Setari Cookie-uri

Cafenea pentru fetele musulmane de pe forum

ooooooooooooooooooo si RAMADAN KARIM, feteleeeeeeeeeeeeee
sun_shine
Postat pe 11 August 2010 17:36
De la: sun_shine, la data 2010-08-11 17:36:21Buna fetelor................am intrat si m-am crucit de ce am vazut......zau oameni buni. lasati-ne cu astea , sunt satula ................

Aici toata lumea e binevenita atat timp cat exista ceea ce se numeste BUNSIMT....

De ce va grabiti sa trageti concluzii?? Nimeni nu stie ce e in casa celuilalt , daca e bine sau nu....Fiecare traieste cu alegerea facuta, asa ca cine va da dreptul sa judecati, sa blamayi alegerea facuta??
Nimeni...............
Asta e un topic pasnic si curat si asa vrem sa ramana.....

In rest numai bine si sanatate,..............

Myeyes, malak...pooooooooooop fetele mele dragi si numai bine............Sultane............nu te supara stii cum e lumea..............va las o turma de pupicei la toti dragii mei....................j'adore, mahtub, malak, myeyes , rubia si alexa, alice................ si restul fameleonului................


ma "supar" cand vreau si pe cine vreau...
daaaaaaar ..,de data asta n-am s-o fac,pentru ca n-am ajuns inca sa ma cobor la nivelul eunucului meu

EUNÚC, eunuci, s. m. (La turci) Bãrbat castrat care fãcea serviciul de paznic (al haremului) la curtea sultanului; hadâmb, famen. [Pr.: e-u-] – Din fr. eunuque, lat. eunuchus.
Sursa: DEX '98 | Adãugatã de gudovan | Greșealã de tipar | Permalink

EUNÚC ~ci m. 1) Bãrbat castrat folosit ca paznic al haremului în Orient. 2) fig. Bãrbat lipsit de energie. /

RAMADAN KARIM !!!
stef80
Postat pe 11 August 2010 22:28
buna...eu am intrat din curiozitate pe aici..si m-am crucit sa vad cita rautatea pot avea unii oameni!!
in fata lui Dumnezeu sintem cu totii egali indiferent de religie,cultura sau culoarea pielii..din pacate din cauza urii care e in sufletul unora e greu sa vada si sa inteleaga asta!!
eu traiesc printre musulmani,sint casatorita chiar cu unul,si nu m-a obligat nimeni sa ma convertesc la islam,asa ca eu imi respect obiceiurile mele, respect traditiile roamanesti ,dar si pe cele ale sotului meu din respect si dragoste pt el, nu ca imi cere cineva!!
si rugamintea mea e ca atita timp cit nu cunosteti si nu a-ti trait in acesta lume sa nu o condamnati,sa nu credeti tot ce cititi si vedeti pe la tv...nu are nimeni dreptul sa judece pe nimeni pt nimic,,...fiecare isi traieste viata care si-a ales-o.....
gabidari
Postat pe 16 August 2010 22:51
De la: gabidari, la data 2010-08-16 22:51:59buna...eu am intrat din curiozitate pe aici..si m-am crucit sa vad cita rautatea pot avea unii oameni!!
in fata lui Dumnezeu sintem cu totii egali indiferent de religie,cultura sau culoarea pielii..din pacate din cauza urii care e in sufletul unora e greu sa vada si sa inteleaga asta!!
eu traiesc printre musulmani,sint casatorita chiar cu unul,si nu m-a obligat nimeni sa ma convertesc la islam,asa ca eu imi respect obiceiurile mele, respect traditiile roamanesti ,dar si pe cele ale sotului meu din respect si dragoste pt el, nu ca imi cere cineva!!
si rugamintea mea e ca atita timp cit nu cunosteti si nu a-ti trait in acesta lume sa nu o condamnati,sa nu credeti tot ce cititi si vedeti pe la tv...nu are nimeni dreptul sa judece pe nimeni pt nimic,,...fiecare isi traieste viata care si-a ales-o.....





... e frumos in romania ... poti ''filozofa'' oricit ... dar daca incerci sa aplici aceleasi conceptii intr-o tara musulmana se termina imediat fericirea ... ei nu dau doi bani pe ''democratia'' enumerata aici atita timp cit nu cistiga ceva, macar psihologic ... nu neg ca au lucruri bune, ca peste tot, dar nu trebuie idealizat totul pentru ca traiti in romania ... aceiasi oameni buni aici se pot schimba foarte mult in tara lor ... dar aici TREBUIE sa pastreze o aparenta ... sanatate ...

