Setari Cookie-uri

traume sexuale

da .era prima data si ....ce mai e de zis...vreau sa vad daca e adevarat faptul ca 85 la suta dintre oameni au suferit asa ceva macar o data.

Postat pe 1 Octombrie 2008 23:49
Unde-i trauma ?
iris_4_ever
Postat pe 1 Octombrie 2008 23:55
am suferit si asa ceva dar am uitat...pe moment a fost ceva terifiant...aveam 12 ani si un baiat de 14-16 (nu stiu prea bine cat avea) a vrut sa ma violeze.....dar i s-a facut mila ca plangeam....mai erau si vreo nu mai stiu cati in jur si unii ziceau las-o altii din contra

Postat pe 1 Octombrie 2008 23:57
De la: Iris4ever, la data 2008-10-01 23:55:54Unde-i trauma ?
poate nu are curaj sa zica...uite am spart eu gheata!...chiar sunt curioasa de altii acum!

Postat pe 1 Octombrie 2008 23:58
prima mea experienta sexuala a fost impotriva vointei mele,era iubitul meu care nu mai avea rabdare...efectiv m-a fixat intr-o pozitie in care nu puteam sa fac nimic si a facut ce a vrut...fara sa fie violent doar mobilizandu-ma...ani de zile am auzit dupa acea durere cumplita pt ca nu eram excitata deloc...am auzit urmatoarele cuvinte"gata,nu mai esti virgina"...eu sunt de parere ca sunt evenimente peste care nu treci niciodata,care nu se vindeca in veci,in cel mai fericit caz reusesti sa-ti vezi te viata
mystery83
Postat pe 3 Octombrie 2008 12:38
cu toti avem o trauma de acest gen.truma mea a fost cand la 18 ani a incercat s ama viloeze un baiat de 24.nu vreau s aintru in detalii,dar ff multi ani m-a urmarit si inca ii mai aud respiratia si cuvintele lui,rasetele unei prietene.pt cele care trec prin asa ceva va dau un sfat :sa nu va simtiti voi cele vinovate.
eu asa am facut,am crezut ca din vina mea s-a intamplat asta(pt ca acea prietena asa imi spunea,dar defapt nu e adevarat).
soryanca
Postat pe 3 Octombrie 2008 12:49
si tu nu ai facut nimic, nu l-ai denuntat,asta e viol (ladyli)
mmodellino
Postat pe 3 Octombrie 2008 12:50
nu,pt ca dupa cum am spus am crezut ca eu am fost vinovata.....eram deruntata.oricum eu am avut noroc ca am gasit o consolare in cineva.ceea ce nu mentionasem era ca eu eram intr-o relatie cu cineva,iar el desi nu a stiut(nu stiu ce patea acea pers dc afla )incerca sa ma consoleze pt ca,probabil simtea ca ceva nu e in regula.
soryanca
Postat pe 3 Octombrie 2008 12:53
De la: soryanca, la data 2008-10-03 12:53:08nu,pt ca dupa cum am spus am crezut ca eu am fost vinovata.....eram deruntata.oricum eu am avut noroc ca am gasit o consolare in cineva.ceea ce nu mentionasem era ca eu eram intr-o relatie cu cineva,iar el desi nu a stiut(nu stiu ce patea acea pers dc afla )incerca sa ma consoleze pt ca,probabil simtea ca ceva nu e in regula.

scuze:-D
soryanca
Postat pe 3 Octombrie 2008 12:54
De la: LadyLi, la data 2008-10-03 12:38:59prima mea experienta sexuala a fost impotriva vointei mele,era iubitul meu care nu mai avea rabdare...efectiv m-a fixat intr-o pozitie in care nu puteam sa fac nimic si a facut ce a vrut...fara sa fie violent doar mobilizandu-ma...ani de zile am auzit dupa acea durere cumplita pt ca nu eram excitata deloc...am auzit urmatoarele cuvinte"gata,nu mai esti virgina"...eu sunt de parere ca sunt evenimente peste care nu treci niciodata,care nu se vindeca in veci,in cel mai fericit caz reusesti sa-ti vezi te viata


