Setari Cookie-uri

cum sa-ti vindeci barbatul de pesimism ?!!

Fetelor am o mare problema cu sotul meu,e cel mai mare pesimist din lume.Lui nimic nu-i merge bine niciodata,el e singurul om din lumea asta care n-are casa ,el e cel mai mare ghinionist ,pe el nimeni nu-l ajuta,nu o sa reuseasca niciodata sa faca nimic,si astea sunt doar cateva din afirmatiile zilnice ale consoartei mele.Eu sunt f. optimista din fire si am incercat dn toate puterile si in toate modurile sa-i deschid si lui putin mintea sa vada ca nu e Dracul chiar atat de negru dar nu vrea cu nici un chip sa-si schimbe parerea,zice ca sunt eu cu capul in nori si traiesc in lumea copiilor.Am incercat sa-l fac sa citeasca niste carti scrise de oameni intelepti si chiar am insistat sa se uite la filmul "The Secret" ca sa vada ca exista si altceva in lumea asta decat ghinion dar a refuzat categoric.Nu stiu ce sa mai fac,imi vine sa-l bat cand il aud cum cobeste ca o sa fim saraci si pana la urma o sa ne despartim din cauza neajunsurilor.Ne iubim cu adevarat dar pesimismul lui ne trage f. mult in jos.Ce mai pot face sa-i deschid ochii in fata bucuriilor vietii !!
diana1981
Postat pe 22 Septembrie 2008 19:57
spune-i bancul ala cu Itic si cu capra
googoodoll
Postat pe 22 Septembrie 2008 19:59
poti sa-i spui cam cum am zis eu fratelui meu odata: "decat sa ma descurajezi, mai bine taci ca am sa gasesc singura solutii".
amme22
Postat pe 22 Septembrie 2008 20:00
n-as putea fi cu cineva care e atat de pesimist,m-ar cobori si pe mine in pesimismul lui...hmmmm mai incearca sa-l ajuti sa se schimbe, si tu nu te lasa influentata de pesimismul lui,demonstreaza-i prin fapte ca ai dreptate.
DeeaCatalina
Postat pe 22 Septembrie 2008 20:50
De la: diana1981, la data 2008-09-22 19:57:15Fetelor am o mare problema cu sotul meu,e cel mai mare pesimist din lume.Lui nimic nu-i merge bine niciodata,el e singurul om din lumea asta care n-are casa ,el e cel mai mare ghinionist ,pe el nimeni nu-l ajuta,nu o sa reuseasca niciodata sa faca nimic,si astea sunt doar cateva din afirmatiile zilnice ale consoartei mele.Eu sunt f. optimista din fire si am incercat dn toate puterile si in toate modurile sa-i deschid si lui putin mintea sa vada ca nu e Dracul chiar atat de negru dar nu vrea cu nici un chip sa-si schimbe parerea,zice ca sunt eu cu capul in nori si traiesc in lumea copiilor.Am incercat sa-l fac sa citeasca niste carti scrise de oameni intelepti si chiar am insistat sa se uite la filmul "The Secret" ca sa vada ca exista si altceva in lumea asta decat ghinion dar a refuzat categoric.Nu stiu ce sa mai fac,imi vine sa-l bat cand il aud cum cobeste ca o sa fim saraci si pana la urma o sa ne despartim din cauza neajunsurilor.Ne iubim cu adevarat dar pesimismul lui ne trage f. mult in jos.Ce mai pot face sa-i deschid ochii in fata bucuriilor vietii !!



Du-l la psiholog!


CORINA_
Postat pe 23 Septembrie 2008 13:35
nu stiu bancul cu Itic si cu capra.poate mi-l spui tu!!!
diana1981
Postat pe 23 Septembrie 2008 17:06
sincer draga diana.. cu asa un sot.. grea viata ti-ai ales

