Setari Cookie-uri

Puterea gandului

De la: micabis, la data 2008-09-26 17:58:27...Nu mintea noastra si Dumnezeu la dorinta noastra ne ajuta.Dar stii vorba aia :" Dumnezeu iti da dar nu-ti baga in traista" Deci, daca tu nu-ti doresti Dumnezeu nu-ti ofera.Si aici intervine puterea gindului prin puterea cu care ne dorim sa scapam dintr-o situatie, a avea ceva, a realiza ceva.

Sunt de acord, cu o mica rectificare: daca ceea ce-i ceri lui Dumnezeu nu e bun pt tine, atunci vei primi altceva in schimb, ceva care e potrivit pt tine (sa zicem ca vei primi un alt lucru care va linisti ori va inalta sufletul tau). Nu ti se promite niciunde ca vei primi absolut tot ce vei cere.
Prin comparatie, filmul, ori cartile scrise pe aceasta tema, iti promit totul. Adica: daca iti doresti ceva f mult, cu toata fiinta ta, ti se promite ca acel lucru se va intampla, indiferent daca e bun ori nu pt tine.
Prin rugaciune spui undeva "faca-se voia ta"; prin autosugestie (indicata de film, de ex.) gandesti: "faca-se voia mea". Oare poate vedea cineva diferenta? nu vede nimeni ca e o rascruce de drumuri? Unul e calea lui Dumnezeu, celalalt drum inca nu stim unde duce. Poate nici nu vom sti sigur vreodata.
Nu sunt impotriva gandirii pozitive (ba din contra, incerc sa-i incurajez pe cei de langa mine sa spere, sa vada jum plina a paharului); nu sunt nici impotriva faptului de a face totul sa-ti fie mai bine. Insa gandesc ca e bine sa fim prudenti cand ne alegem drumul pe care vom merge.
Si pana la urma cine sunt acele entitati? Si de ce ar vrea ele binele vreunui om? La intrebarile astea inca nu am primit raspuns.
Sa nu uitam ca sufletul omului e pretios. Pt el se lupta Dumnezeu cu
Alegem oare un trai bun si trecator, sa alegem oare materia? Ori alegem sa chinuim un pic(uneori) pe lumea asta in speranta ca dincolo vom avea macar sansa de a ne odihni linistiti?
amme22
Postat pe 26 Septembrie 2008 19:28
cat ma mai amuza chestia asta cu ,,d-zeu se lupta cu ,,..
omul in ignoranta lui.. desi (cica) il considera pe d-zeu fiind perfect si a-toate-iubitor.. totusi sustine ca acesta ,,se lupta,, cu cineva.. si.. mai are inspiratia si sa afirme ca d-zeu procedeaza ca noi, oamenii.. adica duce razboaie! Si pe langa toate astea.. chiar daca d-zeu e ,,a-tot-puternic,, (tot dupa spusele omului).. nu numai ca d-zeu se ,,bate,, ca tot omul.. dar cica are si sanse sa piarda acest razboi cu ..
mie mi se pare f amuzant cum isi dau oamenii cu stangu-n dreptul

Postat pe 26 Septembrie 2008 19:37
mie mi se pare amuzant ca omul decide cine castiga; el singur se duce ori intr-o parte, ori in cealalta.
Dar tu nu crezi in nimic, asa ca ce-ti pasa daca in afara de oameni mai e ori nu altcineva?
amme22
Postat pe 26 Septembrie 2008 19:49
si de unde ma rog ai dedus tu ca eu nu cred in nimic..?

asa te-ai gandit tu? brusc?

Postat pe 26 Septembrie 2008 19:58
pe langa faptul ca tu singura ai spus in alte posturi ca nu crezi in Dumnezeu, trebuie sa iti spun ca se si vede. Imi pare rau, asta simt eu vis a vis de tine. Si mai trebuie sa-ti spun ceva, desi nu ma bucura deloc asta: Nu imi face placere sa discut cu tine. Nu am nimic personal cu tine, nu te cunosc, nici nu vreau sa te cunosc, insa nu imi placi. Astfel incat, de cele mai multe ori, am sa evit sa-ti raspund pt ca (dupa cum am spus odata, pe un alt topic) nu meriti efortul.
Pupici!
amme22
Postat pe 26 Septembrie 2008 20:04
amme,tu chiar spui omului in fata!mai rar persoane ca tine!felicitari!

Postat pe 26 Septembrie 2008 20:06
e reciproc si stii asta.. pe deasupra, stii si de ce
in fine.. cand o sa imi areti UNDE, pe ce post si in ce mesaj am spus eu ca nu cred in d-zeu..? hai te rog.. fa-mi onoarea si raspunde-mi macar la aceasta intrebare Sau macar spune-mi pe ce se vede? Pe bluzita mea roz?

