Setari Cookie-uri

Puterea gandului

Interesanta tema... Am vazut filmul de care spuneti voi dar asta acum cam un an, un an jumate. Atunci nu am inteles f multe din film. Intre timp insa am mai acumulat ceva informatii pe tema asta dar filmul "The Secret Behind The Secret" chiar a facut diferenta. F multe lucruri s-au explicat si pt mine au devenit mult mai clare. Cred ca vine un moment in viata noastra cand suntem intr-adevar pregatiti sa auzim niste lucruri si suntem pregatiti sa le intelegem. Sunt enorm de multe lucruri de discutat si de invatat pe aceasta tema. Cred in puterea gandului si a subconstientului nostru. Stiu ca suntem capabili de lucruri extraordinare dar asta in masura in care ne dorim cu adevarat si credem cu adevaratca vom obtine. Si aici nu ma refer doar la lucruri materiale ci si la relatii, trairi, experiente. Depinde doar de noi felul in care vrem sa ne traim viata. Succes!
alinaluca
Postat pe 11 Noiembrie 2008 11:43
De la: oana_iftemi, la data 2008-11-10 19:56:30pt griangi32. Am citit si despre Kundalini si exista practica yoga iar maestrul iti poate controla mintea prin acel Mind Control. Eu doar am citit, nu am practicat si nici nu-mi doresc pt ca este destul de periculos. Cred ca este si neplacut sa lasi pe cineva sa-ti patrunda in subconstient si sa faca ce vrea din tine.
Oricum eu sunt mai fricoasa la astfel de experimente.
Dar telepatia am incercat-o cu o pers cunoscuta. Se pare ca este urmatoarea treapta in evolutia noastra spirituala, comunicarea prin ganduri, fara sa mai fie nevoie de vorbirea prin cuvinte.


- Interesant ce spui! ...
supermiki
Postat pe 18 Noiembrie 2008 09:37
De la: alinaluca, la data 2008-11-11 11:43:18Interesanta tema... Am vazut filmul de care spuneti voi dar asta acum cam un an, un an jumate. Atunci nu am inteles f multe din film. Intre timp insa am mai acumulat ceva informatii pe tema asta dar filmul "The Secret Behind The Secret" chiar a facut diferenta. F multe lucruri s-au explicat si pt mine au devenit mult mai clare. Cred ca vine un moment in viata noastra cand suntem intr-adevar pregatiti sa auzim niste lucruri si suntem pregatiti sa le intelegem. Sunt enorm de multe lucruri de discutat si de invatat pe aceasta tema. Cred in puterea gandului si a subconstientului nostru. Stiu ca suntem capabili de lucruri extraordinare dar asta in masura in care ne dorim cu adevarat si credem cu adevaratca vom obtine. Si aici nu ma refer doar la lucruri materiale ci si la relatii, trairi, experiente. Depinde doar de noi felul in care vrem sa ne traim viata. Succes!


- Ma bucur ca ai realizat asta! ... Si este mai bine mai tarziu decat niciodata! ... E adevarat ca uneori nu suntem pregatiti sa intelegem unele lucruri ... sau pur si simplu nu vrem sau nu ii acordam suficienta importanta si timp! ... Oricum ... felicitari! ...
supermiki
Postat pe 18 Noiembrie 2008 09:41
CHEIA VICTORIEI:Nu renunta,nu te da batut!!!Indiferent cat de mult suferi,lumea nu se va opri in loc pt durerea ta,asa k,fi tare,continua jocul vietii.cand altii te cred fericita si tu nu crezi asta,ia-te dupa ei.Stai deoparte de oamenii care iti micsoreaza ambitia,oamenii mici intotdeauna fac asta,cei cu adevarat mari te fac sa te simti k si tu poti deveni mare.
Noi invatam mai putin din succese decat din esecuri.Esecul ne invata intelepciune si umilinta,iar acestea sunt comori care merita sa fie dobandite.
Dragostea deschide usi acolo unde nu exista nici una.
Valoarea vietii unui om se defineste nu prin ceea ce el poseda,ci prin ceea ce il poseda pe el.
AnKuTzA2007
Postat pe 22 Noiembrie 2008 21:18
Am vazut filmul "THE SECRET" mi s-a parut foarte ok ceea ce se discuta acolo, dar mi-a lasat impresia ca ideea pe care o promoveaza ne indeparteaza putin de realitate... Adica sunt de acord cu faptul ca nu trebuie sa lasam micile lucruri rele care ni se intampla sa ne afecteze, dar de aici pana la a nu tine cont de rautatile pe care le fac unii, si a vedea doar ce fac bine, sperand ca astfel acei oameni se vor schimba mi se pare ca e ca si cum am incerca sa privim viata prin niste ochelari cu lentile roz ...

