Setari Cookie-uri

Ce e cu GELOZIA fetelor?! Are Leac???!!!

As vrea si eu sa stiu ce trebuie sa fac pentru a scapa de gelozie...Ca e boala grea.Nu e vorba ca nu as avea motive sa fiu ci doar ca m-am saturat de sentimentul asta care iti rapeste linistea si care nu te mai lasa sa te increzi in cel de langa tine. Avand in vedere ca nu m-a inselat fizic ci doar psihic as zice ca ar trebui sa trec mai usor peste asta dar se pare ca nu reusesc. Ne-am otravit amandoi de ceva vreme(sunt de acum vreo 6 luni!!!) cu discutii interminabile despre cat de mult o admira si despre faptul ca e totul la nivel fizic si ca e atras de obraznicia ei...M-am saturat sa vad un dusman in ea mai ales ca acum ne desparte un continent si un ocean...Totusi ceva ma impiedica. n-as vrea sa-l parasesc pentru ca de fapt este totul in mintea mea acum...Atunci cand s-a intamplat a fost ceva destul de serios intre ei si mai rau e ca toata lumea observa(atunci aveam acelasi loc de munca) iar eu ma simteam oribil..Fetelor incerc inca sa-mi dau seama daca e gelozie sau e de fapt doar orgoliu ranit pentru ca tinea mai mult la parerea ei despre el decat la a mea despre el si imi spunea tot ce i se intampla fara sa-i pese ca ma raneste ce aud...Totul in numele sinceritatii...Am ajuns sa cred ca poate nu sunt destul de puternica pentru chestia asta cu sinceritatea si poate ar trebui sa le cred pe prietenele mele care spun ca ceea ce nu stii n-are cum sa te raneasca...
Dar totusi acum e prea tarziu sa mai facem chestia asta pentru ca deja nu mai pot sta linistita acum cand increderea in el e cam pe duca.Ajutati-ma sa gasesc leacul pentru gelozie daca exista pentru ca pur si simplu m-am saturat sa-l acuz mereu pentru ceva ce nu s-a intamplat ci doar PUTEA sa se intample...Oare am gresit ca am intervenit si l-am inpiedicat sa duca flirtul mai departe? Ajutor !!!

Postat pe 14 Octombrie 2008 19:00
Fetelor incerc inca sa-mi dau seama daca e gelozie sau e de fapt doar orgoliu ranit pentru ca tinea mai mult la parerea ei despre el decat la a mea despre el si imi spunea tot ce i se intampla fara sa-i pese ca ma raneste ce aud...Totul in numele sinceritatii...Am ajuns sa cred ca poate nu sunt destul de puternica pentru chestia asta cu sinceritatea si poate ar trebui sa le cred pe prietenele mele care spun ca ceea ce nu stii n-are cum sa te raneasca...

o fi vb de orgoliu ranit? buna intrebare. am trecut shi io prin asta. hai sa-ti spun ceva... intotdeauna nu o sa poti sa i spui toate gandurile, ideile, problemele etc partenerului de viata. d c? rushine? teama de a nu fii privita altfel? de a il indeparta? sau pur shi simplu nu vrei sa-l incarci cu problemele tale... sau poate stii k nu are aceeashi mentalitate k a ta. normal k poti sa fii mai deschis cu altcineva... normal k cer mereu parerea celor din afara relatiei pt k stii k ei pot gandi la rece shi mereu vad ceea ce noi cei implicati nu vdm. shi normal k te deranjeaza k partenerul tau prefera parerea altora shi apoi vine shi iti spune. sinceritate? nu stiu cum sa-i spun eu. oricum o dai te simti prost, dat deoparte, insignifiant... nedreptatit samd. shi da, ce nu stii nu-ti poate face rau. dar nu-i valabil in toate cazurile. asculta aici la mine, cu cat stii mai putine cu atat mai mult iti apar fel de fel de intrebari in minte care te racaie pana la epuizare... shi incepi sa intrebi... shi el iti va spune orice altceva decat ai vrea tu sa auzi...

