Setari Cookie-uri

Topic pentru injuraturi si jigniri

De la: crista_galli, la data 2008-11-20 15:04:55My answer was:
You've just proved me you're one and the same because I addressed this post to Kathara.
But no way, I'll ask Kudika to delete your account, I'm having waaaay to much fum with you two...err, I mean with you.


Oh really? And should I answer a post addressed to you, would that make us the same person? Quite a* unique logical perspective, I dare say!

* by choice.
Kathara
Postat pe 20 Noiembrie 2008 15:47
Banuiesc si ca voi ati avut corigente la facultate, nu restante cum se numes pe la mine.
Kathara
Postat pe 20 Noiembrie 2008 15:47
Kathara, de ce raspunzi tu unui post adresat lui wolfy si wolfy unui post adresat tie? Daca as folosi logica voastra, ar insemna ca sunteti negre ca noaptea

Postat pe 20 Noiembrie 2008 15:49
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 15:35:43
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 14:16:02
De la: wolfy, la data 2008-11-20 14:13:12 Este common knowledge(o fac special ca sa te determin sa vorbesti in engleza cum m-ai amneintat)ca e cea mai buna Universiate din tara.


Tu ai dedublare de personalitate? Chiar asa e? Tu sa fii Kathara....??????
Sau ai doar probleme cu propria-ti identitate? Sau cu citirea? Sau cu ochii?


Postat pe 20 Noiembrie 2008 15:51
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 15:49:56Kathara, de ce raspunzi tu unui post adresat lui wolfy si wolfy unui post adresat tie? Daca as folosi logica voastra, ar insemna ca sunteti negre ca noaptea


Ma simt libera sa raspund de fiecare daca cand vad pe cineva zicand o prostie, nu tin cont de cui ii e adresata.
Kathara
Postat pe 20 Noiembrie 2008 15:52
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 15:51:09
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 15:35:43
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 14:16:02
De la: wolfy, la data 2008-11-20 14:13:12 Este common knowledge(o fac special ca sa te determin sa vorbesti in engleza cum m-ai amneintat)ca e cea mai buna Universiate din tara.


Tu ai dedublare de personalitate? Chiar asa e? Tu sa fii Kathara....??????
Sau ai doar probleme cu propria-ti identitate? Sau cu citirea? Sau cu ochii?



Tu de ce te tot autocitezi? Nu prea e comportament de om normal.
Kathara
Postat pe 20 Noiembrie 2008 15:53
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 15:51:09
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 15:35:43
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 14:16:02
De la: wolfy, la data 2008-11-20 14:13:12 Este common knowledge(o fac special ca sa te determin sa vorbesti in engleza cum M-AI amneintat)ca e cea mai buna Universiate din tara.


Tu ai dedublare de personalitate? Chiar asa e? Tu sa fii Kathara....??????
Sau ai doar probleme cu propria-ti identitate? Sau cu citirea? Sau cu ochii?


e clar acuma, my dear troubled friends?

Postat pe 20 Noiembrie 2008 15:53
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 08:36:36
De la: wolfy, la data 2008-11-20 02:28:41

Inteleg o singura chestie: ca nu te duce mintea!!! Propovaduitorii sunt cei care raspandesc religia crestina. Cum preotii nu o raspandesc ci numai o conserva, rezulta in mod logic ca preotii nu sunt propovaduitori. De unde rezulta ca Inchizitia era un organ de conservare a crestinismului, nu de raspandire.




inca o data dai dovada de .... neantelegere,creieresul tau la ora asta are sinapsele scurtcircuitate .
preotii nu numai ca NU DOAR conserva "cuvantul Domnului" ci il si transmit mai departe. cand o sa iti intre ideea asta in cap probabil ca vei reusi sa treci mai departe la urmatoarea faza....pana atunci...mai incearca.



Orice om care tine de biserica si merge in Africa sau oriunde pe lumea asta sa raspandeasca religia crestina e propovaduitor, deoarece face ce au facut apostolii si ucenicii, adica serveste la propagarea religiei crestine.



exista preoti ortodoxi si catolici care fac munca de voluntariat in africa amazonia sau in cine stie ce colt uitat de lume...ma refer la preoti care au depus juramantul.... intelegi??? bagi la tartacuta sau nu???
PREOTI!!!!!!
fata draga nu numai calugarii franciscani sau alte ordine religioase isi trimit reprezentati de genul ci merg chair ei ...preotii!!!! acum, in zilele noastre... ca si in evul mediu!!!!






Dar preotii care stau toata viata lor in acelasi oras si nu se ocupa de raspandirea religiei, ci numai de vegherea la buna oranduire a parohiei lor, nu propovaduiesc, deoarece nu ajuta la propagarea religiei crestine, ci numai la conservarea ei.




chiar si despre acei preoti poti spune ca fac cunoscut ,necredinciosilor cuvantul domnului, adica propovaduiesc, exista chiar si in romania preoti care convertesc "necredinciosi" la religia ortodoxa, ceea ce inseamana ca transmit mai departe cuvantul Domnului....nu o conserva doar.




Si asta fac 99% dintre preoti. Ceea ce inseamna ca 99% dintre ei nu sunt propovaduitori. E o diferenta semantica intre a propaga si a conserva (o religie).



interesant de stiut cam cand ai fost ultima oara pe la biserica, se pare ca acele cunostiinte despre care vorbesti sunt cam subrede...



