Setari Cookie-uri

Filmul "The Secret"

Aº sã "aud" pãrerile voastre despre acest film.

Postat pe 21 Septembrie 2008 05:41
- Cred ca toata lumea ar trebui sa-l vada. Indiferent daca crezi sau nu ce se spune acolo ... multe lucruri nu sunt intamplatoare ... dar ar trebui sa vorbim mult mai mult. Dar spune-ne parerea ta! ...
supermiki
Postat pe 21 Septembrie 2008 13:01
o balarie, filmu'!

Postat pe 21 Septembrie 2008 13:03
- ce nu ti-a placut? ...
supermiki
Postat pe 21 Septembrie 2008 14:31
Este foarte foarte foarte foarte tare!Geo,ma mir ca nu ti-a placut!
sweetpink
Postat pe 21 Septembrie 2008 14:45
poate faptul ca din film lipseste ceva: Dumnezeu.
Totul este axat pe puterea mintii umane. Ok. Sunt de acord ca mintea omului poate face multe, dar nu totul. Sunt de acord ca materia poate fi transformata prin mintea noastra, insa totul se concentreaza pe materie nu pe spirit. Iar transformarea materiei cere prea multa concentrare si control al gandurilor. Mi se pare ca filmul este axat pe autocontrolul gandurilor. Nu se spune nimic despre suflet.
Ma intreb daca are rost efortul de a transforma o materie trecatoare, avand in verere ca nu suntem vesnici.
amme22
Postat pe 21 Septembrie 2008 14:48
De la: supermiki, la data 2008-09-21 14:31:08 - ce nu ti-a placut? ...



n-are actiune. nu tu bataie, nu tu sange, nici macar o palma!!
mie imi plac alea cu jan claude vreau dame si cichi cean.

Postat pe 21 Septembrie 2008 16:33
în timp ce vedeam filmul, îmi dãdeam seama despre ce vorbesc acei oameni.Am avut o experienþã... Mi-am dorit ceva în luna ianuarie, ºi m-am gândit cu lux de amãnunte ºi prin septembrie s-a întâmplat tot ce mi-am dorit. Nu se intâmplã nimic rãu dacã gândim pozitiv..

Postat pe 21 Septembrie 2008 16:41
- Sunt in totalitate de acord cu tine! ... Eu as putea vorbi de chiar mai multe experiente ...
supermiki
Postat pe 21 Septembrie 2008 20:05
De la: supermiki, la data 2008-09-21 20:05:27 - Eu as putea vorbi de chiar mai multe experiente ...


subscriu..

Postat pe 21 Septembrie 2008 23:49
[quote name=\'syenna\' date=\'2008-09-21 16:41:10\']în timp ce vedeam filmul, îmi dãdeam seama despre ce vorbesc acei oameni.Am avut o experienþã... Mi-am dorit ceva în luna ianuarie, ºi m-am gândit cu lux de amãnunte ºi prin septembrie s-a întâmplat tot ce mi-am dorit. Nu se intâmplã nimic rãu dacã gândim pozitiv..[/quote]

da\' ce ti-ai dorit in decembrie de ce nu s-a indeplinit in august?
nu e vorba de un copil, nu? adica ma gandeam la "experienta"
googoodoll
Postat pe 21 Septembrie 2008 23:54
e adevarat tot ce zice acolo. am incercat si nu o data. crede si chiar se poate orice :)
annamera
Postat pe 22 Septembrie 2008 02:39
mie mi-a placut filmul...chiar trebuie sa fim mai optimisti si sa nu mai traim ca cel cu drobul de sare deasupra capului..pt ca uitam sa traim prezentul...
poate multi ar vorbi din experienta mai multe...este adevarat..dar..cred ca si cei din film sau regizorul aveau mai multe idei si cazuri...acum totusi trebuie sa fim la limita sa nu credem ca tot ce zboara se si mananca...
o zi buna
beem
Postat pe 22 Septembrie 2008 09:52
cel mai penibil film pe care l-am putu vedea vreodata.nici nu m-am uitat la tot.este facut pentru a se juca cu mintile oamenilor.aberant
alexutzab
Postat pe 22 Septembrie 2008 10:00
De la: alexutzab, la data 2008-09-22 10:00:10cel mai penibil film pe care l-am putu vedea vreodata.nici nu m-am uitat la tot.este facut pentru a se juca cu mintile oamenilor.aberant


