Setari Cookie-uri

Topic pentru injuraturi si jigniri

na .,ca-mi placi si nu mai plec...!!!

Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:55
De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:51:10
Nu, nu au fost menite, au fost gandite poate si asta tot nu acopera sensurile complete ale verbului "to design". In consecinta, respectivul cuvant englezesc insuma totalitatea semelor ce se cereau exprimate si niciun om normal nu o sa dea un sir sinonimic lung cand poate folosi un singur cuvant.
Nu au fost menite, au fost gandite.... Hai ca esti penibila acuma, stam sa ne contram in semantici si in ce inseamna cuvantul designed. Ia un dictionar si vezi acolo


Fato, me enervasi ca esti proasta. A meni se diferentaza semnatic de a gandi; a gandi ceva presupune sememul +planificare, +uman, a meni are un alt tip de inteles, de predestinare. Cruciadele nu au fost menite cu un scop, au fost gandite cu un scop. Nu e vina mea ca asa cu engleza perfecta pe care o ai nu esti capabila sa diferentiezi semantic doua cuvinte din limba romana.

A meni s-ar traduce prin "preordain" sau "destine" ca tot veni vorba.
Kathara
Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:57
raasclaat

Postat pe 19 Noiembrie 2008 23:01
pt kathara..:
proasta....???
nu te pot face,pt ca nu-mi permit..
dar..,utilizatorii te stiu.deja..!!

Postat pe 19 Noiembrie 2008 23:03
proasta....???
nu te pot face,pt ca nu-mi permit..
dar..,utilizatorii te stiu.deja..!!

pt ca tot pot modifica..
si inca rau de tot..,te vad..
iar mosulica ,cu siguranta stii tu cine este..

Postat pe 19 Noiembrie 2008 23:03
De la: wolfy, la data 2008-11-19 22:04:30
De la: stef_reloaded, la data 2008-11-19 21:54:33"inculta" mea prietena dandanica(ema) ,desi termina doar mate-fizica,preda istoria religiilor..

dupa cum se vede ,"elevii" au ce invata..
iar utilizatorii,trag concluzii
noapte buna, voua !!
pupici, doar pt prieteni si flori pt femei !!


Prietena ta este inculta si incapabila sa gandeasca. Asta pe langa faptul ca nu are principii si e josnica.

Prietena ta a terminat mate-fizica? Adica liceul la o c;lasa de mate-fizica, nu? Nu de alta dar stii ca facultatile de mate si de fizica sunt separate.


probabil ca daca m-as referi si eu la diplomele tale la modul cum s-au referit alti utilizatori ...ai jubila,nu-i asa????

draga mea, spre deosebire de tine,nu ma dau mare cu facultatile terminate sau incepute...., daca nu ai fi trait in mediul academic ti-as fi reamintit ca ... universitatea transilvania din brasov are clasa de matemetica informatica.... sau de fizica chimie...la fel cum are si de matematica fizica.
cum iti spuneam la cat de becisnica esti in argumente nu poti decat sa fi hilara....cel mult hilara,mai degraba de plans.

dandanaua_reloaded
Postat pe 19 Noiembrie 2008 23:03
De la: wolfy, la data 2008-11-19 22:12:50

Nu m-ai inteles. Pentru mine propovaduitori sunt apostolii si ucenicii. Ei au raspandit crestinismul prin cuvant.Un preot nu se duce sa convinga el pe altii prin alte continente ca religia adevarata este crestinismul, el nu face altceva decat sa vegheze asupra turmei lui de credinciosi. Deci propovaduitorii se ocupa cu raspandirea religiei, preotii cu conservarea ei. Preotii nu trebuiau sa bata din poarta in poarta la pagani ca sa ii convinga sa treaca la crestinism, pe cand propovaduitorii da. Deci pentru mine un preot nu e un propovaduitor, cel putin nu intelesul strict pe care eu il dau cuvantului.

Daca in Tarile Romane au fost arsi pe rug oameni fiindca au fost eretici te rog sa vii cu date clare. Faptul ca spui ceva fara sa iti sustii spusele prin informatie este egal cu o din punct de vedere al unei dispute.





inca o data dai dovada de slaba argumentare... preotii draga mea, inca o data iti repet, sunt propovaduitori ai cuvantului Domnului.... in absolut toate religiile ce tin de crestinism,nu numai apostolii,intelegi au ba???
daca tu extragi din crestinism numai ce iti convine eu ce pot sa fac???? daca tu imi spui mie ca tu personal consideri numai apostolii si ucenicii eu ce pot sa iti fac??? ce mai spui atunci de calugarii franciscani care si in zilele noastre merg cu biblia in mana sa propovaduiasca intr-o africa uitata de lume sau in amazonia , cuvantul domnului???
ei nu sunt propovaduitori??? sau sunt apostoli sau ucenici???
cine se duce fata draga si cine anume se ducea in evul mediu din casa in casa in toate colturile pamantului unde crestinismul avea sau nu o baza , nu erau preoti???? nu erau slujitori ai bisericii???
sau cumva apostolii traiesc si in zilele noastre??? daca nu apostolii poate ucenicii....

mai fata draga serios cu argumentele de genul asta risti sa te faci de ras si alta nu... poate vrei totusi sa mai citesti si tu cate ceva despre oranduieleile ...ortodoxismului macar... ca vad ca din biblie nu prea ai inteles mare lucru.....






A short remeber:

De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-19 19:51:40despre inchizitie in sine ca forum care ajuta la pastrarea dogmelor bisericesti cred totusi ca nu vrei sa intelegi ca este de nedespartit de crestinism.inchizitorii nu erau propovaduitori...dar erau preoti, episcopi etc etc etc adica slujitori ai bisericii .


Aici spui ca inchizitorii nu erau propovaduitori, ci preoti.





cred ca nu aveai ochelarii pe nas..... "inchizitorii nu erau propovaduitori" este o expresie care iti apartine ,punctuletele care urmeaza ,subliniau faptul ca urma totusi explicatia faptului ca acei inchizitori mai presus de toate erau preoti.si cum ti-am explicat in nenumarate randuri, erau deci cei care vorbeau despre cuvantul Domnului....
intelege si tu fata draga ...vorbim de secole din evolutia omului si a bisericii. adica apostolii si ucenicii de pe vremea romanilor si a lui isus ..mai tarziu au devenit preotii episcopii .arhimandritii ...etc.... si tine cont ca fiecare ordin religios are cate un popa din asta care e "mai mare" peste restul....







Conjunctia adeversativa pe care ai folosit-o arata ca dupa tine cei doi termeni sunt opusi in contextul de care vorbim.Cu alte cuvinte, daca esti propovaduitor nu poti fi preot, daca esti preot nu poti fi propovaduitor. In concluzie, preotul nu e propovaduitor.



in concluziile tale se vede clar ca nu poti cere o explicatie, ca iti e lene sa gandesti ...sau ca te-ai enervat in asemenea hal incat nu mai intelegi nimic. respira adanc si incearca sa iti revi




De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-19 21:51:46[a fi preot inseamna prin definitie a fi propovaduitor al religiei pe care o reprezinti .



