Setari Cookie-uri

diferente intre tine si el

De la: elisabetan, la data 2008-08-26 11:52:18Ce parere aveti despre o relatie , el este asa cum iti doresti, va iubiti, numai ca dupa ce v-ati intalnit ai aflat ca nu are studii. Credeti ca e o problema asta pentru relatie? Credeti ca poate dura o
relatie in conditiile astea?


Eu consider ca atata timp cat va intelegeti si nu apar problemele de comunicare si intelegere (datorate lipsei de studii) e totul bine. Poate recupera, daca vrea.Niciodata nu e prea tarziu sa studiezi.
Multa bafta!
ursuletulmeu
Postat pe 15 Decembrie 2008 17:16
Buna.Si sotul surorii mele era "fara studii".Sunt impreuna de 12 ani, el este un baiat de nota 10 si se iubesc si acum la fel de tare ca la inceput.(cum rar mai intalnesti) Acum el este anul 2 la management si este foarte constiincios Desi sora mea terminase facultatea iar el nu, nimeni nu l-a privit cu ochi rai....Asta inseamna o relatie atunci cand exista si iubire....te dai dupa celalalt si vrei sa urci la acelasi nivel.Nu pot sa zic ca era complexat din cauza asta, dar a inteles ca il ajuta mult facultatea.Si ideea este ca nu ar trebui sa te deranjeze nici pe tine asta.Cu timpul, il poti face sa vrea si el mai sus.Eu am colegi de facultate care au 50 de ani.Oameni care au casnicii fericite, copii frumosi si destepti.Unul dintre ei s-a inscris la facultate ca sa ii demonstreze fiului ca el, la varsta asta, este capabil sa termine o facultate.Asta este....suntem oameni.Si nu ne impartim dupa studii.Este o porcarie.Tot la facultate, am colegi care bubuie de prostie.Asa ca.....totul depinde de caracterul lui, de ceea ce iti place la el sau nu, de calitatile si de defectele lui ca om, de ceea ce poti accepta sau nu.Daca il iubesti....go for it! Nu a murit nimeni de neterminarea studiilor.Poti face facultate si la 100 de ani daca te tin salele.
andronescu_v_anamaria
Postat pe 18 Ianuarie 2009 08:08
Buna! Ma numesc diana si am 13 ani.Am nevoie de un sfat urgent......am sa va spun poestea mea si voi sa-mi spuneti ce parere aveti;).Acum cateva zile am cunoscut un bait dragut.Am vorbit cu el si neam imprietenit.In aceeasi seara am vorbit cu el la telefon si ma intrebat daca vreau sa ma combin cu el.Eu am ramas cu gura cascata ca nu credeam ca ma va intreba asa ceva .Iam spus sa vina la mine sa stam de vorba......intr-un final a venit cu niste prieteni am stat putin de vorba si apoi a fost nevoit sa plece pana acasa...... Dupa jumatate de ora a venit si i-am dat un raspuns, ael raspuns fiind "DA" am stat putin de vorba si cand sa plece ne-am sarutat a fost un moment foarte frumos.Peste cateva zile am fost la ziua unui prieten de al meu si de al lui si eu prima daa nu prea am vrut sa vin apoi s-au rugat de mine si intr-un final am acceptat.Stateam la masa cu cel maii bun prieten al ( pe care il consider ca pe un frate) si la un moment dat imi spune ca prietenul meu mai este cu o fata .Narcis(prietenu' meu) a negat totu, apoi intr-un final a trebiut sa recunoasca totul i cand am auzit am vrut sa-i dau o palma dar m-a prins de maini si sa apropiat de mn si a vrut sa ma sarute dar eu m-am opus.peste jumatate de ora am iesit l poarta m-am asezat pe banca si eram foarte suparta si apoi a venit dupa mine s-a asezat langa mine si ma luat de gat el a incercat sa-mi explice ca tine la amandoua si eu i-am spus sa aleaga inte noi doua si el mi-pa spus urmatorul lucru:"Diana eu te plac foarte mult ca daca nu-mi place de tine nu ma mai combinam cu tine si tu ma placi dar din pacate te cunosc de cateva zile iar pe Bianaca(cealalta prietena a lui) o cuosc de 2 ani " iar eu i-am spus urmatorul lucru:"trebiue sa alegi intre noi doua" si el a aleso pe bianca.eu am fost foarte suparata si am vrut sa plec acasa dar el a venit in fuga dupa mine si a mi-a spus:"diana te rog frumos sa te intorci " iar eu i-am spus ca nu ma intorc si el mi-a spus :"te rog te rog te rog te rog te rog te rog te rog " eu i-am spus sa-mi dee drumu la mana si am plecat am ajuns acasa si am inceput sa plang si am vorbit la telefon cu cea mai buna prietena a mea si iam povestit tot dupa 10 min mam intors la inapoi la petrecere cu ohii unfluti de la atat plans iam dat telefon ul sa vorbeasca cu cea mai buna prietena a mea si madalina(prietena mea) ia spus sa ma aleaga pe mine nu pe ea el a zis ca tine la mine foarte mult si din aceasta cauza se mai gamdeste la decizia pe care o va lua spre seara am plecat iar el a ramas miam luat la revedere de la restul persoanelor( fete si baiet) iam pupat pe obraz iar pe narcis nu lam pupat sa uitat putin urat la mine pt ca a vazut ca mam pupat cu niste baieti dragutzi de 18 ani si pe el nu lam pupat va rog frumos sa imi trimiti un raspuns cat mai repede pt ca nu stiu ce sa fac sa il iert da sau nu ? sau daca o va alege pe cealalta eu ce fac ???