Nici nu stiu ce sa zic ....ai mai continuat sa te vezi cu el dupa tragedia asta ? in viziunea mea asta se incadreaza la categoria viol
iris_4_ever
Postat pe 3 Octombrie 2008 13:20
nu l-am denuntat pt ca parintii mei sunt destul de cunoscuti in oras si s-ar fi aflat f repede si lumea in moldova inca mai considera chestia asta o "rusine",plus ca tatal meu are pb de tensiune si mi-ar fi fost frica sa spun ceva si sa cauzez o tragedie,stiindu-i reactiile cand auzea de astfel de evenimente...nu m-am mai vazut cu el,am rupt orice legatura...a scos niste vorbe cumplite despre mine,crezand ca ma voi lasa influentata si ma voi intoarce la el,dar nu am facut-o...imi era teama sa merg pe strada sa nu dau de el,aveam tresariri si imi batea inima nebuneste cand il zaream pe el sua vreun cunoscut de-al lui...
mystery83
Postat pe 3 Octombrie 2008 13:35
da, macar e bine ca nu te-ai mai intors la el
mmodellino
Postat pe 3 Octombrie 2008 13:38
n-as mai fi putut ramane,clar...ce vreau sa zic este ca dupa o astfel de trauma nu poti trece niciodata...la cati psihologi ai merge si ce ti-ar face...e ceva ce iti ramane pe creier...care se manifesta atunci cand vezi scene violente in jur,care chiar daca nu te privesc,efectiv ramai paralizata,tremuri,indiferent cat de stapana ai fi pe tine,iti pierzi controlul
mystery83
Postat pe 3 Octombrie 2008 13:40
Da, si eu am trecut printr-o tenttiva de viol. Erau trei si pana la urma am scapt doar cu nasul rupt ( ce fericire pe urma prin spitale!) si cu o cicatrice pe el. Aveam 22 de ani si eram destul de speriata peurma, mai ales ca s-a petrecut totul in apropiere de casa mea si trebuie sa trec in fiecare zi pe acolo. Mi-a mai trecut spaima insa.
Kathara
Postat pe 3 Octombrie 2008 13:41
da,asa e,iti trece,insa doar aparent...urmarile se regasesc in diferite situatii,atitudini ce pot aparea intr-o eventuala relatie...si esti mai inchisa fara sa-ti dai seama
mystery83
Postat pe 3 Octombrie 2008 13:43
Ehehe, sa fii scapat doar cu atat ... la un an dupa asta eram singura in casa si m-am trezit cu hotii la usa, lucrand de zor, desi televizorul era deschis (deci nu trebuia decat sa te uiti la geamul meu ca sa iti dai seama ca sunt acasa). M-am speriat groaznic, iti dai seama ce nebun trebuie sa fii sa vrei sa intri intr-o casa unde e clar ca proprietarul e treaz? Pa urma in august anul asta, cand ma intorceam de la o nunta cu o prietena, m-a mai atacat un diliu, dar asta a fost soft in comparatie cu chestiile prin care trecusem pana atunci. Am avut noroc si cu amica mea, ca se pregatea sa-i arda una cu buchetul ( il prinsese) si tipul a lasat-o moale.

Cat despre urmari, dunno. N-am reusit sa fac sex pana acum si mi se pare ca am tendinta sa intru numai in niste relatii imposibile. mMa rog, incerc sa remediez cestiunea.
Kathara
Postat pe 3 Octombrie 2008 13:51
asa e...tendinta de a intra in relatii imposibile...trec si eu prin asta...eu am reusit sa am si o viata sexuala dar doar construind o relatie cu un barbat mai matur...supunandu-ma intr-un fel la critici gen monica si irinel columbeanu...dar nu cred ca un barbat tanar face fata la traume...el are rabdare cu mine,e dulce,e calm,nu ridica tonul,e protector...cred cda si tu ai nevoie de asa ceva...
mystery83
Postat pe 3 Octombrie 2008 13:57
Important este sa iti dai seama ca nu esti vinovata cu nimic si sa incerci sa treci peste ceea ce ti s-a intamplat , sa nu te inchizi in tine si sa vorbesti cu cineva apropiat despre acest lucru.

Mie mi s-a intamplat la tara o chestie de genul dar nu am patit nimic.
Un idiot care trebuia sa se casatoreasca cu verisoara mea cand m-a vazut a crezut ca-s femeia vietii lui si credea ca daca m-ar viola as ramane de rusine cu el.
La tara daca vrei sa te insori iei o proasta acasa ,o devirginezi si aia de rusinea lumii ramane cu violatorul

Cand i-am spus ca-s venita din bucuresti si ca nu dau doi bani pe virginitate desi eram virgina, nu ii venea sa creada .......,pana la urma m-a lasat in pace cand l-am amenintat cu politia.