Aici spui ca preotul e propovaduitor.

Cele doua afirmatii se contrazic.




sper ca acum iti este clar ce am vrut sa spun si sa intelegi odata pt totdeauna ca .... manipulezi..... dar tot nu te pricepi...

dandanaua_reloaded
Postat pe 19 Noiembrie 2008 23:25
design (to design) = a face un plan, un proiect, o schita pentru; a destina; a proiecta

-sursa- dictionar englez-roman, Ed Thausib, Sibiu, 1994

DESTINÁ, destinez, vb. I. Tranz. 1. A stabili, a hotãrî (ceva) dinainte, în vederea unui scop; a hãrãzi. 2. A hotãrî dinainte soarta unei fiinþe sau a unui lucru; a ursi, a MENI, a sorti, a predestina. – Din fr. destiner, lat. destinare.
Sursa: DEX '98 | Trimisã de claudia, 13 Jul 2004 | Greºealã de tipar

DESTINÁ vb. 1. v. hãrãzi. 2. v. predestina. 3. a hãrãzi, a MENI, a supune. (Pãdurea aceasta este ~ tãierii.) 4. v. consacra. 5. v. afecta.
Sursa: Sinonime | Trimisã de siveco, 4 Aug 2004 | Greºealã de tipar

Postat pe 19 Noiembrie 2008 23:40
De la: crista_galli, la data 2008-11-19 23:40:36design (to design) = a face un plan, un proiect, o schita pentru; a destina; a proiecta

-sursa- dictionar englez-roman, Ed Thausib, Sibiu, 1994

DESTINÁ, destinez, vb. I. Tranz. 1. A stabili, a hotãrî (ceva) dinainte, în vederea unui scop; a hãrãzi. 2. A hotãrî dinainte soarta unei fiinþe sau a unui lucru; a ursi, a MENI, a sorti, a predestina. – Din fr. destiner, lat. destinare.
Sursa: DEX '98 | Trimisã de claudia, 13 Jul 2004 | Greºealã de tipar

DESTINÁ vb. 1. v. hãrãzi. 2. v. predestina. 3. a hãrãzi, a MENI, a supune. (Pãdurea aceasta este ~ tãierii.) 4. v. consacra. 5. v. afecta.
Sursa: Sinonime | Trimisã de siveco, 4 Aug 2004 | Greºealã de tipar

Postat pe 19 Noiembrie 2008 23:43
Bun, deci to design are sensul de a planifica, un arhitect designs o cladire. A meni are sensul primar de a predestina, Dumnezeu face asta. Deci sensurile lor primare nu se suprapus, pentru ca una implica vointa umana, cealalta vointa divina. Ce nu-i clar aici?
Kathara
Postat pe 19 Noiembrie 2008 23:43
Deci, to design se poate traduce si prin a meni.

Scuze de postarea dubla.

Postat pe 19 Noiembrie 2008 23:44
De la: crista_galli, la data 2008-11-19 23:44:04Deci, to design se poate traduce si prin a meni.

Scuze de postarea dubla.


Se poate traduce, dar nu este traducerea cea mai fericita.
Kathara
Postat pe 19 Noiembrie 2008 23:58
De la: wolfy, la data 2008-11-19 22:12:50
Daca in Tarile Romane au fost arsi pe rug oameni fiindca au fost eretici te rog sa vii cu date clare. Faptul ca spui ceva fara sa iti sustii spusele prin informatie este egal cu o din punct de vedere al unei dispute.



nu te plange ca am extras din context .... doar la intrebarea asta iti raspund ...

http://www.profamilia.ro/istorie.asp?antev=33

si dau si cateva citate...

Gheorghe Lazãr, ajuns întemeietorul Academiei de la Sfântul Sava, Bucureºti, prima ºcoalã superioarã în limba românã, din 1818, în discursurile sale, îndeosebi cel rostit în faþa mitropolitului Dionisie Lupu, arãta originea romanã a poporului român, amintea de Romulus, Aurelian, Traian. Pentru boierimea grecizatã ºi clerul ortodox acestea erau erezii aduse de peste munþi. Pentru ca sã nu bage "neghina de eretici în ºcoalã", mitropolitul numi un epistat (director supraveghetor, asemenea iezuiþilor aflaþi pe lângã episcopul Blajului) ca sã-l controleze pe Gheorghe Lazãr pânã ºi la mãsurãtorile geometrice ce le fãcea. Primul epistat fu arhimandritul Grigore, mai târziu episcop de Argeº, care îl controla pe Lazãr la mãsurãtorile geometrice cu un ºiret alb. Când ieºea Lazãr din clasã ºi mergea în camera lui cu câte un elev, ofta ºi zicea: "Sãracele ºtiinþe! Iatã epistaþii ºi directorii lor!" (76. Binele public, nr. 138/1880).

Când, în 1883, a luat fiinþã o ºcoalã românã pe lângã patriarhie, frecventatã de 4 fete ºi 10 bãieþi macedo-români, patriarhul Constantinopolului a ordonat anchetã ºi a luat "cuvenitele mãsuri, înainte de a se înrãdãcina rãul" (77. Binele public, nr. 97 din 1883). Acelaºi patriarh al Constantinopolului a reprimat orice miºcare naþionalã a românilor din Epir, Thessalia, Macedonia, socotind-o periculoasã Înaltei Porþi ºi Bisericii, ºi s-a grãbit sã desfiinþeze schitul Prodrom din Athos cu cãlugãrii români Nifon, Nectarie ºi Damian, fiindcã se rugau pentru regele Carol I ºi regina Elisabeta. Clerul grec a trecut la grecizarea celor l.200.000 de români macedoneni existenþi în secolul al XIX-lea, arzându-le cãrþile ºi interzicându-le bisericile ºi ºcolile în limba românã. Inchiziþie în toatã legea! (78. Binele public, nr. 16 din 1880 ºi 28/1881).




deci ...sub alta denumire ...acea inchizitie si represaliile ei existau si in tarile romane.

uite un alt exemplu ..

În 1574 a fost ars de viu, pentru mare pãcat (sodomia), episcopul Gheorghe al Romanului, sub Ioan Vodã cel Cumplit (73. Gr. Ureche, Letopiseþul þãrii Moldovei, Craiova, 1934, p. 154; N. Iorga, Istoria Bisericii Române, Vãlenii de Munte, 1908, p. 154). În 1714, cãlugãriþa Olimpiada, de la mãnãstirea olteanã "Dintr-un lemn", a fost ziditã de vie într-o chilie, pentru farmece, unde a murit, iar douã femei au fost spânzurate (74. Cronica Þãrii Româneºti de Radu Popescu, în "Magazin istoric pentru Dacia". Tom. V. Bucureºti. 1847, p. 183).



ai citi letopisetul tarii moldovei, nu-i asa???
doar era lectura obligatorie prin clasa a noua...pe vremema nea, nu stiu daca la "bilingvi" era.....

bun si ca ne-am lamurit si cu asta...probabil ca ai inteles ideea ...intr-un final...

