Setari Cookie-uri

Sfarsit..

Viata nu e cea mai buna cu putinta.....da! Si? M-a parasit iubitul,m-a inselat si mi-a frant inima? Da!...Si? Plangi azi, plangi maine(de furie si manie nu de durere)si gata!Ajunge! M-am nascut saraca si fara un loc in societate?Mi s-a facut o nedreptate? Da!.. Si?Ce sa faci?Sa urasti viata(adica sa te urasti pe tine insuti?)...hmm.....trebuie sa traiesti,trebuie sa te distrezi...N-ai prieteni?Si ce?Nu te poti distra fara 'prieteni'?Ia da drumu' la muzica si alege o melodia care te insufleteste pe loc(apropo sper ca nu sunt singura care,atunci cand aud o anumita melodie efectiv sar in sus si imi da o neimaginabila stare de bine),si vei vedea ca o sa te simti muuult mai bine...Iesi la
o plimbare la marginea orasului(daca are priveliste)cu castile in urechi si mergi....mergi fara sa te gandesti la prea multe(fii totusi atent sa nu dea o masina peste tine)Fii nepasator cu prostiile care se intampla in jurul tau!Ce vrei sa spui ca te afecteaza asa tare?Ei pe dracu' asta este din cauza ta ca tot iti freci mintea cu prostii de astea....doar se spune ca omul are o dorinta inconstienta de a suferi..
Si sincer,uitandu-ma la toti cei ce se macina pentru o chestie sau alta...merita oare?Cu siguranta nu..
TREBUIE sa stai drept in fata vietii (drept si nu "in pozitie de drepti"-care arata o oarecare subordonare),si sa zici pe un ton superior,poate acid :'Hai,mai dai? Poti sa ma lovesti...tu da in mine ... Pfff iaca nu mai pot.....Hai da,sa vad de ce mai esti in stare,chiar ma faci curios acum....Tu da in mine ok?
Doar o rugaminte am:sa ma anunti si pe mine cand termini....sau poti sa nu ma anunti ca oricum nu ma intereseaza prea mult".
Suntem in stare sa-i zicem vietii lucrurile astea?Bineinteles.Se va numi nepasare..Vom fi numiti nepasatori? Da, poate!!..Si?Asa ca hai sa mai lasam lacrimile si vaitarile si sa zicem "Tu(viata)concentreaza-te cat poti la sacul tau de box care sunt eu si....sanatate la neamuri...",pe un ton al unui om grabit care vrea SA TREACA MAI DEPARTE..Da sunt lovit!!....Si? Ce trebuie sa fac?Sa plang si sa tip la patru pereti ca viata e rea cu mine?nuuu,viata nu e rea,asa e ea!
ayda4ever
Postat pe 30 August 2008 18:52
Bravo ayda...
Super tare topicul tau...m-a facut sa zambesc,sa schimb melodia(ascultam de o juma' de ora aceeasi melodie, care imi aducea aminte de fostul, de faptul ca mi-a frant inima, exact cum ai spus si tu..)..acum asc ceva mult mai vesel...care imi da o pofta nebuna sa dansez
Acum dupa ce am citit ce ai scris..ma simt extraordinar de fresh, de libera...cu alte cuvinte ma simt nepasatoare la loviturile vietii...pt.ca asa este viata si cu bune si cu rele..nu se poate numai cu bune...ne-am plictisi pana la urma..
Te pup si...
deea_elena
Postat pe 30 August 2008 20:37
ayda4ever esti super optimista,si imi place stilul tau de a vedea lucrurile,bravo

Postat pe 1 Septembrie 2008 21:19
Da chiar felicitari,ai dat un raspuns pt multe din intrebarile si dilemele noastre.Mai ales cand spunem,intr`un moment de suferinta,ce cruda e viata,ce nedreapta este,si mai rau cand ne intrebam cum s`o schimbat in bine...uite ca nu se poate...asa este viata,unele ni se intampla noua,altele celui de langa noi si tot asa...Asa este viata!!!tare,,super tare!
For_life
Postat pe 1 Septembrie 2008 23:32
deea,ma bucur ca te`ai mai inveselit.ti`am citit si comentat mult topicul.E trist cum oamenii fac rau,dar..important cum reusim noi sa ne detasam de probleme.trebuie sa recunosc ca probleme am si eu,si nu intotdeauna imi mai gasesc cuvintele potrivite sa trec peste..sau care sa`mi fie de mare folos,totusi,daca eu nu fac nimic pentru mine,nimeni n`o sa faca.asa ca ma incurajez si singura..daca n`o face nimeni:)

Meblondy,asta e felul meu de a vedea lucrurile,pentru ca in realitate asa este.De ce mi-as sacrifica viata(poate e prea mult spus) sa ma lamentez si sa ma consum pentru ...ce?Oamenii sunt predispusi la toate cele omenesti:azi iubim, maine suferim.Trebuie sa traim cu intensitate aceste sentimente,pentru ca pot fi unice.