Ajutati-ma sa gasesc leacul pentru gelozie daca exista pentru ca pur si simplu m-am saturat sa-l acuz mereu pentru ceva ce nu s-a intamplat ci doar PUTEA sa se intample...Oare am gresit ca am intervenit si l-am inpiedicat sa duca flirtul mai departe?

aici pot sa-ti spun k ai actionat asha: paza buna trece primejdia rea... sau mai bine previn, decat sa tratez... normal k te-ai saturat sa-l acuzi de ceva care s-ar fi putut intampla sau s-ar putea intampla shi aici imi amintesc de povestea prostilor cu drobul de sare... dar asta se intampla cand apare neincrederea, teama alimentate de distanta... nu pot sa-ti spun k ai actionat binme sau gresit; ai actionat cum ai simtit pe moment. dar gandeste-te k cu cat il pistonezi cu temerile tale cu atat ii atragi atentia asupra celeilalte pers... shi nu cred k vrei asta. nu zic nici sa fii de piatra, k atunci pica in extrema cealalta: nmu o intereseaza, deci pot sa o duc pana la capat... oricum o dai nu e bine. stiu... shi imi pare rau k nu cred k te ajut cu ceva facand o analiza pe textul tau...

in mod normal ar fi tb sa spun: fugi, fetito! ochii care nu se vad... se uita la altii! dar nu pot. am trecut shi io prin ghearele geloziei shi am ieshit destul de cicatrizata. m-am desteptat zic destul de la tp pt a nu pierde relatia din cauza neincrederii shi nesigurantei mele copilaresti. intr-adevar gelozia e f nesatula shi te consuma shi pe tine shi relatia ta pana la ultima bucatica... asta dc nu iei masuri. oricare ar fi alea: sa inchei relatia pana nu innebunesti shi ajungi sa faci ceva f regretabil; sau sa spui stop shi sa te analizezi pe tine insati shi sa gasesti ce anume te-a facut atat de nesigura pe tine. pt k din nesiguranta ta interioara se naste gelozia!
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 17 Octombrie 2008 10:39
De la: , la data 2008-10-14 19:00:32As vrea si eu sa stiu ce trebuie sa fac pentru a scapa de gelozie...Ca e boala grea. Ajutor !!!


din cite stiu eu, bolile sunt tratate de medic
sandra33
Postat pe 9 Noiembrie 2008 23:43
De multe ori o intalnim sau chiar o simtim, fara sa ne dam seama.
La prima vedere, ea este o serie de "nemultumiri" manifestate vizibil sau nu, asupra comportamentului partenerului. Mai exact, ea se manifesta ca un sentiment (ce poate deveni chiar obsedant) de neincredere, de suspiciune asupra fidelitatii persoanei iubite. Poate fi reala sau iluzorie, fiind urmarea unei amenintari percepute in legatura cu o relatie, sau calitatea acesteia.

Se spune ca gelozia apare doar atunci cand iubim cu adevarat. Ca doar un sentiment real si puternic poate genera un altul, cel potrivit caruia persoana iubita ne apartine intru totul, si ca trebuie sa fie doar a noastra. De aici, apare nevoia de control, si chiar posesivitatea, iar dus la extreme, acest sentiment duce chiar la acte violente grave. Citind articole de specialitate, am observat niste cote inspaimantatoare ale crimelor comise din gelozie (aproape 20%).

Daca vorbeam mai devreme despre gelozia reala si cea iluzorie, le vom detalia acum, specificand in primul rand ca relatiile de colegialitate, parteneriat (in domeniul afacerilor), amicitie sau afectivitate fara conotatii sexuale, sunt perfect normale intre persoanele de sex opus. Ele vor aparea si vor exista mereu, si nu au de ce sa trezeasca suspiciuni sau sentimente de gelozie. Cu totii avem prieteni de sex opus, personae cu care lucram sau ne petrecem timpul liber, fara ca acest lucru sa ne afecteze relatia.

