Setari Cookie-uri

Cum sa ma imbrac la birou la 22 de ani fara sa ma "imbatranesc" dar sa fiu si in trend?

Lucrez la o firma, ca assistent manager, am 22 de ani si am o dilema. Nu stiu cum sa ma imbrac serios, fara sa ma transform intr-o femeie de 30 de ani. Nu imi plac tinutele bussines, si nici nu e obligatoriu aici sa ma imbrac asa, dar cu toate astea am probleme in a-mi gasi hainele potrivite. Am o personalitate puternica, sunt o fire deschisa si sportiva. Pana a ma angaja , tinuta mea era compusa din adidasi sau pantofi sport, blugi, tricouri, hanorace. Acum ma vad in imposibiliatatea de a ma imbraca bine la birou. Nu as vrea sa ma imbrac ca o femeie de 30 de ani, si nici nu imi place sa port camasi sau fuste. Mi-as dori ceva lejer, pantaloni, balerini dar nu stiu spre ce gen de bluze sa optez. Mi-a spus o colega ca nici in blugii nu sunt portivita pt birou, dar eu asa ma simt cel mai bine si nici seful meu nu are nimic impotriva acestui gen de tinuta. Deasemenea , nu stiu cum sa imi aranjez parul. Poate ma ajutati cu niste sfaturi, stiu ca mai sunt si late fete in situatia mea. Mersic anticipat
andnobody
Postat pe 1 Septembrie 2008 12:14
O pereche ,doua de pantaloni ,cateva camasute dragute,bluze care sa mearga la pantalon plus vreo doua sacouri te pot scoate din belele.

Aceasi problema am avut-o si eu cand m-am angajat...costumele bussines parca aratau toate la fel desi ...acum ai de unde alege mai multe :)

Daca iti iei un costumas nu inseamna ca arati ca la 30 de ani .....de unde inainte eu nu ieseam din blugi si adidasi am inceput sa ma obisnuiesc cu noile tinute atat de mult ca nici vinerea cand aveam voie sa venim sport nu ma uitam la blugi
iris_4_ever
Postat pe 1 Septembrie 2008 12:30
mersi iris, dar tot costume mi-ai sugerat. e posibil sa ma obisnuiesc atat de mult cu ele, cum zici tu sa nu mai ies din costum? simt ca nu sunt potrivite pt varsta mea...
andnobody
Postat pe 1 Septembrie 2008 14:54
io cred ca important e sa ramaii imbracata toata ziua, nu conteaza cu ce esti!

Postat pe 1 Septembrie 2008 16:01
si care ar fi problema cu femeile la 30 de ani? ce alea umbla cu tolul in cap?(expresie moldoveneasca...tol=pres)

Postat pe 1 Septembrie 2008 16:05
auzi ino, da' asistent manager e un fel de sef?
sau asistenta manager este de fapt....secretara?? ca stau si ma gandesc, il asista pe manager in ce!?

Postat pe 1 Septembrie 2008 16:08
da parca poti sa stii..cu timpurile astea moderne...cred ca e un fel de sub-director..

Postat pe 1 Septembrie 2008 16:10
aaahaaaaaa!
il ajuta pe director sa-si bea cafeaua in conditii optime!

Postat pe 1 Septembrie 2008 16:12
hai sa-ti zic despre mine... ca eu am 23 de ani, adica tot p-acolo...
si mie mi-a fost ciudat la inceput, nu ptr ca stilul meu ar fi fost unul sport, ci... Hippie! deci clar nu as fi avut ce cauta asa la birou. asa ca m-am conformat!
nu inteleg de ce esti asa de reticenta in privinta costumelor.... cred ca nu intelegi ceea ce trebuie prin "costume"! sunt sacouri din materiale super, croite extraordinar,cambrate bine pe talie, sunt foarte faine. Iar pantaloni... ce sa mai zic, acolo chiar ai de unde alege. Sunt de asemenea si rochii foarte misto... crede-ma, stilul office aranjeaza pe oricine! iti recomand "tina r" , "agnes toma" , "irina schroter"... eu mi-am luat multe de la ea si sunt super, trust me!
Anissia27
Postat pe 1 Septembrie 2008 16:17
da...cam asa ceva...acu eu nu stiu daca se mai poarta criteriile de altadata cu diferentele dintre o secretara buna si una foarte buna
ex: cea buna...buna dimineata sefu...
cea foarte buna..s-a facut dimineata sefu..