Preotii transmit mai departe cuvantul lui Dumnezeu celor care sunt deja credinciosi, nu il raspandesc celor care sunt pagani. A transmite mai departe cuvantul lui Dumnezeu este egal cu a avea grija ca invataturile lui Iisus vor fi conservate, adica pastrate in forma lor initiala. Deci ei sunt conservatori si pastratori ai cuvantului lui Dumnezeu, pastrarea constand in trasmiterea Nt celor care sunt deja crestini.

Si cum pentru mine propovaduitor inseamna propagator, raspanditor al religiei pe alte continente, celor pagani, iar preotii nu se ocupa cu treaba sta, rezulta ca ei nu sunt propovadutori.

Care e dupa mine diferenta dintre un conservator si un propovaduitor? Propovaduitorul raspandeste religia crestina paganilor, conservatorul transmite cuvantul lui Iisus celor care sunt deja crestini. Si asta faceau si inchizitorii: le vorbeau celor care erau deja crestini. Deci inchizitia era un organ de conservare(de transmitere in stare nealterata a invataturilor lui Iisus celor care credeau deja in el), si nu de propagare a religiei celor care nu erau crestini. Mai clara de atat nu pot sa fiu. Fiecare cu cat il duce mintea.

Preotii sau calugarii franciscani care raspandesc religia crestina sunt propovaduitori, si asta am spus foarte clar intr-un post anterior. Oricine face chesti asta successfully este propovaduitor. Daca unii preoti raspandesc religia crestina paganilor nu inseamna insa ca toti fac asta. Ba dipotriva, majoritatea nu o fac. Deci cei care o fac sunt propovaduitori, cei care nu o fac nu sunt. Si de ce majoritatea nu face asta? Fiindca nu este in fisa postului. Cand un barbat se face preot nu trebuie sa jure ca va converti pagani la crestinism cu orice pret.Ok, daca reuseste sa o faca, daca vrea sa se ocupe cu treaba asta, foarte bine.Daca nu i se spune ca nesocoteste vreun juramant. Faptul ca exista si exceptii de la regula nu face altceva decat sa intareasca regula.

Deci sa ne intelegem: eu nu am spus ca preotii nu pot fi propovaduitori ocupandu-se deci cu convertirea paganilor la crestinism. Evident ca pot. Si nu numai preotii sau calugarii pot face asta. Orice are cunostintele, credinta si darul de a vorbi o poate face. Ceea ce am spus eu a fost ca majoritatea preotilor nu convertesc toata viata lor pe nimeni, si asta se intampla in 99% din cazuri.

Repet: preotii care convertes pagani la crestinism sunt propovaduitori, dar numarul lor este extrem de mic fata de cei care u sunt propovaduitori. E o realitate.

Si mie nu-mi judeca capacitatea de a gandi una care intelege dintr-o ironie inversul ei: ma refer la treaba cu matematica pe care am spus ca am studiat-o(zicere ironica), si tu ai inteles ca am studiat-o aievea. Asa ca scurtcircuitele sunt i8n alta parte.
beyonce_indragostita
Postat pe 20 Noiembrie 2008 15:54
De la: Kathara, la data 2008-11-20 15:53:11
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 15:51:09
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 15:35:43
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 14:16:02
De la: wolfy, la data 2008-11-20 14:13:12 Este common knowledge(o fac special ca sa te determin sa vorbesti in engleza cum m-ai amneintat)ca e cea mai buna Universiate din tara.


Tu ai dedublare de personalitate? Chiar asa e? Tu sa fii Kathara....??????
Sau ai doar probleme cu propria-ti identitate? Sau cu citirea? Sau cu ochii?



Tu de ce tetot autocitezi? Nu prea e comportament de om normal.

Because your thick skull doesn't understand Romanian! Maybe, maybe, just maybe, you'll understand who is the stupid one: wolfy said I threatened HER that I will speak in English

Postat pe 20 Noiembrie 2008 15:55
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 15:53:27
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 15:51:09
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 15:35:43
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 14:16:02
De la: wolfy, la data 2008-11-20 14:13:12 Este common knowledge(o fac special ca sa te determin sa vorbesti in engleza cum M-AI amneintat)ca e cea mai buna Universiate din tara.


Tu ai dedublare de personalitate? Chiar asa e? Tu sa fii Kathara....??????
Sau ai doar probleme cu propria-ti identitate? Sau cu citirea? Sau cu ochii?


e clar acuma, my dear troubled friends?


Foarte clar, Narcis ar trebui sa ia lectii de la tine.

Hai sa-ti zic o faza, daca eu as fi Wolfy, macar as sti ca nickul meu a Kathara, nu Khatara - Wolfy le incurca de cand cu conflictul cu khaled!
Kathara
Postat pe 20 Noiembrie 2008 15:55
Si asta nu-ti da de banuit ca e cam suie????

Postat pe 20 Noiembrie 2008 15:57
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 15:55:24
De la: Kathara, la data 2008-11-20 15:53:11
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 15:51:09
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 15:35:43
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 14:16:02
De la: wolfy, la data 2008-11-20 14:13:12 Este common knowledge(o fac special ca sa te determin sa vorbesti in engleza cum m-ai amneintat)ca e cea mai buna Universiate din tara.


Tu ai dedublare de personalitate? Chiar asa e? Tu sa fii Kathara....??????
Sau ai doar probleme cu propria-ti identitate? Sau cu citirea? Sau cu ochii?



Tu de ce tetot autocitezi? Nu prea e comportament de om normal.

Because your thick skull doesn't understand Romanian! Maybe, maybe, just maybe, you'll understand who is the stupid one: wolfy said I threatened HER that I will speak in English


God, you are stupid! Expresia fetita draga, este "get it through your thick skull" adica informatie trebuie sa iti treca prin "skull" ca sa ajunga la "brain". Nu te-or fi invatand aia cand mergeai pe la olimpiade ca nu se gandeste cu craniul ci cu ce e in interiorul lui? That's one.

