Setari Cookie-uri

Prietenul cel mai bun...un viitor iubit???

Hello!

Sunt foarte curioasa..si in acelasi timp foarte intrigata de acest lucru...pt ca asta mi se intampla mie acum ...
Am un prieten ff bun...a fost intodeauna alaturi de mine cand mi-a fost greu,m-a ajutat cu un sfat,cu un umar pe care sa plang.II sunt foarte recunoscatoare si il apreciez mult,doar ca de ceva timp observasem ca se schimbase putin atitudine lui fata de mine,uneori era mai atent alteori mai ironic,iar in ultimele zile si felul cum vb era...altfel..nu era el!
Acest lucru se intampla de cand eu am inceput sa stau cu un prieten de-al lui,cu toate ca nu am o relatie propriu-zisa cu acesta.
Acum 2 zile am stat de vb q el...si mi-a spus ca nu stie cum dar s-a indragostit de mine,ca el vrea sa fie cu mine.Atunci nu am stiut ce sa mai zic.Eu nu stiu ce simt,tin la el,am un anumit respect fata de el,dar nu cred k sunt indragostita.
Aaa...si am omis faptul ca el are o relatie cu o tipa de 1 an si ceva,2.Iar apoi i-am spus ca ar tb sa ne gandim si la cei din jurul nostru si nu ar fi corect sa-i facem acest lucru tipului cu care mai stau...pt ca pana la urma e si prietenul lui si nici prietenei lui pe care o si cunosc.
Iar atunci mi-a spus sa ne mai gandim si la noi,nu doar la altii,ca el ar fi in stare sa se desparta de iubita lui pt mine.
Eu nu stiu ce sa fac...nu vreau sa fac lucrul acesta din cauza lor,pt ca nu pot fi egoista,iar apoi nu stiu ce simt pt el...
Daca relatia noasta nu ar merge...m-as simtii oribil fata de cei doi....si as mai pierde si un prieten!

Ce sfaturi imi dati???
abbytta
Postat pe 18 Septembrie 2008 17:01
daca nu stii ce simti pentru el este clar ca nu are rost. este bine sa ai pe cineva care te apreciaza si este acolo la nevoie, dar asta nu il face un potential iubit. intotdeauna cand am devenit un prieten de incredere pentru vreo fata nu eu eram cel care o baga in pat. deci eu cred sigur ca ai putea sa il inseli daca veti impreuna cu prima ocazie daca apare careva mai vrajalos.
zorba
Postat pe 19 Septembrie 2008 13:15
Da,ai dreptate Zorba...de fapt eram si eu constienta de lucrul asta,dar probabil voiam sa-mi fie confirmat!
tks pt ajutor!
abbytta
Postat pe 21 Septembrie 2008 15:41
cred ca baiatu asta de la inceput a avut un crush pt tn dar nu ti-a spus...sunt sigur ca e genul de baiat de treaba,nice guy...o data ajuns in zona 'amicitiei' un baiat nu mai poate iesi de akolo...akolo ramane.
razz
Postat pe 27 Septembrie 2008 02:06
cel mai bine e sa incerci sa pui ordine in sentimentele tale k sa nu fii tu in primul rand dezamagita
bestiuitza
Postat pe 27 Septembrie 2008 02:11
Il poti pierde si daca nu te cuplezi cu el...
Am o intrebare u il vezi ca pe un baiat de treaba si atat saum mai caracterizeaza-l un pic...
dafffne
Postat pe 27 Septembrie 2008 02:51
si o pr de-a mea s-a cuplat cu pr cel mai bun.
ea nu stia ca el era pr cel mai bun doar pt ca vroia sa ajunga mai mult.
cand prietenia vine de la sine eu zic ca e ok
dar daca exista scopuri ascunse...ajunge urat.
morticia_adams
Postat pe 27 Septembrie 2008 14:25
razz...de fapt eu stiam ca ma simpatiza inainte sa ne imprietenim foarte tare...inainte ne numeam decat cunostinete,amici...pana am inceput sa ne imprietenim...sa stam foarte mult de vb,sa ma ajute foarte mult.Si eu stiam chestia asta,dar am zis ca e o simpatie normala,asa cum si eu il simpatizam pe el si nu mi se parea nimic ciudat la asta.
abbytta
Postat pe 28 Septembrie 2008 13:13
Bestiuitza asta incerc sa fac...sa imi dau seama de fapt ce simt pentru el...si ce anume vreau.Sa fac ceea ce ar fi mai bine pt mine.
abbytta
Postat pe 28 Septembrie 2008 13:20
Mare grija cu aceasta prietenie.Ce te faci atunci cand te-a parasit iubitul,iar tu dupa un pahar de vin(ca de, bei de suparare)vii la prietenul tau care te ia in brate si-apoi te saruta "prietenos" pe frunte si tocmai observi ce ochi minunati are?
ana_lili36
Postat pe 28 Septembrie 2008 14:49
De la: dafffne, la data 2008-09-27 02:51:22Il poti pierde si daca nu te cuplezi cu el...
Am o intrebare u il vezi ca pe un baiat de treaba si atat saum mai caracterizeaza-l un pic...


