Setari Cookie-uri

soacra,soacra ......poama acra

Fetelor...nu stiu ale voastre soacre cum sunt... dar a mea e cea mai tare!!! O iubesc pt ca este singura care-mi sta alaturi si ma intelege ca femeie.(mama mea este plecata din tara de ani de zile). De 3 ani, de cand stam impreuna(intr-un apart cu 3 camere) noi doua nu ne-am certat niciodata, in schimb...amundoua cu fii`su , de un milion de ori. sa ne vezi pe noi ce ne aliem impotriva lui atunci cand e cazul, bineinteles. In fine, ideea este ca dintotdeauna a tinut numai cu mine(chiar dak nu aveam dreptate 100%),l-a certat si l-a blagoslovit mereu si toate planurile pentru casa eu le fac cu soacra, nu cu sotul.Ma sustine in tot ce fac,ma sustine in relatia cu el, ma ajuta enorm in casa si sper ca aceste lucruri sa nu se schimbe niciodata. Sa traiasca toate soacrele(bune)!!!
symyna_28
Postat pe 26 Octombrie 2008 13:42
aiurea cand o soacra e poama acra...in multe cazuri asa se intampla.dar sa stiti ca se intampla numai pt barbatii vostii au permis un astfel de comportament.eu am o soacra de nota 200....e adevarat..nu locuim cu ea...dar chiar si asa..nu s-a bagat niciodata in viata noastra.asta pt ca sotul meu nu i-a permis niciodata si pt ca nici nu cred c-ar fi avut ce comenta.sotul meu ii ajta foarte mult pe ei(socrii) si de aceea nu au ce comenta si sunt recunoscatori.
totul tine de maniera in care sotul aplaneaza conflictele intre nora si soacra.iar daca lui ii place sa stea in stres..pt ca acestea se cearta si ambele ii sar lui in cap,atunci lui ii place situatia...trebuie doar sa va educati putin sotul..:D
paulista21
Postat pe 26 Octombrie 2008 15:03
Fetelor, eu cred ca am gasit solutia pentru a ma intelege cu soacra...
o vad cat de rar se poate (cam de 2 ori pe an) si atunci pentru un timp fff scurt (max o ora, doua).
Sa nu credeti ca asa stand treburile nu incearca sa scoata ghearele, dar....am solutii si pentru asta.
Al meu sot este imun la ceea ce spune; are altceva mai bun de facut....(viseaza inca la ce frumos a fost, si la ce frumos ar fi fost in continuara daca nu am fi pirdut tipul vizitandu-si mama...si se grabeste fff tare sa plecam pentru a putea continua....)
Stiu, stiu, veti spune ca sunt o mare vipera, dar, din pacate, doar asa am reusit sa-mi pastrez sotul langa mine si sa am o casnicie fericita.....
slyd
Postat pe 26 Octombrie 2008 15:42
soacra mea nu sa bagat.nu ink.sper sa nu s bage:)
alecssandra
Postat pe 26 Octombrie 2008 19:40
Fetelor,cred ca si eu sunt tot una dintre norocoasele care nu are nici o problema cu soacra.Locuim impreuna,dar nu s-a bagat niciodata intre noi,si ne ajuta cu tot ce poate.Ba chiar ne dojeneste cind ne certam,ca nu-i place cind sunt discutii.Ma sfatuieste ca si propria mama.Va doresc si voua la fel.
izza7373
Postat pe 26 Octombrie 2008 20:38
De la: ana_lili36, la data 2008-10-09 14:43:04Am o curiozitate,as vrea sa stiu daca exista un singur caz in care soacra a avut vreo inluenta pozitiva asupra relatiilor voastre.Si ce recomandari aveti pentru.................... anihilarea ei.