A doua chestiune - dupa past tense nu se pune future present simple, adica "wolfy said I threatened HER that I will speak in English" e gresit, corect este "wolfy said I threatened HER that I WOULD speak in English"

Eu una m-am convind de cata engleza stii, curat amenintare a fost de pocesti limba in asa hal.
Kathara
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:02
Ca sa nu mai spuneam ca nu este "speak in English", este "speak English".

Ca sa fie corect "speak in English" trebuia sa-i adaugi un indirect object.
Kathara
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:03
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 15:41:15
De la: wolfy, la data 2008-11-20 15:34:31

Mia fetito, tu chiar atat de proasta esti? La mine la faculate exista specializari - romana engleza sa zicem - si anul e impartit pe grupe, nu pe clase. Asta scrie in catalog, grupa 1, 2, 3, 4, nu clasa 1, 2, 3,4.




draga ti-a luat mamicuta ta facultate???
iar vorbesti referindu-te numai la universitatea din bucuresti????
deci inca o data te intreb... vei sa iti arate tanti ema unde scrie clasa??? in carnetul ei de student?????
??? hai spune tu lu' tanti ema ...cam ce vrei sa mai sti?????


Evident ca vorbesc de Universitatea Bucuresti fiindca aici predau.

Sicer, chair esti proasta. Dureros de proasta. Eu am spus ca la facultate nu se numesc clase, ci se numesc specializari. Am zis adica ca o clasa nu poate fi substiutita specializarii. O clasa nu poate fi decat subordonata specializarii.Asta in cazul in care se numeste clasa. Tu zici ca la tine la facultate asa se numeste. Nu te-am contrazis. Ba chiar ti-am luat de buna informatia si mi-am construit argumentatia incepand de la ea. Asa ca nu mai are rost ca dupa atatea posturi in care ti-am explicat ce am vrut sa spun sa fii dornica sa-mi demonstrezi mie ca la tine la universiate exista si clase, din simplul motiv ca nu te-am contrazis.


Ceea ce am vrut de la inceput sa-ti spun si nu ai inteles nici dupa atatea posturi este ca subunitatea"clasa" nu poate inlocui subunitatea "specializare", deoarece in cazul in care in vreo universitate exista subunitatea "clasa"(in a mea nu exista), ea este inferioara celei numite"specializare". Cu alte cuvinte, "clasa"(in cazul meu grupa) este subordonata specializarii, si nu invers. Si in mod evident nici nu o poate inlocui. Impartirea universitara - cel putin cea de la facultatea Bucuresti este urmatoare: Universitate> facultate> specializare>grupa. Ex: Universitatea Bucuresti, facultatea de Litere, specializarea romana -engleza(dubla dupa cum vezi), grupa 10.

Si tu ce faci? Te comporti ca o nebuna(si nu pentru prima data) - vii si-mi spui ca la unele universitati exista dubla specializare, chestie pe care eu nu o negasem niciodata(si eu am dubla specializare), cand tot ce am spus eu a fost ca la o universitate serioasa faculatile de mate si fiziza sunt separate. Am zis ca la Universitatea Bucuresti nu exista clase, tu vrei sa-mi demonstrezi contrariul. Am spus ca o clasa nu poate inlocui specializarea, motiv pentru care daca vrei sa inteleaga lumea ca esti la facultate nu poti sa spui ca esti la clasa de mate-fizica(care exista in liceu), ci trebuie sa precizezei ca esti la univ. Si tu confirmi. Dupa care spui ca am mintea in colturi. Trage tu concluzia de aici.

Serios, linistes-te, se vede clar ca tu vrei sa duci un razboi cu mine. Si asta dupa ce imi spui ca vei vorbi cu mine numai cand voi invata sa fiu politicoasa. Si replica sta vine de la o tipa care vorbeste cu m@@@. Take a chill pill!
beyonce_indragostita
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:14
De la: Kathara, la data 2008-11-20 15:55:41
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 15:53:27
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 15:51:09
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 15:35:43
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 14:16:02
De la: wolfy, la data 2008-11-20 14:13:12 Este common knowledge(o fac special ca sa te determin sa vorbesti in engleza cum M-AI amneintat)ca e cea mai buna Universiate din tara.


Tu ai dedublare de personalitate? Chiar asa e? Tu sa fii Kathara....??????
Sau ai doar probleme cu propria-ti identitate? Sau cu citirea? Sau cu ochii?


e clar acuma, my dear troubled friends?


Foarte clar, Narcis ar trebui sa ia lectii de la tine.

Hai sa-ti zic o faza, daca eu as fi Wolfy, macar as sti ca nickul meu a Kathara, nu Khatara - Wolfy le incurca de cand cu conflictul cu khaled!


Ai dreptate, scuze, trebuia sa-mi atragi atentia mai demult! Accept my apology!
beyonce_indragostita
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:16
No prob.
Kathara
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:19
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 15:46:03Clasa, grupa... acelasi Ilie cu alta palarie


O fi, nu zic nu, numai ca pe aici se numesc grupe, nu clase. Si nu despre asta era vorba in posturile mele, ci despre faptul ca o clasa nu poate inlocui o specializare. Adica e aberant sa spui "sunt la clasa de mate-fizica" si nu "sunt la specializarea mate-fizica". E ca si cum as spune eu "sunt la grupa a noua", cand ar trebui sa spun " sunt la specializarea roamana -engleza". Iata cate posturi din cauza prostiei emei, care ca de obicei nu a inteles despre ce vorbeste. Daca chiar e absolventa de matematica, inseamna ca media inteligentei absolventilor de matematica a scazut drastic!
beyonce_indragostita
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:23
De la: wolfy, la data 2008-11-20 16:14:57
Evident ca vorbesc de Universitatea Bucuresti fiindca aici predau.