Ceea ce iar nu mi s-a parut normal este faptul ca incercau sa ne induca ideea ca suntem responsabili pentru actiunile altor persoane...
Adica daca eu ma las pe mine pe locul 2 pentru altcineva, incerc sa il ajut cum pot si la urma persoana respectiva imi intoarce spatele tot eu sunt de vina ca m-am gandit la asta, poate m-am gandit sau poate nu, asta nu inseamna ca el nu are nici o vina si ca eu sunt vinovata pentru acest lucru...

Si intr-adevar sunt sigura ca puterea gandului exista, ca este foarte mare, sunt sigura ca atunci cand iti doresti ceva din tot sufletul, cand te rogi, speri, astepti sa se intample se va intampla........ Dar asta se inatmpla atunci cand faci ceva in sensul asta, daca asteptam sa ne pice din cer asteptam degeaba zic eu...

Eu merg pe ideea ca in primul rand trebuie sa acceptam realitatea asa cum e, si abia apoi sa vedem ce putem face ca sa intoarcem lucrurile in favoarea noastra, nu trebuie sa asteptam sa se schimbe altii, viata e scurta si nu ne permitem...
my_melody
Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:58
buna tuturor,in primul rand cred ca noi ca romani ar trebui sa ne schimbam felul de a gandi sa nu mai fim disperati dupa banii pe care nu-i avem si sa nu ne mai gandim doar la guvernu prost si la tot ce e prost ci mai degraba sa ne facem plaanuri frumoase de viitor.
razvanbeliu
Postat pe 25 Noiembrie 2008 20:18
aha....si cum faci tu planurile alea frumoase de viitor cu buzunarele goale?????
matracucu
Postat pe 26 Noiembrie 2008 13:47
Eu cred ca Razvan se referea la a nu pune atata pret pe bunurile materiale...
Lucia1971
Postat pe 26 Noiembrie 2008 13:50
De la: laurathegirl, la data 2008-11-26 13:47:48aha....si cum faci tu planurile alea frumoase de viitor cu buzunarele goale?????


se poate si toti ar trebui sa procedam la fel
nu te vad, o persoana optimista

Postat pe 26 Noiembrie 2008 13:53
salutare multumesc lucia ptr sustinere , da ,ma refeream nu la bunurile materiale ci la purificarea spiritului si la faptul de ati dori sanatate si bunastare fara ganduri negative
razvanbeliu
Postat pe 26 Noiembrie 2008 20:53
am inteles aluzia mai lucia,insa acele bunuri materiale de care vorbesti,nu sunt chiar de neglijat,asta pt a iesi planul de viitor cat mai indraznetz;sigur,nu banul e pe primul plan,dar nici pe ultimul...

fire...daca nu eram o persoana optimista,de multa vreme eram departe de aici.....va priveam de dupa nori cu doua perechi de aripioare in spatele meu.......
matracucu
Postat pe 27 Noiembrie 2008 16:17
De la: micabis, la data 2008-08-28 04:24:10Fizica cuantica spune ca traim vieti paralele in Universuri paralele.Si eu cred asta, si mai cred ca avem puterea sa schimbam situatiile in viata noastra in functie de experientele care le avem in alta paralela.Ce sunt visele de fapt?Si de ce uneori visam lucruri bizare, oameni pe care nu i-am mai intilnit de ...20 de ani?Eu cred ca sunt de fapt memorii ale vietii noastre din alt Univers.
Puterea este in noi, in mintea noastra in spiritul nostru.Gazda spiritului nostru, trupul pe care il avem, nu poate sa ajute in nici un fel.Numai mintea o poate face.Sunt atit de multe dovezi in jurul nostru, in viata noastra ca DA, putem sa ne schimbam destinul.De asta se si vorbeste de oameni "tari" si oameni " slabi".
Cam asta e portia mea de intelepciune pentru seara asta.


Subscriu si eu la ce scrie mai sus. Pe langa asta, consider ca puterea gandului exista dar se manifesta in masura controlarii eficiente a energiei individuale spirituale si a punerii acesteia in legatura cu fortele cosmice si cu Divinitatea in ultima instanta, evident. In metafizica ezoterica despre constiinta umana se spune ca are doi poli, unul animalic, de contact cu fortele negative universale si unul cosmologic de contact cu fortele cosmice pozitive si cu Divinitatea.....