Postat pe 23 Septembrie 2008 17:06
Inr-adevar cand il aud cum bolboroseste numai de rau ma intristeaza si pe mine si aduce o umbra de pesimism asupra optimismului meu dar sunt prea incapatanata sa-l las pe el sa ma converteasca pe mine.Nu ma las asa usor ,in primul rand pt. ca e vb de sotul meu si nu de un prieten oarecare caruia pot sa-i dau cu piciorul fara regrete.La psiholog nu as putea sa-l duc decat sa-l bat si sa-l trag de un picior pana la cabinet,pana la urma cred ca o sa incerc si asta
Oricum toata speranta mea de a-l aduce pe linia de plutire sta in soarta noastra care pana acum ne-a fost cam potrivnica dar am incredere ca o sa se shimbe in bine cat mai curand.Nu pot si nu vreau sa las pesimismul cauzat de greutatile zilelor pe care le traim sa-mi distruga casnicia cu un barbat minunat dar ingenunchiat de dezamagiri.
Va multumesc mult pentru sfaturi si astept si alte sugestii !!!
diana1981
Postat pe 23 Septembrie 2008 17:17
trimite`l la psiholog sau dai sa citeasca carti motivationale si de atitudine...sincer , sunt foarte bune
Kittynelle
Postat pe 23 Septembrie 2008 22:03
Itic se duce sa se planga rabinului de viata sa amara. Rabinule, am o casa mica, o singura camera in care ne inghesuim toti, eu Rachela, cei sase copii, mama si tata, si mai traieste si bunica. Of, nu mai pot rezista, da-mi te rog un sfat, ce sa fac?
Rabinul se gandeste o clipa si ii raspunde :
Baga capra in casa !
Itic se uita mirat, dar se gandeste ca rabinul e intelept, si stie el mai bine. Se duce acasa si baga capra in casa.
A doua zi se prezinta iar la rabin. Rabi, sunt disperat, acum e si mai rau!
Baga si porcul, zice rabinul. pleaca Itic si baga porcul in casa. A treia zi iar vine: Rabi, ma duc sa ma spanzur, ca iadul cred ca e mai putin aglomerat !
Bine, zice rabinul, scoate porcul inapoi afara!
Urmatoarea zi, Itic vine ceva mai usurat.
E? Cum e?
Mai binisor, Rabi.
Scoate si capra , zice.
Urmatoarea zi, Itic apare fericit la rabin.
Ei, vezi ca acum e muuuult mai bine???
googoodoll
Postat pe 23 Septembrie 2008 22:04
deci..ideea e ca trebuie sa-i faci cunostinta cu unul mai necajit decat el...

Postat pe 23 Septembrie 2008 22:08
bv inocica
alexutzab
Postat pe 24 Septembrie 2008 13:25
Mda i-am dat multe exemple de oameni care sunt mai necajiti decat noi dar mi-a raspuns ca nu-l intereseaza de altii.Ba chiar i-am adus aminte cand se plangea ca mai avem DOAR 60 mil in banca si acum nu mai avem decat vreo 2,dar nici ca vrea sa recunoasca ca e pesimist.El zice ca e realist(phoa !!).I-am spus de multe ori ca daca eu traiesc in lumea copiilor unde totul e bine si frumos,el traieste in lumea cosmarelor unde tot mapamondul traieste in fericire si prosperitate inafara de el.Cateodata am impresia ca ii si place sa faca pe victima societatii.Din punctul asta de vedere ii seamana leit lu' masa care se plange non-stop ca e amarata vai de capul ei,dar tigarica si cafeaua nu-i lipsesc niciodata.Halal femeie saraca!!
Oricum nu ma las ,ma tin de capul lui pana revine printre noi astia care traim in lumea copiilor.
Va multumesc mult pt. sfaturi si mai ales pt. banc,a fost tare !!
diana1981
Postat pe 26 Septembrie 2008 09:23
De la: googoodoll, la data 2008-09-23 22:04:07Itic se duce sa se planga rabinului de viata sa amara. Rabinule, am o casa mica, o singura camera in care ne inghesuim toti, eu Rachela, cei sase copii, mama si tata, si mai traieste si bunica. Of, nu mai pot rezista, da-mi te rog un sfat, ce sa fac?
Rabinul se gandeste o clipa si ii raspunde :
Baga capra in casa !
Itic se uita mirat, dar se gandeste ca rabinul e intelept, si stie el mai bine. Se duce acasa si baga capra in casa.
A doua zi se prezinta iar la rabin. Rabi, sunt disperat, acum e si mai rau!
Baga si porcul, zice rabinul. pleaca Itic si baga porcul in casa. A treia zi iar vine: Rabi, ma duc sa ma spanzur, ca iadul cred ca e mai putin aglomerat !
Bine, zice rabinul, scoate porcul inapoi afara!
Urmatoarea zi, Itic vine ceva mai usurat.
E? Cum e?
Mai binisor, Rabi.
Scoate si capra , zice.
Urmatoarea zi, Itic apare fericit la rabin.
Ei, vezi ca acum e muuuult mai bine???

