Setari Cookie-uri

ma intreb..a meritat?

buna fetele..nu prea am inceput eu discutii pe forum dar simt ca am ajuns la capatul puterilor...nu am cerut ajutor niciodata dar situatia asta ma depaseste..acum un an am cunoscut un baiat...m'a cucerit pe moment.a fost ceva magic(la vremea aceea)...fara sa'mi dau seama m'am indragostit de el si credeam k si el simte la fel..dar dupa un an de relatie mi'am dat seama k totul a fost o minciuna..nici acum nu imi vine sa cred.mi'a facut multe faze naspa, uneori imi vb de parca as f fost ultimul om..nu mai pot..eu l'am ajutat foarte mult..el probabil nici acum nu realizeaza..si cu banii si cu facultatea...acum 4 luni in urma a murit tatal lui si a ramas singur..eu l'am ajutat cu inmormantarea.'am facut toate cumparaturile..de la hainele pe care a trebuit sa le cumparam pt imbracat mortul pana la prosoape si colaci...mi se rupea sufletul cand il vedeam ca sufera..am neglijat pana si scoala doar ca sa fiu cu el, sa ii mai alin durerea...m'am certat si cu parintii acasa din cauza lui..nici la scoala nu prea mai mergeam..tin sa mentionez ca eram in clasa 12 a..in fine...am facut foarte multe pt el si el ..nici macar un multumesc nu a stiut sa'mi zica..acum 2 luni s'a intors fost lui prietena..cu care nu se vazuse de un an..si ce credeti?...m'a parasit pe mine asa din senin...nu pot trece peste faza asta...suntem de 2 luni despartitit dar inca mi'e gandul la el..tipa a plecat din nou in strainatate si el acum iar ma suna..ma cauta sa iesim...dar de ea nu vrea sa se desparta..in fine...nu pot sa'l refuz..mi'e un dor enorm de el si de clipele petrecute impreuna..tin sa precizez ca afost primul baiat din viata mea...stiti la ce ma refer...nu stiu cum sa trec peste asta..si mai apoi au urmat si vorbe urate din partea lui despre mine..a inceput sa vb aiurea...a meritat oare..la cat de frumos m'am purtat eu cu el?
aadelinnne
Postat pe 21 August 2008 12:52
daca a meritat?... asta-i o intrebare retorica, nu?... ca sunt sigura ca raspunsul il stii si tu, NU, SIGUR CA NU A MERITAT... si cred ca stiai asta chiar inainte sa faci toate acele sacrificii...
sunt cateva chestii pe care nu le inteleg:
1. spui "a fost ceva magic"... apoi spui "vb cu mine de parca as fi fost ultimul om"... pai vezi tu?... aste sunt cam in antiteza.. adica eu nu vad nimic magic in asta...

2. ne cari ajutorul... in ce sens? ce vrei sa auzi? ca ai avut dreptate sa-l iubesti?... asta nu iti poate spune nimeni, si nici nu conteaza, e ceea ce simti tu...
sau sa iti spunem daca merita sau nu?... daca sa te intorci sau nu la el?... stii f bine si singura ce trebuie sa faci, si, oricum, orice ti-am zice noi, faci asa cum vrei tu, ptr ca , din moment ce insisi parintii tai nu au fost de acord si nu i-ai ascultat....ai sa ne asculti pe noi?... ma cam indoiesc...
in fine, e bine ca te descarci, asa ca eu, cel putin , nu iti dau nici un sfat, ptr ca, in primul rand, nu sunt in masura sa dau sfaturi.
Anissia27
Postat pe 21 August 2008 13:29
CORECTIE:
2. "ne CERI ajutorul (...) "




....scuze:P
Anissia27
Postat pe 21 August 2008 13:30
Daca ai invatat ceva din toata relatia asta si nu o sa mai faci aceleasi greseli - da, a meritat.