eu nu cred ca o soacra poate ajunge sa iubeasca lafel de mult nora ca si pe fiul ei asa este facut...ptr mine este ceva normal , firesc, dar daca respectii esti respectat.
Iar in cazul in care este prea bagareata rezolvi usor problema discutand problemele care sau ivit si se rezolva totul.........lA MINE ASA A FUNCTIONAT............nu am probleme grave, incearca sa intrii in pielea ei de cateva ori si vei vedea ca nimeni nu este destul de bun ptr fiul tau, vei gasi mereu motive ..........incearca sa limitezi vizitele si va fii totul SUPER!!!!!!!!!
laviniatrifan
Postat pe 26 Octombrie 2008 20:58
De la: slyd, la data 2008-10-26 15:42:05Fetelor, eu cred ca am gasit solutia pentru a ma intelege cu soacra...
o vad cat de rar se poate (cam de 2 ori pe an) si atunci pentru un timp fff scurt (max o ora, doua).
Sa nu credeti ca asa stand treburile nu incearca sa scoata ghearele, dar....am solutii si pentru asta.
Al meu sot este imun la ceea ce spune; are altceva mai bun de facut....(viseaza inca la ce frumos a fost, si la ce frumos ar fi fost in continuara daca nu am fi pirdut tipul vizitandu-si mama...si se grabeste fff tare sa plecam pentru a putea continua....)
Stiu, stiu, veti spune ca sunt o mare vipera, dar, din pacate, doar asa am reusit sa-mi pastrez sotul langa mine si sa am o casnicie fericita.....
Ceau!
Fci foarte, foarte bine in cazul in care este chiar asa de periculoasa.
laviniatrifan
Postat pe 26 Octombrie 2008 21:00
soacra mea, m-a iubit tare mult...s-a bucurat pt fiul ei. dar s-a intamplat sa fiu nora doar pentru 2 saptamani. atat si-a mai dorit: sa-si vada fiul fericit si insurat. era o femeie deosebita si cred ca daca ar fi trait in ziua de azi, ar fi fost foarte mandra de noi. au trecut 2 ani si inca ma gandesc in fiecare dimineata la ea si cat de mult mi-as fi dorit sa vada ca ne iubim nespus...
gugutzi
Postat pe 26 Octombrie 2008 23:31
soacre bune never nai sa vezi asa ceva si alea care se dau bune niciodata nu o sa ajunga sa ne deie noua dreptate in ochii lor fiu lor e cel mai bun si merita ceva mai bun
TREZITI-VA LA REALITATE
bnc_adina
Postat pe 27 Octombrie 2008 00:07
LA INCEPUT TOTU ERA ROZ SI FRUMOS EU ERAM NORA POTRIVITA PENTRU EA PANA IN ZIUA CAND NE-AM MUTAT IMPREUNA ATUNCI S-A RUPT TOT NU AM MAI FOST NORA CEA BUNA CEA FRUMOASA MOTIVU NU A MAI SPONZORIZAT SOTU MEU CU BANI SI CU ALTELE GATA CU PETRECERILE CE LE DADEA SOTU MEU CU FETE ACASA LA EA SI DIN CARE EA ERA CEA MAI CASTIGATA IN SENSU CA PRIMEA ZI DE ZI CADOURI DE LA ELE SI LUGU LUGU CA SA LE ACCEPTE CA NORE E IN MOMENTU CAND NE-AM MUTAT IMPREUNA TOATE ASTEA SAU TERMINAT GATA CU PETRECERILE CU CADOURILE VIZITELE PE CARE U LE FACEAM ERAU ODATA LA SAPTAMANA SAU DE DOUA ORI SI ATUNCI NORMAL NU PUTEAM SA MERGEM CU MANA GOALA LA EA SI TOT NU ERA DE AJUNS CA SA AJUNGEM DUPA 1 ANI SA NE CERTAM REPROSANDU-MI CA EU LAM DUS PE FIU EI LA SAPA DE LEMN CA EA NU POATE SA TRAIASCA DINTR-O PENSIE DE 4 MIL SI 8 MIL DIN CE MAI CASTIGA EA PLUS CEI MAI DADEAM NOI LA NUNTA LA NOI DRAGELE MELE VREAU SA VA SPUN CA NU A VRUT SA VINA SI TOT LA INSISTENTELE MELE MAM DUS LA EA SI IAM DAT EU BANI DE HAINE SI BANI SA NE DEIE LA MASA CA SOCRA MARE SI SOTU MEU ASTA NICI IN ZIUA DE AZI NU A AFLAT SI DE BANII CE I DAU LA 2 SAPT ODATA PE ASCUNS NU STIE SI TOT EU SUNT AIA REA SI JIGODIE SI CUM MA MAI FACE EA ASA CA DACA SPUNE CINEVA CA ARE O SOACRA BUNA EU ZIC CA E DOAR LA SUPRAFATA DAR E BINE SI ASA PT VOI VA PUSSSI PE TOATE FORUMISTELE DE LA KUDICA


