Setari Cookie-uri

Psihologia

Cum credeti care este importanta studierii psihologiei?
aleera
Postat pe 5 Septembrie 2008 23:55
- Adica? ... N-am prea inteles ce vrei sa intrebi. Ai vrut sa intrebi:
" - CE cred (sau, ma rog ... credem)? ... despre importanta psihologiei ... sau a studierii psihologiei? ... despre CUM sa cred ...? ...
Chiar nu vreau sa-ti caut nod in papura ... vreau doar sa inteleg bine ce ai vrut sa intrebi ...
supermiki
Postat pe 6 Septembrie 2008 20:12
Nici eu nu am inteles miki, am fost si eu ruagta ieri noapte sa raspund,,,,si azi m-am trezit scarpinandu-ma in urechea dreapta cu mana stanga,,,ca nu pricep ce ar trebui sa raspund
aricica_pogonica
Postat pe 6 Septembrie 2008 20:44
daca imi permiti sa sar peste ptimele 2 cuvinte ale intrebarii ,promit ca incerc sa iti raspund....
dandanaua_reloaded
Postat pe 6 Septembrie 2008 20:58
Importanta studierii pSihologiei care e?
aleera
Postat pe 7 Septembrie 2008 23:50
e important sa studiem psihologia macar asa pentru noi..pentru a ne puta citi cum s-ar zice mai facil si pentru a putea sa empatizam cu oamenii. sa ne intelegem semenii mai bine.
Ada_Ice_Girl_
Postat pe 2 Octombrie 2008 13:45
Imi place subiectul intrucat eu sunt studenta la psihologie! Pai in legatura cu ce ai intrebat tu as putea sa ti fac o lista intreaga!
Daca intelegem importanta studierii omului d.p.d.v. al evolutiei sale posibile, vom intelege ca psihologia este studiul principiilor legilor si faptelor evolutiei posibile a omului.
Omul nu se cunoaste pe el insusi. El nu-si cunoaste propriile limite si propriile posibilitati. El nu stie nici macar in ce mare masura nu se cunoaste pe sine.
El de fapt este o masina.
Ce inseamna ca omul este o masina?
Inseamna ca el nu are miscari independente,inauntrul sau in afara lui. El este o masina care este pusa in miscare prin influente externe si factori externi.
Toate miscarile,actiunile,cuvintele,ideile,emotiile,dispozitiile si gandurile sale sunt produse de influente externe. Prin el insusi, el este numai un automat cu un anumit depozit de amintiri despre experiente anterioare si cu o anumita cantitate de energie de rezerva.
Trebuie sa intelegem ca omul nu poate sa faca nimic. Tot ceea ce omul crede ca face el,in realitate se intampla. Se intampla la fel cum "ploua" sau se "topeste zapada". Omul nu poate sa se miste,sa gandeasca sau sa vorbeasca de buna voie. El este o marioneta trasa incoace si incolo de sfori invizibile. Daca el intelege acest lucru,poate sa invete mai mult despre sine si probabil atunci lucrurile pot sa inceapa sa se schimbe pentru el.
Omul este o masina, dar o masina foarte deosebita. El nu are un "EU" sau Ego permanent si neschimbator. El este mereu diferit. Intr-un moment el este unul,intr-un alt moment este altul,intr-un al treilea moment el este un al treilea s.a.m.d.
Iluzia unitatii - este creata in om, in primul rand, de senzatia unui corp fizic unic,de numele sau,care in cazuri normale ramane tot timpul acelasi si,in al treilea rand,de un numar de obiceiuri mecanice care sunt implantate in el prin educatie sau dobandite prin imitatie.
Avand tot timpul aceleasi senzatii fizice,auzind mereu acelasi nume si remarcand in el insusi aceleasi obiceiuri si inclinatii pe care le-a avut inainte, el se considera pe sine ca fiind intotdeauna acelasi. In realitate nu exista unitate in om si nu exista nici un centru de comanda,nici un "EU" sau Ego permanent.
Aceasta este imaginea generala a omului.
Fiecare gand,fiecare sentiment,fiecare senzatie,fiecare dorinta,fiecare placere si fiecare neplacere constituie un "EU". Aceste "Eu"-ri nu sunt legate si nu sunt coordonate in nici un fel.
Fiecare din ele depinde de schimbarea imprejurarilor exterioare si de schimbarea impresiilor.Unele din ele le urmeaza mecanic pe altele,si unele apar intotdeauna insotite de altele. Dar,fara nici o ordine si nici un sistem.
Psihologia - inseamna in realitate - auto-studiu - aceasta fiind a treia definitie a psihologiei.
pussyk
Postat pe 28 Octombrie 2008 12:58
Ma numesc elenia si sant studenta la phihologie an3,v-as ruga daca se poate sa ma ajute cineva, cu un raport de evaluare care il am de pregatit pentru examen, la psihologia munci, unde trebuie sa sustin un curs de training de aproximativ jumate de ora in fata colegilor. Mentionez k am nevoie d acest raport in scop didactic,mai jos sant cerintele,

