Setari Cookie-uri

cand iubesti trebuie sa ierti orice?

ai o relatie de ceva timp(vreo 4 ani)si cel pe care il iubesti iti spune ca in urma cu ceva timp,din prostie,spune el,te-a inselat.are impresia ca din moment ce a recunoscut,greseala e deja iertata.dar oare e asa usor sa ierti?e asa usor sa treci peste acel moment fara sa te gandesti ca se va intampla din nou si iar si iar?voi credeti ca o data recunoscuta grseala e si iertata si uitata?
andra_doina
Postat pe 15 Noiembrie 2008 09:44
De la: andra_doina, la data 2008-11-15 09:44:40 ai o relatie de ceva timp(vreo 4 ani)si cel pe care il iubesti iti spune ca in urma cu ceva timp,din prostie,spune el,te-a inselat.are impresia ca din moment ce a recunoscut,greseala e deja iertata.dar oare e asa usor sa ierti?e asa usor sa treci peste acel moment fara sa te gandesti ca se va intampla din nou si iar si iar?voi credeti ca o data recunoscuta grseala e si iertata si uitata?

Depinde de tine. Tu trebuie sa stii ce sa ierti si peste ce poti trece si uita. Iar gandurile cu care te zbati tot de caracterul tau tin.
Unii uita/altii deloc....n posibilitati.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 15 Noiembrie 2008 10:49
din pacate increderea se recastiga cel mai greu. depinde de tine daca poti sa il ierti si de el daca merita iertarea ta. daca nu puteti sa lasati totul in urma la prima cearta chiar cat de mica o sa apara reprosuri...
cristinic1
Postat pe 16 Noiembrie 2008 00:44
uneori e asa de greu sa treci peste anumite lucruri dar uite ca incerc
andra_doina
Postat pe 17 Noiembrie 2008 14:54
oricine poate fi iertat pentru aproape orice,dar asta nu inseamna ca poti uita ce a facut.si deja sti la ce te poti astepta pe viitor,asa ca totul tine de decizia ta personala daca mergi mai departe sau nu.imi vine in minte akum o zicala care spunea ceva de genu :a spune cuiva "te iert" este o grea palma(morala)pe care i-o poti da.daca stai sa analizezi un pic zicala asta vei vedea ce adevaruri si invataminte ascunse are ;).evident nu se verifica in cazul celor cu shoriciul mai gros dekat al lui 'ghitza'.
so...forgive but dont forget!
razz
Postat pe 19 Noiembrie 2008 01:04
eu personal nu cred ca as putea trece peste asa ceva...stii vorba aceea, iarta dar nu uita! increderea se pierde si e foarte greu sa o recapeti inapoi...intr-o relatie se iarta, dar pana la o anumita limita.
Lulli
Postat pe 19 Noiembrie 2008 13:05
Daca iubesti nu trebuie sa il lasi pe celalat sa profite de asta...
Interesanta teorie, daca ma iubesti trebuie sa ma ierti, dar oare eu te iubesc pe tine daca te insel?
Acum depinde si de ce fel de relatie exista intre cei 2, fiecare isi stabileste propriile limite si reguli in viata, dar din punctul meu de vedere, e cel mai grav lucru sa tradezi increderea cuiva care te iubeste...
Si cine face asta nu merita 2 bani, poate as putea ierta, dar cu siguranta persoana respectiva ar scadea in ochii mei...
my_melody
Postat pe 19 Noiembrie 2008 13:38
eu am mai dezbatut problema asta cu inselatul pe un alt topic si pana la urma am ajuns la cearta pe aceasta tema...
din cauza ca unor femei li se pare absolut normal ca partenerul sa insele daca are chef,la fel cum si ea poate insela la randul ei fara ca iubitul(sotul) sa aiba ceva impotriva.intrebarea mea logica a fost ce farmec mai are relatia daca fiecare face ce il taie capul??in fine...
parerea mea despre inselat s-a schimbat cu trecerea timpului,la 18 ani de exemplu nu suportam ca sotul meu nici macar sa se uite pe strada dupa altele,era un capat de lume si facem scene de gelozie pt asa ceva,dupa cativa ani nu mi se mai parea big deal daca se uita,inca ii mai aratam eu tipe faine daca imi placeau,ne uitam impreuna :))despre inselat ziceam tot timpul ca nu as putea ierta indiferent ce s-ar intampla si ca sigur l-as omori
acum la 26 de ani, dupa o relatie de aproape 11 ani cu sotul meu vad inselatul cu alti ochi.bineinteles ca nu as vrea sa fiu inselata,cine ar vrea?! dar daca doamne fereste! s-ar intampla nu cred ca mi-as parasi sotul,mai ales daca as vedea ca regreta si a fost doar o greseala de o noapte sa zicem.daca as afla de ex ca a avut o relatie de cateva luni sau chestii de genul...peste asta chiar nu as putea trece! oricat l-as iubi asa ceva e foarte greu de acceptat,pt ca te gandesti ca daca a avut o alta relatie e clar ca tinea la respectiva ca altfel nu lungea relatia atata timp....in plus, numai la gandul ca am fost mintita atata timp as muri de nervi si pt chestia asta chiar l-as omori probabil peste alti cativa ani o sa vad altfel chestia cu inselatul...who knows? dar sa rezum tot ce am scris pana acum-deci daca ar fi o simpla aventura de-o noapte,UNA SINGURA de care sa aflu,l-as ierta,o relatie nici vorba!

