Setari Cookie-uri

ce e de facut cand iubitul imi spune sa lucrez cu fosta lui iubita

buna! de obicei nu scriu pe forumuri dar iata ca ...
sunt cu un tip de 1 an si-l tot vad facandu-si planuri pentru noi.
relatia a descurs absolut normal...iar acum a aparut fosta lui iubita dar nu oricum. noi doi avem o mica firma de consultanta IT si mai aveam nevoie sa angajam o persoana. el mi-a zis ca stie el pe cineva serios, eu am zis ok atunci...si a adus-o pe fosta cu care a fosta 3 ani jumatate. mi se pare de necrezut!!
nu stiu daca el in tot timpul asta a fost si cu ea desi stam impreuna foarte mult timp.
eu nu stiu cum sa reactionez.nu stiu ce sa fac.habar nu am ce a vb el cu ea. poate ea nici nu stie ca el are o relatie cu mine (eu am vazut-o doar in poze).
il iubesc prea mult pe omul asta si nu stiu ce sa fac!
mi se pare incredibil ca el o aduce pe fosta lui iubita mai ales ca mie inainte mi-a spus f multe lucruri aiurea despre ea.
daca imi putei da niste sfaturi...
ms la toata lumea!
kudika116205
Postat pe 10 Februarie 2010 14:01
Acum, nu te supara, dar voi cereti sfaturi (cu alte cuvinte pasii pe care vreti sa-i urmati de acum incolo) cand sunteti FOARTE indragostite de persoanele in cauza. Asta inseamna ca.. nu prea vei da doi bani pe ceea ce-ti vor spune cei de pe forum. Asta ar fi una!
A doua este ca.. singurul in masura sa-ti raspunda la intrebarea DE CE tocmai ea? este iubitul tau.
A treia este ca se face foarte mult caz de fostul / fosta.. Ei si? Daca e fosta, in cele mai multe cazuri (inclusiv cand noi avem un fost in viata si nu ne mai intereseaza).. el ramane acolo, in trecut.. Nu inseamna ca bantuie vesnic sufletul cuiva. Daca o iubea, statea cu ea. Simplu. Doar ca noi vedem fantomele trecutului peste tot si ne facem viata un calvar singuri.
Ce as face eu? O cafea in 3 si as lamuri problema. Asta daca poti trece peste faptul ca iubesti atat de mult incat nu vrei sa-l pierzi si preferi sa fii injosita.
rashela
Postat pe 10 Februarie 2010 14:19
Primul lucru la care m-am gandit eu a fost "Care sunt competentele ei la locul de munca?" Daca e foarte competenta in domeniu, ai putea sa zici saru-mana ca n-a trebuit sa treci printr-un proces costisitor de recrutare in urma caruia poate n-ai fi gasit nici pe jumatate pe cineva atat de competent ca ea. E doar business :p si ai face bine sa o pui la treaba.

Daca nu, e mai mult decat clar ca trebuie sa ai o discutie cu el. Numai el te poate lamuri. Si, apropo, daca e fosta, nu inseamna neaparat ca inca se culca cu ea. Nu-ti face scenarii SF in cap, inainte de a avea certitudini, iti complici viata inutil.
kitty_krieger
Postat pe 10 Februarie 2010 16:12
De obicei ce zic ca nu le place, tocmai aia le place, si mi s-a confirmat din multe puncte de vedere chestia asta...vulpea cand ajunge la struguri spune ca sunt acri. Avand in vedere ca sunteti si locuiti impreuna, ii spui frumushel sau cum vrei tu, poti sa ii si impui, ca nu accepti ceea ce vrea el sa faca, ori aia ori tu, daca tine la tine, iti va accepta punctul de vedere si faptul ca te deranjeaza, pai daca o angajeaza la firma, ce mai ramane? sa o aduca si in pat cu voi si totul va fi perfect... Nu se face asa ceva, trecutul ori e trecut ori...
oana84onutza
Postat pe 12 Februarie 2010 18:48
- De acord cu pisicuta ... fie ea si razboinica.
Pisicuto, gandesti ca un om mare!!
supermiki
Postat pe 13 Februarie 2010 16:21
hello comunicare aia lipseste, discuta cu el
yumy
Postat pe 17 Februarie 2010 07:10
dap...am discutat...cica ii era mila de ea ca are probleme...dar uite ca dupa f putin timp nici macar o saptamana noi suntem despartiti iar el este cu ea...nush cand a reusit toate astea dar probabil in tot timpul asta a fost si cu ea. mie inca nu imi vine sa cred. de fapt nu stiu ce sa mai cred...am fost un an impreuna. el era despartit de jumatate de an de ea cand am inceput noi relatia, adica acum ar fi un an jumatate. nu stiu ce sa mai zic mi se pare incredibil, de-a dreptul incredibil. oi fi fost eu asa oarba sa nu-mi dau seama ce si cum? nu stiu. dar stateam foarte mult timp impreuna deci nu stiu cand a avut timp si sa stea cu ea. nu mai inteleg absolut nimic.
ideea e ca acum suntem despartiti iar el este cu ea...asta dupa nici o saptamana de cand mi-a zis ca o sa vina sa lucreze cu noi. adica ei erau impreuna si probabil voia sa o aduca ca sa continue totul cu ea si nu cu mine, mai ales ca tipei ii plac tipii cu situate financiara buna iar cand s-au despartit ei, el practic nu avea nimic.
acum dupa ce am construit atatea impreuna el e cu ea din nou.
nu as putea sa spun ce simt ca e teribil d greu de explicat.
inca sunt in stare de soc.
kudika116205
Postat pe 17 Februarie 2010 19:33
Imi pare rau.... sincer.
Eu cred ca se merita unul pe altul, iar tu meriti pe cineva mult mai bun.