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 00:29
De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:32:45
De la: wolfy, la data 2008-11-19 20:27:49Ca sa ne lamurim in legatura cu ce am spus si ce nu am spus:

De la: wolfy, la data 2008-11-05 00:06:46Nu toate religile s-au impus prin forta. Crestinismul s-a impus prin cuvant. Este adevarat ca exista si exceptii - vezi America de Sud, insa cei ce au facut asta au actionat impotriva preceptelor crestine. Asta e diferenta.
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/post_reply/16675/quote/242077.html

Aici am spus foarte clar ca s-a impus nu NUMAI prin cuvant. Data e cinci noiembrie. Ceea ce inseamna ca ai fost penibila ca de obicei.


Tu esti tampita sau te faci? Hai zi ca te faci..... Mama ce-ti mai place sa te contrezi.... Daca maine incepi si sustii ca eu sunt desteapta, eu iti aduc marturie posturile in care ma faci proasta si tot o s-o dai la intors, ca vezi doamne, nu scrie ca sunt doar proasta.

Iti dai cu stangu-n dreptul singura.... halal intelect.


Nu, iti spuneu care e problema, si ti-o spun direct, folosind termenul corect, de dictionar: esti proasta.

Daca te duce mintea suficient de mult incat sa iti dai seama ce citesti - ceea ce se vede clar ca nu e cazul - poti sa intelegi foarte usor ca nu-mi dau deloc cu stangul in dreptul. Am spus ca nu numai cuvantul a fost modalitatera de raspandire a crestinismului(exceptiile fiind de altfel foarte rare), si am citat un post mai vechi care sa arate ca am sustinut treaba asta si mai demult, nu numai astazi "ca s-o dau la intors" cum s-ar exprima o prietena a ta de suferinta.

De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:37:41"Sunt bilingva" De-asta nu stii sa vorbesti ori intr-o limba ori in alta? DRaga mea eu am Cambridge Certificate in Advanced English, si am scor 109 din 120 la TOEFL ibt, am locuit doi ani de zile in tara vorbitoare de limba engleza si am fost olimpica la engleza in liceu. Cu toate astea, cate cuvinte in engleza am folosit eu din 600 de posturi? Daca nu ma crezi pot sa-mi scanez certficatele si sa le pun la poze SIC!


Stiu sa vorbesc in ambele.

Sunt sigura ca ai certificate. Iti certifica si prostia? De exemplu atunci cand citezi un post si nu intelegi ce scrie in el, dand prin urmare dovada de prostie, ti se adauga puncte la certificate?

De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:46:43
De la: Kathara, la data 2008-11-19 22:44:22
De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:32:45
Tu esti tampita sau te faci? Hai zi ca te faci..... Mama ce-ti mai place sa te contrezi.... Daca maine incepi si sustii ca eu sunt desteapta, eu iti aduc marturie posturile in care ma faci proasta si tot o s-o dai la intors, ca vezi doamne, nu scrie ca sunt doar proasta.

Iti dai cu stangu-n dreptul singura.... halal intelect.


Ba nu s-a contrazis absolut deloc. E destul de clar - crestinismul s-a impus in principal prin cuvant - nu in totalitate deoarece exista exemplul Americii de Sud, fapt mentionat chiar de ea.

Fii linistita, sunt sigura ca nu o sa inceapa sa te face desteapta any time soon!

Nu-mi fac griji in legatura cu asta, era doar un exemplu, sa priceapa tot prostul. Si vezi ca daca mai scrii mult in egleza o sa incep sa-ti raspund numai in engleza.


Sa priceapa tot prostul ca ce? Ca nu intelegi despre ce vorbesti??? Ca nu intelegi ce e scris negru pe alb?
beyonce_indragostita
Postat pe 20 Noiembrie 2008 02:01
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 00:29:16
De la: wolfy, la data 2008-11-19 22:12:50
Daca in Tarile Romane au fost arsi pe rug oameni fiindca au fost eretici te rog sa vii cu date clare. Faptul ca spui ceva fara sa iti sustii spusele prin informatie este egal cu o din punct de vedere al unei dispute.



nu te plange ca am extras din context .... doar la intrebarea asta iti raspund ...

http://www.profamilia.ro/istorie.asp?antev=33

si dau si cateva citate...

Gheorghe Lazãr, ajuns întemeietorul Academiei de la Sfântul Sava, Bucureºti, prima ºcoalã superioarã în limba românã, din 1818, în discursurile sale, îndeosebi cel rostit în faþa mitropolitului Dionisie Lupu, arãta originea romanã a poporului român, amintea de Romulus, Aurelian, Traian. Pentru boierimea grecizatã ºi clerul ortodox acestea erau erezii aduse de peste munþi. Pentru ca sã nu bage "neghina de eretici în ºcoalã", mitropolitul numi un epistat (director supraveghetor, asemenea iezuiþilor aflaþi pe lângã episcopul Blajului) ca sã-l controleze pe Gheorghe Lazãr pânã ºi la mãsurãtorile geometrice ce le fãcea. Primul epistat fu arhimandritul Grigore, mai târziu episcop de Argeº, care îl controla pe Lazãr la mãsurãtorile geometrice cu un ºiret alb. Când ieºea Lazãr din clasã ºi mergea în camera lui cu câte un elev, ofta ºi zicea: "Sãracele ºtiinþe! Iatã epistaþii ºi directorii lor!" (76. Binele public, nr. 138/1880).

Când, în 1883, a luat fiinþã o ºcoalã românã pe lângã patriarhie, frecventatã de 4 fete ºi 10 bãieþi macedo-români, patriarhul Constantinopolului a ordonat anchetã ºi a luat "cuvenitele mãsuri, înainte de a se înrãdãcina rãul" (77. Binele public, nr. 97 din 1883). Acelaºi patriarh al Constantinopolului a reprimat orice miºcare naþionalã a românilor din Epir, Thessalia, Macedonia, socotind-o periculoasã Înaltei Porþi ºi Bisericii, ºi s-a grãbit sã desfiinþeze schitul Prodrom din Athos cu cãlugãrii români Nifon, Nectarie ºi Damian, fiindcã se rugau pentru regele Carol I ºi regina Elisabeta. Clerul grec a trecut la grecizarea celor l.200.000 de români macedoneni existenþi în secolul al XIX-lea, arzându-le cãrþile ºi interzicându-le bisericile ºi ºcolile în limba românã. Inchiziþie în toatã legea! (78. Binele public, nr. 16 din 1880 ºi 28/1881).




deci ...sub alta denumire ...acea inchizitie si represaliile ei existau si in tarile romane.

uite un alt exemplu ..