SI PENTRU SOACRE
bnc_adina
Postat pe 27 Octombrie 2008 00:22
Buna vreau sa-ti spun ca ai perfecta dreptate.cu cat o vezi mai rar e mai bine.mai rarut ca-i mai dragut.Acelasi lucru fac si eu cu soacra mea si ne intelegem de minune.Fiu-su si-a dat si el seama ce fel de mama are si nu o mai baga in seama.si-a dat seama cam tarziu, dar mai bine mai tarziu decat niciodata.Asa ca fetelor NU LE MAI BAGATI IN SEAMA, IGNORATI-LE SI VEDETI-VA DE BARBATII VOSTRI.Stiu ca e foarte greu dar cu rabdare faceti multe....
annelutza
Postat pe 27 Octombrie 2008 07:47
DA, A ASCULTATA DE MAMICA LUI. DIN CAUZA LUI, MI-AM PIERDUT SI JOB-UL, AM RAMAS CU SALA INCHIRIATA, CU VERIGHETE SI JUMATATE DIN SUMA STRANSA PENTRU NUNTA. EL A VRUT SA FACA CE SPUNE MAMA LUI. AM UITAT SA VA SPUN CA EU AM 27 ANI, EL ARE 31, EU AM FACULTATE+MASTER, EL ARE PROFESIONALA, DAR NU AM FOST DESTUL DE BUNA PENTRU EL, S-AU MAI BINE SPUS, PTR. MAMICA LUI.
IN TOT ACESTI ANI, MAMA LUI A INCERCAT SA NE DESPARTA, LUCRU CE I-A REUSIT.
CE FAC ACUM?
STAU INTRE PATRU PERETI SI IMI CAUT DE LUCRU, EL DE LA DESPARTIREA NOASTRA, NU M-A CAUTAT NICIODATA.
A FOST OARE IUBIRE?
M-A IUBIT VREODATA?
NU STIU. ACUM, DE SF. MIHAIL SI GAVRIEL SFINTESC APARTAMENTUL PE CARE L-AM ZUGRAVIT SI ECHIPAT D.TOATE P.D.V. PENTRU CA LA ANUL IN AUGUST AVEM NUNTA.
CE SA LE SPUN RUDELOR MELE, CARE VA ASIGUR CA NU SUNT PUTINI, SI CARE TINEAU MULT LA EL. SA LE SPUN CA M-A LASAT PENTRU MAMA LUI?
DATI-MI VA ROG FRUMOS UN SFAT!
ESTE GREU, VA INCHIPUITI SA IUBESTI 8 ANI DE ZILE UN BARBAT SI EL SA TE LASE PENTRU CA MAMA LUI NU MA VREA?
CE SA FAC?
mihaela_simo
Postat pe 27 Octombrie 2008 08:38
Mey dragele mele, eu stiam ca nu-s singura pe lumea asta, da nici chiar asa...eu intr-un fel am noroc fiindca soacra-mea sta la tzashpe sute de km, si e de la tara...ceea ce implica ca in momentul in care a ridicat nasul am rezolvat-o repede si la moment...a inceput si ea si cumnata-mea cu bocitul ca la teatru...am bocit si eu de mi-a saltat camasa pe mine...si sotul meu a fost de acord cu mine, pentru ca, de, sunt o fata culta si desteapta care stie sa aduca argumente, si apoi sa contracareze si bocitul...pot plange si eu la minut, dar faptul ca nu o fac inseamna ca-i respect inteligenta si nu incerc sa-l duc de nas ca pe-un fraier...ce poate ea, pot si eu...dar eu mai pot si altele pe langa...:D
oricum, si noi am rarit-o cu vizitele si imi pare rau pentru asta...as fi vrut sa ma inteleg bine cu soacra si sa stam si noi poate la discutii, etc....dar daca nu se poate, asta e...bafta celor care inca nu au gasit metoda...
alekxsa
Postat pe 27 Octombrie 2008 08:39
De la: Luli2, la data 2008-10-22 12:40:42
De la: bonheur, la data 2008-10-21 17:44:21
De la: Luli2, la data 2008-10-21 16:45:48
De la: Ira28, la data 2008-10-18 01:25:28ai dreptate, ana lili...si a mea "lucreaza pe la spate". Deci tin ochii "lagni deschisi". Am convins pe sotul meu sa plecam in alta tara, acum suntem de 3 ani plecati din Romania, pentru ca nu mai puteam sa mai support "controlul". Nu sunt rominca, sunt casatorita cu un romin, si am facut tot ce am putut, am invatat limba, am gasit un loc de munca in Ro, am chinuit cum am putut, dar degeaba...
"Nu sunt destul de buna" pentru puiul mamei...