bine,el nu stie ca l-as ierta nu i-am spus, ca poate ar fi curios sa incerce

Postat pe 19 Noiembrie 2008 13:40
daca poti sa ierti cu siguranta nu vei uita.ai motive sa il ierti?
nor_pufos
Postat pe 4 Decembrie 2008 13:24
poti sa ierti dar nu sa si uiti...pt k inevitabil la urmatoarea cearta mai serioasa ii vei stoarce lamaia in nas... la urma urmei suntem oameni si din diverse motive putem calca stramb din slabiciune sau din orice alt motiv...:D insa nu poti ierta orice asta e clar!!iubirea trebuie sa fie inteleapta nu oarba...desi e destul de oarba de obicei! take care!;)
angel_in_disguise
Postat pe 4 Decembrie 2008 14:20
eu sunt de parerea larisei..........

sa ma explic.........



spui ca iubitul pe care il ai de 4 ani ti-a marturisit ca in urma cu ceva timp te-a inselat


eu de aici trag urmatoarele concluzii........
1. daca el nu iti spunea, tu nu stiai
deci nu te-a neglijat, ti-a fost alaturi, relatia voastra decurgea normal, sau cel putin nu avea probleme grave
2. cred ca l-a macinat si i-a parut rau
sau/si
3. nu i se pare normal sa te minta sau sa iti ascunda lucruri
sincer, ti-a aratat o incredere imensa si un respect deosebit in momentul in care a recunoscut o greseala care altfel ramanea necunoscuta, stiind ca din moment ce iti spune va suporta si consecintele
4. cred ca nu se gandeste sa se mai repete incidentul
altfel nu ar fi atat de prost sa te puna in garda
5. cred ca tine mult la tine si la relatia voastra, si i se pare normal sa fie sincer cu tine in toate privintele. ba mai mult, zice ca te-a inselat o singura data si asta din prostie..........asta inseamna ca in secunda doi si-a dat seama cat esti de importanta pentru el si magaria pe care a facut-o


sincer, mie mi-ar placea sa am un barbat atat de sincer ca si al tau...........normal ca nu e o bucurie sa te insele iubitul, insa daca se intampla o singura data, si mai are si atata caracter sa iti spuna si sa suporte consecintele doar de dragul de a fi sincer cu tine, mie mi se pare un om demn de incredere........binenteles daca nu se repeta episodul

si toate astea sunt valabile in cazul in care te iubeste si relatia merge bine...........nu in cazul in care vrea sa te lase si nu stie cum si incearca sa te faca sa il parasesti.........dar fiecare isi cunoaste cel mai bine relatia........

multa bafta si iubiti-va mult
dienuta_nou
Postat pe 4 Decembrie 2008 14:55
De la: andra_doina, la data 2008-11-15 09:44:40 ai o relatie de ceva timp(vreo 4 ani)si cel pe care il iubesti iti spune ca in urma cu ceva timp,din prostie,spune el,te-a inselat.are impresia ca din moment ce a recunoscut,greseala e deja iertata.dar oare e asa usor sa ierti?e asa usor sa treci peste acel moment fara sa te gandesti ca se va intampla din nou si iar si iar?voi credeti ca o data recunoscuta grseala e si iertata si uitata?


