Setari Cookie-uri

Filmul "The Secret"

- mai bine nici nu se putea spune carela ... "VIATA MERGE INAINTE DAR DEPINDE DE NOI CUM VREM S-O TRAIM:CU CAPUL IN PAMANT SI TRISTETE IN OCHI SAU CU ZAMBETUL PE FATA SI CU SOARELE IN PRIVIRI!" ... Excelent! ...
supermiki
Postat pe 24 Septembrie 2008 10:09
De la: carela, la data 2008-09-24 09:48:33PENTRU CEI CARE NU AU RABDARE SA VADA FILMUL,PUTETI CITI CARTEA! AM VAZUT-O IN LIBRARII

Care carte? "Legea atractiei"? - elementele de baza ale invataturii lui Abraham. Bineinteles, in spatele numelui Abraham se afla un grup de entitati (de pe alta lume). Comunicarea dintre abraham si autorii cartii se realizeaza initial prin intermediul unui medium. Cartea seamana destul de bine cu filmul in ceea ce priveste ideile. Si mai seamana a ceva: a posedare. Ce entitati or fi atat de interesate si iubitoare de oameni incat sa se zbata atat de dragul lor?
Zau ca sunt un om cat se poate de optimist si am trecut prin multe, insa ideile astea nu imi inspira nici un fel de incredere.
Mai bine citesc o rugaciune si am incredere in Dumnezeu decat in prostiile astea. Macar stiu ca in Dumnezeu pot sa am baza si orice s-ar intampla sufletului meu se poate inalta. Pe cand diversi maimutoi din alte lumi, reuniti sub diverse nume, nu-mi inspira nici o incredere, indiferent cat ar vrea ei binele nostru. Oare chiar ne vor binele?
Mai ganditi-va inainte sa va aruncati cu ochii inchisi. Uneori gropile pot fi adanci, iar iesirea la suprafata se face cu multe sacrificii si mult efort. E usor sa aluneci si greu sa urci.
amme22
Postat pe 24 Septembrie 2008 21:20
amme.. de multe ori ma mir ca esti varsatoare
nu o lua in nume de rau.. departe de mine gandul.. doar ca spui ca te indentifici f tare cu zodia.. si eu zic ca nu prea. Varsatorii sunt f mistici si idealisti

Postat pe 24 Septembrie 2008 21:23
mistic, mistic, insa ascendentul din capricorn nu ma lasa sa zbor prea sus si ma indeamna la realism
amme22
Postat pe 24 Septembrie 2008 21:24
da.. se spune ca ascendentul are mare influenta

Postat pe 24 Septembrie 2008 21:25
da; pe mine ma trage de un picior de cate ori imi trece prin cap ideea glumeata de a rupe legatura cu realitatea. E acel: "si totusi... e mult prea roz sa fie adevarat. Oare care ar putea fi motivele reale?"
amme22
Postat pe 24 Septembrie 2008 21:27
hehe.. si eu patesc asa de multe ori.. imi pun intrebari, dupa care ma uit in jurul meu si.. prefer sa cred ca ,, adevarata realitate,, e alta.. caut argumente valabile si cand gasesc cate unul (oricat l-ar combate lumea) care ma face sa simt in interiorul meu ca ,,asa e,,.. sunt happy
poate pare ciudat .. dar mie imi place sa-mi construiesc, in masura in care se poate, propria realitate

Postat pe 24 Septembrie 2008 21:35
si eu am realitatea mea, numai ca e diferita de tot ce cunosc ceilalti. Si culmea, ma simt bine in ea. Rezulta ca, daca sunt multumita in lumea mea, sunt fericita.
amme22
Postat pe 24 Septembrie 2008 21:41
perfect de acord..
asa este.. atata timp cat esti fericita in realitatea ta, inseamna ca e cea potrivita pt tine

Postat pe 24 Septembrie 2008 21:43
exact asta incercam si eu sa spun
amme22
Postat pe 24 Septembrie 2008 21:44
- amme ... imi vine sa-ti raspund ... dar nu ma lasa Gabi in seara aceasta am baut ... dar maine daca imi aduci aminte ca trebuie sa-ti raspund o voi face ... zice ca nu am voie sa vorbesc lucruri serioase ... adica pot sa ma prostesc daca vreau ... ea zice ca oricum sunt ... prost ... probabil ca oi fi ... dar beau oadata la doua trei luni ... si unii zic ca sunt chiar simpatic cand beau ... dar ea zice ca nu am voie sa raspund la lucruri serioase ... asa ca ... asteapta pana maine ...
supermiki
Postat pe 24 Septembrie 2008 21:48
pai miki.. fa-te ca te prostesti..