Kathara
Postat pe 21 August 2008 17:46
nu plange k s-a terminat,bucura-te k s-a intamplat!
fiecare experienta,cu bune sau rele,ne este data sa o traim cu un scop.dk invatam ceva sau nu,e alegerea noastra.
si...stai linistita,Dumnezeu nu ne da niciodata mai mult decat putem sa ducem!
anka_wgb
Postat pe 21 August 2008 18:46
multu fetele pt raspuns...sunt sigura ca nu vreau sa ma mai impac cu el..nici el nu vrea oricum...numai cand imi amintesc ca ne'am despartit inainte de examenul de bac ma ia cu dureri...numai eu stiu ce am simtit in acea perioada..numai in calmante stateam..mi'a fost foarte greu,...nu doresc la nimeni asa ceva...faza cu ai mei a fost ceva de genul k ..eu erm prea matura pt erl..si el era inca un copil...eu am trecut prin multe acasa(mama mea fiind mereu plecata prina strainatate) si poate de aceea vad si eu viata cu alti ochi..eu speram sa gasesc in el un om deosebit care sa ma iubeasca...nu stiu..cateodata imi pare rau de tot ce a fost si ca l'am iertat in nenumarate randuri dar cateodata parca...mi'e dor de clipele frumoase...insa nu mi'e dor de viata pe care o aveam atunci...eu numai pe el il vedeam..nu'mi pasa de nimeni...as vrea sa cred ca pot trece peste asta...e singurul lucru care mi'l doresc de la viata acum..
aadelinnne
Postat pe 22 August 2008 09:42
aadelinne, nici nu stii cat de rau imi pare ca suferi! nu vreau nici sa te speriu, dar nici sa te imbrobodesc. Stiu cum e sa suferi din dragoste Si din pacate sa stii ca suferinta asta nu se va termina cu una cu doua. La un moment dat vei avea senzatia ca ai trecut peste, dar cand ti-e lumea mai draga ceva iti va aminti de el si vei simti din nou durerea aceea pe care ai simtit-o la inceputul despartirii voastre. Eu cred ca cel mai bine ar fi pentru tine sa-ti gasesti consolarea in bratele altuia. Pentru ca sunt si oameni buni pe lumea asta.
Lucia1971
Postat pe 22 August 2008 09:51
din orice relatie tre sa iei partea buna acum daca tu ai stiut sa fii om si sa ii fii aproape cand ia fost mai greu si el a uitat la cateva minute dupa asta..este greseala lui...dar de la asta si pana a iti vb ca unui ultim om mi se pare nesimtire...
si da a meritata cum spune KATHARA daca ai invatat ceva din relatia asta pt viitor..
toate cele bune
beem
Postat pe 22 August 2008 09:52
aadelinne,imi pare rau ca treci prin asta..dar cred ca ar trebui sa incerci sa-l uiti,si NU ,nu a meritat nimik din sacrfiul tau pt el...cred ca magic a fost la inceput pt ca erai indragostita pana peste cap( desi nu cred ca si acum esti departe de asta) dar iti spun din experienta ca toate astea la inceput cu momentele magice..sunt din "cauza" noastra...suntem orbite si la fiecare gest pe care il face cel de langa noi ni se pare k l-am apukt pe D-zeu de picior,cand poate nu e asa...si ni se pare ca orice face o face pt k ne iubeste la nebunie,cand el poate se comporta normal...iar cand s-a ajuns la partea cu jignirile sa stii ca atunci ai inceput sa mai vezi nitel,daca imi este permis sa-ti zik asa...
Daca nu vrea sa se desparta de ea,inseamna ca ii este bine cu ea,iar pe tine te amageste...Pentru ce? u chiar crezi k mai merita?stiu k ai accepta asta doar ca sa-l mai vezi si sa-ti mai potolesti dorul,dar crede-ma mai mult rau iti vei face si vei iesi cu inima mai sifonata decat o ai acum!
Mult succes,poate nu e ceea ce voiai sa auzi...dar e un sfat cat se poate din inima! Te poop!
dydy88
Postat pe 22 August 2008 10:27
buna. chiar imi pare rau pt tine, ca la cate sacrifici ai facut pentru el... chiar nu te merita, stiu sau cel putin imi imaginez ca iti este greu sa treci peste, dar cum zice si dyanaa 88 mai bine acum de cat mai tarziu. te pup
mmodellino
Postat pe 22 August 2008 12:04
hmmm...eu zic ca a meritat,daca el nu a stiut sa pretuiasca e pierderea lui.nu te mai intoarce in trecut,daca nu a stiut sa te pretuiasca nu o va face niciodata,odata ce v-ati despartit e f probabil sa faca aceeasi chestie si a doua oara.
