Setari Cookie-uri

ce sa fac eu in cazul asta?

Vreau sa scriu aici ceva ce ma macina in speranta ca o sa ma mai linistesc ... Sunt cu el de 5 ani si urmeaza sa ne casatorim. Locuim impreuna de 2 ani la el acasa. Eu sunt din alt oras, dar dupa terminarea facultatii am hotarat sa raman cu el chiar daca nu am pe nimeni aici: prietenii, familia sunt in orasul meu natal, dar pentru a fi cu el asa am considerat ca e mai bine, sa ma mut eu aici. Ca in orice cuplu am mai avut si probleme, dar am trecut peste ... numai ca de la o vreme sunt ingrijorata. Mama lui locuieste in bucuresti si l-am surprins de cateva ori vorbind cu ea la telefon ca i-ar placea sa schimbe mediul in care traieste, ca ar vrea sa se mute la bucuresti sau in alta parte, dar ca nu poate ca nu il las eu. Am avut cateva discutii cu el in care i-am zis ca eu nu vreau sa plec de aici, imi este bine, imi place orasul, sunt aproape de parintii mei care nu ma au decat pe mine (nu mai au alti copii) si nu as vrea sa plec. Mi-a fost destul de greu cand am venit aici, mi-a luat ceva timp pana m-am acomodat si nu vreau sa plec. Dar el vrea ... Si eu nu stiu ce sa fac ... Nu vreau sa stau in calea lui si sa fiu egoista asa cum zice el, dar as vrea sa ma inteleaga si pe mine ... El este totul pentru mine, dar nu stiu ce sa fac ...
diana2324
Postat pe 15 Septembrie 2008 15:51
Il iubesc foarte mult, dar nu vreau sa ma mut iar in alt oras si iar sa o iau de la capat. Vreau sa raman aici, imi este bine aici. Si am renuntat odata la orasul meu natal pentru el, de ce trebuie sa fac din nou lucrul asta?
diana2324
Postat pe 15 Septembrie 2008 16:37
Stiu si eu exemple care de nevoie muncesc in alte tari, am rude, am prieteni care asa castiga banii ... Nu vreau sa merg la Bucuresti pentru un loc de munca pt ca nu am nevoie, o duc bine si aici, iar facultatea pe care am facut-o in Iasi nu are nici o legatura cu faptul ca eu acum locuiesc cu el in Iasi. Decizia de a locui aici am luat-o dupa facultate, deci nu pentru asta am ramas in Iasi. Am ramas in Iasi pentru el ... dar, in fine ... cred ca numai eu vad lucrurile asa ...
diana2324
Postat pe 15 Septembrie 2008 17:15
Nu-i nimic ... nu m-a deranjat nimic... In fond asta am cerut, sa aud si alte pareri
diana2324
Postat pe 15 Septembrie 2008 17:22
e o decizie grea, pe care trebuie sa o luati impreuna k doar urmeaza sa va casatoriti.... Fa-l sa inteleaga ce simti, incearcasa intelegi si tu motivele lui si poate ajungeti la un consens... Incearca sa scrii pe o foaie avantajele si dezavantajele unei mutari la Bucuresti, de fapt faceti asta impreuna si poate are un rezultat.
dar ce mai important, comunicati pentru a hotari impreuna ce veti face.
Andreea_B2
Postat pe 19 Septembrie 2008 13:31
analizati amandoi...la rece motivele fiecaruia. E adevarat ca in Bucuresti se face cariera, iar el ca barbat poatre ca asta isi doreste...dar spui in mesajul tau:"mi-e ata de bine aici?"...dar lui cum ii este. daca el e totul pentru tine...artrebui sa te gandesti si la asta.

Pe de alta parte analizati si costul vietii din Bucuresti (chiria la o garsoniera mai de Doamne-ajuta e 350 de euro).

Fiul meu s-a mutat de mai bine de 2 ani in Bucuresti si viata nu e usoara, doar ca ...lui i-a meritat. Eu, ca mama, l-as fi vrut alaturi...dar asa s-a realizat si il sprijin cu tot sufletul. Cariera inseamna foarte mult pentru el mai ales intr-un domeniu pe care nu l-ar fi atins aici.

Deci...analizati la rece, fara idei preconcepute, luand in calcul totul.
luv4ever77
Postat pe 25 Septembrie 2008 22:27
casa de piatra
ritta_dochin
Postat pe 25 Septembrie 2008 22:30
Care e motivul pt care el vrea sa plece in bucuresti?
bestiuitza
Postat pe 25 Septembrie 2008 22:34
De ce ar "vrea sa schimbe mediul"? De ce in Bucuresti?
Da-ne detalii....

