Setari Cookie-uri

Puterea gandului

"Precum este deasupra ,la fel si dedesupt/Cum este in interior,la fel si in afara"
"Si toate cate le veti cere cu rugandu-va cu credinta,le veti primi." Matei
"Dc te gandesti la lucruri stralucitoare,atragi spre tine lucruri stralucitoare.Dc te gandesti la lucruri intunecate, iti tai firele invizibile care te leaga de lucrurile stralucitoare si faci instantaneu legatura cu "circuitul pamantean" atragand lucruri intunecate
Gandul nou e viata si reinnoirea vietii..." Prentice Mulford

M-am gandit sa deschid ca subiect ce se vb peste tot: legea atractiei,puterea gandului,puterea prezentului,puterea recunostiintei,fizica cuantica...

Majoritatea oamenilor asteapta o schimbare in realitatea exterioara...asfel ca ei sa se poata schimba in interior(si eu uneori... )dar este exact invers...trebuie sa ai o perceptie pozitiva si binevoitoare asupra vietii...suntem ca un gradinar care planteaza niste seminte si depinde de noi ce sadim...

Am uitat sa ne bucuram de lucrurile marunte si de tot ce ne ofera natura...fiind prea prinsi "in turma",alegand neincetat dupa posesii materiale...

Fizica cuantica spune ca totul este format din energie si toate lucrurile care par separate,de fapt formeaza un intreg...iar realitatea este iluzia pe care noi o faurim prin ceea ce gandim si simtim sau vizualizam...traim intr-un matrix...

Sper sa va placa subiectul si sa veniti cu idei sau experiente in care ati constientizat puterea gandului...
Aleys
Postat pe 19 August 2008 01:37
E un subiect profund. Intr-adevar...noi suntem ceea ce gandim. Si pana nu constientizam acest lucru, nu vom putea sa evoluam.Prin dragoste si intelegere fata de semeni si mai putin egoism din partea noastra, prin puterea gandului(pozitiva)putem "sa urnim muntii din loc".Chiar mi-ar place sa discutam pe aceasta tema. Am facut cativa ani Quigong (gimnastica traditionala chineza - pentru necunoscatori)si nu-mi sunt straine unele informatii.Pupici!
leoaica65
Postat pe 26 August 2008 14:19
Legat de acest subiect recomand tuturor sa vedeti filmul "The Secret" merita si intr-adevar devenim ceea ce gandim, si pentru ca foarte multi dintre noi nu se pot abtine sa nu raporteze prezentul la trecut, se condamna singuri sa aibe parte de aceleasi lucruri ca in trecut, exemplul asta se vede peste tot.

Postat pe 26 August 2008 14:48
Daaa!!! Am vazut filmul. Si eu il recomand tuturor sa-l vizioneze.
leoaica65
Postat pe 27 August 2008 18:27
am vazut filmul, am mai si citit despre puterea gandului; si totusi... ceva nu se leaga; nu e de ajuns sa gandesti, nu e de ajuns sa-ti imaginezi ca un lucru s-ar putea intampla. E ca si cum ai construi castele de nisip; lipseste elementul care incheaga totul. Puterea gandului nu e de ajuns, mai trebuie un liant. Provocarea ar fi sa se afle "veriga" lipsa ori cum vreti sa-i spuneti acelui ceva care sa faca lucrurile sa se miste.
amme22
Postat pe 27 August 2008 21:52
DE FIECARE DATA CAND ITI ESTE FRICA DE CEVA...SE INTAMPLA...GANDUL CA SE VA INTAMPLA AMESTECAT CU EMOTIA PROVOCATA FACE INTR-ADEVAR SA SE MATERIALIZEZE...
NORMAL AR FI SA FIE SI INVERS...CEEA CE ITI DORESTI CU ADEVARAT SA SE INDEPLINEASCA...DC ADUNI TOATE EMOTIILE BUNE LA UN LOC...
OAMENI DE STIINTA SPUN K CELULULE NOASTRE SE REGENEREAZA PERMANENT (EXCEPTAND NEURONII),ASA K AVEM UN COPR NOU L JUMATATE DE AN (PARK ) SI IN MOD NORMAL NU AR TREBUI SA IMBATRANIM...GANDURILE NOASTRE SUNT CEL CARE PROVOACA ACEST PROCES SI FELUL IN CARE IMBATRANIM...

