Setari Cookie-uri

Ce e cu GELOZIA fetelor?! Are Leac???!!!

Daca gelozia este patologica, atunci si dragostea este ceva patologic.
kudika023770
Postat pe 7 Iunie 2009 08:55
sori ss84 - foarte frumos, dar cate inteleg ce ai vrut sa spui ?...
este in puterea fiecarei femei DACA IUBESTE sa treaca peste motivele care au facut-o sa devina geloasa. Nu trebuie sa existe nici macar in minte acest sentiment (gelozia) ca sa nu razbata si sa se astearna pe fata noastra. Sa poti depasi aceste momente inseamna foarte multa educatie si intelepciune castigate din experienta de viata. DACA IUBESTI si vrei din tot sufletul sa ramai langa el, incerci sa ignori situatia si sa te porti in continuare ca si cum nimic nu s-a intamplat (chiar mai tandra). Am incercat in relatia mea si chiar a mers - in momentul in care eu am continuat sa iubesc (nu pentru ca am vrut neaparat si fortat sa-mi impun sa-l iubesc) am primit iubire. Gelozia nu are ce cauta acolo unde iubesti. Spunem cu atata usurinta ""iubesc"" dar nu prea intelegem acest lucru.
A iubi ineamna sa traiesti intr-un curcubeu de sentimente numai cand gandesti la El, ca sa nu mai spun cand ai ocazia sa-l vezi si mai apoi sa te priveasca - aceea privire care nu minte. Fetelor ganditi-va mai apoi la cum va simtiti la pieptul LUI, cand doar bratele LUI va imbraca intr-o mangaiere care nu seamana cu nimic ce poate fi exprimat prin cuvinte, apoi la caldura respiratie LUI in parul vostru. Puteti sa exprimati prin cuvinte, sentimentele care va incearca, trairile sublime, in acele momente cand buzele lui va cauta cu pasiune? Mai exista altceva pe lumea asta sa va faca mai fercite si mai implinite sufleteste ca aceste momente?
Acum dupa ce v-am adus din memorie, la suprafata. acele momente superbe alaturi de el SI NU DOAR CELE DIN INTIMITATE, mai are atata importanta sentimentul acesta banal si caraghios GELOZIA?
Ganduri frumoase si sublime despre tot ce a fost, este si va fi, intre voi fetelor si fiinta pe care o iubiti.
DESENATI IN VIATA VOASTRA CURCUBEE CAT MAI MULTE SI APOI PE RAND INCERCATI SA LE COLORATI.
Katty03
Postat pe 8 Iunie 2009 00:53
Bine, hai sa o spun altfel:
Gelozia este nesiguranta pe care o are o femeie sau un barbat in ea insasi(sau in el insusi -in celalalt caz), cat si in partenerul de cuplu.
kudika023770
Postat pe 8 Iunie 2009 16:54
din punctul meu de vedere lucrurile stau putin altfel...


diferenta intre aceste doua sentimente este foarte mare, daca stau bine sa ma gandesc nici macar nu am cum sa le compar.
Dragostea o invatam. invatam sa iubim de cand ne nastem...si pana murim. Ne iubim parinti , ne iubim fratii, rudele etc. pentru ca ne ofera siguranta. Toti ne invata sa iubim. Si mai tarziu alegem noi pe cui sa ii impartasim acea dragoste cere ne-am dori sa dureze o vesnicie. Apoi invatam s ane iubim copiii..nepoti. E un proces continuu la care fara sa ne dam seama suntem supusi toata viata.

In cazul geloziei lucrurile stau cu totul altfel: ne nastem(sau nu) cu ea si este cuibarita undeva in inima noastra si atunci cand prindem momentul ii dam drumul...
Mai exista si catea cazuri rare in care este "dobandita" si cred ca aceasta gelozie apare cand dintr-un motiv sau altul , la un moment dat, increderea in partenerul de viata dispare sau este subrezita.

subiectul propus aici cred ca acest fel de gelozie il dezbate.
sori_ss84
Postat pe 8 Iunie 2009 17:03
In mare si la modul general cred ca intrebarea se pune asa:

Eu, in calitate de victima a infidelitatii partenerului meu, pot sa trec sau nu peste acest moment al relatiei si sa merg mai departe sau nu???

In momentul in care vei raspunde sincer la intrebare cred ca nu ar mai trebui sa fie probleme.
important este ca sa se stie ca daca hotarasti ca poti trece nu este ok pentru nimeni sa amintesti de acel incident , si nici sa faci reprosuri(foarte importan).
Reprosurile sunt cele care in timp, dar sigur distrug cele mai multe relatii.
Daca decizi ca nu poti s amergi mai departe....foarte bine, pui punct si o iei de la capat cu altcineva.

Eu nu as putea nicioadata sa merg mai departe ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, ma simt depasita din punct de vedere psihic sa ddepasesc un astfel eveniment alaturi de cel ce l-a produs.

