Setari Cookie-uri

traume sexuale

De la: smartasschick, la data 2008-10-03 21:48:22ma bucur ca sunteti interesati de topic....intr-adevar dupa viol sau abuz sexual sau chiar si dupa tentative de viol e imposibil sa ramai aceeasi (sau acelasi).in cazul meu am facut plangere la politie si m-a aflat toata lumea...unii ma considerau vinovata, altii tarfa, altii nu aveau nici o parere. si mai erau persoane care se straduiau sa inteleaga chestia.ce a fost foarte aiurea a fost ( si mai este) faptul ca taica-meu nu m-a crezut si probabil ca nu ma crede nici acum...in fine.am facut terapie totusi , si bine am facut ca eram de mult dusa pe cealalta lume altfel...da.cam asa.oricum totul nu s-a oprit aici. taica-meu a vrut sa cada la pace cu tatal unuia dintre cei doi in schimbul unei sume pe care nu o stiu, si a mai avut tupeul sa ma intrebe daca e ok...dupa aceea, cam dupa vreo doi ani de la treaba asta a incercat si el ceva fiind beat,imaginati-ve singuri ce anume,....si pana la urma am terminat si liceul si am plecat in lumea mea..
in concluzie ce sa spun?bine ar fi daca nu s-ar intampla rahaturi din astea.si pentru cine nu stie unde-i trauma, sincer ma bucur pentru tine ca nu stii.

multa bafta in continuare.bine ca ai scapat de un asemenea idot,scuze e tatal tau,desi nu ar trebuii sa se numeasc asa.fi mandra de tien si mergi cu capul sus mai departe ,ai un caracter ff puternic .
soryanca
Postat pe 4 Octombrie 2008 18:42
De la: dulcevenin, la data 2008-10-04 00:32:57nu stiu ce ma face sa cred ca sunt mai mult vizate tinerele care nu au tata, frate, ceva prezenta masculina si impunatoare in familie ...sau cele care au un tata las.....ca altfel nu au multi curaj sa se lege de o tanara fata ....de aceea unora cred ca le vine greu sa creada ca se poate intampla asa ceva, daca de ele nu s-a legat nimeni nicioadata!


Da, daca nu ai o prezenta masculina esti perceputa ca fiind mult mai vulnerabila, mai ales daca barbatii respectivi au fost educati intr-un spirit patriarhal.
Kathara
Postat pe 4 Octombrie 2008 20:48
ei, na...nu imi plangeti de mila de-acum...ce naiba?! asta a fost intre anii 2000-2004 si s-a mai decantat...ca doar de aceea am curajul sa povestesc.si fiindca nu ma cunoaste nimeni personal, bineinteles.am totusi un pic de noroc ca acuma am o viata normala....dar sa stii ca nu exagerez cu procentul.este un fel de studiu asupra abuzurilor de genul asta.am citit despre asta intr-o carte cu putin timpp inainte de a mi se intampla si ma gandeam ca nu poate fi adevarat...dar poate ca totusi este.
nu ma plang pe kudika pentru ce am patit.doar ca mai scormonesc putin, nici eu nu stiu de ce, poate mai are cineva o problema ca asta si se incurajeaza ....e bine sa afli ca sunt fete ca tine care traiesc ok cat de cat cu piatra asta legata de gat ...
nu stiu ...oricum ma consider razbunata ca "personajele" in cauza au primit cate 8 ani, din care in fine...cred ca au facut poate vreo doi, dar oricum, se stie ce se intampla prin puscarie cu noii veniti....

Postat pe 4 Octombrie 2008 21:52
asta ca sa faci haz d necaz...asta e societatea in care traim si cat de groaznice sunt aceste evenimente tot trecen peste ele,pt ca cineva acolo sus are grija sa ne dea taria necesara de a merge mai departe...asa ajungi sa te uimesti pe tine insuti pt ca probabil inainte sa ti se intample o nenorocire nu te-ai fi crezut in stare sa faci fata la asa ceva...

ai dreptate cu sondajul,pt ca daca stau sa ma gandesc am avut 5astfel de evenimente dar doar unul cu finalitate,cel pe care l-am povestit...din celelalte am tot reusit sa scap...