În 1574 a fost ars de viu, pentru mare pãcat (sodomia), episcopul Gheorghe al Romanului, sub Ioan Vodã cel Cumplit (73. Gr. Ureche, Letopiseþul þãrii Moldovei, Craiova, 1934, p. 154; N. Iorga, Istoria Bisericii Române, Vãlenii de Munte, 1908, p. 154). În 1714, cãlugãriþa Olimpiada, de la mãnãstirea olteanã "Dintr-un lemn", a fost ziditã de vie într-o chilie, pentru farmece, unde a murit, iar douã femei au fost spânzurate (74. Cronica Þãrii Româneºti de Radu Popescu, în "Magazin istoric pentru Dacia". Tom. V. Bucureºti. 1847, p. 183).



ai citi letopisetul tarii moldovei, nu-i asa???
doar era lectura obligatorie prin clasa a noua...pe vremema nea, nu stiu daca la "bilingvi" era.....

bun si ca ne-am lamurit si cu asta...probabil ca ai inteles ideea ...intr-un final...



Mama, ce desteapta esti!!! Am citit letopisetele desteapta pamantului, l-am aviut ca profesor pe Mazilu, fie-i tarana usoara, dar ce spui tu acolo nu are legatura cu Inchizitia. Faptul ca se mai trezea cate un domnitor sa arda pe cate unul nu inseamna ca o facea in numele Inchizitiei. Pentru asta trebuia sa existe un organ foarte bine pus la punct care sa arda oamenii pe rug pentru erezii!!! Ceea ce scuza-ma, dar nu cred ca exista!
beyonce_indragostita
Postat pe 20 Noiembrie 2008 02:07
De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:51:10
De la: Kathara, la data 2008-11-19 22:47:38
De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:45:01
De la: Kathara, la data 2008-11-19 22:42:21
De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:27:47"cruciadele au fost designed" greu cu romana


Ia propune tu atunci varianta romaneasca a lui designed!

Cruciadele au fost menite sa....
designed are mai multe sensuri, ca de altfel mai toate cuvintele in engleza


Nu, nu au fost menite, au fost gandite poate si asta tot nu acopera sensurile complete ale verbului "to design". In consecinta, respectivul cuvant englezesc insuma totalitatea semelor ce se cereau exprimate si niciun om normal nu o sa dea un sir sinonimic lung cand poate folosi un singur cuvant.

Nu au fost menite, au fost gandite.... Hai ca esti penibila acuma, stam sa ne contram in semantici si in ce inseamna cuvantul designed. Ia un dictionar si vezi acolo


Da, pentru noi astia care am terminat Litere si suntem interesati de sensurile unui cuvant ca sa ne exprimam cat mai clar, nu e nicio problema sa te "contrezi in semantici". Si avand in vedere ca ea ti-a vorbit de sensurile cuvantului, rezulta ca a deschis mai demult un dictionar. Poate ar trebui sa faci si tu chestia asta mai des, ca detinatoare de certifcate de limba.
beyonce_indragostita
Postat pe 20 Noiembrie 2008 02:14
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-19 23:03:49
De la: wolfy, la data 2008-11-19 22:04:30
De la: stef_reloaded, la data 2008-11-19 21:54:33"inculta" mea prietena dandanica(ema) ,desi termina doar mate-fizica,preda istoria religiilor..

dupa cum se vede ,"elevii" au ce invata..
iar utilizatorii,trag concluzii
noapte buna, voua !!
pupici, doar pt prieteni si flori pt femei !!


Prietena ta este inculta si incapabila sa gandeasca. Asta pe langa faptul ca nu are principii si e josnica.

Prietena ta a terminat mate-fizica? Adica liceul la o c;lasa de mate-fizica, nu? Nu de alta dar stii ca facultatile de mate si de fizica sunt separate.


probabil ca daca m-as referi si eu la diplomele tale la modul cum s-au referit alti utilizatori ...ai jubila,nu-i asa????

draga mea, spre deosebire de tine,nu ma dau mare cu facultatile terminate sau incepute...., daca nu ai fi trait in mediul academic ti-as fi reamintit ca ... universitatea transilvania din brasov are clasa de matemetica informatica.... sau de fizica chimie...la fel cum are si de matematica fizica.
cum iti spuneam la cat de becisnica esti in argumente nu poti decat sa fi hilara....cel mult hilara,mai degraba de plans.



Universitatile nu au clase, au specializari. Cat despre universitatea de nu stiu unde de prin Translivania, my bad. Recunosc ca nu stiu ce se intampla in provincie. In Bucuresti facultatea de matematica este separata de facultataea de fizica, ceea ce este mai mult decat firesc avand in vedere ca vorbim totusi de doua obiecte de studiu separate. Daca voi le faceti la gramada, ce sa mai zic....
Si nu, nu cred ca tu ai terminat vreo faculatate. Sau daca ai terminat dar ai facut la o universitate care le pune pe toate la gramada, iarasi e egal cu o.

Se zice ca oamenii care studiaza matematica stau bine cu logica.
beyonce_indragostita
Postat pe 20 Noiembrie 2008 02:19
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-19 23:25:55[in concluziile tale se vede clar ca nu poti cere o explicatie, ca iti e lene sa gandesti ...sau ca te-ai enervat in asemenea hal incat nu mai intelegi nimic. respira adanc si incearca sa iti revi




De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-19 21:51:46[a fi preot inseamna prin definitie a fi propovaduitor al religiei pe care o reprezinti .



Aici spui ca preotul e propovaduitor.

Cele doua afirmatii se contrazic.




sper ca acum iti este clar ce am vrut sa spun si sa intelegi odata pt totdeauna ca .... manipulezi..... dar tot nu te pricepi...

[/quote]

Inteleg o singura chestie: ca nu te duce mintea!!! Propovaduitorii sunt cei care raspandesc religia crestina. Cum preotii nu o raspandesc ci numai o conserva, rezulta in mod logic ca preotii nu sunt propovaduitori. De unde rezulta ca Inchizitia era un organ de conservare a crestinismului, nu de raspandire.

Orice om care tine de biserica si merge in Africa sau oriunde pe lumea asta sa raspandeasca religia crestina e propovaduitor, deoarece face ce au facut apostolii si ucenicii, adica serveste la propagarea religiei crestine. Dar preotii care stau toata viata lor in acelasi oras si nu se ocupa de raspandirea religiei, ci numai de vegherea la buna oranduire a parohiei lor, nu propovaduiesc, deoarece nu ajuta la propagarea religiei crestine, ci numai la conservarea ei. Si asta fac 99% dintre preoti. Ceea ce inseamna ca 99% dintre ei nu sunt propovaduitori. E o diferenta semantica intre a propaga si a conserva (o religie).



beyonce_indragostita
Postat pe 20 Noiembrie 2008 02:28
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-19 23:25:55
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-19 19:51:40despre inchizitie in sine ca forum care ajuta la pastrarea dogmelor bisericesti cred totusi ca nu vrei sa intelegi ca este de nedespartit de crestinism.inchizitorii nu erau propovaduitori...dar erau preoti, episcopi etc etc etc adica slujitori ai bisericii .


