Setari Cookie-uri

Psihologia

De la: pussyk, la data 2008-10-28 12:58:14Imi place subiectul intrucat eu sunt studenta la psihologie! Pai in legatura cu ce ai intrebat tu as putea sa ti fac o lista intreaga!
Daca intelegem importanta studierii omului d.p.d.v. al evolutiei sale posibile, vom intelege ca psihologia este studiul principiilor legilor si faptelor evolutiei posibile a omului.
Omul nu se cunoaste pe el insusi. El nu-si cunoaste propriile limite si propriile posibilitati. El nu stie nici macar in ce mare masura nu se cunoaste pe sine.
El de fapt este o masina.
Ce inseamna ca omul este o masina?
Inseamna ca el nu are miscari independente,inauntrul sau in afara lui. El este o masina care este pusa in miscare prin influente externe si factori externi.
Toate miscarile,actiunile,cuvintele,ideile,emotiile,dispozitiile si gandurile sale sunt produse de influente externe. Prin el insusi, el este numai un automat cu un anumit depozit de amintiri despre experiente anterioare si cu o anumita cantitate de energie de rezerva.
Trebuie sa intelegem ca omul nu poate sa faca nimic. Tot ceea ce omul crede ca face el,in realitate se intampla. Se intampla la fel cum "ploua" sau se "topeste zapada". Omul nu poate sa se miste,sa gandeasca sau sa vorbeasca de buna voie. El este o marioneta trasa incoace si incolo de sfori invizibile. Daca el intelege acest lucru,poate sa invete mai mult despre sine si probabil atunci lucrurile pot sa inceapa sa se schimbe pentru el.
Omul este o masina, dar o masina foarte deosebita. El nu are un "EU" sau Ego permanent si neschimbator. El este mereu diferit. Intr-un moment el este unul,intr-un alt moment este altul,intr-un al treilea moment el este un al treilea s.a.m.d.
Iluzia unitatii - este creata in om, in primul rand, de senzatia unui corp fizic unic,de numele sau,care in cazuri normale ramane tot timpul acelasi si,in al treilea rand,de un numar de obiceiuri mecanice care sunt implantate in el prin educatie sau dobandite prin imitatie.
Avand tot timpul aceleasi senzatii fizice,auzind mereu acelasi nume si remarcand in el insusi aceleasi obiceiuri si inclinatii pe care le-a avut inainte, el se considera pe sine ca fiind intotdeauna acelasi. In realitate nu exista unitate in om si nu exista nici un centru de comanda,nici un "EU" sau Ego permanent.
Aceasta este imaginea generala a omului.
Fiecare gand,fiecare sentiment,fiecare senzatie,fiecare dorinta,fiecare placere si fiecare neplacere constituie un "EU". Aceste "Eu"-ri nu sunt legate si nu sunt coordonate in nici un fel.
Fiecare din ele depinde de schimbarea imprejurarilor exterioare si de schimbarea impresiilor.Unele din ele le urmeaza mecanic pe altele,si unele apar intotdeauna insotite de altele. Dar,fara nici o ordine si nici un sistem.
Psihologia - inseamna in realitate - auto-studiu - aceasta fiind a treia definitie a psihologiei.


Pussyk, eu nu am fost studenta la psihologie, dar, din cate stiu eu, PERSONALITATEA, este rezultatul interactiunii a trei factori, EREDITATE, EDUCATIE SI MEDIU....nu neg infuentza factorilor externi, dar sa nu uitam ca pana si sentimentele, la nivel biologic, tin de eliberarea de hormoni, practic....nu cred ca omul este doar rezultatul influentzelor externe...

Psihologia, apilcata in realitate (si toti oamenii o aplica) inseamna interpretarea actiunilor, vorbelor, celor din jur, si a celor proprii. E si normal, in momentul in care traiesti in societate si interactionezi cu ceilalti, sa vrei sa stii, la un moment dat ce gandesc, ce simt, mai ales in cazul celor apropiati.
Aladiah
Postat pe 25 Februarie 2009 13:01
pai nush unde invata donsoara psihologia, dar in anul I de obicei se studiaza SNC-ul.....
kitty_krieger
Postat pe 25 Februarie 2009 13:05
De la: aleera, la data 2008-09-05 23:55:58Cum credeti care este importanta studierii psihologiei?


Treaba asta imi aduce aminte de o chestie legata de psihanaliza, dar poate valabila la orice regula a dramului de fericire, de suportabil...
Terapia... te intareste inainte de toate in a suporta raul inerent vietii, lumii. Eventual si cel din noi - cita vreme sintem convinsi ca sintem sfinti ori pe aproape...
Mircea_O
Postat pe 25 Februarie 2009 16:18
eu cred ca este ff importanta

Postat pe 26 Mai 2009 00:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
aveti idee ? 20 De la: Larisa25101996 26 Aprilie 2010 18:46
DESPRE FOND DE TEN 2 De la: NicoNicco 5 Iunie 2010 10:38
compatibilitate 3 De la: adelutza9191 15 Noiembrie 2009 22:28
ajutati-ma pls...sunt foarte confuza :(( !!! 13 De la: Lacra___ 6 Septembrie 2009 19:56
ce sa fac? 4 De la: puyaroxy 13 Iulie 2009 23:23