kitty_krieger
Postat pe 17 Februarie 2010 23:04
Mie mi-a spus ca ar vrea sa fiu prietena cu fosta sotie. Probabil ca avea de gand sa petrecem si week-end-urile impreuna: familia "largita". Acum intorcandu-ma la intrebarea ta, ma intreb daca s-a gandit mult iubitul tau. Sau daca s-a gandit macar putin. Constat ca barbatii gandesc, de multe ori, cu totul altfel decat femeile.
AlecsaVas
Postat pe 23 Februarie 2010 01:30
trebuie sa ai o discutie cu el referitor la fosta iubita. numai asa te poti linisti cat de cat. vezi ce iti spune si atunci vei sti ce ai de facut in continuare.
gabrielle_dam_
Postat pe 26 Februarie 2010 13:54
De la: kudika116205, la data 2010-02-10 14:01:37buna! de obicei nu scriu pe forumuri dar iata ca ...
sunt cu un tip de 1 an si-l tot vad facandu-si planuri pentru noi.
relatia a descurs absolut normal...iar acum a aparut fosta lui iubita dar nu oricum. noi doi avem o mica firma de consultanta IT si mai aveam nevoie sa angajam o persoana. el mi-a zis ca stie el pe cineva serios, eu am zis ok atunci...si a adus-o pe fosta cu care a fosta 3 ani jumatate. mi se pare de necrezut!!
nu stiu daca el in tot timpul asta a fost si cu ea desi stam impreuna foarte mult timp.
eu nu stiu cum sa reactionez.nu stiu ce sa fac.habar nu am ce a vb el cu ea. poate ea nici nu stie ca el are o relatie cu mine (eu am vazut-o doar in poze).
il iubesc prea mult pe omul asta si nu stiu ce sa fac!
mi se pare incredibil ca el o aduce pe fosta lui iubita mai ales ca mie inainte mi-a spus f multe lucruri aiurea despre ea.
daca imi putei da niste sfaturi...
ms la toata lumea!


Auzi tanti...dacã tot face el planurile pentru voi "sunt cu un tip de 1 an si-l tot vad facandu-si planuri pentru noi", tu aºteptând sã pice din cer, dar ºi "il iubesc prea mult pe omul asta si nu stiu ce sa fac!", acceptã-þi condiþia de plantã ºi taci!
misoginu
Postat pe 28 Februarie 2010 21:25
De la: yumalai, la data 2010-02-17 07:10:10hello comunicare aia lipseste, discuta cu el


ºi ce mai e prin ºatrã?
misoginu
Postat pe 28 Februarie 2010 21:25
De la: kudika116205, la data 2010-02-17 19:33:15dap...am discutat...cica ii era mila de ea ca are probleme...dar uite ca dupa f putin timp nici macar o saptamana noi suntem despartiti iar el este cu ea...nush cand a reusit toate astea dar probabil in tot timpul asta a fost si cu ea. mie inca nu imi vine sa cred. de fapt nu stiu ce sa mai cred...am fost un an impreuna. el era despartit de jumatate de an de ea cand am inceput noi relatia, adica acum ar fi un an jumatate. nu stiu ce sa mai zic mi se pare incredibil, de-a dreptul incredibil. oi fi fost eu asa oarba sa nu-mi dau seama ce si cum? nu stiu. dar stateam foarte mult timp impreuna deci nu stiu cand a avut timp si sa stea cu ea. nu mai inteleg absolut nimic.
ideea e ca acum suntem despartiti iar el este cu ea...asta dupa nici o saptamana de cand mi-a zis ca o sa vina sa lucreze cu noi. adica ei erau impreuna si probabil voia sa o aduca ca sa continue totul cu ea si nu cu mine, mai ales ca tipei ii plac tipii cu situate financiara buna iar cand s-au despartit ei, el practic nu avea nimic.
acum dupa ce am construit atatea impreuna el e cu ea din nou.
nu as putea sa spun ce simt ca e teribil d greu de explicat.
inca sunt in stare de soc.