... inca ceva ... EI isi traiesc viata care li s-a dat ... multe romanince sint ''obligate'' discret sa ... ALEAGA ... deci nu prea exista reciprocitate ... sau nu am vazut-o eu pina acum ... in rest oameni buni sau rai ca peste tot ...

marco918
Postat pe 16 August 2010 22:57
coranul si acum se scrie..defapt se modifica..cum puteti crede asa ceva...cat de mult va lasati manipulati?!
roz5blue6lila7
Postat pe 16 August 2010 23:04
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-08-16 23:04:45coranul si acum se scrie..defapt se modifica..cum puteti crede asa ceva...cat de mult va lasati manipulati?!





... rosalindo ... coranul nu se mai scrie ... a fost scris deja ... acum e in faza de interpetare, cam cum a fost cind din biblia catolica (vulgata) sau desprins protestantii (apoi neo-protestantii si cohorta de secte mici si mari) ... asa au aparut suni, shia, wahabii, bahai, si altii ... singura (septuaginta) neclintita si neinterpretata de om (doar sfinti au adus interpretarile necesare) este ortodoxia ... e un fapt ...
marco918
Postat pe 16 August 2010 23:10
De la: marco918, la data 2010-08-16 23:10:59
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-08-16 23:04:45coranul si acum se scrie..defapt se modifica..cum puteti crede asa ceva...cat de mult va lasati manipulati?!





... rosalindo ... coranul nu se mai scrie ... a fost scris deja ... acum e in faza cind din biblia catolica (vulgata) sau desprins protestantii (apoi neo-protestantii si cohorta de secte mici si mari) ... asa au aparut suni, shia, wahabii, bahai, si altii ... singura (septuaginta) neclintita si neinterpretata de om (doar sfinti au adus interpretarile necesare) este ortodoxia ... e un fapt ...

Coranul se intepreteaza ca si legile noastre...
roz5blue6lila7
Postat pe 16 August 2010 23:13
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-08-16 23:13:28
De la: marco918, la data 2010-08-16 23:10:59
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-08-16 23:04:45coranul si acum se scrie..defapt se modifica..cum puteti crede asa ceva...cat de mult va lasati manipulati?!





... rosalindo ... coranul nu se mai scrie ... a fost scris deja ... acum e in faza cind din biblia catolica (vulgata) sau desprins protestantii (apoi neo-protestantii si cohorta de secte mici si mari) ... asa au aparut suni, shia, wahabii, bahai, si altii ... singura (septuaginta) neclintita si neinterpretata de om (doar sfinti au adus interpretarile necesare) este ortodoxia ... e un fapt ...

Coranul se intepreteaza ca si legile noastre...





... nu te lua dupa gargaragii ... coranul si cu atit mai mult biblia sint chestii greu digerabile chiar si de practicanti ... cine face interpretari personale greseste la greu ... ca si la catolici si la musulmani au aparut diverse interpretari care au dus la scindari importante ... uita-te in irak si vezi efectele acestor diferentze ... ortodoxii au marele avantaj ca au scrierile lasate de sfinti pentru corecta interpretare acolo unde unora li se pare interpretabil ... nu ai cum sa gresesti ... doar ca putini la noi stiu aceste lucruri ... preotii nostri , cu toate pacatele lor, sint foarte cunoscatori ... pentru cine are curiozitatea sa ii traga de limba la discutii ...

... cu toate acestea ... catolicii si musulmanii compenseaza prin ... repetare ... asa se intiparesc lucrurile in memorie ... si lucrurile bune si cele rele ... dar religia, in general, intipareste lucruri bune prin definitie ... problema romanilor ca zeflemeau ia facut sa isi piarda identitatea ... inclusiv religioasa chiar daca e cea mai puternica ... si asta explica, partial, si dezbinarea si lipsa de valori actuala ...

marco918
Postat pe 16 August 2010 23:20
De la: marco918, la data 2010-08-16 22:57:44
De la: gabidari, la data 2010-08-16 22:51:59buna...eu am intrat din curiozitate pe aici..si m-am crucit sa vad cita rautatea pot avea unii oameni!!
in fata lui Dumnezeu sintem cu totii egali indiferent de religie,cultura sau culoarea pielii..din pacate din cauza urii care e in sufletul unora e greu sa vada si sa inteleaga asta!!
eu traiesc printre musulmani,sint casatorita chiar cu unul,si nu m-a obligat nimeni sa ma convertesc la islam,asa ca eu imi respect obiceiurile mele, respect traditiile roamanesti ,dar si pe cele ale sotului meu din respect si dragoste pt el, nu ca imi cere cineva!!
si rugamintea mea e ca atita timp cit nu cunosteti si nu a-ti trait in acesta lume sa nu o condamnati,sa nu credeti tot ce cititi si vedeti pe la tv...nu are nimeni dreptul sa judece pe nimeni pt nimic,,...fiecare isi traieste viata care si-a ales-o.....