Tin minte ca incepusem sa ma intreb si eu la un moment dat daca eu eram vinovata cu ceva desi la mine nu s-a ajuns la mai mult decat amentintari cu violul asa ca imi imaginez cum se simt alte femei care din pacate chiar au trecut prin asa ceva
iris_4_ever
Postat pe 3 Octombrie 2008 14:01
da iris...e foarte greu...si ar fi bine daca ei ar realiza,dar inca e prea mult pt nivelul de educatie la care se afla unii
mystery83
Postat pe 3 Octombrie 2008 16:14
citeam zilele trecut ca dadaca fran (ca asa o stie toata lumea) a fost violata in apartamentul ei din l.a prin 85.

era cu sotul ei si cu o amica cand a intrat peste ei niste hotii si sub amenintarea pistolului ele au fost silite sa se culce cu hoti si sotul ei sa se uite.

asta de trauma.


cred ca este foarte greu si pentru un barbat sa treaca peste asa ceva eu unul as inebunii daca as pati asa ceva sa fiu silit sa ma uit cum prietena mea este violata
anderson
Postat pe 3 Octombrie 2008 18:01
ma bucur ca sunteti interesati de topic....intr-adevar dupa viol sau abuz sexual sau chiar si dupa tentative de viol e imposibil sa ramai aceeasi (sau acelasi).in cazul meu am facut plangere la politie si m-a aflat toata lumea...unii ma considerau vinovata, altii tarfa, altii nu aveau nici o parere. si mai erau persoane care se straduiau sa inteleaga chestia.ce a fost foarte aiurea a fost ( si mai este) faptul ca taica-meu nu m-a crezut si probabil ca nu ma crede nici acum...in fine.am facut terapie totusi , si bine am facut ca eram de mult dusa pe cealalta lume altfel...da.cam asa.oricum totul nu s-a oprit aici. taica-meu a vrut sa cada la pace cu tatal unuia dintre cei doi in schimbul unei sume pe care nu o stiu, si a mai avut tupeul sa ma intrebe daca e ok...dupa aceea, cam dupa vreo doi ani de la treaba asta a incercat si el ceva fiind beat,imaginati-ve singuri ce anume,....si pana la urma am terminat si liceul si am plecat in lumea mea..
in concluzie ce sa spun?bine ar fi daca nu s-ar intampla rahaturi din astea.si pentru cine nu stie unde-i trauma, sincer ma bucur pentru tine ca nu stii.

Postat pe 3 Octombrie 2008 21:48
Doamne, trebuie sa fie ingrozitor! Fetelor, va admir taria de a merge mai departe si ma inclin in fata curajului vostru de a va povesti aici traumele.
Lucia1971
Postat pe 3 Octombrie 2008 22:07
De la: smartasschick, la data 2008-10-03 21:48:22ma bucur ca sunteti interesati de topic....intr-adevar dupa viol sau abuz sexual sau chiar si dupa tentative de viol e imposibil sa ramai aceeasi (sau acelasi).in cazul meu am facut plangere la politie si m-a aflat toata lumea...unii ma considerau vinovata, altii tarfa, altii nu aveau nici o parere. si mai erau persoane care se straduiau sa inteleaga chestia.ce a fost foarte aiurea a fost ( si mai este) faptul ca taica-meu nu m-a crezut si probabil ca nu ma crede nici acum...in fine.am facut terapie totusi , si bine am facut ca eram de mult dusa pe cealalta lume altfel...da.cam asa.oricum totul nu s-a oprit aici. taica-meu a vrut sa cada la pace cu tatal unuia dintre cei doi in schimbul unei sume pe care nu o stiu, si a mai avut tupeul sa ma intrebe daca e ok...dupa aceea, cam dupa vreo doi ani de la treaba asta a incercat si el ceva fiind beat,imaginati-ve singuri ce anume,....si pana la urma am terminat si liceul si am plecat in lumea mea..< astea.si pentru cine nu stie unde-i trauma, sincer ma bucur pentru tine ca nu stii.
tatal tau? Doamne fereste..scuza-ma..dupa toate cate ti s-au intamplat....un animal....ce daca a fost beat..bine ca-i plecat...ai mare grija de tine de aici inainte..sa ne mai spui ce faci, bine?
just28
Postat pe 3 Octombrie 2008 23:34
De la: smartasschick, la data 2008-10-03 21:48:22ma bucur ca sunteti interesati de topic....intr-adevar dupa viol sau abuz sexual sau chiar si dupa tentative de viol e imposibil sa ramai aceeasi (sau acelasi).in cazul meu am facut plangere la politie si m-a aflat toata lumea...unii ma considerau vinovata, altii tarfa, altii nu aveau nici o parere. si mai erau persoane care se straduiau sa inteleaga chestia.ce a fost foarte aiurea a fost ( si mai este) faptul ca taica-meu nu m-a crezut si probabil ca nu ma crede nici acum...in fine.am facut terapie totusi , si bine am facut ca eram de mult dusa pe cealalta lume altfel...da.cam asa.oricum totul nu s-a oprit aici. taica-meu a vrut sa cada la pace cu tatal unuia dintre cei doi in schimbul unei sume pe care nu o stiu, si a mai avut tupeul sa ma intrebe daca e ok...dupa aceea, cam dupa vreo doi ani de la treaba asta a incercat si el ceva fiind beat,imaginati-ve singuri ce anume,....si pana la urma am terminat si liceul si am plecat in lumea mea..
in concluzie ce sa spun?bine ar fi daca nu s-ar intampla rahaturi din astea.si pentru cine nu stie unde-i trauma, sincer ma bucur pentru tine ca nu stii.