Dragutza,imi pare rau ca treci prin asa ceva,insa,eu sunt ferm convinsa de o treaba:matalutza ai fost cam naiva.
Adica,astfel de lucruri nu se petrec pur si simplu peste noapte,adica nimeni nu se culca pe perna iubind pe cineva si se trezeste a doua zi indragostit de altcineva,ceva indicii trebuie cu siguranta ca au fost,insa,ori le-ai ignorat ori te-ai mintit pe tine,asa cum face majoritatea oamenilor cand sunt indragostiti.
Probabil ca a ramas indragostit de ea sau macar a dorit sa isi implineasca ambitia sa demonstreze ca e "barbat",ca poate dovedi ca poate dpdv financiar si astfel sa o aiba din nou.
Poate nu a fost si cu ea perioada asta in sensul de relatie,insa cu siguranta au tot tinut legatura si probabil ea i-o fi spus ca se intoarce atunci cand ii poate asigura un anumit comfort material.
Un lucru e clar:ca nu te-a iubit,pentru ca un om care iubeste nu traieste cu gandul la fosta (barbatii nu sunt atat de milosi si inimi largi decat daca au un oarece interes,deci sa ne scuteasca cu mila lui debordanta) si nici nu te respecta,nu te valorizeaza,pentru ca nici macar nu ti-a cerut opinia,a decis peste vointa ta si basta.
De curiozitate,cum ati ajuns la despartire,ce explicatii ti-a dat si cand anume s-a impacat iarasi cu ea?Firma inca o mai aveti impreuna?
heaven2007
Postat pe 1 Martie 2010 14:28
Ti`as da un sfat .. dar nu sunt in masura, nimeni nu e in masura, insa vezi tu... knd petreci un tp indelungat langa cineva, se formeaza o legatura...stransa, foarte stransa,ceva ce nu poate fi exprimata in cuvinte.. si desi persoanele se despart, fiecare isi reface viata, nu mai vorbesc, pleaca din tara.. acea legatura ramane.. si dupa 1 an.. si knd se reintalnesc, pur si simplu trec peste tot, parca dispare tot raul facut si revin impreuna.. asta s`a intamplat in cazul tau.. asta sa intamplat si in cazul meu.. dupa 6 ani ne`am despartit, fiecare relatii separate, certuri, discutii, strigari eu alta relatie de 6 luni, el alta de 8 luni.. si ne`am reintalnit..de fapt ne`am sunat ... si anul in care am fost despartiti parca ar fi 1 luna ... prietena lui .. o pustoaica naiva .. crize, oki dati peste cap.. poate va intelege si ea vreodata k orice ar face nu mia luat locul niciodata in inima lui si nici nu are acesta sansa, pentru ca noi 2 ne`am crescut unul pe celalat, desi a fost cu ea 8 luni, crede`ma in sufletul lui e insignifianta, desi ea se comporta exact k o carpa la picioarele lui, si eu am principiile mele si regulile mele... asa ca .. nu vreau sa par rea.. sau sa te dezamagesc .. dar asta e viata .. si sunt legaturi care nu se rup niciodata.. in opinia mea, asta e legatura dragostei... knd incerci altceva, ai tot de la altul, dar sufletul iti e acolo,acolo unde a fost atatia ani...
Si .. mila pentru o rel de 3, 5 ani nu exista ... crede`ma astea sunt doar scuze, pretexte..exista doar sentimente, reaprinse.. pt k dupa apata tp,inevitabil a cam disparut ura, cearta, ranchiuna, mai ales daca au avut o relatie frumoasa (fara batai, scandaluri), sti cum ... timpul te ajuta sa ierti, sa uiti, sa speri... cel putin asa este in cazul meu
krissstina
Postat pe 2 Martie 2010 00:08
Eu cred ca tipa, daca umbla doar dupa bani, va sta cu el cat ii va papa banii, apoi il va lasa, iar el sigur te va cauta pe tine, dar sa nu-l mai primesti inapoi, cauta unul mai bun, care sa te iubesca cu adevarat, asta nu te-a iubit, daca te iubea sincer, statea cu tine, nu cu aia.
sorina1972
Postat pe 2 Martie 2010 10:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sfaturi.. 7 De la: veryny 30 Aprilie 2010 09:40
inrebare 50 De la: Apadeploaie 8 Iulie 2010 19:19
Ajutati-ma,nu stiu ce sa mai fac! 64 De la: frenchiegirl 24 Martie 2011 11:28
destin sau... 135 De la: DayC 25 Iulie 2011 16:49
Divort dupa 9 luni de casatorie 21 De la: zoredia 30 Mai 2009 22:49