mystery83
Postat pe 6 Octombrie 2008 11:01
Sincer, eu mi-as dori sa-mi iau arma...cu gloante reale, nu de cauciuc. Bineinteles, ca in intentia de a o folosi...desigur, in caz de nevoie, asa cum sunt cazurile de mai sus. Nu am trecut niciodata prin astfel de situatii ca voi, slava Domnului, dar stiu persoane care au trecut si ii urasc pe acesti nemernici! Nu sunt altceva decat niste gunoaie ordinare si de doua parale, in nici un caz barbati. Uneori noaptea, simt pur si simplu dorinta de a iesi la vanatoare, l-am intrebat pe prietenul meu daca nu vrea sa iesim sa vanam gunoaie, dar nu am reusit sa-l conving...inca. Este o idee extrema, totusi.
darksukkubus69
Postat pe 6 Octombrie 2008 23:12

Cat despre urmari, dunno. N-am reusit sa fac sex pana acum si mi se pare ca am tendinta sa intru numai in niste relatii imposibile. mMa rog, incerc sa remediez cestiunea.


am citat-o pe Kathara..., pt ca am regasit in cuvintele astea ceva ce ma reprezinta.

si eu am "patit-o" cu un prost "prima data" care, nu a crezut ca sint virgina, si dorea neaparat sa o "facem". Crunt....
Acum realizez, ca, de fapt viata mea a fost mai mult sau mai putin marcata de acel eveniment.
Rel imposibile, imposibilitatea de a ma simtii bine in pat...indiferent cit de mult iubeam persoana... A trecut, dar dupa muuult timp.
Aveti grija dragelor!
Si capul sus.!
_iluzie_
Postat pe 8 Octombrie 2008 15:51
la 13 ani...cam asa parca... o cunostinta de a unei cunostinte de familie de a mea (care avea atunci 30 ani ) , incepuse sa aiba un fel de comportament cam ciudat.. se uita la sani ( ia uite,ti-au crescut..) , punea mana pe picioare..mi le mangaia. eu nu ma simteam ok, bineinteles , dar imi era rusine sa ii zic ceva.
intr-o seara ,la o masa ,unde era el ; cunostinta mea , si inca o femeie.. mi-a soptit incet l un moment dat :
"nu vrei sa mergem diseara la Mirela in casa, intr-o camera ,noi 2 singuri? "
eu am zis un nu naiv.. si nu s-a intamplat nik din fericire . Dar oricum,eu la varsta aceea am crezut k glumeste, eram f inocenta.. insa dand timpul inapoi,nu cred k eu k asemenea vorbe erau o gluma...
Plus k omul ala avea vreo 50. beaks
Sweetie88
Postat pe 8 Februarie 2009 01:06
De la: darksukkubus69, la data 2008-10-06 23:12:57Sincer, eu mi-as dori sa-mi iau arma...cu gloante reale, nu de cauciuc. Bineinteles, ca in intentia de a o folosi...desigur, in caz de nevoie, asa cum sunt cazurile de mai sus. Nu am trecut niciodata prin astfel de situatii ca voi, slava Domnului, dar stiu persoane care au trecut si ii urasc pe acesti nemernici! Nu sunt altceva decat niste gunoaie ordinare si de doua parale, in nici un caz barbati. Uneori noaptea, simt pur si simplu dorinta de a iesi la vanatoare, l-am intrebat pe prietenul meu daca nu vrea sa iesim sa vanam gunoaie, dar nu am reusit sa-l conving...inca. Este o idee extrema, totusi.




