Setari Cookie-uri

Puterea gandului

De la: Albinuta33, la data 2008-09-11 13:54:49Cred ca puterea gandului isi are importanta ei. Este necesara folosirea ei dar nu suficienta.

ai dreptate; puterea gandului nu este suficienta ci puterea credintei in Dumnezeu.
De 18 ani traiesc pe cont propriu fara sa cer nimic de la nimeni, nici macar de la parintii mei. Am trecut de multe ori pe langa imposibil, de prea multe ori nu credeam ca voi ajunge la sfarsitul zilei urmatoare si nici nu imi mai doream. Puterea gandului? La mine nu a existat aceasta putere. Am facut imposibilul cu ajutorul lui Dumnezeu, cu multa credinta in El. Nu ma poate convinge nimeni ca prin simpla mea putere as fi reusit sa trec peste cativa ani deosebit de grei. Eu nu am avut nici o putere, nu mai puteam nici macar sa sper, daramite sa mai si visez. Sunt de parere ca iti permiti sa visezi atunci cand iti merge cat de cat bine, nu cand esti in cea mai neagra disperare, pt ca atunci nu visezi decat sa se termine totul cat mai repede, sa pleci din lume si sa-ti iei de-o grija. Dar asta e singurul lucru pe care nu ai voie sa-l faci: sa pleci. Ma gandesc ca am fost trimisi aici pt a invata ceva, iar daca alegem sa fugim din viata mi-e teama ca o vom retrai. Atunci cand te lovesti de greu, undeva, aproape stinsa, in sufletul tau mai e o urma de speranta: "si daca, totusi...maine...se va intampla ceva care sa schimbe lucrurile?"
Poate unora s-a intamplat ca, uneori, cand e f greu, cand vi se pare ca nu mai e nici o solutie, ceva va scoate din imposibilul pe care il aveti de infruntat. Miracole se intampla si azi, insa nu datorita gandului nostru ci credintei.
amme22
Postat pe 13 Septembrie 2008 21:24
cat despre filmul amintit aici? Da, l-am urmarit cu atentie, m-a convins pe moment, insa nu definitiv. Am citit si carti despre asta si nici acelea nu m-au convins. De ce? Pt simplul fapt ca eu NU am fost scoasa dintr-un infern de cativa ani de puterea gandului meu.
amme22
Postat pe 13 Septembrie 2008 21:28
la asta se refera puterea gandului...sa-L porti in gandul tau p Dumnezeu si sa ai credinta k El te va ajuta...normal k nu poti doar sa te gandesti l ceva si totul va fi bine...dar prin gandurile noastre putem comunica cu Dumnezeu...desi sunt ink mik probabil sau nu, am primit anumite lucruri de la viata kre nu mi-au fost p plac...si nu m refer la chestii de genul "m-a parasit iubitul etc"...imi doream ceva f mult si acum ink imi doresc...dar gandurile mele m-au incuiat intr-un fel si lipsa credintei...ma concentram numai p "nu o sa pot" si uitam sa-mi amintesc faptul ca exista D-zeu care este alaturi de mine...uneori din fiecare lucru rau iese ceva bun...trebuie doar sa avem credinta ca Dumnezeu va fi langa noi mereu...
Aleys
Postat pe 14 Septembrie 2008 15:32
imi amintesc de o povestioara citita undeva si care mie imi place enorm . Un suflet ajunge in cer si i se arata viata traita, sub forma unui sir de pasi , Cind se uita mai bine, vede doua siruri de pasi si intreaba : cine a lasat a doua urma ? i se raspunde ca Domnul . Vede sufletul insa , ca exact in momentele grele era doar o urma de pasi si intreaba : cum se face ca in momentele cele mai grele am fost lasat singur ? Si i se raspunde : nu fiule, Domnul nu te-a lasat singur, ci te-a luat in brate . ..
numauita
Postat pe 14 Septembrie 2008 16:33
De la: amme22, la data 2008-09-13 21:28:21cat despre filmul amintit aici? Da, l-am urmarit cu atentie, m-a convins pe moment, insa nu definitiv. Am citit si carti despre asta si nici acelea nu m-au convins. De ce? Pt simplul fapt ca eu NU am fost scoasa dintr-un infern de cativa ani de puterea gandului meu.