... e frumos in romania ... poti ''filozofa'' oricit ... dar daca incerci sa aplici aceleasi conceptii intr-o tara musulmana se termina imediat fericirea ... ei nu dau doi bani pe ''democratia'' enumerata aici atita timp cit nu cistiga ceva, macar psihologic ... nu neg ca au lucruri bune, ca peste tot, dar nu trebuie idealizat totul pentru ca traiti in romania ... aceiasi oameni buni aici se pot schimba foarte mult in tara lor ... dar aici TREBUIE sa pastreze o aparenta ... sanatate ...

... inca ceva ... EI isi traiesc viata care li s-a dat ... multe romanince sint ''obligate'' discret sa ... ALEAGA ... deci nu prea exista reciprocitate ... sau nu am vazut-o eu pina acum ... in rest oameni buni sau rai ca peste tot ...







corect !!!!!!...sunt intr-u totul de acord cu tine ...dar noi nu vedem niciodata gunoiul din ochiul nostru ...ci totdeauna trebuie sa il vedem pe al altuia ...ca asa suntem noi ...romanii ... ROMANIA TE IUBESC !!!!!

Postat pe 16 August 2010 23:37
De la: camelyta_camy, la data 2010-08-16 23:37:41
De la: marco918, la data 2010-08-16 22:57:44
De la: gabidari, la data 2010-08-16 22:51:59buna...eu am intrat din curiozitate pe aici..si m-am crucit sa vad cita rautatea pot avea unii oameni!!
in fata lui Dumnezeu sintem cu totii egali indiferent de religie,cultura sau culoarea pielii..din pacate din cauza urii care e in sufletul unora e greu sa vada si sa inteleaga asta!!
eu traiesc printre musulmani,sint casatorita chiar cu unul,si nu m-a obligat nimeni sa ma convertesc la islam,asa ca eu imi respect obiceiurile mele, respect traditiile roamanesti ,dar si pe cele ale sotului meu din respect si dragoste pt el, nu ca imi cere cineva!!
si rugamintea mea e ca atita timp cit nu cunosteti si nu a-ti trait in acesta lume sa nu o condamnati,sa nu credeti tot ce cititi si vedeti pe la tv...nu are nimeni dreptul sa judece pe nimeni pt nimic,,...fiecare isi traieste viata care si-a ales-o.....





... e frumos in romania ... poti ''filozofa'' oricit ... dar daca incerci sa aplici aceleasi conceptii intr-o tara musulmana se termina imediat fericirea ... ei nu dau doi bani pe ''democratia'' enumerata aici atita timp cit nu cistiga ceva, macar psihologic ... nu neg ca au lucruri bune, ca peste tot, dar nu trebuie idealizat totul pentru ca traiti in romania ... aceiasi oameni buni aici se pot schimba foarte mult in tara lor ... dar aici TREBUIE sa pastreze o aparenta ... sanatate ...

... inca ceva ... EI isi traiesc viata care li s-a dat ... multe romanince sint ''obligate'' discret sa ... ALEAGA ... deci nu prea exista reciprocitate ... sau nu am vazut-o eu pina acum ... in rest oameni buni sau rai ca peste tot ...







corect !!!!!!...sunt intr-u totul de acord cu tine ...dar noi nu vedem niciodata gunoiul din ochiul nostru ...ci totdeauna trebuie sa il vedem pe al altuia ...ca asa suntem noi ...romanii ... ROMANIA TE IUBESC !!!!!





... as spune ca de cele mai multe ori cautam gunoi in ochiul nostru si nu vedem birna din ochiul celui din fata ... multora li se pare ''normal'' sa creada ca provin din maimutze si romanii sint aparuti prin fotosinteza ... multi daca ar fi fost mai educati in spiritul celro 7 ani de acasa si nu ar fi folosit timpul disponibil doar pe prostii si distractii fara sens si finalitate, ar fi putut afla ca provin dintr-o natiune extraordinar de puternica si de valoroasa ... chiar daca ne-au afumato propaganda sovietica de creeare a omului nou ...

