Setari Cookie-uri

ce credeti despre verigheta pierduta de barbat la un an dupa nunta?o fi un semn?

stai linistita ca nu a pierdut-o.............a vandut-o.....
elenaalina
Postat pe 30 Decembrie 2008 10:33
nu inseamna nimic. fa-i si lui una si mergi la biserica sa le sfintiti.
mary79
Postat pe 30 Decembrie 2008 14:12
Pai depinde unde a pierdut-o, daca a pierdut-o in timp ce se imbraca pe fuga pentru ca sotul amantei trebuia sa ajunga acasa, atunci e un semn
Aladiah
Postat pe 30 Decembrie 2008 16:40
De la: dona_madona, la data 2008-09-11 16:57:07supertitii?...........intamplare?..........destin?............
un semn bun...probabil

Postat pe 30 Decembrie 2008 16:42
prostii....superstitii?crezi k tot ce zboara se mananca?esti foarte naiva dak crezi e un semn divin ptr tine!
deiutza_20
Postat pe 31 Decembrie 2008 16:40
Da... e destul de suparator sa pierzi verigheta, pentru ca in primul rand pe ea se afla, ca sa zic asa, slujba de cununie. Dar in fine, cel mai indicat e sa se vorbeasca cu un preot ce e de facut.
Lyonee
Postat pe 5 Ianuarie 2009 01:26
De la: geo32, la data 2008-09-11 17:51:55
De la: dona_madona, la data 2008-09-11 16:57:07supertitii?...........intamplare?..........destin?............



e grav, e semn divin! lucrurile vor din ce in ce mai deosebite. sa ai mare grija, iubirea se va incolacii in jurul acelui inel si nimic nu va mai conta. viata ta va fi apropiata de ceea ce se numeste iubire divina!!
offf doamne!!

mkdisk
Postat pe 13 Ianuarie 2009 09:51
...da...trebuie sa cumparati alta,daca tine-ti neaparat...si sa va ganditi inainte....
iar o pierde...iar aruncam banii......
nico1234
Postat pe 18 Ianuarie 2009 16:20
Baga-ti mintile in cap si lui alta verigheta pe deget...Nu stiu de ce iti place sa te agati de astfel de lucruri , nici macar nu am auzit de aceasta superstitie.Gata stiu ce inseamna...acum un an era mai gras si omul a slabit...banuiesc ca l-ai calarit mult , sau na poftim munceste omul mult si a cazut inelul cu pricina.Sau a vrut sa te insele si l-a scos sa nu se vada dovada ca nu ii ieseau sparlele.Vrei sa te mai bag in dubii?
ramona_elisa
Postat pe 18 Ianuarie 2009 23:10
stai cuminte nu te-mbata cu apa rece ! "Prezentul meu......." mi-a dat verigheta lui sa fac ce vreau cu ea ; acum a divortat si e liber........
nocturnalia
Postat pe 19 Ianuarie 2009 14:15
nu cred ca te prea interesa obiectul asta .....
nocturnalia
Postat pe 19 Ianuarie 2009 14:17
Sotul meu si-a pierdut acum 2 ani verigheta intr-un parau, dupa un an de casnicie, iar anul asta divortam.... deci s-a putea spune k e un fel de semn rau... sper k doar in cazul meu si k ceilalti care si-au pierrdut verigheta nu trebuie sa treaca prin ce a am trecut si voi trece eu...
erotzushk
Postat pe 4 Februarie 2009 09:41
dona_madona,
dar ce zici de verigheta pe care nu era gravat numele tau...si asta cand mai aveai doua zile pana la nunta...am inceput sa plang de nervi la bijutier..si chiar nu sunt genul care plange...dar am luat-o pe aia dupa ce a dat cu flacara pe ea si a subtiat-o dupa care a scris numele meu...NASOL....si asta s-a intamplat acum 5 ani...nu cred ca are nici o influenta decat poate daca nu reusesti tu insati sa treci peste o faza din asta. A, si a si pierdut-o de doua ori - si de fiecare data a gasit-o nasa noastra...se joaca cu ea cand e "afumat" si si-o scapa pe sub mese....
Nu e nici un semn faceti alta si daca vreti mergeti si la popa s-o sfinteasca...cu ocazia asta aveti inca o nunta in varianta scurta.
ocs
Postat pe 4 Februarie 2009 09:49
In primul rand, de neatentie...
Cassey_Tarot
Postat pe 7 Februarie 2009 00:07
draguta lasa-l cu sau fara verigheta........ia gandeste-te daca te mariti si sotul tau isi pierde verigheta........o sa-ti aduci aminte de tine......si o sa sti ce a simtit sotia lui.....ROATA SE INTOARCE......
ferero
Postat pe 10 Februarie 2009 06:44
sotul meu si-a scos manusa de pe mana (era iarna , mana era inghetata ), nu si-a dat seama ca a cazut verigheta , asa ca ne-am facut altele, am mers la biserica, le-am sfintit si totul merge ca inainte, cu bune si cu rele, ca in orice casnicie(de 12 ani, in cazul meu); daca lucrurile merg prost, se intampla doar pentru ca nu este o relatie solida, nu pentru ca se pierde o verigheta...
corina_dobre0
Postat pe 12 Februarie 2009 11:40
si sotul meu a pierdut verigheta la ceva timp dupa ... si acum este ex-sot....
o fi intamplare sau nu....o fi un semn....?
cine poate stii...
light
Postat pe 16 Februarie 2009 11:49
AM SA VA SPUN SI EU O INTAMPLARE CARE SPER SA VA FIE DE FOLOS
Am fost in aceeasi situatie ca multi de aici . Adica sotul meu si-a pierdut verigheta la 3 ani de la casatorie, mai exact anul trecut in toamna. Am fost un om terminat, am plans mult, insa problema mea sa rezolvat astfel:
1. RASPUNSUL PREOTULUI CARE MI-A DAT LINISTEA DE CARE AVEAM NEVOIE A FOST URMATORUL:
"Doamne ajuta! Verigheta este semnul vizibil prin care Dumnezeu a binecuvantat logodna Dvs. Cu verigheta sotului ati fost binecuvantati amandoi, dupa cum cu verigheta Dvs. ati fost, de asemenea, binecuvantati amandoi. Pierderea uneia dintre verighete nu este in nici un caz semnul unui pericol pentru o familie intemeiata pe iubire, ajutor si respect reciproc. Povestile pe care le auziti sunt multe, dar sunt numai povesti. Cel mai corect este ca sotul sa aiba o alta verigheta, pe care sa o poarte de acum inainte. Se obisnuieste in astfel de cazuri, fara sa fie o regula, ca verigheta celui care nu a pierdut-o sa fie retopita si sa faca parte din noile verighete. Dar, repet, nu e o regula a Bisericii ci mai mult o modalitate strict lumeasca de a-i face partasi pe cei doi soti la acelasi fel si la aceeasi compozitie de verighete. Mai mult, nu exista rugaciune sau slujba de sfintire a verighetelor, in afara de slujba logodnei. Se obisnuieste, insa, ca la schimbarea verighetelor din diverse motive, cei doi soti sa faca o slujba de multumire, in casa sau in biserica, si - in cadrul acelei slujbe - sa fie binecuvantati cu noile verighete, cu formula: "se binecuvinteaza robul lui Dumnezeu ... cu roaba lui Dumnezeu ... in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh..". Trebuie, in incheiere sa va mai spun ceva: ati fost cununati nu cu verighetele, ci cu acele cununii ale bisericii, sfintite, care au ramas in biserica, nu la Dvs. Deci, nu purtati cu Dvs. un semn vizibil al cununiei religioase, decat - poate - un certificat de cununie religioasa, daca l-ati cerut. Iubiti-va ca si pana acum, ajutati-va ca si pana acum, respectati-va ca si pana acum, indiferent de verighete purtati! Dumenezeu sa va binecuvinteze in toate zilele vietii Dvs! Cu respect, Pr. Bogdan"

