Setari Cookie-uri

Filmul "The Secret"

Ok.Am spus ca o sa revad filmul si am sa vin cu o parere.

In primul rand,ma simt prost sa revin si sa sustin cu totul si cu totul alceva.Ei bine,da mi-a placut filmul!
Desi am sustinut ca nu e cine stie ce,m-am inselat.
Acum am inteles filmul,am simtit uitandu-ma la film ca fara sa stiu am trait o parte din cele intamplate in film.
Chiar cand il arata pe tipul la coada de la taxatorul de parcare(parca..) mi-am amintit cand am patit la fel..cu o coada mai imensa.Cand primul lucru ce l-am spus a fost : Frate-miu ai pus-o! (pt el stateam la coada).Dar m-am asezat frumos la rand si mi-am bagat castile in urechi si nici macar nu stiu cand a trecut coada.Am evitat sa ma gandesc ce caut eu acolo,am evitat sa ma gandesc cum imi pierd timpul sau sa-mi fac nervi uitandu-ma cum totul in jurul meu parca se misca in slowmotion(ca asa si era,mergea greu treaba).Chiar ma amuzam de oamenii nervosi si de comentarile ironice in legatura cu modul de lucru de acolo.

Am vazut la un moment dat in film ca unei persoane i se recomanda sa scrie pe un caiet toate calitatile sale.
Chestia asta mi s-a recomandat si mie cu ceva timp in urma: sa scriu pe o foaie de hartie calitatile,defectele,ceea ce-mi doresc si ceea ce am realizat. In functie de ce am realizat sa-mi dau seama ce ma trage in jos si ce ma ridica. Buna ideie!

Filmul chiar te pune pe ganduri si te pune intr-un mod bun,te face sa vrei sa-ti doresti mai bine pentru tine,te face sa crezi in tine,sa crezi ca da poti sa-ti oferi ceva mai bun,ca poti sa le oferi celor din jur ceva mai bun. Te face sa intelegi ca e de ajuns sa gandesti pozitiv si sa te bucuri de ceea ce ai acum.

Nu mi-a placut cineva anume din film pentru ceea ce spune,fiecare a trasmis ceva prin ce a spus. Nu stiu daca poti spune mi-a placut "x" ca vorbea mai lent sau calm decat "y".
M-a miscat putin povestea celui cu accidentul de avion,mi-a placut dorinta lui de vindecare si ambitia,forta de a realiza acest lucru.

Da, iar asta este cel mai lung post al meu,cred :)


P.S.-Daca ati inteles ca doar despre bani este vorba in film,nu ati inteles filmul deloc.
fluturas_
Postat pe 26 Septembrie 2008 04:28
- Fluturas ... Daca ai ajuns la concluzia asta ... sincer ma bucur pentru tine!! ... O astfel de gandire nu poate decat sa te ajute in viata! ... Felicitari!! ...
supermiki
Postat pe 26 Septembrie 2008 08:32
De la: fluturas_, la data 2008-09-26 04:28:32
Desi am sustinut ca nu e cine stie ce,m-am inselat.
Acum am inteles filmul,am simtit uitandu-ma la film ca fara sa stiu am trait o parte din cele intamplate in film.
Filmul chiar te pune pe ganduri si te pune intr-un mod bun,te face sa vrei sa-ti doresti mai bine pentru tine,te face sa crezi in tine,sa crezi ca da poti sa-ti oferi ceva mai bun,ca poti sa le oferi celor din jur ceva mai bun. Te face sa intelegi ca e de ajuns sa gandesti pozitiv si sa te bucuri de ceea ce ai acum.

P.S.-Daca ati inteles ca doar despre bani este vorba in film,nu ati inteles filmul deloc.




Postat pe 26 Septembrie 2008 10:32
Bv fluturas eram convinsa ca o sa-l intelegi daca vrei sa te vezi fimul asta.

Aseara mi-am dat seama ca eu am avut filmul acum cateva luni bune dar l-am sters dupa cateva imagini pt ca nu era comedie,desen animat sau sf ...nu era ceea ce cautam atunci

Daca nu vedeam ca tot posteaza miki aici nu as fi fost curioasa sa-l iau sa descopar care e treaba cu filmul asta
Miki
iris_4_ever
Postat pe 26 Septembrie 2008 11:04
- Mersi Iris ... ma bucur ca am facut o fapta buna! ... numai sa-ti foloseasca poate acest film ... daca-l intelegi! ...
supermiki
Postat pe 26 Septembrie 2008 11:11


Da, Miki este principalul vinovat pt care am revazut filmul si nu-mi pare rau. Si eu l-am sters pt ca nu am avut rabdarea sa-l vad prima data.




fluturas_
Postat pe 26 Septembrie 2008 11:43
- Ma bucur ca nu-ti pare rau!! ... si ca am avut si eu o mica contributie ... pentru ca meritul adevarat o au realizatorii documentarului si cercetatorii care au lucrat acolo ...
supermiki
Postat pe 26 Septembrie 2008 13:10
ok...
nu v a atras nimeni in mod deosebit.
eram curioasa daca v-a atras acea "esther hicks" .

chestia cu entitatile ( pt cei care stiu la ce ma refer) ... ce parere aveti dsp asta?
morticia_adams
Postat pe 26 Septembrie 2008 16:05
De la: amme22, la data 2008-09-24 21:20:26
De la: carela, la data 2008-09-24 09:48:33PENTRU CEI CARE NU AU RABDARE SA VADA FILMUL,PUTETI CITI CARTEA! AM VAZUT-O IN LIBRARII

Care carte? "Legea atractiei"? - elementele de baza ale invataturii lui Abraham. Bineinteles, in spatele numelui Abraham se afla un grup de entitati (de pe alta lume). Comunicarea dintre abraham si autorii cartii se realizeaza initial prin intermediul unui medium. Cartea seamana destul de bine cu filmul in ceea ce priveste ideile. Si mai seamana a ceva: a posedare. Ce entitati or fi atat de interesate si iubitoare de oameni incat sa se zbata atat de dragul lor?
Zau ca sunt un om cat se poate de optimist si am trecut prin multe, insa ideile astea nu imi inspira nici un fel de incredere.
Mai bine citesc o rugaciune si am incredere in Dumnezeu decat in prostiile astea. Macar stiu ca in Dumnezeu pot sa am baza si orice s-ar intampla sufletului meu se poate inalta. Pe cand diversi maimutoi din alte lumi, reuniti sub diverse nume, nu-mi inspira nici o incredere, indiferent cat ar vrea ei binele nostru. Oare chiar ne vor binele?
Mai ganditi-va inainte sa va aruncati cu ochii inchisi. Uneori gropile pot fi adanci, iar iesirea la suprafata se face cu multe sacrificii si mult efort. E usor sa aluneci si greu sa urci.





nici eu nu am incredere in acele "enititati"
morticia_adams
Postat pe 20 Decembrie 2008 15:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna, am o intrebare 144 De la: symona_nedelcu 24 Martie 2010 16:53
lamuriti-ma si pe mine 6 De la: arhanghel 14 Octombrie 2009 14:44
intrebare 18 De la: Na2am 12 Septembrie 2008 19:56
ajutatsi.ma ! nu stiu pe cine iubesc :( 34 De la: kudika032851 20 Iulie 2009 03:13
Am nevoie de sfaturi... 7 De la: inna_1688 6 Iunie 2009 15:17