Setari Cookie-uri

soacra,soacra ......poama acra

ai grija sa nu te astepte la cotitura ca soacrele sunt ca viperele, musca pe nesimtite si cand nu te astepti
mitzura
Postat pe 30 Octombrie 2008 15:56
salut...Am si eu o intrebare pentru cine ar fi amabil/a sa ma ajute.Viitoarea mea soacra spune ca tine la mine iar iubitul meu ma asigura ca asa si este.Iubitul meu ma adora insa nici unul din noi nu avem destule fonduri pentru a ne lua deocamdata o casa a noastra.Problema ar suna cam asa....Iubitul meu ar vrea sa ne mutam cu ai lui intr-un apartament cu 2 camere insa eu as vrea sa stam la mine chiar daca am fi 5 oameni intr-un apartament cu 3 camere.Problema e ca mama mea nu e obisnuita sa ii intre oameni in casa , iar iubitul meu se ocupa cu foto video pentru evenimente si asta implica lume straina care ar putea intra in casa.Eu sunt prinsa intre ciocan si nicovala si nu stiu cum sa ma impart.HELP!
jorj9
Postat pe 3 Noiembrie 2008 18:18
De la: jorj9, la data 2008-11-03 18:18:03salut...Am si eu o intrebare pentru cine ar fi amabil/a sa ma ajute.Viitoarea mea soacra spune ca tine la mine iar iubitul meu ma asigura ca asa si este.Iubitul meu ma adora insa nici unul din noi nu avem destule fonduri pentru a ne lua deocamdata o casa a noastra.Problema ar suna cam asa....Iubitul meu ar vrea sa ne mutam cu ai lui intr-un apartament cu 2 camere insa eu as vrea sa stam la mine chiar daca am fi 5 oameni intr-un apartament cu 3 camere.Problema e ca mama mea nu e obisnuita sa ii intre oameni in casa , iar iubitul meu se ocupa cu foto video pentru evenimente si asta implica lume straina care ar putea intra in casa.Eu sunt prinsa intre ciocan si nicovala si nu stiu cum sa ma impart.HELP!
*
Draga mea expresia "credit ipotecar" iti spune ceva? Daca nu apasa pe mult stiutorul "GOOGLE" si invata. Daca vrei sa-ti mearga bine si sa ai o casnicie reusita un sfat de la "Stan Patitul":fara mama si fara soacra.Voi doi si-atat. Si-atuci sa vezi ca niciodata nu vor mai fi probleme nerezolvate. Este singurul sfat pe carte ti-l pot da si cred ca este si cel mai eficient.Te pup si aveti grija de dragostea voastra.
ana_lili36
Postat pe 13 Noiembrie 2008 20:56
Merci mult pentru sfat....crede-ma ca imi doresc din tot sufletul sa nu trebuiasca sa stau cu niciuna din tabere.Sper ca in final sa gasim o solutie si sa ne mutam....
jorj9
Postat pe 15 Noiembrie 2008 00:51
nu-ti lauda soacra niciodata ca si eu tot asa am zis cxa ma inteleg super cu ea, am renuntat sa o mai ajut pe mama mea pentru a o ajuta pe ea si apoi imi spune ca ar fi mai bine ca eu cu fiul ei ar fi mai bine daca ne-am desparti(suntem casatoriti de 3 ani si avem o casnicie super fericita in absenta ei)
V_Ana
Postat pe 17 Noiembrie 2008 12:24
salut..inca o exceptie SOACRA EXTRAORDINARA,,pe bune,, am avut f.multe de invatat de la ea- referitor la comportamentul meu fata de sot..daca n-as fi ascultat..n-ar fi trecut 16 ani de casnicie si cu bune si cu rele
just28
Postat pe 19 Noiembrie 2008 20:05
d-abia acum am citit acest mesaj. scuzati-ma, dar nu prea am timp. eu am o soacra minunata, din toate punctele de vedere. are un impact pozitiv literalmente asupra relatiei mele cu fiul ei.din cauza ei, noi ne intelegem din ce in ce mai bine si am inceput sa formam o familie unita si cred eu, foarte invidiata. intotdeauna ne da cele mai bune sfaturi.
exista si astfel de soacre.
andrutza22
Postat pe 24 Noiembrie 2008 17:28
fetelor am nevoie de ajutor...ma duc la mama prietenului meu acasa de craciun si nu stiu ce sa ii iau...sa ii cumpar flori?el zice ca nu eu nu m-as duce fara.ma gandeam la o icoana cu simbolul craciunului.ce parere aveti?ar fi un cadou pt casa si ii impac si mama si tata..daca aveti alta sugestie astept cu nerabdare...multumesc...
ancutzel
Postat pe 30 Noiembrie 2008 04:14
De la: ancutzel, la data 2008-11-30 04:14:22fetelor am nevoie de ajutor...ma duc la mama prietenului meu acasa de craciun si nu stiu ce sa ii iau...sa ii cumpar flori?el zice ca nu eu nu m-as duce fara.ma gandeam la o icoana cu simbolul craciunului.ce parere aveti?ar fi un cadou pt casa si ii impac si mama si tata..daca aveti alta sugestie astept cu nerabdare...multumesc...

