Setari Cookie-uri

ce parere aveti despre droguri?ati consumat vreodata?daca da de ce?

De la: obrunetica, la data 2008-10-14 12:38:24Am citit si eu pe aici si am vazut ca cearta e in floare! Apropo de motanik, voi chiar ati crezut ca cea care vorbeste e tipa din poze? cautati pe google Anette Dawn si veti avea o foarte mare surpriza! Nu ocoliti!

si eu o credeam
focsa05
Postat pe 14 Octombrie 2008 14:25
De la: Iris4ever, la data 2008-10-14 13:48:47Cum mah sa nu te intereseze cine ce face si de ce ?
Pe mine m-au uns la suflet dezvaluirile legate de oana , nu pot decat sa o respect pentru ca stie ce vrea fata si invarte barbatii pe deget asa cum ar trebui sa faca toate femeile



hai sa deschidem un topic ...mondenitati utile pt cine e interesat de vedetele kudika...
sau mai bine
aici se pot desfasura pitzipoancele care au chef de barfa....
dandanaua_reloaded
Postat pe 14 Octombrie 2008 14:36
o brunetica o doare de motanika ...mai unde duce invidia asta ....pana la urma urmei toate femeile sunt frumoase in felul lor....dar aici nu, se gaseste cineva sa faca pe detectivul cautand pe nu stiu ce site-uri poze sau mai stiu eu ce...la cate poze am vazut si eu pe nu stiu unde si sun puse aici ca fiind ele, dar nu ma doare si nu ma intereseaza pana la urma...dar voi frustratelor daca nu aveti ce face trebuie sa puneti ceva paie pe foc ca doar in mediul asta traiti....

ar fii cazul sa incetati cu toate prostiile voastre si sa se raspunda la subiectul deschis pe acest topic....



ce parere aveti despre droguri?ati consumat vreodata?daca da de ce?


mafia_nrr1
Postat pe 14 Octombrie 2008 14:42
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-10-14 13:17:00ca sa revenim la subiect...

efectele drogului asupra sarcinii
sau daca vreti efectele fumatului asupra fatului...

http://www.attct.ro/articole-sarcina/efectele-fumatului-asupra-fatului-si-bebelusului.html

doar un exemplu....nu e super documentat dar in parte e un articol ce merita citit.
dandanaua_reloaded
Postat pe 14 Octombrie 2008 14:48
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-10-14 13:19:48asta e un articol despre efectele drogurilor asupra fatului...

http://gineco.pulsmedia.ro/article--x-Clinic-Impactul_expunerii_prenatale_la_droguri_asupra_nou-nascutului_-sindromul_de_abstine--553.html

cu siguranta poate merita macar luat in calcul
chiar si fumatul ocazional de "marihuana" habar n-am daca am scris corect.

dandanaua_reloaded
Postat pe 14 Octombrie 2008 14:48
donsoara....topicul asta nu e deschis de tine.............deci deschide un topic al tau.............por favor.................sunt satula de mahalagisme...si .......prosti ....so.....tanganiti-va in alta parte.................nu ne interesaza

Postat pe 14 Octombrie 2008 16:23
Am observat ca mi-a disparut un post asa ca m-am dus pe pagina mea personala si l-am luat de acolo deoarece eram datoare cu un raspuns si nu vreau sa se creada ca l-am evitat.

De la: crista_galli, la data 2008-10-13 13:55:16 Repet, cu ce esti tu mai breaza decat persoanele care te jignesc pe tine? Daca cineva iti spune "esti proasta!" iar tu raspunzi "ba tu esti proasta!" ce castigi? Din punctul meu de vedere esti in aceeasi oala cu acela care a jignit primul..


Nu sunt de acord. Oana m-a jignit prima cu mult timp in urma(mi-a spus ca sunt bolnava psihic fiindca nu eram de acord cu ea), insa eu m-a abtinut de la jigniri atunci. Cand insa tot forumul dadea cu pietre in mine pe baza unor supozitii false, am considerat ca trebuie sa raspund. Iar ideea conform careia cel care jigneste ca sa plateasca cu aceeasi moneda este egal cu cel care incepe jignirile este invalida. Daca e s-o luam asa inseamna ca intr-o confruntare fizica cel care loveste ca sa se apere si cel care a inceput lupta sunt in aceeasi oala, nu? Sau cel care ucide fiindca cineva a vrut sa-l ucida sunt la fel de vinovati, nu?Ai auzit cumva de legitima aparare?
De la: crista_galli, la data 2008-10-13 13:55:16Si atunci toate argumentele tale ulterioare sunt egale cu zero.Si te rog nu ma lua cu "tie ti-ar conveni sa-ti vorbeasca cineva asa?"; normal ca nu, dar eu am bun simt si nu raspund la astfel de provocari.Eventual ii demonstrez persoanei respective ca habar n-are despre ce vorbeste. O doamna nu raspunde NICIODATA la injuraturi tot cu o injuratura.

