Setari Cookie-uri

Ce fobii aveti?

De la: kudika020674, la data 2009-05-16 12:31:24mie mi-e foarte frica de insecte,chiar si de cele mai mici-cum ar fi furnicile...e o frica inexplicabila...spre exemplu daca o insecta se pune pe mine intru intr-un stadiu de disperare,de agitatie,am senzatia ca sunt cuprinsa de mi si mi de astfel de insecte...pur si simplu imi da senzatia ca toate sunt pe mine,pot sa zic ca le si simt cum umbla pe mine,ma cuprind mancarimile deoarece le simt peste tot,chiar daca m-a atins o singura insecta si am dat-o jos,senzatia ramane catva timp si frica nu dispare...nu suport nici macar sa vad vreo insecta da' sa o mai arunce cineva pe mine...
me, the same ;)
onlyangelscanfly
Postat pe 16 Mai 2009 19:12
eu ...ma tem de ...melci :| chiar nu pot sa ii vad!

Postat pe 17 Mai 2009 19:27
eu am Arahnofobie...dar nu fff accentuata..doar mi se par scarbosi
m_deea14
Postat pe 18 Mai 2009 08:58
frms articol . eu sufar de arachnophobya ( frik d paianjeni ) kdn eram mica dormeam singura sh intr-o noapte m-am trezit sh ( eu dorm cu fata la perete) am vazut o pata pe perete . m-am dus sh am aprin s lumina sh am vzt un imens paianjen negru sh paros cum se fofila la mn p perete. aveam 5 ani . am tipat. parintii mei au venit sh nu mai era nik. d atunci m-am mutat in alta camera in care sa dorm. nu suport gandacii in general , dar am facut progrese cu gandacii d bucatarie . insa d paianjeni nu pot sa ma apropii. spre ex, stateam in clasa sh am vazut un paianjen deasupra mea , pe tavan ( cei drept la vreo 2,5 m deasupra) sh am inceput sa ma agit sh mam mutat in celalalt capat al clasei. ...... nu pot sa-i suport . cred ca sunt un caz grav :))
sora_layla2000
Postat pe 18 Mai 2009 10:31
Hai sa incep cu fobiile. Pai de insecte imi este foarte frica-gindaci mari negri sau viespi , bondari. Dar imi este atit de frica incit incep sa tip si ma simt foarte nasol. Cu paianjenii nu am probleme dar sa nu fie prea mari. In rest tot asa imi este frica si nu suport durerea de orice fel -cum ar fi injectiile sau orice chestii care provoaca durere. La inceput imi era frica si de sex ca ma rog stiam ca trebuie sa provoace durere. Intr-adevar a fost nasol prima data dar asta e. Mi-am depasit si fobia asta.

Au mai ramas totusi insectele, daca ar disparea toate ce bine ar fi.
sthefi
Postat pe 18 Mai 2009 11:22
De la: sora_layla2000, la data 2009-05-18 10:31:12 frms articol . eu sufar de arachnophobya ( frik d paianjeni ) kdn eram mica dormeam singura sh intr-o noapte m-am trezit sh ( eu dorm cu fata la perete) am vazut o pata pe perete . m-am dus sh am aprin s lumina sh am vzt un imens paianjen negru sh paros cum se fofila la mn p perete. aveam 5 ani . am tipat. parintii mei au venit sh nu mai era nik. d atunci m-am mutat in alta camera in care sa dorm. nu suport gandacii in general , dar am facut progrese cu gandacii d bucatarie . insa d paianjeni nu pot sa ma apropii. spre ex, stateam in clasa sh am vazut un paianjen deasupra mea , pe tavan ( cei drept la vreo 2,5 m deasupra) sh am inceput sa ma agit sh mam mutat in celalalt capat al clasei. ...... nu pot sa-i suport . cred ca sunt un caz grav :))

