Setari Cookie-uri

ma simt puternica!

Fetelor, baieti, revin la doar o zi dupa ce am postat un lung text pe acest forum ("cand dragostea singura nu mai e de ajuns"). M-am gandit si am ajuns la o concluzie de care toti ar trebui sa tinem seama. Noi nu facem decat sa ne plangem. Peste tot in lumea asta, in fiecare secunda, relatii se fac si se desfac, oameni sufera si altii produc suferinta, unii inving, altii castiga. Tuturor le vine randul! In spatele nehotararii, a violentei de orice fel, a duritatii, a lipsei de empatie, a egocentrismului, a ratacirilor de orice fel, chiar a adulterului, a insensibilitatii, a lipsei de comunicare, a neputintei de a spune "iarta-ma", a orgoliilor nemasurate, etc, sta ascunsa adevarata slabiciune! Oamenii aceia sunt cei mai slabi, nu cei pe care ii fac sa sufere! Suferim ca nu mai e ca la inceput? Dar inceputurile nu sunt altceva decat proiectii personale in stare germinala... atunci cand realitatea diferentelor apare, unii dau inapoi si nu mai lupta, nu stiu ca trebuie sa INVETE. Daca ati facut TOT ce e posibil din partea voastra (si sunt sigura ca ati gresit si voi!), daca va puteti uita in oglinda spunand asta, atunci sa nu va para rau. Nici macar de timpul pierdut, pentru ca nu mai foloseste la nimic acest regret. Timpul s-a scurs deja, pana in clipa de fata. Fiti tari si aveti incredere ca solutia e intotdeauna la voi. Am inima sfasiata, dar sunt puternica!
Cu simpatie..
cris31
Postat pe 30 August 2008 12:11
De la: cris31, la data 2008-08-30 12:11:53Fetelor, baieti, revin la doar o zi dupa ce am postat un lung text pe acest forum ("cand dragostea singura nu mai e de ajuns"). M-am gandit si am ajuns la o concluzie de care toti ar trebui sa tinem seama. Noi nu facem decat sa ne plangem. Peste tot in lumea asta, in fiecare secunda, relatii se fac si se desfac, oameni sufera si altii produc suferinta, unii inving, altii castiga. Tuturor le vine randul! In spatele nehotararii, a violentei de orice fel, a duritatii, a lipsei de empatie, a egocentrismului, a ratacirilor de orice fel, chiar a adulterului, a insensibilitatii, a lipsei de comunicare, a neputintei de a spune "iarta-ma", a orgoliilor nemasurate, etc, sta ascunsa adevarata slabiciune! Oamenii aceia sunt cei mai slabi, nu cei pe care ii fac sa sufere! Suferim ca nu mai e ca la inceput? Dar inceputurile nu sunt altceva decat proiectii personale in stare germinala... atunci cand realitatea diferentelor apare, unii dau inapoi si nu mai lupta, nu stiu ca trebuie sa INVETE. Daca ati facut TOT ce e posibil din partea voastra (si sunt sigura ca ati gresit si voi!), daca va puteti uita in oglinda spunand asta, atunci sa nu va para rau. Nici macar de timpul pierdut, pentru ca nu mai foloseste la nimic acest regret. Timpul s-a scurs deja, pana in clipa de fata. NU APELATI LA JOCURI INSIDIOASE CA SA ADUCETI PE CINEVA INAPOI, doar pentru a-i trezi instinctul de .. vanator! DACA NU VA VREA ASA CUM SUNTETI SI NU VA APRECIAZA, NU ARE ROST. Fiti tari si aveti incredere ca solutia e intotdeauna la voi. Am inima sfasiata, dar sunt puternica!
Cu simpatie..
cris31
Postat pe 30 August 2008 12:36
Frumos,adevarat si dureros!!!Asta ai scris tu,si astea sunt etapele multor relatii!Frumos,adevar si dureros!Sunt de parere ca un om puternic lupta,indiferent,si lupta pana cand vede rezultatele!daca sunt intradevar rezultate bune,satifactia este dublata de iubire,iar daca nu sunt bune,renuntam!dar cum?Renuntam pt a avea puterea si convingerea ca acel ceva nu merita,si noi putem sa ne vedem linistiti de drum,fara a privi in urma cu regret,ci privim inainte cu speranta in suflet!Daca lupti,pt orice,dar mai ales pt dragoste(in cazurile neviolente si nonalcoolice)intodeauna castigam,indiferent daca pierdem,pt ca pt ambele cazuri suntem inarmati cu putere,care ne ajuta sa mergem mai departe!Si ai dreptate criss31 "sunt sigura ca ati gresit si voi".Intr`un cuplu nu exista un singur vinovat!
For_life
Postat pe 1 Septembrie 2008 23:44
Foarte adevarat, si intr-adevar e nevoie de tarie ca sa recunoastem asta......