Poti ierta, dar asa ceva nu se uita: ramane undeva ascuns adanc in tine si te macina oricat ai incerca sa negi...
Poti reinnoda "firul" rupt, dar mereu va ramane nodul si se va simti... Si apoi, daca nu mai este incredere, greu mai poate fi altceva...
Ceea ce nu cunosti, nu-ti poate face rau... ar fi de preferat ca astfel de greseli sa ramana nemarturisite, insa barbatii sunt egoisti si nu se gandesc decat la eliberarea propriei constiinte.
In final, e un necaz, dar nu-i o nenorocire !!!

Postat pe 5 Decembrie 2008 11:51
eu nu l-as ierta
tematoare
Postat pe 6 Decembrie 2008 19:57
Si acum vreau sa pun si eu o intrebare: EXISTA FEMEIE NEINSELATA?

Postat pe 15 Decembrie 2008 12:12
Nu TREBUIE, dar ierti. Sau nu. Chestie de personalitate.
Intrebarea e alta: Vrei sa mai stai cu el sau nu?
Daca vrei, atunci ierti, ca n-o sa stai tot restul vietii sa-i scoti ochii.
Daca nu, atunci il lasi si gasesti altul. Simplu!
Dor_a
Postat pe 15 Decembrie 2008 12:16
De la: Yaddira, la data 2008-12-15 12:12:14Si acum vreau sa pun si eu o intrebare: EXISTA FEMEIE NEINSELATA?


poate 1 din 1000 POATE...
angel_in_disguise
Postat pe 16 Decembrie 2008 16:23
Yaddira, si acum vreau sa pun si eu o intrebare: EXISTA BARBAT NEINSELAT?

Raspunsul tau ar trebui sa iti raspunda tie
metal
Postat pe 16 Decembrie 2008 16:30
angel_in_disguise, 1 din 1000? vai ce indulgenta esti
metal
Postat pe 16 Decembrie 2008 16:34
indiferent ce ar fi nu uiti!!!parerea mea!!!e usor de zis si greu de facut!!
ymk
Postat pe 16 Decembrie 2008 16:34
eu una ma pun intr o situatie de genu asta pt k eu la randu meu am inselat, sa zic asa. Iubitul meu cu care sunt de 4 ani a aflat si ma iertat de 2x. Dupa ce ma iertat erau probleme cu increderea lui fatza mn , lucru si normal nu ma asteptam sa aibe asa rpd. dar in schimb avea tot felu de banuieli , de ex dk eram in dus si stateam mai mult si nu rsp la tel k dc , k unde sunt??????Si multe altele de genul asta. Pana intr un final cand chiar dk eu gresisem, iam spus te rog ori incetezi si macar faci un efort sa iti recapeti increderea in mine ori ne despartim k eu una numai puteam continua asa, Aici pot sa zic k mi am luat inima in dinti si am zis ce o fi o fi am riscat sa zic asa. ......Nu imediat dar la vro luna sa schimbat complet, mi am dat si eu seama k nu se merita sa insel omul kre are grija de mine ca si cum as fi un inger, care ma divinizeaza pt o prostie, pt un nimic care acum este un 0 barat pt mn. mda...si cam asta e povestea mea:) asa pe scurt. ( ps. acum suntem happy :D si eu cuminte:P )
alina_luminita
Postat pe 16 Decembrie 2008 16:37
De la: metal, la data 2008-12-16 16:30:12Yaddira, si acum vreau sa pun si eu o intrebare: EXISTA BARBAT NEINSELAT?