Cerinte (INDIVIDUALE):
= un raport de evaluare a unei probleme (educatie, sanatate, etc.);
= ce aspect trebuie evaluat?
= pentru ce?
= ce probe se aplica pt depistarea solutiei problemei?
= un soi de mini-experiment: ne imaginam ca suntem pt o zi psihologi si trebuie sa dam un verdict.
= se va scrie de mana, dupa priceperea si capacitatile cognitive ale fiecaruia; se poate apela si la varianta de a pune diagnosticul in urma consultarii unui alt coleg, in functie de problema aleasa!
Multumesc anticipat!
elenia
Postat pe 5 Noiembrie 2008 01:03
Bleah, am urat psihologia muncii Bine am avut si-un prof "super", m-a facut sa inteleg din parti.

Problema nr 1: ce este acela curs de training?
Problema nr 2: raportul asta nu trebuie sa-l faci TU?

Postat pe 5 Noiembrie 2008 01:11
De la: crista_galli, la data 2008-11-05 01:11:52Bleah, am urat psihologia muncii Bine am avut si-un prof "super", m-a facut sa inteleg din parti.

Problema nr 1: ce este acela curs de training?
Problema nr 2: raportul asta nu trebuie sa-l faci TU?


gugal serci, vichipedia , dex online,
dupa toate aceste cautari,daca tot nu ai gasit ceva, revino cu alte intrebari.

respectiva tema trebuie sa o faci singura singurica....
altfel, treci prin scoala ca Voda prin loboda....
dandanaua_reloaded
Postat pe 23 Noiembrie 2008 13:43
De la: aleera, la data 2008-09-05 23:55:58Cum credeti care este importanta studierii psihologiei?

eu zic ca intrebare ar trebui sa sune asa" cum credeti ca ar trebui studiata importanta psihologiei?"
yumy
Postat pe 23 Noiembrie 2008 13:48
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-23 13:43:33
De la: crista_galli, la data 2008-11-05 01:11:52Bleah, am urat psihologia muncii Bine am avut si-un prof "super", m-a facut sa inteleg din parti.

Problema nr 1: ce este acela curs de training?
Problema nr 2: raportul asta nu trebuie sa-l faci TU?


gugal serci, vichipedia , dex online,
dupa toate aceste cautari,daca tot nu ai gasit ceva, revino cu alte intrebari.

respectiva tema trebuie sa o faci singura singurica....
altfel, treci prin scoala ca Voda prin loboda....

tu mie mi te-ai adresat dandanico, cu gugal sarci?
Caci curs de training cam e pleonasm, depinde cum o iei. De-aia eram curioasa la ce s-a referit.

Pentru elenia: bazandu-ma pe mesajul pe care mi l-ai trimis pe privat, imi dau seama ca nu ai interpretat intrebarea cum trebuie. Era intrebare retorica!

Postat pe 23 Noiembrie 2008 15:49
De la: rosemery, la data 2008-11-23 13:48:37
De la: aleera, la data 2008-09-05 23:55:58Cum credeti care este importanta studierii psihologiei?

eu zic ca intrebare ar trebui sa sune asa" cum credeti ca ar trebui studiata importanta psihologiei?"

sa dea naiba daca am inteles mai bine
...iiiiihhhh, "Care credeti ca este importanta studierii psihologiei?" cum suna?