Postat pe 1 Decembrie 2008 15:11
OMG Raducu, we are going to end being friends don't you think?
micabis
Postat pe 2 Decembrie 2008 17:57
De la: micabis, la data 2008-12-02 17:57:00OMG Raducu, we are going to end being friends don't you think?


Yeah, sure, why not, it`s up to us after all.....

Postat pe 3 Decembrie 2008 04:12
De la: Aleys, la data 2008-08-19 01:37:16 "Precum este deasupra ,la fel si dedesupt/Cum este in interior,la fel si in afara"
"Si toate cate le veti cere cu rugandu-va cu credinta,le veti primi." Matei
"Dc te gandesti la lucruri stralucitoare,atragi spre tine lucruri stralucitoare.Dc te gandesti la lucruri intunecate, iti tai firele invizibile care te leaga de lucrurile stralucitoare si faci instantaneu legatura cu "circuitul pamantean" atragand lucruri intunecate
Gandul nou e viata si reinnoirea vietii..." Prentice Mulford

M-am gandit sa deschid ca subiect ce se vb peste tot: legea atractiei,puterea gandului,puterea prezentului,puterea recunostiintei,fizica cuantica...

Majoritatea oamenilor asteapta o schimbare in realitatea exterioara...asfel ca ei sa se poata schimba in interior(si eu uneori... )dar este exact invers...trebuie sa ai o perceptie pozitiva si binevoitoare asupra vietii...suntem ca un gradinar care planteaza niste seminte si depinde de noi ce sadim...

Am uitat sa ne bucuram de lucrurile marunte si de tot ce ne ofera natura...fiind prea prinsi "in turma",alegand neincetat dupa posesii materiale...

Fizica cuantica spune ca totul este format din energie si toate lucrurile care par separate,de fapt formeaza un intreg...iar realitatea este iluzia pe care noi o faurim prin ceea ce gandim si simtim sau vizualizam...traim intr-un matrix...

Sper sa va placa subiectul si sa veniti cu idei sau experiente in care ati constientizat puterea gandului...




ma gandeam acum ....peste vreo 100 de ani cine stie ce mai apare si zice ca de fapt nu e vba de energie ci de cine stie ce altcv .......
morticia_adams
Postat pe 4 Ianuarie 2009 22:18
Eheeeee oameni buni, un film poate da raspunsuri sau poate incuia sufelte si minti , nu va pierdeti credinta in Bunul Dumnezeu , dar fiecare face ce vrea e decizia lui , am vazut si eu filmul si oarecum ma-a pus pe ganduri ,poate suntem ceea ce gandim sau nu , cert e ca daca e sa ne luam dupa fizica cuantica (respectiv care spune multe noi ca persoane umane nu putem depasi Constanta valorii lui Planck cel putin fizic , dar poate mental o putem depasii .

O seara buna tuturor
blue07scorpion
Postat pe 4 Ianuarie 2009 23:56
recomand
"puterea extraordinara a subconstientului tau"
veti gasi raspunsul la intrebarile puse aici
doamne ajuta ...si sa nu uitam de rugaciune.ea chiar face minuni
oana_78
Postat pe 22 Februarie 2009 18:58
frumos topic
Aladiah
Postat pe 22 Februarie 2009 23:09
Un articol interesant mi s-a parut acesta: http://www.art-business.ro/_articol/Timpul-Iubirii/14/
lola21
Postat pe 23 Februarie 2009 09:16
De la: oana_g78, la data 2009-02-22 18:58:17recomand
"puterea extraordinara a subconstientului tau"
veti gasi raspunsul la intrebarile puse aici
doamne ajuta ...si sa nu uitam de rugaciune.ea chiar face minuni