marco918
Postat pe 16 August 2010 23:44
fetelor, eu nu sunt musulmanca, insa sunt interesata sa cunosc lucruri noi legate de alte culturi. sunt frapata dde islaminsm si de tot ceea ce inseamna femeie acolo. eu, fiind ortodoxa nu pot intelege unele lucruri legate de felul in care e vzuta femeia acolo, de relatia ei cu barbatul si nici de acel voal purtat de ea. de asemenea sunt interesata sa aflu daca barbatul se mai poate casatori cu mai multe femei. de aici deriva mai multe intrebari pe care le as avea de pus, dar nu vreau sa bombardez acum cu atatea. daca vreti sa mi satisfaceti curiozitatea as fi foarte incantata. putem comunica si pe messenger
angelradios
Postat pe 16 August 2010 23:44
De la: angelradios, la data 2010-08-16 23:44:58fetelor, eu nu sunt musulmanca, insa sunt interesata sa cunosc lucruri noi legate de alte culturi. sunt frapata dde islaminsm si de tot ceea ce inseamna femeie acolo. eu, fiind ortodoxa nu pot intelege unele lucruri legate de felul in care e vzuta femeia acolo, de relatia ei cu barbatul si nici de acel voal purtat de ea. de asemenea sunt interesata sa aflu daca barbatul se mai poate casatori cu mai multe femei. de aici deriva mai multe intrebari pe care le as avea de pus, dar nu vreau sa bombardez acum cu atatea. daca vreti sa mi satisfaceti curiozitatea as fi foarte incantata. putem comunica si pe messenger
fara menajamente si in primul rand fara nici o rautate...te sfatuiesc sa incerci sa iti cunosti mai intai radacinile tale... cultura si religia ta... bag mana in foc (presupunand ca esti ortodoxa) ca nu stii de ce femeia trebuie sa poarte batic sau basma zi-i cum vrei...atunci cand intra in biserica si de ce barbatul trebuie sa intre cu capul descoperit!
lizuca222
Postat pe 16 August 2010 23:50
De la: angelradios, la data 2010-08-16 23:44:58fetelor, eu nu sunt musulmanca, insa sunt interesata sa cunosc lucruri noi legate de alte culturi. sunt frapata dde islaminsm si de tot ceea ce inseamna femeie acolo. eu, fiind ortodoxa nu pot intelege unele lucruri legate de felul in care e vzuta femeia acolo, de relatia ei cu barbatul si nici de acel voal purtat de ea. de asemenea sunt interesata sa aflu daca barbatul se mai poate casatori cu mai multe femei. de aici deriva mai multe intrebari pe care le as avea de pus, dar nu vreau sa bombardez acum cu atatea. daca vreti sa mi satisfaceti curiozitatea as fi foarte incantata. putem comunica si pe messenger





... ca in toate religiile, femeia este foarte pretuita ... in general femeile si barbatii au de ales ... in cazul femeilor renunta la unele avantaje (imbracaminte moderna, activitate sociala neingradita, ''emancipare'', ...) si apar alte dezavantaje (pauperizarea femeii, munca cot la cot cu barbatii chiar daca fiziologic femeile au nevoie de alt tratament, nesriozitatea in raport cu barbatii, ...) ... intr-un fel femeile musulmane sint cam la fel de conservative pe cit erau femeile din romania pina la comunism ... astazi ceea ce li se pare unora un avantaj altora li se poate parea un dezavantaj ... cert este ca modul conservativ creea mai multe drepturi femeilor si un mai mare respect ... din mai multe puncte de vedere ... daca e sa te iei dupa ce stiu nmulte femei romance devenite musulmance ar parea ca curge doar lapte si miere dar sint chestii pe care unele nu le inteleg acum ...



marco918
Postat pe 16 August 2010 23:52
De la: lizuca222, la data 2010-08-16 23:50:06
De la: angelradios, la data 2010-08-16 23:44:58fetelor, eu nu sunt musulmanca, insa sunt interesata sa cunosc lucruri noi legate de alte culturi. sunt frapata dde islaminsm si de tot ceea ce inseamna femeie acolo. eu, fiind ortodoxa nu pot intelege unele lucruri legate de felul in care e vzuta femeia acolo, de relatia ei cu barbatul si nici de acel voal purtat de ea. de asemenea sunt interesata sa aflu daca barbatul se mai poate casatori cu mai multe femei. de aici deriva mai multe intrebari pe care le as avea de pus, dar nu vreau sa bombardez acum cu atatea. daca vreti sa mi satisfaceti curiozitatea as fi foarte incantata. putem comunica si pe messenger
fara menajamente si in primul rand fara nici o rautate...te sfatuiesc sa incerci sa iti cunosti mai intai radacinile tale... cultura si religia ta... bag mana in foc (presupunand ca esti ortodoxa) ca nu stii de ce femeia trebuie sa poarte batic sau basma zi-i cum vrei...atunci cand intra in biserica si de ce barbatul trebuie sa intre cu capul descoperit!