- poate mai aveai vre-un mic viermisor de indoiala ... poate necesita si ceva actiune ... care n-ai facut-o;
supermiki
Postat pe 15 Septembrie 2008 11:27
eh miki... cand esti pe marginea prapastiei faci absolul totul.
amme22
Postat pe 15 Septembrie 2008 20:26
- sau cel putin ar trebui ... pentru ca unii se lasa ...
Si e pacat ca trebuie sa ajungi la marginea prapastiei ca sa incepi sa faci ... ABSOLUT TOTUL ... Eu stiu ca e bine sa incepi sa-ti sapi fantana cand nu iti e sete ... pentru ca daca astepti pana cand ti se faceee ... si deabea atunci te gandesti sa te apuci ...
supermiki
Postat pe 16 Septembrie 2008 00:49
poate pt c nu stii cum sa faci amme.....
daca tie nu iti iese, nu inseamna ca nu merge acel ceva...
morticia_adams
Postat pe 25 Septembrie 2008 00:14
Dragele mele, vreau sa va multumesc pentru sugestia de a vedea filmul "the secret".
A fost o revelatie pentru mine.
De fapt nici nu stiam sa stiu secretul pina nu am vazut filmul.Mi-a intarit increderea in mine si in Dumnezeu.Merci mult!
micabis
Postat pe 25 Septembrie 2008 17:53
in Dumnezeu? how come? acolo nu zice nimic absolut de Dumnezeu!?
ceea ce vroiam sa zic mai sus amme.. conteaza vibratia pe care o transmiti...(vibratie care vine de la gand, desigur.)
dar dureaza mult.
stii, si in film spunea...ca nu poti avea pretentii sa mearga imediat!
mai ales daca nu esti pregatita sa crezi in totalitate.
morticia_adams
Postat pe 25 Septembrie 2008 19:32
- ioana te felicit pentru modul in care gandesti! ... sunt sigur ca vei ajunge departe in viata! ...
supermiki
Postat pe 25 Septembrie 2008 19:45
Unde-s multi...cresc sansele ca 'acel ceva' sa se intample!
annanna
Postat pe 26 Septembrie 2008 11:49
De la: rosa0solis, la data 2008-09-26 11:49:21Unde-s multi...cresc sansele ca 'acel ceva' sa se intample!



facem un cor si gandim la unison!? ar semana mult cu o spirala! de misa.

Postat pe 26 Septembrie 2008 12:18
- pai vezi ... deja se poate intinde ... Sibiu - Bucuresti - Constanta ...
supermiki
Postat pe 26 Septembrie 2008 12:29
triunghiu' bermudelor
chestia asta cu puterea gandului, pentru mine este mai mult decat relativa. ce sanse exista ca un lucru sa se intample!?

Postat pe 26 Septembrie 2008 12:31
- mai multe decat daca nu te gandesti ... sunt comvins ca NU poti REALIZA ceva ... la care nici nu te gandesti ... si ar fi prea mult sa-ti explic si logic de ce e asa ... si eu sunt sceptic si chiar analitic ... dar deja de asta m-am comvins ... am cautat ... si am luat suficiente informatii ca sa fiu comvins ... si nu m-a comvins altcineva ... am verificat si m-am comvins singur! ... (sigur ... e important si de unde si de la cine iei informatiile!) ...
supermiki
Postat pe 26 Septembrie 2008 12:43
da' lucrurile care ti se intampla, lucruri pozitive, fara ca sa te fi gandit la ele, cum le explici!?