draga mea, invata mai intai sa scrii si apoi judeca soacrele...cel putin macar nu ai invatat ca român si România se scrie cu â nu cu î! macar atata...nu mai spun de exprimare
chiar tot forumul asta e cuprins de rautate?asa sintem noi romanii? intodeauna exista cineva care sa corecteze greselile noastre.fata asta a afirmat ca nu este romanca ..dar ne aruncam repede in jigniri fara sa avem timp sa citim!cred ca pentru unii forumul este o refulare a problemelor altfel nu gasesc explicatia.sper sa nu supere comentariul meu si as dori sa va reamintesc ca toti sintem oameni iar unii sint sensibili si pentru un cuvint aiurea sufera cumplit!........................abordind subiectul initial am o soacra dupa suflet care ma iubeste ca pe fata ei!

bonheur, nu ma supara comentariul tau, dar chiar sa nu stii sa scrii cuvantul roman? in fine...poate e o fobie a mea greselile gramaticale...fobie profesionala...
Ce are fobie ta in comun cu problema mea? Sau crezi ca soacra mea a certat cu mine pentru ca eu nu scriu bine romineste?

Postat pe 27 Octombrie 2008 09:04
Mihaela.....daca nici la 31 de ani nu s-a trezit la realitate si nu poate renunta la mamica.....zau mai bine anunta familia ta sunt sigura ca vor intelege, tu trebuie sa te aduni sa iti cauti un job, si sa mergi mai departe nu te distruge tu esti cea mai importanta stiu ca e greu sa o iei de la capat dar alta solutie nu este ....capul sus!!!
Cypcip
Postat pe 27 Octombrie 2008 09:06
De la: Ira28, la data 2008-10-27 09:04:26
De la: Luli2, la data 2008-10-22 12:40:42
De la: bonheur, la data 2008-10-21 17:44:21
De la: Luli2, la data 2008-10-21 16:45:48
De la: Ira28, la data 2008-10-18 01:25:28ai dreptate, ana lili...si a mea "lucreaza pe la spate". Deci tin ochii "lagni deschisi". Am convins pe sotul meu sa plecam in alta tara, acum suntem de 3 ani plecati din Romania, pentru ca nu mai puteam sa mai support "controlul". Nu sunt rominca, sunt casatorita cu un romin, si am facut tot ce am putut, am invatat limba, am gasit un loc de munca in Ro, am chinuit cum am putut, dar degeaba...
"Nu sunt destul de buna" pentru puiul mamei...

draga mea, invata mai intai sa scrii si apoi judeca soacrele...cel putin macar nu ai invatat ca român si România se scrie cu â nu cu î! macar atata...nu mai spun de exprimare
chiar tot forumul asta e cuprins de rautate?asa sintem noi romanii? intodeauna exista cineva care sa corecteze greselile noastre.fata asta a afirmat ca nu este romanca ..dar ne aruncam repede in jigniri fara sa avem timp sa citim!cred ca pentru unii forumul este o refulare a problemelor altfel nu gasesc explicatia.sper sa nu supere comentariul meu si as dori sa va reamintesc ca toti sintem oameni iar unii sint sensibili si pentru un cuvint aiurea sufera cumplit!........................abordind subiectul initial am o soacra dupa suflet care ma iubeste ca pe fata ei!

bonheur, nu ma supara comentariul tau, dar chiar sa nu stii sa scrii cuvantul roman? in fine...poate e o fobie a mea greselile gramaticale...fobie profesionala...
Ce are fobie ta in comun cu problema mea? Sau crezi ca soacra mea a certat cu mine pentru ca eu nu scriu bine romineste?
Se simte un miros de sovinismul

Postat pe 27 Octombrie 2008 09:14

http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/18631/Schimbarea-locului-de-munca.html
590 mesaje
Membru din: 7/11/2007
Postat pe: 19 Septembrie 2008, ora 13:10 Raporteaza abuz Citeaza Raspunde


Irinka, daca esti din Ucraina este un pic mai coplicat, dar eu spun sa incerci totusi sa-ti cauti un serviciu in Romania, eventual undeva la frontiera de ex. Radauti, Siret, Suceava, Botosani. Atu-ul tau este ,fata de alti ucraineni, ca stii sa vb limba romana. De ex. ai putea veni pana in Suceava, distanta dintre Cernauti si Suceava nu este foarte mare, si acolo sa consulti Biroul Fortelor de Munca, sau Bursa Locala de Angajari. Mult succes!

Inainte aveai u alta parerea, Luli2!

Oricum sper ca nu vei fi atit de agresiva in viitor. Let's make friends, dear?