waaaa...te inteleg....stiu cum eeeee cum sa te trezesti cu o uratanie deaia in fata ta..eu cred k faceam infarct
m_deea14
Postat pe 18 Mai 2009 11:31
nu imi plac gandacii, paianjenii....si mi-e frica rau de tot de apa adanca... si de singuratate, imi place sa fiu mereu inconjurata de prieteni
sweety13
Postat pe 18 Mai 2009 12:35
Si eu am Arahnofobie....mi se ridica parul pe mine numai gand ma gandesc la ei, apai sa-i mai si vad....brrrr
EvRiKa
Postat pe 18 Mai 2009 13:40
am vazut pe aici ca majoritatea au fobii legate de insecte si alte ,,animalute''.....eu nu am astfel de fobii ,in schimb sufar foarte tare de claustrofobie, teama de innaltime,de apa adanca.....si nu pot sa-mi explic de ce....n-am avut sa zic asa nici o experienta neplacuta legata de aceste fobii si totusi....
marialecs
Postat pe 18 Mai 2009 13:51
cred ca si de scrierea corecta ai teama. daca nu stii cand scriem "sau" si cand s-au", mai bine nu folosi cratima
crisss31
Postat pe 18 Mai 2009 20:35
In opinia mea, tot setul de reactii fobice isi au originea intr-o interactiune gresit interpretata undeva in trecutul persoanei si reprimata in partea inconstienta a psihicului. Hipnoza da rezultate destul de bune in astfel de cazuri fara interventii de prea mare durata in timp.
www.terapiepentrusuflet.com
snowstorm
Postat pe 6 Octombrie 2009 00:59
imi e frica de un singur lucru: sa nu dezamagesc!

adina_black
Postat pe 4 Noiembrie 2009 18:02
intunericul din spatii inchise
locul gol de sub pat
oamenii rai
greierash_is_back
Postat pe 4 Noiembrie 2009 18:08
intunericul,inaltime,apa(adik lac,mare,piscina,pt k nu stiu sa inot) si de soparle,serpi,broaste,de durere imi mai este frica(de orice gen)......,spiatele,medici,injectii...
FLORY_DULCIK
Postat pe 27 Noiembrie 2009 22:56
omizi
_oktober_
Postat pe 27 Noiembrie 2009 23:02
Sunt ingrozita , terifiata de pasari.Orice pasari.Probabil ca veti rade , dar tremur daca vad un papagal intr-o colivie.
Totul a inceput cand aveam 3 ani si imi petreceam verile la starbunica mea.Avea acolo multe pasari , printre care si gaini ;ma exasperau.Ma ciupeau .De atunci , imi e teama de orice pasare , fie ca este o vrabie mica , diafana etc. , fie ca e un uliu feroce.
Cred ca e singura mea fobie , pana acum nu am descoperit altele...
Indio
Postat pe 1 Ianuarie 2010 02:00
sobolani
_oktober_
Postat pe 1 Ianuarie 2010 19:29
sherpii ma inspaimanta la maxim, chiar daca stiu ca nu sunt veninosi tot mi se increteste pielea pe mine
vali_pc2007
Postat pe 1 Ianuarie 2010 19:34
De la: vali_pc2007, la data 2010-01-01 19:34:20sherpii ma inspaimanta la maxim, chiar daca stiu ca nu sunt veninosi tot mi se increteste pielea pe mine

a doua fobie ca si gravitate este teama de inaltimi
vali_pc2007
Postat pe 4 Ianuarie 2010 16:45
De la: claudia_ellena, la data 2008-10-12 21:06:40Fobia reprezinta o stare patologica manifestata prin neliniste si frica obsedanta, lipsita de o cauza obiectiva sau precisa, uneori mergind pina la repulsie sau antipatie pentru un lucru anume. In limbaj medical, fobiile - sau starile anxioase - sunt formele cele mai comune ale nevrozei . Sunt spaime irationale, care in mod normal nu ar trebui sa deranjeze pe multi. Exista trei tipuri de oameni - cei care au fobii, cei care CRED ca NU au fobii, si cei care au fobii dar le e rusine sa recunoasca.
Fobiile nu sunt inexplicabile. Si, tocmai, pentru ca sunt explicabile psihoterapia le poate rezolva . Daca suferi de o fobie (sau mai multe) nu esti nici bolnav, nici nebun. Ai, intr-adevar o problema atunci cand temerile nu iti dau voie sa iti desfasori activitatile zilnice in mod normal. Pe de alta parte, orice om are, cel putin o fobie. De unde vin? Din educatia primita de acasa (de exemplu: copiilor mici li se spune ca nu e bine sa se duca intr-un loc intunecat pentru ca... ii mananca nu stiu ce. In conditiile astea este foarte normal ca pe parcurs acel om sa capete o teama nejustificata de intuneric); din cultura populara, din cartile citite, din societate.
Nu vreau sa aflu cate feluri de fobii exista , nici cum se manifesta , stiu asta deja , exista google,dar as vrea sa stiu daca voi suferiti de vreo fobie , daca incercati sa scapati de ea/ele ...
Eu nu am nici o fobie .. adica cel putin , din ce spune definitia ... Cand eram mica imi era frica de clovni, nu stiu ce a declansat acesta teama, asa ca nu m-a intrebati daca imi placea sa merg la circ...
Sooooo , astept raspunsuri ... if u got any.