nu te mai stresa cu faptul ca ai facut multe pentru el,asta chiar nu mai conteaza acuma.va veni acea persoana pentru care vei darui mult mai mult de cat ai daruit la "coate goale" asta,si acea persoana o sa te aprecieze mult mai mult.
asa ca,live your life,lasa-l pe el,cu timpul vei vedea ca ti-a facut un bine.
dorina_77
Postat pe 22 August 2008 15:08
Un lucru i-ti spun si e kt se poate de adevarat: Ce sa terminat o data, nu o sa mai merga a doua oara sau, varianta mai urata: Unde ai scuipat o data, nu mai lingi a doua oara. Am zis k e adevarat pentru k mie mi sa intamplat iar persoanele nu se schimba. Eu nu cred in faza k trebuie sa-l pierzi k sa-l apreciezi. Simti k-l pierzi si dupa o mik cearta si a doua oara nu mai faci. Dar dc se ajunge la o despartire si ami ales din partea lui e f probabil sa nu mai mearga. Eu stiu, mai mult te chinui si doare mult prea mult pentru kteva clipe de fericire. Capul sus, privirea inainte!!!
EuBebelusa
Postat pe 22 August 2008 15:44
va multumesc inca o data..stiu..e foarte greu..dar eu il vad pe el peste tot...inainte imi placea sa ies super mult cu fetee la discoteca.acum in schimb pur si simplu nu mai vreau..eu refuz sa ma indragostesc de altcineva..mi se pare ca ..nu stiu..parca nu imi place niciun baiat..toti imi zic sa nu'l mai vad sa nu mai vb cu el..k nici asta nu merita...dar nu stiu..nu pot.de cate ori ma una parca simt un fior si imi bate inima super tare...as vrea sa'l pot uita..dar nu pot:((...as vrea sa plec undeva departe...dar nici asta nu pot face...mi'e foarte greu cu toate ca sunt constienta ca el nu merita nicio lacrima de a mea...cum sa fac?...nu mai stiu...nu mai am nici chef de viata:((
aadelinnne
Postat pe 22 August 2008 17:19
fetele* / suna*..scuze de greseli
aadelinnne
Postat pe 22 August 2008 17:24
De la: aadelinnne, la data 2008-08-22 17:19:52va multumesc inca o data..stiu..e foarte greu..dar eu il vad pe el peste tot...inainte imi placea sa ies super mult cu fetee la discoteca.acum in schimb pur si simplu nu mai vreau..eu refuz sa ma indragostesc de altcineva..mi se pare ca ..nu stiu..parca nu imi place niciun baiat..toti imi zic sa nu'l mai vad sa nu mai vb cu el..k nici asta nu merita...dar nu stiu..nu pot.de cate ori ma una parca simt un fior si imi bate inima super tare...as vrea sa'l pot uita..dar nu pot:((...as vrea sa plec undeva departe...dar nici asta nu pot face...mi'e foarte greu cu toate ca sunt constienta ca el nu merita nicio lacrima de a mea...cum sa fac?...nu mai stiu...nu mai am nici chef de viata:((


o sa iti treaca. greu. foarte greu. si o sa te doara sufletul mult timp de acum incolo...si o sa ai nevoie poate de mai multe relatii ca sa treci peste.pana cand o sa intalnesti un om care sa te merite si sa te respecte. esti mica..ai doar 18-19 ani..( nici eu nu sunt prea mare dar am trecut si eu prin asta) mie mi-a trecut peste 4 ani. si a fost greu pentru ca la mine totul era frumos si dintr-o data nu a mai fost.nici un motiv. in fine. nu asta conteaza
o sa iti treaca si cand o sa iti treaca nu o sa mai simti nimic.nici macar ura sau dispret care ar fi normal. o sa iti treaca si asta. si iubirea si ura si tot. trebuie doar sa vrei...si asculta-ti prietenele ca stiu ele ce zic. again vb din experienta.
succes. si..un sfat, daca imi permiti: nu te mai intoarce la el...nu te mai impaca cu el pt k se pare,el e inca legat de fosta lui.si nu cred k vrei sa treci prin asta de fiecare data cand fosta apare in oras.