Postat pe 1 Septembrie 2008 16:17
si io imi faceam complexe ca sunt rau!!

Postat pe 1 Septembrie 2008 16:19
De la: geo32, la data 2008-09-01 16:12:01aaahaaaaaa!
il ajuta pe director sa-si bea cafeaua in conditii optime!


NU FII RAU!!!!!!!! eu nu sunt assistent manager, dar iti spun sigur ca fata asta are de lucru. da, e secretara, numai ca asa-i spune acum la secretara, cica e mai in trend denumirea asta. si stiu sigur ca intr-o firma serioasa, o secretara chiar are mult de lucru, vad cat de obosita e secretara de la noi. Si de ce ar fi atat de ciudat sa fie in post de conducere la 22 ani?
Anissia27
Postat pe 1 Septembrie 2008 16:20
nu suntem rai..si sper sa nu suparam pe nimeni...eu cel putin glumesc ca sa alung oboseala si stresul de peste zi...am fost destul timp serioasa la servici...

Postat pe 1 Septembrie 2008 16:24
De la: inocica, la data 2008-09-01 16:24:37nu suntem rai..si sper sa nu suparam pe nimeni...eu cel putin glumesc ca sa alung oboseala si stresul de peste zi...am fost destul timp serioasa la servici...


stai lin... eu am o durere de spate de inebunesc!!!!!!!
nu voiam sa fiu critica, dar m-au obosit deja toate comentariile acide la adresa secretarelor ( nu ma refer la com voastre)...
eu am prietene care sunt secretare si chiar au terminat o facultate, muncesc 10 ore/zi, isi fac bine treaba si merita respect!
de ex, secretara de la noi e mereu aici cand eu ajung, eu ies in pauza la pranz si stau cate 2-3 ore, ea sta max 30-40 min, iar la sfarsitul zilei pleaca mereu ultima. cand ceva nu merge, toti o striga pe ea, daca trebuie treimis cineva pe undeva... o trimit pe ea.
si castiga mult mai putin decat mine!
cred ca nu-i corect... dar n-am de gand sa fac o plangere in privinta asta ( rushine sa-mi fie, stiu)
Anissia27
Postat pe 1 Septembrie 2008 16:29
mersi anissia pt sfat!!
andnobody
Postat pe 2 Septembrie 2008 11:50
off ce m-am plictisit de "eticheta" asta cu secretara si cu seful DA!!!! e adevarat, undele se culca cu seful, si cu managerul si cu doamne stie cati, DAR nu toate fac la fel. unele muncesc din greu sa castige un ban, si altele au mai multe facilitati. si inca ceva :diferenta dintre secretara si assitent manager exista.este chiar o scara ierarhica, nu e acelasi lucru!! dar de ce aceast subiect a deviat de la o simpla intrebare la o discutie despre ce face si ce nu face o secretara la birou??? personal, colega dinaintea mea avea anumite facilitati aici in post, si cand m-am angajat eu nu intelegeam de ce eu trebuia sa ma duc la bucatarie sa fumez si ea fuma la birou... pana intr-o zi cand barfele au ajuns si la urechea mea si am inteles de ce seful mereu ma urmarea si nu aveam voie sa parasesc biroul...asta e viata. unele cu puterea mintii, altele cu puterea seductiei. depinde de noi ce arme alegem sa ne atingem scopul, nu?
andnobody
Postat pe 2 Septembrie 2008 11:57
blugii sunt o optiune office f buna, atata timp cat au culoarea si croiala potrivita.. adica drepti si in nuanta inchisa, preferabil indigo.. camasute dragute si adolescentine gasesti o multime.. contrar a ceea ce se crede, office nu inseamna taioare si costume gri, maro, negre..
atata timp cat tinuta ta este foarte ingrijita si curata, nu ai de ce sa iti faci griji..
o fustita(nu mini) cu o camasuta vaporoasa si balerini..poate fi si asta o tinuta office, absolut..
regula principala a acestor tinute este respectarea paletei cromatice( alb, crem, bej, maro, gri, negru,chiar si verdele f inchis se accepta), a texturilor (se prefera materialele ,,serioase,,, fara lycra sau matase).. si a croielii, care trebuie sa fie in linie dreapta..hainele mulate, conice, evazate- out.
inul este f apreciat.. pantaloni de in gros cu balerini si o camasuta legata in talie arata perfect..
accentele de culoare (pale) sunt ok daca ai o tinuta uni.. dar trebuie sa stii ca rosu, galben, roz, albastru, violet nu sunt permise intr-o institutie serioasa..
office nu trebuie sa fie o tinute eleganta.. se cere doar bun-gust si seriozitate.
parul de preferinta prins sau decent aranjat.. fara codite
iar accesoriile.. mici si finute.
bafta