Stiu ca il pot pierde si asa...doar k eu nu vreau sa-l pierd deloc.Cel putin acum nu vreau sa-l pierd.Cum e el...e super de treaba,glumet,ascultator...stie cum sa ma faca sa ies din starile nasoale,ma cunoaste destul de bine..asa cum si eu il cunosc pe el.E super ok...ca si prieten....
abbytta
Postat pe 29 Septembrie 2008 09:21
De la: joana_rise, la data 2008-09-27 14:25:33si o pr de-a mea s-a cuplat cu pr cel mai bun.
ea nu stia ca el era pr cel mai bun doar pt ca vroia sa ajunga mai mult.
cand prietenia vine de la sine eu zic ca e ok
dar daca exista scopuri ascunse...ajunge urat.


Da sunt de aceiasi parere...dar cred ca in cazul acesta a venit de la sine...Asa cum am mai spus...stiam ca ma simpatiza...si nu mi-a ascuns niciodata.Mi-a spus ca nu voia sa se intample asta...si anume sa se indragosteasca de mine...dar ca a fost ceva inevitabil,cand si-a dat seama era deja prea tarziu sa mai poata face ceva.Si a incercat sa ascunda tot de dragul meu...doar ca stiti cum e cu femeile...avem un al 6-lea simt
abbytta
Postat pe 29 Septembrie 2008 09:27
De la: ana_lili36, la data 2008-09-28 14:49:51Mare grija cu aceasta prietenie.Ce te faci atunci cand te-a parasit iubitul,iar tu dupa un pahar de vin(ca de, bei de suparare)vii la prietenul tau care te ia in brate si-apoi te saruta "prietenos" pe frunte si tocmai observi ce ochi minunati are?


Noroc in cazul meu ca stiu ce ochi frumosi are acest prieten al meu uofff..chair asa...greu este???
abbytta
Postat pe 29 Septembrie 2008 09:29
De la: abbytta, la data 2008-09-29 09:29:41
De la: ana_lili36, la data 2008-09-28 14:49:51Mare grija cu aceasta prietenie.Ce te faci atunci cand te-a parasit iubitul,iar tu dupa un pahar de vin(ca de, bei de suparare)vii la prietenul tau care te ia in brate si-apoi te saruta "prietenos" pe frunte si tocmai observi ce ochi minunati are?