Aici spui ca inchizitorii nu erau propovaduitori, ci preoti.

cred ca nu aveai ochelarii pe nas..... "inchizitorii nu erau propovaduitori" este o expresie care iti apartine ,punctuletele care urmeaza ,subliniau faptul ca urma totusi explicatia faptului ca acei inchizitori mai presus de toate erau preoti.si cum ti-am explicat in nenumarate randuri, erau deci cei care vorbeau despre cuvantul Domnului.


Draga "percepte crestine", eu citesc un text asa cum mi se da.Daca expresia imi apartinea, trebuia sa fie marcata prin ghilimele, nu prin puncte de suspensie(a propos, asa se numeste semnul grafic, nu punctulete cum il numesti mata). Daca nu ai pus ghilimele, rezulta ca ti-ai insusit chestia pe care am spus-o eu, adica ca ai fost de acord cu ce am scris. Deci asadar si prin urmare asta se intelegea din ce ai scris tu, iar punctele de suspensie se folosesc pentru alte scopuri, nu pentru a cita. Deci inainte sa-mi spui mie ca nu citesc corect, invata mata sa scrii cum se cuvine in limba romana. Nu mai poci cuvintele si foloseste cum trebuie semnele de punctuatie. Si remember:oamenii nu pot intelege decat ce scrii. Nu e vina nimanui ca nu te poti face inteleasa prin semnele de punctuatie adecvate sau prin cuvintele potrivite scopului exprimarii ideilor tale.

Da, atat preotii cat si apostolii vorbesc despre cuvantul Domnului, numai ca preotii le vorbesc crestinilor, iar apostolii le-au vorbit paganilor. Primii conserva religia pe care cei din urma au raspandit-o. Pricepi acum?

De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-19 23:25:55[intelege si tu fata draga ...vorbim de secole din evolutia omului si a bisericii. adica apostolii si ucenicii de pe vremea romanilor si a lui isus ..mai tarziu au devenit preotii .episcopii .arhimandritii ...etc.... si tine cont ca fiecare ordin religios are cate un popa din asta care e "mai mare" peste restul.....


Iti spun a mia oara ca nu esti in stare sa gandesti!Nu se poate pune semn de egalitate intre apostoli si preoti, deoarece ei nu se ocupa cu acelasi lucru. Si unii si altii vorbesc despre cuvantul lui Dumnezeu, insa unii pentru a-l conserva, iar altii pentru a-l propaga. Importanta lor nu este egala.


De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-19 23:25:55[n concluziile tale se vede clar ca nu poti cere o explicatie.....


Ai dreptate, nu am nevoie sa CER explicatii deoarece sunt capabila sa gandesc pe cont propriu.

De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-19 23:25:55[ca iti e lene sa gandesti .....


Niciodata draga "percepte" nu imi va fi lene sa gandesc. Tie ti-a fost de prea multe ori. Hai sa-ti dau niste exemple: nu ai gandit atunci cand te-ai apucat sa ma admonestezi pe mine pentru atitudinea fata de Islam, cu toate ca si tu scrisesei aceleasi lucruri, insa folosind cuvinte mult mai dure. Atunci cand ai spus ca am dat dovada de rasism fiindca i-am spus unui tip ca e idiot fiindca nu intelegea ce vorbeam cu el, sau atunci cand am spus ca are un caracter infect fiindca injura femeile si unora le mai dorea si moartea. Acuzatia de rasism venea de la cineva care spusese ca teroristii musulmani sunt violenti ca urmare a genelor lor. Ai mai dat dovada de incapacitate de a gandi si cand ciunteai posturile ca sa o convingi pe Sandra ca am facut-o proasta, sau cand ma citai in nestire ca sa arati ca am injurat, insa in posturi nu se gaseau injuraturi. Atunci cand eu am spus ironic ca am studiat matematica, si tu ai inteles ca am studiat matematica pe bune. Atunci cand nu ai fost capabila sa intelegi ca mafia a fost cea care a facut-o "panarama" pe khatara, desi imi indicai la ce pagina sa citesc. Dupa cum vezi lista e foarte lunga si poate inca continua, dar cu toate ca momentan m-a lovit o insomnie, cred ca ar trebui sa ma opresc aici fiindca altfel nu as mai termina niciodata cu amintirea prostiilor pe care le-ai scris.

De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-19 23:25:55sau ca te-ai enervat in asemenea hal incat nu mai intelegi nimic. respira adanc si incearca sa iti revi.


Nu m-am enervat mai tare decat tine cand ma citai in nestire. Atunci te-ai purta ca o persoana nebuna si vad ca inca nu ti-ai revenit.

Tu esti cea care nu intelege nimic niciodata.

Se scrie "incearca sa-ti revii", cu doi de i. Cum ti-am mai spus, invata sa scrii!


De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-19 23:25:55[sper ca acum iti este clar ce am vrut sa spun si sa intelegi odata pt totdeauna ca .... manipulezi..... dar tot nu te pricepi...



Imi este clar ca nu intelegi despre ce este vorba. Preotii nu raspandesc cuvantul lui Dumnezeu(ceea ce dupa mine inseamna a propovadiu), ci le amintesc crestinilor despre el. Deci nu raspandesc crestinismul ci il conserva. Si cum Inchizitia era formata din preoti, rezulta ca nu era un organ de raspandire a crestinismului, ci de conservare a lui.

Mai draga, tu nu ai proprietatea termenilor. Habar nu ai ce inseamna a manipula si in ce contexte poti sa folosesti verbul asta. Eu am dat informatie,pe care am interpretat-o conform sistemului meu de gandire. Am explicat foarte clar care sunt termenii de la care am pornit(am spus ce inseamna propovaduire in my book), mi-am argumentat parerea, am indicat sursele de unde imi iau informatia, si avand in vedere ca totul e la vedere, cu o argumentare crystal clear, nu se poate vorbi de manipulare. Manipulare e atunci cand tu incerci sa invrajbesti doua persoane, spunand ca una a jignit-o pe alta si adacuandu-i drept demosntratie un post din care ai taiat postul lui elmasri, cea careia i se adresa mesajul.
beyonce_indragostita
Postat pe 20 Noiembrie 2008 03:06
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-19 23:03:49[probabil ca daca m-as referi si eu la diplomele tale la modul cum s-au referit alti utilizatori ...ai jubila,nu-i asa????


Nu ma intereseaza ce cred alti utilizatori despre diplomele mele. Pe forumul asta sunt extrem de putine persoane a caror parere o pretuiesc.