kudika055107
Postat pe 27 Iulie 2009 18:16
eu consider ca o persoana fara studii este lipsita de multe idealuri , e o persoana care se va multumi cu putin , destul de limitata care nu are suficient de multe pretentii de la el in primul rand si care pe viitoar nu va avea foarte multe aspiratii si sa nu uitam ca fara studii nu vrei reusi sa faci multe in viata , conteaza si niste diplome , nu doar sa te mandresti cu el , acest lucru inseamna cat de cat ca ai avut ocazia sa te slefuiesti putin , sa dobandesti niste cunostinte sa intri in contact cu lumea. Consider ca studiile au si ele menirea lor de a ne modela putin , de a ne pregati pt viata intr-o mica mare masura. Am sa-ti si exmplific putin relatandu-ti din experinta traita de mine. In urma cu 6 ani aproximativ , intr-o zi frumoasa de vara eram in liceu , mai aveam putin pana sa iau vacanta si impreuna cu o colega ne-am dus la strand acolo am cunoscut un tip , frumos parca erea dintr-o revisa avea un trup nemapomenit, chiar si asa nu i-am acordat multa atenti pe moment , insa culmea ironiei ca ne-am mai intalnit de cateva ori si incet incet am intrat in vb, la prima vedere parea manierat , foarte ingrijit , vorbea frumos si fara sa ne dam seama am construit o relatie frumoasa nu ma pot plange a fost prima mea iubire la varsta aceea, credeam ca niciodata nu ne vom desparti eram unul pt celalat, era langa mine imi oferea sprijin in toate cele , visam cu speranta pentru un viitor frumos impreuna , dar pe parcurs eu am evoluat am terminat liceul , intrasem la facultate , am devenit cat de cat independenta financiar nu mai depindeam de parinti foarte mult, am devenit responsabila in timp ce el desi era mai mare cu 2 ani , dar el nu avea decat un liceu , seanse sa lucreze foarte slabe deoarece era si pretentios visa la un job bun desi pregatirea era 0 , faptul ca esti frumos nu inseamna ca t-i se vor deschide toate usile , era lipsit de planuri de evolutie a propriei persoane se complaceaq in banal. Lucruri care mi-au deschis ochii dupa 3 ani de relati in care am trecut oarecum peste faptul ca nu are studii sperand ca voi reusi sa-l conving sa faca ceva dar nici vb `iar at am renuntat constientizand ca nu e ceea ce imi doresc , un om cu studii nu poate avea alaturi opusul lui
kudika055330
Postat pe 30 Iulie 2009 16:47
De la: kudika055107, la data 2009-07-27 18:16:49Buna! Ma numesc diana si am 13 ani.Am nevoie de un sfat urgent......am sa va spun poestea mea si voi sa-mi spuneti ce parere aveti;).Acum cateva zile am cunoscut un bait dragut.Am vorbit cu el si neam imprietenit.In aceeasi seara am vorbit cu el la telefon si ma intrebat daca vreau sa ma combin cu el.Eu am ramas cu gura cascata ca nu credeam ca ma va intreba asa ceva .Iam spus sa vina la mine sa stam de vorba......intr-un final a venit cu niste prieteni am stat putin de vorba si apoi a fost nevoit sa plece pana acasa...... Dupa jumatate de ora a venit si i-am dat un raspuns, ael raspuns fiind "DA" am stat putin de vorba si cand sa plece ne-am sarutat a fost un moment foarte frumos.Peste cateva zile am fost la ziua unui prieten de al meu si de al lui si eu prima daa nu prea am vrut sa vin apoi s-au rugat de mine si intr-un final am acceptat.Stateam la masa cu cel maii bun prieten al ( pe care il consider ca pe un frate) si la un moment dat imi spune ca prietenul meu mai este cu o fata .Narcis(prietenu' meu) a negat totu, apoi intr-un final a trebiut sa recunoasca totul i cand am auzit am vrut sa-i dau o palma dar m-a prins de maini si sa apropiat de mn si a vrut sa ma sarute dar eu m-am opus.peste jumatate de ora am iesit l poarta m-am asezat pe banca si eram foarte suparta si apoi a venit dupa mine s-a asezat langa mine si ma luat de gat el a incercat sa-mi explice ca tine la amandoua si eu i-am spus sa aleaga inte noi doua si el mi-pa spus urmatorul lucru:"Diana eu te plac foarte mult ca daca nu-mi place de tine nu ma mai combinam cu tine si tu ma placi dar din pacate te cunosc de cateva zile iar pe Bianaca(cealalta prietena a lui) o cuosc de 2 ani " iar eu i-am spus urmatorul lucru:"trebiue sa alegi intre noi doua" si el a aleso pe bianca.eu am fost foarte suparata si am vrut sa plec acasa dar el a venit in fuga dupa mine si a mi-a spus:"diana te rog frumos sa te intorci " iar eu i-am spus ca nu ma intorc si el mi-a spus :"te rog te rog te rog te rog te rog te rog te rog " eu i-am spus sa-mi dee drumu la mana si am plecat am ajuns acasa si am inceput sa plang si am vorbit la telefon cu cea mai buna prietena a mea si iam povestit tot dupa 10 min mam intors la inapoi la petrecere cu ohii unfluti de la atat plans iam dat telefon ul sa vorbeasca cu cea mai buna prietena a mea si madalina(prietena mea) ia spus sa ma aleaga pe mine nu pe ea el a zis ca tine la mine foarte mult si din aceasta cauza se mai gamdeste la decizia pe care o va lua spre seara am plecat iar el a ramas miam luat la revedere de la restul persoanelor( fete si baiet) iam pupat pe obraz iar pe narcis nu lam pupat sa uitat putin urat la mine pt ca a vazut ca mam pupat cu niste baieti dragutzi de 18 ani si pe el nu lam pupat va rog frumos sa imi trimiti un raspuns cat mai repede pt ca nu stiu ce sa fac sa il iert da sau nu ? sau daca o va alege pe cealalta eu ce fac ???