Noroc in cazul meu ca stiu ce ochi frumosi are acest prieten al meu uofff..chiar asa...greu este???
abbytta
Postat pe 2 Octombrie 2008 10:43
incearca sa iti imaginezi cum ar fi sa ai o relatie cu el si intreaba-l cum vede el viitorul, ce are de gand sa ii zica fetei cu care este. Trebuie sa iei in considerare si faptul ca asa cum s-a indragostit de tine in timp ce era cu alta, asa poti pati si tu.
si eu sunt indragostita de cel mai bun prieten al meu, si stiu ce greu i-a fost amicului tau sa recunoasca ce simte. Gandeste-te ca el te iubeste exact asa cum esti, cu calitati si cu defecte. Daca tu crezi ca relatia voastra ar avea sorti de izbanda, go for it, daca nu, pastreaza-l doar ca prieten :D
Adina10
Postat pe 2 Octombrie 2008 21:22
Adina10...biune zici,ce zici tu acolo!Chiar am sa il intreb...sunt din ce in ce mai curioasa.Mai ales ca acum cateva zile am incercat sa ma distantez de el sa nu ii mai raspund la mesaje,la tel...si cand ii cele din urma am vb...mi-a spus sa nu mai fac asta niciodata.Incercam sa ii zic ca asa este cel mai bine pt amandoi...si el imi dadea replica... Si adevarul asta e...de unde stiu eu???
Nu stiu...dar vreau sa stiu ! Dar tot nu ma las pana nu fac ce trebuie...am sa il intreb si chestiile astea...sa vedem ce se mai intampla!
10Xtks everyone!
abbytta
Postat pe 3 Octombrie 2008 18:19
eu cred ca e fain asa.
de la prieteni sa ajungeti iubiti...
morticia_adams
Postat pe 5 Octombrie 2008 13:17
hmm...la mine sta treaba cam asa.O relatie pentru mine incepe de la o frumoasa prietenie.E drept ca dintotdeauna m-am inteles mai bine cu baietii si k am multi prieteni baieti care ma simpatizeaza etc..Dar faza e ca ii vad doar ca prieteni si atat.Am patit si eu o astfel de chestie,cel mai bun prieten al meu mi-a marturisit k ma iubeste.Am reusit sa calmez spiritele si i-am spus k nu pot avea o relatie cu el,k tin mult la el si il apreciez la fel ca si prietenia noastra,dar k iubesc pe altcineva si nu il vad decat doar ca prieten.Mie nu imi placea de el.Si pana la urma a inteles.
Daca tie iti place de el si crezi k poti avea o relatie cu el...
Oricum,nu cred k mai puteti ramane prieteni,mai ales daca nu veti fi impreuna...
diamonditza
Postat pe 5 Octombrie 2008 16:08
ma vad si pe mine aici:p...da am fost prieteni la inceput si dupa 2 ani..in care el era indragostit de mine..ne mai si certam din orice prostii..pana in vara asta cand am iesit sa mancam in oras..si mi-a zis ca tine la mine..bine mi-am mai zis iarna trecuta ca a simtit ceva pentru mine in vara lu' 2007 dar eu am plecat pentru 2 luni dupa care ne-am intalnit din nou la scoala..si acum e fain..nu minunat pentru ca ne intalnim rar.desi simt ca il iubesc nu pot sa ii zic inca..el mi-a zis ca ma iubeste vineri seara:)
deci..din prietenii se pot lega si altfel de relatii;)