De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-19 23:03:49[daca nu ai fi trait in mediul academic ti-as fi reamintit ca ... universitatea transilvania din brasov are clasa de matemetica informatica.... sau de fizica chimie...la fel cum are si de matematica fizica


Am trait in mediu academic suficient de mult incat sa stiu ca o universitate serioasa nu pune la gramada specializarile. Despre Universitatea din Brasov nu ma intereseaza nimic, eu ti-am vorbit foarte clar de Universitatea Bucuresti, cu care ma scuzi, dar nu cred ca se compara o amarata de universitate din provincie( a nu se intelege ca ma refer aici la toate universitatile din provincie - evident ca sunt unele foarte bune - Cluj, Iasi). Deci in concluzie, la Bucuresti matematica si fizica(de care vorbeam initial) sunt doua facultati separate.
beyonce_indragostita
Postat pe 20 Noiembrie 2008 03:14
De la: wolfy, la data 2008-11-20 02:07:38
Mama, ce desteapta esti!!! Am citit letopisetele desteapta pamantului, l-am aviut ca profesor pe Mazilu, fie-i tarana usoara, dar ce spui tu acolo nu are legatura cu Inchizitia. Faptul ca se mai trezea cate un domnitor sa arda pe cate unul nu inseamna ca o facea in numele Inchizitiei. Pentru asta trebuia sa existe un organ foarte bine pus la punct care sa arda oamenii pe rug pentru erezii!!! Ceea ce scuza-ma, dar nu cred ca exista!


inca o data esti pe langa subiect total. ti-am spus ca exista dovezi istorice de arderi pe rug si in tarile romane.... referitor la acel forum pastrator al dogmelor pe care catoliticii il numesc inchizitie,ortodoxi il numesc... cosiliu ecumenic. In tartacuta ta se mai intampla cate ceva din cand in cand??? Ai observat bibliografia la care face trimitere respectiva postare ???? nu cred, si sincera sa fiu nu cred ca ai citit nici macar letopisetele… prea complicate pentru tine .
cand iti spun ca exista un forum chiar si in zilele noastre in biserica ortodoxa iti pot aduce si argumente, tu ce faci???
crezi ca nu exista, dovedeste fata draga ca acel forum nu exista, documenteaza-te si pe urma deschide gura ....


bun ,daca ai avut vreun profesor atat de bun precum mazilu.... atuci draga mea ca si pe manolescu ii faci de tot rasul, argumentarile tale se refera la parerea ta pesonala, nicidecum la adevarul istoric , nu esti in stare sa dai nici google search macar ca sa nu mai vorbim sa citeste cate ceva despre subiectele despre care iti dai cu parerea.
imi e mila de bietii tai profesori .

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 08:34
De la: wolfy, la data 2008-11-20 02:28:41

Inteleg o singura chestie: ca nu te duce mintea!!! Propovaduitorii sunt cei care raspandesc religia crestina. Cum preotii nu o raspandesc ci numai o conserva, rezulta in mod logic ca preotii nu sunt propovaduitori. De unde rezulta ca Inchizitia era un organ de conservare a crestinismului, nu de raspandire.




inca o data dai dovada de .... neantelegere,creieresul tau la ora asta are sinapsele scurtcircuitate .
preotii nu numai ca NU DOAR conserva "cuvantul Domnului" ci il si transmit mai departe. cand o sa iti intre ideea asta in cap probabil ca vei reusi sa treci mai departe la urmatoarea faza....pana atunci...mai incearca.



Orice om care tine de biserica si merge in Africa sau oriunde pe lumea asta sa raspandeasca religia crestina e propovaduitor, deoarece face ce au facut apostolii si ucenicii, adica serveste la propagarea religiei crestine.



exista preoti ortodoxi si catolici care fac munca de voluntariat in africa amazonia sau in cine stie ce colt uitat de lume...ma refer la preoti care au depus juramantul.... intelegi??? bagi la tartacuta sau nu???
PREOTI!!!!!!
fata draga nu numai calugarii franciscani sau alte ordine religioase isi trimit reprezentati de genul ci merg chair ei ...preotii!!!! acum, in zilele noastre... ca si in evul mediu!!!!






Dar preotii care stau toata viata lor in acelasi oras si nu se ocupa de raspandirea religiei, ci numai de vegherea la buna oranduire a parohiei lor, nu propovaduiesc, deoarece nu ajuta la propagarea religiei crestine, ci numai la conservarea ei.




chiar si despre acei preoti poti spune ca fac cunoscut ,necredinciosilor cuvantul domnului, adica propovaduiesc, exista chiar si in romania preoti care convertesc "necredinciosi" la religia ortodoxa, ceea ce inseamana ca transmit mai departe cuvantul Domnului....nu o conserva doar.




Si asta fac 99% dintre preoti. Ceea ce inseamna ca 99% dintre ei nu sunt propovaduitori. E o diferenta semantica intre a propaga si a conserva (o religie).



interesant de stiut cam cand ai fost ultima oara pe la biserica, se pare ca acele cunostiinte despre care vorbesti sunt cam subrede...

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 08:36
De la: wolfy, la data 2008-11-20 02:19:02>

Universitatile nu au clase, au specializari. Cat despre universitatea de nu stiu unde de prin Translivania, my bad. Recunosc ca nu stiu ce se intampla in provincie. In Bucuresti facultatea de matematica este separata de facultataea de fizica, ceea ce este mai mult decat firesc avand in vedere ca vorbim totusi de doua obiecte de studiu separate. Daca voi le faceti la gramada, ce sa mai zic....
Si nu, nu cred ca tu ai terminat vreo faculatate. Sau daca ai terminat dar ai facut la o universitate care le pune pe toate la gramada, iarasi e egal cu o.

Se zice ca oamenii care studiaza matematica stau bine cu logica.


http://www.admiterefacultate.ro/F-Facultatea-de-Matematica-si-Informatica-145.html

specializarile duble exista de mult nu numai "in provincie"
pe vremea cand eu am terminat prima facultate tu inca erai tanc ca sa nu zic vorba aia din popor cum ca "te jucai......."
scumpo ... pe langa bucuresti ,am sa iti spun un secret ,exista si alte centre univestitare in tara asta... mult mai bune ,nu e bucurestiul centrul universului cu atat mai putin "literele".
tin sa iti amintesc ca la brasov s-a infiintat prima scoala romanesca,nu la bucuresti....

dar deh... esti prea prinsa ....de literele tale ca sa iti dai seama ca sunt altii mult mai buni decat bucurestenii ,ca de pilda multi din scriitorii romani care nu si-au facut studiile la bucuresti...
cum iti explicam intr-un post anterior, si inca o data se vede ca deschizi gura in necunostiinta de cauza.
nu ai habar de subiect dar iti dai cu parerea. daca nu sti ce se intampla in provincie... iti sugerez doar cateva cuvinte :

wikimapia
wikipedia
google search

poate data viitoare te descurci mai bine.