Felicia



Cine isi uita istoria risca sa si-o repete!
Felicia_29
Postat pe 21 Octombrie 2008 10:16
Si eu m-am mutat pentru sotul meu in alt oras si nici dupa un an jumate nu pot sa ma obisnuiesc si nici nu voi putea vreodata pentru simplul fapt ca nu e nimic pentru mine aici.Nu am reusit sa-mi gasesc nimic de munca sau sa-mi fac vreo prietena desi eu sunt f. sociabila.In fiecare zi ma gandesc cum sa fac sa ma intorc in orasul meu sau sa plec in orice alt oras.De ce am acceptat de la inceput sa ma mut in orasul sotului meu?!!Pt. ca nu ne permiteam chiria din Bucuresti si in Ploiesti ni s-a ivit oportunitatea unei mici afaceri.Oricum afacerea asta deabia ne tine pe linia de plutire,nu va inchipuiti ca suntem mari patroni .Cert e ca sunt nefericita in Ploiesti.Nu zic sa nu incerci macar! Incearca si poate o sa-ti placa,daca nu vorbeste cu prietenul tau si spune-i ca esti nefericita,poate o sa gasiti un loc care sa va placa amandoura.
Succes!!!
diana1981
Postat pe 24 Noiembrie 2008 10:41
Am mai auzit la cineva aceeasi problema. Si candva am avut-o si eu. E greu de luat o decizie, si mai ales una buna, si fara prea multe urmari negative. La mine a fost o alegere gresita sa renunt la tot pentru el. Daca vei lua decizia asta sper sa nu gresesti. Dar sfatul meu pt ca am trecut prin asta este sa te gandesti bine. De cele mai multe ori motivatia noastra este dragostea, dar...in timp apar si adevaratele probleme. Daca intre timp ai rezolvat, poate povestesti. Daca nu, mai da detalii. Si daca vrei, iti povestesc si eu cate ceva. Poate te ajuta. Eu iti doresc mult noroc!
tzukinatzuky
Postat pe 28 Ianuarie 2009 19:51
Draga mea, fara suparare, Bucurestiul este INFECT!!! Si pe mine m-a pus naiba sa ma mut aici acum un an si sa stii ca nici pana la ora asta n-am reusit sa ma obisnuiesc. De fapt, nici nu vreau!!! NU ESTE NORMAL sa te obisnuiesti cu atata mizerie peste tot, cu atatia tigani, cu un trafic de-mi ia 2 ore jumate sa ajung pana la birou si tot atat sa ma intorc acasa, etc, etc. Plus ca oamenii sunt rai, foarte rai aici. N-am vazut nicaieri asa, crede-ma. Eu sunt un om prietenos si deschis, insa cu bucurestenii n-o poti scoate la capat. Se cred atat de destepti si de interesanti, motiv pentru care jignesc pe oricine. Aaaa, si daca zici ca esti moldoveanca....ti-ai dat foc la valiza!

Si, contrar spuselor unei doamne mai sus, nu este adevarat ca in Bucuresti se face cariere. Daca fiul ei a reusit, nu inseamna ca reuseste toata lumea. Nu incerc sa te dezamagesc, insa am trecut prin asta. Si eu am venit in Bucuresti cu visuri marete, ca fac si ca dreg, insa am vazut ca aici ti se schimba pana si felul de a fi daca nu esti atent. Acum ma lupt sa raman eu, cea care am fost intotdeauna si fac tot posibilul sa nu ma las influentata de ce-i in jur. Am norocul de a fi ajutata de natura meseriei (sunt psiholog) pt ca altfel, orasul este absolut deprimant.

Culmea ironiei este ca iubitul meu e bucurestean 100%, ceea ce inseamna ca nu exista regula general valabila pt toti oamenii de aici. El este un om minunat, dar sa nu crezi ca mi-a fost usor sa-i castig increderea.

Dar in fine, fiecare are destinul lui, iar tu, daca te vei muta in Bucuresti poate te vei descurca mai bine decat mine. Cert este ca in fiecare zi ma rog sa reusim sa plecam de aici. Nici iubitul meu nu-si mai suporta propriul oras! Il uraste! Ii este sila efectiv sa iasa din casa, motiv pt care , cand o face, pleaca cu masina. Ceea ce e si asta o adevarata aventura. Noi vrem sa plecam din Bucuresti! Nu te sfatuiesc sa vii, pt ca in scurt timp vei regreta.

Iti doresc multa intelepciune si liniste sufleteasca!