copilule du-te pune mana pe carte, si lasa combinatiile la 13 ani. Cum sa te saruti la 13 ani? Ti-a crescut limba? Pufai copii din ziua de azi.
ctwmn
Postat pe 30 Iulie 2009 20:50
si ca sa fiu si on topic.

Eu am trecut prin ceva asemanator, fostul meu prieten la fel, fara studii, un an a fost totul bine, ne intelegeam foarte bine parca eram facuti unul pentru celalat, apoi incet incet au inceput sa se vada diferentele, desi eu eram cu 3,5 ani mai mica decat el, era vizibil faptul ca in scurt timp voi castiga mai mult decat el.

Asta nu inseamna neaparat ca va fi asa si in cazul tau, depinde de el, dar parerea mea este ca daca doriti sa aveti o relatie sanatoasa sa isi continue studiile, pentru ca in timp se va vedea, vor fi diferente la cercurile sociale in care va invartiti, hobbyuri, venit, cheltuieli, etc.
Depinde si de tine. Eu am inceput sa am pretentii vroiam neaparat sa-si termine studiile, pentru ca simteam ca intre noi se creeaza o prapastie, o jumatate de an am incercat sa o ignor, sa o repar, sa o fac sa dispara, dar era din ce in ce mai mare, cu fiecare zi ce trecea, el a inceput cu reprosurile, ca sunt emancipata, ca am munca de birou, ca acum castig bine. Lucruri care daca mi le-ar fi spus cineva la inceput nu le-as fi crezut, totusi .....asa s-a intamplat.
Eu iti doresc succes si sa iei decizia cea mai buna. Eu ti-am povestit istorioara mea doar.
ctwmn
Postat pe 30 Iulie 2009 23:14
chiar am o relatie cu un baiat care nu are studii superioare..si pot spune faptul ca sunt momente cand acest lucru se simte...numai ca daca iubesti acel om,il accepti asa cum este si gata...la urma urmei..ne completam reciproc:)
issa12
Postat pe 31 Iulie 2009 23:32
De la: kudika055107, la data 2009-07-27 18:16:49Buna! Ma numesc diana si am 13 ani.Am nevoie de un sfat urgent......am sa va spun poestea mea si voi sa-mi spuneti ce parere aveti;).Acum cateva zile am cunoscut un bait dragut.Am vorbit cu el si neam imprietenit.In aceeasi seara am vorbit cu el la telefon si ma intrebat daca vreau sa ma combin cu el.Eu am ramas cu gura cascata ca nu credeam ca ma va intreba asa ceva .Iam spus sa vina la mine sa stam de vorba......intr-un final a venit cu niste prieteni am stat putin de vorba si apoi a fost nevoit sa plece pana acasa...... Dupa jumatate de ora a venit si i-am dat un raspuns, ael raspuns fiind "DA" am stat putin de vorba si cand sa plece ne-am sarutat a fost un moment foarte frumos.Peste cateva zile am fost la ziua unui prieten de al meu si de al lui si eu prima daa nu prea am