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 08:43

De la: wolfy, la data 2008-11-20 02:28:41

Inteleg o singura chestie: ca nu te duce mintea!!! Propovaduitorii sunt cei care raspandesc religia crestina. Cum preotii nu o raspandesc ci numai o conserva, rezulta in mod logic ca preotii nu sunt propovaduitori. De unde rezulta ca Inchizitia era un organ de conservare a crestinismului, nu de raspandire.



inca o data dai dovada de .... neantelegere,creierasul tau la ora asta (ora la care postezi)are sinapsele scurtcircuitate .
preotii nu numai ca NU DOAR conserva "cuvantul Domnului" ci il si transmit mai departe. cand o sa iti intre ideea asta in cap probabil ca vei reusi sa treci mai departe la urmatoarea faza....pana atunci...mai incearca.

Orice om care tine de biserica si merge in Africa sau oriunde pe lumea asta sa raspandeasca religia crestina e propovaduitor, deoarece face ce au facut apostolii si ucenicii, adica serveste la propagarea religiei crestine.

exista preoti ortodoxi si catolici care fac munca de voluntariat in africa amazonia sau in cine stie ce colt uitat de lume...ma refer la preoti care au depus juramantul.... intelegi??? bagi la tartacuta sau nu???
PREOTI!!!!!!
fata draga nu numai calugarii franciscani sau alte ordine religioase isi trimit reprezentati de genul ci merg chair ei ...preotii!!!! acum, in zilele noastre... ca si in evul mediu!!!!





De la: wolfy, la data 2008-11-20 02:28:41
Dar preotii care stau toata viata lor in acelasi oras si nu se ocupa de raspandirea religiei, ci numai de vegherea la buna oranduire a parohiei lor, nu propovaduiesc, deoarece nu ajuta la propagarea religiei crestine, ci numai la conservarea ei.




chiar si despre acei preoti poti spune ca fac cunoscut ,necredinciosilor cuvantul domnului, adica propovaduiesc, exista chiar si in romania preoti care convertesc "necredinciosi" la religia ortodoxa, ceea ce inseamana ca transmit mai departe cuvantul Domnului....nu o conserva doar.



De la: wolfy, la data 2008-11-20 02:28:41
Si asta fac 99% dintre preoti. Ceea ce inseamna ca 99% dintre ei nu sunt propovaduitori. E o diferenta semantica intre a propaga si a conserva (o religie).




interesant de stiut cam cand ai fost ultima oara pe la biserica, se pare ca acele cunostiinte despre care vorbesti sunt cam subrede...





dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 08:46
De la: wolfy, la data 2008-11-20 03:14:27

De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-19 23:03:49[daca nu ai fi trait in mediul academic ti-as fi reamintit ca ... universitatea transilvania din brasov are clasa de matemetica informatica.... sau de fizica chimie...la fel cum are si de matematica fizica


Am trait in mediu academic suficient de mult incat sa stiu ca o universitate serioasa nu pune la gramada specializarile. Despre Universitatea din Brasov nu ma intereseaza nimic, eu ti-am vorbit foarte clar de Universitatea Bucuresti, cu care ma scuzi, dar nu cred ca se compara o amarata de universitate din provincie( a nu se intelege ca ma refer aici la toate universitatile din provincie - evident ca sunt unele foarte bune - Cluj, Iasi). Deci in concluzie, la Bucuresti matematica si fizica(de care vorbeam initial) sunt doua facultati separate.


inca o data..fi sigura ca ai ochelarii pe nas de data asta da??
astea sunt sau nu cuvintele tale????


De la: wolfy, la data 2008-11-19 22:04:30
De la: stef_reloaded, la data 2008-11-19 21:54:33"inculta" mea prietena dandanica(ema) ,desi termina doar mate-fizica,preda istoria religiilor..

dupa cum se vede ,"elevii" au ce invata..
iar utilizatorii,trag concluzii
noapte buna, voua !!
pupici, doar pt prieteni si flori pt femei !!


Prietena ta este inculta si incapabila sa gandeasca. Asta pe langa faptul ca nu are principii si e josnica.

Prietena ta a terminat mate-fizica? Adica liceul la o c;lasa de mate-fizica, nu? Nu de alta dar stii ca facultatile de mate si de fizica sunt separate.



deci fato draga ti-a iesit porumbelul pe gura fara sa te interesezi macar ca alte universitati din tara fac duble specializari.
deci mediul tau academic e egal cu zero macar din punctul asta de vedere,nu ai habar despre celelalte discipline de invatamant ,nici despre organizarea academica a altor facultati , dar...iti dai cu parerea asupra studiilor . chiar totul se reduce la diplomele tale mai wolfy???
draga mea si profesorii mei au facut studii la sorbona si au descoperit constante si variabile pe care altii le utilizeaza acum in cercetare sau in fizica atomica.... dar aste este si va fi meritul lor nu al meu. nu ma dau mare cu profesorii mei....ca si tine de altfel care nu contenesti sa ii pomenesti in postarile tale de parca mie mi-ar spune ceva numele profesorului tau.

keep dreaming!!!

ca sa ai ce sa citesti... unii dintre acesti oameni mi-au fost profesori.
http://cs.unitbv.ro/calendar/web/index.php/personal/analiza

te las pe tine sa alegi care dintre ei ..... sa iti dai o parere despre realizarile lor.... ca deh tu esti la universitate in bucuresti, buricul universitatilor din romania....despre care nu sti ca si acolo se fac duble specializari...

http://www.unibuc.ro/ro/fac_fmat_ro
sau mai specific poate vezi si singura cate duble specializari are universitatea din bucuresti

http://ro.wikipedia.org/wiki/Universitatea_din_Bucure%C5%9Fti


mai wolfy esti sigura ca lucrezi in mediul academic???
la voi la bucuresti se face numai cate o specializare????
woooow !!! m-ai dat gata, serios daca nu esti amuzanta....

mai draga in afara de manolescu, mazilu si alte nume celebre mai sti????

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 09:03
Ingamfarea v-a intunecat judecata, wolfy si kathara. Era vorba de sensurile lui designed.


Ma bucur totusi ca te oftici ca ti-am tras-o cu "bilingva" ta... Doamne fereste sa stii si franceza si/sau germana... ar fi o babiloniada in frazele tale

Postat pe 20 Noiembrie 2008 13:03
De la: wolfy, la data 2008-11-20 02:01:26
Sa priceapa tot prostul ca ce? Ca nu intelegi despre ce vorbesti??? Ca nu intelegi ce e scris negru pe alb?


Vad ca n-ai inteles, inseamna ca esti mai proasta decat prostul... BA NU! esti neagra ca noaptea!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Postat pe 20 Noiembrie 2008 13:05
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 13:05:09
De la: wolfy, la data 2008-11-20 02:01:26
Sa priceapa tot prostul ca ce? Ca nu intelegi despre ce vorbesti??? Ca nu intelegi ce e scris negru pe alb?