Trebuiesc stabilite, insa, niste limite, intre aceste tipuri de relatie, si cele care denota un alt tip de comportament, inadecvat si care implica ceva mai mult decat "amicitie".
Si totusi, gelozia este ceva ce poate fi depasit. Fie prin buna comunicare a cuplului, fie apeland la ajutor specializat, ea poate deveni un impuls pentru dezvoltarea personala.


cele bune, marius florescu-iasi
e-mail:marius20046ro@yahoo.com
marius20046ro
Postat pe 20 Decembrie 2008 21:31
Daca nu ar exista acest sentiment,gelozia,nu ne-ar pasa unul de altul,intr-o relatie vorbesc,ar fii totul banal si am fii indiferenti de tot ce face celalalt..nu? e buna la ceva si ea...ne tine in priza,ne ajuta sa constientizam si sa ne dam seama de iubirea celuilalt pt noi si invers...stie D-zeu de ce ne-a dat-o ..nu?
liza24_84
Postat pe 20 Decembrie 2008 21:37
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 26 Decembrie 2008 12:56
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 26 Decembrie 2008 12:59
gelozia face parte din natura noastra umana...si pana la urma ea iti arata dak ti la cineva sau nu.evident trebuie sa aiba si ea o limita...gelozia nejustificata nu mai este gelozie...este paranoia.
razz
Postat pe 29 Decembrie 2008 00:33
dak u nu t poti ajuta sing,dak nu t poti controla.........................nimeni altcine nu poate............omul e stapan p el insusi..........
nirvana_cukramel
Postat pe 18 Ianuarie 2009 00:25
BUNA! SUNT SCORPION SI SUFAR DE GELOZIE CRONICA!e boala incurabila! singura solutie e fuga ...din relatia care iti provoaca acest sentiment....altfel ..te autoflagelezi! Daca nu gasesti destula putere in tine sa faci ..pasul..il chinui si pe el si pe tine..prelungesti agonia! Cu simpatie...Marylena

Postat pe 6 Mai 2009 16:24
Eu sunt de parere ca nu ai lasat sa se intample ceva ce oricum la un moment dat se va intampla!Oare intentia nu este la fel de importanta ca si fapta?Gelozia?Nu ii vad rostul intr-o relatie in care exista incredere,comunicare si respect.Un pic pe langa subiect, eu cred ca de fapt barbatii nu simt neaparat nevoia sa-si imparta patul si cu alta femeie,doar sa atinga!Gandeste-te la ce ii oferi si nu mai trai cu 1000 de ganduri si aberatii
ispita_mortzii
Postat pe 6 Mai 2009 19:19
se spune , ca gelozia este apanajul oamenilor slabi si nesiguri. Este f. adevarat.DAR atunci ,cand prin atitudine si comportament, cel pe care il iubesti te ajuta efectiv sa devii nesigur ,demonstrandu=ti, de cate ori are ocazia, ca nu mai esti tu ,centrul univesului lui, ca te poate schimba oricand cu alta,atunci demonul asta , numit gelozie,pune stapanire pe tine si pe viata ta, transformadu-te,intr-o alta persoana ,una rea si cicalitoare, care se chinuie si pe ea si pe el, teroarea e acolo.,,si poate devenii patologic daca nu te opresti la timp, tu singura daca esti inteleapta,si puternica sau cu ajutorul celor din jur daca te iubesc cu adevarat.Dar cel care a provocat totul, nu are pareri de rau niciodata, motivand ca ....s-a intaplat, ca nu avrut sa iasa asa,sau in cazuri grave, spune ca tu esti nebuna, paranoica chiar, jurandu-se cu nerusinare ca nu e nimic ci totul este rodul imaginatiei tale nebune si bolnave.Cum poti spune ca iubesti cu adevarat pe cineva, cand tu provoci atata suferinta, si ravasesti si calci cu bocancii sufletul cuiva care te iubeste.Atunci cand iubesti cu adevarat, nu ranesti si nu lovesti sufletul nimanui.Nici nu exista tentatia, pt, ca sufletul tau este plin de el.Asa ca pleaca de langa un asemenea exemplar, caci se va repeta situatia de cate ori va avea ocazia, si vei devenii o frustrata si o nesuferita chiar si in ochii tai .Gelozia asta iti va consuma toata energia, tot ce e frumos in suflet va distruge, aducandu=te in situata sab urasti toate femeiile,sa nu te mai bucuri de nimic,sa te chinui disperata si singura intr-o stare vecina cu nebunia.CREDE-MA.