Postat pe 27 Octombrie 2008 09:21
mamele de baieti sunt foarte geloase,nu stiu sa faca diferenta dintre iubirea de mama si iubirea ce ne-o poarta noua baietii lor.nu se pot desprinde de ei nici o clipa si incerca sa caute cat mai multe motive pt a ne desparti de ei.cele care au probleme cu soacrele sa incerce sa le faca pe plac lor,sa le faca sa se simta ca sunt superioare,si sa nu le lase sa isi bage coada in relatia lor.ei daca sunt mamosi niciodata nu ii ve-ti indeparta se mamele lor,dar incerca-ti sa le explicati ca mamele lor vad in ei imaginea tatilor lor si asta nu e bine

Postat pe 27 Octombrie 2008 12:18
MI-AM ANUNTAT DEJA FAMILIA, CARE MA SPRIJINA F MULT SI MA INCURAJEAZA MEREU.
TATAL MEU A AVUT O ULTIMA DISCUTIE CU EL, IN CARE I-A SPUS: DACA ESTI BARBAT, CUM TE RESPECT EU, ASA RESPECTA-MA SI TU, SI VINO PANA DUMINCA SA-MI SPUI IN FATA CA TE-AI SUPRASATURAT DE FATA MEA! DACA ESTI BARBAT SI NU BAIETELUL MAMEI!
NICI PANA ASTAZI NU A VENIT, DECI, M-AM CONVINS SINGURA CA NU ERA BARBAT ADEVARAT CI UN PAPA LAPTE.
A FOST PRIMA OARA, IN CEI 8 ANI, CAND TATAL MEU A INTERVENIT IN RELATIA NOASTRA, DAR DE FAPT, TATA MI-A DEMONSTRAT CA VALI NU TINEA LA MINE. FAPTUL CA DE CAND NE-AM DESPARTIT, NU M-A CAUTAT NICIODATA, DOVEDESTE CA INTRADEVAR NU ERA UN BARBAT CARE MA IUBEA, CARE MA APRECIA.
ITI MULTUMESC PENTRU SFATURI SI VORBELE FRUMOASE, SA STII CA CONTEAZA F MULT.
MULTUMESC
mihaela_simo
Postat pe 27 Octombrie 2008 17:50
De la: divadiana, la data 2008-10-27 12:18:57mamele de baieti sunt foarte geloase,nu stiu sa faca diferenta dintre iubirea de mama si iubirea ce ne-o poarta noua baietii lor.nu se pot desprinde de ei nici o clipa si incerca sa caute cat mai multe motive pt a ne desparti de ei.cele care au probleme cu soacrele sa incerce sa le faca pe plac lor,sa le faca sa se simta ca sunt superioare,si sa nu le lase sa isi bage coada in relatia lor.ei daca sunt mamosi niciodata nu ii ve-ti indeparta se mamele lor,dar incerca-ti sa le explicati ca mamele lor vad in ei imaginea tatilor lor si asta nu e bine

SA STII CA NU SUNT DE ACORD CU TINE, EU DE OPT ANI I-AM FACUT PE PLAC, MAI NUMAI NU AM PUPAT-O UNDEVA, SI CU ORICE OCAZIE II FACEAM CADOURI F SCUMPE, PRIMEAM BUCHETE, COSURI IMENSE DE FLORI DE LA ANUMITE FIRME CU CARE FIRMA MEA COLABORA SI PE CARE I LE DUCEAM EI. ERAM APRECIATA DE TOATE RUDELE EI, M-AI PUTIN DE EA.
DECI, NICI ASTA NU A CONTAT.
VREAU SA-TI SPUN CA CU ORICE SARBATOARE, OCAZIE II DADEAM MICI ATENTII, SI CREDE-MA CA NU II CUMPARAM MAMEI MELE CARE M-A NASCUT OBIECTE VALOARE CI II CUMPARAM SOACREI MELE, NUMAI CA SA FIE BINE, SI TOT NU A FOST.
MA CREZI CA I-AM LUAT CERCEI DE AUR, LANT DE AUR, NICI GAURI IN URECHI NU AVEA CAND I-AM DAT CERCEII.
CE TREBUIA SA-I MAI FAC?
mihaela_simo
Postat pe 27 Octombrie 2008 17:56
buna fetelor...ce sa va spun asa sunt toate soacrele...una buna la 5 milioane...daca pot sa spun asa...a mea eu am luat-o in toate felurile..i-am batut apropouri,am luat-o pe ocolite...ori s-a prefacut ca nu intelege ori...m-am certat si cu ea la cutite...dar tot nu s-a potolit...din cauza ei eu i-am dat un ultimatum sotului:sa alega intre noi doua,ca eu m-am saturat de discutii si certuri din cauza intrigilor bagate de ea....al meu sot s-a dat de partea mea imi da dreptate,s-a luat de ea sa nu se mai bage mai ales cand vine vb de cea mik....daca ar fi dupa ea ar vrea sa ii las ei copilul cu zilele si eu sa ma duc la shopping,la coafor sau la cafea cu fetele....dupa cum ea cu gurita ei imi spune...ca sunt tanara(27 ani)si trebuie sa ma distrez....pt toate soacrele un mesaj:REVENITI-VA..VEDETI-VA DE TREBURILE VOASTRE SI LASATI-NE!!!!va pupik forumistelor.......
mishamisha
Postat pe 27 Octombrie 2008 20:05
De la: Ira28, la data 2008-10-27 09:14:11
De la: Ira28, la data 2008-10-27 09:04:26
De la: Luli2, la data 2008-10-22 12:40:42
De la: bonheur, la data 2008-10-21 17:44:21
De la: Luli2, la data 2008-10-21 16:45:48
De la: Ira28, la data 2008-10-18 01:25:28ai dreptate, ana lili...si a mea "lucreaza pe la spate". Deci tin ochii "lagni deschisi". Am convins pe sotul meu sa plecam in alta tara, acum suntem de 3 ani plecati din Romania, pentru ca nu mai puteam sa mai support "controlul". Nu sunt rominca, sunt casatorita cu un romin, si am facut tot ce am putut, am invatat limba, am gasit un loc de munca in Ro, am chinuit cum am putut, dar degeaba...
"Nu sunt destul de buna" pentru puiul mamei...