..............................................................
StrangerInAStrangeLand
Postat pe 28 Octombrie 2008 23:09
catch_a_fire
Postat pe 29 Octombrie 2008 08:27
in ce zodie e sotul tau??
dhoria
Postat pe 31 Octombrie 2008 07:50
Rac
diana1981
Postat pe 1 Noiembrie 2008 00:17
mai incearca,fa in asa fel ca optimismul tau sa-l acapareze si pe el,daca vz ca tot batut in cap este sa mearga la un medic ceva nusht zic si eu iti doresc multa bafta
ETE_EU
Postat pe 3 Noiembrie 2008 15:06
De la: diana1981, la data 2008-09-22 19:57:15Fetelor am o mare problema cu sotul meu,e cel mai mare pesimist din lume.Lui nimic nu-i merge bine niciodata,el e singurul om din lumea asta care n-are casa ,el e cel mai mare ghinionist ,pe el nimeni nu-l ajuta,nu o sa reuseasca niciodata sa faca nimic,si astea sunt doar cateva din afirmatiile zilnice ale consoartei mele.Eu sunt f. optimista din fire si am incercat dn toate puterile si in toate modurile sa-i deschid si lui putin mintea sa vada ca nu e Dracul chiar atat de negru dar nu vrea cu nici un chip sa-si schimbe parerea,zice ca sunt eu cu capul in nori si traiesc in lumea copiilor.Am incercat sa-l fac sa citeasca niste carti scrise de oameni intelepti si chiar am insistat sa se uite la filmul "The Secret" ca sa vada ca exista si altceva in lumea asta decat ghinion dar a refuzat categoric.Nu stiu ce sa mai fac,imi vine sa-l bat cand il aud cum cobeste ca o sa fim saraci si pana la urma o sa ne despartim din cauza neajunsurilor.Ne iubim cu adevarat dar pesimismul lui ne trage f. mult in jos.Ce mai pot face sa-i deschid ochii in fata bucuriilor vietii !!