VA PUP P TOTI
MS PT RASPUNSURI
MAI ASTEPT SI ALTELE

Aleys
Postat pe 28 August 2008 02:31
cred k veriga lipsa e ceea ce simtim de fapt in legatura cu un lucru...perceptia p care o avem asupra realitatii...nu sa n zbatem sa gandim pozitiv...mi se mai intampla sa ma "chinui" sa gandesc pozitiv si totusi sa ma simt rau...pt k nu exista credinta k se va intampla ceva
Aleys
Postat pe 28 August 2008 02:34
Fizica cuantica spune ca traim vieti paralele in Universuri paralele.Si eu cred asta, si mai cred ca avem puterea sa schimbam situatiile in viata noastra in functie de experientele care le avem in alta paralela.Ce sunt visele de fapt?Si de ce uneori visam lucruri bizare, oameni pe care nu i-am mai intilnit de ...20 de ani?Eu cred ca sunt de fapt memorii ale vietii noastre din alt Univers.
Puterea este in noi, in mintea noastra in spiritul nostru.Gazda spiritului nostru, trupul pe care il avem, nu poate sa ajute in nici un fel.Numai mintea o poate face.Sunt atit de multe dovezi in jurul nostru, in viata noastra ca DA, putem sa ne schimbam destinul.De asta se si vorbeste de oameni "tari" si oameni " slabi".
Cam asta e portia mea de intelepciune pentru seara asta.
micabis
Postat pe 28 August 2008 04:24
partial de acord dar ce te faci cind doua persoane isi doresc cu tarie acelasi "lucru"?
flodelia
Postat pe 28 August 2008 07:09
buna dimineata la toti si toate ,
sincer , fata de alte topicuri ce se deschid pe kudika , in sfarsit unul care cere gandire
va admir pentru subiectul deschis , care este intr-adevar foarte complex
am citit si eu multe carti despre asta , The secret ,cartea si filmul , insa sunt o multime
m-am abonat in acest sens la un club spiritus , www.spiritus.ro , este super , primesc de la ei foarte multe carti despre tainele vietii si ale universului
si cred cu adevarat ca ne putem schimba viata , la inceputurile scumbarii mele , mi-a fost recomandata o carte de Murphy " Puterea extraordinara a subconstientului " , va spun sincer ca de cate ori simtema ca nu dau inainte ( sunt destule momente in viata cand nu poti fi otpimist ) luam cartea si imi reveneam
este super , dar cel mai important este sa faci acest exercitiu cu tine si cu incredere
adica sa nu renuti la primul obstacol , viata nu se schimba peste noapte , dar eeu va dau garantia ca este posibil
si inca o chestie , am observat ca nu dormiti , si ca orele la care sunteti pe chat sunt din cele mai mici
va felicit , eu noaptea o folosesc sa dorm , si va mai spun ceva si inchei
multe chestii se pot rezolva in itmpul somnului , deci nu mai pierdeti vremea noaptea aiurea , si doi , multe carti spun ca somnul este test antiimbatrinire , e adevarat ce se spunea mai demult - somnul de frumusete - veti fi mult mai radioase si mai luminoase , daca veti dormi atunci cand trebuie
va pup si va doresc sa fiti frumoase
mitzi_love2006
Postat pe 28 August 2008 08:09
Veriga lipsa este ca gindesti pozitiv acum si te astepti ca tot ACUM sa-ti fie si bine . Ei bine ,nu e asa . Exista o inertie in toate ( parca si cind te apuci de slabit, corpului ii trebuie un pic de timp ,ca sa inteleaga ca i se inpimpla ceva ) . Asa si aici trebuie un timp, pentru ca locul gindurilor rele ( sau neutre ) sa fie luat de cele bune . Si apoi oricit de minunate ( pentru tine si restul lumii) ar fi noile ginduri Tot nu poti ( sau asa cred eu --decit poate ca mod de a privi realitatea ) sa treci de o alta LEGE --- A CAUZEI SI A EFECTULUI , sau a KARMEI , cum vrei sa spui . Adica daca in alta viata ai ucis , ai violat , ai..... cred ca poti sa gindesti cit de pozitiv vrei si poti ,ca tot te va urmari ,intr-o forma sau alta .
numauita
Postat pe 28 August 2008 08:17
Am vazut si eu filmul The Secret. Hmmm... parca tot vreau sa cred ca exista Dumnezeu, care ne rasplateste dupa cum meritam. Sau cine stie, poate Dumnezeu e de fapt energia... care se gaseste in toti si in toate. Dar sincer va spun ca am urmarit lucrurile astea in viata mea de cand am vazut filmul si mi s`a intamplat sa gandesc foarte negativ si de fapt sa se intample un lucru bun... total neasteptat.
Alta chestie... ati auzit si voi de intuitie cu totii... ei bine... nu toti o au... presupunand ca iti vine o idee si gandindu`te la ea atragi energiile si chiar ajunge sa se intample... ar trebui sa fie valabil pt toata lumea. Si totusi nu e. Sa fie oare vorba de intensitatea gandului? O fi asta veriga lipsa? Nu e ca si cum ti se nazare ca vrei o casa cu piscina si hai sa ma gandesc la asta. Trebuie sa iti doresti cu adevarat... probabil sa fie ceva de care chiar ai nevoie si de care depinde restul vietii tale. Asta totusi nu inseamna ca tre sa stai cu mainile in san sa astepti sa se intample. Intamplarile te duc acolo... astfel ca daca stai in casa toata ziua si te gandesti e bine ar fi sa se intample ceva... probabilitatea e cam mica. Vorba aia... sa nu asteptam sa ne pice din Cer.
Misto subiectul.
mainedimineata
Postat pe 28 August 2008 13:10
PUTEREA GANDULUI (MAI ALES POZITIV !!) + CREDINTA CA SE VA INTAMPLA = MINUNI !!!...... si va spun din proprie experienta.......dar credinta nu trebuie sa lipseasca.....sa crezi in ceea ce-ti doresti....si se va implini......