Postat pe 26 Septembrie 2008 12:48
- Da, se intampla si lucruri pozitive fara sa te fi gandit la ele ... si da! ... as putea sa explic si asta ... dar mi-ar lua prea mult timp si prefer ca in cazul in care intradevar te intereseaza sa iei TU SINGUR informatiile ... iar daca ai zis doar asa ... chiar nu vad de ce mi-as pierde timpul ... oricum nu vei lua in consideretie ce zic ...
supermiki
Postat pe 26 Septembrie 2008 13:02
bre nea mihaita, iti dau dreptate cu ultima parte.
da' lasa-ma sa-mi bag si io o parere si va las sa va ganditi in continuare la numerele de la loto!
dumnezeu a creat planurile in mare pentru fiecare. detaliile le stabilim noi.

Postat pe 26 Septembrie 2008 13:09
- Chiar nu era vorba de a te gandi sa castigi la loto ... dar oricum in privinta asta tu ai dreptate! ... DREPTATEA TA !! ...
supermiki
Postat pe 26 Septembrie 2008 13:18
bine, dar explica-mi mie atunci miki!
te rog.
morticia_adams
Postat pe 26 Septembrie 2008 16:02
imi place de voi! cu cata seriozitate ati abordat problema...gandim pozitiv, actionam pozitiv...relaxati-va dragilor. Voi stiti vorba aceea "Bine faci, bine gasesti" ? oare ce o fi vrand sa spuna cine a spus-o?!aaa si mai era una, d-le geo: " unde-s multi puterea creste" intelegi cum devine chestiunea? ...in misa sunt multi, au telul lor, credinta lor,e treaba lor, nu ma bag. Eu am vrut sa spun doar, ca, atunci cand cel putin doua persoane isi unesc fortele(fizice, psihice) pt. a construi ceva, au sanse mai multe de reusita. Na ca m-am intins...promit ca nu mai fac!
annanna
Postat pe 26 Septembrie 2008 16:12
Nu spune in film nimic indreptat direct catre Dumnezeu, dar filmele ca si cartile, iti dau pozibilitatea de a ingetele printre imagini/rinduri.Si apoi unul dintre cei care vorbeste este un reverend....E chestia de perceptie Ioana.Vezi?Unii cred ca daca isi doresc destul de mult un lucru se intimpla, altii nu cred ca doar gindul le poate implini dorinta: PERCEPTIE
Iar lucrurile pozitive care ni se intimpla fara sa ne gindim la ele sunt exact o urmare, o atractie a fericirii si binelui tocmai pentru ca avem o atitudine pozitiva.
Exemplu: in 2002 trebuia sa plec din tara si nu as fi plecat fara copilul meu.A fost o lege pentru o scurta perioada de timp (din cite stiu eu) prin care parintele cu custodie 100% putea obtine pasaport pentru copil si pleca cu el unde vrea.Asa am reusit sa plec cu copilul meu fara ca macar ex-ul sa stie de asta. Hmmm...sa fi fost puterea gindului?????? Spuneti-mi voi.Si am alte citeva exemple din viata mea referitoare la puterea gindului si a lui Dumnezeu.Sau mai bine zos puterea lui Dumnezeu si a gindului.
micabis
Postat pe 26 Septembrie 2008 17:52
Amme, tu ai 100% dreptate.Nu mintea noastra si Dumnezeu la dorinta noastra ne ajuta.Dar stii vorba aia :" Dumnezeu iti da dar nu-ti baga in traista" Deci, daca tu nu-ti doresti Dumnezeu nu-ti ofera.Si aici intervine puterea gindului prin puterea cu care ne dorim sa scapam dintr-o situatie, a avea ceva, a realiza ceva.
micabis
Postat pe 26 Septembrie 2008 17:58
De la: geo32, la data 2008-09-26 12:18:13
De la: rosa0solis, la data 2008-09-26 11:49:21Unde-s multi...cresc sansele ca 'acel ceva' sa se intample!



facem un cor si gandim la unison!? ar semana mult cu o spirala! de misa.