- Daca asa crezi ... ai dreptate! ... nu toata lumea il intelege ... si nici nu are rabdare sa se uite pana la sfarsit ...
supermiki
Postat pe 23 Septembrie 2008 00:23
Nu,nu e vorba de un copil.

Postat pe 23 Septembrie 2008 01:23
De la: supermiki, la data 2008-09-23 00:23:30
De la: alexutzab, la data 2008-09-22 10:00:10cel mai penibil film pe care l-am putu vedea vreodata.nici nu m-am uitat la tot.este facut pentru a se juca cu mintile oamenilor.aberant


- Daca asa crezi ... ai dreptate! ... nu toata lumea il intelege ... si nici nu are rabdare sa se uite pana la sfarsit ...


sau nu toata lumea gusta acelasi filme ca si tine

nici mie nu mi-a placut filmul. m-am plictisit uitandu-ma cum vorbesc aia.
am inteles cat am vazut din el doar ca sincer mi se pare ca folosesc o afirmatie prea dusa in extreme.
fluturas_
Postat pe 23 Septembrie 2008 03:34
- Exact ce ziceam si eu ... pentru ca sa-ti placa ceva ... cu siguranta ca ar trebui sa o si intelegi ... iar daca nu ai rabdarea sa te uiti pana la capat ... e normal sa nu ai CUM SA INTELEGI! ... Iar faptul ca vorbesc unii, e adevarat ... doar ca trebuie sa intelegem si sa si NU sa ne uitam ca vorbesc ... trebuie sa intelegem CE vorbesc ...
Si sigur ... gusturile nu se discuta! ... Dar oricum ... sa stii ca TU ai dreptate! ... Dreptatea ta! ...
supermiki
Postat pe 23 Septembrie 2008 07:49
Stii ce am inteles eu din filmul ala.
Ca atat timp cat gandim pozitiv ne va fi mai bine. O sa aveam o zi mai buna,o sapt,o luna,un an,o viata bla bla bla. Ca daca vreau ceva si gandesc pozitiv despre acel lucru si dorinta de a-l avea, o sa-l am.
Daca nu am inteles bine,corectati-ma.
supermiki nu te contrazic,tu ai vazut tot filmul,eu nu.Poatea tu l-ai inteles mai bine decat ce am inteles eu din jumatate de film.
fluturas_
Postat pe 23 Septembrie 2008 13:20
da ok.cei care urmati sfaturile celor din film sa ne anuntati si pe noi, scepticii, despre evolutia voastra. nu banii sunt totul in lumea asta!
alexutzab
Postat pe 23 Septembrie 2008 14:31
De la: fluturas_, la data 2008-09-23 13:20:42Stii ce am inteles eu din filmul ala.
Ca atat timp cat gandim pozitiv ne va fi mai bine. O sa aveam o zi mai buna,o sapt,o luna,un an,o viata bla bla bla. Ca daca vreau ceva si gandesc pozitiv despre acel lucru si dorinta de a-l avea, o sa-l am.
Daca nu am inteles bine,corectati-ma.
supermiki nu te contrazic,tu ai vazut tot filmul,eu nu.Poatea tu l-ai inteles mai bine decat ce am inteles eu din jumatate de film.


