Setari Cookie-uri

o relatie de compromis ?

Am o relatie cu un barbat care ma iubeste de 3 ani,timp in care am fost doar amici.acum,ne e ok impreuna ( sexul e bun,viitorul impreuna suna bine),dar e genul de relatie despre care ,daca te intreaba cineva cum merge,nu zici " perfect " , ci zici " mai,sa stii ca merge bine..." .Intrebarea mea este : are rost sa raman intr o relatie care nu imi face inima sa bata mai repede?
sunrisee
Postat pe 23 August 2008 04:12
hmm..intrebarea trebuia pusa altfel.. el te iubeste de 3 ani.. dar tu il iubesti? pt ca .. nu pari chiar asa incantata de situatie.. viitorul poate suna bine.. pt ca e un viitor sigur.. vei avea pe cineva langa tine care te iubeste si care iti va fi alaturi indiferent de situatie.. dar tu? ia incearca tu sa descoperi daca chiar sentimentele alea de care ziceam ca nu-s prea profunde la tine.. nu sunt cele care departajeaza totul.. de la "merge bine".. pana la "perfect"..pup..multa bafta
luke_at_me
Postat pe 23 August 2008 14:13
pai tocmai..ca eu nu prea simt nimic,nici macar avantul prietenesc pe care il simteam inainte sa fim impreuna.si chiar la asta se refera intrebarea mea: are rost sa continui si sa sper ca in timp o sa ma obisnuiesc si o sa semene cu iubirea?
sunrisee
Postat pe 23 August 2008 14:52
daca nu-l iubesti acum nu te astepta ca iubirea sa vina in timp pentru ca,cel mai probabil,asta nu se va intampla.Tu spui ca lucrurile in viitor arata bine,dar la ce ti-ar folosi confortul si o situatie materiala buna daca nu esti fericita,daca nu ai pe cineva langa tine cu care stii ca poti imparti totul ? Ca viitorul arata bine nu inseamna si ca iubirea va veni pe parcurs si atunci toate vor fi la locul lor.
lookinforu
Postat pe 23 August 2008 15:13
De la: sunrisee, la data 2008-08-23 14:52:19pai tocmai..ca eu nu prea simt nimic,nici macar avantul prietenesc pe care il simteam inainte sa fim impreuna.si chiar la asta se refera intrebarea mea: are rost sa continui si sa sper ca in timp o sa ma obisnuiesc si o sa semene cu iubirea?


n-are rost.. mai bine ai discuta cu el..ca preferi sa ramaneti prieteni ca inainte decat sa stricati tot.in plus..o relatie se bazeaza pe sentimente reciproce de iubire.. asa doar te minti singura.. te duci cu zaharelu ca iubirea va veni cu timpul..dar tot ce va fi..se va numi obisnuinta..
luke_at_me
Postat pe 23 August 2008 19:15
eu iti pot spune un singur lucru cu siguranta maxima, si anume ca a avea o situatie materiala buna si a nu avea fericire este ca si cum nu ai avea nimic, tu stii cel mai bine ce simti pentru el, la fel este posibil si ca iubirea sa vina pe parcurs, de ce nu, dar aceasta iubire care vine pe parcurs nu e aceeasi cu cea pe care o simti pentru o persoana care iti da foc doar cu o privire, asa ca gandeste-te bine ce simti, si ce iti doresti cu adevarat caci tu esti singura care are acces la aceste lucruri.

Postat pe 23 August 2008 19:31
uite, si eu sunt in aceeasi situatie, il cunosteam pe prietenul meu de 4 ani, si am fost foarte buni prieteni. dupa ceva timp am spus:" mai, ce ar fi daca ne-am combina?" si iata-ne dupa un an jumatate, suntem foarte fericiti, si daca ne intreaba cineva cum ne merge relatia, putem sa spunem :" de la super bine in sus!"
evident ca mai exista micile conflicte, fara de care, sincer, nici o relatie nu ar exista. cel putin asta este parerea mea. nu exista o relatie perfecta, dar o poti perfectiona =)
sexul este excelent, ne intelegem la treburile casnice, la impartirea banilor si viitorul este compromitator. pot spune ca el este tot ce am cautat in viata. asa ca, daca tu crezi ca barbatul respectiv nu iti poate face inima sa o ia razna, atunci ar trebui sa porti o discutie cu el, sa spui lucrurilor pe nume si poate se va schimba ulterior ceva. daca vei fi inca in starea in care esti acum, sa te intrebi daca are rost relatia, pentru ca inima nu bate asa cum ar trebui, desparte-te de el amiabil, decat sa stai cu el doar pentru partea sexuala si el sa sufere.
altceva mai bun nu iti pot spune.... Bafta! Deea
Deea2212
Postat pe 23 August 2008 20:39
De la: paradyse_dream, la data 2008-08-23 19:31:33eu iti pot spune un singur lucru cu siguranta maxima, si anume ca a avea o situatie materiala buna si a nu avea fericire este ca si cum nu ai avea nimic, tu stii cel mai bine ce simti pentru el, la fel este posibil si ca iubirea sa vina pe parcurs, de ce nu, dar aceasta iubire care vine pe parcurs nu e aceeasi cu cea pe care o simti pentru o persoana care iti da foc doar cu o privire, asa ca gandeste-te bine ce simti, si ce iti doresti cu adevarat caci tu esti singura care are acces la aceste lucruri.