... ai spus o chestie mare ... mai ales ca cine se apropie in detaliu de ortodoxie nu mai poate pleca ... indiferent ce au fost ... foarte multi sint ortodoxi ca respect fata de cei care stiau mult mai multe despre ei chiar daca nu stiau sa citeasca (strabunicii mei nu stiau sa citeasca si stiau biblia din scoarta in scoarta si multe alte chestii de mare finetze si nu faceau show din asta ) ... generatia fast food de astazi penduleaza acolo unde ii este mai bine imediat ...




marco918
Postat pe 16 August 2010 23:58
ok spune mi te rog de unde stii u toate astea ... un exp daca se poate
petitange
Postat pe 17 August 2010 20:49
De la: lizuca222, la data 2010-08-16 23:50:06
De la: angelradios, la data 2010-08-16 23:44:58fetelor, eu nu sunt musulmanca, insa sunt interesata sa cunosc lucruri noi legate de alte culturi. sunt frapata dde islaminsm si de tot ceea ce inseamna femeie acolo. eu, fiind ortodoxa nu pot intelege unele lucruri legate de felul in care e vzuta femeia acolo, de relatia ei cu barbatul si nici de acel voal purtat de ea. de asemenea sunt interesata sa aflu daca barbatul se mai poate casatori cu mai multe femei. de aici deriva mai multe intrebari pe care le as avea de pus, dar nu vreau sa bombardez acum cu atatea. daca vreti sa mi satisfaceti curiozitatea as fi foarte incantata. putem comunica si pe messenger
fara menajamente si in primul rand fara nici o rautate...te sfatuiesc sa incerci sa iti cunosti mai intai radacinile tale... cultura si religia ta... bag mana in foc (presupunand ca esti ortodoxa) ca nu stii de ce femeia trebuie sa poarte batic sau basma zi-i cum vrei...atunci cand intra in biserica si de ce barbatul trebuie sa intre cu capul descoperit!


lizuca esti musulmanca?
angelradios
Postat pe 17 August 2010 21:02
De la: lizuca222, la data 2010-08-16 23:50:06
De la: angelradios, la data 2010-08-16 23:44:58fetelor, eu nu sunt musulmanca, insa sunt interesata sa cunosc lucruri noi legate de alte culturi. sunt frapata dde islaminsm si de tot ceea ce inseamna femeie acolo. eu, fiind ortodoxa nu pot intelege unele lucruri legate de felul in care e vzuta femeia acolo, de relatia ei cu barbatul si nici de acel voal purtat de ea. de asemenea sunt interesata sa aflu daca barbatul se mai poate casatori cu mai multe femei. de aici deriva mai multe intrebari pe care le as avea de pus, dar nu vreau sa bombardez acum cu atatea. daca vreti sa mi satisfaceti curiozitatea as fi foarte incantata. putem comunica si pe messenger
fara menajamente si in primul rand fara nici o rautate...te sfatuiesc sa incerci sa iti cunosti mai intai radacinile tale... cultura si religia ta... bag mana in foc (presupunand ca esti ortodoxa) ca nu stii de ce femeia trebuie sa poarte batic sau basma zi-i cum vrei...atunci cand intra in biserica si de ce barbatul trebuie sa intre cu capul descoperit!


aaa, si nu mai baga mana in foc pentru ca s ar putea sa te arzi. imi cunosc atat cat consider ca trebuie sa mi cunosc radacinile si nu dau explicatii in legatura cu credinta mea si ceea ce este in sufletul meu legat de dumnezeu si biserica. asa ca daca esti in masura sa porti o discutie legata de tema care ma intereseaza, ok, daca nu vezi ti de ale tale si ocoleste ma. sunt destui cu care pot discuta civilizat si placut.
angelradios
Postat pe 17 August 2010 21:05
De la: angelradios, la data 2010-08-17 21:05:46
De la: lizuca222, la data 2010-08-16 23:50:06
De la: angelradios, la data 2010-08-16 23:44:58fetelor, eu nu sunt musulmanca, insa sunt interesata sa cunosc lucruri noi legate de alte culturi. sunt frapata dde islaminsm si de tot ceea ce inseamna femeie acolo. eu, fiind ortodoxa nu pot intelege unele lucruri legate de felul in care e vzuta femeia acolo, de relatia ei cu barbatul si nici de acel voal purtat de ea. de asemenea sunt interesata sa aflu daca barbatul se mai poate casatori cu mai multe femei. de aici deriva mai multe intrebari pe care le as avea de pus, dar nu vreau sa bombardez acum cu atatea. daca vreti sa mi satisfaceti curiozitatea as fi foarte incantata. putem comunica si pe messenger
fara menajamente si in primul rand fara nici o rautate...te sfatuiesc sa incerci sa iti cunosti mai intai radacinile tale... cultura si religia ta... bag mana in foc (presupunand ca esti ortodoxa) ca nu stii de ce femeia trebuie sa poarte batic sau basma zi-i cum vrei...atunci cand intra in biserica si de ce barbatul trebuie sa intre cu capul descoperit!