vrut sa vin apoi s-au rugat de mine si intr-un final am acceptat.Stateam la masa cu cel maii bun prieten al ( pe care il consider ca pe un frate) si la un moment dat imi spune ca prietenul meu mai este cu o fata .Narcis(prietenu' meu) a negat totu, apoi intr-un final a trebiut sa recunoasca totul i cand am auzit am vrut sa-i dau o palma dar m-a prins de maini si sa apropiat de mn si a vrut sa ma sarute dar eu m-am opus.peste jumatate de ora am iesit l poarta m-am asezat pe banca si eram foarte suparta si apoi a venit dupa mine s-a asezat langa mine si ma luat de gat el a incercat sa-mi explice ca tine la amandoua si eu i-am spus sa aleaga inte noi doua si el mi-pa spus urmatorul lucru:"Diana eu te plac foarte mult ca daca nu-mi place de tine nu ma mai combinam cu tine si tu ma placi dar din pacate te cunosc de cateva zile iar pe Bianaca(cealalta prietena a lui) o cuosc de 2 ani " iar eu i-am spus urmatorul lucru:"trebiue sa alegi intre noi doua" si el a aleso pe bianca.eu am fost foarte suparata si am vrut sa plec acasa dar el a venit in fuga dupa mine si a mi-a spus:"diana te rog frumos sa te intorci " iar eu i-am spus ca nu ma intorc si el mi-a spus :"te rog te rog te rog te rog te rog te rog te rog " eu i-am spus sa-mi dee drumu la mana si am plecat am ajuns acasa si am inceput sa plang si am vorbit la telefon cu cea mai buna prietena a mea si iam povestit tot dupa 10 min mam intors la inapoi la petrecere cu ohii unfluti de la atat plans iam dat telefon ul sa vorbeasca cu cea mai buna prietena a mea si madalina(prietena mea) ia spus sa ma aleaga pe mine nu pe ea el a zis ca tine la mine foarte mult si din aceasta cauza se mai gamdeste la decizia pe care o va lua spre seara am plecat iar el a ramas miam luat la revedere de la restul persoanelor( fete si baiet) iam pupat pe obraz iar pe narcis nu lam pupat sa uitat putin urat la mine pt ca a vazut ca mam pupat cu niste baieti dragutzi de 18 ani si pe el nu lam pupat va rog frumos sa imi trimiti un raspuns cat mai repede pt ca nu stiu ce sa fac sa il iert da sau nu ? sau daca o va alege pe cealalta eu ce fac ???



Lorena26
Postat pe 31 Iulie 2009 23:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
definitie.... 14 De la: _dulcik_ 28 Aprilie 2009 23:05
o iubeste mai mult pe fosta 19 De la: elena_22 3 Februarie 2020 15:51
Vreau sa il recuceresc:X 23 De la: Celia_29 2 Octombrie 2010 22:48
help me pls :sml-sad0116: 33 De la: issa12 24 Septembrie 2009 01:05
Cum sa imi revin dupa divort? 11 De la: geo_xx 26 Decembrie 2009 22:25