Vin eu...dar nu numai barbati se pot vana...sunt cazuri si invers stiati?
lizzy74
Postat pe 19 Mai 2009 13:40
Buna tuturor. E pt prima data cand incerc sa vb despre asta, eu am fost abuzata sexual pe la 9 ani ( nu mai stiu varsta exact), amintiri vagi, dar suficiente incat sa ma incred foarte greu in oameni, sa pastrz distanta, sa ma simt adesea inconfortabil cand sunt cu altii, cand stau prea aproape de unii...nu am reusit inca sa am vreo relatie cu cineva de sex opus ( am 21 de ani), prieteniile...nu stiu, poate tot eu sunt de vina, dar mi-a ramas doar o persoana mai apropiata, care nu prea intelege nimic din ceea ce mi se intampla, ea plange si i se prabuseste lumea numai cand pica un examen...:( Ma simt neimplinita, neinteleasa, meru ma lupt sa stang bani si sa fac si facultate, iar tatal meu continua sa isi faca datorii, niciodata nu se termina! Nu am spus niciodata in fata nimanui: " nu sunt bine!", mereu am spus :" ma descurc, stai linistit,a, sunt doar obosita, n-am nimic!". Nu stiu cum pot sa explic, ca chiar daca ma uit la un film in care e o scena de viol...ziua mea poate fi distrusa si sa ma retrag pe durata zilei, si atunci e rau pentru ca asa imi dezamagesc prietenii si sa renunt la activitati, si nu eram mereu asa....dar acum nu mai tin nici la promisiuni parca, ca si cum distantandu-ma de restul, ma linisteste pentru ca asa nu ii mai ranesc...dar asa nu vreau, iubesc sa am rieteni, ii iubesc pe ei, dar nu cred ca ei ar avea motive sa le pasa de mine....nu vorbesc niciodata de ceea ce mi se intampla si s-a adunat atata furie, nu vreau sa ajung ca tatal meu; el e foarte violent, adesea o batea pe mama, iar eu cu fratii mei saream pe taica-miu sa il oprim , eram inca mici, acum recent cand a incercat sa o loveasca pe maica-mea, i-am spus sa se uite mai intai ca nu mai suntem mici, ci numai eu sg sunt capabila sa il pun la pamant. doamne, mi-as dorii atat de mult sa nu mai fie atat de gru, macar pentru o clipa!
aris8
Postat pe 10 Iulie 2010 20:20
darksukkubus69
Postat pe 11 Iulie 2010 17:03
De la: mystery83, la data 2008-10-03 13:40:41n-as mai fi putut ramane,clar...ce vreau sa zic este ca dupa o astfel de trauma nu poti trece niciodata...la cati psihologi ai merge si ce ti-ar face...e ceva ce iti ramane pe creier...care se manifesta atunci cand vezi scene violente in jur,care chiar daca nu te privesc,efectiv ramai paralizata,tremuri,indiferent cat de stapana ai fi pe tine,iti pierzi controlul


O singura problema cu tot ce ai spus tu pe aici: daca tu nu ai putut trece niciodata peste trauma asta sau asa ti-a fost mai usor, sa zici ca nu poti trece, nu inseamna ca nici alte femei nu ar putea trece. Si nu invoca psihologia doar prin prisma propriei tale experiente. Puterea sa treci peste o asemenea trauma este doar la tine, daca vrei sa o descoperi in tine.
Cit despre faptul ca spuneai ca el nu a folosit violenta, tu ce intelegi prin violenta? Doar lovituri, bataie?
soraderazboi
Postat pe 11 Iulie 2010 23:56
exact de acest limbaj ( ) ma tem k am sa primesc si de la cei care poate intr-o zi am sa pot pove
aris8
Postat pe 13 Iulie 2010 12:00
salut..am nevoie de un sfat..sunt in asa o situatie cum nam mai fost niciodta....prietena mea cu care suntem impreuna de 1an si 3 luni...in tot acest timp..are probleme pe plan sexual..parka se teme de mine..ma evita...suntem logoditi..ma iubeste stiu asta precis...so eu o iubesc foarte tare...eu am aflat ka cu vrio jumatate de an inainte sa incepem noi relatia...ea a fost volata de doi indivizi...acest lukru lam aflat de vrio luna...nustiu ce sa fac..cum sa o ajut...kred ca are o trauma sexuala....am aflat cines persoanele...nici ea nu le stia..eu liam gasit...si nustiu ce sa fac..ea nustie nimika de asta..ka eu stiu cines ele..dar tare as vrea sa raspunde pentru ceea ce au facut...asta nui o problema...problema e ka kum sa o ajut sasi revie..sa treaka peste asta..va rog ajutatima
kudika335162
Postat pe 2 Decembrie 2010 17:49
De la: kudika335162, la data 2010-12-02 17:49:01salut..am nevoie de un sfat..sunt in asa o situatie cum nam mai fost niciodta....prietena mea cu care suntem impreuna de 1an si 3 luni...in tot acest timp..are probleme pe plan sexual..parka se teme de mine..ma evita...suntem logoditi..ma iubeste stiu asta precis...so eu o iubesc foarte tare...eu am aflat ka cu vrio jumatate de an inainte sa incepem noi relatia...ea a fost volata de doi indivizi...acest lukru lam aflat de vrio luna...nustiu ce sa fac..cum sa o ajut...kred ca are o trauma sexuala....am aflat cines persoanele...nici ea nu le stia..eu liam gasit...si nustiu ce sa fac..ea nustie nimika de asta..ka eu stiu cines ele..dar tare as vrea sa raspunde pentru ceea ce au facut...asta nui o problema...problema e ka kum sa o ajut sasi revie..sa treaka peste asta..va rog ajutatima