pentru cei care au fobii recomand citirea cartii: CUM SA NE INVINGEM TEAMA- SORIN ENE
horry
Postat pe 19 Ianuarie 2010 18:43
eu am frica la prosti
freakbabe
Postat pe 19 Ianuarie 2010 18:45
De la: claudia_ellena, la data 2008-10-12 21:06:40Fobia reprezinta o stare patologica manifestata prin neliniste si frica obsedanta, lipsita de o cauza obiectiva sau precisa, uneori mergind pina la repulsie sau antipatie pentru un lucru anume. In limbaj medical, fobiile - sau starile anxioase - sunt formele cele mai comune ale nevrozei . Sunt spaime irationale, care in mod normal nu ar trebui sa deranjeze pe multi. Exista trei tipuri de oameni - cei care au fobii, cei care CRED ca NU au fobii, si cei care au fobii dar le e rusine sa recunoasca.
Fobiile nu sunt inexplicabile. Si, tocmai, pentru ca sunt explicabile psihoterapia le poate rezolva . Daca suferi de o fobie (sau mai multe) nu esti nici bolnav, nici nebun. Ai, intr-adevar o problema atunci cand temerile nu iti dau voie sa iti desfasori activitatile zilnice in mod normal. Pe de alta parte, orice om are, cel putin o fobie. De unde vin? Din educatia primita de acasa (de exemplu: copiilor mici li se spune ca nu e bine sa se duca intr-un loc intunecat pentru ca... ii mananca nu stiu ce. In conditiile astea este foarte normal ca pe parcurs acel om sa capete o teama nejustificata de intuneric); din cultura populara, din cartile citite, din societate.
Nu vreau sa aflu cate feluri de fobii exista , nici cum se manifesta , stiu asta deja , exista google,dar as vrea sa stiu daca voi suferiti de vreo fobie , daca incercati sa scapati de ea/ele ...
Eu nu am nici o fobie .. adica cel putin , din ce spune definitia ... Cand eram mica imi era frica de clovni, nu stiu ce a declansat acesta teama, asa ca nu m-a intrebati daca imi placea sa merg la circ...
Sooooo , astept raspunsuri ... if u got any.



ma tem de soareci m-am trezit odata cu unul in pantaloni si altii radeau de mureau pe langa mine mam dezbracat si am luato la fuga
horry
Postat pe 19 Ianuarie 2010 18:47
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-10-12 21:08:34eu am fobia zilei de luni dupa un weekend (adica ma ca f..te lenea sa merg din nou pe plantatie la munca) asa cum a fost cel de acum...
tu ce fobii ai???



fobie de mingi...imi place voleiul ,dar nu il pot practica fiindca am o fobie si anume:ma trag sau imi pun mainile la fata, ca sa ma feresc cand cineva arunca cu mingea
iulia069834
Postat pe 18 Aprilie 2010 10:07
sunt claustrofoba...teama de locurile stramte...de exemplu: nu merg singura cu liftul, nu ma strecor prin cine stie ce spatii inguste si nu suport camerele neaerisite si intunecate:)
adrianaflo
Postat pe 22 Aprilie 2010 21:56
sunt cocalarofoba...cand vad un manelist mi se taie respiratia si am senzatie de voma
freakbabe
Postat pe 22 Aprilie 2010 23:32
De la: freakbabe, la data 2010-04-22 23:32:11sunt cocalarofoba...cand vad un manelist mi se taie respiratia si am senzatie de voma