draga mea, invata mai intai sa scrii si apoi judeca soacrele...cel putin macar nu ai invatat ca român si România se scrie cu â nu cu î! macar atata...nu mai spun de exprimare
chiar tot forumul asta e cuprins de rautate?asa sintem noi romanii? intodeauna exista cineva care sa corecteze greselile noastre.fata asta a afirmat ca nu este romanca ..dar ne aruncam repede in jigniri fara sa avem timp sa citim!cred ca pentru unii forumul este o refulare a problemelor altfel nu gasesc explicatia.sper sa nu supere comentariul meu si as dori sa va reamintesc ca toti sintem oameni iar unii sint sensibili si pentru un cuvint aiurea sufera cumplit!........................abordind subiectul initial am o soacra dupa suflet care ma iubeste ca pe fata ei!

bonheur, nu ma supara comentariul tau, dar chiar sa nu stii sa scrii cuvantul roman? in fine...poate e o fobie a mea greselile gramaticale...fobie profesionala...
Ce are fobie ta in comun cu problema mea? Sau crezi ca soacra mea a certat cu mine pentru ca eu nu scriu bine romineste?
Se simte un miros de sovinismul

eu cred ca tu ai o problema cu mine de fapt! eu mi-am cerut scuze, vrei sa iti cer scuze in fiecare zi? eu cred ca-ti ajunge!
Lulli
Postat pe 28 Octombrie 2008 16:25
Sal, Luli! Eu am scris inainte de cind tu mi-ai cerut scuze. Compara orale. Eu primesc scuzele tale
Luli2

461 mesaje
Membru din: 15/10/2008
Oras: Suceava Postat pe: 27 Octombrie 2008, ora 10:58 Raporteaza abuz
Citeaza Raspunde


De la: Ira28, la data 2008-10-27 10:56:31

De la: Luli2, la data 2008-10-27 10:44:48

De la: Ira28, la data 2008-10-27 10:39:59

Mersi! -)Acum sunt la Odessa, am bunici la Cernauti-))

Si eu merg des in Suceava. Sotul meu este din zona asta.

Odessa, frumos oras! Cernauti...minunat! cand esti la bunici, pune si tu o postare pe forum ca si eu merg des la Cernauti, asa ca...nu-i exclus sa ne intalnim..sau si mai bine...daca vii prin suceava te astept cu draga inima la o cafea...дорогая моя!

Luli2, tu vei stai cu mine la o cafea, chiar daca "chiar nu stiu sa scriu cuvantul roman"?

Ira, hai mai fata! daca te-a suparat asa tare remarca mea, uite imi cer scuze! si spune-mi te rog Luli simplu, fara 2 ca nu tin tare mult la el...de fapt ma cheama Lilia...si evident vreau sa beau o cafea cu tine, iar daca iti vine greu sa vb romaneste, nu-i nimic, vorbim in rusa ca ma descurc si eu bine