SI SA VA MAI SPUN CEVA: Rugativa la Dumnezeu, la Maica Domnului, mergeti la biserica la sf Mina si la Radu Voda (sf Nectarie) (daca sunteti din Bucuresti), daca nu - trimiteti un acatist in care sa va rugati pentru gasirea ei. Intre timp noi ne-am facut o alta verigheta identica. Ne gandeam sa mergem la preot ptr a fi binecuvantati cu ea insa parca de fiecare data intervenea ceva sa nu ne ducem. In urma cu cateva zile (avand o casa in constructie) sotul meu a fost sunat de un muncitor care facea curat la casa sa-i spuna ca ia gasit verigheta in ceva rumegus pe care il strangea sa-l arunce. Atunci nu mi-a venit a crede. Sa spuna cineva ca nu este o minune. Cu siguranta daca cerem ajutor vom primii.

Oricum dupa raspunsul preotului ma impacasem cu ideea, imi disparusera toate superstitiile si viata mea de familie era la fel de frumoasa.
Sper sa fi ajutat pe cineva cu povestea mea

Postat pe 6 Martie 2009 08:52
Superstitii???.........Poate ...... Insa eu cu multi ani in urma mi-am pierdut verigheta, pur si simplu am simtit cind mi-a alunecat de pe deget si nu am mai gasit-o. Se intimpla in fata blocului in care locuiam. La scurt timp..........am ajuns la divort.
Brifing
Postat pe 23 Martie 2009 09:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Casatorie in Germania 8 De la: Diavolyta_ 23 Mai 2009 14:14
Pro/Contra casatoriei intre homosexuali ! 365 De la: battleofwits 4 Iunie 2011 17:42
Barbatul ideal casatoria perfecta????? 6 De la: georgyanna2000 29 Iulie 2009 01:12
un sfat va rog mult astept raspuns 41 De la: kudika190979 13 August 2010 16:03
baiat virgin caut fata virgina 19 De la: darkprince200386 27 August 2012 21:06