- In primul rand ... nu poti ajuta pe cineva care el nu vrea! Tu zici: "Am incercat sa-l fac sa citeasca niste carti scrise de oameni intelepti si chiar am insistat sa se uite la filmul "The Secret" ca sa vada ca exista si altceva in lumea asta decat ghinion dar a refuzat categoric." In acest caz ... daca el nu vrea ... chiar nu ai ce face!
Iar daca pana la urma va veti desparti: "pana la urma o sa ne despartim din cauza neajunsurilor" ... nu va fi din cauza neajunsurilor, ci din cauza ca nu va potriviti!
Recomandarea mea, fara a crede ca sunt detinatorul adevarului absolut,
asa ca puteti sau nu sa tineti cont de ce zic acum ... deci, recomandarea mea este sa incerci sa-i zici: "uite ce este, hai sase luni sa facem in felul meu, chiar daca esti de acord tu ... si chiar daca tu nu esti de acord cu drumul sau modul pe care eu (adica tu) il propun sa il urmam. Daca dupa sase luni in care facem cum zic eu, nu vom vedea nici o schimbare reala in viata noastra, revenim la modul tau de a vedea si actioma in viata. Vom incepe sa ne tavalim pe jos ... vom incepe sa ne dam cu capul de pereti si sa ne plangem in cor: "ce viata rea avem si ce ne-norocosi suntem!" Ce zici?"
Daca cumva ... este de acord sa incercati sase luni in felul tau ... (adica optimist, cautand solutii si nu scuze), deci, daca va fi de acord sa incercati, am putea sa mai discutam! Daca nuu ... este chiar degeaba! ...
supermiki
Postat pe 10 Noiembrie 2008 09:05
si iubitul meu e tot rac si e tot asa pesimist.cand citesc ceea ce ai scris parca citesc despre iubitul meu
le place sa faca pe victimele dar de fapt stiu ca nu e asa.adu-i incontinuu argumente k nu e asa najpa viatza si tu nu renuntza la zambet.fa haz de necaz.incarca sa il inveselesti.la mine cateodata merge.si bine k am reusit sa il fac sa nu mai imi zica zilnic k el e ghinionist,acu e mai rarutz. multa bafta!!!
Onutza_bby
Postat pe 10 Noiembrie 2008 11:36
draga diana...cand am vazut bujorul din poza ta m-am mirat fff tare pt k si eu am o poza cu bujor neincarcata aici....si stii ce sentiment am avut? hai sa iti zic....doamne eu am avut si am trandafir....si cum asa am acum bujor....dar ma linistii...gata..e faina floarea...
shery
Postat pe 10 Noiembrie 2008 11:41
Asa este Supermiki nu poti ajuta pe cineva care nu vrea sa se lase ajutat.Dar nu pot sa ma las pagubasa ,e sotul meu si imi doresc din tot sufletul sa am o casnicie frumoasa si trainica.Si mai ales ca nu e om rau,e doar foarte incapatanat.Desi recunosc ca nu de putine ori m-am gandit daca nu cumva noi pur si simplu nu suntem facuti unul pt. altul.Eu sunt o fiinta visatoare,imi plac la nebunie micile bucurii ale vietii(cerul albastru,mirosul de iarba proaspata,colindele de Craciun),sunt foarte sociabila si optimista.Sotul meu e mereu realist,se uita cu nesat la stiri ca sa vada ce nenorociri se mai intampla in lume,si-i uraste pe toti cei care au mai mult noroc decat el.Toti cei care au ceva mai mult decat el sunt parveniti,hoti si escroci.I-am explicat de multe ori ca desi unii au noroc mai mult acum ,de-a lungul vietii va vedea ca de fapt el a fost norocosul in tot acest timp.Dar se pare ca nu poate vedea in perspectiva,sau nu vrea.
diana1981
Postat pe 10 Noiembrie 2008 20:59
Mai am 2 prietene bune care sunt si ele scorpioance ca mine si prietenii lor sunt rac ca sotul meu,si vreau sa spun c aatunci cand vb de ei parca vb de una si aceeasi persoana.Incredibil ! Eu fac intotdeauna haz de necaz dar el se supara si-mi reproseaza ca nu ma intereseaza si nu-mi pasa daca ni se intampla ceva rau.Ba imi pasa si inca f. mult dar acum ce sa fac,sa ma dau cu capul de pereti,la ce-mi ajuta??!!Asta nu intelege el.
diana1981
Postat pe 10 Noiembrie 2008 21:07
draga Shery bujorul din poza de la avatar este chiar din gradina mamei mele,intr-adevar se aseamana f. mult cu trandafirul din avatarul tau.Asta inseamna ca suntem amanouaniste fiintesensibile si frumoase!
diana1981
Postat pe 10 Noiembrie 2008 21:09
De la: diana1981, la data 2008-09-26 09:23:31Mda i-am dat multe exemple de oameni care sunt mai necajiti decat noi dar mi-a raspuns ca nu-l intereseaza de altii.Ba chiar i-am adus aminte cand se plangea ca mai avem DOAR 60 mil in banca si acum nu mai avem decat vreo 2,dar nici ca vrea sa recunoasca ca e pesimist.El zice ca e realist(phoa !!).I-am spus de multe ori ca daca eu traiesc in lumea copiilor unde totul e bine si frumos,el traieste in lumea cosmarelor unde tot mapamondul traieste in fericire si prosperitate inafara de el.Cateodata am impresia ca ii si place sa faca pe victima societatii.Din punctul asta de vedere ii seamana leit lu' masa care se plange non-stop ca e amarata vai de capul ei,dar tigarica si cafeaua nu-i lipsesc niciodata.Halal femeie saraca!!
Oricum nu ma las ,ma tin de capul lui pana revine printre noi astia care traim in lumea copiilor.
Va multumesc mult pt. sfaturi si mai ales pt. banc,a fost tare !!



Daca ai stii cat te inteleg!!!
Tb sa-i fac cunostinta cu al meu,de 30 ani ma chinui sa-l scot din starea asta si stii unde am ajuns,ce am rezolvat?
NIMIC!!!Am ajuns sa fac eu tratamente de nervi.