De la: Luli2, la data 2008-10-28 16:25:56
De la: Ira28, la data 2008-10-27 09:14:11
De la: Ira28, la data 2008-10-27 09:04:26
De la: Luli2, la data 2008-10-22 12:40:42
De la: bonheur, la data 2008-10-21 17:44:21
De la: Luli2, la data 2008-10-21 16:45:48
De la: Ira28, la data 2008-10-18 01:25:28ai dreptate, ana lili...si a mea "lucreaza pe la spate". Deci tin ochii "lagni deschisi". Am convins pe sotul meu sa plecam in alta tara, acum suntem de 3 ani plecati din Romania, pentru ca nu mai puteam sa mai support "controlul". Nu sunt rominca, sunt casatorita cu un romin, si am facut tot ce am putut, am invatat limba, am gasit un loc de munca in Ro, am chinuit cum am putut, dar degeaba...
"Nu sunt destul de buna" pentru puiul mamei...

draga mea, invata mai intai sa scrii si apoi judeca soacrele...cel putin macar nu ai invatat ca român si România se scrie cu â nu cu î! macar atata...nu mai spun de exprimare
chiar tot forumul asta e cuprins de rautate?asa sintem noi romanii? intodeauna exista cineva care sa corecteze greselile noastre.fata asta a afirmat ca nu este romanca ..dar ne aruncam repede in jigniri fara sa avem timp sa citim!cred ca pentru unii forumul este o refulare a problemelor altfel nu gasesc explicatia.sper sa nu supere comentariul meu si as dori sa va reamintesc ca toti sintem oameni iar unii sint sensibili si pentru un cuvint aiurea sufera cumplit!........................abordind subiectul initial am o soacra dupa suflet care ma iubeste ca pe fata ei!

bonheur, nu ma supara comentariul tau, dar chiar sa nu stii sa scrii cuvantul roman? in fine...poate e o fobie a mea greselile gramaticale...fobie profesionala...
Ce are fobie ta in comun cu problema mea? Sau crezi ca soacra mea a certat cu mine pentru ca eu nu scriu bine romineste?
Se simte un miros de sovinismul

eu cred ca tu ai o problema cu mine de fapt! eu mi-am cerut scuze, vrei sa iti cer scuze in fiecare zi? eu cred ca-ti ajunge!

Postat pe 28 Octombrie 2008 16:44
orele*

Postat pe 28 Octombrie 2008 16:44
Mi-ai promis odata ca o sa citesti atent inainte de a scrie ceva, da?


De la: Luli2, la data 2008-10-28 16:25:56
De la: Ira28, la data 2008-10-27 09:14:11
De la: Ira28, la data 2008-10-27 09:04:26
De la: Luli2, la data 2008-10-22 12:40:42
De la: bonheur, la data 2008-10-21 17:44:21
De la: Luli2, la data 2008-10-21 16:45:48
De la: Ira28, la data 2008-10-18 01:25:28ai dreptate, ana lili...si a mea "lucreaza pe la spate". Deci tin ochii "lagni deschisi". Am convins pe sotul meu sa plecam in alta tara, acum suntem de 3 ani plecati din Romania, pentru ca nu mai puteam sa mai support "controlul". Nu sunt rominca, sunt casatorita cu un romin, si am facut tot ce am putut, am invatat limba, am gasit un loc de munca in Ro, am chinuit cum am putut, dar degeaba...
"Nu sunt destul de buna" pentru puiul mamei...

draga mea, invata mai intai sa scrii si apoi judeca soacrele...cel putin macar nu ai invatat ca român si România se scrie cu â nu cu î! macar atata...nu mai spun de exprimare
chiar tot forumul asta e cuprins de rautate?asa sintem noi romanii? intodeauna exista cineva care sa corecteze greselile noastre.fata asta a afirmat ca nu este romanca ..dar ne aruncam repede in jigniri fara sa avem timp sa citim!cred ca pentru unii forumul este o refulare a problemelor altfel nu gasesc explicatia.sper sa nu supere comentariul meu si as dori sa va reamintesc ca toti sintem oameni iar unii sint sensibili si pentru un cuvint aiurea sufera cumplit!........................abordind subiectul initial am o soacra dupa suflet care ma iubeste ca pe fata ei!

bonheur, nu ma supara comentariul tau, dar chiar sa nu stii sa scrii cuvantul roman? in fine...poate e o fobie a mea greselile gramaticale...fobie profesionala...
Ce are fobie ta in comun cu problema mea? Sau crezi ca soacra mea a certat cu mine pentru ca eu nu scriu bine romineste?
Se simte un miros de sovinismul

eu cred ca tu ai o problema cu mine de fapt! eu mi-am cerut scuze, vrei sa iti cer scuze in fiecare zi? eu cred ca-ti ajunge!