For_life..e un raspuns si pentru mine.Si cum ai spus si tu,toti trecem prin anumite intamplari,care atrag anumite sentimente,in urma carora ne putem maturiza/sau nu , ne putem analiza/sau nu ,ne putem schimba/sau nu ,ne putem cunoaste/sau nu..
Viata ne da cate o lectie zi de zi..intrebarea este:cat de perseverenti suntem si cat de multe acumulam?
ayda4ever
Postat pe 3 Septembrie 2008 23:49
Ayda si mie imi place cum gandesti.
Problema este ca in anumite situatii nu poti sa te mai ridici si sa dai piept cu viata spunand ca totul merge bine.
As vrea sa am optimismul tau...
andreea_new
Postat pe 4 Septembrie 2008 19:19

hmmmmmmm....de fel sunt un optimist
dar stau si ma intreb, in momentul in care deja ajungi la nepasare, oare deja, viata mai conteaza ?

pt ca, zic eu, in momentul cand nu-ti mai pasa, viata nu mai are nici o atractie ( si crede-ma , stiu foarte bine ce spun ). am trecut prin mult prea multe experiente, ca sa nu stiu despre ce vorbesc

am ajuns un nepasator
si ce am castigat?
nimic
cand se intampla ceva bun, ma bucur cateva clipe, ore....., si pe urma ma lasa indiferent
tot asa si cu lucrurile rele care se intampla

acum stau si ma intreb, oare este bine sa fim nepasatori?






si crede-ma, cu toate ca ma repet, sunt ffffff optimist

parerea mea, evident
_fantoma_
Postat pe 4 Septembrie 2008 20:48
Ceau.Vas25 ai dreptate.Daca devenim nepasatori nu mai avem viata.Dar putem sa fi nepasatori in special in acele momente in care trebuie:cand avem de infruntat o problema,cand avem de suferit .Si eu consider ca mai bine as fi nepasatoare decat sa sufar de fiecare data cand mi se face rau.decat sa ajung sa plang si sa ma lamentez in fiecare zi,mai bine indiferenta la problemele vietii.

andreea_new poti sa te ridici de fiecare data.Important este sa vrei sa te ridici.Dar incearca sa te menti cat mai mult in picioare,asa nu iti mai faci griji nici ca te lovesti nici ca nu te mai poti ridica.

ayda4ever
Postat pe 4 Septembrie 2008 22:22
daca nu depinde doar de tine, nu ai ce face.
trb sa mergi mai departe...n-ai cum altfel..trb sa te ridici
morticia_adams
Postat pe 5 Septembrie 2008 16:53
De la: ayda4ever, la data 2008-09-04 22:22:46Ceau.Vas25 ai dreptate.Daca devenim nepasatori nu mai avem viata.Dar putem sa fi nepasatori in special in acele momente in care trebuie:cand avem de infruntat o problema,cand avem de suferit .Si eu consider ca mai bine as fi nepasatoare decat sa sufar de fiecare data cand mi se face rau.decat sa ajung sa plang si sa ma lamentez in fiecare zi,mai bine indiferenta la problemele vietii.

andreea_new poti sa te ridici de fiecare data.Important este sa vrei sa te ridici.Dar incearca sa te menti cat mai mult in picioare,asa nu iti mai faci griji nici ca te lovesti nici ca nu te mai poti ridica.



pooooiiii.......din cate stiu eu, probleme apar in fiecare zii
si daca treci nepasator pe langa ele, o sa ajungi exact cum am zis: ca mine , un NEPASATOR, un INDIFERENT

si nu mai gusti viata, ea doar trece pe langa tine, nu te mai afecteaza nimic, dar nici nu te mai atrage nimic