kudika022141
Postat pe 6 Mai 2009 19:58
Dupa cate vad nu te-a lamurit inca nimeni cum sa scapi de gelozie, cred ca nimeni nu stie raspunsul, ei bine nici eu, daca afli vreodata lumineaz-ne si pe noi restul. Posibil leacul e sa termini relatia, asta in cazul in care nu e prea avansata boala desii eu am incercat si am fost mai bolnava dupa decat inainte, ma uitam pe strada dupa fete dragute si ma gandeam" asta i-ar place si lui, asta e mai frumoasa ca mine, daca umbla cu asta", aproape o luasem razna. Am stat despartiti un an timp in care el a stat intradevar cu altcineva apoi ne-am impacat si iar am luat-o de la cap. Cred ca pana nu te saturi, pana nu ti se apleaca de atata gelozie si neincredere si relatie expirata nu gasesti leacul.
Leacul cred ca e puterea de a trece mai departe de a uita, ca te-a ranit sau ca exista.
Saaaaaau un barbat inalt brunet care sa te ia si sa te ducaaaaaa ............. unde? habar nu am
luminita_dy
Postat pe 7 Mai 2009 09:44
Parerea mea , din experienta vorbind,singurul leac pt. gelozie este un partener care te iubeste cu adevarat.Abia atunci, cand vei simtii si vei vedea , ce inseamna dragastea adevarata in adevaratul inteles al cuvantului, vei putea fii tu insuti, asa cum esti tu cu adevarat, te vei simtii frumoasa si unica datorita lui.Cunosc sentimentul asta nenorocit, de a urii toate femeile dragute,GANDINDU-MA ca lui i-ar placea vreuna din ele. CAT chin inutil .Pt. ce, si pt. cine.Viata este atat de minunata, de ce sa devina un infern,cand mai exista barbati tandri ,iubitori si buni, sa iti fie aproape si in ochii lor sa fii doar tu.
kudika022141
Postat pe 7 Mai 2009 16:19
SI eu sunt geloasa ...foarte geloasa si nu am de gand sa ma schimb :)).Il verific,il sun,sa fiu eu convinsa ca nu ma inseala ...Ca asa poate sa imi spuna ca ma iubeste de 3 ori pe zi si sa fie cu alta langa el .
Sunt femei care nu au scrupule..m-am convins de asta.Asa ca mai bine geloase si sceptice decat naive si inselate
aandaa
Postat pe 30 Mai 2009 18:40
Sunt perfect de acord cu kudika022141. Numai dupa ce o sa-ti gasesti un iubit care sa te iubeasca, respecte si sa te merite , o sa- ti dai seama ca de fapt poti sa te simti asa de bine in pielea ta si gelozia sa nu mai existe.Deci nu-ti mai pierde vremea si tineretea cu un asemenea exemplar care o sa te amarasca toata viata si la urma o sa-ti spuna ca tot tu esti aia nebuna de gelozie.Va doresc toate cele bune!
julya232004
Postat pe 31 Mai 2009 03:27
la fel si eu sunt o fire geloasa chiar foarte geloasa cred ca am avut motive sa fiu asa pentru ca il controlam il urmaream si pana la urma l-am prins ca ma insela cu fosta lui nevasta cu care se iubea chiar si dupa divort ce ziceti de asta..........
kudika029282
Postat pe 31 Mai 2009 10:28
GELOZIA SE VINDECA!!! EU AM O RELATIE DE 2 ANI,NE IUBIM FOARTE MULT INCA,DAR LA INCEPUT ERAM GELOASA PE ORICE MISCARE PE CARE O FACEA,ORICE GEST,ORICE PRIVIRE ARUNCATA PE STRADA...MAI RAU ESTE CA TOTUL ERA IN IMAGINATIA MEA:((.DUPA UN TIMP MI-AM GASIT O PREOCUPARE CARE M-A AJUTAT SA NU MAI FIU ATAT DE PARANOICA..M-AM ANGAJAT.ACUM TOTUL E BINE DEOARECE NU MAI AM TIMP SA IMI FAC TOT FELUL DE SCENARII IN MINTE SI POT SPUNE CA SUNT VINDECATA,CA IES DIN CASA FARA SA MA INTREB UNDE ESTE,IESIM IMPREUNA FARA SA II MAI URMARESC PRIVIRILE SI MA GANDESC PUR SI SIMPLU CA EL TOT LA MINE ..ACASA..SE INTOARCE CHIAR DACA AR FI CEVA,PT CA MA IUBESTE SI NU IMI OFERA MOTIVE DE INGRIJORARE.
BRAFTA !
adina002
Postat pe 31 Mai 2009 12:06
dar tu nu reactionezi k un om bolnav de gelozie. e perfect normal comportamentul tau atata timp cat el are "antecedente", chiar fiind ele doar flirturi.
iti dau eu exemplu de tipa bolnava de gelozie cronica: prietenul ei nu are voie sa-i zica macar ca ii place o actrita de la tv , nu are voie sa--i ia apararea alteia dak are dreptate aia si nu ea, nu are voie sa vb cu alte fete in lipsa ei, s.a.m.d.
u esti perfect sanatoasa, inca prea sanatoasa as putea spune. eu, de exemplu, nu as sta cu unul care se uite la alta cand suntem impreuna si care chiar imi confirma banuielile
x_tina90
Postat pe 31 Mai 2009 13:53
De la: aandaa, la data 2009-05-30 18:40:10SI eu sunt geloasa ...foarte geloasa si nu am de gand sa ma schimb :)).Il verific,il sun,sa fiu eu convinsa ca nu ma inseala ...Ca asa poate sa imi spuna ca ma iubeste de 3 ori pe zi si sa fie cu alta langa el .
Sunt femei care nu au scrupule..m-am convins de asta.Asa ca mai bine geloase si sceptice decat naive si inselate