mergeti la un psiholog
praf_de_stele
Postat pe 2 Decembrie 2010 17:51
De la: kudika335162, la data 2010-12-02 17:49:01salut..am nevoie de un sfat..sunt in asa o situatie cum nam mai fost niciodta....prietena mea cu care suntem impreuna de 1an si 3 luni...in tot acest timp..are probleme pe plan sexual..parka se teme de mine..ma evita...suntem logoditi..ma iubeste stiu asta precis...so eu o iubesc foarte tare...eu am aflat ka cu vrio jumatate de an inainte sa incepem noi relatia...ea a fost volata de doi indivizi...acest lukru lam aflat de vrio luna...nustiu ce sa fac..cum sa o ajut...kred ca are o trauma sexuala....am aflat cines persoanele...nici ea nu le stia..eu liam gasit...si nustiu ce sa fac..ea nustie nimika de asta..ka eu stiu cines ele..dar tare as vrea sa raspunde pentru ceea ce au facut...asta nui o problema...problema e ka kum sa o ajut sasi revie..sa treaka peste asta..va rog ajutatima


Numai timpul o poate ajuta pe logodnica ta sa depaseasca momentul. Tot ce poti face tu e sa o tii cat mai departe de acei violatori.... Nu o presa in legatura cu sexul, nu o atinge in locuri intime...doar tine -o in brate, sarut-o, fii dulce, romantic si gingas. Dupa un timp ..ea va fi cea care se va apropia de tine pe plan sexual. RABDARE si multa AFECTIUNE!
mimi_ca29
Postat pe 2 Decembrie 2010 21:21
Eu nu am trecut niciodata prin asa ceva, pentru ca mi-am purtat de grija singura si am evitat situatiile care ar fi putut aduce genul asta de evenimente. Evident, daca vezi o satra de barbati iesind de pe stadion (dau un exemplu) cu alcoolul in cap, nu te duci si te bagi ca proasta intre ei, ci faci cale intoarsa, daca nu vrei sa fi pipaita. Nu iesi singura noaptea, nu umbli in curul gol pe strada si cu tatele la vedere ca sa atragi privirile, nu intorci capul spre idiotii care te claxoneaza, nu fugi de acasa etc.
Un NU raspicat spus cu convingere nu are cum sa fie gresit inteles. Evident, exceptie cazurile cand ai de-a face cu indivizi sariti de pe fix. Atunci fugi cat te tin picioarele.
Imi aduc aminte pe vremea cand faceam naveta cu 205-ul, un individ se freca de mine. Cu riscul de a parea ticnita, am deschis gura si i-am zis ´´gogule, ce faci? te freci de haina mea de par de camila? vezi ca a costat mult!´´M-a injurat si s-a indepartat.
Nu! Deci nu cred in vrajeala cu violul si hartuirea. O femeie nu poate fi violata decat daca ia o ranga in cap, sau a fost drogata. Oricare alte metode de convingere rezulta in acceptul sau refuzul ei. Se fac presiuni psihice asupra ta? Ai psihicul slab si simti ca cedezi? Mergi si reclama la politie! De-asta s-a introdus legea hartuirii sexuale.
mika76
Postat pe 3 Decembrie 2010 14:33
De la: , la data 2008-10-01 23:49:18vreau sa vad daca e adevarat faptul ca 85 la suta dintre oameni au suferit asa ceva macar o data.


In schimb, mai mult de 85% dintre femei fac sex cu partenerii lor din mila, obligatie, plictiseala, ca recompensa pt un cadou sau chiar in scopul unor beneficii materiale. Foarte putine din dragoste sau placere.
mika76
Postat pe 3 Decembrie 2010 14:40
De la: kudika335162, la data 2010-12-02 17:49:01salut..am nevoie de un sfat..sunt in asa o situatie cum nam mai fost niciodta....prietena mea cu care suntem impreuna de 1an si 3 luni...in tot acest timp..are probleme pe plan sexual..parka se teme de mine..ma evita...suntem logoditi..ma iubeste stiu asta precis...so eu o iubesc foarte tare...eu am aflat ka cu vrio jumatate de an inainte sa incepem noi relatia...ea a fost volata de doi indivizi...acest lukru lam aflat de vrio luna...nustiu ce sa fac..cum sa o ajut...kred ca are o trauma sexuala....am aflat cines persoanele...nici ea nu le stia..eu liam gasit...si nustiu ce sa fac..ea nustie nimika de asta..ka eu stiu cines ele..dar tare as vrea sa raspunde pentru ceea ce au facut...asta nui o problema...problema e ka kum sa o ajut sasi revie..sa treaka peste asta..va rog ajutatima
Dar ea, a depus plangere impotriva violatorilor sau poate-i iubeste si face pe victima pentru tine.....
cristinxxx
Postat pe 3 Decembrie 2010 14:44
De la: mika76, la data 2010-12-03 14:33:03Nu iesi singura noaptea, nu umbli in curul gol pe strada si cu tatele la vedere ca sa atragi privirile, nu intorci capul spre idiotii care te claxoneaza, nu fugi de acasa etc.
miss_darine
Postat pe 3 Decembrie 2010 14:45
De la: miss_darine, la data 2010-12-03 14:45:11
De la: mika76, la data 2010-12-03 14:33:03Nu iesi singura noaptea, nu umbli in curul gol pe strada si cu tatele la vedere ca sa atragi privirile, nu intorci capul spre idiotii care te claxoneaza, nu fugi de acasa etc.