_fantoma_
Postat pe 5 Septembrie 2008 23:53
cred ca ayda a vrut sa scoata in evidenta faptul ca omul ar trebui sa isi gaseasca un echilibru interior....adica sa stie cand trebuie sa fie nepasator si cand nu.....cand sa puna punct si sa ridice capul pasind in fatza pe cararea vietii si cand trebuie sa planga si sa urle de durere dupa care sa invete acel ceva constructiv....pana la urma nu de asta ne ''loveste'' viatza? ca sa putem sa ajungem la 50 de ani si sa fim oameni intelepti si cu experienta de viatza sa putem privi in jurul nostru la familia pe care am cladit-o cu truda si sa fim in sfarsit multumiti de ceea ce am realizat....dar daca nu ai un echilibru nici nu vei invatza nimic din acele experiente ''dureroase''...vei trece doar....NEPASATOR....eu sunt mica....dar sper ca am analizat corect aceasta tema.....daca nu....astept povetze de la cei cu o experienta de viatza reala....
LuckyMe
Postat pe 6 Septembrie 2008 00:22
mica sunt si eu..dar atat de calita incat am ajuns sa gandesc k o batranica.Am fost supusa la multe,si a trbuit sa ma maturizez ..fara sa mai gust copilaria.nu ma plang,si chiar daca uneori ma apuca nostalgia,incerc sa fiu indiferenta, si sa cred k pana la urma am invatat ceva.probabil ca..daca totul ar fi fost perfect si simplu n`as mai fi gustat viata q tot cu problemele ei.zic si eu..
Trebuie sa mai recunosc ca..asa cum a spus si vas25, te transformi intr-o stanca incet incet:nu mai simt ura,nu durere,nu iubire,nu fericire..
ayda4ever
Postat pe 23 Septembrie 2008 22:27
Super tare felul in care gandesti, chiar m-a facut sa ma simt mult mult mai bine, si eu ascult o melodie de vreo jumate de ora, Soulmate, Natasha Bedingfield.....chiar daca ma simt un pic ca si cum nu as sti ce sa fac.Dar o despartire nu este capat de lume, si cred ca exista un suflet pereche pentru fiecare. te tzuk!
gabriela19_unib
Postat pe 24 Septembrie 2008 21:53
felicitari!!! imi place cum gandesti!! poate asa o sa-si dea seama mai multe pers k nu tr sa bagi in seama toate prostiile k, dak le bagi nu ajungi nikieri, sau ajungi sa te distrugi sg pt toate prostiile..daia e facuta viata sa treci si prin bune si prin rele..exista cineva acolo sus kre are grija de noi, de fiekre in parte si o sa ne dea si noua la timpul potrivit tot ce meritam...pana at ne lasa sa ne lovim cu kpul de sus k sa vedem cum e viata..chiar asa...am ajuns sa ne vaitam k ne-au parasit iubiti, k nu m-a inselat sau eu mai stiu ce!! dar ce sa mai zicem de aia saraci kre nu au nici ce mank si nu au nici unde dormi??? astea sunt copilari la noi sunt niste experiente, dar la ei ce mai este???
oricum felicitari!!!
raluk_ionela
Postat pe 24 Septembrie 2008 23:51
Hello...dupa mai mult timp.
M-am despartit pentru un timp de acest forum,pentru ca..mi-am umplut timpul cu altceva!
Acum cateva luni...citeam si compatimeam oamenii care aveau parte de anumite dezamagiri si suferinte.Si eu,ca si multi altii credeam ca sunt blestemata,ca tot ce-i mai rau mi se intampla mie.
Intr-o zi,aflu, ca un prieten a avut un accident.Nepasatoare..ca asa mi-am propus atunci sa raman la toate...am trecut peste aceasta veste.Mai tarziu,am aflat de la televizor "Si-a omorat tatal,iubita,si si-a bagat mama in spital".
El a condus,o masina abia scoasa din service, la care cineva muncise fiind nepasator ca altii vor muri.Si asa a fost..au murit 3 persoane.El,singurul supravietuitor, si-a revenit destul de bine.Respect foarte mult acest om,pentru ca a avut puterea sa treaca peste ce i s-a intamplat.

Mi-am propus sa am mai multe incredere in mine , si mai multa credinta in Dumnezeu.
Mult succes!
ayda4ever
Postat pe 16 Ianuarie 2009 15:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare ma mai iubeste? 11 De la: alyceee 6 Iunie 2010 17:47
seeeeeeeeeeex 20 De la: micnegrusiurat4 14 August 2009 00:50
Cum sa-l fac sa ma parasesc? 25 De la: Jeo21 18 Aprilie 2013 11:36
Ajutati-ma,nu stiu ce sa mai fac! 64 De la: frenchiegirl 24 Martie 2011 11:28
Buna-suferina din dragoste,va rog dati mi un sfat!- 14 De la: Erica_here 25 Octombrie 2015 21:45