P.S.: N-am vrut sa jignesc pe nimeni cu comentariile mele si imi cer scuze fata de cei care s-ar putea simti ofensati de parerea mea in ceea ce priveste Bucurestiul.
darkrapt
Postat pe 6 Februarie 2009 11:58
Sunt nascuta si ulterior crescuta in Bucuresti,dar ii dau perfecta dreptate doamnei de m ai sus "BUCURESTI-UL ESTE UN ORAS DEPRIMANT".Am lucrat 2 ani in Spania si prin intermediul asta am vazut ce inseamna o tara civizilata.Tu faci ce vrei si cum iti dicteaza inima......dar.......inca m ai poti face cv Si daca tot ne ai cerut parerea,sper sa tii cont de ea.Multa bafta in continuare
butterfly_sound_of_love
Postat pe 26 Februarie 2009 10:08
Eu m-am mutat in Cluj Napoca pentru viitorul meu sot si a meritat aici acum este acasa pentru mine,eu sunt de parere ca trebuie sa discutati si vedeti voi.
Oricum avantajele sa stai intr-un oras mare se vad si cu ochiul liber.
Casa de piatra
MONYK_ADRIANA
Postat pe 26 Februarie 2009 10:21
darkrapt totala dreptate ai.fff adevarat absolut tot ce ai spus si despre oras si despre oamenii de aici si despre faptul ca nu toti fac cariera, oricat de destepti, hotarati si ambitiosi ar fi.tot moldoveanca sunt, tot mutata de 2 ani, tot peste mizerii umane am dat.aici majoritatea oamenilor nu cunosc notiunea de corect, drept, bun, sincer, in schimb notiuni ca si nesimtire, hotie, minciuna, prefacatorie le definesc perfect.tot din iasi sunt venita,un oras boem, cu oameni frumosi, destepti si hotarati, unde am auzit ca acum se castiga la fel ca si in bucuresti, dar macar acolo nu ai fi nevoit sa platesti o chirie si sa suporti tot felul de mizerii de la niste suboameni.oricum, ma gandesc ca la urma urmei, conteaza omul si nu locul, dar parca aici s-au adunat si sedimentat toate scursurile societatii.sincer, acum un om valoros sub mai multe aspecte nu mai are loc de atatea gunoaie umane.pacat.dar, capitala noastra de astazi este distrusa si bolnava de oamenii care o locuiesc.este trist si ar tb sa ridice multe semne de intrebare...dar, nu are nimeni timp si luciditate suficienta pentru probleme de asemenea natura...
miamia79
Postat pe 26 Februarie 2009 11:57
Salut.Si eu m/am mutat dupa sotul meu, nu intr/un alt oras din Romania, ci intr/o alta tara!Desi, din punct de vedere financiar imi este foarte bine, multumesc Domnului, nu am reusit deloc sa ma adaptez, am cateva cunostiinte, dar prieteni, nu pot sa zic ca am.E aiurea.Si banii conteaza, nu spun ca nu, insa nu sunt totul.As prefera sa am mai putini bani dar sa fiu fericita, sa am prieteni langa mine, sa nu imi fie groaza, ca se uita cutarica sau cutarica la mine aiurea, daca cumva scot o vorba aiurea pe gura.Am vorbit cu sotul meu, am discutat, am plans, am facut istericale, ca eu nu mai stau aici, ca eu o iau razna.Pana la urma, m/a vazut din ce in ce mai trista, si ne/am hotarat ca in vara sa ne intoarcem in Romania.Stiu ca o sa ne fie mai greu, din pct de vedere material, dar macar o sa fiu fericita si am sa pot sa spun.CE BINE E ACASA!Sfatul meu pentru tine, este sa te duci, sa vezi, sa incerci, dar daca nu iti place, si nu te poti adapta in Bucuresti, sa ai speranta, ca ai sa te poti intoarce inapoi, dar nu singura ci alaturi de viitorul tau sot.Poti pune problema asa.Daca nu imi place, si nu o sa ma adaptez intr/o juma de an, un an, sa spunem, ne intoarcem inapoi>Cine stie, poate o sa iti placa, si nu ai sa mai vrei sa te intorci!multa bafta!
mirelamuresan
Postat pe 16 Martie 2009 12:06
da si eu m-am muta din orasul meu natal dupa iubit.. sa stii ca a fost o alegere destul de buna... oricum asta e alegerea ta... ce vrei mai departe tine numai de tine... discutati amandoi si vedeti unde ve-ti ajunge
_dulcik_
Postat pe 16 Martie 2009 12:45
si eu sunt bucuresteanca 100% si urasc bucucrestiul ...m am saturat de el ....as pleca si maine daca sotul meu ar vrea (si el este bucurestean)...as merge intr un oras mic si dragut, linistit unde toata lumea se cunoaste cu toat lumea ,unde poti avea vecini care sa vina la o cafea ,unde ai mai mult aer curat si natura in jur etcccccccc



nu mai veniti in buc este deja un oras cu mult praf , sufocant , cu oameni care se vad doar pe ei si carierele lor si nimic in jur
nicollytae
Postat pe 3 Aprilie 2009 10:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cat teatru poate juca un barbat pentru a obtine sex?vi sa intamplat ? 53 De la: l_diana_c 24 Mai 2009 16:00
vreau sa bag divort dar nu stiu kum sai zic 83 De la: PRALEA_ 3 Octombrie 2011 15:13
bau 104 De la: kudika023770 7 Noiembrie 2009 10:53
Nu mai stiu cum sa ma comport cu el 24 De la: rox81 24 Mai 2010 08:50
Adevarata fata a barbatilor 29 De la: oana84onutza 19 Februarie 2010 18:13