Logic... Doar ai vazut-o pe-acolo prin preajma ta de 2 ori. Deci te tenteaza o spirala misa?
Lucia1971
Postat pe 26 Septembrie 2008 18:18
De la: supermiki, la data 2008-09-26 12:29:59 - pai vezi ... deja se poate intinde ... Sibiu - Bucuresti - Constanta ...

Neeeeeeee... CLUJ-Sibiu-bucuresti-Constanta...
Lucia1971
Postat pe 26 Septembrie 2008 18:18
De la: Lucia1971, la data 2008-09-26 18:18:54
De la: supermiki, la data 2008-09-26 12:29:59 - pai vezi ... deja se poate intinde ... Sibiu - Bucuresti - Constanta ...

Neeeeeeee... CLUJ-Sibiu-bucuresti-Constanta...



- Aaaaaa ... fetita mica cu nas bagacios ... dar ma bucur ca ai aparut si tu! ...
supermiki
Postat pe 26 Septembrie 2008 18:23
Credeam ca nu vrei sa mai vorbesti cu mine, ca te-am suparat cu ceva... Uite, acum trebuie sa plec dupa pitica mea sa o aduc de afara, dar maine, in masura in care astia de la servici ma lasa sa mai si respir, promit sa te caut.
Lucia1971
Postat pe 26 Septembrie 2008 18:29
- Buna micabis, sunt perfect de acord cu tine ... subiectul oricum este mai complex ... dar daca TOT CE s-a INTELES este ca doar te gandesti siii ... gata! ... va pica ceva de undeva ... sau vei castiga la loto ... ei bine, nu-i asa ... doar sa-ti doresti nu este de ajuns ... dar daca acea dorinta se transforma intr-o DORINTA ARZATOARE ... ea iti poate da impulsul care va declansa urmatorul pas necesar pentru realizarea acelei dorinte ... si acest pas este ACTIUNEA ... adica sa actionezi, sa si FACI ceva pentru a obtine ceea ce iti doresti ... chiar daca aceasta presupune sa faci ceva in plus fata de ceea ce faci acum ... sa iesi din aceea zona unde te simti bine si sa faci ceva chiar daca iti este incomfortabil ... sa iesi din zona de comfort ... chiar daca nu-ti face placere sa faci ceva dar dorinta de a REALIZA aceea dorinta este ceea ce te impinge inainte cand tu ai avea chef sa dormi, sau sa stai la TV, sau ce stiu eu ce sa faci ... iar puterea GANDULUI ca poti obtine sau realiza acel lucru sau aceea dorinta ... ca VREI sa obtii sau sa realizezi aceea dorinta ... sa te faca sa FACI TOT CE ESTE NECESAR ... chiar si atunci cand unii iti zic ca n-are rost, ca tu nu poti s-o faci, ca este greu ... nici n-are rost sa incerci ... iar sa treci peste astea ... e intradevar greu! ... (am zis ca e mult prea complex ... dar fiecare intelege ce vrea pana la urma! ... Ar fi foarte multe de spus si nu am termina nici daca povestesc o saptamana! ...)
supermiki
Postat pe 26 Septembrie 2008 18:46
De la: Lucia1971, la data 2008-09-26 18:29:43Credeam ca nu vrei sa mai vorbesti cu mine, ca te-am suparat cu ceva... Uite, acum trebuie sa plec dupa pitica mea sa o aduc de afara, dar maine, in masura in care astia de la servici ma lasa sa mai si respir, promit sa te caut.


- Atat am vrut sa aud! ... poop
supermiki
Postat pe 26 Septembrie 2008 18:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Hipnoza 15 De la: miss_darine 26 Aprilie 2010 21:47
pls 2 De la: oonahabibi_yahoo_com 3 Aprilie 2009 08:37
LA CAFENEUA VECHE : ) 762 De la: 31 Martie 2012 13:05
vine maju meu! 11 De la: yumalai 17 Februarie 2010 07:57
CAFEA CU PARFUM DE FEMEIE))) 61 De la: _dulcik_ 4 Septembrie 2009 09:25