Sicer, chair esti proasta. Dureros de proasta. Eu am spus ca la facultate nu se numesc clase, ci se numesc specializari. Am zis adica ca o clasa nu poate fi substiutita specializarii. O clasa nu poate fi decat subordonata specializarii.Asta in cazul in care se numeste clasa. Tu zici ca la tine la facultate asa se numeste. Nu te-am contrazis. Ba chiar ti-am luat de buna informatia si mi-am construit argumentatia incepand de la ea. Asa ca nu mai are rost ca dupa atatea posturi in care ti-am explicat ce am vrut sa spun sa fii dornica sa-mi demonstrezi mie ca la tine la universiate exista si clase, din simplul motiv ca nu te-am contrazis.


Ceea ce am vrut de la inceput sa-ti spun si nu ai inteles nici dupa atatea posturi este ca subunitatea"clasa" nu poate inlocui subunitatea "specializare", deoarece in cazul in care in vreo universitate exista subunitatea "clasa"(in a mea nu exista), ea este inferioara celei numite"specializare". Cu alte cuvinte, "clasa"(in cazul meu grupa) este subordonata specializarii, si nu invers. Si in mod evident nici nu o poate inlocui. Impartirea universitara - cel putin cea de la facultatea Bucuresti este urmatoare: Universitate> facultate> specializare>grupa. Ex: Universitatea Bucuresti, facultatea de Litere, specializarea romana -engleza(dubla dupa cum vezi), grupa 10.

Si tu ce faci? Te comporti ca o nebuna(si nu pentru prima data) - vii si-mi spui ca la unele universitati exista dubla specializare, chestie pe care eu nu o negasem niciodata(si eu am dubla specializare), cand tot ce am spus eu a fost ca la o universitate serioasa faculatile de mate si fiziza sunt separate. Am zis ca la Universitatea Bucuresti nu exista clase, tu vrei sa-mi demonstrezi contrariul. Am spus ca o clasa nu poate inlocui specializarea, motiv pentru care daca vrei sa inteleaga lumea ca esti la facultate nu poti sa spui ca esti la clasa de mate-fizica(care exista in liceu), ci trebuie sa precizezei ca esti la univ. Si tu confirmi. Dupa care spui ca am mintea in colturi. Trage tu concluzia de aici.

Serios, linistes-te, se vede clar ca tu vrei sa duci un razboi cu mine. Si asta dupa ce imi spui ca vei vorbi cu mine numai cand voi invata sa fiu politicoasa. Si replica sta vine de la o tipa care vorbeste cu m@@@. Take a chill pill!


draga, cand o doctoranda care se da mare cu profesorii pe care i-a avut la facultate , imi spune mie ca la mine la facultate....e asa si pe dincolo , si ca la amarata mea de universitate nu e asa , dai dovada de ignoranta , prostie, si incultura...

"razboiul" meu cu tine(de fapt parca era o polemica, sau parca se schimbau idei) l-am terminat in momentul in care mi-am dat seama ca tu iti raportezi absolut toata lumea si toata realitatea la ceea ce esti tu ,adica don'soara doctorand la litere,(de parca asta ar trebui sa fie idealul omenirii ) si la ceea ce faci tu, nu ti cont de faptul ca exista si altii in jurul tau care au preocupari deferite , adica nu pe toti ne preocupa sa fim studenti la litere in bucuresti...poate unii vor sa fie studenti la litere la iasi, deci nu exemplul bucurestiului ar trebui urmat....ci si al altor centre universitare.

daca la tine la facultate.... e asa cum spui tu ,eu m-am documentat si asa este, tu ai reusit sa vezi ca si la brasov exista alta organizare academica????

Traind în cercul vostru strimt
Norocul va petrece,
Ci eu în lumea mea ma simt
Nemuritor si rece.

scumpo, multumesc lui dumnezeu pentru cercul meu "stramt" ..tu continua sa traiesti in "lumea" ta ....


dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:28
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 14:11:52
De la: wolfy, la data 2008-11-20 14:06:42

Nu te duce mintea!!!! Cand ti-am spus ca la noi nu se poate vorbi de inchizitie, am precizt foarte clar ca ma refer la forma ei clasica, cea luata drept exemplu, adica la inchizitia spaniola. Am sustinut si sustin in continuare ca la noi nu a existat asa ceva, fiindca nu exizta un organ la fel de bine pus la punct si la fel de influent. Faptul ca un domnitor a ars un episcop nu arata ca a existat inchizitie. S-au facut morti si mai groaznice in Tarile Romane - si p-asta, sa vezi dracie, tot din letopisete o stiu, insa din nou, asta nu arata ca a existat inchizitie in forma ei clasica, adica inchizitia spaniola. Desigur ca prigonire religioasa a existat intotdeauna pe un teritoriu unde au fost prezente mai multe confesiuni, insa ca sa vorbim de inchizitie in forma clasica(cum repet, am precizat de la inceput), trebuia sa existe un organ foarte bine pus la punct care sa functioneze ca un sistem. Adica arderile pe rug si prigonirile trebuiau sa fie sistematice, si mult mai prezente decat au fost. Iar ele au fost sporadice. De unde rezulta ca nu putem vorbi de inchizitie in sensul ei clasic.