nu s-a postaaaaaaaaaaaaaat
repetir: ai desfiintat p_p_tele acu' mi-am dat seama de ce...am scris p_p_
miss_darine
Postat pe 3 Decembrie 2010 14:47
De la: mika76, la data 2010-12-03 14:33:03Eu nu am trecut niciodata prin asa ceva, pentru ca mi-am purtat de grija singura si am evitat situatiile care ar fi putut aduce genul asta de evenimente. Evident, daca vezi o satra de barbati iesind de pe stadion (dau un exemplu) cu alcoolul in cap, nu te duci si te bagi ca proasta intre ei, ci faci cale intoarsa, daca nu vrei sa fi pipaita. Nu iesi singura noaptea, nu umbli in curul gol pe strada si cu tatele la vedere ca sa atragi privirile, nu intorci capul spre idiotii care te claxoneaza, nu fugi de acasa etc.
Un NU raspicat spus cu convingere nu are cum sa fie gresit inteles. Evident, exceptie cazurile cand ai de-a face cu indivizi sariti de pe fix. Atunci fugi cat te tin picioarele.
Imi aduc aminte pe vremea cand faceam naveta cu 205-ul, un individ se freca de mine. Cu riscul de a parea ticnita, am deschis gura si i-am zis ´´gogule, ce faci? te freci de haina mea de par de camila? vezi ca a costat mult!´´M-a injurat si s-a indepartat.
Nu! Deci nu cred in vrajeala cu violul si hartuirea. O femeie nu poate fi violata decat daca ia o ranga in cap, sau a fost drogata. Oricare alte metode de convingere rezulta in acceptul sau refuzul ei. Se fac presiuni psihice asupra ta? Ai psihicul slab si simti ca cedezi? Mergi si reclama la politie! De-asta s-a introdus legea hartuirii sexuale.


ce spui tu e de bun simt insa, am intalnit cazuri atat de "incredibile" de nu-ti vine sa crezi ...

oricum, si eu sunt de parere ca majoritatea femeilor frumoase au secrete de te-ar pune in fund cand le auzi - unele cu voia lor altele fara voia lor e o lume "incurcata" ... problema e ca atunci cand traiesti in minciuna si negarea a ceea ce s-a intamplat, acel "ceva" nu va trece niciodata, poate ca il vei uita, insa el va ramane adanc in tine si te va influenta oridecate ori o va putea face

cat despre tipul care a redeschis topicul, omule daca nu vrea sa vorbeasca despre asta, iti spun ca esti pe o cale "moarta" ... nu ai ce sa faci, daca vrei sa-ti pierzi timpul cu ea, foarte bine, insa nu te astepta la miracole

battleofwits
Postat pe 3 Decembrie 2010 15:21
De la: battleofwits, la data 2010-12-03 15:21:24
De la: mika76, la data 2010-12-03 14:33:03Eu nu am trecut niciodata prin asa ceva, pentru ca mi-am purtat de grija singura si am evitat situatiile care ar fi putut aduce genul asta de evenimente. Evident, daca vezi o satra de barbati iesind de pe stadion (dau un exemplu) cu alcoolul in cap, nu te duci si te bagi ca proasta intre ei, ci faci cale intoarsa, daca nu vrei sa fi pipaita. Nu iesi singura noaptea, nu umbli in curul gol pe strada si cu tatele la vedere ca sa atragi privirile, nu intorci capul spre idiotii care te claxoneaza, nu fugi de acasa etc.
Un NU raspicat spus cu convingere nu are cum sa fie gresit inteles. Evident, exceptie cazurile cand ai de-a face cu indivizi sariti de pe fix. Atunci fugi cat te tin picioarele.
Imi aduc aminte pe vremea cand faceam naveta cu 205-ul, un individ se freca de mine. Cu riscul de a parea ticnita, am deschis gura si i-am zis ´´gogule, ce faci? te freci de haina mea de par de camila? vezi ca a costat mult!´´M-a injurat si s-a indepartat.
Nu! Deci nu cred in vrajeala cu violul si hartuirea. O femeie nu poate fi violata decat daca ia o ranga in cap, sau a fost drogata. Oricare alte metode de convingere rezulta in acceptul sau refuzul ei. Se fac presiuni psihice asupra ta? Ai psihicul slab si simti ca cedezi? Mergi si reclama la politie! De-asta s-a introdus legea hartuirii sexuale.