Asa ca...
Alexandra09
Postat pe 10 Noiembrie 2008 21:42
Aoleu Alexandra nu ma speria!!30 de ani de pesimism D-zeule esti o martira!!Pe mine nu ma enerveaza ,mai mult ma intristeaza ca se incapataneaza sa fie nefericit si ursuz cand sunt atatea lucruri in lumea asta pentru care ar trebui sa fim recunoscatori si fericiti.Il inteleg ca e suparat si frustrat ca nu avem si noi o casa sau macar un venit care sa ne asigure o viata fara griji si datorii dar nu suntem nici primii si nici ultimii.Dar la ce bun sa-mi fac griji si ganduri negre ca oricum nu ma ajuta cu nimic ,dimpotriva parca mai mult ghinion si greutati iti aduc in viata.Asta nu intelege sotul meu si probabil si sotul tau.
Eu sper totusi cu rabdare si intelegere sa-l fac sa vada adevarul.
diana1981
Postat pe 11 Noiembrie 2008 19:22
De la: diana1981, la data 2008-11-11 19:22:33Aoleu Alexandra nu ma speria!!30 de ani de pesimism D-zeule esti o martira!!Pe mine nu ma enerveaza ,mai mult ma intristeaza ca se incapataneaza sa fie nefericit si ursuz cand sunt atatea lucruri in lumea asta pentru care ar trebui sa fim recunoscatori si fericiti.Il inteleg ca e suparat si frustrat ca nu avem si noi o casa sau macar un venit care sa ne asigure o viata fara griji si datorii dar nu suntem nici primii si nici ultimii.Dar la ce bun sa-mi fac griji si ganduri negre ca oricum nu ma ajuta cu nimic ,dimpotriva parca mai mult ghinion si greutati iti aduc in viata.Asta nu intelege sotul meu si probabil si sotul tau.
Eu sper totusi cu rabdare si intelegere sa-l fac sa vada adevarul.



Crede-ma,nu incerc sa speri,nu fac pe martira,tin la el,doar am stat cu el atati ani,dar nu l-am lecuit.
Nu te enerveaza...esti mai la inceput,probabil,dar cu timpul...ai sa vezi.
Nu stiu,sa nu ma intelegi gresit,nu regret ca am stat cu el,dar tare ma gandesc cateodata cum era fara el.Sincer,chiar am probleme din cauza lui,dar stii vb...fiecare cu crucea lui.
Poate ar tb sa-l lasi pe el cu ale lui si tu sa-ti traiesti viata,ceva gen spui ca el si faci ca tine.Ignora-l,altfel o iei razna,asculta ce-ti spun.Nu te obosi sa-l scoti din ale lui.
Acum totul difera de la om la om,de la situatie la situatie,numai tu poti sa decizi.
Dar parerea mea,sunt oameni care refuza binele,nu vor si pace sa vada in culori.
Alexandra09
Postat pe 11 Noiembrie 2008 23:18
da...sa stii k ai dreptate. si trandafirul me e pozat de mine tot din gradina...
te puuupik...
shery
Postat pe 12 Noiembrie 2008 14:03
incearca reversul, plange-te si tu, cu intentie, desigur, sa nu pui la suflet, plange-te mai mult ca el, pune-l in situatia in care esti tu acum si vezi cum se simte, observa-i reactia si poate asa o sa incerce el sa te aline pe tine. dar nu fa asta doar o data, ci aloca-ti 2 saptamani-o luna. incerci?? daca tot ai trecut prin toate, ia-o invers. poate ca se complace sa il alinti tu, iar tu ii dai apa la moara, vazandu-te pe tine nefericita poate ii activezi optimismul. ai grija sa nu transformi pesimismul in cearta, sa nu aiba legatura cu activitatea lui, ci cu ce va inconjoara pe amandoi. avea dreptate cineva mai sus ca nu il poti obliga, dar fa-l aunci sa isi DOREASCA SINGUR. Tu il cunosti mai bine, cum se motiveaza sa faca un lucru? poti veni tu cu alta idei de a-l convinge fara sa isi dea seama de asta, tu il cunosti cel mai bine.
nu prea cred ca e buna varianta de a se lasa dupa tine 6 luni, in primul rand e prea mult, si nu ai garantia ca in aceste 6 luni chiar o sa fie mai bine doar ptr ca gandeste el pozitiv, o sa spuna ceva de genul "na, unde's rezultatele, cu ce sunt mai fericit/bogat decat acum 6 luni?"
si in al doilea rand nu poti sa schimbi ceva la o pers spunand" gata, de maine sunt asa, ma comport asa.." si eu imi propun sa nu mai intarzii, dar nu-i suficient, ca sa nu mai intarzii trebuiwe sa schimb mai multe, si rutina mea zilnica, mai multi factori participa.