ASTEPT SA IMI ARATI PE CINE AM INJURAT EU PE FORUMUL ASTA. DE ASEMENEA, OANA NU NUMAI CA M-A JIGNIT IN CEL MAI JOSNIC MOD, DAR M-A SI AMENINTAT. TE ROG SA IMI ARATI SI AMENINTARILE DACA TOT SPUI CA EU SI EA SUNTEM DIN ACEESI OALA.
De la: crista_galli, la data 2008-10-13 13:55:16Ia lectii de la prietena ta Kathara, ca este cu vreo 5 clase peste tine. Tot respectul pentru tine Kathara!.

Prietena mea Kathara are un comportament asemanator cu al meu. In fine,s-o lasam pe ea sa ne spuna ce crede despre subiect.
De la: crista_galli, la data 2008-10-13 13:55:16Si, in plus tu cum ai aflat de discutia asta? Stai s-o urmaresti pe Oana ce posteaza? Eu am postat la subiect si am primit instiintare ca s-au mai postat comentarii. Tu????

Am aflat de subiect deoarece Kathara a scris aici, iar eu ii vizitez foarte des pagina personala. Greu tare, nu-i asa? Si a propos, ea - cu al carei comportament esti de acord - a venit aici tot ca sa scrie impotriva Oanei. Ti-au scapat unele chestii, nu? Inteleg ca te orbeste ura fata de mine, dar really, informeaza-te inainte sa scrii.
beyonce_indragostita
Postat pe 14 Octombrie 2008 16:37
Tentatia este mare mai ales la adolescenti,depinde foarte mult ce fel de prieteni ai,pot sa spun ca niciodata nu m-a tentat chiar daca o colega a incercat intr-o ai la scoala sa ma determine sa cumpar cu ea o "tigara".Ce bine ar fi daca persoanele care sunt tentate ar citi inainte despre dezastrul pe care in provoaca drogurile.
_Barbie30
Postat pe 14 Octombrie 2008 16:45
Haven gate cumva este deschis pt.tine? sau ce?

Postat pe 14 Octombrie 2008 16:50
....ce m-am amuzat... teribil..se pare k oamenii aici au mai multe fete ....."ala era TASU ba.." ...
aly1987
Postat pe 14 Octombrie 2008 16:52
ceparere avetzi despre droguri??....CELE MAI BUNE...E O SIMPLA STARE DE SPIRIT.....atzi consumat vrodata??...DAAA....daca da dec ce?....DE CE NU??....PENTRU CA SUNT DE 10 ORI MAI BUNE DECAT ALBOLU...APROPO DRAGII MEI IARBA SI HASU NU PROVOACA DEPENDENTZA....deci STOP ALOCOL .... ON DROG....;):)))
andrutz_a
Postat pe 14 Octombrie 2008 17:00
Ba da,iarba provoaca si ea dependenta chiar daca nu este ca celelalte droguri

Postat pe 14 Octombrie 2008 17:06
De la: RebecaRebela24, la data 2008-10-14 16:50:39Haven gate cumva este deschis pt.tine? sau ce?

dragutza.................eu l-am deschis..............si e vb despre o cu tot alt subiect...........ai cv de spus posteaza nu ai nimik de spus ..........poti sa iesi

Postat pe 14 Octombrie 2008 17:07
si faceam referire la fetele di mahala..........daca te simti atunci.........

Postat pe 14 Octombrie 2008 17:08
Haide draguta,ai deschis tu subiectul.ok.Ce vrei? sa-ti facem statuie? atata timp cat site-ul nu este al tau MUCLES !!!! in al 2-lea rand nu am raspuns pt.ca m-am simtit . ci pt.ca vorbesti de parca ar fii site-ul tau.

Postat pe 14 Octombrie 2008 17:10
dependentza zici thu????da`mi o defintie pt dependentza....nu provoaca skumpa mea...credema k nu vb aiurea in nestiintza de cauza
andrutz_a
Postat pe 14 Octombrie 2008 17:10
De la: RebecaRebela24, la data 2008-10-14 17:10:50Haide draguta,ai deschis tu subiectul.ok.Ce vrei? sa-ti facem statuie? atata timp cat site-ul nu este al tau MUCLES !!!! in al 2-lea rand nu am raspuns pt.ca m-am simtit . ci pt.ca vorbesti de parca ar fii site-ul tau.