Postat pe 2 Septembrie 2008 00:18
"M-am gandit si am ajuns la o concluzie de care toti ar trebui sa tinem seama. Noi nu facem decat sa ne plangem."Asta asa este...si nu ne este intodeauna de folos.Numai noi pe noi insine ne putem ajuta,dar cred ca si atunci cand ne plangem,gasim solutii ca sa rezolvam problema..Iar atunci traiesti o iubire frumoasa nu tre sa spui "iarta`ma",pt ca nu tre sa ajungi in situatia asta!
For_life
Postat pe 2 Septembrie 2008 20:46
da, si eu am luptat...dar nenea-mi zicea tot timpu sa nu mai fac asta.sa las sa vina totul de la sine:|
se pare ca n-a mai ajuns ... :))
morticia_adams
Postat pe 25 Septembrie 2008 15:46
atitudine demna de lauda,bravo
razz
Postat pe 5 Noiembrie 2008 00:14
da, faptul ca ai trecut peste si inca esti in picioare, din orice motiv ar fi ... te simti puternica si te simti excelent. simti ca poti trece peste orice.
dar uneori nu e de ajuns...
morticia_adams
Postat pe 5 Noiembrie 2008 20:08
buna cris31!

felicitari, esti asa cum mi-as dori sa fiu si eu. eu inca mai pendulez intre a mentine relatia sau a-i pune capat. de fiecare data a gasit ceva sa ma intoarca din drum. ce e drept, pana acum eu eram cea careia "i se punea capat" si mereu m-am intrebat cum de altii/altele au puterea asta si putin sange rece, sau hai sa spunem doar ca sunt hotarati si aplica deciziile lor in secunda nr 2.
inca o data, bravo voua, si sper sa o pot lua si eu curand de la capat dupa 3 ani si jumatate de relatie din care simt ca nu am invatat prea multe (sau poate asa mi se pare de cand mi-am dat seama ca vreau altceva, poate mai mult decat am avut sau poate mai putin). asta ramane de vazut. singurul lucru de care imi pare rau este ca intr-adevar acest baiat ma iubeste, iar eu la randu-mi stiu ce inseama sa ti se intoarca lumea cu susul in jos in momentul in care cel iubit iti inchide orice portita de a mai fi langa el si ramai cu impresia ca poate tu nu ai fost nicicand cu adevarat in sufletul sau.
uneori ma urasc pentru faptul ca sunt atat de sensibila, empatica si toate cele.
dar mesajul tau parca mi-a dat curaj ca asta trebuie sa fac. e un nou semn :)

multumesc

ps: este prima data cand scriu pe aici, asadar sa imi fie cu iertare daca am gresit ceva.
khalida
Postat pe 7 Noiembrie 2008 00:27
ma simt puternica!