Nu esti tu in masura sa faci referire la profesorii mei! Te asigur ca ei s-ar mira incontinuu de aberatiile pe care le sustii. La Litere invatam sa gandim, ceea ce tu nu poti sa faci niciodata!



dovada clara ca mintea ta e in colturi rau de tot,inghesuita bine....
eu ti-am explicat clar ca la noi se numeste altfel ca exista sub o alta denumire...
ce sa-ti fac mai fata dac nu citesti cu atentie???
cat despre profesorii tai... draga mea...sunt in masura sa imi dau cu parerea la fel cu o faci si tu... si iti spun inca o data :
ITI FACI PROFESORII DE RUSINE!!!!



Esti proasta! Nu era vorba de faptul ca exista sau nu un organ de conservare a invataturilor religioase, ci de faptul ca la noi nu a existat niciodata inchizitie in sensul ei clasic, adica inchizitie ca la spanioli. Am precizat inca de ieri la ce ma refeream. Ce inseamna inchizitie clasica: aceasta presupune existenta unui sistem coercitiv foarte bine pus la punct, care sa actioneze in mod constant si direct asupra credinciosilor. Si asa ceva nu a existat. Faptul ca din cand in cand mai aveau loc atrocitati in numele religiei nu arata ca putem vorbi se inchizitie. Toate manifestarile extreme - arderea unor oameni - erau sporadice, accidentale. Ceea ce este exact invers decat se intampla in Spania. Despre asta am vorbit, si am precizat de la inceput. Iata ce am spus:

De la: wolfy, la data 2008-11-19 20:06:55Stai sa ne intelegem draguta: nu e nicio problema cu existenta unui forum care sa vegheze la pastrarea dogmelor crestine. Asta inseamna ca biserica e impotriva anarhiei.Ceea ce este logic. Insa cand spui inchizitie spui metode brutale de a convinge pe cineva de adevarul spuselor tale. In est nu se ardeau oamenii pe rug din cauza ereziilor. Auzi la ea! Inchizitia a existat in Tarile Romane! Tu iti dai seama cat esti de penibila cand spui asta?


Si sa nu-mi spui te rog ca daca mi-ai dat un exemplu de om care a fost ars, deoarece o moarte sau cateva morti nu fac o inchizitie.

Nu, nu esti in masura sa-ti dai cu parerea in legatura cu profesorii mei de limba si literatura, deoarece tu nici macar nu stii sa scrii in limba romana. De cand o judeca o agramata pe Gabriela Pana-Dindelegan?




beyonce_indragostita
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:34
De la: wolfy, la data 2008-11-20 16:23:36
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 15:46:03Clasa, grupa... acelasi Ilie cu alta palarie


O fi, nu zic nu, numai ca pe aici se numesc grupe, nu clase. Si nu despre asta era vorba in posturile mele, ci despre faptul ca o clasa nu poate inlocui o specializare. Adica e aberant sa spui "sunt la clasa de mate-fizica" si nu "sunt la specializarea mate-fizica". E ca si cum as spune eu "sunt la grupa a noua", cand ar trebui sa spun " sunt la specializarea roamana -engleza". Iata cate posturi din cauza prostiei emei, care ca de obicei nu a inteles despre ce vorbeste. Daca chiar e absolventa de matematica, inseamna ca media inteligentei absolventilor de matematica a scazut drastic!


pana la sfarsitul facultatii ai timp sa iti schimbi specializarea.... in cazul in care nu sti , se poate si asta.

exemplu:
daca prin anul doi te trezesti ca vrei sa faci si chimie, poti sa fci lucrul asta, adica pana la sfarsitul facultatii te poti specializa inclusiv in alta disciplina....dar sa ramai in continuare inscris in anuar ca facand parte din clasa de mate fizica.

poate ca la tine la litere nu e asa.... dar in alte parti se poate... specializarea ti-o alegi in ultimul an de facultate, in ceea ce tine de "amarata asta de universitate" .
dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:34
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 16:34:22
De la: wolfy, la data 2008-11-20 16:23:36
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 15:46:03Clasa, grupa... acelasi Ilie cu alta palarie


O fi, nu zic nu, numai ca pe aici se numesc grupe, nu clase. Si nu despre asta era vorba in posturile mele, ci despre faptul ca o clasa nu poate inlocui o specializare. Adica e aberant sa spui "sunt la clasa de mate-fizica" si nu "sunt la specializarea mate-fizica". E ca si cum as spune eu "sunt la grupa a noua", cand ar trebui sa spun " sunt la specializarea roamana -engleza". Iata cate posturi din cauza prostiei emei, care ca de obicei nu a inteles despre ce vorbeste. Daca chiar e absolventa de matematica, inseamna ca media inteligentei absolventilor de matematica a scazut drastic!


pana la sfarsitul facultatii ai timp sa iti schimbi specializarea.... in cazul in care nu sti , se poate si asta.

exemplu:
daca prin anul doi te trezesti ca vrei sa faci si chimie, poti sa fci lucrul asta, adica pana la sfarsitul facultatii te poti specializa inclusiv in alta disciplina....dar sa ramai in continuare inscris in anuar ca facand parte din clasa de mate fizica.

poate ca la tine la litere nu e asa.... dar in alte parti se poate... specializarea ti-o alegi in ultimul an de facultate, in ceea ce tine de "amarata asta de universitate" .