aaa, si nu mai baga mana in foc pentru ca s ar putea sa te arzi. imi cunosc atat cat consider ca trebuie sa mi cunosc radacinile si nu dau explicatii in legatura cu credinta mea si ceea ce este in sufletul meu legat de dumnezeu si biserica. asa ca daca esti in masura sa porti o discutie legata de tema care ma intereseaza, ok, daca nu vezi ti de ale tale si ocoleste ma. sunt destui cu care pot discuta civilizat si placut.
Don`soara,eu nu stiu de ce ti-ai luat foc...Dupa cum poti citi mai sus, nu am spus nimic necivilizat... Si dupa cum se vede am avut dreptate, ca nu m-am ars...habar nu ai pe ce lume traiesti...dar te intereseaza de ce poarta alea valul pe fata ...scz...sunt ce-i drept rautacioasa putin... dar iti urez multa bafta in a avea discutii "civilizate si placute" in continuare cu cine vrei tu...eu incerc sa te ocolesc
lizuca222
Postat pe 19 August 2010 10:00
De la: lizuca222, la data 2010-08-19 10:00:56
De la: angelradios, la data 2010-08-17 21:05:46
De la: lizuca222, la data 2010-08-16 23:50:06
De la: angelradios, la data 2010-08-16 23:44:58fetelor, eu nu sunt musulmanca, insa sunt interesata sa cunosc lucruri noi legate de alte culturi. sunt frapata dde islaminsm si de tot ceea ce inseamna femeie acolo. eu, fiind ortodoxa nu pot intelege unele lucruri legate de felul in care e vzuta femeia acolo, de relatia ei cu barbatul si nici de acel voal purtat de ea. de asemenea sunt interesata sa aflu daca barbatul se mai poate casatori cu mai multe femei. de aici deriva mai multe intrebari pe care le as avea de pus, dar nu vreau sa bombardez acum cu atatea. daca vreti sa mi satisfaceti curiozitatea as fi foarte incantata. putem comunica si pe messenger
fara menajamente si in primul rand fara nici o rautate...te sfatuiesc sa incerci sa iti cunosti mai intai radacinile tale... cultura si religia ta... bag mana in foc (presupunand ca esti ortodoxa) ca nu stii de ce femeia trebuie sa poarte batic sau basma zi-i cum vrei...atunci cand intra in biserica si de ce barbatul trebuie sa intre cu capul descoperit!


aaa, si nu mai baga mana in foc pentru ca s ar putea sa te arzi. imi cunosc atat cat consider ca trebuie sa mi cunosc radacinile si nu dau explicatii in legatura cu credinta mea si ceea ce este in sufletul meu legat de dumnezeu si biserica. asa ca daca esti in masura sa porti o discutie legata de tema care ma intereseaza, ok, daca nu vezi ti de ale tale si ocoleste ma. sunt destui cu care pot discuta civilizat si placut.
Don`soara,eu nu stiu de ce ti-ai luat foc...Dupa cum poti citi mai sus, nu am spus nimic necivilizat... Si dupa cum se vede am avut dreptate, ca nu m-am ars...habar nu ai pe ce lume traiesti...dar te intereseaza de ce poarta alea valul pe fata ...scz...sunt ce-i drept rautacioasa putin... dar iti urez multa bafta in a avea discutii "civilizate si placute" in continuare cu cine vrei tu...eu incerc sa te ocolesc