Faptul ca ai gandi pozitiv cu certitudine nu poate decat sa-ti aduca beneficii comparativ cu a gandi negativ.
Decat sa te astepti tot timpul la ce e mai rau ... decat sa vezi doar partea intunecata a lucrurilor ... cu siguranta esti mai fericit daca reusesti sa te bucuri ca atunci cand ti-e sete, mai ai o jumatate de pahar cu apa, decat sa incepi sa fii nefericit pentru ca paharul este pe jumatate gol! ... Sigur! ... e alegerea ta ce faci! ...
Nu stiu … eu unul ma simt mai bine atunci cand sunt fericit!
Eu ma simt mai bine atunci cand sunt multumit!
Iar daca pot sa ma bucur si de lucrurile marunte ... inseamna ca sunt de mai multe ori si mai mult timp fericit sau bucuros ... Atunci intrebarea mea ... nu catre negativi ... chiar n-am nimic cu ei, sa fie sanatosi! ... e alegerea lor sa fie asa ... dar intrebarea mea catre mine este: sa ma bucur ca mai am o jumatate de pahar cu apa? ... mi-e sete ... ma bucur ca o am? ... sau ma necajesc pentru ca nu e plina? ...
Iarasi este alegerea mea daca vreau ca data viitoare sa fie MAI plina ... sau chiar plina de tot ... e alegerea mea sa fac ceva pentru asta sau sa continui sa ma lamentez ca nu a fost de data asta chiar plina ... a fost numai jumatate? ... Nu stiu ... nu stiu ce alegeti voi ... dar stiu cu siguranta ce aleg EU ! ...
In ceea ce priveste faptul ca in cazul in care ai vrea un lucru si ai AVEA NUMAI o gandire pozitiva asupra acelui lucru si NUMAI o dorinta de a avea acel lucru ... NU ITI garanteaza ca o sa si AI acel lucru! ... Dar gandirea pozitiva de a avea acel lucru (credinta ca ai putea sa o ai) si dorinta de a avea acel lucru ... pot activa urmatorul pas care ar trebui facut ... acela de a INTREPRINDE ceva pentru a obtine acel lucru pe care crezi ca ai putea sa-l obtii si pe care ti-l si doresti.
Deci mai e nevoie si de ACTIVITATE ! (actiune, munca ... mai multa munca ... chiar munca in plus! ... spuneti-i cum vreti.)
Iar INCREDEREA ca ai PUTEA obtine acel lucru ... INCREDEREA ca ar MERITA sa ai acel lucru ... DORINTA de a AVEA acel lucru poate declansa ACTIUNEA sau ACTIVITATEA sau tot ce este nevoie, tot ce este NECESAR de a obtine pana la urma acel lucru. (si nu trebuie sa fie neaparat un lucru … poate fi un stil de viata, poate fi ceva ce ai vrea sa devii, poate fi ceva ce ai vrea sa ... nu stiu ... orice!)
Ceea ce stiu cu siguranta ... este ca ORICE REALIZARE in lumea asta ... chiar OORICE! a fost prima data un vis ... o dorinta si deabia dupa aceea s-a materializat, deabia dupa aceea a devenit realitate! ...
Acum chiar daca m-am lungit cu acest raspuns ... promit ca nu o voi mai face ... totusi as mai vrea sa subliniez ceva. Nu contest capacitatea ta de intelegere ... sunt comvins ca si tu ... si oricine ar putea intelege ... doar ca ati ales sa NU luati destule, sa nu luati suficiente informatii. Si iarasi este alegerea ta! ... Dar hai sa- nchei!
supermiki
Postat pe 24 Septembrie 2008 00:54
in primul rand supermiki ,multumesc pentru raspuns.

da ai dreptate,optimismul te face sa vezi lucrurile mai frumos,mai placut.te face sa te bucuri de ce ai si cat ai si nu iti permite sa te ingrijorezi prea mult de ceea ce nu ai. faptul ca ne ingrijoram prea mult de toate lucrurile aceste,faptul ca gandimt negativ nu face decat sa inrautateasca lucrurile si nu ne permite sa ne bucuram de adv. valoare a ceea ce avem.