....Daca tot ai pomenit ce rugaciune .....de ce sa nu ne rugam........pt ca DUMNEZEU sa ne dea....puterea de a fi multumiti..........cu ceeace suntem ...........cu ceeace avem..........si sa nu mai alergam dupa ....avere........libertiinaj......droguri.....si cand spun droguri.....spun incepand, de la zahar.....pana la substantele halucinogene.....,dar mai ales dupa ,diferite placeri care oricum sunt efemere.........
gratuit89
Postat pe 23 Februarie 2009 22:41
cu fizica cuantik e mult peste intelegerile noastre.Cu gindul poti schimba multe dar ce pacat k fiinta umana e plina de ura si resentimente si nu are puterea sa schimbe nimic.Ar fi frumos sa se concentreze toata omenirea sa dispara raul macar pt o fractiune.Dar Dzeu a lasat si raul si binele tocmai k prin rau sa constientizezi binele.
lacrasar
Postat pe 24 Februarie 2009 15:27
puterea gandului e rugaciunea
lacrasar
Postat pe 24 Februarie 2009 15:30
de obicei sunt o fire luptatoare...imi place mult cioran...si de fel eram optimista....pina acum 2 luni cind nu mai stiu sa exprim nici un cuvint clar..."dacã ar prinde glas agitaþia surdã din mine, fiecare gest ar fi o îngenunchere la un zid al plângerii"
mikela_my
Postat pe 24 Februarie 2009 15:40
mikela_my
Postat pe 24 Februarie 2009 16:37
ideea este ca suntem suma tuturor deciziilor pe care le-am luat pana in momentul de fata.Iar noi oamenii nu constientizam ca putem face cu mult mai multe lucruri decat credem noi ca am putea face si asta pentru ca suntem multumiti de "zona noastra de confort"( casa,familie,job,cercul de prieteni) O carte foarte buna este si PUTEREA MAGICA A GANDULUI, de DR. DAVID J. SCHWARTZ
silviu_m74
Postat pe 26 Februarie 2009 19:44
De la: mainedimineata, la data 2008-09-13 16:36:55da, si mie mi se intampla des chestii dinastea, dar le`am considerat coincidente. uite, de exemplu, chiar acum ma doare un rinichi... si eu nu am avut niciodata probleme cu ei. si i`am dat un mesaj amicului.. sa il intreb cu care rinichi are el probleme (a avut o operatie la unul dintre ei) si mi`a zis care e .. si e exact in partea unde ma doare pe mine .. si il doare si pe el. nu stiu cat e de puternica legatura asta... nu e foarte puternica... nu eram chiar atat de apropiati si chiar ma mir ca mi`a zis asa dintr`odata ca el pateste lucruri rele de fiecare data cand ma supar eu pe el si lucruri bune cand ne intelegem bine. incepe sa imi fie frica sa ma supar pe el :)) sau sa ma gandesc la el... de o saptamana de cand mi`a zis chestia asta.. sunt cam speriata. sunt multe, multe, multe coincidente dinastea si observ ca are f mare dreptate.
7031966
Postat pe 27 Februarie 2009 21:28
daca ai citit Puterea extraordinara a subconstientului tau trebuie sa spui si esentialul ce se desprinde ca idee subconstientul preia gandurile noastre si el nu stie daca e bun sau rau ceea ce cerem noi si de aici apare ideea "sa gandim pozitiv"pentru ca altfel materializam si lucrurile rele
7031966
Postat pe 27 Februarie 2009 21:35
idee principala a cartii este ca...si ai sa fii uimita...est ca in Biblie: sa crezi ca ai deja lucrul pe care ti-l doresti, sa constientizezi asta.
sa zicem ca ai un examen...trebuie sa vizualizezi si sa simti succesul...nota...si senzatia de dupa examen.
autorul da mai multe exemple.
unul e foarte simplu...o femeie isi dorea tare mult o geanta f scumpa aflata intr-un magazin..o tot privea..era ffff scumpa....si intr-una din zile si-a zis..."gata, geanta e a mea"...si a plecat spre casa.
la cateva zile a primit cadou de la mama ei o geanta exact ca aia...
bine..exemple sunt multe...cartea e f ieftina la liberari.
oana_78
Postat pe 28 Februarie 2009 06:52
De la: mikela_my, la data 2009-02-24 15:40:10de obicei sunt o fire luptatoare...imi place mult cioran...si de fel eram optimista....pina acum 2 luni cind ...

Daca iti place Cioran... nu esti o luptatoare. Pentru ca Cioran n-a fost luptator: a mancat pana la 50 de ani la cantina studentilor, apoi s-a insurat ca sa-i faca cineva de mancare, n-a pus mana pe nimic sa faca si a fost un soi de nihilist...

Uita pesimistii, altfel ajungi ca ei!

Postat pe 28 Februarie 2009 06:59
nu stiu ar fii bine ca puterea gandului sa aibe efect, mi-ar place sa fie asa cum vreau eu uneori este dar uneori nu stiu ce sa cred
yumy
Postat pe 28 Februarie 2009 10:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
alt topic al meu 1067 De la: monreve3031 20 Februarie 2012 06:28
ciclu la 2 saptamani? 108 De la: piscolino 27 August 2011 11:01
va rog votati!!!!un cadou pentru iubitu meu!!! 1 De la: kudika340749 25 Octombrie 2011 22:13
base sau geoana??? 136 De la: paula_portirroni 1 Ianuarie 2010 10:11
Schimb de link-uri 1 De la: hannahmiriam 30 Noiembrie 2009 14:14