Mama, ce carte se face pe-acolo! La noi de da examen serios, nu zburzi asa intre departamente; de specializat te specializezi in dsciplina aleasa in ultimul an de studiu - adica eu am facut limba si literatura romana si limba si literatura engleza si m-am specializat in teoria literaturii in anul al IV-lea si la masterat. Ce bulibaseala o fi pe acolo pe la voi!
Kathara
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:38
De la: wolfy, la data 2008-11-20 16:34:00
De la: wolfy, la data 2008-11-19 20:06:55Stai sa ne intelegem draguta: nu e nicio problema cu existenta unui forum care sa vegheze la pastrarea dogmelor crestine. Asta inseamna ca biserica e impotriva anarhiei.Ceea ce este logic. Insa cand spui inchizitie spui metode brutale de a convinge pe cineva de adevarul spuselor tale. In est nu se ardeau oamenii pe rug din cauza ereziilor. Auzi la ea! Inchizitia a existat in Tarile Romane! Tu iti dai seama cat esti de penibila cand spui asta?


Si sa nu-mi spui te rog ca daca mi-ai dat un exemplu de om care a fost ars, deoarece o moarte sau cateva morti nu fac o inchizitie.

Nu, nu esti in masura sa-ti dai cu parerea in legatura cu profesorii mei de limba si literatura, deoarece tu nici macar nu stii sa scrii in limba romana. De cand o judeca o agramata pe Gabriela Pana-Dindelegan?







hai mai wolfy pune mana si citeste dracului despre subiect si mai apoi comenteaza ca deja esti penibila in prostia de care dai dovada

de incidentul de la tanacu ai auzit , doar s-a intamplat in zilele noastre
fata draga, in tarile romane, in ceea ce priveste biserica ortodoxa , acel forum pe care catolicii il numesc inchizitie (il numeau pana in 1908) se numeste conciliu ecumenic....


http://ro.wikipedia.org/wiki/Sinod

cand o sa reusesti sa iti faci timp sa mai si citesti poate ma discutam despre subiect pana una alta nu mi-ai dovedit ca esti ignoranta si inculta in ceea ce priveste propria ta rel;igie dar iti permiti sa dai lectii altora despre religiile lor .

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:39
Oricum, imi place ca ai recunoscut ca esti inferioara noua - me refer la strofa pe car ai citat-o!
Kathara
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:40
In carnetul meu de student scrie:Facultatea de Stiinte Economice,specializare-Finante-banci
si sunt in grupa 7...
iar la avizier si peste tot se foloseste termenul de grupa...

aimee31
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:40
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 16:28:10
De la: wolfy, la data 2008-11-20 16:14:57
Evident ca vorbesc de Universitatea Bucuresti fiindca aici predau.

Sicer, chair esti proasta. Dureros de proasta. Eu am spus ca la facultate nu se numesc clase, ci se numesc specializari. Am zis adica ca o clasa nu poate fi substiutita specializarii. O clasa nu poate fi decat subordonata specializarii.Asta in cazul in care se numeste clasa. Tu zici ca la tine la facultate asa se numeste. Nu te-am contrazis. Ba chiar ti-am luat de buna informatia si mi-am construit argumentatia incepand de la ea. Asa ca nu mai are rost ca dupa atatea posturi in care ti-am explicat ce am vrut sa spun sa fii dornica sa-mi demonstrezi mie ca la tine la universiate exista si clase, din simplul motiv ca nu te-am contrazis.


Ceea ce am vrut de la inceput sa-ti spun si nu ai inteles nici dupa atatea posturi este ca subunitatea"clasa" nu poate inlocui subunitatea "specializare", deoarece in cazul in care in vreo universitate exista subunitatea "clasa"(in a mea nu exista), ea este inferioara celei numite"specializare". Cu alte cuvinte, "clasa"(in cazul meu grupa) este subordonata specializarii, si nu invers. Si in mod evident nici nu o poate inlocui. Impartirea universitara - cel putin cea de la facultatea Bucuresti este urmatoare: Universitate> facultate> specializare>grupa. Ex: Universitatea Bucuresti, facultatea de Litere, specializarea romana -engleza(dubla dupa cum vezi), grupa 10.

Si tu ce faci? Te comporti ca o nebuna(si nu pentru prima data) - vii si-mi spui ca la unele universitati exista dubla specializare, chestie pe care eu nu o negasem niciodata(si eu am dubla specializare), cand tot ce am spus eu a fost ca la o universitate serioasa faculatile de mate si fiziza sunt separate. Am zis ca la Universitatea Bucuresti nu exista clase, tu vrei sa-mi demonstrezi contrariul. Am spus ca o clasa nu poate inlocui specializarea, motiv pentru care daca vrei sa inteleaga lumea ca esti la facultate nu poti sa spui ca esti la clasa de mate-fizica(care exista in liceu), ci trebuie sa precizezei ca esti la univ. Si tu confirmi. Dupa care spui ca am mintea in colturi. Trage tu concluzia de aici.

Serios, linistes-te, se vede clar ca tu vrei sa duci un razboi cu mine. Si asta dupa ce imi spui ca vei vorbi cu mine numai cand voi invata sa fiu politicoasa. Si replica sta vine de la o tipa care vorbeste cu m@@@. Take a chill pill!


draga, cand o doctoranda care se da mare cu profesorii pe care i-a avut la facultate , imi spune mie ca la mine la facultate....e asa si pe dincolo , si ca la amarata mea de universitate nu e asa , dai dovada de ignoranta , prostie, si incultura...