Postat pe 28 August 2008 14:13
Dumnezeu exista in toate in mod sigur.Doar k exista moduri diferite de interpretare.Acel Univers prezentat in "The Secret" este de fapt D-zeu.la fel si energia de care vb in fizica cuantica.
Si uneori nu ne resplateste dp cum meritam.d c? tocmai pt k trebuie sa fie si altceva care sa uneasca rasplata si credinta.Majoritatea oamenilor nu sunt recunascatori nici cand primesc ce vor...uita k au cerut,deoarece vor tot mai mult...Est important sa invatam sa fim recunoscatori,caci majoritatea dintre noi ne gandim la ce uram in viata noastra,in loc sa apreciem ce avem...si cati dintre noi s-a rugat pt altcineva...pt un necunoscut poate...si sa simtim daruire de sine in orice situatie...sa dam,fara sa asteptam ceva in schimb...sa iubim fara ca toata lumea sa ne iubeasca...
de multe ori ma intrebam...d c mi se intampla asta?nu merit...stiam k nu merit si doar p aceasta idee ma axam....k nu este corect...si intr-o seara cand eram extraordinar de deprimata (nu din motive de adolescenta sa le spun asa) am aprins televizorul si mi-a atras atentia o voce f calda a unui barbat...era Michael B. Beckwith. unul dintre ganditorii din filmul "The Secret"...povestea ca a fost taficant de droguri in adolescenta...a vb dsp recunostiinta,dragoste si D-zeu...mi-am adus aminte de lucruri p care mi le-am dorit si le-am vizualizat fara sa stiu ca se poate materializa...dar cand am avut,am uitat sa fiu recunascatoare...
am citit si "Puterea extraordinara a subconstientului"...este a doua carte pt dezvoltare personala...si au mai urmat...dar mai greu e la practica
in legatura cu faptul...dc doua persoane isi doresc acelasi lucru...se indelineste in alte ipostaze...