eu stiu pe ce lume traiesc, tu vad ca esti prost crescuta si tragi concluzii fara argumente. eu nu "mi am luat foc"(habar n ai sa te exprimi), doar ti am raspuns la tampeniile pe care le ai debitat la adresa a ceea ce stiu eu sau nu stiu. in postarea mea am pus unele intrebari si daca stiai TU pe ce lume traiesti ori raspundeai ori treceai mai departe la alta postare. da, eu sunt interesata de obiceiuri ale altor culturi, pentru ca vreau sa stiu cat mai multe despre oameni in general. orice om cu picioarele pe pamant e interesat sa si faca o cultura generala. da se pare ca te depasesc lucrurile aste sau (ca sa nu fiu rea) nu te intereseaza.
angelradios
Postat pe 19 August 2010 11:50
Am si eu o rugaminte la voi...faceti circ in alta parte!!
myeyes
Postat pe 19 August 2010 21:06
eu pot sa va spun ca traiesc de 7 ani in Iran ,..si deci vorbesc in cunostinta de cauza...exact asa cum si la noi sint oameni mai religiosi care frecventeaza biserica zilnic poate ,exact asa sint si la ei...nu inseamna ca toti putem fi bagati in aceasi oala!!Pt mine personal nu e nici o diferenta intre familia mea de aici sau familia sotului meu,tocmai pt asta pot trai acolo,pt ca nu sint nici ei religiosi,respectam legea tarii si anume de a purta un batic sau shal pe cap si un mantou atunci cind iesim pe strada,dar in casa si la nunti si oriunde mergem sintem imbracate cum vrem noi!!
Oricum pt cele care vor sa discutam civilizat pe acesta tema, si sa afle mai multe ,am sa le rog sa imi scrie pe privat si eu am sa le dau cu drag adresa forumului meu unde sa putem discuta in liniste!!
gabidari
Postat pe 20 August 2010 19:43
buna ziua ma numesc elena , sunt noua pe forum . vreau sa stiti ca nu sunt musulmanca ,despre asta vreu sa vb poate ma puteti ajuta a.acum un an am inceput sa citesc despre islam ,foarte frumos, am citit si din coran 5 sure ,
problema mea care este , vreau sa ma apropi mai mult de islam dar nu pot din cauza sotului meu care e crestin , iam vb dwespre religia musulmana iam spus cat adevar gasest acolo si cat de linistita ma simt atunci cand citesc ceva legat de islam . imi doresc sa intru in moschieie dar nu pot de teama k nu stiu nimic de locul asta , va rog de suflet sa ma ajutai sa ma sfatuitib ce asi putea face si in legatura cu sotul meu , si sincer sunt in stare sa divortez daca el nu ma accepta ,vrreau sa stiu cat mai multe desi am tot citit nultumesc din suflet ,
kudika315748
Postat pe 21 August 2010 17:20
kudika315748
Postat pe 21 August 2010 17:52
De la: myeyes, la data 2010-08-19 21:06:44Am si eu o rugaminte la voi...faceti circ in alta parte!!


tu vorbesti de circ? uitate la ce agitatie faci tu pe celalat topic
angelradios
Postat pe 31 August 2010 21:03
ooofff de cand nu am mai vb cu voi, vad ca sunteti si noi pe aici sau nick name`urile le-ati skimbat.....ce mai faceti fetelor??
Melek_Melek
Postat pe 1 Septembrie 2010 00:13
sunt uimitaaaaaaaaaaaa!!!!!!!
Melek_Melek
Postat pe 1 Septembrie 2010 00:18
ce se intamplaaaaa aicii Merhaba :*:*:*:*:mmm pe mine m-ai cam uitat la pupici
Melek_Melek
Postat pe 1 Septembrie 2010 00:19
ce se intamplaaaaa aicii Merhaba :*:*:*:*:mmm pe mine m-ai cam uitat la pupici
Melek_Melek
Postat pe 1 Septembrie 2010 00:22
De la: kudika315748, la data 2010-08-21 17:20:53buna ziua ma numesc elena , sunt noua pe forum . vreau sa stiti ca nu sunt musulmanca ,despre asta vreu sa vb poate ma puteti ajuta a.acum un an am inceput sa citesc despre islam ,foarte frumos, am citit si din coran 5 sure ,
problema mea care este , vreau sa ma apropi mai mult de islam dar nu pot din cauza sotului meu care e crestin , iam vb dwespre religia musulmana iam spus cat adevar gasest acolo si cat de linistita ma simt atunci cand citesc ceva legat de islam . imi doresc sa intru in moschieie dar nu pot de teama k nu stiu nimic de locul asta , va rog de suflet sa ma ajutai sa ma sfatuitib ce asi putea face si in legatura cu sotul meu , si sincer sunt in stare sa divortez daca el nu ma accepta ,vrreau sa stiu cat mai multe desi am tot citit nultumesc din suflet ,




... in primul rind ... ce ramura vrei sa cunosti ... chiar daca par, nu sint toate intr-o oala ... si ajung deseori chiar la gesturi extreme (vezi irak) ...