Poti sa-l suni de 10 ori pe zi si daca vrea sa te insele tot o face. Nu telefoanele il fac sa nu te insele ci iubirea si respectul pe care ti le poarta.
ionia
Postat pe 31 Mai 2009 13:57
chiar il poti suna de cate ori vrei daca el vrea sa te insele tot te insala,degeaba ii dai telefoane ca nu telefoanele il fac sa nu te insele,ci numai iubirea si respectul pe care ti le poarta il fac sa nu te insele
kudika029282
Postat pe 31 Mai 2009 17:15
gelozia face parte din natura noastra umana...
DA ASA ESTE dar nu trebuie sa devina unitate de masura pt cantitatea dragostei pt partener ... nu cu gelozie trebuie masurata iubirea ci doar cu IUBIRE. si cand se instaleaza ea GELOZIA nu mai are leac. Trebuie sa depasesti intelegerea iubirii prin stare fizica sa treci la etape mai sus asa - iubire fara gelozie adica neconditionata, nu-ti mai pune intrebari si nu mai gandi negativ dar mai ales nu dezvolta subiectul cu el. Ei sunt mai prostuti asa noi le dam ideea si apoi motivatia sa o faca. Bafta
Katty03
Postat pe 31 Mai 2009 18:17
De la: kudika029282, la data 2009-05-31 17:15:22chiar il poti suna de cate ori vrei daca el vrea sa te insele tot te insala,degeaba ii dai telefoane ca nu telefoanele il fac sa nu te insele,ci numai iubirea si respectul pe care ti le poarta il fac sa nu te insele