...si mai este important sa fii si constient...sa traiesti prezentul...
Aleys
Postat pe 28 August 2008 15:54
Daruind vei dobindi . Daruind ce ai si ce nu ai ... Legi simple ca si gravitatia ori inertia. Lucrul bun la secretul.... rugaciunea neintrerupta ...este aceasta disciplinare a gindurilor din cunoasterea unui alt mare adevar GINDUL ESTE O FORTA, ori gindirea la toate prostiile nu face decit sa-ti risipeasca din forta.
numauita
Postat pe 28 August 2008 17:16
Daruind vei dobindi . Daruind ce ai si ce nu ai ... Legi simple ca si gravitatia ori inertia. Lucrul bun la secretul.... rugaciunea neintrerupta ...este aceasta disciplinare a gindurilor din cunoasterea unui alt mare adevar GINDUL ESTE O FORTA, ori gindirea la toate prostiile nu face decit sa-ti risipeasca din forta.
numauita
Postat pe 28 August 2008 17:16
Daruind vei dobindi . Daruind ce ai si ce nu ai ... Legi simple ca si gravitatia ori inertia. Lucrul bun la secretul.... rugaciunea neintrerupta ...este aceasta disciplinare a gindurilor din cunoasterea unui alt mare adevar GINDUL ESTE O FORTA, ori gindirea la toate prostiile nu face decit sa-ti risipeasca din forta.
numauita
Postat pe 28 August 2008 17:16
Vi s-a intimplat sa va doriti ceva cu disperare dar sa nu puteti sa va focalizati asupra dorintei?Ca si cind cineva iti spune :"nu e cazul acum".
Eu personal sunt intr-o situatie disperata acum.Sotul meu nu are servici de 6 luni si ma gindesc tot timpul la asta, si ma rog tot timpul dar nu asa, cu pasiune, cum am facut-o in alte situatii.
Nu inteleg de ce.
Si Numauita, tu ai mare dreptate cind spui ca gindurile marunte iti risipesc forta de a te canaliza pe ceva important.De altfel si gindurile negative, rele, ura fac acelasi lucru.Iti maninca energia pozitiva.
micabis
Postat pe 28 August 2008 22:03
incep prin a va recomanda celor care nu au vazut filmul sa il vada,e un un film despre puterea gandului, am vazut filmul si am arams f impresionanta, m-am uitat a 2 oara la e si am inceput sa pun in practica, mai mult in joaca, recunosc despre puterea gandul si legile atractiei.am iinceput sa gandesc pozitiv mereu in orice situatie, si astfel atragi doar lucruri poztivite, incearca si tu, joaca-te intai apoi vei vedea ca viata ta va fii alta..
Gandeste optimist, si vei atrage lucruri pozitive!
carmenpopa
Postat pe 29 August 2008 23:29
intr-adevar exista aceasta putere a gandului...dar uneori park te chinui sa gandesti pozitiv si atunci nimik nu merge bine...dc de ceea ce frica nu scapi...ar trebui sa fie si invers...ati avut experiente in care ati vz k ceva aproape imposibil s-a indeplinit?
Aleys
Postat pe 30 August 2008 01:42
Stie cineva sa-mi dea amanunte despre filmul acesta?Regizor,etc, eventual daca-l pot gasi pe net undeva...Multumesc anticipat.
EBIANCA3
Postat pe 30 August 2008 02:25
http://www.youtube.com/watch?v=_b1GKGWJbE8 il gasesti aici
Aleys
Postat pe 30 August 2008 18:07
ideea este ca trebuie sa gandesti pozitiv,sa crezi cu tot sufletul ca se va intampla ceea ce vrei sa ti se intample si...sa incepi sa faci demersuri pentru a obtine ceea ce vrei(sa-ti canalizezi toate fortele intr-acea directie)deoarece nu poti sta si astepta sa vina de la sine pur si simplu...ca sa obtii ceva trebuie sa muncesti si orice ar fi- sa nu renunti
gratielagaby
Postat pe 3 Septembrie 2008 10:16
Cred ca puterea gandului isi are importanta ei. Este necesara folosirea ei dar nu suficienta.