Oricat ai fi tu de "clontzoasa"..daca sunt 2 sau mai multi barbati care te tin nemiscata si -ti mai "trag"si vreo 2 pumni in "freza"...tot vei fi violata! Asa ca ..SANTAJ, AMENINTARE sau VIOLENTA..tot VIOL se numeste!
ce spui tu e de bun simt insa, am intalnit cazuri atat de "incredibile" de nu-ti vine sa crezi ...

oricum, si eu sunt de parere ca majoritatea femeilor frumoase au secrete de te-ar pune in fund cand le auzi - unele cu voia lor altele fara voia lor e o lume "incurcata" ... problema e ca atunci cand traiesti in minciuna si negarea a ceea ce s-a intamplat, acel "ceva" nu va trece niciodata, poate ca il vei uita, insa el va ramane adanc in tine si te va influenta oridecate ori o va putea face

cat despre tipul care a redeschis topicul, omule daca nu vrea sa vorbeasca despre asta, iti spun ca esti pe o cale "moarta" ... nu ai ce sa faci, daca vrei sa-ti pierzi timpul cu ea, foarte bine, insa nu te astepta la miracole

mimi_ca29
Postat pe 3 Decembrie 2010 16:53
ma bucur ca nu am trecut prin situati de genul asta...am avut un frate mai mare care a fost langa mine si mereu am evitat grupuri de indivizi seara!
roz5blue6lila7
Postat pe 3 Decembrie 2010 17:03
De la: mimi_ca29, la data 2010-12-03 16:53:39Oricat ai fi tu de "clontzoasa"..daca sunt 2 sau mai multi barbati care te tin nemiscata si -ti mai "trag"si vreo 2 pumni in "freza"...tot vei fi violata! Asa ca ..SANTAJ, AMENINTARE sau VIOLENTA..tot VIOL se numeste!
[/quote]

Exact la asta m-am referit cand am spus ´´exceptii´´: cand ai de-a face cu un bolnav psihic (imprevizibil si irational), cand iei o ranga in cap, in cazul amintit de tine ´´2 sau mai multi pumni in freza´´ sau drogata, beata, etc. Dar atata timp cat ai discernamant si nu s-a actionat asupra ta ca sa-ti pierzi cunostinta, mai poti face ceva sa te aperi! Evident, nu mai e cazul sa mentionam abuzurile asupra copiilor si batranelor, care nu se pot apara (si pt cazurile astea as cere sa fie introdusa pedeapsa cu moartea).
Stiu si eu o tipa care la 13 ani a fugit de acasa, s-a urcat intr-un tren international si a ajuns prin Cehia unde, zice ea, a fost violata... Ce-a avut fata aia in cap???????? Mai mult, sotul ei s-a oferit sa-l caute pe violator, sa faca plangere si tot tacamul, iar ea a refuzat sa-i spuna si cum il cheama! Ce sa inteleg din asta? Ca a mintit si n-a violat-o nimeni, s-a dus de buna voie! A gasit exact ce-a cautat!
mika76
Postat pe 3 Decembrie 2010 19:08
De la: mika76, la data 2010-12-03 19:08:12
De la: mimi_ca29, la data 2010-12-03 16:53:39Oricat ai fi tu de "clontzoasa"..daca sunt 2 sau mai multi barbati care te tin nemiscata si -ti mai "trag"si vreo 2 pumni in "freza"...tot vei fi violata! Asa ca ..SANTAJ, AMENINTARE sau VIOLENTA..tot VIOL se numeste!