Sper ca acum am reusit sa ma fac inteleasa.

o zi buna!
sori_ss84
Postat pe 8 Iunie 2009 17:11
Nu raspunsul la o intrebare iti rezolva problema.Ci alegerea solutiei cele mai corecte.
Suzuki a fost intrebat de psiholog:
-Acum stii de ce ai depresia asta?
-Sigur ca da: Pentru ca am fost inselat de Suzuka.
-Ai facut un pas inainte spre vindecarea ta.
-Am mai facut unul: Stiu si cu cine m-a inselat.
-Pot spune ca te-ai vindecat.Ce ai de gand sa faci acum?
-Sa-i strang pe amandoi de gat.
-Iar ne intoarcem la inceput?
-Nu doctore.Dar afara este asa de cald, incat nu vreau decat sa ma racoresc putin.
kudika023770
Postat pe 9 Iunie 2009 10:57
CONTEAZA CUM PUI INTREBARE ....SI IN ACEEASI MASURA NATURA INTREBARII
sori_ss84
Postat pe 9 Iunie 2009 19:07
Pai totul tine de acea persoana,.......,nu ca fetele ar avea ceva si baietii altceva ,e la fiecare persoana ,nu conteaza ca e optimist s-au pesimist. O persoana poate sa fie gelos si din mai multe chestii .gelozia e un element al vietii ea nu poate fi indepartata una cu doua . Si eu am schiopatat si am ft gelos din cale afara si dupa aceea constentizam ca imi fac rau mie si persoanei iubite si chiar celor din jurul meu .Eu sunt o persoana pesimista dar si optimist .Gelozia este un drog care il are orice persoana ea se poate trata . Nu trebuie sa fiti gelosi ca puteti speria persoana iubita cum ar fi ca nu ai avea incredere in ea si asta te va costa dar un pik de gelozie trebuie sa fie ca nu ar fi umor :P , Va doresc SArbatori Fericite cu gei dragi si mai ales cu persoana iubita sau Perechea :X:X:X
kudika346865
Postat pe 2 Ianuarie 2011 01:45
Ce e cu GELOZIA fetelor?! - e singurul mod prin care o femeie poate iubi (cel putin majoritatea femeilor), daca nu ar fi geloase nu ar fi capabile sa iubeasca...trist dar adevarat
Are Leac???!!! - are, insa majoritatea nu se vor trata niciodata, si nici nu ar dori
battleofwits
Postat pe 2 Ianuarie 2011 08:24
Daca o femeie iubeste si i se ofera motive este imposibil sa nu fie geloasa.Important este sa nu depaseasca limita.
inger_ratacit
Postat pe 2 Ianuarie 2011 13:04
Destul de veche postarea... Totusi, nu pot sa trec mai departe fara sa-mi spun si eu parerea.
Atata timp cat partenerul te iubeste si te respecta, nu inteleg ce nevoie are sa flirteze cu altcineva, fie doar si numai asa, de distractie. Flirt nevinovat nu exista! Tradarea poate imbraca multe forme, e suficienta o privire galesa, o strangere de mana, o atingere tandra... undeva, adanc, in spatele acestor gesturi aparent nevinovate sta ascunsa flacara dorintei.
Cat despre intentia de a insela... o consider la fel de grava si de vinovata ca faptul insusi de a insela, pentru ca ea inseamna minciuna, iar o relatie nu se poate construi pe minciuna. E revoltator si lipsit de bun simt sa-i spui partenerului ca ´´doar ai vrut sa-l inseli dar totusi n-ai facut-o´´! Adica sa-i mai fie si recunoscatoare pe deasupra ca n-a facut-o, eventual sa-i ridice si o statuie in fata casei ??!! Cata nerusinare! Daca mi s-ar fi intamplat mie, in secunda urmatoare eram/era cu bagajele facute la usa.
Vrea sa se iubeasca cu alta, OK, e liber s-o faca, dar nu cu mine de mana! Crizele de gelozie nu-si au rostul, daca stabilesti din start prioritatile: ori vrea o relatie stabila, ori vrea sa hoinareasca?
mika76
Postat pe 4 Ianuarie 2011 17:12
Gelozia nu are leac...
roz5blue6lila7
Postat pe 4 Ianuarie 2011 17:16
GELOZIA are leac , in primul rand chiar tu prezinti care e sursa geloziei tale , acel flirt , oricat de neinsemnat i se pare lui ca este , ptr tine e o tradare , si un lucru facut o data se poate face si alta data . Ceea ce iti agreaveaza gelozia e fascinatia lui ptr acea femeie , daca ar inceta cu descrierea acelei fascinatii si ar incepe sa iti enumere motivele ptr care te adora si te apreciaza , fara vre-o comparatie cu oricare alta , ti-ar creste increderea in tine si astfel te-ai simti mai importanta decat orice femeie la care se uita . Important e sa iti aminteasca mereu de ce te-a ales pe tine intr-o relatie si de continua relatia cu tine ... teoretic ar trebui sa fie ceva frumos nu ceva de genul ptr ca cea ce mi-o doresc e plecata .
Alex_Bodea
Postat pe 4 Ianuarie 2011 21:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutati-ma vreau sa ma impac cu iubitul 33 De la: ella_c 3 Martie 2009 13:32
va rog spuneti-mi daca ati procedat la fel? 49 De la: kudika_21232 13 Decembrie 2012 22:34
Inca un topic asea din plictiseala... 10 De la: bruneagra25 8 Iulie 2009 12:31
ma autodistrug ... 49 De la: kudika_33716 18 Iulie 2013 08:32
ajutorrrrrrr fetelorr..... 18 De la: kittycrys 17 Aprilie 2010 21:15