NU CRED CA MAI AI NEVOIE DE SFATURI.MI SE PARE O IDEE EXCELENTA.FELICITARI.
ana_lili36
Postat pe 4 Decembrie 2008 15:01
Mai fetelor nu stiu de ce s-a creat un mit de genul "soacra poama acra".Nu credeti ca se exagereaza putin??? cunosc un caz in care nora isi uraste soacra fara niciun fel de motiv..pur si simplu s-a intiparit in mintea ei faptul ca soacrele sunt rele, se baga in relatia tinerilor casatoriti si alte chestii urate.Nu inteleg de ce nu se poate privi si altfel problema..e mama sotului tau si trebuie respectata daca iti iubesti aproapele.Trebuie sa tinem cont in primul rand ca este mama lui, omul pe care il iubim, iar el o iubeste ca mama.Trebuie sa va ganditi cat rau ii faceti lui in cazul in care ii aratati cat o urati pe mama lui.Eu spun ca trebuie pastrata macar o relatie de fatada chiar daca nu o aveti la suflet..este mama lui la urma urmei.Ganditi-va cat v-ar durea daca el v-ar spune " vai cat o urasc pe mama ta!!" Orice ar face este mama lui si trebuie acceptata macar de dragul vostru.O alta prostie pe care multe femei o fac e sa-i impuna sotului "nu te duce la mama ta" sau "dute azi de la ora..la ora..".Daca voi nu o suportati, nu-i luati dreptul lui de a se bucura de parinti.Nu este drept acest lucru.
Mai ganditi-va ..poate imi dati dreptate.
elenya83
Postat pe 4 Decembrie 2008 16:34
Dragele mele atat va spun
Chiar dak va deranjeaza soacrele sa nu faceti niciodata prostia sa pomeniti de asta de fata cu sotul.
Dak va puneti rau cu familia lui nu se va alege nimik din relatia voastra.Morala ar fi: fiti si voi lapte si miere pe fata ...si descarcati-va la sala o sa aveti si un corp frumos si o sa fiti si mai presus de carcotase
romanticbabe
Postat pe 5 Decembrie 2008 12:30
De la: romanticbabe, la data 2008-12-05 12:30:41Dragele mele atat va spun
Chiar dak va deranjeaza soacrele sa nu faceti niciodata prostia sa pomeniti de asta de fata cu sotul.
Dak va puneti rau cu familia lui nu se va alege nimik din relatia voastra.Morala ar fi: fiti si voi lapte si miere pe fata ...si descarcati-va la sala o sa aveti si un corp frumos si o sa fiti si mai presus de carcotase

Mare dreptate ai.Iubitul tau,adica odorul ei nu trebuie sa stie niciodata de "dragostea ascunsa" pe care i-o porti mamei-soacre.Asa nu-l va putea intoarce impotriva ta.In momentul in care ea va incerca sa spuna ceva rau despre tine el ii va reprosa"Ti se pare draga mama,dar habar nu ai cat tine ea la tine"
ana_lili36
Postat pe 5 Decembrie 2008 13:51
Eu sunt o norocoasa,am o soacra super
nor_pufos
Postat pe 30 Decembrie 2008 13:37
De la: lavi81, la data 2008-10-26 10:24:08
Nu perita decat ceea ce dau!
Dupa 3 ani de suportat , am tras o cearta periculoasa cu ea si de atunci nu ne mai intalnim decat de Craciun sau Paste! Dati-va la ele fetelor ,cu cat suportati mai multe cu atat veti fi tratate mai rau!