Postat pe 26 Septembrie 2008 20:08
ca intotdeauna.. persoanele astea nu raspund la ce NU POT raspunde..
of of.. minciunica asta.. sau te pomenesti ca amme cauta mesajele respective?
o sa fii surprinsa sa nu gasesti nici unul.. whatever

Postat pe 26 Septembrie 2008 20:19
nu, nu stiu de ce si nici nu imi pasa.
Crezi ca am destula rabdare sa caut in arhiva posturile tale? Nop. Las altora placerea asta. Eu nu am nici timp, nici rabdare.
"Pe ce se vede"? Se vede din felul tau de a fi pe forum, din replicile tale, din faptul ca te legi ca boala de omul sanatos. Dupa cum am spus, asta e felul in care te percep eu. Nu e necesar ca toti sa aiba aceeasi parere despre tine si e bine ca se intampla asa.

Themis, nu ai de ce sa imi multumesti; fac rar asta si numai in cazurile in care cineva o cauta cu tot dinadinsul (ca aici, de exemplu).
amme22
Postat pe 26 Septembrie 2008 20:22
bla bla bla bla... ce sa faci si tu? esti prinsa iarasi cu minciunica si incerci sa te scoti.. Bine ca pana acum ai avut rabdare sa cauti toate postarile de la toti userii care nu ti-au convenit..

asa va place voua.. sa inventati lucruri ca apoi sa va retrageti din discutie , din prea mult bun simt(cica).. stii ca ai gresit persoana, cu mine nu-ti merge I ALLREADY KNOW YOU!!

pai daca asa mult bun simt ai NU MAI MINTI draga mea..

si NU MAI INVENTA lucruri ( la nesfarsit) despre alte persoane? ok? Auzi la ea.. face asta rar!! Cand si-a declarat antipatia fata de majoritatea utilizatorilor cu care a intrat in contact, pe simplu motiv ca ,,ea e diferita,,. Si inca ceva.. postez unde am chef si la ce subiect am chef.. ca ai postat tu inaintea mea sau nu, nu ma intereseaza.. daca vrei sa nu se mai intample: e simplu! Ignora.. Sau iesi de pe forum.
asa ca..

Postat pe 26 Septembrie 2008 20:36
in fine.
fiecare crede in ce vrea si in ce poate.
aici vb dsp puterea gandului asa ca hai sa fim on topic.
morticia_adams
Postat pe 26 Septembrie 2008 20:46

Vad ca te fascinez, odata ce mi-ai studiat profilul cu atat de multa atentie... Te deranjeaza f tare faptul ca "sunt diferita"? Ma bucura asta.
Ti-am sugerat vreodata sa nu postezi intr-un anume loc? Nu imi amintesc. Iar daca citesc ce ai scris mai sus, vad ca de fapt tu faci asta.
Oana, NU IMI PASA CINE ESTI, NU IMI PASA ce faci, NU MA INTERESEZI. De cate ori sa iti mai spun?
De cate ori va mai trebui sa-ti reamintesc ca esti pe internet nu in viata reala? Am inceput oare sa te obsedez? Imi pare rau. Sper ca nu te-ai indragostit de mine, nu de alta, insa nu imi plac femeile. Ador barbatii
hai sa traiesti 100 dde ani si sa-ti fie bine. Plec sa invat si te las sa ma studiezi pana nu mai poti.
Eu sunt obsesia taaaa, tra-la-la la-laaaa
Yesss.... traiasca obsesiile
ups... sper sa nu crapi in seara asta, raman fara fanul principal
amme22
Postat pe 26 Septembrie 2008 20:47
tu esti dusa cu pluta.. doamne fereste.. am eu treaba ta femeie? si daca tot ai adus vorba, pe mine ma fascineaza lucrurile interesante, nu cele care SE CRED interesante.. Din tot ceea ce ai scris aici am dedus de muuult timp ca poti fi numita oricum numai interesanta nu.. asa ca iubito
mai uita-te o data in oglinda si apoi revino-ti.. tot wannabe ai ramas?

nu trebuie sa-ti ,,studiez,, profilul ca sa citesc o amarata de fraza..
tu tocmai scriai ( asa, tam-nesam) ca nu vrei sa imi mai raspunzi la mesaje
de ce continui sa vii cu aberatii si inventii de-ale tale? sa inteleg ca ai o problema de memorie..? GET LOST CHICK!
stiu/stim de multa vreme ce hram porti asa ca..
nu am schimbat decat 2 vorbe cu tine si DEJA m-ai plictisit, as usual..
tot eu tre' sa te ignor pana la urma.. (daca tot veni vorba de fani)
hai.. treaca-mearga de la mine.. si de data asta.

Postat pe 26 Septembrie 2008 20:58
asa va certati voi pe aici?sau am nimerit eu cam aiurea pe aici?