...........se pare ca si tu tot din mahala vii...........bye dragutza.........cearta-te cu cei din teapa ta...........

Postat pe 14 Octombrie 2008 17:13
Scumpa,nu am zis ca vorbesti aiurea cunosc mii de pers.dependente de iarba,asa ca ,sunt si pers.care poate au fumat si nu le place dar cunosc bine asa ca......

Postat pe 14 Octombrie 2008 17:16
Bravo,haven gate avocatul tuturor ai gasit raspunsul,si nici nu ti-a trebuit mult

Postat pe 14 Octombrie 2008 17:17
cei care incurajati drogurile nu stiti ce vorbiti!fratele meu a murit din cauza lor!toate drogurile creeaza dependenta!si iarba e inceputul!NU DROGURILOR!
kudika1993
Postat pe 14 Octombrie 2008 17:19

Postat pe 14 Octombrie 2008 17:40
De la: tyson, la data 2008-10-14 17:10:58dependentza zici thu????da`mi o defintie pt dependentza....nu provoaca skumpa mea...credema k nu vb aiurea in nestiintza de cauza


probabil ca unii cercetatori vorbesc prostii

http://www.dependenta.ro/droguri_marihuana.htm

http://www.dependenta.ro/drog_heroina.htm

http://www.dependenta.ro/drog_LSD.htm

http://www.dependenta.ro/drog_XTC.htm

http://www.dependenta.ro/drog_cocaina.htm

http://www.dependenta.ro/drog_amfetamine.htm


nu stau sa pun acum decat link-urile.... dar daca tine cineva pot sa pun si articolele intrgi.
mi se pare insa logic sa nu stresez pe nimeni ..cine vrea citeste cine nu ,nu.
oricum aveti mai sus inca vero 2 link-uri care merita "rasfoite"

dandanaua_reloaded
Postat pe 14 Octombrie 2008 17:44
tu doar cunosti asat e diferntza.....stare de incostientza nu provoaca dependentza....bine nu ma cert cu tine acuma....crezi ce vrei tu...va las eu .....sa fitzi cumintzi dragi mei:*:*:*
andrutz_a
Postat pe 14 Octombrie 2008 18:02
marihuana:


Potentialul de a crea dependenta:
Dependenta fizica de substantele active din cannabis poate aparea in urma consumului indelungat si depinde de doza utilizata, de regularitatea consumului, de organismul consumatorului etc. Aparent, nu exista simptome de sevraj fizic pur dupa oprirea consumului.
Exista riscul de a dobandi dependenta psihica in timp si prin consum regulat.
Majoritatea consumatorilor iau hasis sau marihuana aproximativ o data sau de doua ori pe saptamâna, de regula într-un "peisaj social" în care, în trecut, ar fi fost obisnuit consumul de alcool.De obicei, aceasta categorie de consumatori poate abandona consumul de cannabis fara a suferi de simptome de sevraj psihic, timp de mai multe saptamâni/luni.
Creste însa numarul consumatorilor care fumeaza zilnic si a caror ritm de viata, sentiment de siguranta si stare generala este sensibil tulburata fara droguri. La astfel de consumatori, renuntarea dupa o lunga perioada de abuz poate duce la neliniste, alterarea starii psihice si tulburari de somn.

dandanaua_reloaded
Postat pe 14 Octombrie 2008 18:13
heroina



Potentialul de dependenta:
Administrarea injectabila a heroinei de sapte pâna la zece ori poate determina, în împrejurari favorizante, dependenta, cu toate consecintele ulterioare. Capacitatea de a da dependenta a heroinei este extrem de mare, mai mare decat la orice alta substanta. Inhalarea si prizarea de heorina duc, de asemenea, la dependenta.
dandanaua_reloaded
Postat pe 14 Octombrie 2008 18:13
LSD


Potential de dependenta
LSD nu este un toxic ce da dependenta. Nu apare dependenta fizica, de asemenea lipsesc fenomenele de sevraj. Consecintele unor experiente repetate cu LSD nu pot fi apreciate satisfacator, deoarece trairile de genul "bad trip" nu sunt suficiente, singure, pentru formularea unor concluzii obiective. Exista totusi posibilitatea de a aparea dependenta psihica in urma consumului repetat si indelungat.