poate ca vina a fost a mea ca nu am avut rabadare sa vad tot filmul,o sa-l iau de pe net sa-l vad inca odata. :) si nu doar pt ca ai spus tu ce ai spus. m-ai facut curioasa sa vreau sa-l vad tot

inca odata multumesc frumos pt mesaj :)
fluturas_
Postat pe 24 Septembrie 2008 01:15
- Sincer ma bucur sa aud ce-mi spui ... iti garantez ca nu ai ce pierde! ... Sunt comvins de asta! ...
supermiki
Postat pe 24 Septembrie 2008 01:20
supermiki.. filmul asta e ca o vizita in tibet.. degeaba mergi daca nu ai starea, energia necesara.. nu ai sa intelegi nimic.. ba' vei fi si nervos ca ai dat atatia bani ca sa vezi km de teren arid..
la fel si cu the secret.. in zadar te uiti la el daca nu ai anumite capacitati extrasenzoriale (le zic eu) si multa vointa sa iti imbunatatesti existenta..

Postat pe 24 Septembrie 2008 01:21
:) o sa dau detalii dupa ce-l vad tot,cand asa inca nu stiu,sper sapt. asta. :)
fluturas_
Postat pe 24 Septembrie 2008 01:22
intrun fel cred ca m-am exprimat gresit,nu e vb ca nu mi-a placut filmul sau ca nu am inteles care e ideia. doar ca mi-am pierdut rabadarea la un momentdat.
poate ca aveam starea de..
btw.. eu chair am dat filmul mai departe,pt ca m-am gandit ca daca atunci nu am fost in stare sa-l vad pana la capat cu siguranta altcineva va avea rabdarea.
fluturas_
Postat pe 24 Septembrie 2008 01:25
- Oanaaaa ... ma bucur ca te vad!! ... iar fluturas ... sunt sigur ca acum il vei urmari mai cu atentie ... si vei intelege mesajul ... si nu numai ...
supermiki
Postat pe 24 Septembrie 2008 01:52
In film,nu e vorba doar de bani...

Postat pe 24 Septembrie 2008 02:36
- Asa este ... nu e vorba numai de bani ... dar trebuie urmarit tot filmul! ...
supermiki
Postat pe 24 Septembrie 2008 02:55
PENTRU CEI CARE NU AU RABDARE SA VADA FILMUL,PUTETI CITI CARTEA! AM VAZUT-O IN LIBRARII
EU AM VAZUT FILMUL DE DOUA ORI PT CA SOTUL MEU A ADORMIT PRIMA OARA DAR TOTUSI A FOST DE ACORD SA-L VADA PANA LA CAPAT.
POT SPUNE CA NU E VORBA NEAPARAT DE BANI CI DE DORINTELE FIECARUIA .
EU AM INVATAT CA E MAI BINE SA VEZI PARTEA PLINA A PAHARULUI SI DE ATUNCI IMI MERGE BINE ,DESI CA SA FIM REALISTI,ASTA NU INSEAMNA CA NU MAI AM NICI O PROBLEMA! VIATA MERGE INAINTE DAR DEPINDE DE NOI CUM VREM S-O TRAIM:CU CAPUL IN PAMANT SI TRISTETE IN OCHI SAU CU ZAMBETUL PE FATA SI CU SOARELE IN PRIVIRI
carela
Postat pe 24 Septembrie 2008 09:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
merita sa dau banutu pe acest swatch ??? 14 De la: dolcik1 2 Iulie 2009 19:33
dieta si mentinearea greutatii 18 De la: alexandra890 31 Mai 2011 15:39
iubire,..net..si departare 10 De la: maya66 12 Iulie 2009 19:37
pantofi.. 3 De la: mimi_ca29 13 Mai 2011 21:19
unde e bariera dintre ¨doar prieteni¨ si ¨2 persoane atrase unul de celalalt¨?? 20 De la: l_diana_c 29 Mai 2009 14:56