Postat pe 2 Septembrie 2008 12:24
,,Este ceva de neiertat sa faci ceva ce nu-ti place, mai ales daca iti si reuseste,, (Christian Dior).

Moda mai tine si de starile sufletesi si arome. Nu uita ca exprimi un mesaj pe care vrei sa-l transmiti colegilor tai, sau sefului tau, asa cum vrei tu sa fi catalogata in fata lor. Da, oamenii te judeca dupa felul cum te imbraci in primul rand, asta e parerea mea. Inainte de moda, totul e sa ai un corp curat si ingrijit, care sa duhneasca a ,,fresh,, in permanenta daca se poate, gandind apoi la o camasa alba scortoasa, bine mulata, cu doi -trei nasturei rebeli, de ce nu?! Mai poti adauga o fusta dreapta, orice culoare vrei tu, numai stridenta sa nu fie, iar pantaloni (pt.ca spui ca esti o fire mai sport) la greu, usor mulati pe funfulet...dar fara sa perceapa ritmuri de inimi prea sacadate colegilor, care totusi ar trebui sa se concentreze la munca nu la ,, aruncatul cu privirea,, In lunile calduroase, neaparat rochite cat mai multe, de toate felurile si culorile, caci vara ne permitem. Anul acesta stilistii spun ca se poarta caroruile de tot felul. Eu personal optez pentru alb, negru, mov ...iar gablonturile de orice fel viu colorate pe post de accesorii la mana sau la gat, dar numai una singura...Ehi, sunt multe de insirat aici, sper ca ti-ai facut macar o idee...