Postat pe 6 Octombrie 2008 15:21
si eu am trait ceva asemanator. era un bun prieten de al meu, dar avea iubita. i-a dat papucii oricum, fiindca trebuia sa plece la facultate. mi-a zis ca simte ceva mai mult pt mine. dar mie nu imi placea atunci de el, de fapt nu eram sigura. si i-am zis, si el a zis ca nici el nu era pregatit atunci oricum. si am stabilit sa ramanem buni prieteni. dar sincer, eu m-am simtit naspa dupa toate astea. nu mai puteam sa ii zic mai nimic, parca ma ascundeam de el. parerea mea e sa incerci, sa vezi ce iasa. fiindca iti va fi greu sa ramai doar prietena cu el, dupa ce ti-a zis. si il vei pierde in totalitate. cel putin, mie asa mi s-a intamplat. doar tu stii ce vrei sa faci. si partea mai naspa e ca a ajuns sa imi placa si mie de el, dar lui nu ii mai placea de mine. mai bine incearca.
deeaz18
Postat pe 22 Octombrie 2008 13:31
Aoleu fetelor...toata saptamana trecuta am incercat sa il ignor...sa il fac sa se indeparteze,sa ma urasca...pt ca ma simt foarte nasol...chiar daca incepe sa imi placa din ce in ce mai mult de el..Si cum am zis dupa primele zile in care nu ii mai raspundeam la mesaje,la telefoane din "diferite cauze",cel putin asa il minteam...si ma trezesc q el aducandu-mi un trandafir...de parca nu era de ajuns... uoff...si aqm se roaga de mine sa mergem week-endu asta la munte...nu stiu ce sa fac...pt ca nu vreau sa ranesc pe nimeni dar nu mai vreau sa fiu nici eu ranita...
Oricum va felicti pe cele care au avut curajul pe care eu nu il am in momentul de fata...
abbytta
Postat pe 23 Octombrie 2008 18:29
o femeeie si un barbat niciodata nu pot fii doar prieteni mereu unul dintre ei iubeste in tacere
catch_a_fire
Postat pe 25 Octombrie 2008 11:10
A trecut o luna de zile....ce s-a mai intamplat?Abbytta ce mai e intre voi?ca snt mega curioasa dp ce am citit topicul despre acest subiect

Postat pe 14 Noiembrie 2008 22:12
Hmmm...mda a trecut chiar mai mult desi nu mi se pare...
Ce sa fie nu e nimic intre noi,am ramas prieteni.Doar ca...v-am spus ca trebuia sa plecam la munte ...eu cu el si alti cativa prieteni.si am plecat;doar ca inainte sa plecam,mi-a spus ca mergem decat noi 2...a spus ca ceilalti au ramas retinuti la serviciu si ca dak nu vreau nu mai mergem,sau mergem unde as vrea eu.Nu stiam ce sa fac...dar am zis hai bn mergem .Am fost pe la Sinaia...ne-am cazat la un hotel dragutz...am fost ne-am plimbat prin oras,am mancat...seara am stat impreuna,am discutat foarte mult,dar nu s-a intamplat nimic intre noi...pt ca i-am zis ca nu vreau si mi-a respectat decizia cu toate k amandoi bausem mai multe pahare de vin...si era destul de greu.A doua zi am vb si i-am zis sa uite seara asta,s-a suparat pt k spune el ca o asemenea seara nu se poate uita.
In fine am ajuns acasa si incercam k lucrurile sa revina la normal cu toate k era cam greu.
Apoi sapt trecuta am fost q el la ziua unui prieten...iar dupa ce am plecat el mi-a pregatit o supriza pt k era si ziua mea,mi-a facut un cadou ft frumos plus sampanie,flori totul ft romantic...
Ma simt bine cu el,dar de la un timp cred k i s-a luat si lui de mine...vb la fel de des dar parca nu mai e acelasi lucru...cred k in curand se va stinge totul intre noi...inclusiv prietenia noastra :(

