUBESC...!!!
Aesma_Daeva
Postat pe 16 Ianuarie 2009 13:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fetelor ce sa fac ? 20 De la: fante_de_dorobanti 14 Octombrie 2010 13:46
Cutremur 128 De la: arhanghel 1 Noiembrie 2009 11:28
mint sau nu la bautura barbatii? 54 De la: Iradiatu_ 6 Octombrie 2009 00:46
este ceva anormal sa iti doresti un copil la varsta de 18 ani? 20 De la: Greenie 31 August 2009 13:38
pot sa-l mai schimb????????? 8 De la: dragon_fly88 22 Iunie 2010 00:58