Postat pe 28 Octombrie 2008 16:48
Nu stiu ce fel de soacre aveti voi ,dar a mea a intrecut orice masura.E cea mai periculoasa persoana pe care am cunoscut-o in viata mea.Numai in telenovele intalnesti asemenea "urzeli".Nici macar propriul ei copil n-o mai suporta .Nu am cum sa va descriu cat este de rea,poate sa scriu un roman.Norocul meu este ca fiul ei ma iubeste atat de mult ,incat nici macar nu mai asculta comentariile rautacioase la adresa tuturor(nu numai la adresa mea)Se pare ca sunt norocoasa,nu?
stylisimo
Postat pe 28 Octombrie 2008 23:55
buna...si eu stau cu viitorul meu sot si cu parintii lui...totul e ok sa spun asa..numai k atunci cand se intampla ceva..vreo schimbare sau ceva..ei nu vorbesc si cu mine..pt k si eu stau acolo..vorbesc doar cu "sotul meu".spre ex acum suntem in curatenie...ei spun k in primavara se vor muta si vom sta singuri insa..nu stiu nu prea cred ...pt k ei vor gresie un fel..parchet altul..etc ..daca stiu ca noi vor ramane acolo de ce nu ne lasa pe noi sa alegem?nu i asa?poate gandesc eu aiurea dar..chiar nu mi place asta...voi ce spuneti?va pup
laura_chirea
Postat pe 29 Octombrie 2008 12:36
Ba asa e laura-chirea, trebuie sa va lase pe voi sa va cumparati ceea ce va place in casa, caci voi veti locui acolo...dar...poate se gandesc ca si ei vor mai sta si sa le placa si lor...cine stie, imi dau seama in ce situatie esti si e cam dificil sa-ti impui punctul de vedere...nu stiu da ar fi bine sa vb cu viitorul sot si sper ca intelege
Cypcip
Postat pe 29 Octombrie 2008 16:15
De la: laura_chirea, la data 2008-10-29 12:36:41buna...si eu stau cu viitorul meu sot si cu parintii lui...totul e ok sa spun asa..numai k atunci cand se intampla ceva..vreo schimbare sau ceva..ei nu vorbesc si cu mine..pt k si eu stau acolo..vorbesc doar cu "sotul meu".spre ex acum suntem in curatenie...ei spun k in primavara se vor muta si vom sta singuri insa..nu stiu nu prea cred ...pt k ei vor gresie un fel..parchet altul..etc ..daca stiu ca noi vor ramane acolo de ce nu ne lasa pe noi sa alegem?nu i asa?poate gandesc eu aiurea dar..chiar nu mi place asta...voi ce spuneti?va pup



draga laura-chirea, spui ca stai cu VIITORUL SOT, deci inca nu v-ati casatorit.....iar tu, aceste ganduri le spui doar aici pe net sau ai vorbit si cu el(?), de acolo sa vorbiti si cu socrii tai, impreuna, ca asa e frumos, asta in cazul in care tu chiar doresti altceva legat de locuinta! PENTRU CA daca taci acum de frica sa nu-ti strici nunta sau din oricare alt motiv, sa stii ca faci o mare greseala!!!!! Dupa asta nu vei mai putea sa comentezi prea multe pt ca soacra e soacra si stie fooooarte bine cum sa-ti faca zile fripte. Iti spune asta o fosta APROAPE NORA timp de 8 ani jumate si in in final a castigat, locuiam cu viitorul sot in casa ei si ......in final m-am ales cu tratament antidepresiv....bafta si multa judecata buna la voi :)
maralupu
Postat pe 29 Octombrie 2008 19:07
asta e exceptia... dupa moarte sa o impaiezi si daca e fata buna si dupa... de pe lumea celalta sa o pui ca pe bunicul in geam cand vine pensia, poate mai iei si tu un ban cinstit de pe urma ei daca e asa de buna... eu raman la concluzia mea, mai bine fara. hai noroc si la mai multe soacre daca vreti. raman la concluzia mea: decat cu ea mai bine lipsa indiferent cum ar fi ca tot are pretentia sa ii zici mama si eu nu voi spune decat unei singure persoane mama, a doua nu mai exista
mitzura
Postat pe 30 Octombrie 2008 15:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dupa doi ani jumate de intilnire mia propus sa locuim impreuna, ce parere aveti? 2 De la: kudika_nikole 22 Decembrie 2011 16:45
iubirea este efemera..??? 7 De la: ramona_sk8er 9 Iulie 2010 21:59
casatoriile cu barbatii mulsulmani... 21 De la: lumika 5 Octombrie 2012 16:30
Casatorie intre persoane de acelasi sex 1 De la: kudika_1033628 4 August 2018 23:18
un sfat va rog mult astept raspuns 41 De la: kudika190979 13 August 2010 16:03