"razboiul" meu cu tine(de fapt parca era o polemica, sau parca se schimbau idei) l-am terminat in momentul in care mi-am dat seama ca tu iti raportezi absolut toata lumea si toata realitatea la ceea ce esti tu ,adica don'soara doctorand la litere,(de parca asta ar trebui sa fie idealul omenirii ) si la ceea ce faci tu, nu ti cont de faptul ca exista si altii in jurul tau care au preocupari deferite , adica nu pe toti ne preocupa sa fim studenti la litere in bucuresti...poate unii vor sa fie studenti la litere la iasi, deci nu exemplul bucurestiului ar trebui urmat....ci si al altor centre universitare.

daca la tine la facultate.... e asa cum spui tu ,eu m-am documentat si asa este, tu ai reusit sa vezi ca si la brasov exista alta organizare academica????

Traind în cercul vostru strimt
Norocul va petrece,
Ci eu în lumea mea ma simt
Nemuritor si rece.

scumpo, multumesc lui dumnezeu pentru cercul meu "stramt" ..tu continua sa traiesti in "lumea" ta ....




Esti proasta! A propos, vezi ca acum ai mult material de ciatat!

Mai fata, tu nu ai inteles nimic din ce ti-am spus! Ti-am spus de la inceput ca nu ma refeream la organizarea universitatii din Brasov fiindca din punctul meu de vedere e insignifianta. Am vorbit de Bucuresti. Apoi, eu am spus ca o clasa nu poate inlocui o specializare, ceea ce inseamna ca este aberant sa spui "sunt la clasa de mate-fizica" si nu "sunt la specializarea mate-fizica".

Si da, iau Bucurestiul ca model fiindca aici e cea mai importanta Universitate din Bucuresti. Si asa functioneza cea mai de prestigiu Universiate din tara. Deci nu m aintereseaza daca la tine functioneza altfel.

Dovada de ignoranta dai tu vand scrii "percepte crestine", dovada de prostie dai tu cand imi spui mie ca sunt rasista cand tu ai spus ca musulmanii sunt violenti din cazua genelor lor, dovada de incultura dai tu cand vorbesti despre Biblie fara sa o fi citit.
beyonce_indragostita
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:41
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 16:39:23
De la: wolfy, la data 2008-11-20 16:34:00
De la: wolfy, la data 2008-11-19 20:06:55Stai sa ne intelegem draguta: nu e nicio problema cu existenta unui forum care sa vegheze la pastrarea dogmelor crestine. Asta inseamna ca biserica e impotriva anarhiei.Ceea ce este logic. Insa cand spui inchizitie spui metode brutale de a convinge pe cineva de adevarul spuselor tale. In est nu se ardeau oamenii pe rug din cauza ereziilor. Auzi la ea! Inchizitia a existat in Tarile Romane! Tu iti dai seama cat esti de penibila cand spui asta?


Si sa nu-mi spui te rog ca daca mi-ai dat un exemplu de om care a fost ars, deoarece o moarte sau cateva morti nu fac o inchizitie.

Nu, nu esti in masura sa-ti dai cu parerea in legatura cu profesorii mei de limba si literatura, deoarece tu nici macar nu stii sa scrii in limba romana. De cand o judeca o agramata pe Gabriela Pana-Dindelegan?







hai mai wolfy pune mana si citeste dracului despre subiect si mai apoi comenteaza ca deja esti penibila in prostia de care dai dovada

de incidentul de la tanacu ai auzit , doar s-a intamplat in zilele noastre
fata draga, in tarile romane, in ceea ce priveste biserica ortodoxa , acel forum pe care catolicii il numesc inchizitie (il numeau pana in 1908) se numeste conciliu ecumenic....


http://ro.wikipedia.org/wiki/Sinod

cand o sa reusesti sa iti faci timp sa mai si citesti poate ma discutam despre subiect pana una alta nu mi-ai dovedit ca esti ignoranta si inculta in ceea ce priveste propria ta rel;igie dar iti permiti sa dai lectii altora despre religiile lor .



In capul tau e intuneric-bezna! Nu am spus niciodata ca nu ar exista un organ de pastrare a ortodoxismului, am spus numai ca el nu poate fi asemanat cu inchizitia clasica. Incidentul de la Tanacu nu e suficient ca sa poti trage concluzia ca aici avem inchizitie. Ar fi nevoie de n exemple de genul asta, de n crime facute in numele unui sistem, si atunci s-ar putea numi inchizitie.

Esti proasta! Repet: ignoranta si inculta e o tipa care scrie "percepte crestine", care uita i-urile de la verbe, care filoseste "punctulete" ca sa citeze, care vorbeste de Biblie fara sa o fi citit. Si nu inteleg de ce o tot tii pe a ta cand eu am spus clar la ce m-am referit cand am spus inchizitie!
beyonce_indragostita
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:45
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 16:34:22
De la: wolfy, la data 2008-11-20 16:23:36
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 15:46:03Clasa, grupa... acelasi Ilie cu alta palarie


O fi, nu zic nu, numai ca pe aici se numesc grupe, nu clase. Si nu despre asta era vorba in posturile mele, ci despre faptul ca o clasa nu poate inlocui o specializare. Adica e aberant sa spui "sunt la clasa de mate-fizica" si nu "sunt la specializarea mate-fizica". E ca si cum as spune eu "sunt la grupa a noua", cand ar trebui sa spun " sunt la specializarea roamana -engleza". Iata cate posturi din cauza prostiei emei, care ca de obicei nu a inteles despre ce vorbeste. Daca chiar e absolventa de matematica, inseamna ca media inteligentei absolventilor de matematica a scazut drastic!


pana la sfarsitul facultatii ai timp sa iti schimbi specializarea.... in cazul in care nu sti , se poate si asta.

exemplu:
daca prin anul doi te trezesti ca vrei sa faci si chimie, poti sa fci lucrul asta, adica pana la sfarsitul facultatii te poti specializa inclusiv in alta disciplina....dar sa ramai in continuare inscris in anuar ca facand parte din clasa de mate fizica.

poate ca la tine la litere nu e asa.... dar in alte parti se poate... specializarea ti-o alegi in ultimul an de facultate, in ceea ce tine de "amarata asta de universitate" .