Postat pe 24 Septembrie 2008 21:50
gabi are dreptate. Mai bine maine, cu mintea limpede
amme22
Postat pe 24 Septembrie 2008 21:51
- da ... oana ... dar sta langa mine ... siii si ea e de acord ca acesta e ceva serios ... iar amme ... tu ... ti-am mai zis ca ar trebui sa tii cu mine ... doar eu sunt prietenul tau si nu Gabi ...
supermiki
Postat pe 24 Septembrie 2008 21:57
tin cu cine are dreptate.
Retine! Cu mintea limpede! Atunci discut cu tine
amme22
Postat pe 24 Septembrie 2008 22:02
- totdeauna eu am dreptate! ... inafara de atunci cand nu am ...
supermiki
Postat pe 24 Septembrie 2008 23:20
De la: supermiki, la data 2008-09-23 07:49:36 - Exact ce ziceam si eu ... pentru ca sa-ti placa ceva ... cu siguranta ca ar trebui sa o si intelegi ... iar daca nu ai rabdarea sa te uiti pana la capat ... e normal sa nu ai CUM SA INTELEGI! ... Iar faptul ca vorbesc unii, e adevarat ... doar ca trebuie sa intelegem si sa si NU sa ne uitam ca vorbesc ... trebuie sa intelegem CE vorbesc ...
Si sigur ... gusturile nu se discuta! ... Dar oricum ... sa stii ca TU ai dreptate! ... Dreptatea ta! ...


respect
iris_4_ever
Postat pe 25 Septembrie 2008 13:21
Incep sa cred ca sufar de curiozitate cronica pentru ca inca de cand am vazut acest topic mi-am zis ca e cazul sa vad si eu acest film.

Asa ca am citit doar primele 2-4 postari de pe prima pagina si atat...pana nu vedeam filmul nu avea rost sa citesc ceea ce scrieti,parerea mea

Inca nu l-am vazut pe tot ,cred mai am sunt vreo 10 minute din film dar de,cum spuneam la inceput ca sufar de curiozitate cronica am si intrat aici sa vad ce parere aveti voi despre el.

Amme are dreptate in felul ei ,faptul ca D-zeu se pare ca nu are nici o legatura cu ceea ce se intampla cu ,,tine'' ar putea face o persoana cu credinta in d-zeu sa respinga ideile principale dar e o vorba ...d-zeu iti da dar nu-ti baga in traista sau ceva de genul ....nu ma pricep la chestiile legate de cel de sus nu pentru ca l-as renega sau ceva de genul ci pentru ca sunt de parere ca daca tu te iubesti pe tine automat te vor iubi si celelalte persoane din jur.

Mai este cazul sa spun ca am fost incantata de acest film si ca sunt de parere ca daca toti oamenii ar gandii pozitiv lumea ar fi mai buna ?

iris_4_ever
Postat pe 25 Septembrie 2008 13:37
- iris ... ba bucur ca prin postarile noastre te-am facut sa vezi acel film documentar ... este intradevar extraordinar filmul si tot ce se vorbeste ... bineinteles daca il poti urmari cu atentie si il si intelegi. Tot ce transmite este cat se poate de adevarat. Am trait si eu cateva experiente ca cele povestite acolo ... inclusiv un accident care a fost fff grav, nu am cazut cu avionul ... dar eu fiind pe un motor a intrat in mine un Jeep cu peste 100 km pe ora ... m-a aruncat la mai bine de 15 m pe asfalt, nu purtam nici casca ... nimeni care a vazut faza nu credea ca as mai putea fi viu ... intre motor si acele bari de inox pe care le au in fata unele Jeep-uri, nu ca mi-a rupt un picior ... mi l-a zdrobit!! ... coaste rupte ... au vrut sa-mi taie acel picior ... doctorii au zis ca chiar daca ma vor putea recupera dar sigur cel putin un an nu voi misca de pe patul in care eram ... iar eu am iesit din spital dupa o luna de zile ... in carje ... in ghips pana la brau ... iar acum merg normal ... joc football ... cu picioarele mele ... eeeste poveste lunga! ... n-are rost sa va plictisesc ... am aplicat ce zice in film, dar am facut asta involuntar ... inca in 1994 cand mi s-a intamplat asta nu era acest film ... dar legile lor actionau ... la fel ca un lucru la care ii dadeai drumul de la inaltime cadea si inainte ca sa se descopere legile gravitatiei ... si sunt multe acolo ... care asa sunt ... ori ca le accept eu ori ca nu! ...
supermiki
Postat pe 25 Septembrie 2008 15:07
De la: alexutzab, la data 2008-09-22 10:00:10cel mai penibil film pe care l-am putu vedea vreodata.nici nu m-am uitat la tot.este facut pentru a se juca cu mintile oamenilor.aberant
mda...nasol sa nu intelegi nimic din filmul ala....
annamera
Postat pe 25 Septembrie 2008 16:12
De la: amme22, la data 2008-09-24 21:20:26
De la: carela, la data 2008-09-24 09:48:33PENTRU CEI CARE NU AU RABDARE SA VADA FILMUL,PUTETI CITI CARTEA! AM VAZUT-O IN LIBRARII