Postat pe 23 Noiembrie 2008 15:51
De la: crista_galli, la data 2008-11-23 15:51:42
De la: rosemery, la data 2008-11-23 13:48:37
De la: aleera, la data 2008-09-05 23:55:58Cum credeti care este importanta studierii psihologiei?

eu zic ca intrebare ar trebui sa sune asa" cum credeti ca ar trebui studiata importanta psihologiei?"

sa dea naiba daca am inteles mai bine
...iiiiihhhh, "Care credeti ca este importanta studierii psihologiei?" cum suna?

suna belea mai vrem intrebari
yumy
Postat pe 24 Noiembrie 2008 20:18
De la: crista_galli, la data 2008-11-23 15:49:58
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-23 13:43:33
De la: crista_galli, la data 2008-11-05 01:11:52Bleah, am urat psihologia muncii Bine am avut si-un prof "super", m-a facut sa inteleg din parti.

Problema nr 1: ce este acela curs de training?
Problema nr 2: raportul asta nu trebuie sa-l faci TU?


gugal serci, vichipedia , dex online,
dupa toate aceste cautari,daca tot nu ai gasit ceva, revino cu alte intrebari.

respectiva tema trebuie sa o faci singura singurica....
altfel, treci prin scoala ca Voda prin loboda....

tu mie mi te-ai adresat dandanico, cu gugal sarci?
Caci curs de training cam e pleonasm, depinde cum o iei. De-aia eram curioasa la ce s-a referit.

Pentru elenia: bazandu-ma pe mesajul pe care mi l-ai trimis pe privat, imi dau seama ca nu ai interpretat intrebarea cum trebuie. Era intrebare retorica!


nu ma adresasem domnisoarei referitor la raportul pe care il are de facut. ea.... mie mi-au placut mereu proiectele pe care le aveam la psihologie prin facultate.

nu inteleg de ce altora nu....
poate sunt eu incuiata
dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Decembrie 2008 21:40
he he, faptul ca-ti place psihologia te face orice numai incuiata nu

Postat pe 1 Decembrie 2008 21:48
Pfui, n-ar strica sa studiezi intai limba materna, sa te deprinzi sa pui o intrebare simpla in mod coerent.
Dupe, vorbim si de pisicologie...
Si cand te gandesti ca am dat clic pe topicul asta cu toata increderea...
Noroc cu Pussyk, care te-a mai salvat... Lasa, tu fata, studiul ala, fa-te foto-model, ca acolo nu tre' sa deschizi gura decat sa bei apa.
Dor_a
Postat pe 4 Decembrie 2008 10:16
Nu stiu la ce te-ai referit tu exact, daca la studierea psihologie pt. cultura generala sau pt. o cariera.
Eu sunt studenta la psiho in anul 1, intotdeauna mi-a placut sa incerc sa aflu ce si cum gandsc oamenii, ce ii face sa reactioneze in diverse feluri.etc.

Psihologia este importanta pentru a ne putea intelege mai bine unii pe altii, unele cunostiinte ne pot ajuta de minune!
Daca te refereai la psihologie ca si cariera, important este sa faci ceea ce iti place tie, fiecare om este pasionat de una sau mai multe cariere!
ramo_88
Postat pe 4 Decembrie 2008 12:08
Intrebarea ta nu e foarte clara. Daca te interseaza importanta psihologiei ca domeniu, e importanta si frumoasa dar are si ea ramuri diferite. ex. psihologia creativitatii, psihologia copilului, a cuplului etc. (as putea sa fac aici o lista lunga). ....Am terminat socio-psihologia si nu vorbesc in necunostiinta de cauza. Mie mi-a placut foarte mult :partea de psihanaliza si introspectionismul. Acum depinde ce te intereseaza, studiul psihologiei sa profesezi sau din pasiune? studiul psihologiei te poate ajuta si sa te intelegi mai bine pe tine si sa-i intelegi pe ceilalti.
speranta1
Postat pe 8 Decembrie 2008 10:34
Dora...imi stiu bine limba stai fara de grija.....in rest pussyk nu m'a salvat ci doar si'a exprimat parerea ei si o respect.In rest nu imi zici tu ce sa ma fac....nu esti direktoru' vietii mele ka sa imi diktezi ce sa devin'.
aleera
Postat pe 13 Decembrie 2008 02:01
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 29 Decembrie 2008 20:21
Va urez si eu un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 31 Decembrie 2008 16:19
hehe, c subiect interesant... si eu sunt studenta in anul 2 la psiho... ar fi absurd sa incep sa zic cat d importata e psihologia s.a.m.d., parerile sunt impartite, cred k cel mai important e sa`ti placa c faci, nu conteaza domeniul. personal m`a atras f mult acest aspect si mie se pare k t invatza c inseamna viatza, inca din`nainte d nastere si pana la moarte, chiar si dupa. La noi in Romanica, dupa c termini psihologia esti "copilul nimanui", romanii inca n`au invatzat granitza intre psihiatru si psiholog, nu inteleg d c este necesar si cand trebuie sa apeleze la el. Personal vreau sa ma specializez pe psihologie organizationala, e cea mai realista in zilele noaste, in tara noastra.
Innocence
Postat pe 11 Ianuarie 2009 01:27
Draga mea, pusika, nu te-a salvat...te-a bagat rau in ceata...daca am fi noi creati ca oameni in stilul descris de ea...ar fi mult prea simplu...
In primul rand ca sa intelegi psihologia ai nevoie de experienta de viata si studiul stiintific imbinat cu lumea reala. Nu suntem marionetele conditiilor externe cum explica domnisoara viitor psiholog...GRESIT