danaaaaaaaa

mi-a fost dooor de tineeee
kitty_krieger
Postat pe 31 Mai 2009 18:32
De obicei, gelozia nu apare din senin, ci e provocata de partener, in mod voit sau inconstient, pentru a mentine un control obsedant asupra celuilalt, intoxicandu-l, imbolnavindu-l chiar, creandu-i o stare de nesiguranta si angoasa permanenta, criticandu-l de multe ori, exhibandu-i niste defecte imaginare si ignorandu-i calitatile, ingropandu-l in complexe de inferioritate, neglijandu-l si ranindu-l emotional si afectiv, intr-un mod subtil si pervers. E vorba de manipulare si de hartuire morala de catre unul dintre parteneri, cu grave carente psihologice si de comportament, pe care le exercita asupra celuilalt, asupra celui care da totul in relatie, neconditionat, "hartuitorul" fiind incapabil sa daruiasca afectiune si sprijin de orice fel celuilalt, urmarindu-si interesele egoiste, sigur fiind ca "marioneta" sa il va urma si accepta, iertandu-l la infinit. In cazurile descrise de voi e clar ca femeia e cea care ofera totul, sufera de nesiguranta, e manipulata psihic de partener, in scopul distrugerii ei. Asemenea barbati trebuie ori parasiti, caci nimic nu-i doare mai tare, decat sa-si piarda "jucaria", ori tratati in aceeasi maniera umilitoare, in care v-au tratat ei pe voi. Incercati inversarea rolurilor, deveniti egoiste si independente, tratati-i cu indiferenta si gasiti-va preocupari captivante si un cerc de admiratori, apoi urmariti-le reactiile. Macar incercati, nu va mai lasati manipulate si dresate in halul asta.

Postat pe 1 Iunie 2009 02:40
De la: Nolwenn, la data 2009-06-01 02:40:42De obicei, gelozia nu apare din senin, ci e provocata de partener, in mod voit sau inconstient, pentru a mentine un control obsedant asupra celuilalt, intoxicandu-l, imbolnavindu-l chiar, creandu-i o stare de nesiguranta si angoasa permanenta, criticandu-l de multe ori, exhibandu-i niste defecte imaginare si ignorandu-i calitatile, ingropandu-l in complexe de inferioritate, neglijandu-l si ranindu-l emotional si afectiv, intr-un mod subtil si pervers. E vorba de manipulare si de hartuire morala de catre unul dintre parteneri, cu grave carente psihologice si de comportament, pe care le exercita asupra celuilalt, asupra celui care da totul in relatie, neconditionat, "hartuitorul" fiind incapabil sa daruiasca afectiune si sprijin de orice fel celuilalt, urmarindu-si interesele egoiste, sigur fiind ca "marioneta" sa il va urma si accepta, iertandu-l la infinit. In cazurile descrise de voi e clar ca femeia e cea care ofera totul, sufera de nesiguranta, e manipulata psihic de partener, in scopul distrugerii ei. Asemenea barbati trebuie ori parasiti, caci nimic nu-i doare mai tare, decat sa-si piarda "jucaria", ori tratati in aceeasi maniera umilitoare, in care v-au tratat ei pe voi. Incercati inversarea rolurilor, deveniti egoiste si independente, tratati-i cu indiferenta si gasiti-va preocupari captivante si un cerc de admiratori, apoi urmariti-le reactiile. Macar incercati, nu va mai lasati manipulate si dresate in halul asta.