ionica_andreea
Postat pe 22 August 2008 17:30
stii.. as vrea sa spun ceva..
daca ai facut ce-ai facut..a fost pt ca asta ai simtit tu..si cand faci un bine nu trebuie mereu sa astepti.."multumesc".. conteaza foarte mult cum se poarta cel de langa tine si cand vezi ca pretuieste ce faci pt el.. dar dupa cum observi n-a pretuit nimic.. ai fost doar ..hmm.. nu gasesc chiar cuvantul potrivit.. ai fost sa zicem cineva pe care a putut sa conteze, cu care a putut sa-si elimine din "energie" :)altfel de ce te-ar fi lasat brusc cand s-a intors prietena din strainatate? de ce sa-i faci lui jocu..si sa te impaci din nou cu el.. neaah dragutza..ca nu se merita..
din tot ce ti s=a intamplat..invata..o sa tot dam peste astfel de persoane din pacate.
luke_at_me
Postat pe 22 August 2008 17:34
offf cata dreptate aveti fetelor..intr'adevar am 19 ani..doar ca incercarile la care m'a supus viata au fost mult mai grele si intense..nu neaparat in dragoste..de multe ori cand vb cu o persoana mai mare decat mine imi spune mereu :"imi place cum gandesti"..si cand le zic varsta mai sa nu creada...in fine..m'am abatut putin de la subiect...poate m'am exprimat eu gresit..nu asteptam neaparat un mulmutesc din partea lui..doar as fi vrut sa pretuiasca putin din timpul pe care eu l'am pierdut cu el...asa vad eu acum situatia..am pierdut un an din viata mea cu el..as face orice sa introc timpul...mi'as dori sa nu'l fi cunoscut niciodata...dar un gand ma consoleaza..ca roata se va intoarce si in favoarea mea..probabil atunci am sa rad si eu de el cum a ras el de mine..si probabil tot atunci va fi si ziua cand eu voi fi sters toate sentimentele care m'au legat vreodata de el..nici acum nu mai simt ce am simtit la inceput...nu mai pot fi aceeasi...el , intr'un fel sau altul a contribuit la schimbarea mea...care ..nu e deloc buna...dar asta este de acum..trebuie sa merg inainte no matter what..
aadelinnne
Postat pe 22 August 2008 17:56
aadelinnne,tu esti impacata cu tine ca ai facut tot ceea ce ai putut face?Ca ai dat ce ai avut mai bun din tine in relatia asta?Nu analizam decat felul in care te-ai comportat tu cu el...el...e alta poveste.Daca raspunsul tau e da,atunci nu ai de ce sa regreti!Ai invatat ceva din relatia asta,sunt sigura.Daca ar fii sa stergi totul si sa te reintalnesti cu el,la fel de mult te-ai indragosti si la fel ai reactiona.Asa ca fii mandra de tine,capul sus,cum spunea cineva.Dar nu lasa sa se aplice si la tine vorba " “fool me once, shame on you; fool me twice, shame on me.” Si inca o vorba caremi-o zice mama mereu-"nu alerga dupa caruta care nu te asteapta!"
Va veni la un moment dat si cel care te merita si care sa te faca fericita.Nu te pripi si nu te crampona pe trecut-e in spate-priveste inainte!
sweetpink
Postat pe 22 August 2008 18:43
da..intr'un fel nu'mi pare rau...pt k a fost o experienta din care totusi am invatat ceva.dar ma doare cateodata cand ma gandesc la ce a fost..in fine...eu tot ce vreau e sa uit de ce a fost intre mine si el..va multumesc inca o data pt sfaturi...m'au ajutat sa vad multe lucruri si sa'mi dau seama de ceea ce voi face pe mai departe....
aadelinnne
Postat pe 24 August 2008 13:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
este cineva casatorit cu musulmani? 7 De la: steffy91 1 Februarie 2012 15:19
Vreau sa divortez! 95 De la: sabi_36 20 Octombrie 2010 09:09
o parere va rog !! sunt in situatia nepotrivita 44 De la: kudika477651 12 August 2012 17:34
O problema. 23 De la: rashela 9 Ianuarie 2011 19:59
Voi ce ați face în locul meu ??? 1 De la: kudika410335 29 Ianuarie 2017 02:04