Care carte? "Legea atractiei"? - elementele de baza ale invataturii lui Abraham. Bineinteles, in spatele numelui Abraham se afla un grup de entitati (de pe alta lume). Comunicarea dintre abraham si autorii cartii se realizeaza initial prin intermediul unui medium. Cartea seamana destul de bine cu filmul in ceea ce priveste ideile. Si mai seamana a ceva: a posedare. Ce entitati or fi atat de interesate si iubitoare de oameni incat sa se zbata atat de dragul lor?
Zau ca sunt un om cat se poate de optimist si am trecut prin multe, insa ideile astea nu imi inspira nici un fel de incredere.
Mai bine citesc o rugaciune si am incredere in Dumnezeu decat in prostiile astea. Macar stiu ca in Dumnezeu pot sa am baza si orice s-ar intampla sufletului meu se poate inalta. Pe cand diversi maimutoi din alte lumi, reuniti sub diverse nume, nu-mi inspira nici o incredere, indiferent cat ar vrea ei binele nostru. Oare chiar ne vor binele?
Mai ganditi-va inainte sa va aruncati cu ochii inchisi. Uneori gropile pot fi adanci, iar iesirea la suprafata se face cu multe sacrificii si mult efort. E usor sa aluneci si greu sa urci.
carela
Postat pe 25 Septembrie 2008 17:12
CARTEA DE CARE VORBESC SE NUMESTE "SECRETUL" ,SI SIGUR,ARE LA BAZA CA SI FILMUL "Legea atractiei universale".
EU SUNT DE ACORD CU ASTA, DAR NU INSEAMNA CA NU CRED IN D-ZEU SI IN BIBLIE SI MAI ALES IN PUTEREA RUGACIUNII.SI ORICUM O INTORCI,CAND ITI DORESTI MULT CEVA,TE ROGI...
carela
Postat pe 25 Septembrie 2008 17:20
"DACA ATI AVEA CREDINTA CAT UN BOB DE OREZ,ATI PUTEA MUTA MUNTII"- SCRIE BIBLIA
VEZI,TOATE SUNT IN TOATE. IAR PUTEREA E IN NOI
DOVADA,CURAJUL LUI MIKI,PE CARE IL ADMIR SINCER
carela
Postat pe 25 Septembrie 2008 17:28
De la: alexutzab, la data 2008-09-23 14:31:50da ok.cei care urmati sfaturile celor din film sa ne anuntati si pe noi, scepticii, despre evolutia voastra. nu banii sunt totul in lumea asta!



mai uite te odata la film si spune ne daca vezi numai bani in el.
daca spunem ca ne a placut filmul sau altele nu ins ca tanjim dupa bani . gandeste din mai multe puncte de vedere.
morticia_adams
Postat pe 25 Septembrie 2008 19:40
asta e. unii il inteleg, altii nu.
poate o sa-l inteleaga totusi.
sunt curioasa totusi, cine v-a atras atentia mai mult in acel film?
morticia_adams
Postat pe 25 Septembrie 2008 19:56
Miky , desi nu stiam de accidentul tau ,ma bucur sa aflu ca ai reusit sa iti revii atat de repede ,nu degeaba se spune ca mintea omului este capabila de orice.

E adevarat ca se vorbeste destul de mult despre bani dar daca te limitezi la atat ......asta sa fie tot ce ai inteles din acest film ?
Mi se pare o mare pierdere de timp ,decat sa te uiti la ceva si sa nu intelegi mai bine te duci in padure ....

Joana , mie personal nu mi-a atras atentia ,,cineva'' ...nu conteaza cine ce spune cat ceea ce spune.
iris_4_ever
Postat pe 25 Septembrie 2008 20:48
mi-a placut transformarea picaturii de apa; am mai vazut asta intr-un ziar acum mult timp. Filmul arata si el, la un moment dat, cum apa poate lua diferite forme in functie de anumite stari ale gandului.
amme22
Postat pe 25 Septembrie 2008 20:54
- Vad ca incet - incet ajungem cei care ne aseamanam sa ne si adunam, am sa va mai spun un secret ... daca dupa un timp te vei mai uita odata la film ... nu numai ca o vei intelege mai bine ... dar o vei si intelege altfel ...
supermiki
Postat pe 25 Septembrie 2008 21:25
pt mine conteaza f mult CUM spune:D
de ex nu prea-mi placea aia cu feng shui -ul ... nu retin numele:D
morticia_adams
Postat pe 26 Septembrie 2008 00:12
oricum eu raman doar la gandirea pozitiva si vibratiile. nu ma complic cu lumi paralele si "channeling" acele ... entitati
morticia_adams
Postat pe 26 Septembrie 2008 00:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
obsesie sau iubire? 18 De la: sas_adrian80 18 Mai 2010 02:51
rochitza neagra ;)) 8 De la: nattalya 24 Aprilie 2009 18:52
oare ma iubeste 34 De la: CORINA_SWEET_GIRL 20 Decembrie 2009 16:41
eu pesti, el scorpion...ce parere aveti? 6 De la: kudika016488 18 Mai 2009 20:33
Ceva interesant de facut in weekend in Bucuresti 11 De la: IMF 26 Mai 2009 13:15