Postat pe 4 Septembrie 2008 06:23
in ceea ce priveste imbracamintea de birou , din pct. meu de vedere moda de azi iti permite sa fi in trend chiar si la birou, sunt camasute colorate (galben , verde , mov) , sunt curelele colorate sau nu , care evidentiaza talia care se asorteaza f bine si cu jeans clasic , pantaloni tigareta care sunt f moderni si tineresti si care merg f bine si cu balerini
elenastela
Postat pe 11 Septembrie 2008 10:38
poti incerca:pantaloni simpli..negri..sau blugi inchisi si camasute mai colorate...cu o esarfa in trend..cateva accesorii mai tineresti...un machiaj finut...cu parul desprins,stralucitor si pun pariu ca vei fi remarcata...in bine:)
evea
Postat pe 21 Septembrie 2008 14:59
De la: andnobody, la data 2008-09-01 12:14:48 Lucrez la o firma, ca assistent manager, am 22 de ani si am o dilema. Nu stiu cum sa ma imbrac serios, fara sa ma transform intr-o femeie de 30 de ani. Nu imi plac tinutele bussines, si nici nu e obligatoriu aici sa ma imbrac asa, dar cu toate astea am probleme in a-mi gasi hainele potrivite. Am o personalitate puternica, sunt o fire deschisa si sportiva. Pana a ma angaja , tinuta mea era compusa din adidasi sau pantofi sport, blugi, tricouri, hanorace. Acum ma vad in imposibiliatatea de a ma imbraca bine la birou. Nu as vrea sa ma imbrac ca o femeie de 30 de ani, si nici nu imi place sa port camasi sau fuste. Mi-as dori ceva lejer, pantaloni, balerini dar nu stiu spre ce gen de bluze sa optez. Mi-a spus o colega ca nici in blugii nu sunt portivita pt birou, dar eu asa ma simt cel mai bine si nici seful meu nu are nimic impotriva acestui gen de tinuta. Deasemenea , nu stiu cum sa imi aranjez parul. Poate ma ajutati cu niste sfaturi, stiu ca mai sunt si late fete in situatia mea. Mersic anticipat
mariagogota
Postat pe 22 Septembrie 2008 11:27
Depinde f mult de profilul firmei la care lucrezi.In contact cu ce oameni intri ( colaboratorii firmei cu ce se ocupa).Eu am vazut chiar la un director de vanzari de masini : taior cu fusta si bocancei, finuti din lac.
Parul poate fi prins intr-o coada de cal, o bentita si lasat liber pe spate, sau pe scurt sa nu para unsuros sa nu fie prea infoiat.
Nu trebuie neaparat sa-ti pui fusta de nu te caracterizeaza. Poti sa porti pantaloni sau blugi nu f extravaganti , fara strasuri ( din cate am observat firma la care lucrezi aproba acest articol vestimentar. O jacheta stil sacou , un sacou din piele.
Machiaj : fond de ten, pudra, rimel, fard pal de ploape : roz piersica, auriu, ruj mat in culori naturale.
dafffne
Postat pe 22 Septembrie 2008 20:40
Fetelor mi-ati dat si mie idei,sunt in criza uneori,,mormane de haine si cand e sa ma imbrac gasesc scuza "nu am cu ce,trebuie sa imi iau aia,,si aia,,si etc".
ce bine ca nu am sef,ma imbrac cum vreau

Postat pe 23 Septembrie 2008 23:51
De la: andnobody, la data 2008-09-02 11:57:57off ce m-am plictisit de "eticheta" asta cu secretara si cu seful DA!!!! e adevarat, undele se culca cu seful, si cu managerul si cu doamne stie cati, DAR nu toate fac la fel. unele muncesc din greu sa castige un ban, si altele au mai multe facilitati. si inca ceva :diferenta dintre secretara si assitent manager exista.este chiar o scara ierarhica, nu e acelasi lucru!! dar de ce aceast subiect a deviat de la o simpla intrebare la o discutie despre ce face si ce nu face o secretara la birou??? personal, colega dinaintea mea avea anumite facilitati aici in post, si cand m-am angajat eu nu intelegeam de ce eu trebuia sa ma duc la bucatarie sa fumez si ea fuma la birou... pana intr-o zi cand barfele au ajuns si la urechea mea si am inteles de ce seful mereu ma urmarea si nu aveam voie sa parasesc biroul...asta e viata. unele cu puterea mintii, altele cu puterea seductiei. depinde de noi ce arme alegem sa ne atingem scopul, nu?