Postat pe 4 Octombrie 2008 00:09
De la: smartasschick, la data 2008-10-03 21:48:22ma bucur ca sunteti interesati de topic....intr-adevar dupa viol sau abuz sexual sau chiar si dupa tentative de viol e imposibil sa ramai aceeasi (sau acelasi).in cazul meu am facut plangere la politie si m-a aflat toata lumea...unii ma considerau vinovata, altii tarfa, altii nu aveau nici o parere. si mai erau persoane care se straduiau sa inteleaga chestia.ce a fost foarte aiurea a fost ( si mai este) faptul ca taica-meu nu m-a crezut si probabil ca nu ma crede nici acum...in fine.am facut terapie totusi , si bine am facut ca eram de mult dusa pe cealalta lume altfel...da.cam asa.oricum totul nu s-a oprit aici. taica-meu a vrut sa cada la pace cu tatal unuia dintre cei doi in schimbul unei sume pe care nu o stiu, si a mai avut tupeul sa ma intrebe daca e ok...dupa aceea, cam dupa vreo doi ani de la treaba asta a incercat si el ceva fiind beat,imaginati-ve singuri ce anume,....si pana la urma am terminat si liceul si am plecat in lumea mea..
Doamne, ce tata poti sa ai, fara coloana vertebrala incat sa negocieze cu aia....Rau e sa ai un tata slab si las, ba mai mult - violator la randul lui!...Eu cunosc un tata care doar pt ca i-a fost injurata fetita l-a terminat pe unu...Tatal meu ar fi facut moarte de om daca mi-ar fi patat cineva demnitatea (l-am apucat pana la 9 ani)...Rau e ca un copil sa nu aiba ce admira la un tata...

Postat pe 4 Octombrie 2008 00:15
si inca ceva: tatal tau s-a prefacut ca nu te crede ca sa-si camuleze marsavia cu aranjamentul financiar...De asta sunt sigura!

Postat pe 4 Octombrie 2008 00:25
De la: smartasschick, la data 2008-10-01 23:49:18da .era prima data si ....ce mai e de zis...vreau sa vad daca e adevarat faptul ca 85 la suta dintre oameni au suferit asa ceva macar o data.


exagerezi muuuuult de tot :))

Postat pe 4 Octombrie 2008 00:25
vroiam sa zic ca 85% este un procent prea mare...cat despre ce ti s-a intamplat, no comment...Totusi, felicitari ca ai mers inainte cu fruntea sus

Postat pe 4 Octombrie 2008 00:27
vroiam sa zic ca 85% este un procent prea mare...cat despre ce ti s-a intamplat, no comment...Totusi, felicitari ca ai mers inainte cu fruntea sus

Postat pe 4 Octombrie 2008 00:27
nu stiu ce ma face sa cred ca sunt mai mult vizate tinerele care nu au tata, frate, ceva prezenta masculina si impunatoare in familie ...sau cele care au un tata las.....ca altfel nu au multi curaj sa se lege de o tanara fata ....de aceea unora cred ca le vine greu sa creada ca se poate intampla asa ceva, daca de ele nu s-a legat nimeni nicioadata!

Postat pe 4 Octombrie 2008 00:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum ii spui "te iubesc" fara cuvinte? 61 De la: contesina 2 Mai 2011 08:58
barbatii varsatori si sacrificiile 9 De la: kudika010627 1 Aprilie 2013 03:03
salut 3 De la: carmen_natural 2 Mai 2011 23:42
de ce unii barbati se comporta ciudat? 22 De la: valita76 23 August 2009 10:24
cybersex concretizat 40 De la: kudika377312 7 Decembrie 2013 13:41