cuuum?as vrea sa ma impun in fata ei dar mi-e teama sa nu se supere iubitul meu pe mine:(cum sa fac sa nu par rea?sar sa o pun la punct?
dalilascumpy
Postat pe 22 Mai 2009 15:05
De la: ana_lili36, la data 2008-10-09 14:43:04Am o curiozitate,as vrea sa stiu daca exista un singur caz in care soacra a avut vreo inluenta pozitiva asupra relatiilor voastre.Si ce recomandari aveti pentru.................... anihilarea ei.

de anihilat nu poti pt ca sotul... tot baiatu' lu' mama ramane. eu am ales sa nu mai am tangente cu ea (adica nu o vizitez, nu ma viziteaza). sunt foarte linistita asa.
aimee023
Postat pe 25 Iunie 2009 12:00
De la: ancutzel, la data 2008-11-30 04:14:22fetelor am nevoie de ajutor...ma duc la mama prietenului meu acasa de craciun si nu stiu ce sa ii iau...sa ii cumpar flori?el zice ca nu eu nu m-as duce fara.ma gandeam la o icoana cu simbolul craciunului.ce parere aveti?ar fi un cadou pt casa si ii impac si mama si tata..daca aveti alta sugestie astept cu nerabdare...multumesc...

eu i-as lua o sticla de cianura
aimee023
Postat pe 25 Iunie 2009 12:11
E O PROBLEMA MARE SI PERMANENTA,NU SE SFARSESTE!!!!!!!!!!
LA INCEPUT ITI OFERA SPRIJINUL DAR APOI CAUTA CU ORICE PRET SA-SI ATINGA ANUMITE SCOPURI SAU SA DIRIJEZE VIATA CUPLULUI.
TB DATA LA O PARTE,MAI ALES DE CATRE BARBATI (MAMELE LOR).

Postat pe 25 Iunie 2009 12:43
soacra eterna problema.....
yumy
Postat pe 25 Iunie 2009 13:06
Si eu am o acritura de soacra.Doamne, rea mai e.Orice as face nu e bine.Pana sa ma mut cu fisu, mi a facut capul calendar ca trebuie sa ne mutam impreuna, sa ne casatorim si tot asa.Dupa ce m am mutat, a inceput ca nu fac aia bine, ca aia nu i place si tot asa.Mentionez, NU STAM CU EA STAM IN APARTAMENTUL LUI SEPARAT DE EI.Asta nu e suficient...ca vine odata la nu stiu cat timp in inspectie si incepe cu comentariile.A si mancat din macarea mea, am fost si la ea cand a avut probleme de sanatate si i am gatit, am ajutat o ce mai Am facut totul ca easa fie multumita si tot nu e.Acum cateva luni mi a zis mie si "cumnatei" mele, ca nu o intereseaza cu cine umbla fii ei, ca ei sa fie fericiti.Asta in cazul in care NOI SUNTEM DEJA LOGODITI si vbim de nunta.Mi a zis de fosta lui prietena, ca se iubeau, ce mai numai ineptii.Atunci am rabufnit pt prima oara, in infruntat-o dar foarte diplomatic fara sa tip, dar mi am impus punctul de vedere si m-am mai racorit.Mi-a zis ca ar trebui sa ne mai gandim in privinta casatoriei.Doamne, mi a venit sa-i rup capul.Dar..am invatat..ce sa fac.Tac si cand i e lumea mai draga...i le zic cu subinteles.E destul de .....grosolana si needucata..dar la varsta ei..nu-i pot face educatie.Pot spune atat:NU VA MAI CONSUMATI, NU MERITA EFORTUL.dACA VREI SA O ENERVATI, FITI RELAXATA, NU I BAGATI in seama reclamatiile acide, comportati-va ca si cum nu auziti nimik.Eu asta am inceput sa fac si credeti-ma..dorm mai bine noaptea.
ravenik_swwet
Postat pe 29 Iunie 2009 16:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dansul mirilor! 12 De la: iris_4_ever 6 Decembrie 2009 04:48
va rog frumos 3 De la: Anissia27 5 Februarie 2009 10:29
"caut un sot si nu gasesc;rog toti barbatii sa apeleze la mine":))glumesc..vreau sa ne mutam impreuna..daca gresesc IAR?!..HELP 197 De la: justytheone 7 Iulie 2018 11:36
Divortata dar inca ma cauta 1 De la: kudika_1036002 3 Martie 2019 09:31
Iubesc un barbat insurat :( 165 De la: simona1998 16 Iunie 2015 20:57