hai papusico sa-ti ceva din adi minune, manca-ti-as!!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 22 Aprilie 2010 23:56
Multi dintre voi ati exagerat putin si ati dus ideea de frica la maxim, spunand ca aveti "fobii". Multor oameni le este frica de serpi, insecte sau intuneric, nu sunt mereu fobii.
Revenind la subiect, eu sunt claustrofoba. Cu adevarat...
______Oo_Unwelcomed_oO______
Postat pe 25 Aprilie 2010 19:44
:smbuna la toata lumea" l-love0064: EU AM AGORAFOBII , CREDCA ASA SE SPUNE, RAU DE SPATII DESCHISE, EVIT TOT CE MA FACE SA IES AFARA DIN SPATIUL DE UNDE MA SIMT EU BN ACASA/// DAR AN SI ATACURI DE PANICA PUTERNICE , DEPRESII PUTERNICE , FRICA DE MOARTE , PTR CA DACA NU AS AVEA-O , CRED CA M-AS SINUCIDE , NU MAI SUPORT , MEDICATII DE TOT FELUL PSIHIATRI DIVERSI CU DIVERSE PARERI, INTERNARI ,PSIHOLOGI ETC //SIMT O TAMA PUTERNICA DE TOT CE CUNOSC// DE EX DACA PLEC DE ACASA PLEC NUMAI INSOTITA SI NUMAI CU MASINA ,ALTFEL MA SUFOC // LA MARE LA MUNTE IN ORASE NECUNOSCUTE NU AM NICI O PROBLEMA/// CUM INCEP SA CUNOSC PERS. LOCURILE LE EVIT CU ORICE RISC// NU AM MAI MERS SINGURA PE STADA DE APROAPE 11 ANI///SOCIALIZAREA E LA PAMANT
/// AM 36 DE ANI DOI COPII FRUMOSI, UN SOT CARE MA INTELEGE CAT DE CAT, SI O MAMA CARE MA IUBESTE AJUTA SI INTELEGE, VREAU SA MA BUCUR DE VIATA DAR NU VAD DECAT NEGRU // AM MOMENTE CAND I-MI DAU SEAMA PRIN CE TREC //VREAU SA MA BUCUR DE COPII MEI //STIU CA VIATA E FRUMOASA ORICAT DEGRA AR FI DARR?/?????????? CE VOI FACE//AM VRUT SA BAG DIVORT PTR CATRBUIA SA MERG LA FRATELE SOTULUI LA NUNTA//DE CAND AU PUS NUNTA A FOST UN COSMAR PTR MN GANDUL CA VOI IESII IN ATATA LUME BRUSC CUNOSCUTA// SANT O FEMEIE FRUMOASA ZIC EU, SI TOTA LUMEA// DAR NU AM INCREDERE IN MINE , DE CE???????/ NU SANT TIMIDA SANT CHIAR TUPEISTA DAR ///CE SE INTAMPLA CU MN DE APROXIMATIV 11 ANI ?????// M-AM INTERIORIZAT , EEEE FOARTE GREU // PTR CA ESTI JUDECAT CA UN OM NEBUN//MAI ALE INTR-O COMUNITATE MICA, LA TARA //SANT PUSA IN SITUATII CAND TRB SA IES PTR COPIII LA GRADII ETC DAR GASESC TOT FELUL DE SCUZE SI-MI MASCHEZ ACEASTA BOALA ASA DE BN INCAT NIMENI NU SI-AR DA SEAMA CA AM O PRBLEMA SI NU ORICE PROBLEMA /// MAI BINE MA DUREA CV ORICE , NU STIU CE SA FAC ///DATIMI SFATURI UN MEDIC VA ROG, SAU DIN CEI CE AU TRCUT PRIN ASA CEVA ,DIN EXPERIENTELE LOR VA ROG//VIATA MERITA TRITA/ ASTA GANDESC ACUM /DAR NU TRAITA IN CASA ???????????/
kudika317554
Postat pe 26 Septembrie 2010 23:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pastila de a 2-a zi 55 De la: 15 Aprilie 2015 18:01
Vreau sa imi creasca paru mai repede! 1 De la: cozy 2 August 2011 08:40
buna 2 De la: mahy33 29 August 2009 22:28
operatia de varice 13 De la: kudika_1042373 7 August 2021 20:01
anticonceptionale YAZ 4 De la: iulia069834 30 Decembrie 2009 11:59