Raspunsul tau ar trebui sa iti raspunda tie


si asta e la fel de rar...
angel_in_disguise
Postat pe 17 Decembrie 2008 17:51
Rar... poate in Craiova
metal
Postat pe 17 Decembrie 2008 17:57
chiar e mai rar..
si nu numai in craiova!
si nu ca suntem oltence...buna angel!
alinadanielalazar
Postat pe 17 Decembrie 2008 18:08
nu i mai punem la socoteala pe aia nedescoperiti!k poate aia saracii n au aflat ink... buna alina!
angel_in_disguise
Postat pe 17 Decembrie 2008 18:28
De la: angel_in_disguise, la data 2008-12-17 18:28:46 nu i mai punem la socoteala pe aia nedescoperiti!k poate aia saracii n au aflat ink... buna alina!

buna angel !
alina_luminita
Postat pe 19 Decembrie 2008 01:53
De la: andra_doina, la data 2008-11-15 09:44:40 ai o relatie de ceva timp(vreo 4 ani)si cel pe care il iubesti iti spune ca in urma cu ceva timp,din prostie,spune el,te-a inselat.are impresia ca din moment ce a recunoscut,greseala e deja iertata.dar oare e asa usor sa ierti?e asa usor sa treci peste acel moment fara sa te gandesti ca se va intampla din nou si iar si iar?voi credeti ca o data recunoscuta grseala e si iertata si uitata?
nu stiu eu daca am fost corecta nu accept,daca il iubesc mult si ma simt legata poate ca iert e totusi de admirat ca a recunoscut cu riscul de a te pierde,important ca sa incheiat si ca se va opri ,,,,aaaaaaaaa era s uit cand tie ti se va intampla ,ai un motiv ca si el sa zici pur si simplu sa intamplat craciun fericit,si un an nou plin de bucurii
xandra79
Postat pe 23 Decembrie 2008 20:13
nu trebuie sa ierti orice...nu e nevoie doar de dragoste dacasunt episoade cu batai, jigniri si altele.Ierti pana la un anumit stadiu.dara si iertarea asta ii da un pas inainte pt a face o greseala, sau din contra pentru a-si repara greseala...asta depinde de fiecare om in parte

Postat pe 28 Mai 2009 14:50
poate ai sa-l ierti ..... dar de uitat nu ai sa poti uita ....ce e mai greu ca ai sa traiesti toata viata in incertitudine ca se pote repeta ....depinde de tine cit esti de puternica esti sa poti infrunta slabiciunea lui
isis_zen
Postat pe 28 Iulie 2009 18:22
trebuia sa se gandeasca inainte sa faca asta
asa ca nu stiu
o pauza nu strica
kudika050245
Postat pe 28 Iulie 2009 20:45
De la: andra_doina, la data 2008-11-15 09:44:40 ai o relatie de ceva timp(vreo 4 ani)si cel pe care il iubesti iti spune ca in urma cu ceva timp,din prostie,spune el,te-a inselat.are impresia ca din moment ce a recunoscut,greseala e deja iertata.dar oare e asa usor sa ierti?e asa usor sa treci peste acel moment fara sa te gandesti ca se va intampla din nou si iar si iar?voi credeti ca o data recunoscuta grseala e si iertata si uitata?


Eu una nici nu iert ,nici nu uit si intr-un fel sau altul il fac sa plateasca cand imi vine mie bine si mai ales cand nu se va astepta.Nu-mi place sa-mi las datoriile neplatite.

Postat pe 29 Iulie 2009 07:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum ii spui ca dupa despartire amicitia mai mult te chinuie? 49 De la: ionelaela 16 Noiembrie 2009 21:40
eu pesti el leu=? 2 De la: razz 7 Martie 2009 22:04
Azi prietena mea m-a intrebat:"cum pot scapa de barbatul al carei amanta am fost?" 7 De la: denis_roxana 5 Mai 2011 09:58
distanta...dusmanul iubirii :( 58 De la: franziska_eu 12 Ianuarie 2012 11:13
Identitatea in cuplu 5 De la: pamela_1 29 Mai 2009 16:16