Daca domnisoara o sa aibe vreodata un om cu probleme in cabinet si ii descrie viitorul in acest "roz fatalist" - acel individ nu are decat sa isi puna streangul de gat...

Ptr Pusykat sau cum o cheama...traieste viata asa cum ea...dar schimbarea o poti face doar TU, vine doar de la tine...nimic nu e imposibil, poti avea tot ce doresti, chiar si viziunea propriului EU...
dyany
Postat pe 11 Ianuarie 2009 10:27
Luv psychology!
Mircea_O
Postat pe 12 Ianuarie 2009 12:54
me too ..dar unii dintre noi se pare ca vor sa le faca altii treaba.
dandanaua_reloaded
Postat pe 12 Ianuarie 2009 13:13
da!! eu cred ca e foarte important ...atit pt dezvoltarea noastra ca personalitate cit si pt ati crea un viitor linistit
stellutza
Postat pe 17 Ianuarie 2009 18:58
Psihologia la ora actuala este inca in fasa, ea nici macar nu si-a definit obiectul de studiu adica PSIHICUL , nu stie de unde provine si nici ce e ..prin urmare PSIHOLOGIA ACTUALA INCA NU ESTE O STIINTA. E adevarat ca e f important si esential SA NE CUNOASTEM PE NOI, dar nu va sugerez sa va bazati pe teoriile psihologice mai ales unele asa zis moderne care ignora existenta sufletului si a resorturilor lui!
all_the_love
Postat pe 25 Februarie 2009 12:46
De la: tantric_mistery, la data 2009-02-25 12:46:51Psihologia la ora actuala este inca in fasa, ea nici macar nu si-a definit obiectul de studiu adica PSIHICUL , nu stie de unde provine si nici ce e ..prin urmare PSIHOLOGIA ACTUALA INCA NU ESTE O STIINTA. E adevarat ca e f important si esential SA NE CUNOASTEM PE NOI, dar nu va sugerez sa va bazati pe teoriile psihologice mai ales unele asa zis moderne care ignora existenta sufletului si a resorturilor lui!

te contrazic, psihologia este o stiinta insa una speculativa
teoriile alea psihologice de care spui tu nu au cum sa fie psihologice daca ignora existenta sufletului, e contradictie in termeni
ca la noi nu da nimeni doi bani pe psihologi, asta se stie, se vede foarte clar pe acest forum si o simt zi de zi pe pielea mea
kitty_krieger
Postat pe 25 Februarie 2009 12:49
Eu-rile despre care vorbesti sunt legate intre ele altfel ai fi schizofrenica. Atat traditiile spirituale cat si unele curente in psihologie vorbesc despre Sine - Eul central al fiintei care reprezinta adevarata identitate a fiintei ...care este una de natura spirituala!
all_the_love
Postat pe 25 Februarie 2009 12:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutati'ma sh pe mine fetelorr va rogh..:( 10 De la: ayyryynn 15 Ianuarie 2010 13:32
concurs Tara 5 De la: ioana_milena22 2 Iulie 2008 09:42
inaltime 37 De la: pickard 19 Februarie 2011 23:33
Iubirea fata de Dumnezeu si aproapele nostru, mai este? 40 De la: ioanageorgiuADY 23 Martie 2009 11:43
Buna 10 De la: geo_x 4 Septembrie 2009 16:24