ai exprimat exact ce gandesc si eu.si nu vreau sa regret toata viata ca nu am cautat pe cineva care sa 'imi dea foc cu o singura privire'.o sa trebuiasca sa ma gandesc foarte bine si sa iau o decizie,pentru ca nu vreau nici sa ii dau lui sperante prea mari ( el deja viseaza la casatorie ) ...
sunrisee
Postat pe 24 August 2008 12:31
De la: Deiutza112, la data 2008-08-23 20:39:29uite, si eu sunt in aceeasi situatie, il cunosteam pe prietenul meu de 4 ani, si am fost foarte buni prieteni. dupa ceva timp am spus:" mai, ce ar fi daca ne-am combina?" si iata-ne dupa un an jumatate, suntem foarte fericiti, si daca ne intreaba cineva cum ne merge relatia, putem sa spunem :" de la super bine in sus!"
evident ca mai exista micile conflicte, fara de care, sincer, nici o relatie nu ar exista. cel putin asta este parerea mea. nu exista o relatie perfecta, dar o poti perfectiona =)
sexul este excelent, ne intelegem la treburile casnice, la impartirea banilor si viitorul este compromitator. pot spune ca el este tot ce am cautat in viata. asa ca, daca tu crezi ca barbatul respectiv nu iti poate face inima sa o ia razna, atunci ar trebui sa porti o discutie cu el, sa spui lucrurilor pe nume si poate se va schimba ulterior ceva. daca vei fi inca in starea in care esti acum, sa te intrebi daca are rost relatia, pentru ca inima nu bate asa cum ar trebui, desparte-te de el amiabil, decat sa stai cu el doar pentru partea sexuala si el sa sufere.
altceva mai bun nu iti pot spune.... Bafta! Deea


si ,pe langa faptul ca e tot ce ti ai putea dori pe plan rational, poti spune cu mana pe inima ca atunci cand te gandesti la el ai fluturasi in stomac? ca atunci cand il vezi,nu mai exista nimeni si nimic in jur?
sunrisee
Postat pe 24 August 2008 12:36
relatie de compromis ....mda....sincer u poti sta intr-o astfel de relatie dar daca exista iubire si intelegere merita sa faci compromisuri asta numai dak simti ca el e cel sortit dar eu nu as face compromisuri la mine e ori neagra ori alba u imi place culoarea gri

Postat pe 24 August 2008 13:00
De la: luke_at_me, la data 2008-08-23 19:15:42
De la: sunrisee, la data 2008-08-23 14:52:19pai tocmai..ca eu nu prea simt nimic,nici macar avantul prietenesc pe care il simteam inainte sa fim impreuna.si chiar la asta se refera intrebarea mea: are rost sa continui si sa sper ca in timp o sa ma obisnuiesc si o sa semene cu iubirea?


n-are rost.. mai bine ai discuta cu el..ca preferi sa ramaneti prieteni ca inainte decat sa stricati tot.in plus..o relatie se bazeaza pe sentimente reciproce de iubire.. asa doar te minti singura.. te duci cu zaharelu ca iubirea va veni cu timpul..dar tot ce va fi..se va numi obisnuinta..

DESPARTIREA este solutia, sau cel putin ptr o vreme ca sa vezi daca mai poti face ceva ptr relatia voastra dar sfatul meu dupa cate vad este drastic dar curativ DESPARTIREA
laviniatrifan
Postat pe 19 Octombrie 2008 13:17

Trebuie sa stii sa faci diferenta intre prietenie si iubire.
Gandeste-te bine ce vrei.Poate vei castiga o iubire...sau poti pierde un prieten.


Postat pe 19 Octombrie 2008 15:12
ne am despartit..de vreo luna :) am ramas oarecum amici,nu cum eram inainte,dar e un inceput ok.multumesc mult pentru sfaturi,mi au prins bine.
sunrisee
Postat pe 20 Octombrie 2008 22:59
Pai intrebarea mea este cum a-ti ajuns in situatia asta?Cred ca mai bine iei o pauza si te gandesti ce vrei mai departe... nu te grabi sa iei o decizie brusca....
_dulcik_
Postat pe 15 Februarie 2009 11:00
De la: heaven_gate, la data 2008-08-24 13:00:45relatie de compromis ....mda....sincer u poti sta intr-o astfel de relatie dar daca exista iubire si intelegere merita sa faci compromisuri asta numai dak simti ca el e cel sortit dar eu nu as face compromisuri la mine e ori neagra ori alba u imi place culoarea gri

Haven, prea le zici bine si apreciez in special faza cu culorile, dar la mine sunt diferite adica rosu si verde. Cum e ?