eu procedez in felul urmator cu copiii mei la gradi. nu ii oblig sa faca un lucru si nu imi mai racesc gura sa le explic de ce e mai bine cum spun eu, dar in acelasi timp am grija sa le arat, ii ajut sa inteleaga singuri pe propria piele DE CE era mai bine sa faca asa cum am spus eu, si asa ajung sa se roage de mine sa ii las sa faca ce de fapt eu ii rugam la inceput.

Ia-i sotului tau si farama de liniste /bucurie pe care tu incerci sa i-o insufli si de care sunt convinsa ca e constient, doar ca nu ii observa importanta. si dupa ce l-ai saturat de pesimism, fa-i o bucurie marunta, du-l la un film, sau tu stii ce-l bucura pe el,o surpriza, un tort, fii inventiva, o va aprecia, poate ii vei da zambetul SINCER pe fata.
trebuie sa IL INVETI cum sa se bucure de lucrurile marunte, degeaba, vrea el lucruri marete daca nu stie sa se bucure nici de cele simple. el de fapt nu stie sa fie fericit, de aceea nu este. vede la altii si ii e ciuda, ptr ca are impresia ca ei sunt bogati, de aceea sunt fericiti/impacati/senini/otimisti sau cum vrei tu sa o iei.
De fapt fericirea si impacarea se afla in DRULMUL pe care il faci sa obtii ceva. gandeste-te la tine. iti doresti o poseta super tare si tot economosesti, te chnui, reusesti sa o cumperi. cand deja o ai, te obisnuiesti cu ea, si iti canalizezi energia pe alt drum de a obtine altceva, chiar sa-ti pui gresie in baie, sa iti cumperi o mobila.

ARATA-I drumul.

ce-l facea fericit mai demult, de exemplu? ca doar a fost si el fericit candva si de acolo trebuie sa continue.

sunt curioasa de ce se va intampla. sa-mi spui cum merge. te pup
dhoria
Postat pe 12 Noiembrie 2008 22:21
Draga Dhoria in primul rand as vrea sa-ti multumesc ca ti-ai dat osteneala sa scrii atat de mult la topicul meu.Chiar m-au ajutat vorbele tale pentru ca esti prima care-mi da o solutie nu prea drastica dar cred eu eficienta,pt. ca intr-adevar nu poti sa schimbi un om fara vointa lui dar poti subtil sa-l faci chiar pe el sa se convinga de ceea ce incerci tu sa-i spui.Intotdeauna am auzit vorba ca barbatii raman niste copii mici toata viata,asa ca experienta ta cu copii de gradinita poate sa ajute si pe cineva care are probleme cu un''copil mare''.Sa fac eu pe pesimista o sa-mi fie f. greu pt. ca am o fata f. expresiva si mai ales ochii ma dau de gol.Dar ce nu fac eu sa-mi vindec sotul de pesimism?!! O s-o incerc si pe asta.
Va multumesc tuturor celor care mi-ati dat sfaturi!! Va doresc multa fericire si implinire in viata!!!
diana1981
Postat pe 14 Noiembrie 2008 23:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
baiatul din ziua de azi 965 De la: battleofwits 4 Aprilie 2011 15:06
prea agasant....si nu 9 De la: reea_ea 10 Aprilie 2011 23:45
Diferenta de varsta in cuplu - relatia cu un barbat mai in varsta 28 De la: kudika093760 28 Decembrie 2009 20:55
buna fetelor 6 De la: metal 8 Decembrie 2008 16:11
CE TI-AI DORI SA FACI, SI N-AI AVUT CURAJUL DACA IN 2012 AR VENI APOCALIPSA 158 De la: contesina 21 Mai 2011 07:10