Postat pe 11 Septembrie 2008 13:54
fetelor, dar ce parere aveti de faptul ca framantarile si gandurile noastre ii pot afecta (involuntar) pe cei dragi? mi`a spus recent cineva ca ... ii influentez aura, atat pozitiv cat si negativ, atunci cand sunt bucuroasa sau cand sunt suparata (pe el). credeti ca simplele mele ganduri (pe care nu i le comunic) ii pot influenta viata? e adevarat ca, gandindu`ma, sunt cateva mari coincidente. el spune ca sunt prea multe. nu stiu ce sa cred. voi ce parere aveti?
mainedimineata
Postat pe 11 Septembrie 2008 22:10
Gindul e energie si odata ce e gindit ,incepe sa aiba o existenta de sine statatoare .Adica ,indiferent ca ii comunici sau nu ,gindul va avea efectul sau ( interesant este ca amicul e atit de sensibil ).
numauita
Postat pe 12 Septembrie 2008 16:17
gandurile noastre n influenteaza realitatea pe care o percepem asa cum gandim...dar normal k nu e de ajuns...nu poti sa te gandesti l ceva si gata sa primesti...credinta,iubire,recunostiinta....conteaza sa stii k D-zeu este cu noi...k ne iubeste indiferent ce facem si mereu este dispus sa ne ierte pacatele si sa ne ajute...de cele mai multe ori,gandim negativ,ne comportam urat,suntem stresati si nervosi...si ni se intampla lucruri rele in lant...si poate ajungem sa-L invinovatim p D-zeu...dar noi uitam k dc putem fi asa cum El ne-a creat...dc am putea sa vedem cu alti ochi lumea si sa ne schimbam gandirea,emotiile si sentimentele...ar fi o lume mai buna pt toti sau cel putin,lumea ta v fi mai buna...
Aleys
Postat pe 13 Septembrie 2008 00:17
in leg cu faptul k emotiile si sentimentele noastre pot influenta p altcineva...cred k se intampla intre 2persoane intre care exista o legatura puternica...de ex...eram trista intr-o seara...si ma gandeam l sora mea dar era vreo 1 si stiam k doarme...k luc o gramada si era obosita...si apoi am prim un msg de la ea in care ma intreba dc dorm k ea nu poate dormi k simte k sunt suparata...
intr-adevar se intampla lucruri extraordinare in jurul nostru si se pot produce si minuni...dc am putea sa realizam asta
Aleys
Postat pe 13 Septembrie 2008 00:22
n buna tuturor! sa visati frumos
Aleys
Postat pe 13 Septembrie 2008 00:23
da, si mie mi se intampla des chestii dinastea, dar le`am considerat coincidente. uite, de exemplu, chiar acum ma doare un rinichi... si eu nu am avut niciodata probleme cu ei. si i`am dat un mesaj amicului.. sa il intreb cu care rinichi are el probleme (a avut o operatie la unul dintre ei) si mi`a zis care e .. si e exact in partea unde ma doare pe mine .. si il doare si pe el. nu stiu cat e de puternica legatura asta... nu e foarte puternica... nu eram chiar atat de apropiati si chiar ma mir ca mi`a zis asa dintr`odata ca el pateste lucruri rele de fiecare data cand ma supar eu pe el si lucruri bune cand ne intelegem bine. incepe sa imi fie frica sa ma supar pe el :)) sau sa ma gandesc la el... de o saptamana de cand mi`a zis chestia asta.. sunt cam speriata. sunt multe, multe, multe coincidente dinastea si observ ca are f mare dreptate.
mainedimineata
Postat pe 13 Septembrie 2008 16:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
imunitae scazuta! 10 De la: iulia069834 17 Martie 2021 16:02
de ce sunt relatiile atat de complicate? 31 De la: kudika_nikole 23 Decembrie 2011 19:57
DE MARTISOR !!! 2 De la: soraderazboi 1 Martie 2010 14:04
KudiKa de azi sau cea de altadata? 61 De la: kudika421339 21 Decembrie 2011 13:38
The truth about Schmidt 9 De la: Keith_David_1 11 Mai 2014 10:49