ca bine mai zici
x_tina90
Postat pe 2 Iunie 2009 17:59
buna fetele!e bn sa mai fim si geloase ca asa aparam ce este al nostru dar..........nici chiar asa sa fii cicalitoare,posesiva nesigura pe tine,si daca vrea sa insele .........hhhm tot inseala.Asa ca daca ne ocupam timpu cu ceva nu o sa ne stea capu la tampenii.Eu una am simtit pe pielea mea si e groaznic,iti trec prin minte tot felul de imagini ca e akolo,cu cn stie cn,ca face,etc,etc dar daca te opresti la timp si iubitul(sotul) te ajuta treci peste ea .casa cu gelozie nu se face NICIODATA! MULTA BAFTA
kudika030058
Postat pe 2 Iunie 2009 18:54
de ce sa nu fim geloase daca avem motive de gelozie cu atat mai mult cand simtim ca partenerul vrea sau chiar ne inseala
kudika029282
Postat pe 3 Iunie 2009 23:32
stai mai relaxa.....nu mai baga toate prostiile in seama....
pamela_1
Postat pe 4 Iunie 2009 13:03
De la: floryna_90, la data 2009-06-02 17:59:47
De la: Nolwenn, la data 2009-06-01 02:40:42De obicei, gelozia nu apare din senin, ci e provocata de partener, in mod voit sau inconstient, pentru a mentine un control obsedant asupra celuilalt, intoxicandu-l, imbolnavindu-l chiar, creandu-i o stare de nesiguranta si angoasa permanenta, criticandu-l de multe ori, exhibandu-i niste defecte imaginare si ignorandu-i calitatile, ingropandu-l in complexe de inferioritate, neglijandu-l si ranindu-l emotional si afectiv, intr-un mod subtil si pervers. E vorba de manipulare si de hartuire morala de catre unul dintre parteneri, cu grave carente psihologice si de comportament, pe care le exercita asupra celuilalt, asupra celui care da totul in relatie, neconditionat, "hartuitorul" fiind incapabil sa daruiasca afectiune si sprijin de orice fel celuilalt, urmarindu-si interesele egoiste, sigur fiind ca "marioneta" sa il va urma si accepta, iertandu-l la infinit. In cazurile descrise de voi e clar ca femeia e cea care ofera totul, sufera de nesiguranta, e manipulata psihic de partener, in scopul distrugerii ei. Asemenea barbati trebuie ori parasiti, caci nimic nu-i doare mai tare, decat sa-si piarda "jucaria", ori tratati in aceeasi maniera umilitoare, in care v-au tratat ei pe voi. Incercati inversarea rolurilor, deveniti egoiste si independente, tratati-i cu indiferenta si gasiti-va preocupari captivante si un cerc de admiratori, apoi urmariti-le reactiile. Macar incercati, nu va mai lasati manipulate si dresate in halul asta.


ca bine mai zici
kudika025094
Postat pe 4 Iunie 2009 14:11

Gelozia este un sentiment patologic, iar atunci cand apare...distruge orice relatie.
trebuie sa te gandesti care a fost momentul cand ai inceput sa fii geloasa:
a) daca erai inainte sa se intample cu adevarat ceva, e clar ca problema e la tine si cel mai probabil o discutie relaxata cu partenerul te-ar ajuta, sau la psiholog.
b) daca a aparut o data cu momentul in care el a calcat stramb, nu conteaza cum(fizic sau psihic) este oarecum explicabil. Orgoliul tau nu-ti permite sa treci prin asa ceva, sau mai bine zis, din orgoliu te temi atat de mult sa nu se repete, sau ca relatia sa fie reluata incat mintea ta este doar acolo. Astfel ajungi sa nu mai ai timp sa te gandesti la momentele frumoasa dintre voi, la relatia voastra.
Stiii...uneori o cearta este constructiva, iar o altfel de escapada poate uni un cuplu mai mult ca niciodata, depinde doar de felul in care trec partenerii de incident.
Fii convinsa ca daca u ii vei tot aminti si reprosa de acest moment al relatiei voastre, pentru nici unul din voii nu va fi mai usor. E greu sa uiti, dar incearca macar sa ierti.

mult succes!
sori_ss84
Postat pe 7 Iunie 2009 08:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ne-am despartit dupa 2 ani 47 De la: kudika199806 9 Septembrie 2010 16:34
cea mai mare tradare posibila 19 De la: ankuu 28 Noiembrie 2009 17:58
Am si eu mare nevoie de ajutor:( 0 De la: 9 Iulie 2009 14:11
pareri/solutii 4 De la: Red_Line_1 31 August 2016 15:10
Fetelor,care au fost cele mai frumoase declaratii de dragoste primite? 3 De la: SweetHappyButterfly 25 Martie 2009 14:47