La noi specializrea ti-o alegi cand dai la facultate, si daca vrei sa ti-o schimbi dai examene serioase.

Si daca esti la specializarea chimie, dar esti formal la clasa de mate-fizica, inseamna de fapt ca tu studiezi mai multa chimie. Asta inseamna specializare. Deci specializarea e mai importanta decat clasa.
beyonce_indragostita
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:48
Conciliile ecumenice se tineau pe vremea cand inca nu existau nici macar doua mari sub-religii crestine, daramite trei. Pe urma conciliile s-au tinut in biserica catolica. Tu ai habar despre ce vorbesti?

Sinodul e un termen folosit in est cu alt inteles deoarece bisericile sunt organizate altfel. La noi in general se tin atunci cand trebuie sa fie alesi sefii bisericii sau cand se hotarasc legi bisericesti de cea mai inalta importanta.
Kathara
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:49
De la: Kathara, la data 2008-11-20 16:49:51Conciliile ecumenice se tineau pe vremea cand inca nu existau nici macar doua mari sub-religii crestine, daramite trei. Pe urma conciliile s-au tinut in biserica catolica. Tu ai habar despre ce vorbesti?

.


Conciliile s-au confruntat cu probleme instituþionale, au dictat reguli morale pentru cler ºi pentru popor, au intervenit în disputele privitoare la raportul Bisericã-Papã-Împãrat-putere laicã, au tratat ºi tematici teologice(de ex. condamnarea Dualismului Cathar).

Cle douã Concilii din secolul al XV-lea au dezbãtut raportul dintre Conciliu ºi Papã, au încercat restabilirea unitãþii cu Biserica Rãsãriteanã, au schiþat reforma organismului Bisericii. Dupã ce la-nceputul anilor 1500 un nou Conciliu (Lateran V) a reluat fãrã succes însã aceste ultime încercãri, Conciliul tridentin (din Trento), pe lângã sancþionarea rupturii provocate de Reforma protestantã, a construit un pachet doctrinar ºi disciplinar de mare precizie ºi cu o realã forþã incisivã. Acestea au influenþat durabil spiritualitatea ºi cultura europeanã. În 1800 ºi-n 1900 Conciliile Ecumenice, þinute la Vatican, au înfruntat problemele din unghiuri ºi cu stiluri diferite au reflectat asupra Bisericii ºi a raportului între credinþa creºtinã ºi lumea contemporanã.


Au fost celebrate în Orient. Ele s-au confruntat cu limpezirea dogmaticã a cristologiei, lucru ce a condus la formularea Profesiunii de credinþã (numit ºi «Crez» sau «Simbol de credinþã») care este în uz pânã în prezent. Atunci au fost elaborate formulele pentru exprimarea divinitãþii Fiului ºi a Duhului Sfânt; unitatea Persoanei lui Christos în douã naturi: umanã ºi dumnezeiascã. Au fost fixate normele privitoare la ierarhia bisericeascã, rolul diferitelor biserici ºi, în cele din urmã, cultul icoanelor. Al patrulea Conciliu din Constantinopol (al optulea ecumenic), care conþine condamnarea lui Fotie, a însemnat o mare rupturã între cele douã Tradiþii creºtine: Rãsãrit ºi Apus (Bizanþ ºi Roma).


.... restul.... probabil ca e istorie

http://ro.wikipedia.org/wiki/Sf%C3%A2ntul_Sinod_al_Bisericii_Ortodoxe_Rom%C3%
A2ne


http://ro.wikipedia.org/wiki/Consistoriu

http://ro.wikipedia.org/wiki/Cod_canonic

etc etc etc....

oranduirea bisericii crestine... fie ea ortodoxa fie ea catolica reformata bla bla bla....

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:58
De la: wolfy, la data 2008-11-20 16:45:35

In capul tau e intuneric-bezna! Nu am spus niciodata ca nu ar exista un organ de pastrare a ortodoxismului, am spus numai ca el nu poate fi asemanat cu inchizitia clasica. Incidentul de la Tanacu nu e suficient ca sa poti trage concluzia ca aici avem inchizitie. Ar fi nevoie de n exemple de genul asta, de n crime facute in numele unui sistem, si atunci s-ar putea numi inchizitie.

!


mai citeste wolfy mai citeste...poate pana la urma dai si de raspuns...poate pana la urma o sa ai idee cu ce se papa crestinismul....
daca tie iti e lene sa citesti ...si in postul respectiv se face referire la mai multe personaje nu numai la unu...
cine sunt eu sa it pun totul pe tava???
pune mana si citeste....
mai documenteaza-te,poate pana la urma reusesti sa te dumiresti care-i treaba cu crestinismul.
dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 17:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
instructor auto independent 1 De la: qtpie85 13 Februarie 2009 10:22
Fumez,Regret si Plang.. 102 De la: kudika023770 22 Octombrie 2009 19:41
Primul FLASHMOB din Romania 11 De la: gargaritamica 3 Octombrie 2009 01:55
violul si urmarile lui 17 De la: geo_reincarcat_iara 29 Iulie 2010 19:42
sejur in Halkidiki 1 De la: carmen_natural 21 Mai 2011 21:03