Postat pe 15 Februarie 2009 11:15
De la: Roco, la data 2009-02-15 11:15:56
De la: heaven_gate, la data 2008-08-24 13:00:45relatie de compromis ....mda....sincer u poti sta intr-o astfel de relatie dar daca exista iubire si intelegere merita sa faci compromisuri asta numai dak simti ca el e cel sortit dar eu nu as face compromisuri la mine e ori neagra ori alba u imi place culoarea gri

Haven, prea le zici bine si apreciez in special faza cu culorile, dar la mine sunt diferite adica rosu si verde. Cum e ?


eram sigura ca o sa remarci asta Roco;)) off..nimic nu-ti scapa :)) !
succese maxime in toate fetelor!!!
__LL__
Postat pe 17 Februarie 2009 09:31
Toate bune,nimic de zis,ce te faci cand trece timpul,intervine rutina in tot si toate (care oricum nu te iarta),si toate decurg banal ...si linistit...si intr-o zi apare un barbat care-ti atrage atentia,de la care nu-ti poti lua privirile,care intruchipeaza tot ce ti se pare mai atragator la un barbat...Si mai vezi si ca omul e receptiv si se isca o ,,magie" intre voi in primul moment,si o furtuna in sufletul tau,cand constati ca esti prinsa intr-o relatie calduta...sigura...anosta...terna,sau lipsita de oricefel de scanteie...Ce faci atunci?Evadezi !deci cel mai bine e sa nu-ti finalizezi neaparat relatia ,,calduta"cu niste acte,ca nu se stie ce apare si apoi treci prin tot felul de demersuri legale,traumatizante...Mai bine,mai gandeste-te...
lumimari
Postat pe 3 Iulie 2009 08:06
mie mi se pare ca aici doar inima ta bate mai repede nu si a lui
yumy
Postat pe 3 Iulie 2009 08:07
De la: sunrisee, la data 2008-08-23 04:12:15Am o relatie cu un barbat care ma iubeste de 3 ani,timp in care am fost doar amici.acum,ne e ok impreuna ( sexul e bun,viitorul impreuna suna bine),dar e genul de relatie despre care ,daca te intreaba cineva cum merge,nu zici " perfect " , ci zici " mai,sa stii ca merge bine..." .Intrebarea mea este : are rost sa raman intr o relatie care nu imi face inima sa bata mai repede?


Vezi tu?! Sunt atatea fete / femei care sufera ca "iubesc enorm" (Doamne, nu stiu ce am cu expresia asta.. !!), care sunt in pragul unei depresii... care .. care ... si toate astea pentru ca nu sunt la randul lor iubite, sunt inselate, umilite, mintite.. lovite. Nu stiu cati ani ai... e posibil sa ai destul timp sa le traiesti pe toate. Intelepciunea in alegerea unui partener si a unui viitor sigur (cum spui tu) vine odata cu varsta si cu experinta. E posibil sa te desparti de el, sa-ti doresti fluturasii in stomac.. si nu e nimic rau in asta. Dar tot asa de bine e posibil ca atunci cand nu vei mai avea iubirea lui.. sa ti-o doresti.
Nu stiu ce as face in locul tau...... chiar nu stiu!
rashela
Postat pe 3 Iulie 2009 08:15
eu cred ca o astfel de relatie nu are nici un viitor...
_dulcik_
Postat pe 4 Iulie 2009 10:31
De la: sunrisee, la data 2008-08-23 14:52:19pai tocmai..ca eu nu prea simt nimic,nici macar avantul prietenesc pe care il simteam inainte sa fim impreuna.si chiar la asta se refera intrebarea mea: are rost sa continui si sa sper ca in timp o sa ma obisnuiesc si o sa semene cu iubirea?

nu, pleaca.
felixcat
Postat pe 4 Iulie 2009 12:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Doresc sa cunosc o fata pentru o viata noua 14 De la: kudika_5985 7 Mai 2012 11:58
helppp please!!!!! 14 De la: CosminCB 1 Iunie 2009 14:46
Tatal autoritar 7 De la: KunstA 20 Martie 2012 19:06
relatia mea 5 De la: kudika487224 26 Februarie 2012 11:47
Cand vulpea nu ajunge la struguri spune ca sunt acrii". De ce pot fi unii oameni atat de ..parsivi! 19 De la: Sonyk 23 Octombrie 2010 13:26