Vad ca n-ai inteles, inseamna ca esti mai proasta decat prostul... BA NU! esti neagra ca noaptea!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Nu fetita, tu esti proasta. Hai sa-ti explic despre ce era vorba. Ema a zis ca eu as fi spus despre crestinism ca s-a raspandit NUMAI prin cuvant, iar eu i-am arata un post mai vechi in care spuneam ca desi cuvantul a fost principala modalitate de raspandire a religiei in cauza, au mai existat si alte mijloace - e.g. violenta in America de Sud. Dupa care vii tu cu prostia ta deja cunoscuta si spui ca sunt tampita si ca-mi dau cu stangul in dreptul, desi faptul ca am gasit postul respectiv i-a aratat emei ca a gresit in legatura cu parerea ei conform careia eu as fi ignorat alte mijloace de raspandire ale crestinismului. Deci nu ai inteles despre ce e vorba, ca de obicei, ceea ce te include pe tine, nu pe mine, in categoria tampitelor care-si dau cu stangul in dreptul.
Apoi vine Khatara si iti spune si ea ca nu m-am contrazis, replica la cre tu raspunzi asa:

De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:46:43
De la: Kathara, la data 2008-11-19 22:44:22
De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:32:45
Tu esti tampita sau te faci? Hai zi ca te faci..... Mama ce-ti mai place sa te contrezi.... Daca maine incepi si sustii ca eu sunt desteapta, eu iti aduc marturie posturile in care ma faci proasta si tot o s-o dai la intors, ca vezi doamne, nu scrie ca sunt doar proasta.

Iti dai cu stangu-n dreptul singura.... halal intelect.


Ba nu s-a contrazis absolut deloc. E destul de clar - crestinismul s-a impus in principal prin cuvant - nu in totalitate deoarece exista exemplul Americii de Sud, fapt mentionat chiar de ea.

Fii linistita, sunt sigura ca nu o sa inceapa sa te face desteapta any time soon!

Nu-mi fac griji in legatura cu asta, era doar un exemplu, sa priceapa tot prostul. Si vezi ca daca mai scrii mult in egleza o sa incep sa-ti raspund numai in engleza.


Deci tu spui ca nu iti faci griji, ca intelegi ca nu o sa te fac desteapta. Daca intelegi ca nu o sa te fac desteapta, rezulta ca nu "o dau la intors" in legatura cu inteligenta ta. (1)
De asemenea, ai dat exemplul cu inteligenta ta drept paralela pentru crestinism - vezi Doamne ca sa-mi arati ca "eu am dat-o la intors" in legatura cu crestinismul asa cum "as da-o la intors" cu inteligenta ta, deoarece eu am obiceiul de a ma contrazice.(2)

Din 1 rezulta ca intelegi ca nu o sa incep sa te fac desteapta, de unde rezulta ca nu ma contrazic in legatura cu inteligenta ta. Si daca nu ma contrazic cu inteligenta ta, rezulta ca nu ma contrazic nici cu crestinismul, deoarece tu le-ai pus intr-o relatie de paralelism

Mai pe scurt:asa cum e A, e si B.(caz general)
Daca B este adeevarat, si A este adevarat.(caz paricular)
B nu este adevarat, de unde rezulta ca nici A nu este adevarat.

Adica tu ti-ai invalidat singura afirmatia initiala, fiindca ti-ai invalidat afirmatia care iti servea drept paralelism. Asta pe langa faptul ca habar nu aveai despre ce vorbeai cand ai spus ca-mi dau cu stangul in dreptul. Deci prostia e de partea ta.
beyonce_indragostita
Postat pe 20 Noiembrie 2008 13:48
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 09:03:05deci fato draga ti-a iesit porumbelul pe gura fara sa te interesezi macar ca alte universitati din tara fac duble specializari.


Mai fato, dai dovada de prostie ca de obicei. Eu am spus ca in cazul facultatilor se vorbeste de SPECIALIAZARI - la plural de unde rezulta ca sunt mai multe - ceea ce inseamna ca nu am spus niciodata ca la facultati exista o singura specilaizare. Ba chiar am spus de multe ori ca am facut romana-engleza, ceea ce arata ca sunt foarte constienta de faptul ca am dubla specializare. Ceea ce am vrut eu sa spun si ti-a scapat ca de obicei, a fost faptul ca in cazul facultatilor se vorbeste de specializare, nu de CLASE. Daca spui ca cineva a facut clasa de mate-fizica, se intelege ca afacut liceu, la o clasa de mate-fizica. Nu se 8intelege ca a facut matematica.


De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 09:03:05deci mediul tau academic e egal cu zero macar din punctul asta de vedere,nu ai habar despre celelalte discipline de invatamant ,nici despre organizarea academica a altor facultati , dar...iti dai cu parerea asupra studiilor . chiar totul se reduce la diplomele tale mai wolfy???
draga mea si profesorii mei au facut studii la sorbona si au descoperit constante si variabile pe care altii le utilizeaza acum in cercetare sau in fizica atomica.... dar aste este si va fi meritul lor nu al meu. nu ma dau mare cu profesorii mei....ca si tine de altfel care nu contenesti sa ii pomenesti in postarile tale de parca mie mi-ar spune ceva numele profesorului tau.

keep dreaming!!!

ca sa ai ce sa citesti... unii dintre acesti oameni mi-au fost profesori.
http://cs.unitbv.ro/calendar/web/index.php/personal/analiza

te las pe tine sa alegi care dintre ei ..... sa iti dai o parere despre realizarile lor.... ca deh tu esti la universitate in bucuresti, buricul universitatilor din romania....despre care nu sti ca si acolo se fac duble specializari...

http://www.unibuc.ro/ro/fac_fmat_ro
sau mai specific poate vezi si singura cate duble specializari are universitatea din bucuresti

http://ro.wikipedia.org/wiki/Universitatea_din_Bucure%C5%9Fti


mai wolfy esti sigura ca lucrezi in mediul academic???
la voi la bucuresti se face numai cate o specializare????
woooow !!! m-ai dat gata, serios daca nu esti amuzanta....

mai draga in afara de manolescu, mazilu si alte nume celebre mai sti????



Stiu suficient de mediul academic incat sa cunosc faptul ca in Bucuresti si la Cluj facultatile de matematica si de fizica sunt separate.

Again, nu poti compara Universitatea Bucuresti cu amarata ta de universitate din Brasov. Dream on!
beyonce_indragostita
Postat pe 20 Noiembrie 2008 13:51
De la: wolfy, la data 2008-11-20 13:51:16[

Da draga, ce nu ti-e calar aici? Facultatile nu au clase, au specializari! Daca spui ca cineva a fost la o clasa de mate -fizica se intelege ca la liceu a fost la mate fizica.




hai mai wolfy incearca sa canti la alta masa ca cel putin cu asta ai dat-o in bara rau de tot...

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 13:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PLANETA MOLDOVA 230 De la: kudika141011 18 Ianuarie 2011 09:40
Daca vreti sa mai mergeti vreodata la mare! 1 De la: erika_eco 16 Octombrie 2009 13:23
Ce iti doresti...azi? 1133 De la: caisa 20 Februarie 2014 16:37
RUBRICA DE MATRIMONIALE 857 De la: northstar 13 Iunie 2009 17:09
vinul rosu 10 De la: kudika457402 20 Octombrie 2011 19:23