Exact la asta m-am referit cand am spus ´´exceptii´´: cand ai de-a face cu un bolnav psihic (imprevizibil si irational), cand iei o ranga in cap, in cazul amintit de tine ´´2 sau mai multi pumni in freza´´ sau drogata, beata, etc. Dar atata timp cat ai discernamant si nu s-a actionat asupra ta ca sa-ti pierzi cunostinta, mai poti face ceva sa te aperi! Evident, nu mai e cazul sa mentionam abuzurile asupra copiilor si batranelor, care nu se pot apara (si pt cazurile astea as cere sa fie introdusa pedeapsa cu moartea).
Stiu si eu o tipa care la 13 ani a fugit de acasa, s-a urcat intr-un tren international si a ajuns prin Cehia unde, zice ea, a fost violata... Ce-a avut fata aia in cap???????? Mai mult, sotul ei s-a oferit sa-l caute pe violator, sa faca plangere si tot tacamul, iar ea a refuzat sa-i spuna si cum il cheama! Ce sa inteleg din asta? Ca a mintit si n-a violat-o nimeni, s-a dus de buna voie! A gasit exact ce-a cautat![/quote]

La 13 ani nu ai discernamant asa ca i-i era imposibil sa se gandeasca la consecinte. A reactionat impulsiv, probabil in urma unor probleme familiale. Nu ma indoiesc ca a fost violata dar sper ca i-a folosit la ceva aceasta intamplare nefericita. Sigur a invatat ceva dar a platit un pret prea mare !!
mimi_ca29
Postat pe 6 Decembrie 2010 11:39
De la: mimi_ca29, la data 2010-12-06 11:39:58La 13 ani nu ai discernamant asa ca i-i era imposibil sa se gandeasca la consecinte. A reactionat impulsiv, probabil in urma unor probleme familiale. Nu ma indoiesc ca a fost violata dar sper ca i-a folosit la ceva aceasta intamplare nefericita. Sigur a invatat ceva dar a platit un pret prea mare !!


Ea, da, a-nvatat ceva din experienta aia: sa minta, sa insele, sa manipuleze si sa-si bata joc de omul care i-a oferit dragoste si a scos-o din mocirla in care traia.
Ca sa fac o paralela, la 13 ani invatam carte, faceam lectii la lampa si mancam cartofi prajiti... nici eu n-am avut o viata plina de huzur si totusi nu m-ar fi dus mintea sa fug de-acasa.
mika76
Postat pe 6 Decembrie 2010 15:29
De la: mika76, la data 2010-12-06 15:29:03
De la: mimi_ca29, la data 2010-12-06 11:39:58La 13 ani nu ai discernamant asa ca i-i era imposibil sa se gandeasca la consecinte. A reactionat impulsiv, probabil in urma unor probleme familiale. Nu ma indoiesc ca a fost violata dar sper ca i-a folosit la ceva aceasta intamplare nefericita. Sigur a invatat ceva dar a platit un pret prea mare !!


Ea, da, a-nvatat ceva din experienta aia: sa minta, sa insele, sa manipuleze si sa-si bata joc de omul care i-a oferit dragoste si a scos-o din mocirla in care traia.
Ca sa fac o paralela, la 13 ani invatam carte, faceam lectii la lampa si mancam cartofi prajiti... nici eu n-am avut o viata plina de huzur si totusi nu m-ar fi dus mintea sa fug de-acasa.