Postat pe 26 Septembrie 2008 21:09
eh...mai exista neintelegeri ....
morticia_adams
Postat pe 26 Septembrie 2008 21:23
m-am mai uitat la niste subiecte,se certau unii ca la usa cortului...oricum,se pare ca sunt destule neintelegeri

Postat pe 26 Septembrie 2008 21:31
nu se cearta nimeni fetelor.. mai sunt unii vulcani care nu vor sa admita, sa inteleaga ca sunt stinsi.. si se mai chinuie sa stropeasca.. poate poate mai atrag atentia cuiva..
din fericire nu mai impresioneaza pe nimeni, sunt prea mici ca sa fie demni de luat in seama

Postat pe 26 Septembrie 2008 21:32
foarte bine fetelor! desi cu ce ai postat oana...o sa erupa ceva pe aici

Postat pe 26 Septembrie 2008 21:42
- hey heeey fetelooor ... suntem pe un topic despre puterea gandirii pozitive ... hai sa gandim pozitiv! ... ce ziceti? ...
supermiki
Postat pe 26 Septembrie 2008 23:05
you're right miki...supermiki

Postat pe 26 Septembrie 2008 23:52
Amme, daca nu-s indiscreta, de ce ai zis ca esti diferita? Sau mai bine zis din ce punct de vedere?
Lucia1971
Postat pe 27 Septembrie 2008 11:53
- FETITELEEE! ... ce faceti? ... fetita mica cu nas bagacios ... suntem pe un topic despre puterea gandirii pozitive ... hai sa gandim pozitiv! ... va roog! ...
supermiki
Postat pe 27 Septembrie 2008 12:04
Miki, tu stii foarte bine ca si eu ma bazez in viata pe gandirea pozitiva
Lucia1971
Postat pe 27 Septembrie 2008 16:00
De la: Lucia1971, la data 2008-09-27 11:53:47Amme, daca nu-s indiscreta, de ce ai zis ca esti diferita? Sau mai bine zis din ce punct de vedere?

de ce nu intrebi printr-un mesaj, ori de ce nu deschideti un topic special pt mine? De ce preferati sa stricati un topic interesant cu intrebari ori cu remarci care nu isi au locul aici?
Mi-ar fi placut sa dati replici, sa veniti cu argumente pro sau contra strict legate de titlul topicului pe care suntem. As fi apreciat sa ma contraziceti in ideile pe care le am vis a vis de puterea gandului, mi-ar fi placut sa combateti ceea ce am postat legat de acest subiect.
Daca aveti alt fel de nelamuriri ma puteti intreba pe privat. E posibil sa va raspund daca am sa consider ca merita sa-mi pierd timpul cu asa ceva. Nu vreau sa raspund aici unde ar trebui sa aiba loc cu totul alt fel de schimb de idei. Nu sunt vedeta, nu am nevoie sa fiu eu in centrul atentiei. Suntem pe internet. Nu va ajuta cu nimic daca va legati de mine. nu obtineti nimic prin asta. Nu ma veti cunoaste real niciodata. Nu sunt nici dusmanul nici prietenul vostru. Sunt o anononima si asa vreau sa raman.
Intru pe forum pt relaxare, pentru schimb de idei, pt ca imi place sa aflu lucruri noi iar cand eu am anumite pareri despre un subiect imi place sa fiu combatuta cu argumente LEGATE DE ACEL SUBIECT. E prea greu? Nu cred.
Decat sa aveti grija de mine, dezbateti - daca puteti, subiectul despre care ar trebui sa se vorbeasca.
multa bafta
amme22
Postat pe 27 Septembrie 2008 16:22
- Ceea ce tin sa va spun este ca Dumnezeu ne-a ceeat pe toti unici ... fiecare in felul lui/ei ... deci fiecare suntem diferiti ... si asta e o REALITATE! ... nu pentru ca zic eu ... pentru ca asa este! ... ori ca ne place ori ca nu! ...
Si mie-mi place de voi asa cum sunteti diferiti fiecare ... deci hai sa nu ne certam si nici sa nu cautam motive sa ne certam ... Va poop! ...
supermiki
Postat pe 27 Septembrie 2008 18:09
Miki, ai atata dreptate! I-am trimis lui amme22 un mesaj pe privat care sper ca a lamurit-o ca eu nu vreau sa ma cert pentru ca NU SUNT CERTAREATA!!!!! Deci stai linistit ca nu raspund la provocari...
Lucia1971
Postat pe 27 Septembrie 2008 18:36
- bine ca v-ati lamurit! ...
supermiki
Postat pe 28 Septembrie 2008 11:59
Nu numai ca ne-am lamurit... e
Lucia1971
Postat pe 28 Septembrie 2008 20:23
- atunci te pe nasucul acela bagacios! ...
supermiki
Postat pe 28 Septembrie 2008 21:13
miki..........o fi nasucul ala bagacios..........da'-i frumos.......
dienuta_nou
Postat pe 28 Septembrie 2008 21:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VA Va invit sa fim creativi lasandu-ne invaluiti de aburul aromat al unei cafele! 9 De la: Nolwenn 25 Septembrie 2009 19:13
Cum isi da seama o persoana ca e proasta ? 268 De la: camelyta_camy 3 August 2011 17:42
ce ati zice sa va opriti pentru cateva momente din treaba (oricare ar fi ea) si sa priviti mai atent in jur..chiar va provoc..sesizati ceva diferit?:P 14 De la: fiammetta 17 Iunie 2009 09:45
despre parfumuri si nu numai 10 De la: _dulcik_ 26 Martie 2009 14:55
Profitati acum!!! promotia este pana pe 08.10.2010 6 De la: coldwind 3 Octombrie 2010 14:33