astept in continuare parerile si intrebarile voastre! tks
abbytta
Postat pe 15 Noiembrie 2008 20:19
Draga mea si eu am trecut printr-o situatai esimilara dare eu la acel amic tineam ca la un frate,in skimb el mi-a spus ca ma iubeste,si dupa sa rupt firul intre noi,acum traiesc o alta poveste de geneul cu amicul meu cel mai bun(4 ani de amicitie),ne iubim dar ne e frica de multe,mai ales sa pierdem ceea ce avem acum,asa ca.....,numai tu poti stii ce simti,pt el,incearca sa-ti limpezesti inima,vezi exact ceea ce simti pt el,caci mai tarziu sa nu plangi ca ai renuntat la el pt o alta persoana care nu te iubeste.
Important e sa fi iubita nu sa iubesti,vei iubi...crede-ma cine te iubeste te respecta.Mult succes|
Ele_ely
Postat pe 17 Decembrie 2008 16:00
Ai ajuns sa fi tu cea care sufera,tu te-ai indragostit,ai curajul si traieste iubirea dintre voi cu asa ceva nu te vei mai intalni,si ce daca ranesti cateva persoane,macar nu te ranesti pe tine,traieste pt tine iubita nu pt alti caci ai sa regreti amarnic,ai sa-l plangi taoat viata pe acest baiat,eu inca mai sper ca ai sa ai curaj sa nu suferi si sa fi fericita langa cine iubesti,daca te minti pe tine nu rezolvi nimik
Ele_ely
Postat pe 17 Decembrie 2008 16:10
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 29 Decembrie 2008 02:07
Parerea mea personala este ca niciodata o relatie amicala intre un baiat si o fata nu este pe un teren sigur. Am multi prieteni baieti, dar la un moment dat , cu fiecare terenul a devenit lunecos, si asta nu pentru ca as fi facut ceva in sensul asta....dar asa suntem noi oameni....asa am fost creeati..
Exista prietenii, dar acum depinde de multe lucruri, de contextele in care evolueaza prieteniile...
ragatza2007
Postat pe 5 Ianuarie 2009 20:31
A mai fost un topic asemanator despre Amic sau Iubit

Eu nu cred ca va merge. Binenteles parerile sunt impartite

din 10 oameni 8 zic ca nu va merge si 2 vor zice ca merita sa risti

Eu zic ca din moment ce el s-a indragostit de tine l-ai pierdut ca si prieten si nu va mai fi asa cum il stiai cu cat ii dai apa la moara in sensul ca te vei intalni cu el cu atat ifi faci tie situatia mai deficila din punct de vedere sentimental cat si lui.

Asta e ! alta data nu ti-se va mai intampla sau daca se intampla pui stop lucrurilor inainte sa inceapa ;)

Toti trecem prin asta asa ca nu iti fa griji.

Sfat nu iti mai fa amici sau prieteni baietzi ca vei patzi la fel.


Ma ! tine minte niciodata un baiat nu se baga in seama cu o fata daca nu il atrage fizic nici de cum ca sa iti ramana amic asa ca succes in a cauta altul

Postat pe 6 Ianuarie 2009 11:33
si eu am fost intr-o situatie asemanatoare, am fost amici timp d 5 ani..probabil k nu eram cei mai buni prieteni, dar ne intelegeam f bine, povesteam orice si stiam k e tot timpul acolo pt mine, oricand as avea nevoie...iar knd s-a schimbat si mi-am dat seama k ar vrea mai mult m-am speriat..si nu credeam k va merge, nici macar nu imi puteam imagina k l-as putea saruta...dar am riscat, am cedat, si nu imi pare rau, sunt cu el si in ziua de azi (dupa 2 ani), si desi au fost si unele probleme am reusit sa le rezolvam impreuna si sa ne iubim si sunt foarte fericita cum a spus si Baiat, cred k l-ai pierdut deja k si prieten, asa k de ce sa nu risti, poate iti va fi mai bine cu el, la inceput e mai ciudat ;)
sweety13
Postat pe 6 Ianuarie 2009 12:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce sa fac..prea multe barfe 14 De la: kudika_946060 15 Decembrie 2013 08:45
EU GAMENI SI EL TOT GEMENI :d 6 De la: Barbie30 19 Iunie 2010 22:03
m-am indragostit de primul meu prieten 32 De la: kudika195501 23 Noiembrie 2010 00:20
Ati accepta ca prietenul(a) sa aiba ca best friend pe cineva de sex opus ? 24 De la: inna_1688 13 Iunie 2009 21:54
Cum rezolvam problema singuratatii? 15 De la: kudika097251 7 Mai 2012 16:05