Pacat ca a invatat doar atat, viitorul ei e deja compromis. Cat despre "paralela"ta....i-mi trezeste amintiri nu prea placute....
mimi_ca29
Postat pe 6 Decembrie 2010 16:54
Da, este groaznic. Eu zic ca trebuie sa discuti cu un prieten/prietena/psiholog despre problema asta.
Este foarte greu, dar trebuie sa tercu peste etapa asta.
nadine20011
Postat pe 1 Mai 2011 01:48
De la: mika76, la data 2010-12-03 14:33:03Eu nu am trecut niciodata prin asa ceva, pentru ca mi-am purtat de grija singura si am evitat situatiile care ar fi putut aduce genul asta de evenimente. Evident, daca vezi o satra de barbati iesind de pe stadion (dau un exemplu) cu alcoolul in cap, nu te duci si te bagi ca proasta intre ei, ci faci cale intoarsa, daca nu vrei sa fi pipaita. Nu iesi singura noaptea, nu umbli in curul gol pe strada si cu tatele la vedere ca sa atragi privirile, nu intorci capul spre idiotii care te claxoneaza, nu fugi de acasa etc.
Un NU raspicat spus cu convingere nu are cum sa fie gresit inteles. Evident, exceptie cazurile cand ai de-a face cu indivizi sariti de pe fix. Atunci fugi cat te tin picioarele.
Imi aduc aminte pe vremea cand faceam naveta cu 205-ul, un individ se freca de mine. Cu riscul de a parea ticnita, am deschis gura si i-am zis ´´gogule, ce faci? te freci de haina mea de par de camila? vezi ca a costat mult!´´M-a injurat si s-a indepartat.
Nu! Deci nu cred in vrajeala cu violul si hartuirea. O femeie nu poate fi violata decat daca ia o ranga in cap, sau a fost drogata. Oricare alte metode de convingere rezulta in acceptul sau refuzul ei. Se fac presiuni psihice asupra ta? Ai psihicul slab si simti ca cedezi? Mergi si reclama la politie! De-asta s-a introdus legea hartuirii sexuale.
Tot citind cele scrise de fete incercam sa gasesc o metoda de a le explica si altceva , fara a parea insensibil.Dar dupa cum vad ai facut-o tu si inca f. bine pe deasupra;apoi aceste vorbe sunt mai binevenite din partea unei femei...
Inca ceva nu esti victima decat daca te consideri victima...poti fi doar subiectul unei intamplari nefericite
Si apoi....animalul e calare pe tine?Iti tine mainile imobilizate?Musca-l de beregata,si nu usor,musca-l pana ramai cu carnea in gura,nimeni nu-ti va putea face nimic dupa... esti in legitima aparare.Prinde-l de un deget si rasuceste-l peste cap ..... nici nu ai idee cat de dureros poate fii...in acest moment poti scapa...Stiti desenul cu pelicanul si broasca intitulat "mor cu tine de gat"?
The_Exile
Postat pe 1 Mai 2011 08:47
De la: Yharr, la data 2011-05-01 08:47:57
De la: mika76, la data 2010-12-03 14:33:03Eu nu am trecut niciodata prin asa ceva, pentru ca mi-am purtat de grija singura si am evitat situatiile care ar fi putut aduce genul asta de evenimente. Evident, daca vezi o satra de barbati iesind de pe stadion (dau un exemplu) cu alcoolul in cap, nu te duci si te bagi ca proasta intre ei, ci faci cale intoarsa, daca nu vrei sa fi pipaita. Nu iesi singura noaptea, nu umbli in curul gol pe strada si cu tatele la vedere ca sa atragi privirile, nu intorci capul spre idiotii care te claxoneaza, nu fugi de acasa etc.
Un NU raspicat spus cu convingere nu are cum sa fie gresit inteles. Evident, exceptie cazurile cand ai de-a face cu indivizi sariti de pe fix. Atunci fugi cat te tin picioarele.
Imi aduc aminte pe vremea cand faceam naveta cu 205-ul, un individ se freca de mine. Cu riscul de a parea ticnita, am deschis gura si i-am zis ´´gogule, ce faci? te freci de haina mea de par de camila? vezi ca a costat mult!´´M-a injurat si s-a indepartat.
Nu! Deci nu cred in vrajeala cu violul si hartuirea. O femeie nu poate fi violata decat daca ia o ranga in cap, sau a fost drogata. Oricare alte metode de convingere rezulta in acceptul sau refuzul ei. Se fac presiuni psihice asupra ta? Ai psihicul slab si simti ca cedezi? Mergi si reclama la politie! De-asta s-a introdus legea hartuirii sexuale.
Tot citind cele scrise de fete incercam sa gasesc o metoda de a le explica si altceva , fara a parea insensibil.Dar dupa cum vad ai facut-o tu si inca f. bine pe deasupra;apoi aceste vorbe sunt mai binevenite din partea unei femei...
Inca ceva nu esti victima decat daca te consideri victima...poti fi doar subiectul unei intamplari nefericite
Si apoi....animalul e calare pe tine?Iti tine mainile imobilizate?Musca-l de beregata,si nu usor,musca-l pana ramai cu carnea in gura,nimeni nu-ti va putea face nimic dupa... esti in legitima aparare.Prinde-l de un deget si rasuceste-l peste cap ..... nici nu ai idee cat de dureros poate fii...in acest moment poti scapa...Stiti desenul cu pelicanul si broasca intitulat "mor cu tine de gat"?



Si daca te loveste inapoi? daca foloseste forta?
_arhanghel
Postat pe 12 Mai 2011 00:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu este atent 14 De la: SweetDadyD 29 Iulie 2009 08:58
manierele barbatului in intimitate 56 De la: kudika059511 15 August 2009 09:45
se gandeste la despartire cumva? 26 De la: barda_ 18 Septembrie 2011 23:25
am si eu nevoie de un sfat 3 De la: rashela 26 August 2009 18:15
eu pesti...el leu...cpmbinatie fatala?...cine stiesa imi zica simie 3 De la: jeanpierre 30 Aprilie 2010 22:03