... exista - suniti ... shitzi ... kharigitzi ... salafiti ... sufiti ... wahabiti ... ba'hai .......... si altii ...

... in romania exista o conceptie generala ca toti sint la fel ... gresit ... difera enorm interpretarea pe care o dau coranului ... de la cea mai sanatoasa pina la cea mai extrema (moarte kafirilor) ...






marco918
Postat pe 1 Septembrie 2010 00:42

... informatii interesante ... chiar si pentru cele care credeau ca stiu ... totul ... AID MUBARAK ...


http://www.international-divorce.com/uae_child_abduction.htm

UAE: Family Law

INTERNATIONAL CHILD ABDUCTION IN THE UNITED ARAB EMIRATES

Taken from the U.S. Department of State

Note: We have worked on several cases concerning child custody and divorce for expatriates in the United Arab Emirates, specifically Dubai and Abu Dhabi. We work with local counsel there.



Custody Disputes

When child custody disputes arise between parents, custody decisions are based on Islamic (Shari’a) law. Non-UAE nationals resident in the UAE, whether married to a UAE or non-UAE citizen, may file custody cases in the UAE. Non-residents of the UAE may also file custody cases in the UAE, but may need to authorize a UAE resident and/or a lawyer practicing in the UAE to act on their behalf for the duration of the case. Non-Muslims are also permitted to file cases in the UAE family courts, under Shari’a law.

In determining issues of custody, UAE courts may take into consideration the parents' religion, place of permanent residence, income, and the mother’s subsequent marital status. Priority is generally given to the Muslim father, irrespective of his nationality, when the mother is a non-Muslim. As a basic starting point under Shari’a law, a Muslim mother may be granted custody of girls under the age of nine and boys under the age of seven, at which time custody may be transferred to the father.

If a child has attained an "age of discretion," that child may be allowed to choose the parent with whom he or she wishes to live. A UAE lawyer should be contacted to discuss the definition of "age of discretion."

If the court finds the mother "incompetent," custody of a child, regardless of age, can be given to the father, or to the child's grandmother on the father’s side. A finding of incompetence is left fully to the discretion of the Shari’a judge. Shari’a courts consistently find parents incompetent if they engage in behavior that is considered to be inconsistent with the Islamic faith. Further, a mother may lose her rights of custody should she remarry. If both the mother and father are ruled incompetent, custody of the children may be given to the child's paternal grandparents.

Enforcement of Foreign Judgments

Custody orders and judgments of foreign courts are not enforceable in the UAE. UAE courts will not enforce U.S. court decrees ordering a parent in the UAE to pay child support. An American parent with a U.S. court order granting him or her custody can present that order to the court, and the court may take it into consideration, but it will not be binding in a custody proceeding in the UAE.

Visitation Rights

Non-custodial parents are guaranteed visitation rights, but may have to seek approval from the appropriate authorities. In some cases the custodial parent and family have been very open and accommodating in facilitating the right of the non-custodial parent to visit and maintain contact with the child, but in other cases the custodial parent and family have not been so accommodating.

Dual Nationality

Dual nationality is not recognized under UAE law. Children of UAE fathers automatically acquire UAE citizenship at birth, regardless of where the child was born. In certain circumstances, UAE mothers can also transmit citizenship. UAE citizens must enter and exit the country on UAE passports.

Travel Restrictions

Exit visas are not required to leave the UAE. However, all persons exiting the country must exit on the passport that shows proof of the person’s legal status in the UAE, meaning either their residence or entry visa.

A parent can obtain a court order that places a travel ban on a child, and this ban will be enforced at all the airports in the country. If a parent attempts to leave with a child who has been placed under a travel ban, this could potentially lead to new legal issues concerning the custody of the child.
marco918
Postat pe 9 Septembrie 2010 13:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PORTRETE LA COMANDAAAA...vrea cineva?... 27 De la: lil_devil 18 Martie 2009 19:53
Ce ziceti de niste banuti de sarbatori? 3 De la: rashela 24 Noiembrie 2009 13:55
PREVIZIUNI IN CAFEA ?? 53 De la: anastasia_m 24 Aprilie 2010 15:56
Despre destinaþii sigure de vacanþã ºi date sigure 2 De la: katy6853_yahoo_com 20 Mai 2009 09:59
A la olteni :D 305 De la: Lucia38 17 Septembrie 2009 21:39