dandanaua_reloaded
Postat pe 14 Octombrie 2008 18:14
cocaina


•Dependenta:
În timpul perioadei de consum, apare o rapida si puternica crestere a dozelor de la 0,1 pâna la 15 g, în cazuri izolate chiar pâna la 30 g zilnic. Creste rapid nu numai frecventa administrarii, dar si cantitatea administrata de fiecare data.
Cocainismul reprezinta dependenta psihica puternica si tendinta puternica de a creste doza, în lipsa dependentei fizice sau a tolerantei fata de substanta. Cocainomania este exemplu cel mai elocvent al dependentei exclusiv psihice care, în privinta efectului ei distructiv este comparabila cu dependenta psihica si fizica data de consumul de opiacee.
Fenomenele de sevraj psihic ce apar în abstinenta sunt adesea atât de puternice, încât pot duce la tentative de suicid, având în vedere ca capacitatea de interventie a individului în timpul abstinentei este pastrata - spre deosebire de cea din sindromul de abstinenta a opioidomanului
dandanaua_reloaded
Postat pe 14 Octombrie 2008 18:15
ECSTASY (XTC)

•Actiune asupra neurotransmitatorilor:
- actiune asupra serotoninei. Producerea de serotonina la nivelul celulelor nervoase influenteaza emotiile, activitatea noastra, impresiile senzoriale, activitatile motorii, asocierile (de la nivel cerebral - n.tr.), precum si senzatiile acustice si optice.
"Cu cât mai înviorat este omul, cu atât mai activ este sistemul sau serotoninergic. Cu cât mai activat e sistemul serotoninergic, cu atât mai activ este omul."
- asupra dopaminei cu efect in sfera emotiilor, motricitatii, functiilor cognitive
- asupra noradrenalinei stimuland circulatia sanguina si respiratia omului.


•Efectele utilizarii XTC-ului:

Efectele utilizarii XTC sunt asemanatoare cu cele rezultate in urma folosirii amfetaminelor sau a cocainei:

dandanaua_reloaded
Postat pe 14 Octombrie 2008 18:16
amfetamine


Abuz si dependenta:
Pentru amfetamine, ca si pentru majoritatea restului de droguri este valabila axioma: dependent devine si cine este predispus. Predispuse sunt, de regula, acele persoane pentru care efectul stupefiantului respectiv reprezinta un sprijin psihic ("o cârja pentru un suflet bolnav") ce le ajuta initial sa faca fata mai usor unor tensiunni interioare. Amfetaminele sunt substante tipice dadatoare de dependenta fizica si psihica, în sensul ca doza poate fi crescuta rapid si foarte mult - pâna la cantitati care, pentru persoane neobisnuite, sunt letale (200-300 mg Pervitin). Toleranta farmacologica este deci mare, dar nu este egala în toate cazurile. Dependentul trebuie sa-si creasca din ce în ce mai mult doza, pentru a atinge starea de euforie dorita, în acelasi timp însa doarme din ce în ce mai prost. Dependentii de amfetamina dorm doar câteva ore pe noapte, timp de luni de zile. Dependentul de amfetamine ajunge la clinica de psihiatrie adesea într-o stare ce se deosebeste foarte putin de psihoza acuta. El se simte amenintat si urmarit de orice persoana necunoscuta, are halucinatii auditive si este complet derutat.

În cazurile mai putin grave, dispozitia persoanei este constant negativa si tensionata. Euforia initiala dispare aproape total; chiar si dozele crescute asigura doar o dispozitie lamentabila. Dimineata este cea mai neplacuta. Toate miscarile par a necesita un efort urias - o reactie a organismului la efectul constant de stimulare a stupefiantului.

dandanaua_reloaded
Postat pe 14 Octombrie 2008 18:16
uitati-va ma la ea,dandanaua care se drogheaza asta pe toate le stie ia baga dandanao un joint in beregata si zi-ne cum este? dar ai grija,fara alcool ca are alt efect

Postat pe 14 Octombrie 2008 18:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
arhitectura, design interior, constructii 1 De la: darina 25 Noiembrie 2008 13:45
Ce ati gatit/papat astazi? 14 De la: deelisha 14 Mai 2009 22:30
problemute... 14 De la: alinac91 28 Mai 2013 06:50
Va simtiti in siguranta in avion? 24 De la: _dulcik_ 3 Mai 2009 02:23
Care ma ajuta? 12 De la: mirelutza_mariusmoga 20 August 2010 13:05