mie mi-e foame ...se pune????
dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 17:49
De la: cris31, la data 2008-08-30 12:11:53Fetelor, baieti, revin la doar o zi dupa ce am postat un lung text pe acest forum ("cand dragostea singura nu mai e de ajuns"). M-am gandit si am ajuns la o concluzie de care toti ar trebui sa tinem seama. Noi nu facem decat sa ne plangem. Peste tot in lumea asta, in fiecare secunda, relatii se fac si se desfac, oameni sufera si altii produc suferinta, unii inving, altii castiga. Tuturor le vine randul! In spatele nehotararii, a violentei de orice fel, a duritatii, a lipsei de empatie, a egocentrismului, a ratacirilor de orice fel, chiar a adulterului, a insensibilitatii, a lipsei de comunicare, a neputintei de a spune "iarta-ma", a orgoliilor nemasurate, etc, sta ascunsa adevarata slabiciune! Oamenii aceia sunt cei mai slabi, nu cei pe care ii fac sa sufere! Suferim ca nu mai e ca la inceput? Dar inceputurile nu sunt altceva decat proiectii personale in stare germinala... atunci cand realitatea diferentelor apare, unii dau inapoi si nu mai lupta, nu stiu ca trebuie sa INVETE. Daca ati facut TOT ce e posibil din partea voastra (si sunt sigura ca ati gresit si voi!), daca va puteti uita in oglinda spunand asta, atunci sa nu va para rau. Nici macar de timpul pierdut, pentru ca nu mai foloseste la nimic acest regret. Timpul s-a scurs deja, pana in clipa de fata. Fiti tari si aveti incredere ca solutia e intotdeauna la voi. Am inima sfasiata, dar sunt puternica!
Cu simpatie..

Felicitari pt reusita! Sper ca intre timp sa nu te fi razgandit....
Eu sunt inca in stadiul vegetativ de a cauta raspunsuri la intrebari fara raspuns din partea lui.... Dar citind cele de mai sus mi-am dat seama ca toate au un sens pe lume, ce rost are sa stau inchisa in casa si sa-mi storc creierii in cautarea unor raspunsuri??? De ce sa nu pun capat definitiv anuland orice gand referitor la el??? Am sa fug la oglinda si privindu-ma cu atentie am sa-mi spun: sunt puternica!!!!
syronna
Postat pe 27 Decembrie 2008 10:35
A-ti cere iertare, nu-i un semn de slabiciune, ci de de putere si verticalitate.
A pune capat unei relatii care nu te mai face sa te simti implinita, indiferent de numarul de ani care va leaga, sau de numarul de copii, nu este un semn de egoism, ci de intelepciune si de dragoste.
A nu cauta raspunsuri la intrebari care nu au raspuns; a nu cauta vinovati, ci solutii arata maturitate.
Incetati sa va plangeti de mila dupa maximum 3 zile. Ridicati-va, scuturati-va si mergeti inainte. Lasati trecutul in trecut. Traiti prezentul si faceti-va planuri pentru viitor!
gina37
Postat pe 27 Decembrie 2008 11:56
De la: gina37, la data 2008-12-27 11:56:17A-ti cere iertare, nu-i un semn de slabiciune, ci de de putere si verticalitate.
A pune capat unei relatii care nu te mai face sa te simti implinita, indiferent de numarul de ani care va leaga, sau de numarul de copii, nu este un semn de egoism, ci de intelepciune si de dragoste.
A nu cauta raspunsuri la intrebari care nu au raspuns; a nu cauta vinovati, ci solutii arata maturitate.
Incetati sa va plangeti de mila dupa maximum 3 zile. Ridicati-va, scuturati-va si mergeti inainte. Lasati trecutul in trecut. Traiti prezentul si faceti-va planuri pentru viitor!

asa am sa fac!!!
syronna
Postat pe 27 Decembrie 2008 20:01
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 17:49:36 ma simt puternica!



mie mi-e foame ...se pune????



Nu se pune!Daca ti-e foame inseamna ca ti-ai cam pierdut din putere:)Eu ma simt puternica:)am facut karate:))Asta s-o pune?
kudika019861
Postat pe 20 Septembrie 2009 18:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
M-a inselat cu fosta! 50 De la: Flowers 12 Mai 2011 20:48
Fostul...in prezent! 6 De la: kudika_16855 11 Octombrie 2013 07:12
Im este foarte greu sa uit tot ce a fost! 11 De la: Raducu_Stoica_1 21 Septembrie 2015 03:32
cine ma poate ajuta....!!!!! 4 De la: Cassey_ 24 Mai 2009 14:14
buna seara 13 De la: Barbie30_ 21 Noiembrie 2010 03:09