Sa fi fost in locul tau fumam si io in birou.Si mai primeam si salar de merit. Dar ce sa-i faci cand nu ai cunostintele necesare. Cand nu te opresti cu studiile la timp!
ana_lili36
Postat pe 15 Noiembrie 2008 22:18
Eu la birou ma imbrac in blugi + o bluza putin mai eleganta...sunt adepta combinatiilor de genul tenesi+sacou ...
ramo_88
Postat pe 4 Decembrie 2008 15:59
si eu am 22 de ani si sunt asistent manager la o firma. nici la mine nu se cere sa fiu imbracata intr-un anume fel, dar hai sa-ti spun cum ma imbrac eu. Imi iau blugi inchisi sau negri, cizme (de obicei peste pantaloni) si un pulover, ca tot e racoare acum.de balerini nu cred ca poate fi vorba, desi prin primavara ii poti asorta cu absolut orice, zic eu.puloverele nu sunt gen hanorac sau cum s-or numi, adica nu sunt din bumbac sau cu fermoar, ci sunt crosetate.deci sunt casual.. si daca iti mai si pui vreun accesoriu tineresc..gen o esarfa colorata legata intr-o parte, sau margele sau curea mai nu stiu cum..
eu nu prea intru in legatura cu publicul( din pacate pentru mine),si poate tocmai din cauza asta uneori nici nu ma machiez..cand sunt prea adormita.. dar asta depinde de zile...
tinerica
Postat pe 4 Decembrie 2008 22:01
aaah si referitor la culcatul cu seful....hahahahaha eu de fapt am doi sefi. si cred ca nici sa ma picuri cu ulei fierbinte si ceara si sa-mi tai alunitele si sa pui sare pe ele si sa ma razi in cap nu as putea sa ma gandesc macar la asa ceva:)
bine, dar asta e primul meu job de asistent manager:))))
tinerica
Postat pe 4 Decembrie 2008 22:04
De la: tinerica, la data 2008-12-04 22:04:42aaah si referitor la culcatul cu seful....hahahahaha eu de fapt am doi sefi. si cred ca nici sa ma picuri cu ulei fierbinte si ceara si sa-mi tai alunitele si sa pui sare pe ele si sa ma razi in cap nu as putea sa ma gandesc macar la asa ceva:)
bine, dar asta e primul meu job de asistent manager:))))



Sigur,sigur? Asta merita incercat Glumeam...

Si eu am 2 sefi...frati...ff sexy...si..gay
ramo_88
Postat pe 5 Decembrie 2008 16:26
Pai e simplu, pune culoare in tinuta ta, pune`ti accesorii , bijurii dragalashe, sau la un costum serios o pereche de pantofi aprinsi...albastri..sau roz....sau rosii eu asa m`as imbarca....sau inlocuieste`ti nasturei..pune unii colorati...sau eventual la o tinuta simpla pune un dres colorat...mov..sa nu iasa tare in evidenta dar sa aprinda spiritul tanar...nu gandesc eu bine...??ce ziki?
Cherry_bob
Postat pe 16 Ianuarie 2009 21:06
De la: Cherry_bob, la data 2009-01-16 21:06:13Pai e simplu, pune culoare in tinuta ta, pune`ti accesorii , bijurii dragalashe, sau la un costum serios o pereche de pantofi aprinsi...albastri..sau roz....sau rosii eu asa m`as imbarca....sau inlocuieste`ti nasturei..pune unii colorati...sau eventual la o tinuta simpla pune un dres colorat...mov..sa nu iasa tare in evidenta dar sa aprinda spiritul tanar...nu gandesc eu bine...??ce ziki?
costum de baie eventual

Postat pe 16 Ianuarie 2009 21:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
InTrEbArE 1 De la: Laura1 16 Iulie 2009 19:50
hell no k asa nu merge– st prea rusinoasa 8 De la: MotanulDanila 13 Noiembrie 2009 17:28
cum fac sa-mi iasa? 10 De la: matzu 31 Iulie 2008 19:51
colacei 8 De la: baba_cloanta 12 Iunie 2010 20:10
informatii 3 De la: adriana_alex 14 Octombrie 2009 07:59